|%4*" Jaargang, n No. 10347. Uït één wieg. Dinsdag 18 September 1900. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BUITENLAND. as, te- A, AMSCH Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam enVlaardingen fl. 1.25. Franco pest 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer^moeten des middags vóór een uur aan 'ïet^bureau bezorgd zjjn. Bureau i Boter straat 68. COURANT. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, woruen zoogenaamde Xcfefw* adtxertentiën opgenomen tot den' prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo, 123. ie- Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 17 Sept. 1900. Zuid» Afrika. Ia Engeland is men va» meening dat pre sident Kruger door zijn rtrek feitelijk: af stand beeft gedaan van 't presidentschap der Republ lek. Men beroept zich voor die meening op art. 63 der Trausvaalsche grond- vret, dat aldus bepaalt „Zoolang da President zijn ambt bekleedt, ui hij geen andere betrekking kunnen heb- aen, zelfs niet in verband met de kerkook lad hij geen zaken, mogen drijven, noch het land verlaten zonder toestemming van den Volksraad." En do toestemming van dten Volksraad is voor dit vertrek niet gevraagd. Zoodoende zou Kruger nog slechts" lid zijn van den Uit voerenden Raad en neemt Schalk Burger tp so juro als oudste lid van dien Raad hel pre sidentschap waar. Deze géheele nedeneering is evenwel on juist. Bij liet uitbreken van den oorlog is ni. de geheele bevoegdheid van den Volksraad overgegaan, op don Uitvoerenden Raad. Deze bestond uitCronjé en Kok, als offi cieel o leden, Reitz als secretaris, on Wolma- rans en Schalk Burger als niet-officieele le der. President Kruger was ex officio voor zitter van den Raad. Generaal Joubert on generaal Kok zijn doodgeneraal Cronjé zit gevangen op St. Helena; Wolmarans is in Europa, zoodat slechte Schalk Burger en Kruger overbleven met (Reitz als staatssecretaris. Dezen kunnen nu beslissen, dat president Kruger voor zes maanden met verlof naar Europa, kan gaan en dat Schalk Burger hem, gedurende dien tijd, als waarnemend president der Repu bliek kan vervangen. Kruger blijft dus president van Transvaal, en zijn vertrek naar Europa verandert aan den staat van zaken niete. De correspond ont der „Standard" te Macliadodorp erkent ook dat de „vlucht" Van „den heer" Kruger ver moedelijk "~-.ii invloed zal hebben op den mi litairen toestand. Maar als Kruger nog president is, wat dan te zeggen van zijn gevangenhouding door de Portugeesche autoriteiten te Lorenpo Mar- quez. 'Eenvoudig ditKruger wordt zoo min ge vangen gehouden als hij president af is. Men mag in de houding der Portugeesche autori teiten alleen zien de volstrekte inachtneming van onzijdigheid. Portugal zou last krijgen mot Engeland, indien het toeliet dab Kruger te Lorenpo Marquez staatsh an de! ingen deed vandaar dat Transvaalsclie waard ïgheidsbe- kleedere niet bijl hem werden toegelaten.. Een andere reden voor de zgn. gevang houding van Oom Paul kan ook zijn ?- voor diens veiligheid. Indien heb waar ir - Donderdagnacht vijf personen zijn, gevangen genomen, verdacht van een poging om het huis van consul Pott in de lucht te laten vliegen, dan is daardoor reeds de handelwijze van den Portugeesche®, gouverneur gerecht vaardigd. Maar Kruger onder haar bescherming ne- Een. roman VAN IDA. BOY-ED. 66) Malve was zoo nabij. Zijl had misschien kunnen hooren, wat mevrouw Klever zeide. Maar de muziek speelde, en daar boven uit verhief zich nog een gegons en hier en daar een brullend'geroep van menschenstemmen. Wat deed. die vrouw daar zich aardig voor Een zekere coquetterie was in ieder harer be wegingen, al mocht haar gezicht ook nog zoo voomaam-koel, haar gesprek nog zoo onberis pelijk zijn. Deed zij! wel een schrede, maakte zij een beweging, zonder do bedoeling om de blikken, van den man op zich te vestigen Eien hevige jaloezie maakte zich van Malve meester. Daar zag mevrouw Klever haar en maakte een 'beweging, als wilde zij naar Mal ve toe gaan of haar een wenk geven om na der te komen. Maar tegelijkertijd ook zag hij Malve. En hij trad op de bovenste trede der trap. Groette hij Sprak hij nog een woord tot afscheid tegen die vrouw? Malve zag niets, hoorde niets. Zij zag slechts, dat hij zich afgewend had en de trap afging haar uit het gezicht, haar uit don Mevrouw Klever kwam haastig naar haar toe. -r „Onze -dokter is' een mensclienhater. Hij mend, was te meer strikte onzijdigheid plicht. Mag men een Exchange-telegram gelooven, dan blijkt hot standpunt der Portugeesche regccring uit haar instructies aan den gou verneur. Deze zou nl. uit Lissabon een telegram ont vangen hebben om president Kruger, als hij de volgende week van Porteigeesch gebied naar Europa mocht willen gaan, niet de min ste hindernis in den weg te*leggen De regee ring te Lissabon gelast echter dat Kruger, zoolang hij' vluchteling op Portugeesch ge bied is, niet vergund worde in aanraking te komen of conferenties te hebben met e enigen burgerlijken of militairen Transvaalsclie® ambtenaar. De gouverneur heeft ook bevel gekregen, Kruger te zeggen, dat deze ge dragslijn voor do Portugeesche regeenng noodzakelijk is om moeilijkheden met de ro- gecring van Groot-Britanmë to voorkomen. Hoe zal Kruger de reis naar Europa doeu Onze regeenng heeft een oorlogsschip te rij- n:r beschikking gesteld, en wij hopen dat Oom Paul van dit aanbod gebruik zal ma ken Onder Nederlandscbe vlag zal Kruger zeker veilig de reis naar do Oude Wereld doen Als hij daar is aangekomen, welke ont vangst zal me® hom dan bereiden? Volgens de „Matin" beeft Kruger zijn bezoek reeds aan verschillende hoven aangekondigd, en het blad twijfelt er niet aan of hij zal ont vangen worde®, als staatshoofd. Ein zeer zeker heeft de „Matin." gelijk dat men niet met oen pennestroek souvereino sta ten annexeert, zooals loid Roberts heeft ge daan. Men verwacht echter dat Roberts nog ver der zal gaan. Reeds heeft hij in rijn. laatste schandelijke proclamatie strenge maatrege len. tegen do guerilla aangekondigd. Die maatregelen zullen vermoedelijk hierin be staan dat de oorlog als geëindigd en de vrede als hersteld geproclameerd wordt, waarbij dan alle burgers die nog de wapens voeren, vogelvrij worden verklaard. Is erger geweldpleging mogelijk? En is het niet begrijpelijk dat de Boeron-deputatie nog eens met smartelijke verbazing en veront waardiging een beroep doet op de volkeren van Europa? [Wij verwijzen naar do belangrijke berich ten hierachter onder „Transvaal en Vrij staat". Red.] De Engelschen gaan intusschen voort met allerlei geruchten te verspreiden over twee dracht onder do Boeren en hun voornemen zich over te geven. Wij hechten er even wei nig waarde aan als aan het bericht dat d'e Pcnugeesche regeering den heer Pott niet meer erkent als consul dei' Zuid-Afrikaansche Republiek, daar deze niet meer bestaat- De Engelsche militaire autoriteiten heb ben nu de Zuid-Ainkaanse'he spoorwegmaat- appij overgenomen. In deze zaak zal de Duitse! e regeering wel voor de belangen der Duitsche aandeelhouders opkomen. En onze regsering Van hot oorlogsterrein is het nieuws echaarsch. Bij Winburg schijnt een Boerenmacbt ter nauwernood aan de Engelschen. te zijn ontko men, mot verlies van haar wagen trein. wil niets. Morgen niet naar Brussel mee nu, dat kan hij misschien niet, omdat de een of ander zijn pink wel eens kon bezeeren maar niet eens vanmiddag mee de stad in." „Het is waai-, bij ontwijkt mij," dacht Malve. Mevrouw Werlliof was te aangenaam be zig, dan dat zij zou bemerkt hebben, hoe on- verscbillig \oor alles haar dochter zich den geheel en namiddag .en avond betoonde. Mal ve beeft later nooit aan iemand weten te ver tellen, hoe Antwerpen er uitzag. Alleen het klokkenspel der kerken, dab zich deed hpo- ren drong tot haar ooren door en bewoog haar hart, terwijl zij zich daarbij' de droome- rige, aarzelende tonen van dat andere klok kenspel herinnerde, dat in haar geboortestad van den toren der Sint-Mariakerk klonk. Het gezelschap wilde na het late, in een. elegant restaurant genuttigde diner nog een koffiehuis bezoeken. Mevrouw Klever scheen van all-os to willen genieten. Maar mevrouw Werlliof en Malve gaven er de voorkeur aan, naar boord terug te keeren, en haar mama ging dadelijk slapen. Malve zeide, dat zij nog een weinig boven wilde blijvenbet was zoo wonderbaar, op een schip te wonen en heb leven van den stroom aan zich te zien voorbijtrekken. Zij zat stil en keek uit. Tallooze witte eleo- trische, groene, roode, geelachtige lichten, stilstaande en beweegbare, verlichtten onze ker en met een afwisselend schijnsel water en oever. En alle lichten waren door dat fijne floers omhuld, dat als een vochtige damp ook het beeld der omstreken omgaf. Aan de® he mel boven, dicht boven den horizon, kwam Volgens Reutor's correspondent te Bloem fontein, weigerden de burgers noordelijk van Ficksburg, verder zuidelijk te gaa®, en die ten Zuiden van die plaats woonden, verder naar het Noorden te gaan. Er waren dien tengevolge veel deserteurs onder do Boeren. Dat overigens ook in den Vrijstaat de geest van tegenstand! nog lang niet bedwon gen is, blijkt uit het feit dat veldkomet Proem ann. de overgave eischte van luitenant Power van Rundle's afdeeling, die uit Bethle hem naar Bedley Road een verkenning maak te en daar overvallen werd. Toen versterkin gen kwamen opdagen, trokken do Boeren af. Dit gebeurde zes mijlen buiten Betlilehem. Tegelijkertijd ontving Rundie zelf de mede deel mg, dat indien hij' de stad zon verlaten, de Boeren de huizen die aan. Engelschen be hoorden, zonden verbranden. Uit het Lijdenburgscho geen nieuws. China. De toestand in China wordt steeds moei lijker. Want terwijl de onderhandelingen niet opschieten, nemen de Chineezen weer een dreigender houding aan. Zelfs wordt verwacht dat de gemengde expeditie die naar Pao- teng-fu is vertrokken, een leger van 30,000 man geregelde Chineesche troepen tegenover zich zal hebbeu. Waar het keizerlijke hof zich ophoudt, is nog steeds onzeker. Terwijl de Matin" be weert dat de Keizerin weer op weg is naar Peking, wordt anderzijds gemeld dat de Keizerin-Weduwe en de Keizer zich met een lijfwacht van 8000 man bevinden in het paleis van een Mongool-ellen prins, ergens honderdvijftig mijl van Peking bij den Kalgao- pas. Zij wachten daar de gebeurtenissen af. De mogendheden zouden niet van plan zijn om de Keizerin daar achterna te zetten. Intusschen speelt Rusland bij voortduring de eerste viool, waard|g ter zjjde gestreefd door Japan. Terwijl Rusland bv. te Peking het'zomer paleis bezette, nam Japan bezet van het noordelijke als het rijkste gedeelte der stad en zou daar weer een paar millioen taels buit hebben gemaakt. Volgens prins .Tsching zijn de vreemde troepen onnoodig ruw opgetreden te Peking; maar hij was toch dankbaar dat de Heilige Stad althans gespaard was. De groote vraag is nog steeds of men al dan niet Peking zal bezet houden, en een belangrijke factor schijnt daarbij te zijn de moeilijkheid om een zoo groote macht te Peking te onderhouden. Voorraden zgn er niet, en het transport is in den winter uiterst moeilijk. Rusland heeft dan ook een deel zijner troe pen uit Peking laten vertrekken maar gaat middelerwijl dooife met troepen naar China te ?enden. Hel Russische gezantschap is den ilden naar Tien-tsin overgebracht, terwijl admiraal Alexief naar Ta-ku is teruggekeerd. Eigenaardig is ook dat Li Hung-Tschang. naar de ïMorning Post" verzekert, aan boord van een Russisch oorlogsschip naar Ta-ku zal worden overgebracht. Een Russische lijf wacht wacht hem daar op en onder Russisch geleide zal hij Peking bereiken. Volgens den correspondent der iTimes" te Shang-hai heeft Li bezwaar tegen den de maan roodachtig op, als was het een hoorn, dien een nog onzichtbare jager blazend aan den mond hield. Op den zwarten vloed voer een stoomboot voorbij. Zoo vermengden zich avondstilte in de natuur en nimmer vermoeiende menschen- haast zonderling tot een indruk, welks be koorlijkheid Malve begon te gevoelen. Het verdek scheen als uitgestorven. In de heerenkajuit was het licht, de deuren daar van stonden open, maar niemand was er in. Zelfs de bedienden bleven onzichtbaar. Op het middengedeelte van het schip was leven aldaar werden, aan rammelende kettingen vrachtgoedoren naar beneden gelaten- Malve hoorde dit reeds in 'b geheel niet meer. Maar de voetstappen hoorde rij, die nu langzaam naderbij' 'kwamen, en de rijzige ge stalte zag zij Eindelijk hij. En hij scheen in de meening te verkeeren, dat er niemand anders op het verdek was; want hij ging naar de verschan sing toe en leunde daartegen aan, om naar den nachtelijkan. stroom te zien. Eir was geen tijd tot beraad. Malve was reeds achter hem, naast hem. „Eindelijk.' stamelde rij1, „eindelijk!" finno Matiirach ontstelde en deed tegelij kertijd een schrede achterwaarts. „Neen niet vluchten," riep rij angstig uit. „Wat hebben wij' nog met elkander te spreken?" zeide hij bijna onhoorbaar. „Ik heb gedaan, wat ik kon, om het noodlottige toe val te cüwarsboomen en mij niet ver toond „Het was geen toeval!" zeide Malve bijlna eisch der mogendheden om prins Tuan en diens handlangers van den troon vervallen te verklaren. Li gaf den raad aan de mogend heden om een opgave te doen van de per sonen, die zij als schuldig beschouwen en in verband daarmede hnar eischen te formuleeren, Het Russische ultimatum, dat Li zou ont vangen hebben, wordt een verzinsel genoemd, evenals de overeenkomst tusschen Rusland en Duitschland, waarbij eerstgenoemd land Mandschurije, het laatste Midden-China zou krijgen. Een officieuze mededeeling in de »Köln. Ztg." ontkent het laatste ten sterkste. Volgens de rDaily Mail" zal Duitschland echter niet alleen zijn troepen in China hou den, maar er nog 30.000 man heen zenden. Het cijfer lijkt ons wat hoog, maar dat nieuwe strijd meer waarschijnlijk is dan een spoedige vrede, valt niet te loochenen. Het is dus best mogelijk dat Duitschland nog troepen naar het Verre Oosten zal zenden. Gemengde Mededccllngen. Bijzonder trekt de aandacht dat prins Heinrich van Pruisen, pas uit Engeland terug, Zaterdagavond weer te Londen aange komen en onmiddellijk naar Balmoral, waar de Koningin verblijft, is doorgereisd. President Loubet heeft volgens de »Matin", den Parijschen gemeenteraad doen weten dat hij geen tijd heeft om de deputatie te ont vangen die hem komt uitnoodigen voor het burgemeestersdiner dat de Raad wil geven. Ter elfder ure, nu het feest dreigt te mis lukken, heeft de Raad aan de uitgenoodigde burgemeesters geschreven dat het gastmaal geen politieke strekking heeft. Aan het regeeringsdiner der burgemeesters zal president Loubet alleen een dronk uit brengen. Aldus meent de sSiècle" te weten. President Loubet heeft Zaterdagmiddag op Rambouillet de Italiaansehe missie ontvangen die kennis kwam geven van Victor Emanuel's troonsbestijging. Generaal Baldissera, hoofd der missiever klaarde dat de Koning hem had opgedragen krachtig uiting te geven aan zijn volkomen symphathie en onwankelbare vriendschap voor Frankrjjk, welke gevoelens het Itali aansehe volk deelt. De hertog der Abruzzen is te Rome met groote geestdrift ontvangen. De hertog begaf zich naar het Pantheon om een krans neer te leggen op het graf van Koning Humbert. De hertog zal spoedig een nieuwe pool tocht ondernemen. Overleden is op 62-jarigen leeftijd prins Heinrich van Hessen. De prins is tweemaal morganatisch gehuwd geweest. De Perzische gezant te Konstantinopel heeft van zijn meester mededeeling ontvangen dat de Shah de Turksche hoofdstad niet zal be zoeken zoolang zekere geschillen tusschen Turkije en Persië nog hangende zijn. De groote werkstaking in het anthraciet- kolengebied in de Vereenigde Staten begon Zaterdag, maar het aantal werkstakers kan eerst morgen worden opgegeven. De mijnen worden beschermd met prikkeldraad en door detectives die door de eigenaars in dienst zgn genomen, zegevierend in een plotseling over 'haar ko mends®. moed der liefde. „Geen toeval Hij herhaalde dit verwon derd, wrokkend. En toen nog eens, als tot den hevigste® toorn geklommen„Geen toe val?!" „Br wilde je vinden. Ik wilde je zien. Ik wilde je zeggen, dat ik je liefheb, meer dan de mijnen, en óat ik ze wil verlaten ter wille van jon," vervolgde zij. Maar de jubelkreet, waarvan zij gedroomd had, deed zich niet hooren. Geen armen open den zich voor baar in zalige vreugde. Het scheen, als verschrikte de man en als streed hij hevig met zich zelf om bedaard te blijven. Maar toen hij eindelijk sprak, toen hoorde Malve het welzijn stem tnldo van toom, en er bliksemde kaar iets uit zijn geheel e voorkomen tegen als de onverzoenlijkheid van een doodelijk gegriefde® man. „Ik ben geen .-uk speelgoed. Ik ben een man," zeide hij. „Je hebt de zaak beslist. Al les is voorbij." Zij vouwde de handen en hief ze naar hem op. Zij kon rijn gericht duidelijk zienhet schijnsel van het naastbij' zijnde licht be scheen liet geheel.- Somber en 'hardvochtig zag heb er uit. En rijr blik was op haar ge vestigd met een vijandige uitdrakking „Vergeef mij," smeekte rij. „Laat mij' een poging doen om je te verklaren Je bent eenzaam opgegroeid, je weet niet, <wat heb zegt, altijd onder den wil eener familie te staan en ook daar, waar men een eigen wil heeft, waar men rijn edgen lot wil regelen, Senator Ilanna zegt onverwijld te zullen aantoonen dat de democraten deze staking hebben op touw gezet om de republikeinen te benadeelen. Men meldt ons uit Den Haag, van wel onderrichte zijde Naar wij vernemen heeft Harer Mojesteits regeering aan den Nederiandschen consul te Lorenpo Marquez getelegrapheerd om presi dent Kruger aan te bieden hem aan boord van een Nederlaodsch oorlogsschip naar Ne derland over te brengen. Het antwoord van president Kruger wordt ingewacht. De noo- dige maatregelen zgn genomen, zoodat een Nederlandsche oorlogsbodem binnen 5 A 6 dagen na aanneming van het aanbod te Lo renpo Marquez kau zjjn. Nader meldt men ons Het onlangs van Nederland naar Oost- Indië, die onder bevel van kapt. ter zee, baron Sweerts de Landas Wij borg vertrok ken pantserdekschip Gelderland is aan gewezen om eventueel President Ki üger naar Nederland over te brengen. Hiertoe is naar de plaatsen waar den bodem thans verwacht wordt, n.l. Perim of Aden getelegrafeerd. Dr. Leyds ontving Zaterdagmiddag laat bevestiging van Krugers aanwezigheid te Lorenpo Marquez. De Z.-Afrikaansche deputatie te 's-Graven- hage hecht geen waarde aan 't bericht van Kruger's gevangenschap te Lorenpo Marquez. De deputatie ontkent Robert's bewering dat Kruger gevlucht is en de Boerenzaak afvallig zou zijn. Hjj is vertrokken in opdracht van den daartoe krachtens besluit van den Volks raad in 1899 bevoegd verklaarden Uitvoerenden Raad. Dr. Leyds zal het jongste manifest van de deputatie aan alle regeeringen doen toekomen. Het Zuid-Afrikaansch Driemanschap Jegde Zaterdag o.a. bezoeken af bij minister Pierson, hoofd van het Kabinet, en den voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Van Naamen vaD Eemnes. De Kaapsche afgevaardigden, de heeren Du Plessis en De Wet, zjjn te Amsterdam in het hotel sAmsterdam" afgestapt. In het American-Hotel aldaar vertoeven thans de heeren Botha en Moorrees met familie. De stalling der Kamers. De gebruikeijjke plechtige sluiting van het zittingjaar in de troonzaal van het Binnenhof onder voorzitterschap van den president der Eerste Kamer, onderscheidde zich van vorige dergeljjke bjjeenkomsten alleen hierdoor, dat jaan de tafel van het bureau de heer Zillesen de hoogere plaats van griffier der vereenigde vergadering innam en zjjn opvolger, als com mies-griffier van de Eerste Kamer, in zjjn staatsiekostuum debuteerde. De volgende afgevaardigden waren bjj de sluitingsrede tegenwoordig: Pijnacker, Hor- ook daar de anderen te 'hooren meespreken, hen critiek te zien oefenen, hun deelgenoot schap te gevoelen. Het is, alsof men geen leven voor zich alleen heeft. Zelfs waar de broeders en z-.tsters geen heeren willen rijn, maakt men zu daartoe, doordien men hun oordeel inroept, een beroep op hun liefde doet „Goed," zeide hij, „zoo heb je gevoeld. Zoo heb je beslist. Je hebt het sterkere gevoel ge volgd. Ik heb mots te vergeven. Je bent een paar dagen verliefd op mij geweest. Dat komt wel meer vóór. Het was een dwaling. J e broers en zusters waren je meer dan ik." Zijn bitterüeid was vernietigend. „Ik heb je lief!" riep rij) hartstochtelijk uit. „Het was een dwaling, toen ik dacht, dat ik niet zonder mijn broers ,-n zusters zou kunnen leven. Ik kan niet zonder jou leven. Dat is de waarheid." Hij zweeg. Hadden haar woorden hem toch getroffen? Hoorde hij! den noodkreet haars harten Sidderend wachtte Malve. Bedaarder, schiet- zacht, maar toch met een ijzeren standvastigheid zeide hij!„Je verandert zoo dikwijls van gevoelens. He kan aan hun waarde en hun duurzaamheid niet gelooven." Zij barstte in tranen uit Hij voelde zichi gekweld zoo nameloos gekweld. Hij keek op haar neer. Daar stond rij, hulpeloos, radeloos Zijn hart werd week. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1