1 Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. V STADSNIEUWS. Gemeenteraad. YLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Christ. Geref. Kerk. zoen te consigneeren, doch tot beden is de oi de niet verstoord. Niettegenstaande de ministerieels crisis heeft generaal Weyler gisteren zijn betrek king van kapitein-generaal van Madrid aan vaard. De „Dordt. Ct.-' deelt mede, dat als ai necteur van het Perskant-oor van het Alge meen Nederlandsdh Verbond te Dordrecht is opgetreden de heer Er- Hompel, ex-redac teur van de „Volksstem". Het Perskantoor van het Algemeen No- ■derlandsch Verbond te Dordrecht vraagt in lichtingen. omtrent P. J. Lanoel. Hij is blij kens „Ons Land" van 20 Maart bij Paard e- iberg gevangen genomen, maai- staat met bij do in ballingschap uitgezetfcen. Het vermoe den is dus gewettigd dat hij tusschen Paar- deberg en Kaapstad is ontsnapt, dat hom gemakkelijker was dan vele anderen, om zijn grondige bekendheid met het land. Het Haagsbhe „Dagblad" geeft de vol gende beschrijving van den eeredegen voor Cronjé, welke uit een openbare inschrijving wordt bekostigd. Het kunstwerk, dat een meesterstuk is in elk opzicht, heeft 12,000 francs gekost. Het gevest is van zuiver goud en stelt een wor steling voor tussehen den beroemden Boe rengeneraal en den gekroonden luipaard De Boer is recht opgericht en vormt in het gevest de voortzetting van de kling; de ge bogen luipaard in een laatste stuiptrekking gekromd, de keel bekneld door de krachti ge handen van den Boer, vormt de haud- bedekking. De coquille van het gevest is gevormd door de Transvaalsche vierkleur, in émail uitgevoerd. De kling van den eere degen is gedamasceerd en met verguld inge legd. Aan de ééne zijde leest met 't opschrift Les républicains patriotes frangais au républicaïn patriote Cronjé. Aan de andere zijde Souscription de l'Intransigeant. Over eenige dagen zal men trachten het huldeblijk aan generaal Cronjé te doen toe komen. Hofbericht. H. M. de Koningin heeft, met ingang van 1 November Haren kamerheer I. B. D. A. J. C. baron van Pallandt van Neerijn benoemd toi Hr. Ms. opperceremoniemeester. Hr. Ms. particuliere Secretaris, jhr. van der Staal, vertrok heden naar 't Loo. He drankwet. Te Delft word; door de verschillende cate- goriën van bestrijders van drankmisbruik eene groote beweging op touw gezet om te agiteeren tegen de nieuw ontworpen drankwet. Uit de verschillende deelnemers is een pers-bureau samengesteld om de zaak te regelen. Opperrabbijnen. Te Utrecht is op Zondag jl. een vergade ring van opperrabbijnen gehouden, gepresi deerd door den opperrabbijn van Gelder land, den weleerw. heer L. Wagenaar. Er werden plannen vastgesteld voor collectieve pogingen, der Esraélitiescbe geestelijkheid in het belang van het godsdienstonderwijs der jeugd. Voorts kwam do vergadering tot ho mogene bepaling van datgene wat bij de in voering van de wet op de leerplicht zal be- hooren gedaan te worden voor do vervul ling van godsdienstige en kerkelijke plichten door de Israël, kinderen. Ten slotte werd eenparig besloten, ook voortaan, zoo dikwijls het mocht noodig zijn, voor do gezamenlijke- behandeling van algeaneene godsdienstige aangelegenheden bijeen te komen. Een. telegram van hulde en gelukwensch werd. aan H. M.. d» Koningin verzonden, waarop nog hij het einde der vergadering een dankbetuiging inkwam. Bij Kon. besluit is; lo. aan jhr. mr. J.J. Rochussen, commies aan het departement van buitenlandsche zaken, op zijn verzoek met 1 November eervol ontslag verleend als toegevoegd secretaris aan de bij Kon. besl. van 20 Februari 1897 no, 4 ingestelde staats commissie tot voorbereiding van de te nemen maatregelen ter bevordering der codificatie van bet Internationaal Privaatrecht2o. aan genoemde commissie, met ingang van 1 No vember, als secretaris toegevoegd jhr. mr. A. van der Goes, gezantschapsattaché in alge- meenen dienst. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroeg: by de Nederl. Bank. f 4,986,860.95y, bij de betaalmeesters. - 3,099,384.12i/, Te zamen.f 5,086,245.08 De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag en die van den minis ter van koloniën op Vrydag zullen niet plaats hebben. Tot leden van het Internationaal Arbitrage hof in den Haag zyn voor België benoemd de heeren Beernaert en baron Lamberroont, ministers van staatridder Descarops-David, senator, en G. Rolin Jaeqnemyns, gewezen minister van binnenlandsche zaken. De Commissie van rapporteurs van de Ongevallenwet vergadert hedenmiddag ter voorbereiding van de laatste lezing tegen a.s. Donderdag. Heden vertrok de Amerikaansche gezant van Parijsmorgen begeeft de Britsche ge zant zicb naar Frankryk's hoofdstad. OVERSCHIE, 23 October. Weder is door den Rijksveldwachter J. L. Smits proces verbaal opgemaakt thans tegen A. G. U., A. De V. en A L., allen wonende te Rotterdam, wegens het visschen met vei boden vischtuig, zonder acte, of vergunning in polder Zestien hoven. Wy ontvingen de memorie van Antwoord van B. en W. op het verslag van het onder zoek der gemeen te-begrooting voor 1901 in de afdeelingen van den gemeenteraad. Plaatsgebrek noodzaakt ons het tot morgen te laten liggen. Den len November a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat Jan Ravens als tamboer bij de schutterij is ingedeeld. Een halve eeuw dus heeft tamboer Ravens deel uitgemaakt van du corps, een tijdpeik dat zeker maar hoogst zelden in de annalen der historie kan geboekstaafd woi den. Heb bestuur van de in den strijd te Dor drecht met eere-metaal beloonde zangvereo- nigicg „St. Caecilia," keerde gisteriwond van daar terug in het bezit van den verworven prijs. Het barmomegeizeischap „St. Ambro- sius", eveneens een der onderafdeelingen van den Ned. R..-K. Volksbond1, wad aan het perron aanwezig c-m het bestuur van St. Cae cilia af te halen, en toen de trein binnen reet', klonken jubelend de schetterende to nen van dit gezelschap, vermengd met het gejuich, der leden van St. Caeciha. Ebn paar open landauers voor db bestuursleden met 't vaandel, voorafgegaan door de leden en aan het hoofd het harmonie-gezelschap, begeleid door fakkeldragers en den gdheelen stoet omgeven door een groote jubelende raen- schenmassa, trok deze optocht langs Singel Hoogstraat, Korte Dam en Lange Haven naar het gebouw van den Volksbond, waar allen nog geruimen tijd bijeen bleven om db overwinning te vieren. Hedenmorgen zou de groentenboer Barend van Waart zijn met een hit bespannen gioentewagen den Oostsingel inrijden, doch nam daarbij de zwenking te kort zoodat de wogen omkantelde en de groene inhoud den Oostsingel het aanzien gaf van een openbaren groententuin. Persoonlijk letsel is daarbij niet bekomen. Springtij: morgen (Woensdagochtend te 4,25. Zit tiny van Dinsdag 23 October 1900 det namiddags ten twee ure. Voorzitter de Burgemeester, de beer H. J. Versteeg. Tegenwoordig 19 leden, afwezig de heer Bis met kennisgeving en de heer P. Loopuyt. De notulen van het verhandelde in de ver gadering van 25 September jl. worden ongewijzigd goedgekeurd. De Voorzitter verheft zich daarna van zijn zetel en zegt o.a.: Dan mijne heeren, deel ik U als eerste inge komen stuk mede de proclamatie van H. de Koningin, waarin zij het volk modedeeling doet van Hare verloving met Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. Deze blijde tijding is overal in den lande met de grootste belangstelling en ingenomenheid be groet en daaronder is vooral niet het minst onze gemeente waar zoo talrijke harten warm kloppen voor het Hnis van Oranje. B. en W., overtuigd daarmede naar baren wensch te handelen, hebben dan ook een adres van geluk wensch namens de burgerij aan H. M. aangeboden. Ik houd er mij van overtuigd dat ook gij mijno heeren, als vertegenwoordigers der burgerij, met mijne wenschcn instemt, dat Gods onmisbare zegon moge rusten op H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en op het gansche vaderland. (Applaus). Daarna wordt het adres door den Secretaris voorgelezen. Ingekomen Btukken. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken, Missive houdende goedkeuring van het Raads besluit van 4 September jl. tot benoeming van dr. G. Bakker tot tijdelijk lecraar in de wis- en natuurkunde aan het Gymnasium voor het school jaar 1900/1901. Kennisgeving. Van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Missive houdende terugzending van het goed gekeurde besluit van den Raad dd. 25 Septem ber jl. tot beschikking uit den post voor onvoor ziene uitgaven der gcmeente-bcgrooting voor 1900. Kennisgeving. Idem, Missive houdende terugzending van het goedgekeurde besluit van den Raad dd. 25 Sep tember jl. tot het doen van af- en overschrijvingen op dc gemcen*c-bcgrooting voor 1900. Kennisgeving. Idem, Missive boudendo terugzending van het goedgekeurde besluit van den Raad dd. 25 Sep tember jl. tot het verboogen van- of toevoeging aan de gemconte-bcgrooting voor 1900, Kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders, Missive houdende beantwoording der opmerking in het verslag der afdeelingen van de voorgestelde ver hooging van de jaarwedden van-den Directeur der gasfabriek en drinkwaterleiding. Op den inhoud hiervan zal gelet worden bij de behandeling van de begrootingen van de gasfabriek en drinkwaterleiding. Idem, proces-verbaal dd. 29 September jl. van de opneming der bceken en kas van den gemeente ontvanger. Kennisgeving. Idem, Missive houdende voorstel in do aange boden begrooting voor 1900 enkele wijzigingen aan te brengen. Ter visie gelegd, ter behandeling in de volgende vergadering hij de behandeling der gemeente- begrooting. Verslag van het onderzoek der begrooting voor 1900 in de afdeelingen van den gemeenteraad. Memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders op het verslag van het onderzoek der gemeente-begrooting voor 1901 in de afdee lingen van den Gemeenteraad. Op den inhoud dezer stukken zal worden gelet bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1901. Van den heer W. A, Hoek, schrijven om eervol ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. In handen gesteld van de commissie voor het Burgerlijk Armbestuur om advies. Van het bestuur der gymnastiek-en schermver- eeniging „Olympia", Adres houdende verzoek het gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg tegen verminderde vergoeding in gebruik te mogen hebben. In handen gesteld van B. en W. om advies. Van J. van Rhijn Gz. c. s. bchoorende tot het personeel van de herhalingsschool voor meisjes, Adres houdende verzoek de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de herhalingsschool voor meisjes te herzien. In handen gesteld van B. en W. om advies. Van het bestuur der afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandscbe Onderwijzers, Adres houdende verzoek voor den aanstaanden winter gelden beschikbaar te Etellen ten einde voedsel en kleeding te verschaffen aan die schoolgaande kinderen, welke zulks behoeven. Idem. Adres houdende uitnoodiging gunstig te beschikken op het adres van J. L. Droogendijk betreffende verhooging zijner jaarwedde. Hierop zal worden gelet bij de behandeling van het desbetreffend praeadvies. Idem, AdreB houdende verzoek het gebruik van eenige lokalen in de Hoogere Burgerschool niet op te zeggen. Hierop zal worden gelet bij de behandeling van het desbetreffende voorstel. Van J. A. Hingman, Adres houdende verzoek gebruik te mogen maken van het handi«"kenlokaal der Hoogere Burgerschool. In handen gesteld van Burg. ep Weth. om advies. Van P. J. Willems, Adres houdende verzoek om een evenredige ve*decling der zoogenaamde precario-belasring. AYordt arngeaomen voor kennisgeving. Aan de orde is Beroeming van leden en plaatsvervangende led ia in het stembureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. De burgemeester ïb als zoodanig voorzitter, terwijl tot leden werden benoemd de heeren van Gent en Gonka, terwijl de overige leden als plaats vervangende leden werden aangewezen. De kohieren no. 2 cn 3 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1900/1901, respectievelijk groot f 1109.48:/s cn f676.41 wer den vastgesteld. De rekening over 1899 van den Reinigingsdienst bedragende in ontvangst en uitgaaf een gelijk bedrag van f 34977.12 werd goedgekeurdhierbij bleek dat uit de gemeentekas was genoten eene som van f25938.80'/.. De rekening der dd. schutterij over 1899 be dragende in ontvangst f5329.06, in uitgaaf f5227.62, sluitende dus met ecu batig saldo vau f 101.44 werd voorloopig goedgekeurd. De rekening over 1S99 van de Commissie van beheer over do heel- en verloskundige instrumen- tenrerzameling, bedragende in ontvangst cn in uitgaaf een gelijk bedrag van f 278.82 werd goed gekeurd. Tevens werd. na de aflegging dezer re kening, de commissie ontbonden onder dankbe tuiging voor do aan de gemeente bewezen diensten. De begrooting voor 1901 van de gemeente- gasfabriek bedragende in ontvangst en in uitgaaf een gelijk bedrag van f 167,530.90 werd goedge keurd evenals die voor de Drinkwaterleiding, bedragende in ontvangst en in uitgaaf een gelijk bedrag van f76,550. De begrooting voor 1901 van den Reinigings dienst, bedragende in ontvangst f 6865.in uit gaaf f30165.sluitende dus met een cadeelig saldo (het bedrag uit de gemeentekas te verstrek ken) van f23300.-- werd goedgekeurd. De begrooting voor 1901 det dd. schutterij, bedragende in ontvangst en in uitgaaf een gelijk bedrag vaa f5229.44, werd voorloopig goedge keurd, zullende de rekening ter defininitieve vast stell'ng gezonden worden aan de Gedeputeerde Staten. De finanticclo commissie bad geadviseerd alle rekeningen en begrootingen goed te kcuien. Concept-besluit tot het doen-van af- en over schrijving op de gomeente-begrooting voor 1900, ten bedrage van f 1697.50. Idem ten bedrage van f1500. De heer De Groot vraagt nadere toelichting omtrent een der onderdeden van deze post welke betrekking heeft op uitkeeri.ig aan het Rijk. De Voorzitter antwoordt dat die post wordt aangevraagd door den Rijksontvanger. Aan hem ook is inlichting door het college te vragen indien de Raad dit wenscht. Nu is de verhooging oen gevolg van de veranderde personeele belasting. De heer De Groot is nu tevreden maar hoopt voortaan meerdero toelichting te vinden. De heer Loopuyt verschijnt ter vergadering. Haven en Schutgeld, Thans was aaD do orde het prac-advios van Burgemeester en Wethouders op adressen om verlaging der tarieven van haven- en schatgeld. (Zie ons nr. van 19 September-j.I.) De heer Klein wijst op de verschillen in de berekening van B. en W. en van den heerNolet, die op een der posten verschillen van 40 tot 5 gulden. Spreker wijst er voorts op boe somtijds de schepen te diep gaan om to schutten, dat zij daarom de last gedeeltelijk overbrengen; daardoor echter is het soms dat zij in schutgeld vervallen. Ook de noodzakelijkheid om dc haring naar Vlaar- dingen te brengen wordt door spr. onder de aan dacht gebracht. Voorts wijst spr. er op hoe ambachten zullen lijden door het vertrok der schepen, die nu aan hen werk verschaffen. De heer D i e n s b e heeft een onderzoek inge steld en komt tot gclyke conclusie als B. en W. Spr. komt eerder tot de vraag hoe is het haven geld in '95 zoolaag gesteld. De kosten van do sluis? Ja, maar het is toch billijk dat betaald wordt voor hetgeen men ge bruikt. De onkosten hier en te Ylaardingen zijn onge veer voor de Schcveningsohe schepen gelijk. Den heer G o u k a is het niet mogelijk precies uit te rekenen de kosten eener reederij hier en elders. Maar spr. wil de zaak ook wat meer alge meen opvatten. Waar de klachten meer algemeen worden over de hoogere kosten hier voor de visscherij, daar ziet bij naar Rotterdam waar de visschersschepen gemeenlijk door de mazen der verordening been- slippon. Spr. wil dit voorbeeld niet opvolgen, maar hij acht hot toch wcnschriijk om door ver laagd tarief te trachten de schepen hier to doen komen. De heer De Groot ook meent dat het nacij feren niet mogelijk is maar Bpr. wijst er op dat hier gemist woiden hellingen, taanderij, directe zoutaanvoer enz. Die inrichtingen kunnen hier komen maar daarvoor moeten wij voortgaan de schepen hier to lokken. Wij moeten dus liever teruggaan tot het vroegere, tarief voor do vis schersschepen. Hij doet hierbij dat voorstel. De heer Klein wijst er op hoe in Duitschland f3000 wordt gegeven aan wie daar een logger laat bouwen. De Voorzitter betuigt zijn dank aan de sprekers dat zij zoo kort in hun redevoeringen zijn geweest. Spr. hoopt voor do gemeente en voor den Raad dat dergelijks adressen öf niet meer komen öf meer coulant zullen worden afge werkt. De verordening is na rijp beraad vastgesteld, en het gaat toch niet aan om telkens weer op een adres van oen ingezetene die belastingveror dening te moeten wijzigen. Herhaaldelijk was aan deze verordening getornd en daardoor was zij onbillijk gaan werken, daarom hebben B. en W. de verordening maar gelijkwer- kende gemaakt. Wil de Raad verandering dan moet de geheels verordening veranderd worden om zo gelijk wer kend te doen blijven. Wanneer de Raad het voor stel van B. en W. verwerpt dan zal dat voor B. en W. een aanwijzing zijn om de geheele ver ordening aan een herziening te onderwerpen. De heer G o u k a zal zeer gaarne een geheele wijziging zien voorstellen en versterkt spr. in zijn besluit om tegen het voorstel van B. en W. te stemmen. De heer De Groot acht de geheele wijziging niet zoo snel te verwachten en acht het veiliger te nemen wat korterbij ligt. Het argument van den Voorzitter dat op een adres van i persoon een verordening zou ge wijzigd worden mag niet van gewicht zijn. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt verworpen met 13 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heereu Van Westendorp, mr. Jansen, Visser, Kranen, dr. Janssen, Dienske en v. d. Vlies. In verband met deze stemming stelt de Voor zitter voor af te wachten de voorstellen die B. en W. zullen indienen. De heer De Groot stelt voor de visehschepen te belasten met 2 cent. De Voorzitter wijst er op dat de heer De Groot wel mag amendeeren maar niet een zelf standig voorstel kan doen dan in verceniging met andere leden. De heer de Groot daarentegen meent da} zij o voorstel is een uitvloeisel vaD het adres. De Voorzitter handhaaft zijn opvatting Belasting-verordening herzien is niet aan de orde. De heer Lagerweij vraagt of de nieuwe voorstellen zullen komen voor dat dc nu afge keurde verordening zal worden toegepast. De Voorzitter erkent do juistheid van deze op merking cn antwoordt toestemmend. De heer De Groot vraagt of zijn voorstal niet wordt ondersteund. De Voorzitter antwoordt dat het niet aan do orde is en kan komen. De heer De Groot vraagt de beslissing van den Raad. De Voarzitter zegt dat de leiding der vergadering is in handen van den Voorzitter. Hel voorstel van den Voorzitter om een geheele wijziging later voor te stellen wordt daarop goed gekeurd. TeekcnschoolN. R. K. V. Idem, op het adres van de afdeeling Schiedam van den Nederl. R. K. Volkshond om toekenning eener subsidie voor haro teekensehool. (Zie ons nr. van 18 Oct. jl.) De beer Smit ziet in het verleenen der sub sidie een tegemoetkoming aan het streven van den werkman, die een school heeft gesticht omdat de bestaande niet voldoende was. Voorts wijst spr. er op dat uit de antwoorden der verschillende gemeentebesturen blijkt dat die het teekenonderwijs van voldoend gemeentebelang achten. Voorts wijst spr. er op dat het teekenonderwijs f6000 kost voor 52 leerlingen. Wanneer de leer lingen der school van de N. K. V. B. kwamen bij de avondschool, dan zou het bedrag komen op f 12000. De heer v. Westendorp antwoordt dat bet teekenonderwijs is een gemeentebelang maar in dat belang wordt hier voldoende voorzien. Het punt betreffende de financien kan door den heer Smit niet ernstig gemeend wezen. Immers alléén wanneer het aantal leerlingen zóó toenam dat klassen moesten gesplitst worden zouden de kosten verhoogd moeten worden. Met alle waardeering voor hetgeen de R. K. V. B. heeft gedaan voor den toekomstigen arbeider, acht spr. thans de tijd voor den Bond gekomen om te erkennen dat de avondschool thans aan alle eischen voldoet. De heer Smit wijst er op dat het gemeentelijk onderwijs dnur is in vergelijking met den Bond. De Bond is trotsch op hetgeen de werkman heeft tot stand gebracht. De heer v. Westendorp zegt dat de Bond met recht trotsch is op de school maar het belang der kindoren staat toch hooger dan de trots iets goeds tot stand te hebben gebracht. De heer Smit handhaaft zijn Btandpunt cn acht een subsidie in het belang der gemeente- fmancien. De heer v. Westendorp zegt dat de heer Smit volgens diens beschouwingen eigenlijk moest voorstellen de avondschool op te ruimen. Da heer Honnerlage meent dat de Bonds school is opgericht toen de avondschool nog niet gereorganiseerd was cn op grond daarvan acht spr. het billijk om haar de subsidie toe te kennen De heer v. Westendorp bestrijdt deze op vatting. De heer Mr. Jansen meent, dat, wanneer de 50 leerlingen der Bondsschool overkwamen naar de avondschool de uitgaven voor de avondschool hooger zouden stijgen dan met f200. Do Voorzitter wijst er op dat in het ver werpen van het afwijzend advies van B. en W. de goedkeuring der subsidie.ad f 200 ligt. De heer De Groot meent dat dit later kan vastgesteld worden. In stemming gebracht wordt het afwijzend ad vies verworpen met 11 tegen 9 stemmen. De subsidie wordt daarop vastgesteld op f 200. De heer Blaisss verlaat de vergadering. Idem op het adres van J. M. Droogendijk in zake verhooging zijner jaarwedde. (Zie ons nr. van 18 Oct. jl.) Do heer De Groot meent dat de tijdelijke diensttijd wel in aanmerking dient gebracht te worden. Ook in de pensioenverordening wordt de tijdelijke diensttijd medegerokend De beer v. Westendorp spreekt in gelijken zin cn meent dat aan adressant de verhooging moet worden toegekend. De Voorzitter handhaaft de opinie in het advies uitgesproken. Spr. wijst er uitdrukkelijk op dat het doel ook van B. cn W. is om's Raads beslissing over de toepassing te vernemen. Het voorstel B. en W. afwijzende beschikking in stemming gebracht, wordt verworpen met 15 tegen 4 stemmen. Het verzoek van adressant zal dus worden ingewilligd. Idem op het ndres der commissie van den cursus in handenarbeid betreffende het huren van een lokaal in het beursgebouw, Werd voor denzelfden tijd en voor gelijken huur prijs cd voorwaarden, als tot heden, opnieuw verhuurd. Op voorstel van B. en W. werd ingevolge artikel 68 der verordening op do brandweer, eene gratificatie toegekend aan C. Brussé en J. Noord- hoek ad f2.50 aan eik voor het blusscheu van brand in de woning van de wed. H. J. Lans bergen aan den Singel. H. B. S. on B. N. O. Voorstel tot opzegging van het gebruik van lokalen der Hoogere Burgerschool bij raadsbesluit van 27 November 1896 toegestaan aan de afdee ling Schiedam van den Bond van Nederlandscbe Onderwijzers. Do heer de Groot kan zich wel met het voorstel van B. en W. vereenigen maar vraagt inlichtingen omtrent de rede tot intrekking vóór het vallen van een raadsbesluit. De Voorzitter antwoordt dat bij de oprich ting van den cursus door B, en W. verzuimd is om tegelijkertijd een voorstel te doen tot intrek king van het besluit. Om verwarring te voorkomen hebben B. enW. medegedeeld dat voorloopig geen vergunning mocht worden gegeven tot het gebruik van de zalen. Bovendien niet de Bond heeft gebruik willen maken van de zalen maar eenige onderwijzers deden het;. De heer Smit releveert nu eenige beschuldi gingen door dr. v. Leeuwen tegen het gemeente bestuur en vraagt daaromtrent enkele inlichtingen. De heer Van Westendorp antwoordt hierop, dat hij steeds de vergadering der O. v. T. op het L. O. bijwoont en dat hij van dea zitter en den ondervoorzitter een schrijven ontvangen ter toelichting der gevoerde cons dentie. Twee jaar geleden was aangevraagd om cursus op te richten. De vraag gold toen-» wij een cursus oprichten of een subsidie kennen. De subsidie bleek niet geschikt en einA werd besloten tot het doen van een voorste! den Raad tot oprichting van een cursus. De 11 uren in het voorstel bepaald, was ia, band met het aantal uren aan den Boadv- gegeven n.l. 107,. Van een 2-jarigcn cursus was geen spak Van misleiding kan dus niet gesproken wori De afwezigheid van een der leeraren m openingsavond was door den voorzitter der sd« commissie onderzocht maar hem daarvan e- grief gemaakt. Evenmin als van het ts? verzuimen. Geen excuse werd door den ïeeraar aaagete Daarna deelt spr. mede den brief van dr Leeuwen met aanvrage om een rooster aftel digen. De rooster was toen echter reeds in bruik genomen. Eveneens leest spr. het schrijven van B.et aan dr. v. L. voor en een gedeelte van hét i woord van dezen daarop. Daarna deelt spr. mede hoe hij had verns» dat een der zalen gebruikt was, echter nitt aanvrage aan den directeur derBurgeravoadscbo door den Bond was geen vergunning gevnj, ook niet door eenige onderwijzers die er les ntei Des Pudels Kern is eenvoudig dat dr- v. Leens zich oiet wil onderwerpen aan de hoven hem plaatste autoriteiten. 1 Da Voorzitter constateert dat de vn van den heer Smit hadden behooren te geschiet aan het einde der vergadering terwijl bet i aangaat om van deze plaats vit antwoord te ge on hetgeen gezegd is in een protestmeeting deze week heeft plaats gehad. Het voorstel van B. en W. wordt daarop oo gekeurd. Voorstel tot tijdelijke uitbreiding van het one wijzend personeel aan de herhalingsschool ti meisjes. Wordt aangenomen. Na aanneming van dit voorstel werd oej. Jonkman benoemd tot tijdelijke onderwijzeres a de herhalingsschool voor meissjes. (De vergadering duurt voort,) Van de schiet,vereeniging iiDiana" alle zijn de Koninklijk goedgekeurde statut, geplaatst in de ïStaats-Ct." no. 247. "In deze gemeente doet zich een ge van Roodvonk voor. Aan het bureau van politie alhier zijn a gevonden gedeponeerd Een nog geheel gevulde stopflacon m Boerenjongens. Eveneens een sleul (vermoedelijk van een pakhuis). De rechthebbenden kunnen zich tor ten bek omring vervoegen aan gemeld politüeb reau. Gemeenieraad. Op Dinsdag den 30sten October 1900, d namiddags ten 7i/a ure, zal ten raadhui een openbaie vergadering van den raad g houden worden, waarin de volgende oude werpen aan de orde gesteld zijn 1. Vaststelling van de notulen der vorig vergadering. '2. Mededeeling van ingekomen stukke 3. Vaststelling van de begrooting van gemeente-schuttery en van het Burgerij Armbestuur, voor het volgend dienstjaar. 4. Benoeming van een onderwyzer a i school B. 5. Verder voorkomende zaken. De Collecte voor de vereenigir.g jTi'ou aan Koning en Vaderland", gisteren in de Gemeente langs de huizen der ingezetene gehouden heeft opgebracht f40,33. Met het oog op die noodzake]ijMieid rai eenige dringend, noodige herstellingen aaa stadhuis te Middelburg hebben B. en W. c de begrooting voor 1901 f 2500 uitgetrokb voor voortzettingder restauratie van di prachtig monument van 16e eeuwsdie bon» kunst. Opgravingen aan de oostelijke helliffi van den Vesuvius uitgevoerd, hebben totd, ontdekking geleid van een groot paleis waarvan 25 kamers mot fraaie fresco's, naai het schijnt ouder dan die van Pompeji ei beter bewaard gebleven. Prof. Koch is na een afwezigheid van au derhalf jaar, van zijn groote reis tot besta deering van de tropische ziekten, te Berlijn teruggekeerd. De heer I. W. K. Hoevers, pred, bjj Hervormde gemeente te Graft, is in de Evsng- Luthersche keik beroepbaar verklaard. Ne». Hebv, Kehk. Bedankt: voor Amsterdam door i B. Oorthuys, predikant te Rotterdam. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen: naari Monnikendam door ds. L. Schutte te Groede. Te Alfen aan den Rijn is eene christelijk gereformeerde gemeente gesticht, die zi® bij de christelijk gereformeerde kerk heeft aangesloten. Prof. Noordtzij hoogleeraar aan de theolo gische school te Kampen herdacht de vorige week zijn 60sten verjaardag en tevens 25-jarig hoogleeraars-jubilée. In de aula werd in tegenwoordigheid van vele belangstel lenden de jubilaris verwelkomd door den rector der schoolvervolgens nam oog de praeses van het studentenkorps he' woord. Verder spraken nog dr. H, Bourman namens de oudleerlingends. T. Noordewier pred. te Meppel en ds. L. Neijens pred. W Amsterdam, namens het curatorium der theol. school; ds. J. J. Westerbeek van Eerten, pred. te Kampen, namens de Kamper Geref. predikanten (met oud-leerlingen)en G. P». i 1 1 r v 2 e I 4 r 1 n 1: n g E 5 g E B 1 8 ei bi ie ei di H le sti nii

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2