STADSNIEUWS, A gv i* felee YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. R e chtzak e n. 'tem te.diei faijg< Dit werd On bad,; wraar wew< fat, inkomen der vrouw geldt voor haar man, dat van de inwonende minderjarige kinde ren voor de helft voor hun vader. Onder be- noodigdheden tot leniging van nood, willen de voorstellers verstrekkingen van genees- en keelkund''gen aard niet begrepen zien. Nog beoogen de amendementen huur- en loonkiezers enz., al betalen zij noch Rijks- noch gemeentebelasting, toch tot het kies recht voor den gemeenteraad toe te laten. Verder stellen zij voor te bepalen dat de stemming zal aanvangen 's morgens om acht uur eu eindigen des namiddags om negen uur, aan den gemeenteraad overla tende te bepalen op welke uren tusschen dos namiddags 2 en 6 uur de stemming gedu rende drie uren kan worden geschorst Ten plotte stellen zij voor om voor den ge wonen tijd der verkiezingen der leden van de Tweede Kamer Hemelvaartsdag aan te wijzen. Woninghuur en personeele belasting. De raad van beroep voor de pereoneele be lasting te Groningen heeft een merkwaardige beslissing genomen in zake een reclame, waarbij de huurprijs een er woning 275 be droeg en de administratie de huurwaarde voor de personeelo belasting wilde zien be paald. op f A.75, omdat de huurprijs veel te laag moest worden geacht, wegens de toe vallige omstandigheid, dat, m een klem dorp, voor een groot heerenhuis, dat vroeger •wegens gebrek aan huurders leeg stond, te genwoordig maar één liefhebber wa© te vin den. Analoge gevallen d'oen zich ten plat- tenlandle ongetwijfeld veel meer voor. De administratie beweerde nu. dat de huurprijs in casu abnormaal laag was en. wegens gebrek aan meer huurders, onder abnormale omstandigheden was bedongen, zoodat van toepassing moesten worden ge acht art. 9 4 en art. 10 der personeele ire. De raad van beroep besliste, dat hier, m den zin der wet, geen abnormale omstan digheden aanwezig waren. Daar bij het tot stand komen der nieuwe personeele weit, eenjgeval als dit mot schijnt voorzien, en deze beslissing, voor zoover be kend, de eerste is m haar soort, moet zij. vooral voor het platteland, van belang wor den geacht. Steenkolen. Naar men verneemt heeft het steenkolen- syndicaat hier te lande een rondschrijven ge zonden aan de handelaars in brandstellen, de kennisgeving bevattende dat de productie der steenkolen grooter is dan waarop gerekend werd, zoodat het aanbod thans de vraag overtreft. Dinsdag heeft aan het departement van buitenlandsche zaken de nederleggïng plaats gehad der akte van bekrachtiging te Monte negro van ter Internationale Vredescon ferentie te 's-Gtaveohage onderteekende ver dragen en verklaringen. Te 's-Gravenhage wordt verwacht de Ne- derlandsche consul-generaal te Londen. Gisteren zyn de werkzaamheden aan den buitengevel van het Paleis gestaakt. Men breogt dit in verband met een aanstaand, zij het ook zeer kort verblijf van h®1 Hof in de residentie. *KETHEL EN SPADAIND, 18 Oct. Ter gelegenheid van de verloving van H. M. de Koningin wapperde gisteren do driekleur van deu toren en van de openbare gebou wen. ♦KETTHKL EN SPAKAND, 18 Oct. He denmiddag te 1 uur werd het stoffelijk over schot van den heer J. do Ronde, door de bu ren gedragen en gevolgd dbor familie en vrienden, grafwaarts gebracht. Onder de aanwezigen waren o. m. ook uit Schiedam do doktoren Vaillant en Jansen en de geneedheer van der Sman. Nadat do kist in de groeve was neergela ten, sprak de heer dr. Vaillant ongeveer ale volgt: De oude man, dien wij heden ten grave brengen, was algemeen geacht, met omdat hij een hoogea ouderdom had bereikt, maar om zijn arbeidzaamheid, vriendschap en hu maniteit. Wel zal zijn heengaan in het alge meen een groot verlies zijn, maar vooral geldt dit voer zijn dochter, met wie hij in dit lange leven tot één was geworden. Voor de vele vrienden en vooral voor ons. collega's, zal het gemis groot zijn, doch wij weten dab wij allen, eenmaal sterven moeten. Laat het dks den. kinderen een troost zijn te weten dat hun vader is heengegaan, alge meen geacht, en dat hij nog lange jaren za\ voortleven in de dankbare herinnering van ailen, die hem kenden. De oudste zoon des overledenen, de heer C. P. de Ronde, dankte dr. Vaillant voor de vriendschap die hij zijn vader steeds had toe gedragen en voor de door hem gesproken woorden. Voorts dankte hij allen die aan de groeve tegenwoordig waren voor de eer, die zij daarmede den overledene hadden bewe zen. Ter gelegenheid der verloving van H. M. de Koningin, vereenigden zich gisteravond cie officieren der d.d. sehuttery alhier in den Doele, om deze gebeurtenis feestelijk te her denken. De muziek, die in dat gebouw aan wezig was voor hare repetitiën, luisterde deze byeeokomst op, terwijl de muzikanten daarbij op sigaren en bier werden onthaald. 5* Een brief van gelukwensch werd namens de~'vergaderde officieren aan H. M. afge zonden, Door Burgemeester en Wethouders is uit een opgemaakt drietal, waarop geplaatst wa ren A. M. Ziedses des Plantea alhier, J. W. Sleutel te Amsterdam, en N. C. Schuit te Rotterdam, eerstgenoemde benoemd tot 2en keurmeester van vleescli en zulks met ingang van 1 November a.s. Protegtmeeting In zake den hoofdcursus. Gisteravond had in de kleine zaal van ïMusis" een pro test mee ting plaats, uitge schreven door de vroegere commissie voor den Bondscursus voor hoofdonderwijzer, in welke dr. J. van Leeuwen gelegenheid zou worden gegeven tot uiteenzetting der kwestie die hem lu-d aanleiding gegeven ontslag te nemen als leeraar aan den gemeente-cursus voor opleiding tot hoofdonderwijzer. De heer A. de Wit opende de bijeen komst, die hoofdzakelijk uit onderwijzers en onderwijzeressen bestond, met de mededeeling dat de pvroegere" commissie voor den Bonds cursus de oproeping had gedaan, omdat tot heden de afdeeling nog geen nieuwe com missie had benoemd en evenmin tot ophef fing der commissie had bedoten, Die benoe ming was uitgesteld in verband met de op richting van den gemeentelijken cursus. Spr. geeft daarna een beknopt overzicht van wat in dien cursus sedert de oprichting in begin September al heeft plaats gehad. Reeds den eersten avond hadden de lessen niet overeenkomstig het rooster plaats; loor het tweede lesuur verscheen nameiyk geen leeraar. De voorzitter der schoolcommissie kwam, maar wist de oorzaak niet. Zaterdagmiddag van 1 tot 2 uur verscheen weer een leeraar niet, maar weid dat lesuur gegeven door een ander. L)e heer v. Leeuwen heeft Zaterdags een nieuw rooster aan de cursisten voorgelegd met de vraag of een van hen daartegen ook bezwaar had, en daar geen van hen eenige aanmerking had, zou daarnaar voortaan ge werkt worden. Vrijdags daarop vernamen de cursisten dat dr. v. Leeuwen ontslag had genomen. Begrijpende dat dit een ernstige oorzaak (ot grond zou hebben werd eene commissie opgediagen om bij dr. v. L. te gaan infor- meeren en deze legde aan die commissie de correspondentie voor die hij met B. en W. ge voerd had. Maandagavond d, a. v. werd daarvan op den cursus verslag uitgebracht. De oudste cursist deelt nu mede dat hij permissie heeft gekregen een brief voor te lezen van de C. v. T. o. h. L. 0., waarin deze mededeelt dat aan dr. v. L. op zijn verzoek ontstag is ge geven en thans de cursisten worden uitge- noodigd een aanbeveling te zenden van 2 personen om daaruit een ander te benoemen. De cursisten besloten echter te vragen om pogingen in het werk te stellen den heer v. L. op zyn besluit te doen terugkomen. De C. v. T. o. b. L. 0. vond daartoe echter geen termen en herhaalde haar verzoek om nu gemotiveerde aanbeveling in te zenden. Thans bevelen de cursisten dr. v. L. ter benoeming aan als de meest geschikte. Zij voegen daarbij, dat, indien dr. v. L. niet mocht worden benoemd zy dan de les in geschiedenis niet meer zullen bjjwonen. Nog zijn enkele brieven gewisseld zonder dat daaruit een resultaat verkregen werd, waarom de heer v. L. besloot een specialen cursus in geschiedenis te geven. Nauwelijks was die cursus begonnen in een der zalen van de H. B. S., in overeen stemming met den directeur, den heer Hing- man, daartoe aangewezen, of de heer Hingman ontving bericht dat hy aan den Bond geen zaal met licht en vuur mocht geven, waarom dan ook voor den volgenden Maandag geen licht zou worden ontstoken. Spr. wijst er op dat aan den Bond was vergund om een der lokalen van de H. B. S. te gebruiken na aanvraag en in overleg met den directeur. Daarop leest spr. voor het schrijven van B. en W, aan den Raad met het voorstel tot intrekking van die vergunnning, een erken ning dus, voegt spr. daaraan toe, dat door weigering der lokalen B. en W. hebben ge handeld in stryd met een bestaand raads besluit. Spr. deelt mede dat lot deze vergadering zijn uïtgenoodigd Burgemeester en Wethou ders, de leden der Schoolcommissie, de ge meenteraadsleden, onderwijzers, hoofdbestuur van den Bond en bestuursleden der omlig gende bondsafiieeiingen. Van B. en W. is een sehry ven ingekomen dat zij van die uitnoodiging geen gebruik zullen maken. Van de raadsleden hebben de heeren Klem en Smit van de uitnoodiging gebruik gemaakt. Het hoofdbestuur heeft den heer v. Was senaar afgevaardigd, terwijl van de afdee- lingsbesiuren, den Haag is vertegenwoordigd. Spr. heet die allen welkom. Daarna vei krijgt de lieer vanLee'iwen het woord, Spr. betreurt het dat hij als spr. in eev r „cotmeeting moet optredenmaai de oorzaak is dat hij tegen het ngezag" is aangeioopen dat misbruik maakte van zyn gezag. Daartegen wil spr. in het publiek, niet om daardoor recht te verkrijgen, maar in de hoop dat daardoor meerdere machts misbruik zal worden tegengegaan. Spr, wil de kwestie van beide zrjde bezien en plaatst zich daarvoor eerst op het stand punt der autoriteiten. Dadr werden spr, en heer de Wit als de raddraaiers beschouwt, de heer de Wit die lid is van de S. D. A. P. en hij die daar dicht bg staat. Soort zoekt soort en zoodoende kwam spr. ah leeraar aan den Bondscursus. Vier jaren lang is daar in harmonie gewerkt. Maar een der leeraren, de heer Beekman, wenschte niet aan den Bondscursus zich te verbinden doch verklaarde zich bereid les te geven aan een hoofd cursus die van de gemeente uitging. De heer Beekman, tevens lid der school commissie, «pande zich voor deze zaak en de hoofdcursus zou tot stand komen. Afwachtende tot dat de belanghebbenden zouden wordeo uitgenoodigd om de voorbereidende werkzaam heden daartoe in gemeen overleg ter hand te nemen, zegt spr., vindt hy plotseling in de nSchiedarnsche Courant" de verordening voor den hoofdcursus zoools die in den gemeente raad is ingediend. Het was, zegt spr., een onbruikbare ver ordening en toen hy den volgenden dag op de school kwam vroegen de andere leeraren dan ook allen vol verontwaardiging nheb je dat ding gelezen" en een leeraar zelfs noemde het ontwerp ^onwaardig." Maar zegt spr., op myn aandrang hebben de leeraren en de 'deelnemers er in berust en de verordening aanvaard uit vrees dat anders de geheele cursus zou mislukken. De heer dr. Vinckenstein, president der schoolcommissie riep nu de leeraren voor dien cursus ter vergadering op het stadhuis om met de schoolcommissie dien rooster vast te stellen. Het blykt daarbij dat 12 lesuren noodig zyn en alle leeraren oordeelen dat een twee jarige cursus noodig is. Echter de gemeente raad heeft de verordening vastgesteld die spreekt van een één-jarigen cursus met elf lesuren. De heer v. L. was bereid om het 12e les uur gratis te geven, wat door dr. V. gracieuse- lijk wordt aanvaard namens de gemeente. Verschillende leeraren stellen bepaalde voor waarden by de vaststelling der lesuren, voor waarden die door den heer V. worden aanvaard, zooals spr. mededeelt. Maar, zegt spr., toen de rooster op den Vrijdagavond voor den aanvang van den cursus door de leeraren werd ontvangen bleek dat van die voorwaarden geen notitie was genomen. Woedend had dr. v. L. het ding van zich geworpeo, doch had daardoor niet gezien dat onderaan nog stond vermeld dat de cursus Maandagavond begon Dit is de reden geweest, zegt spr., dat ik den eersten Maandagavond zorder waarschuwing niet op den cursus kwam om les te geven. Door de slechte regeling der lesuren, zegt spr., was dr. Bakker Zaterdag vatil2 uur verhinderd om les te geven, waarom spr. dat uur waarnam, daarmede tevens het ver zuimde uur van Maandagavond inhalende. De tweede maal dat spr. een lesuur ver zuimde was op den dag dat hem een zoon geschonken werd. Hoewel hij naar school wilde gaan, werd hem dit door den dokter pertinent verboden en in haast heeft hij daarvan aan den heer Beekman en aan den heer Hmgman kennis gegeven met verzoek daarvan ook op den cuisus kennis te geven. Zulk een dag, zegt spr.. is zeker niet ge schikt ora officieele brieven te schrijven om te berichten dat men een lesuur niet kan bijwonen. Aangezien de meeste leeraren bezwaren hadden tegen de samenstelling van deu roos ter werd dr. V. daarover gesproken en deze antwoordde, dat als zy verandering wenschten zij die dan zelf maar moesten aanbrengen Dit werd door spr. dadelijk gedaan: in 2 uur tyd was hij daarmede gereed, en had de nieuwe rooster de goedkeuring van alle leeraren ter wijl ook de cursisten geen be zwaren tegen dezen nieuwen rooster hadden. Op grond van art. 4 der verordening, waarin staat dat B. en W. den rooster vaststellen, deelde dr, v. L. rm aan het college van B. en W. mede dat de leeraren van den cursus den rooster aldus gewjjzigd hadden goedge keurd, dat de cursisten zich met deze regeling hadden vereenigd en dat voortaan naar dezen rooster zou worden gewerkt. Nu was echter de verontwaardiging van den voorzitter der C. v, T. o. h. L. O. opge wekt, zegt spr., en deze ging het D. B. eens inlichten hoe steeds de commissie was ter zyde gesteld, en steeds verzet kwam uit den zelfden hoek. Het gevolg was, zegt spr., dat ik do. 13 Sept. van het D. B, een zeer krassen brief kreeg, met terugzending van mijn rooster en de opdracht dat ik mij te wenden had tot de C. v. T. o. h. L. O. Spr. zegt, ik werd boos, schreef aan B. en W. dat ik had gehandeld op grond van art. 4 der verordening maar dat ik, op die wyze niet willende voortwerken, ontslag nam. Dit ontslag werd door B, en W. dadelijk aangenomen. Spr., recapituleerende, zegt dat zyn mis daden dus zijn éénmaal weggebleven, één maal twee uur les gegeven in plaats van éen uur, omdat een ander leeraar niet kon, éénmaal verhinderd door huiselijke omstan digheden, waarvan niet schriftelijk is kennis gegeven aan den voorzitter der C. v. T. o. h. L. O-, en roosterverandering, ingediend aan B. en W. in plaats van aan de Comm. van Toez. op het L. O. Daarna gaat spr. nog eens dezelfde feiten na, doch nu bezien van zyn standpunt. De eerste grief, het wegblijven op den eersten Maandagavond, heeft hij erkend als te zijn een verzuim van hem. De tweede grief, het lesgeven gedurende twee in plaats van één uur, had tot oorzaak dat dr. Bakker op dat uur niet kon, waarom hij, zooais dat steeds onder dergelijke om standigheden bij leeraren onderling gedaan wordt, dat lesuur voor dezen gegeven had. Ls er sprake van verzuim dan zou dit gepleegd zijn door den weggebleven leeraar en niet door hem. De derde grief gold het wegblijven op den dag van de geboorte van zyn kind. Spr. meent dat de omstandigheden zelf als zyn verontschuldiging kunnen strekken, terwyi hy toch den heer Hingman verzocht had van zyn wegblijven op den cursus kennis te geven. De vierde grief is de veranderde rooster die door hem gezonden werd aan B. en W. in plaats van aan de C. v. T. o. h. L. O. Maar spr. beroept zich hierbij °P ar'- 1 der veror dening. Spr. constateert dat, had Dr. V. met de belangen der leeraren willen rekening hou den, zooals in de vergadering op het stadhuis was gevraagd, hij dit zeer gemakkelijk had kunnen doen, zooals blykt uit den rooster door hem samengesteld. Dr. V. had dit trou wens toegezegd maar dit werd door hem, zooals spr. mededeelt, later ontkend. Spr. meent op grond van een en ander dat men heimelijk bezig was hem te zoeken. Immers tweemaal is door dr. V. geïnfor meerd of er geen bezwaren waren tegen het onderwys van dr. v. L. en van den heer Kopenhagen. De rooster werd, zegt spr., door my inge zonden 40 September en 13 September ont ving ik het schrijven van B. en W. dat mij tot ontslagnemen aanleiding gaf. Sedert heb ben de leeraren niet gevraagd om den nieuwen rooster te blijven gebruiken, dr. Y. heefter t vW. niet meer over gesproken, de cursisten heb ben er ook niet meer naar gevraagd en, zegt spr., mijn rooster is op het oogenblik nog in gebruik. Spr. zegt voorts dat alle leeraren gevraagd hadden om een tweejarigen cursus maar het antwoord luidde, dat dit niet mocht. De verordening geeft 11 lesuren terwijl er 12 noodig bleken, waarom spr. 1 uur gratis les aanbood. De commissie, zegt spr., heeft dus ge adviseerd aan B. en W. op onvoldoende gegevens; zy heeft niet geïnformeerd daar waar dit behoorde, n.l. bij de betrokken leeraren en by de éursisten. Het gevolg was, dat B. en W., het advies overnemende, onjuist adviseerden aan den Raad, die op dit onjuiste advies een besluit nam. Den Raad werd medegedeeld dat de cursus een uitgaaf zou vorderen van f600.maar, zegt spr., men wist dat de cursus tweemaal f 600.zou kosten, de Raad is daarmede misleid. Ik heb, eindigde spr., in alles getoond met de gemeente te willen medewerken om den cursus tot stand te breDgen en goed te doen zijnik heb na de ontvangst van den brief van B. en W. 4 weken gezwegen om het gemeentebestuur de gelegenheid Së geven de kwestie zonder publiciteit uit de wereld te helpen. Ik heb het den heer Beekman medegedeeld, dat ik daartoe wilde mede werken. Er is gv gebruik van gemaakt. De kwestie dieper, zegt spr. De be ginselen van Lr. Vinkenstein over ngezag zijn niet de myne. Hij wil dat het bevel der autoriteiten onvoorwaardelijk worde opge volgd, ik meen dat gezag beteekent het be- heeren eener zaak in overeenstemming mei de deelnemers en in onderlinge samenwerking, waardoor de zaak wordt bevorderd. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer v. d. Most die in meening verschilt met den heer v L., waar die het noodig oordeelde mede te werken om de gemeentelijke cursus te doen tot stand komen in de plaats van den Bondcursus. Spr. critiseeit daarna de verordening, en noemt daarbij art. 9, dat voorschrijft, dat de deelnemers zich moeten gedragen naar te geven voorschrift. En, zegt spr. die deelnemers zyn geen jon gens, maar dat zyn volwassen menschen die zelf reeds door het gemeentebestuur zijn be last met de gedeeltelijke opvoeding der jeugd. Spr. wyst ook op een toezegging van Dr. V. dat de contributie zou geïnd worden in maan- delijksche tei mijnen, terwijl toch een kwi tantie werd gepresenteerd van f 12.50, d, i. de halfjaarlijksche contributie ineens. De Bond heeft aan B. en W. gevraagd, officieel en schriftelijk, om den cursus over te nemen, maar zegt spr., vvy ontvingen tot heden geen antwoord. De vergunning bij raadsbesluit veileend aan den koninklijk goedgekeurden Bond van onderwijzers werd door B. en W. ingetrok ken, zonder mededeeling aan den Bond, en eerst a.s. Dinsdag zal de Raad gelegenheid hebben zich daarover uit te spreken. De heer De Mo oy vraagt of dr. v. L in opdracht van de andere leeraren den rooster heeft ingediend aan B. en W. De heer Van Wingerden heelt niet ge teekend op het verzoek om dr. Van Leeuwen te handhaven, hy zal ook niet zyn lessen by wonen, maar spr. verklaart, na hetgeen hy hedenavond gehoord heeft, dat naar zijn meening dr. v. L. goed gehandeld heeft in deze quaestie. De heer Klein wyst er op dat de heer v. L., zooals deze zelf heeft erkend, srood" is, en hoewel spr. den inleider als measch hoog acht, en hy weet dat zyn onderwijs door velen zeer gewaardeerd wordt, acht spr. diens onderwijs toch door zyn beginselen als te eenzijdig en het zou spr. aangenaam zijn dat wanneer dr. v. L. ook als leeraar aan de H. B. S. ontslag nam. Spr. herinnert eraan, reeds vroeger tegen dr. v. L. wpgens zijn onderwys een aanklacht is ingediend by B. en W., doch die zaak is toen kalm verloopen. De heer v. Leeuwen de sprekers beant woordende zegt aan den heer v. d. Most dat de Bondsleden zijns inziens niet genoeg solidariteit bezitten, en ook-niet de leeraren, om tegenover den gemeentelijken cursus, den Bondscursus in stand te houden. Den heer de Mooy antwoordt hy, dat hij, in overeenstemming doch niet in bepaalde opdracht der lepraren handelde. Den heer Klein antwoordt spr., dat.de be schuldiging tegen hem vroeger uitgebracht kwam van den heer Klein, die een gesprek had gehoo'd dat Ds. Goslinga met anderen voerde. De aanklacht was geschied tegen den zin san ds. G. en na een gesprek dat Ds. G. met Spr. had heelt deze erkent dat het onder wijs van spr. zoo goed opgevat was als dit op een neutrale school mogelijk was. Deze verklaring was Ds. G. bereid ook schriftelijk af te leggen. In het college van B. en W. was deze zaak uitvoerig besproken en door den lieer Vernède zeer uitvoerig genotuleerd, omdat f* *ze verwachtte dat later nog wel eens van O ,e beschuldiging misbruik zou worden ge maakt. De notulen zyn voor den heer Kiein ter inzage. Spr. loochent ten slotte dat by zou zyn anti-christelyk. Zyn vader is professor in de theologie en zeer orthodox en toch is zyn verhouding tot zyn vader, dien spr. verklaart zeer hoog te achten en lief te hebben, uit stekend. En alleen die achting zou spr. terug houden van eenige actie tegen het Christen dom waardoor hij anderen en ook zyn vader zou kwetsen. Maar hij loochent elke aan vechting daartoe. Wel bestrydt spr. hen die den Christus op hunnen lippen maar niet in het hart hebben en die tweedracht en haat trachten te zaaien onder vrienden en in familie. De heer De Wit sluit daarna de verga dering met een woord van dank aan den heer Van Leeuwen en met den wensch dat de heer Klein, het eenige raadslid nog aan wezig, in den gemeenteraad een levendig protest zal doen hooren tegen het misbruik van gezag dat gemaakt is, en waarvan hg thans de toelichting zoo uitvoerig heeft ge hoord. Onze oud-stadgenoot, de weleerw. heer J. F. M. Lagerwey, kapelaan der St. Jozefs- kerk te 's-Gravenhage, is door Z. D. H. den Bisschop van Haailem benoemd tot pastoor der parochie van den H. Johannes den Dooper te Hoofddorp (Haarlemmermeer). (j>N. S. Ct.") Mejuffrouw F. A. Behrns alhier komt voor op de voordracht voor onderwijzeres te Middel burg. Heden overleed de heer H. J. C. Reuve- kamp, hoofdagent van politie, die ongeveer 27 jaren bjj het politiekorps heeft dienst gedaan. De heer Reuvekamp werd om z'yo tact algemeen gewaardeerd. In eenige gezinnen in deze gemeente heerscht het roodvonk, terwijl ook een enkel typhusgeval zich heeft voorgedaan. De train die gisteravond te 7.20 uur hier moest aankomen kwam met 20 minuten ver traging, doordien onder Deifshaven waar schijnlijk door kwajongens de pen uit de koppeling was weggenomen, waardoor de achterste wagen bij het afryden der helliDg nabij Deifshaven op de voorgaande wagen stootte, tengevolge waarvan de verwarmings buis brak. De 3-jarige Albert Nijs, die vóór een paar dagen door het spelen met lucifers tijdens de afwezigheid der moeder in brand geraakte, is gisteren in het Ziekenhuis aan de daarbij bekomen brandwonden overleden. ett iel an ill iels ibo Sch ran Eke pise Nor nan en! D ïsl iele ut te 'Gisteravond had in de zaal sHarmonie" de vroeger aangekondigde uitvoering plaats van den heer L. P. Gaillard, met medewer king van de dames M. v. d. D., van Maas sluis, E. V. C. en A, Z. alhier en den heer B. van Rotterdam. Het programma werd zt-er goed afgewerkt, vooral het nummer Leiden's strijd en zegepraal van A. Lyssen voor soü, koor, orkest en piano, hetwelk door de zangklasse van den heer Gaillard werd uitgevoerd, mocht een daverend applnus verwerven. De zaal was matig bezet. 'Morgen, 19 dezer, zullen van hier een 14tal boetsters naar Geestemunde vei trekken om daar behulpzaam te zijn met het boeten van haringnettere De kastelein T. v. d. V. alhier kreeg gisterennacht te 1 uur twist in een café aan het Roode Zand te Rotterdam, waarbjj hem met een mes een diepe snede eer de rechter kaak werd toegebracht. Hij werd ter verpleging naar het ziekenhuis gebracht, terwijl de dader, een Mexicaan, naar het politiebureau werd getransporteerd. Bij het spelen op balken in de haven ge raakte de 7-jarige P. Ze enbergen met een zyner beenen daartusschen bekneld, tenge volge waarvau dat lichaamsdeel gedeeltelijk verbryzeld werd. Onmiddell'yk is geneeskun dige hulp ingeroepen. Het land waar de allermeeste aaedbevw- gen. zijn, ie Griekenland. Ife directeur van het nationale observatorium to Athene heeft dat onlangs met feiten en cijfers geconsta teerd. Hij heeft ze© jaren lang een studie ge maakt va,i de Gneksche aardbevingen en geeft daarover thans uitvoerige mededeelin- gen. De lijst der aardschokken, die Grieken land had te verduren tusschen 1893 en 1898 is verbazend' lang; het aantal beloopt niet minder dan 3187. Aan den catalogus der aardbevingen voegt de directeur allerlei be schouwingen toe. Hij spreekt ook over den vermoeden, en. gezocht-en samenhang der aardbevingen met de maan, doch. heeft dien invloed niet kunnen con sta toeren. De maan den, waarin Griekenland het meest van aardbevingen had te lijiden, waren April eu Mei en zij vielen het veolvuldigst op de vroe ge morgenuren. Geen enkele streek in Grie kenland schijnt volkomen vrij van aard schokken. te zijn; maar dlee» zijn ongelijk verdeeld. Het eiland, Zante is wol een der ergst geplaagde. Gelukkig, dat die vernielen de aardbevingen uiterst zeldzaam zijn. Voor de Rotterdamsoh» rechtbank stond heden terecht een 15-jarige kantoorbediende, H. J. Th. do K., die 7 Juni 11. moedwillig in do Zoni erhofstraat met een. met 7 scherpe patronen geladen revolver een schot gelost zou hebben op H. A. Swart, wolk ©chot aan de huid van den buik trof en bloedend ver wondde. Daags te voren was hij gcplaagdge- worden door -eenige jongens teen hij met een meisje stond te praten in de Schooterboscli- straab. Den volgend-en morgen ging hij een klein-kaliber revolver koopen, benevens een 20-tal patronen, en trof des avonds in de Zo- merhofstraalt dezelfde jongens aan die hem geplaagd en met steenen gegooid hadd-eu Eién dier jongens, Swart, had bekl. op den rug geslagen, beid. sloeg toen met de revol ver in de hand op Swart en lostte daarna een schot in de lucht, om', zooals hij zeido, schrik aan te jaren. Getuigen hadden, even wel gezien dat beid. in de richting van zijn tegenstander schoot Uit de verklaringen van den 16-jarigen Swart bleek dat de houding van hem (ge-, tuige) uitdagend was geweest, en niettegen staande het eerste schot gelodt was, bloef g®- tuige bekl. naJoopen, waarop het tweede schot volgde, dat raak was. In. het politie bureau aan de ABmondestraat werden de bloedsporen geconstateerd en rolde de kegel uit de pantalon van getuige Swart. De inspecteur van politie, de heer J. Post mus, had' het onderzoek geleid en op de re- Ir tan i I !WH aogi «ga rjn rerk mjck nog chaai loud Oc te s smi< i ■«ld ;een «her ten Ge hrnsl te, i reus nalm rerdc aed-c ndn pioer eu naak Ee ktair irordi iiraer club sport Ee sport Eer koud sckri. Op aadei ge zi meer ran i Ui amen aam i gevei Bank Aam beid, sten <fe w ben, slotéi Sb Gijn maar SGE VAN lijke aangi eonm gelijk ytèe ongel fiedei da B damt- ?em, pijen ,»u V Al< nangc *Yo

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2