N Cl 54"* Jaargang. 3on, TJit één wieg. Woensdag 3 October 1900. No. 10360. zijn mf's UIT DE PERS. BUITENLAND. trant per SCHIEDAM Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, prijs per kwartaal: Voor Schiedam en "Vlaardingen fl. 1.25. Franco post fl. 1.65. Prijs per week"Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur jan het bureau bezorgd zijn. Burean i Baterstraat 6H. Prijs der Aöverten tiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ictetnm adLcert^mtiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo. 123. Onder Transvaalsche vlag? De „Standaard'' acht heb noodig nog eens iaar standpunt te preciseereu wat betreft is vlag waaronder presiden* Kruger naar Europa zal reizen. Tegenover de voorstelling »an heb „Ned. Dagbl." ate had de „Stand." geraden „Enge land in heb 'Kanaal met de groene zij baan voor de driekleur te tarten", zegt dr. Kuy- per's orgaan Omgekeerd spraken we uit, dat we het geraden vonden, dat president Kruger voor saluut en vlagihijschen „bedanken" zou. Het was ons alleen te doen om een zui ver? positie. De annexatie van Transvaal' is zelfs in Engeland nog aanhangig. Heb Parlement heef1- ze nog niet bekrachtigd. Aan geen der buiten! andsohe mogendhe den kon zelfs van die annexatie inededee- bng worden gedaan. Dus ooit niet aan onze 'Regeering. Officieel behoort dus d© Zuid-Afrika a.n- sche Republiek nog onder de Staten met wie onze Regeering vriendsohappedijke betrekkin gen onderhoudt, en wier gezant zij' ontvangt. Het tijdelijk waarnemen van de functie door Schalk Burger, maakt dien man even min President, als eon regent, die de Ko ninklijke regeering tijdelijk waarneemt, daar door Koning wordt. De Prins-regent van Beieren is geen Ko ning van Beieren. President van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek is Oom Paul nog altijd', en hij alleen. Nu kan zulk een President incognito rei zen, en dan valt het officieel© „door zijn eigen toedoen" weg. Maar geen 'Regeering mag eigener bewe ging den President tot een „privaat per soon" maken, gelijk generaal den Beer Poor- tugael wild© doen, zondier de positie te ver- valschen. En dit hopen we dan ook nog altoos, dat onze Regeering niet in het schild' voert. Liever zk*- we Kruger hier niet komen, dan dlat hij anders zou ontvangen worden dan in zijn hoedanigheid van President, ten zij hij zelf verklaart „incognito", d'. i. als par ticulier persoon, te reizen. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 2 Oct. 1900. Znid-A.frlha. In Engeland zijn de verkiezingen in vollen gang. De tijd nadert dus dat wy weer be- richten uit Zuid-Afrika zullen krygen die een juister beeld van den toestand zulle geven. Want dat Roberts in zijn berichten reke Beu roman. VAN IDA BOY-ED. 79) Het ging precies zooals Malve had ges- dacht. Zij zat t)e Hamburg in een hoek der damescoupé, die van het perron afgewend was, en zag door haar dichte voile, ho© Hen ri en Wolfgang in oen coupé stapten. Do tijd viel haar niet lang. Haar geest hield zich bezig met voorstellingen, wat de eerstvolgende uren haai- al zoo zouden aan brengen. Eien juist© voorstelling kon zij zich daarvan niet maken. Slechts één ding was 2ék»r: zij wilde den door haar beminden man niet andermaal laten krenken en be- leadigen, maar, als hetzijh moest, in zijn bijzij®, met haar broeders afrekenen. 'De .brein treed, door een uitgestrekte, kale vlakte. De horizon was zoo ver, de witachtig- grauwo herfsthemel verblindend. Meer dan een unr verliep er. Dikwijls had de trein bij kleine tusschmstations stilgehou den. Eien rood' gebouw stond daar dan een- saam. In de nabijheid dook onder hoornen, J&arvan de bladeren reeds geel' waren, een: dorp op. En nog altijd .kwam het Malve niet m de gedachten, dat mem op zulke stations met ongemerkt den trein kan verlaten. 'Eindelijk kwam men te Sprot ze: weder «en rood huis, maar ditmaal niet daarachter groot dorp. «Uitstappen, Eén minuut 'tijdschreeuw de de conducteur aan Malve toe. En. nu be greep zij, dat zij' haar broeders in de armen moest ïoopan. 'Daar gingen zij' reeds vlak véór haar naar eu uitgang toe. Daar liepen zij reeds, ieder reisdeken over den arm, de trap af. ning heeft gehouden met de verkiezingen, staat bij ons vast. Trouwens, hij gaat nog op die wjjze voort. Uit Pretoria werd gemeld dat generaal Ba- den-Powell heden het bevel op zich zou nemen over de politiemacht die Transvaal en Vrijstaat geheel tot rust zal moeten brengen. De sterkte van die politiemacht zal zijn 12.000 man. Nu ziet men toch dat de oorlog werkelijk uit is, niet waar? Slechts 12000 man om Transvaal en den Vrijstaat onder de knie te houden. Ongelukkigerwijze komen tegelijk berichten waaruit blijkt dat de Boeren nog altijd niet van den stiijd afzien. Louis Botha moet met 2000 man over Leijdsdorp naar Pietersburg trekken vanwaar uit Grobler opereert, laatstelijk naar den kant van Pienaarsrivier. Bovendien is De la Rey nog bij Kommando's Nek in positie tegenover Clements en staat Erasmus nog noordooste lijk van Waterval. Een bericht uit Pretoria meldende dat Barend Vorster, Volksraadslid voor Zout- uansberg, nu aan het hoofd der regeering staat en den verderen veldtocht lijdt, klinkt nogal zonderling. Schalk Burger, Louis Botha en Ben Viljoen zullen toch niet aan den kant zijn gezet In ieder geval denken de Boeren er in het Oosten nog niet over het bijltje er bij neer te leggen. En evenmin in het Westen en in den Vrijstaat. Roberts bericht d.d. 30 September uit Pretoria weer van verschillende kleinere gevechten. Hart zou, van Polchefstroom naar Krugers- dorp rukkend, de streek weer van Boeren hebben gezuiverd. Voor de zooveelste maal, want na elke j>zuivering" komen de Boeren weer terug. Bij Bankslation vielen de Boeren een En- gelsche patrouille aan, en bij Krugersdorp een teiegraaf-detachement. Generaal Rundie daarentegen zou op de Boeren veroverd hebben een der kanonnen die bij Nicholson's Nek verloren gingen, be nevens twee wagens en 65000 patronen. Te Maseru is door iemand die van Souvenir kwam, de tijding aangebracht, dat hij zwaar kanonvuur gehoord had naar den kant van Korannaberg. Bij Souvenir zou een troep Boeren van 200 man zyn gezien. Zou met het voortduren van het verzet in den Vrjjstaat en in het Westen en Zuiden van Transvaal ook verband houden de terug roeping der 11de divisie van Komatipoort naar Pretoria? Bedenkelijk is ook dat den 20sten Sep tember nog door de Boeren op het markt plein te Liodley de Vrijstaatsche vlag is geheschen, terwijl vrouwen daarby het volks lied zongen. Het waren de mannen van De Wei die dit stukje uithaalden. Wel dwong de nadering van Hunter hen -ug te trekken, maar de geest der bevolking <vas zóó dat Hunter het wenschelyk vond een door De Wet benoemden landdrost maar in functie te laten. Maar zij kaken (niet om, doch gingen ter stond naar den stationschef toe. „Waar kan men ihier een rijtuig krijgen, mijnheer?" zeide Henri en groette beleefd. „Vlak achter (het station is een logement. De heeran zullen het terstond zien. Daar kan u een rijtuig krijgen," antwoordde de man, terwijl hij twee vingers aan zijn rood© pot bracht. „Ik dank n beleefd." Zij keerden zich om en bleven door schrik als verlamd staan. Was dat niet Malve, die daar mot een ge bogen hoofd stond, zwaar op haar parapluie leiunend hulpeloos, aite iemand, boven wie juist een on weder is losgebarsten? Henri werd vuurrood. Ook Wolfgang voel de, dat liet bloed 'hem naar het hoofd steeg. „Ongehoord," mompelde hij, „bepaald on gehoord." Zij gingen haastig naar haar toe. „Waar kom je vandaan? Wat moet je hier doen?" zeide Henri halfluid. Zij richtte haar blik naar hem op. „Ik weet het niet," fluisterde zij'. Alle moed was haar ontzonken, al haar genachten waren verward. Ziji durfde nu zelf haar onderneming niet in ihet gezicht zien, want dezie scheen .haar te bespotten. Zij be greep heb in 't geheel niet meer. Voor de nuchtere werkelijlkneid' vloden alle angstige fantasieën. Deze blik en dat woord' ontwapenden Henri. „Weet je, dat wij hier naar toe gingen?" vroeg liij. „Ja." „Van wien?" vroeg hij streng en wasreieds innerlijk met een veroordeelend vonnis over de babbelachtigheid van zijn vrouw of zijn moeder gereed. „3k heb het geraden." Een stem uit Australië. Men schrijft uit Sidney, in Australië, aan het perskantoor te Dordrecht: „De laatste Engelecho telegrammen hier ontvangen, zijn natuurlijk niets dan victo rie, doch 'b is mij en vele anderen hier ie lande volkomen bekend, dat al deze zaakjes gefabriceerd worden in de dépêchofab'iek Londen. Van een 2G00-tal troepen uit deze kolome alleen vertrokken, zijp er al minstens 900 terug, geheel buiten gevocht geste,d. dooden niet bij gerekend. In Australië wor den al belastangen opgelegd teneinde de oor logskosten te dekken, en nu begint do be volking te brullen. Eir wordt algemeen ge zegd laat Chamberlain 't maar betalen, bij is 'begonnen en hij en Co. trekken er 't nw.*v te profijt van. Bea der terugkeerende Au stralische officieren heb ik gesproken. Hij zeide me o. a. dlat, had hij het geweten, wat honger en gebrek hij zou moeten lijden on der die rijke Enge'leche vlag te vechten, hij zou geen voet verroeren voor de Union Jack. Nooit, zeide hij, had ik of iemand an ders kunnen vermoeden wat 't Engelsch commissariaat bete'.-kent. En de Engenche generaals, zij zijn echte poppen. Alles wat men hier leest over 't schieten op de ambu lance door de Boeren, zijin mets dan geinee- ne leugens, ging hij voort. Had men 'b om gekeerde geschreven, men zou dan nader bij de waarheid zijn. Ten slotte zeide hijMen kan zeggen of denken wat men wil, douh mijn opinie is, dot 't eind van' dezen oorlog nog lang niet daar is. Om een denkbeeld te geven van de ver liezen, door de Australisch© vrijwilligers in Zuid-Afrika geleden, teekeu wij nog bij tls- zen brief aan, wat een hunner, Palternn, aam de „S- M. Herald" schrijft: „Het versie korps ruiterij van Niaaw- Zuid-Wales in Transvaal is gedund tot manschappen en 2 officieren. Dö N. Z. W. Ianciens zijn nog 35 maai sterk, de andoren zijn buiten gevecht gesteld of hebben geen paarden. Wij zaaien „room" en oogsten grri steenen en verminkten." China. De Chineesche regeering speelt weer een. eigenaardig spel. Deemoedig buigt zijl het hoofd, slaat zich op de borst en stamelt: Peccavi ik heb gezondigd. Of juister ge zegd misschien: Peccaverunt zij, prinls Tuk®, Techung-yi en hoe al die ander© hoe ren heeten, zij' hebben gezondigd. Drie keizerlijke edicten zijn verschenen, waarin gepoogd wordt op Giiiiieesche wijze satisfactie te geven voor de ergste schendin gen van heit volkenrecht. Heb eerste betreft den moord op Von Kotteler, dén Duitschen gezant. Ba Chineesche regeering beveèlt dat, wan neer heb lijk van baron Yon Ketteler uit Peking wordt weggevoerd, de gebruikelijke eerbewijzen aan het stoffelijk overschot zul len worden gegeven', en dat da Chineesche gezant te Berlijn bij: de aankomst van het „Zoo, zoo." Hij was ©enigszins verlegen, omdat hij zich zelf weder eens op een) te haastig oordeel betrapt had. „Dan moet je ean zintuig meer hebben dan andere menschen," zeide Wolfgang, „want wij hebben er heimelijk genoeg toe besloten." „Ik maakte er mij zoo ongerust over, dat jullie met elkaar handgemeen zoudt kunnen wordlen hij en jullie." bracht Malve uit. „En wat nu vroeg Wolfgang radeloos. „Laat ons eerst eens in het logement gaan en iets gebruiken," zeide Henri. „Daarbij kunnen wij' dan verder spreken." Malve volgde hen zwijgend. „Je hebt niet eens eon reisdeken bij je. En naar het mij. voorkomt, slechts een dun jaquette aan. En wat denkt, mama er wel van begon Wolfgang. „Mama denkt, dat ik bij Eleanors ben." „Nu, die leugen lean maar tot aan den' na middag volgehouden worden, want Eleonore zou een bezoek aan mama brengen. Wij moeten dus een telegram opstellen." Zij «Joe gen weder een1 toon aan, als was Malve de kleine, die men mee opvoedde, mee be schermde. En, Malve gewoelde zich weer ge heel onder de heerschappij en den wil haarer broeders. Was zij dan. zóó onverstoorbaar, die gewoonte uit kinderdagen? Malve had toch gedacht, dat zij' haar broe ders haatte, dat rij zich innerlijk geheel van hen had vrijgemaakt. Of was de liefde teruggekomen met 't in zicht, d'at haar broeders toch. haar geluk wil den, In de gelagkamer zaten zij teen op rieten stoelen aan ean tafeltje, op welks rood en wi't tafelkleed lucifers eu een aschbakje ston den. Wolfgang keek, in gedachten verdiept, naar de firma van den porott infabrikant op het aschbakje, terwijl Henri heb met de lijk in de Duitsohe hoofdstad tegenwoordig zal zijn. Tegelijk moet do Keizer aan1 don Duit schen Keizer een brief hebben gezonden, waarin hij' Hit bevel bevestigt en rijn spijt betuigt over den loop der zaken in China. Hij zegt in dien brief o. a. „De plotselinge opstand in China heeft den moord van uw gezant ten gevolge gehad'. Mijn ondergeschikten, hebben schandelijk ge handeld en de vriendschapsbetrekkingen met U verbroken, waarover ik diepe spijt ge voel." De Zoon' des Hemels eindigt aldus: „Vroeger waren onze landen op vriend- schappelijken voet. Ik doe nu ©en beroep op U om der wille van. onze gemeenscliappeLijko belangen om dé onmiddellijke opening der vredesonderhandelingen toe te staan, zoodat oen eeuwige vrede verzekerd' zal' worden. Bk doe daartoe nrecr nadrukkelijk een beroep op U." D'e beide andere decreten hebben betrek king op de bestraffiug van de Ohmeesche hoogwaardigbeddsbekleeders die zich met do Boksers hebben ingelaten. De Keizei' be klaagt zich over de ellende en dé onrust dio zij over het land hebben gebracht en bepaalt dat de prinsen Tedhung-Yi, Tsai-Lien en Tsai-Ying van alle titels, ambten: en waar digheden zullen wonden beroofd. Prins Tua® zal bovendien voor hot keizerlijk gerechtshof worden gebracht; al rijn inkomsten zullen worden ingehouden, en de strengste straffen zullen tegen hem worden geëisdht. De man darijnen Tsai-Lan, Yeng-Hi, Kang-Yi en Tscliao-Su-Tschao zijn voor andere gerechts hoven verwezen. Bovendien beveelt de Keizer alsnog eer bewijzen voor den vermoorden kanselier van het Japanische gezantschap. Mkm zou dus zeggen: dat de Chineesche ne geering bakzeil haalt. Maar de geschiedenis der laatste maanden heeft voldoend© geleerd hoe weinig vertrouwen zij' verdient. To Weeoen vertrouwt men dan ook maar heel weinig op deze decreten, em men denkt dat de Ohineesolie regeering alleen tijd wil winnen. Ook to Berlijn blijft men wantrouwig. Aan de „Köln. Ztg." wordt van daar nog maals de nadruk gelegd op do onbetrouw baarheid der Cliineesche rechtspraak. Eigen aardig is ook dat deze edicten: samenvallen met een krachtiger actie der verbonden le gers- De Chineesche regeering lieeft misschien kennis gekregen van het bombardement der Pei-fcang-forten, de militaire verkennings tochten in' den omtrek van Peking, de voor bereiding van expedities naar Pao-ting-fu en ShaEg-hai-kwan, zoodat zij' het verstandig acht water in haar wijn te gieten. Nader dient dus te worden afgewacht waar de Chineesche regeering eigenlijk heen wil. Intusscben hoeft Rusland zijn troepen macht en het gezantschap naar Tien'-bsin overgebracht. Generaal Lenewitsch deelde waardin over spiegeleieren eu ham eens werd en over een rijtuig naar Wond dingen sprak. „Wij moeten je hier een kamer laten ge ven, en je moet op ons wachten. Wij' zullen zoowat vijf uren wegblijven, klaar het is je eigen schuld. Je hebt gehoordhet ritje duurt twee uren," zeide Henri daarop. „Ik wil' mee," verklaarde Malve zacht. „Dat is ondenkbaar. Je kunt toch niet naar dien man meegaan en je aan hem aan bevelen „D'at is in de hoogste mate onvrouwelijk." „Dr wil mee," herhaalde zij sm-eekend'. „Al is het ook niet onvrouwelijk, dan is het toch ongewoon," merkte Henri aan, Wolfgang's uitdrukking, met eeh bestraffen- den blik op rijn broeder geslagen, verbete rend. „Onvrouwelijk? Ongewoor herhaal de rij. „Het is alleen menschelijk." „Malve moet toch weten, op welken voet zij met hem staat,beweerde Wolfgang aar- zolend. „Je hebt je zelf en ons in een mooien toe stand gebracht," riep Henri uit. „Ik wil mee" zeide zij zachtjes. Dit altijddurende „ik wil' mee" maakte haar broeders zenuwaóhtig. Zij spraken nog veel over en weer, en ein delijk beweerde Henri: „Laat ons eerst maar wegrijden. Dikwijls komt onverwachts de ontknooping." Zij vonden een licht, hoog rijtuig vóór de dour, met vier zitplaatsen eu open, met twee flinke paarden bespannen. De. koetsier Idap- te achter aan het rijtuig twee treden neer en de broeders hielpen (Malve er in. Zij wikkelden een reisdeken om haar knieën en boden aan, van de andere een rug- gekussen te maken. 'Maar Malve zag er op eens weer wat beter uit en gevoel dé rich warm en weO. dit, blijkens een telegram van den 20en Sep tember uit Peking, in een conferentie der generaals mede. Rusland is nu nog door 2000 man te Peking vertegenwoordigd. Over Mandschurijle verklaarde de Russi sche „Regeeringsbodie" gisterendat uit de officieel© berichten uit het Oosten aan de regeering ten duidelijjkste blijkt d'at de be richten in bui tenia® dsche bladen over de in lijving van Mandschurije allen grond! mis sen. Duitsohe on Japansclie troepen opereeren ten Zuid'en van Peking bij: liet Jachtpark. Engeleche en Russisch© 'troepen houden, ge deelten van de spoorlijn bezet om die te her stellen en te bewaken. De expeditie naar Sban-hai-kwan zal be staan uit 4000 man vdldtroepende vloot- sterkte is nog niet bepaald. Zuidelijk van Shan-hai-kwan. zal men aan land gaan cm samen te werken met een aanzienlijk Rus sisch contingent d'at reeds op weg is. De nieuwe Duitsohe gezant, Von Mumm von Sohvaraenstein, is te Tion-tsin aangeko men ©u nam zijn intrek in het Dhiteote on- sulaat. De weduwe van zijn voorganger gaat met een Duitsch schip naar Japan. Gemengde ilfededecllngen. Tot gistermiddag waren in Bngelacd in 't geheel gekozen 111 conservatieven en. unio nisten, en 21 liberalen en lerscha nationalis ten. Gekozen, zijn o. a. sir Michael Hicks-Beach, kanselier' der schatkist, lord George Hamil ton, minister voor Indië, Aker-Dbuglae. Ondanks de felle bestrijding door J» mi nister! telen schijnt Labouclière nog kane to hebbenmaar Ben. Tiiilett, de orbeidersver- tegenwoordiger, moet zijn. candidatuur heb ben ingetrokken. Vandaag is prins Albert van België, do vermoedelijke troon sop volger, met hertogin Elisabeth in Beieren, getrouwd. Zoodra de Kamers bijeenkomen zal de Fransche regeering ewn geelboek uitgeven over China en de noodige crcdieten aanvrat gen tot het eind van dit jaar. Dta gisteren overleden prins .Bernard van Saksen-Weimar moet op de jacht een long ontsteking hebben opgeloopen. In de „Polit. Corr." verzekert ©en' met Kretenzer aangelegenheden uitnemend' be kend persoon dat prins George zijn driejarig mandaat in handen dor regeeringen zal stel len dio het hem hebben opgedragen. Hij, will dio regeeringen overtuigen dat de weusch der Kretenzers om ook het laatste draadje door te snijden dat Kreta aan Turkije bindt, volkomen billijk is. „Nu, dau maar voort!" beval Henri. Het" rij tuig, dlat op veel te hooge voeren rustte, waggelde een weinig; d'aarbijl kon Henri het niet uitstaan, bij heb rijden schuin: te zitten. Na verloop van vijf minuten schreeuwde hij„Hdltl" en zeide, dat hij bij den koetsier wtlde gaan zitten. Bovendien dacht hij bij zich zelf, was heb zeer interes sant, van den koetsier het een en anderover land en lieden te vernemen. Wolfgang en 'Malve zwegen. Zij reden hot land' in. Pa hemel verloor zijn wit schijnsel, een zacht, treurig grijs be dekte dien in eindelooze eenvormigheid. Over den zandigen weg draafdeii' de paar den voort. Die weg had iets naakte, onbe schuts, daar hiji noch door boomen noch door struiken omzoomd was. Reeds was d« herfst over de heide gegaan. Geheele stukken dor heidbkruid lagen over den grond verspread- Enkele pijnbomen stonden, aan groene eilandjes golijk, daar- tussolien. Water vertoonde zich in. vierkante vijvers, waarvan de kanten scherp afgestoken waren. Verwelkt grae hing over deze kanten neer en weerspiegelde zich in het water. Grauwe, hdlfverweerde houten stellages met daken stonden niet var vandaar. Van den straatweg liepen over het heidekruid' sporen van wagens daarheen. Toen kwam er ©m kleine kolonie. Dé koetsier zeide, dat daar turfstekers en ijïnkers woonden. Het waren eenige lage huisjes, in welker steenen muren kleine raampjes te zien waren. Dikke, grau we stroodaikeni zaten als warme mutsen op die gebouwtjes. Hier en daar grensde een klein tuintje aan de muren. In ©eaü dier tuin tjes bloeiden nog eon paar goudsbloemen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1