54*te Jaargang. Donderdag 25 October 1900. No. 10379 De strijd om geluk. GEMEENTE-BEGROOTING, BUITENLAND. sch edamsche courant Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. "J Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boter straat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Mein» advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 123. MEMORIE VAN ANTWOORD van Burgemeester en Wethouders op het verslag van het onderzoek der gemeente-begrooting voor 1901 in de af deelingen van den gemeente raad. BEGROOTINGEN GASFABRIEK EN DRINKWATERLEIDING Voor one antwoord op d'e opmerking over de voorgestelde verhooging van de jaarwed den van den directeur van genoemde inrich tingen verwijzen wij naar onze missive dd. 1G October jl. afd. A no. 1299. GEMEEN TK-BEGRO OTÏÏN G. Algemeene beschouwingen. De opmerkingen der 2de afdeeling om trent den fmancieelen toestand en de draag kracht der ingezetenen, worden door ons be aamd. Ook wij betreuren het, dat verhooging van belasting noodzakelijk is, dodh wij hebben geen ander middel kunnen vinden, om het evenwicht tussdhen de inkomsten en uitga ven, dat door de aanmerkelijk lagere op brengsten van de Gasfabriek en Drinkwa terleiding verbroken, wordt, te herstellen. Waar deze lagere opbrengsten een gevolg zijln van de hoog© steenkolenprijzen, hopen wij, dat ze slechts van tijldelijken aard zul len zijn en dat de belasting een volgend, jaar wederom verlaagd zal kunnen volden. iDc door ons College bijl onze missive van den 20en Augustus ji. afd. C no. 368 inge diende staat, welke in Uw vergadering van den 4en September jl. voor kennisgeving is aangenomen, bad geenszins ten doel een beeld te geven van den financieelen toestand der gemeente, zoodat er van een gunstig voorstellen van dien toestand in genoemden staat naar onze meening geen sprake kan zijn. De staat diende slechts om een bloote opgave te doen van db buitengewone inkom sten en uitgaven der geween te over 1899, doch hij bevat geen conclusies omtrent de financieele resultaten van den dienst 1S99. wil men deze naar aanleiding van den staat trekken, dan komen wij tot dezelfde conclu sie als het lid der 3e afdeeling. Uitgaven. HOOFDSTUK I. Volgn. 62. Jaarwedden van de bouwkun digen en van de opzichters der gebouwen, wegen en dergelijfken. Zondier thans in een heoordeeling van het al dan niet voldbende van de belooning van den opzichter over de gemeentewerken te willen treden, deelen wij mede, dat het in one voornemen ligt voor te stellen voor de jaarwedden van alle ambtenaren, voor wie zulks rn'ogelijk is en nog niet plaats heeft gehad, een minimum en maximum vast- te stellen. Volgn. 90. Kosten van aanplakken en om roepen. Een regeling van het aanplakken is bij ons in onderzoek, dat er ons college zeer waarsdhijnlijk boo zal leiden voor te stellen de aanplakborden te verpachten. BOOR PAUL ROBRIAN. 17) Benno Lesten was er ook juist. Moedeloos leunde hij in een hoek der sofa en draaide aan zijn knevel. Klara zat aa.n de tafel en 'hield het hoofd in de handen verborgen. Haar schouders schokten zenuwachtig. Grootmama ging de kamer door en bleef een oogenblik staan, alsof zij iets wil do zeg gen. Maar zij zweeg en haaldo de schou ders op. Ik begreep dat sdiouderophafcn web Hu zijp, er nog minder vooruitzichten dan vroeger! Benno moet ook spelen en schul den hebben Grootmama heeft de voorwaarde gesteld, dat Hans zich zou laten overplaatsen. Nu is hij to Nawitsch, een klein. n«6t aan de Pool- ®°h© grenzen, en krijgt bijna volstrekt geen toelage meer. Sedert dien verschrikkelijke®. dag rijn nu vier weken verloopen, en dikwijls komt het mij voor, alsof grootmama toch eigenlijk niet ®°o geheel en al ongelijk had. Wat heeft hij uu voor een toekomst? Hij, de knapste, kra- sigste officier van zijn regiment, en nu in uien achterhoek verborgenEn wanneer hij mi zijn levenswijze niet veranderd? Wel- hdht opnieuw schulden maakt Maar een oneervol ontslag wat' een ver- «mrikkeHjike gedachte 1 HOOFDSTUK II. Volgn. 97. Onderhoud van straten, plei nen enz. De op vele plaatsen voorkomende slechte toestand van het plaveisel d!er straten is, be halve aan het groote wagenvervoer van veel al zware vrachten, in hoofdzaak te wijten aan oen verkeerd begrepen zuinigheid in vroegere jaren, toen slechts een gering be drag voor den aankoop van keien en klin kers werd besteed, gelijk uit de volgende cijfers blijkt. In de jaren 18781882 was voor aankoop van keien en klinkers gemiddeld per jaar be schikbaar 15000; in 1883 daalt dit bedrag eensklaps tot f 7000, om daarna goduren'de 13 jaren op eon midriencijtfer van f 8600 te blijven. In 1896 heeft men weder met het -ysteem van nutteloos herstraten, in de voor afgaande jaren gevolgd, gebroken, en sedert is de laatste 5 jaren gemiddeld f 12,200 per jaar beschikbaar gesteld voor den aankoop van keien en klinkers. De toestand is de laatste jaren op verschillende planteen onge twijfeld zeer verbeteid, en wij zijn thans weer op den weg, die ons binnen enkele ja ren wederom in een normalen toestand zal brengen. Een sneller voortgaan op dezen weg komt ons met het oog op de gemeentcfinan- oièn ongeraden voor. Op het tijdig herstellen van putten en toevallige gebreken in de bestrating zal meer in het bijzonder gelet worden; toch moeten wij opmerken, dat reedis thans gedurende nagenoeg het geheeie jaar een ,paar straat- ■m akers hiermede belast zijn. Gedurende een doel van het jaar worden zelfs alle straat- makers aan dit werk geplaatst, doch er zijn tijden, dat hiervoor geen werkkrachten be schikbaar zijn. Een speciaal toezidhit op dezen tak van dienst, opgedragen aan een commissie uit den Raad, 'bijgestaan door een opzichter op de hoogte van dit vak, komt ons onnoodig voor. Dat de toegang tot d© stad, van het Sta tionsplein over den Singel, verbetering ver- eisclit, moeten wijr Volkomen toegeven wij kunnen ons editor voor het oogeniblik over dit punt niet verder uitlaten. Yolgn. 98. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen Door om zal gaarne overwogen worden in hoever en op welke wijze aan het geopperde denkbeeld te gemoel te komen is. Volgn. 100. Onderhoud van pompen en riolen. Bij den aanleg van ïed'er nieuw riool wordt steede overwogen aan welke eisdhen het thans of in de toekomst ter plaats© m'oet voldoen. Een algemeen plan voor een rioolstelsel bestaat vooralsnog niet. Volgn. 101, Onderhoud van havens, vaar ten, kaaimuren sluizen en andere waterwer ken. De toestand van den kaaimuur van de Raamgracht is van dien aard, dat een spoe dige voorziening met het oog op het behoud d'er straat bepaald noodig is. Uitstel totdat omtrent het dempen beslist is, is niet raa/dzaam. Volgn. 106. Kosten van aanlog en onder houd der algemeene begraafplaats. Eeresebulden Gisteravond bezocht luitenant Wolf ons, en zonder te weten, dat het voor ons zoo uiterst pijnlijk was, vertelde hij een geval, dat kort geleden gepasseerd was. Een jong luitenant heeft in één nacht nie't alleen zijn vermogen verspeeld, maar ook dat van zijn moeder, een oude vrouw, die nu niets meer bezit. Degene, aan wion hij in dronkenschap dit gold verloren had, nam dlit aan! Onge looflijk! En do officier zou eerloos geweest zijn, wanneer hij zijn speelschuld met be taald had! Maar laat zijn eer dan wel t-oe dat hij zijn moeder ruïneert? Wat hebben -wij toch zonderlinge opvat tingen Ik moet nu weder naar huis. Allen zijn daar zoo ongelukkig. Den Matsten tijd wil ik bij grootmama nog goed gebruiken, lezen, voel lezen en Frida nog eens bezoeken. Wie weet, of Klara het miji later niet verbieden zal. Zoolang ik bij_ grootmama ben, hdb ik Benno slechts zelden gezien! Ach nu be gint die kwelling weer opnieulw! Glimlachen, wanneer men zou willen weenen, en uitwen dig kalm schijnen, wanneer geheel uw bart in opstand' is! Maar ikwil hem toch niet liefhebben! Kan men de liefde dan niet dwingen Waar om staat men zoo machteloos tegenover haar? Ik scOiaam. mij over mijizelf en het helpt mij niets. Ook ons komt het verleggen van de alge meene begraafplaats wenschelijk voor; doch do financieele toestand van de gemeente is niet van dien aard, dat er aan gedacht kan word'en, hiertoe over to gaan. HOOFDSTUK IH. Volgn. 109. Dag- en weekgelden der werk lieden en bedienden in dienst der gemeente, mitsgaders verdere kosten der fabricage. Op dit verzoek aal bij volgende begrootin gen gelet worden. HOOFDSTUK IV. Volgn. 117. Kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen. Hoewel de klacht ons wel eenigaans over dreven voorkomt, zullen wij overwegen of een vaste standplaat-s aangewezen kan wor den. HOOFDSTUK VI. Volgn. 131. Kosten van het oprichten van een abattoir. Daar de uitkometen van de exploitatie van abattoirs in andere gemeenten van ons land nog niet voldoende bekend zijn, moeten wij ons refereeren aan de door ons gegeven toelichting op den post onder volgn. 140 der begrooting voor 1900. HOOFDSTUK VU. Volgn. 136. Jaarwedden van onderwijzers. Het gevoelen van ons College omtrent cle iwenscbelijkbeid! van een herziening der jaar wedden van den rector van het gymnasium en van den directeur der hoogore burger school is voldoende bekend door het verleden jaar door ons ingediende voorstel tot herzie ning dier jaarwedden en is sedert dien niet gewijzigd. Volgn. 143. Jaarwedden der onderwijzers. Een concept-verordening, waarbij aan cie gemeente-ambtenaren de verplichting wordt opgelegd, binnen de gemeente te wonen, kan binnenkort van ons worden tegemoet geizien. Volgn. 151. Jaarwedden dier onderwijlzers. Eir dient niet uit het oog verloren te wor den, dat artikel 24 der Wet op liet lager on derwijl het minimum aantal onderwijzers bepaalt, dat aan een school met het oog op 'het aantal leerlingen aanwezig moet zijn. Hierbij wordt echter geen rekening gehou den met de klassenindee-ling, waarnaar in de praktijk veelal het aantal onderwijzers gere geld zal moeten worden. In verband' met de klasse-n-indeeling zijn er in deze gemeente niet niter onderwijzers dan bepaald noodig zijn. Inkrimping van het getal, dat in over eenstemming is met het bijl de desbetreffen de verordening bepaalde, is niet mogelijk. HOOFDSTUK X. Volgn. 189. Inschrijving op de grootboe ken der Nationale Schuld. Zoodra geld geleend moet worden, zal overwogen kunnen worden of verkoop van de inschrijving wellicht meer gewensdht is. In afwachting hiervan komt het ons liet best voor, om voor het uitgetrokken bedrag, zijn de voortgesproten uit buitengewone inkom sten, een inschrijving aan to koopen. Het- denkbeeld om in de begrooting een scheiding te maken tusschen gmvone en bui tengewone uitgaven, zal door ons in overwe ging genomen worden, en daarmede, indien eemgszins mogelijk, rekening gehouden WGr- 's Nachts den eersten dat ik weer thuis was schrikte ik 2>lotseling van eon ge- druiseh wakker. Eerst sprong ik verschrikt op toen begreep ik, dat het de deur van Klara's kamer was, die had geklapt. Ik stak her licht aan en zag- d'at haar bed ledig O O was. Ik maakte mij erg ongerust, trok vlug een morgenjapon aan on liep naar voor. Kla ra lag op den giond, zooals ziji uit bed was opgestaan, en krampachtig kromp zij ineen. Ik knielde naast haar neder en smeekte mij te zeggen, wat er gebeurd was. Of zijl ohi Hans weende? „Ik kan er niet over spre ken," antwoordde zij snikkend. „Laat mij1 alleen! Plaag mij zoo niet!" En toen barstte rij weder in harts toch tel ijk snikken los. Ik wild© haar oprichten, maar rij weerde mij af. Dbs ging ik een deken halen en wikkel de haar erin, want rij was ijskoud!, ofschoon het midden in den zomer was. Ton laatste liet zij zich overreden, weer naar bed te gaan. Zij wendde het hoofd van mij af en mompel de „Ga nu als 'b je belieft heenIk wil al leen zijln." Heeft rij met Benno gekibbeld? Dat het om hem is, geloof ik zeker. Om Hans zou zij zoo niet weenen. Zij zal ridh over de toe komst beeorgd maken. Maar, mijn hemel, twat- geeft dat nu, al moeten ziji nog een paar jaar wachten! Ik hoop voor hen van gan- scher harte, dat zij' binnen korten tijd kun nen trouwen. Ik ben toch ook ongelukkig, maai- ik moet bepaald van steviger stof gemaakt zijn. den bij het opmaken der begrooting voor 1902. Inkomsten. HOOFDSTUK II. Volgn. 8. Plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Gelijk wij boven rood's opmerkten, koes teren wij de hoop, dat de verhooging van deze belasting, die voor het oogenbbk on vermijdelijk is, slechts van tijdelijken aard zal zijn. Tegen een verhooging van den gasprijs die, wil zij resultaten van eenig belang opleve ren, vrij aanzienlijk zou moeten rijn, hébben wij overwegende bezwaren. Lettende op de toch nog aanzienlijke bate, die de Gasfabriek ondanks de liooge steeakolenprijzen voor de gemeente afwerpt, komt, een verhooging van den gasprijs ons onbillijk voor; terwijl rij voor de toename van het gasverbruik, die den laatsten tijd plaate heeft en zeker in het belang der gemeente is, niet bevorderlijk zou zijn. Voor de beantwoording der vraag of het niet gewen sekt zou rijn, gebruik te maken van de groote vrijheid, die de laatste wets wijziging verleent, om kleine inkomsten te ontlasten, zou een onderzoek noodig rijn naar de gevolgen van een wijziging der Verorde ning op de heffing van de plaatselijke direc te belasting naar het mkomen in verband met de bepalingen van de wet van 21 Sep tember 1900 („Stbl." no. 64). HOOFDSTUK Hl. Volgn. 26. Huur of pacht van landen en landerijen. Door ons college zal worden nagegaan of het uiit de huur nemen van het perceel Dijk (onder 48) inderdaad noodzakelijk is of dat op andere wijze aan het bezwaar van de be schadiging van het talud tegemoet is te ko men. Burg. en WeÜli van Schiedam, H'. J. VERSTEEG. Do Secretaris, G. J. BISSCHOP. Schiedam, 15 Oct. 1900. 4l|caieen overzicht. SCHIEDAM, 24 Oct. 1900. Zuid-Afilka. De oorrespondent van de „Daily News" seinde aan rijn blad did. 22 October „Een inwoner van Harnsmith geeft mij een sombere besoklrij'vmg van den toestand in de Noordoostelijke districten van de „Oranjerivier-kolonie". Troepen Boeren zwer ven rond, die op iedereen vuren die binnen schot komt en de huizen en voorraden van Engelsehen en onrijdigen plunderen en ver- hianden. De namen van velen van deze stroopers zijn aan de overheid bekend, maar het is onmogelijk ze in handen te krij'gen. Hamsmitli heeft een sterk garnizoen gekre gen, de heuvels zijn versterkt. De patrouilles yeomen, d'ie er eiken dag op uittrekken, heb ben liet land mijion ver van vee beroofd. (Die zin had door den censor geschrapt moe ten wordentrouwen hij ie m tegenspraak mot al 'liet voorgaandewat moeten de Boe ren toch in die veelooze streken?). Ik begrijp volstrekt niet, wat dat beteo- kent. Vroeger waren mijn ouders zoo op Benno gesteld. Nu worden or voortdurend onbedui dende opmerkingen gemaakt, zelfs in tegen woordigheid van Klara en zij bewaart hot stilzwijgen. Of zij geeft spottende ant woorden, waar papa ridli d'an boos over maakt. Hij komt ook niet meer zoo dikwijls als vroeger. Anders dineerde hij iederen Zon dag bij ons; reeds tweemaal is hij nu niet verschenen. Vroolijk is het ook volstrekt niet bij ons! Die streek van Hans drukt lood zwaar op ons allen. De bedorven hoveling, het verwende kindje nu weent mama zoo 'dikwijls en maakt zichzelf, papa en ons allen het leven moeilijk. Maar liet is Benuo's schuld toch niet? Waarom moet hij het nu ontgelden 2 September 1888. Mijn geboortedag. Wat voor een jaar, dat nu achter mij ligtHoe veelbelovend begon liet en wat is het treurig geëindigd! Hedenavond komt Benno onze eenige gast. Een jaar geleden vierden wij ter mijner eer een feestje, en klonk Benno met mij op de toekomstige huisvrouw, en ik gevoelde mij zoo bovenmate srelukkis. Ach, wat een treurige verjaardag is dat nu! Mama ja inteert onophoudelijk over Hans, ofschoon papa het zoo onaangenaam vindt- De wenkte haar voortdhrend en hardop ■vroeg rij „Wat wil je toch eigenlijk, Har- „De Wet voert een soort sdhribbowiind over de bewoners van kleine steden. Kort geleden zond hij, een boodbehap aan de men- schén in Rei te om de vrouwen en kinderen weg te zenden, daar hij de plaats met ge schut wilde platschieten. (Dat stemt precies overeen met het zoo even. gezegde, dat op ieder, die onder schot komt, geschoten wordt!) Ldndley moet een puinhoop rijn, daar dé rooven.de Boeren (lees: Engelschen) de huizen in brooddronkenheid hébben ver nield. (Dat deden de Tommies in Waterval- Boven ook.) „Mijn zegsman is van meening, dat de benden Boeren de overheid nog maanden lang zullen tarten ©n het loven overal elders clan in de steden, onmogelijk zullen maken. „E'r is groote verontwaardiging onder do blanken, omdat de militaire overheid In diërs vergunning heeft gegeven, te Harri- smith winkels te openen. Vóór den oorlog mochten de Indiërs geen handel drijven in de.i Vrijstaat." Na hetgeen wij reeds toevoegden aan dit verhaal, meenen wij) te kunnen volstaan, met te zeggen, d'at wat de Engelschen doen, op de Boeren geschoven wordt. Nog iets edhter er over. „De Wet voert een schrikbewind", zegt de correspondent waarom verhinderen de Engelschen dat niet, door De Wet te pakkendat kunnen rij ge makkelijk doen; leest slechts wat dezelfde briefschrijver, van wien wij gisteren reeds iets ©vernamen, daarover mededeelt: ,.Ik kwam tweemaal didht bij De Wet, maar het lijkt mij, dat de overheden hom niet willen pakken. Ik zag hem. eens op een dag met 11 man, en een kar met dynamiet beladen van dichtbij," Men riet, de Engel- sdhen willen De Wet niet pakken. De brief schrijver gaai trouwens voort met nog een liefelijk staaltje van Engeüsche dapperheid te vertellen. Iedereen zou vermoeden, dab d'ie honderd man tegen De Web zouden op rukken, 100 tegen 11 was toch een mooie kans om van den konvooinemer venlost te worden. De koinmaudant was echter nog te bang, want „ik vertelde het den kanipkom- mandant, die ging seinen in plaats van hon derd man de lijn langs te zenden. Zoodra het donker was geworden, hoordlen wijl den weg opblazen: wij hoorden vier of vijf ont ploffingen. Ik moest met vier anderen de lijn langs om de plek te vinden. ELke twee mijlen lieten we een man achter. We waren er nog niet lang, toen de gepantserde trein aankwam, die als altijd te laat kwam. „Toen moesten we teruggaloppeeren naar den laatsten man en deze naar den volgen den, enz., om de aangerichte schade 'te rap porteeren. Zoo kwam de kaanpkommandant de schade te weten en deze seinde onmid dellijk naar lord Roberts te Pretoria langs ee.i lijn, die op verschillende plaatsen bij de ontploffing was afgesneden." Men ziet hat, seinen speelt de hoof"*-"0,. Volgens een telegram uit Kaape' J. ib daar een officieele mededeeling ontvangen, dat het telegrafisch verkeer niet den Vrij staat v egens opstopping verbroken is- 'Op stopping van Boeren? De eerste verliezen lijst- omtrent Jagersfon tein luidt: 12 gesneuveld, 11 gewond (1 of ficier). Hoé groot de sterfte moet zijn onder de trek- en rijdieren in Zuid-Afrika, blijkt uit riet Papa sprak weinig en lachte met zijn. heldere kommando-stem, wanneer er vol strekt geen reden voor was. Benno keek Klara voortdurend zoo zon derling aan, zoo onderzoekend, zoo ik kan niet zeggen lioo, maar rijn blik beviel mij niet. Klara is gedurende dit laatste jaar ouder geworden; iets magerder en rij jieeft een paai- scherpe trekken om de mondhoe ken. Na tafel zaten zij naast elkander hij rechts, zij links in den hoek. Benno rookte een sigaret en 6tak nog verscheidene malen op. en Klara ^veerde met haar hand, den rook af, zonder dat hij er acht op sloeg. Ik geloof dat rij geen tien woorden, met elkan der gesproken hebben juist oeu echtpaar, dat getwist heeft. Zij zouden nu al twee jaar getrouwd en ge lukkig kunnen zijn als het niet om dat verweuschie geld was! Wanneer ik Benno was, hing ik mijn uniform aan den kapstok en beproefde mijn geluk met iets anders, al was het in Amerika. Voor een flink man moet de .wereld toch groot genoeg rijn, dat hij voor rich en rijn vrouw genoeg kan ver dienen, zonder afhankelijk te zijn. van het testamenu ,van rijn grootvader en de voor- oord celen. zijher grootmoeder! Bovendien kan ik op grootmama, niet eens boos zijn, na alles, .wat rij voor Hans heeft gedaan. Wordt vervolgd j

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1