Staten-Generaal. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Gemeenten boven 40.000 inwoners zijn er 70. Schiedam komt met 27.126 in de 46de, Vlaardingen met 46.662 in de 33ste plaats. Atjeb. De correspondent van de sN. B. Ct." te Batavia seint Bij het rondgaan met een patrouille in Djeumba is kapitein Wijer in het been ge wond. Dezelfde correspondent meldt dal kapitein Kessler sneuvelde bij den naclitelgken aan val op bet bivak te Dwamboe Kroeng, Ook 4 mindere sneuvelde en 2 werden gewond. Staatsbegrooting 1901.. Hoofdstuk V (Binnen la-nclsctie Zaken) Vervolg. Voor de H. B. school te Breda, is 9500 uitgetrokken. Het subsidie aan. Enkbuizen wordt op ƒ7000 bepaald, zijnde een vcrhoo- gmg mot 20G0, wegens deu bouw van ten nieuw schoolgebouw. Het subsidie aan de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam, wordt thans op 11,000 gebracht. Het voor de Industrie school voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam uitgetrokken bedrag wordt ƒ5000 h-^oger ge steld dan tot dusver. Voor memorie uitgetrokken wordt een sub- sidiepost aan de Utreohtsche Huishoudschool waaromtrent reorganisatieplannen, bestaan. Voor bet am bachtso nderwi js wordt ƒ31,982 meer aangevraagd!, deels ten behoe ve van. eenige nieuw op te richten, scholen. Nieuw worden voorgesteld subactiën voor am bachtsscholen te Nijmegen, ad 6000 en een bijdrage voor eens van ƒ2000; te Amers foort tot 4200, benevens een bijdrage voor eens van 1500; to Apeldoorn 1000 voor kosten van inrichting en 2500 als jaarlijk- sche bijdrage; -te Harlingen tot een bedrag van 3000 en te Wije voor 800. Voor verhooging van subsidie komen voorts m aanmerking de scholen te Arnhem, met ƒ2000, te Groningen, met f 302, te Tiel met 6400, te Gorindhem, met 3300, te "Winschoten, met f 1000 en te Zierikzee met 150. Voor bijdragen, in de jaarwedden van on derwijzers aan bijzondere scholen moet als vermoedtelijke uitgaaf in rekening worden ge bracht voor het district '&-Gravenhage 14*1,550, voor Rotterdam 135,616, voor Dordrecht ƒ34,700, voor Amsterdam 133,800, voor Haarlem f 42,900, voor Mid delburg ƒ24,250 ,voor Utrecht 87,650, voor Zwolle 23,795, voor Assen 10,550. In het geheel wordt voor alle districten als vermoe delijke uitgaaf f 1,220,000 uitgetrokken. Uitgetrokken is f 300 voor een vasten cur sus voor schoenmakersleerlingen te Amster dam, en f 1000 voor den cursus voor kan toor- en handelsbedienden, die in 1889 als avondschool van de afd, Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond werd in het leven geroepen. Aangezien, de inspecteur van het landbouw onderwijs, die tevens moet optreden als ad viseur aan de regeermg in zaken, den land bouw betreffende, met werkzaamheden over laden is, wordt voorgesteld verbetering in den toestand te brengen door verdeeling van den arbeid door aanstelling van een inspec teur van den landbouw, die de Regeering o. a. zal hebben te adviseeren overde orga nisatie van en het toezicht op de Rijksproef velden, de wetenschappelijke proefnemingen en de proefnemingen, door particulieren over de maatregelen die van Regeeringswege kun nen worden genomen tot ontwikkeling van heb landbouwcrediet, tot bevordering van den uitvoerhandel in landbouwproducten en van de coöperatie op landbouwgebied, en over de wetten waarbij landbouwbelangen betrok ken zijn. Daarnevens zou dan. in 't vervolg de in specteur van. het landbouwonderwijs alleen worden gehoord over aangelegenheden dezen tak van dienst betreffende. Voor jaarwedde cai som voor reis-, verblijf- en bureelkosten worden uitgetrokken resp. 3500 en 1100 Voor aanstelling van een leeraar aan. de Rijkslandbouwschool in practische visch teelt wordt 200 uitgetrokken en 600 voor aan stelling van. een amanuensis aan de afd. Landbouwschool. Voor oprichting van een 6uikerlaboratorium is voor 1901 ƒ7000 uit getrokken voor volgende jaren zullen do kosten ƒ3300 's jaars bedragen. Voorts is uitgetrokken 2000 voor den bouw eener tweede plantenkas op het terrein van de Hoogere Land- en Boschbouwsdhool ten, behoeve van het onder vijs in tropische cultures; ten behoeve van aan landbouw- maatschappijen toe te kennen subsidién wordt 1000 meer geraamd' en 600 voor rijksbijdragen voor landbouw- en zuivel consu lenten, o. a. 500 tot het verleenen van een Rijksbijdrage in de koeten van oprichting van een laboratorium ten behoeve van den zuivel-consulent in Overijssel. Wegens het wenschelijke van een scheiding ttisschen de betrekkingen van Rijkslandbouw- Ieeraar en van directeur der winterachool wordt f 2500 uitgetrokken om althans aan de school te Groningen een afzonderlijken di recteur te geven. Voor de RijkstuinbouW- wintersdhool te Aalsmeer wordt een vaste leeraar op een bezoldiging van f 1800 voorge steld. Ook zal het aantal rijkslandbouw-leera- ren met één worden vermeerderd!, waarvoor 2000 is uitgetrokken. Ned. Handelsmaatschappij. Naar wg vernemen is door H. M. de Ko ningin benoemd tot directeur der Neder- Jandsche Handel-Maatschappg de heer Abr. Muller te Rotterdam entot secretaris de heer J. Bierens de Haan. (»Hbl.") Volksweerbaarheid. Het Dag. Bpstuur van Volksweerbaarheid heeft aan den Min. van Justitie, aan dien van Binn. Zaken en dien van Oorlog een verzoekschrift gericht, d.d. 22 dezer, om tus- scheokomst ten einde, de aanvragen van schietvereenigingeo om toestemming tot op richting of wel goedkeuring der statuten met bekwamen spoed te behandelen, zulks met het oog op talryke klachten van de afdee- lingen, dat door het lange wachten op de goedkeuring, zonder welke op hulp van staats wege geen aanspraak kan worden gemaakt, de moed er uit ging. De bg het verzoekschrift gevoegde bijlage geeft de data op bij een twaalftal afdeelingen, waaruit blijkt, dat soms na 5Vs maand de toestemming tot oprichting nog niet verkregen is. Bij Kon. beslint is, in verband met de op heffing van de Ind. instelling te Delft, het college van curatoren dier instelling ontbon den, met dankbetuiging aan de heeren leden cn secretaris voor do door hen bewezen dien sten. De President der Eerste Kamer, de heer Van Naamen, keerde gisteren van 's Graven- hage naar zign buitenverblijf te Zwolle terug. De afgetreden hoofddirecteur der directe belastingen, de heer G. Ooi thug", als raad adviseur bij tiet departement van financiën verbonden blgvend, vestigt zich te Amsterdam. De benoemde secretaris-generaal bg het bureau van bet Hof \an arbitrage, baron Melvil van Lgnden, heeft gisteren het ge bouw aan de Prinsegraclit, tevens de zetel voor de uitoefening zgner hooge functie, bezichtigd. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg: bg de Nederl. Bank5,540,520.86 bij de betaalmeesters. - 2.847,295.97 Te zamen.8,387,846 83'/s (j>St.-Ct.") UvETHEL EN SPALAiND, 24 Sept. Do gemeente-veldwachter zal binnenkort zijn ontslag aanvragen. Met Februari a s. zou bij 25 jaar in dienst zijn. TWEEDE KAMER. Zitting can Dinsdag 25 September. Per Telegraaf.) De MINISTER VAN BUITENLAND- SC3HE ZAK'EN verklaart d'e betuiging van deelneming van de Kamer bij de ramp die het Vorstelijk Huis en heb Volk van Italië heeft getroffen, aan de Italiaansche Regec- nng te hebben overgebracht- Adres van Antwoord op de Troonrede. Over do algemeeme strekking werd geen debat gevoerd. D'e eerste paragraaf wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd Tegen 2 „Aan de behandeling van. de vole gewichtige aanhangig zijnde wetsontwer pen zullen wij onze beste krachten, wijden", had de heer SCHAPER ernstig bezwaar, om dat over de Ongevallenwet geheel gezwegen, wordt. Ten zeerste kakte spreker de beslis sing van de Eerste Kamer, en drong aan op afschaffing dier Kamer. ■De VOORZITTER wees er bij herhaling den heer Schaper op dat het gebruik mede bracht de Eerste Kamer als politiek lichaam buiten spel te laten. De heer SCHAPER was van oordeel dat men de quaeetie der verwerping door de Eer ste Kamer onder de oogen behoorde te zien, want z. i- viel er uit af te leiden dat van een arbeiderepeusionneering ook niet veel terecht zal komen. Hij stelde als amendement op de tweede zinsnede van het Adres van Antwoord voor, daarin lo. de Ongevallenwet te noemen en 2o. daarin don wensch uit te drukken dat die krachten aan de wetsontwerpen te wijden, door de beslissingen van de andere Kamer niet vruchteloos zullen worden aangewend. Deze splitsing had de heer Schaper in het amendement gemaakt op aanwijzing van den heer Leidt. De hh, FOKKER en KERDIJK achtten het speciaal noemen van de Ongevallenwet overbodig en een adresdebat met geschikt om te beslissen welk ontwerp het eerst aan de orde moet worden gébracht. Het eerste gedeelte van het amendement werd verworpen met 41 tegen 14 stemmen, on. het tweede gedeelte met 58 tegen 1 stem. De zinsneden, betrekking hebbende op China, het Intern. Bureau van het Hof van Arbitrage, den oorlog in Zuid-Afrika, de be scherming van kndgenooten in het buiten land, worden zonder stemming goedgekeurd. Bij de 7e zinsnede omtrent de financiën, vroegen de heeren KOLKMAN en VER MEULEN spoedige indiening van een wijzi ging van. de Schoolwet (hoogere subsidien voor het bijz. onderwijs ten gevolge van Leerplicht), door den Min. van Burnetii. Za^ ken beloofd. Dé MINISTER VAN FINANCIEN ver klaarde dat de Regeering zich met deze aan gelegenheid bezig houdt. Bevestiging van de stellige verklaring door den Minister van Binnenl, Zaken afgelegd, had de Regeerihg niet noodlg geoordeeld. Het Adres van Antwoord werd tem slotte aangenomen met 61 .tegen 1 stem. Tegen «temde de heer Schapetr. Het Adres van Antwoord zal H. M. de Koningin worden aangeboden door de leden van de commissie van redactie, deu voorzit ter en de heeren Michiels van Verduyne-i, Conrad en Harte van Tecklenburg. De heeren Vaegens en Mackay werden her kozen als leden van de huishoudelijke com missie, en de heeren Lokman, Schaepmanen Hartegh als leden van da gemengde commis sie voor da stenografie. Morgen 11 uur regeling der werkzaamhe den. gen van bet postkantoor alhier, slechte één bestelling plaats hebben, aanvangende des morgens om 9 uur. Aan het publiek zal dan van lil.30 's mor gens tot 12.30 'emidd. (plaatstijd), kosteloos de gelegenheid worden gegeven om de stuk ken, welk» met later aangekomen posten zijn aangebracht, aan het postkantoor af te halen. Gisteravond te 8 uur bracht sOrpheus" een serenade aan zyn voorzitter, ter gelegen heid van diens zilveren jubilee. Een talrgke menigte had zich reeds tgdig op het ruime plein voor de woning des heeren Honnerlage Grete verzameld, wach tende op de liederen die straks zouden ge zongen worden. Daar verspreidde zich een vurige gloed in den tuin des heeien Vaandrager, de boomen fantastisch verlichtende, het deurtje werd geopend, en voorafgegaan door den banier, volgden de leden achter elkaar in ééne lange rij, tot allen zich voor de woning van den president in de onmiddellijke nabijheid van den tuin hadden opgesteld omgeven door de fakkeldragers. Een kort oogenblik nog en toen klonken de eerste toonen van het nAbendlied" over de in diepe stilte rondom geschaarde menigte. Daarna klonk het nStille" eveneens met groote attentie aangehoord door de menigte. En in de kamer van den jubilaris weerklonk handgeklap na elk der beide nummers. Toen werden alle zangers binnen genoo- digd en verspreidde zich het publiek. Bij Kon. besluit is aam M. J. A. van den Ham, wed. G. G. van Buttingha Wickers, ontvanger der directe belastingen, een pen sioen verleend van ƒ1080 's jaars. Vanaf 30 Sept. a.s. zal voortaan op Zonda- Correspondentle. E. S. Wij kunnen van uw schrijven alleen nota nemen, wanneer gij ons uw naam bekend maakt. Red. Vergadering op Dinsdag 25 September 1900, des namiddags ten twee ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Vereteeg. Tegenwoordig 19 leden, afwezig de heer dr Bis, wegens ziekte, en do heer F. Smit. De notulen der vergadering van 4 Sept. jl. worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken: Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, Mis sive houdende terugzending van het door hen goedgekeurde besluit van den Baad dd. 4 Sep tember jl. tot onderhandsche verhuring van een perceel grond aan W. B. Oostrum. Kennisgeving, ldein, Missive houdende terugzending van het door hen goedgekeurde besluit van den Baad dd. 4 dezer tot beschikking over een bedrag van f 2593,86 uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemcentebegrooting voor 1900. Kennisgeving, Idem, missive houdende terugzending van het door ben goedgekeurde besluit van den raad d.d. 4 dezer tot verhoogiDg van en toevoeging aan de gemeente-begrooting voor 1900 van een bedrag van f190.000. Kennisgeving. Idem, missive houdende bericht dat zij berusten in de voor het jaar 1901 toegekende aubsidiën aan het Burgerlijk Armbestuur en het Stads ziekenhuis, respectievelijk ad f 850.en f 10300. Kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders, missivo hou dende kennisgeving der benoeming van den heer dr. K. Heeringa tot gemeente-archivaris, voor den tijd van één jaar en houdende toezending van een afdruk dor voor den archivaris vastgestelde in structie. Kennisgeving. Idem, Missivo houdende voorstel tot het verlee nen van een crediet hoogstens ad f2500.—, voor het doen instellen van een onderzoek naar den toestand van de Spuisluis aan de Korte Haven. Komt straks aan de orde. Idem, Missive houdende voorstel een blanco crediet te verleenen tot het doen herstellen van de Spuisluis aan do Korte Haven. Hoewel dit voorstel niet gedurende den by het B. v. 0. bepaalden tijd had ter visie gelegen, werd op voorstel van den Voorzitter besloten dit nog heden te behandelen wegens de urgentie der zaak. Idem, Missive houdende prae-advies op het adres van den Ned. B.-K. Volksbond, afd. Schie dam om eene subsidie ten behoeve der teeken- school van dio afdecling. Ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering, terwijl het in druk zal worden rondgedeeld. Idem, missivo houdende voorstel, in verband met het geven eener bestemming aan het kapitaal van bet fonds herkomstig van het Oude Mannenhuis alhier. Ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering terwijl het zal worden opge nomen in de gedrukte stukken. Van de commissie van beheer over de heel- cn verloskundige instrumenten-verzameling der ge meente, missive houdende toezending der rekening en verantwoording van haar beheer over 1899. In handen van de financieele commissie ten fine van onderzoek en rapport. Vod de schuttersraad der d.d. schutterij alhier, missive hondende aanbieding van de rekening over 1899 en de begrooting voor 1901 van genoemde schutterij ter goedkeuring. In handen van de financieele commissie ten fine van ondorzoek en rapport. Van Ds. C. do Wildo Cz. Missivo houdende dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrou wen en berieht dat hij zijne herbenoeming tot Curator van het Gymnasium aanneemt. Kennisgeving. Van W. J. M. Nolet, Adres houdende verzoek tot wijziging der bepaling van art. 2 slot der Ontwerp, Verordening op do Contrdle Schiedam- sche Jenever. Zal worden behandeld bij het desbetreffend ar tikel der Concept-verordening. Van H. J. 0. Reuvekamp e. s. Adres hondende dankbetuiging voor de nadere regeling hunner jaarwedden. Kennisgeving. Van hot Bestuur der Gymnastiek- en schermver- ecniging „Palaestra", Missive hondende bericht dat na 1 October e. k. van het Gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg geen gebruik meer zal worden gemaakt en dankbetuiging voor de aan gename behandeling steeds ondervonden. Kennisgeving. Van de Commissie voor den CursuB in Handen arbeid, adres hondende verzoek haar het lokaal hoven de Koopmansbeurs op de bestaande voor waarden opnieuw voor 5 jaren te verhuren. In banden van B. en W. gesteld om advies. Van Blankenheijm en Nolet, adres houdende bezwaren tegen art. 2 der conceptverordening tot regeling der contrflle op de echtheid van Schie- damsche jenever. Hierop zal, voor zooveel noodig, worden gelet by de behandeling van de desbetreffende concept verordening. Van J. 0. NoreDburg, adres houdende dankbe tuiging voor de nadere regeling zijner jaarwedde. Kennisgeving. Van J. M. Droogendijk, adres houdende het ver zoek, het gevoelen van den Baad te mogen ver nemen of voor de verhooging zijner jaarwedde wegens volbrachten tweejarigen dienst ook de diensten als tijdelijk onderwijzer bewezen in aan merking komen. Om advies in handen gesteld van B. en W. Van A. C. A. Nolet, adres naar aanleiding van het prae-advies van B. en W. dd. 10 Sept. jl. in z&ke verlaging der tarieven van haven- en Bcbutgeld, Hierop zal, voor zooveel noodig, worden gelet bij do behandeling van het prae-advies. Van mej. C. M. Wins, adres houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres aan de le openbare kostelooze school wegens ziektetoestand, met ingang van 1 October e.k. Besloten werd dit terstond te behandelen en haar eervol ontslag to verleenen met ingang van gezegden datum. Agenda: Aan do orde is: Het eervol ontslag aan den heer J. M. van der Schalk Jr. als lid van het burgerlijk armbestuur. Wordt eervol verleend met ingang van 1 Octo ber a.B. onder dankbetuiging voor do aan de ge meente in die betrekking bewezen diensten. Achtereenvolgens wordeD nu benoemd lo. tot onderwijzer aan de le tusschenschool K. C. Minderhoud alhier; 2o. tot onderwijzeres in nattige handwerken aan de le en 2o kostelooze scholen mej. A. J. Vaandrager 3o. tot onderwijzeres aan de herhalingsschool voor meisjes, mej. J. F. van Wamelen alhier; 4o. tot tijdelijke onderwijzeres aan die school mej. S. A. van der Hout; 5o, tot tijdelijke onderwijzeres aan die school mej A. van Vlaardingen; en [Do heer Smit verschijnt ter vergadering.] 6o. tot tijdelijk onderwijzer aan die school de heer J. A. van der Poel dio sub lo. moet zoo spoedig mogelijk, de ove rigen met ingang van 1 October in dienst komen. Begrooting Gasthuis: Voorstel tot goedkeuring der begroeting over 1899 van het Sfc. Jacobs-Gasthuis, bedragende iu ontvangst f 13605.07 in uitgaaf f 12984.49 slui tende dus met een goed slot van f 620.571/2- Dc heer De Groot kan niet laten passeeron het antwoord van he' College van Begenten. In substantie bekennen tij schuld, maar de wijze waarop achtte spr. met juist. De overschrijding der begrooting komt jaarlijks voor en het collego hecht er geen waarde aan. Er is tot heden nog nooit een aanmerking op gemaakt, staat er in die missive. Die motiveeringen acht spr. zondeiling. Ten slotte geeft hij in overweging alsnog een raadsbesluit te nemen tot goedkeuring der over schrijding. De Voorzitter antwoordt dat hij de op merkingen van den heer Do Groot ter kennis van B. en W. kan krengen en dcsverlangd aan het college van regenten. De heer De Groot acht dit niet noodig. Het voorstel van B. en W. om de overschrij ving goed te keuren alvorens de rekening worde goedgekeurd wordt voldoende onderatennd. De heer Honnerlage betwijfelt of zonder die goedkeuring de rekening niet kan goedge keurd worden. De Voorzitter wijst cr op dat het college heeft geschreven „wij zijn gaarne bereid aan do opmerking in het vervolg te voldoen." Bovendien waren in de begrooting de betrek kelijke posten „binnenlijnsche posten" gebleven dan zon er geen sprake van aanmerkingen zijn geweest. Spr. vraagt of het nu oirbaar is thans een dergelijk besluit nog te nemen. De heer Mr. W. H. Jansen meent dat door een overschrijvingspost niet de zaak is goed te maken. Door de goedkeuring der rekening is de sanctie van den Baad verleend. Spr. is overigens volkomen van hetzelfde gevoelen van den heer De Groot. De beer de Groot betreurt de vergoelijkende wijze waarop de Voorzitter heeft gesproken. Het reglement schrijft voor dat overschrijvingen de goedkeuring van den Baad verkrijgen. Overigens is spr. bereid den raad van den heer Jansen op te volgen en trekt zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. wordt daarop goed gekeurd. Voorstel tot goedkeuring der begrooting voor 1901 van het St. Jacobs-Gasthuis bedragende in ontvangst en uitgaaf een gelijk bedrag van f 9853.071/9. Concept-besluit tot beschikking over een bedrag van f32.van den post voor onvoorziene uit gaven op de gemeente-begrooting voor 1900. Goedgekeurd. Idem tot verhooging van- of toevoeging aan de gemeente-begrooting voor 1900 van eon bedrag ad f233 33 Vj. Goedgekeurd. Concept-besluit tot het doen van af- cn over schrijving op de Gemeente-begrooting voor 1900 tot een bedrag van f412.50 Goedgekeurd, Afwijkende van de agenda wordt thans voor gesteld Voorstel tot het verleenen van een crediet van ten hoogste f2500.tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van de Spuisluis aan de Korte Haven. Wordt goedgekeurd. Het voorstel tot het verleenen van een blanco crediet voor het doen herstellen van de Spuisluis aan de Korte Haven. De heer De Groot vraagt of dit niet kan aangehouden worden tot na het onderzoek. De beer Visser antwoordt ontkennend op technische gronden. Het voorstel wordt daarna goedgekeurd. Contr&lc op Jenever. Thans kwam in behandeling het prae-advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van den Brandersbond om invoering eener con trdle op de echtheid van Schiedamsehe Jenever en casu quo behandeling der Concept-Verordening met de daarop ingediende wijziging en de adres sen van de heeren W. J. M. Nolet en Blanken- heim en Nolet (zie onze nummers van 16 en 17, 18 en 25 Sept.) De heer Van Gent juicht toe dat B. en W. toonen een open oog te hebben voor de belangen der industrie. Het denkbeeld van het college verdient prin- cipiëel ondersteuning. De vraag alleen blijft of de zekerheid voldoende verkregen wordt. Spr. betwijfelt dit. ne contróle acht hij bepaald onvoldoende. De groote fout van het ontwerp is dat geen preventieve maatregelen worden voor gesteld maar repressieve. De voorbeelden door B. en W. (Canada en Aalst) gaan niet op. Daar worden preventieve maatregelen genomen. De etiketten worden bg 1000 tegelijk aan het gemeentebestuur uitgegeven. Men kan die op elke flesch of fuBt plakken onder het cachet der gemeente. Er is bovendien geen waarborg voor kwaliteit cn die is toch van het grootste belang. De meeste branders zullen bovendien ook een tweede pand moeten inrichten en dat kunnen slechts enkelen. Spr. verwondert zich ook over de haast waar mede deze zaak wordt behandeld. Er is P e r 1- culam in mora maar do prijs der moutwijn is sedert eenigen tyd het dubbele van den spi- ritnsprijs. Spr. zegt ten slotte dat hij vreest dat het is een doodgeboren kindje. De heer G o u k a heeft ook met genoegen het ontwerp ontvangen met het oog op de grond-ge dachte. Maar ook spr. vraagt zich af of de ver ordening practisch uitvoerbaar is. Spr. is in den tijd die hem gegeven is om de zaak te onderzoe ken, niet tot een persoonlijke conclusie kunnen komen. Spr. stelt zich voor dat een onderzoek naar de uitvoerbaarheid door een commissie van vaklie den een juist oordeel zal kunnen geven eu stelt voor, het principe aannemende, een commis sie uit den Baad te benoemen om den Raad van advies te dienen. Het voorstel wordt voldoende ondersteund. De heer Klein wil eerst uitgesproken hebben of het beginsel wordt aangenomen. De Voorzitter antwoordt dat dit reeds ligt in hot voorstel van den heer Gouka, die zegt „de grondgedachte accepteorend". De heer L o 0 p u y t kan zich er niet mede vcreenigen om den Baad te binden om maatregelen tot stand to brengen. De hoer v. Gent beeft niet nit het voorstel- Gonka gelezen wat de heer Loopuijt schijnt te doen. Wel wordt het denkbeeld toegejuicht maar de toekomst daaraan niet verhouden. De heer Gouka licht toe dat zijn voorstel niet bedoelt per se den Baad te dwingen tot uitvoering van bet denkbeeld. De heer Lagerweij verbaast zich niet dat de heer Gonka niet zeker moer is over het voor- stol. Na de voordracht van den heer Van Gent kan spr. zich dit begrijpen. Maar liet voorstel van B. en W. is gedaan na uitvoerig onderzoek bij belanghebbenden, vakmannen, Kamer van Koop handel enz. Spr. kan zich op deze gronden niet vereenigen met het voorstel van den heer Gouka en wel het woord accepteeren vervangen door waardeeren. De heer Gouka zegt dat hij het groote ver schil tusschen heide woorden niet ziet en hand haaft het woord accepteeren. De heer D 0 0 p u y t vraagt of met dat woord de Baad zich bindt. De Voorzitter antwoordt dat de Baad daarmede werkelijk uitspreekt het besluit om de zaak tot stand te brengen. De commissie zal de uitwerking moeten ter hand nemen. De heer Kranen wenscht geen uitstel van behandeling. t De heer Westendorp stelt voor alleen te* besluiten dat de zaak commissoriaal zal worden behandeld. De heer Gouka noemt dit geen amendement maar hot schrappen van eon gedeelte van zijn voorstel. Hjj geeft in overweging dan liever zijn voorstel in twee deelen te splitsenlo. de grond gedachte accepteeren, 2o. do zaak commissoriaal te maken. Do heer Honnerlage Grete acht het 2e punt van groot belang en zeer aanbevelenswaardig en dringt op aanneming van beide punten daarna aan. De heer Mr. Jansen geeft in overweging om elk punt afzonderlijk te behandelen. De heer Van Westendorp acht het beter pnnt I niet in stemming to brengen. Do vrcei voor het woord accepteeren is een reden om een onjuiste stemming uit te lokken. Hot doel is om tête roposée nog eens na te denken zonder zich definitief te binden om ten slotte een regeling hoe dan ook tot stand te moeten brengen. De heer Westendorp handhaaft zijn amende ment. Dit wordt in stemming gebracht en aangenomen met 13 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Beukers, Kranen, Gonka, Dr. Janssen, Lagerweij, Smit en mr. Jansen. Voorste 1-Gonka. Mr. Jansen zal zich tegen het voorstel ver zetten ingevolge de geschiedenis van het voorstel zelve. Aan B. ca W. is opdracht gedaan om een onderzoek in te stellen. Daaraan heeft het college voldaan in den meest uitgebreiden zin. Een com missie kan dus slechts ia herhaling treden. Het komt spr. voor als zou hot slechts zijn om de zaak op de lange baan te schuiven. Het verzet tegen de behandeling komt bovendien uit den koker van wie der zaken kundig is. De heer Gouka protesteert tegen de mooning als zou hij het doel hebben de zaak op do lange baan to schuiven. De heer Mr. Jansen verklaart dat by niet de bedoeling heeft gehad om den heer Gouka of wie ook persoonlijk onaangenaam te zijn. De heer Lagerwey wijst cr op dat B. en W. hun voorstel hebben gedaan na rijp beraad en grondig onderzoek en is overtuigd dat de com missie niets zal opleveren als tijdverlies. De heer L a g e r w e ij begeeft zich daarna in een beschouwing over dc strekking van het ont werp waarom spr. tot dc orde wordt geroepen. De heer Honnerlage verdedigt het voor- stcI-Gouka. Tot stemming overgaande wordt hot voorstel- Gouka aangenomen met 13 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren mr. JaDsep, Klein, Pinster, Beukers, Kranen, Lagerweij, Smit. De Voorzitter stelt voor het aantal leden der commissie te bepalen op 3 cn dio heden to benoemen. Do heer L 0 0 p u y t wenscht de commissie te doen bestaan uit 7 leden waarvan 5 raadsleden, die zich de beide anderen zullen assumeetcn. Spr. zon wenschen nit den Baad benoemd te zien 3 distillateurs en 2 branders die zullen vragen 1 lid van den Brandersbond en den inspecteur der belasting. De heer Gonka had zich een commissie voor gesteld waarin onder de vakmannen ook een enkele niet-vakman voorkwam. De heer Klein zou gaarne zien dat B. en W. een paar leden aan zich assuracerdcn om opnieuw do zaak te behandelen. De Voorzitter zegt dat hotvoorstel-Klem door B. en W. niet kan worden geaccepteerd. Spr. verzet zich eveneens tegen het zitting nemen van nict-raadsleden in die commissie. Het voorstel-Loopuyt wordt in twee gedeelten in stemming gebracht. Pnnt 1 Commissie van 0 leden. Goedgekeurd. Punt LL 2 leden buiten den Baad assumecren. De heer Mr. Jansen verzot zich tegen het voorstel. Dit voorstel woedt verwerpen met 13 tegen 7 stemmen. V6ór de hh. Dionske, v. d. Vlies, Loopuijt, Bru- lenburg, Grete, Blaisse, Visser. Tot leden der Commissie worden benoemd de heerenHonnerlage Grete, van GentKranen, Loopuyt en Beukers. Do bepaling van het reglement van orde, waarbij de in de commissie benoemde leden verplicht zijn de benoeming aan te nemen wordt op voorste! van den Voorzitter door den Baad ook nu toepasselijk verklaard. De heer L 0 o p u v t vraagt de hulp van den secretaris voor het opmaken van het rapport. De Voorzitter zal het verzoek overbrengen in het college van B. en W. Haven- en schatgelden. Het praeadvies van B. en W. in zake haven en schatgelden voor visschersschepen wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. Advies op do bezwaarschriften tegen den aan-

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2