54"' Jaargang. Zaterdag 10 November 1900. No. 10393. De strijd om geluk. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BUITENLAND. •m IIIEDUI1SCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prqs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen ft. 1.25. Franco per post ft. 1.65, Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaar'dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aanjhetjbureau bezorgd zjjn. Bureau t Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaardeh. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde fcfeine adeertentiëa opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon So. 123. Algemeen orerzlcht. SCHIEDAM, 9 Nov. 1900. Zuid-Afrika. Van hot oorlogs terrein. De correspondent van de .Petit Bleu' zegt te weten, dat lord Salisbury heden avond aan het jaarlijksche banquet na de in stallatie van den lord-mayor van Londen, de annexatie van de Zuid-Afrikaansohe repu blieken zal uitspreken. 9 November 1899 9 November 1900! Welk een tegenspraak Op 9 November 1899 Meld diezelfde lord Salisbury ook een rede voering, waarin hij zeide dat Engeland belas terd werd door .degenen, die beweerden dat kot Britsdhe Rijk uit 'hebzucht en verove- nngslust den oorlog 'begonnen was. Hij voeg de er aan toe, dab het rijk in den oorlog, die toen een maand aan den gang was, geen grond noch grondgebied zocht. (We seek neither gold nor territory.) Zal lord Salisbu ry zich do moeite gewen, hedenavond uit te leggen, waarom Engeland na verloop van een jaar de „lasterpraatjes" tot werkelijk heid gemaakt heeft Onze lezers zullen zich herinneren, dat Engeland het plan had do annexatie der Re publieken aan de mogendheden mede te doe len voor do aankomst van President Kruger. Is dit waar, dan behoeven do Boeren vrien den zich toch niet ongerust te maken, want het is waarschijnlijk dat dr. Leyds er op zal antiwoorden door officieel te verklaren aan de mogendheden, dat de Boeren nog altijd in staat van oorlog zijn en hun onafhanke lijkheid in geen geval hébben prijsgegeven. In het internatioale recht zal dezo nota de andere annuleexen en de mogendheden zul len oven vrij zijn om met president Kruger te onderhandelen alsof het Bngelsehe Kabi net niets beweerd had. Ook de verklaringen die gigteren gedaan zijii in de vergadering van de Robinson- Bank toonen aan, dat ook al capituleerden heden nog de Boeren, Transvaal nog niet in het bezit van Engeland zou zijn. De Engel- sche kapitalisten verklaren ronduit: „Voor ons ie de oorlog begonnen, wij liobben hem aangestookt, omdat <vvij onder de Engelsehe regeering minder belasting bopen te betalen en meer dividenden uit te keeren dan onder do Boerenbeeturén." Zelfs, wanneer de En- gelsohe regeering de belastingen niet ver laagt of ze op gelijke hoogte houdt, om de enorme oorlogskosten te betalen, zullen zij terugvragen naar het oude regime. De be dreiging is duidelijk. Zij zullen zich met de Boeren en de Hollanders vereenigen om de Britsdie veroveraars uit het land te jagen. Nu, Rhodes ia overal toe in staat. Hij wordt in zijn bewegingen niét belemmerd door een „vaderlandslievend vooroordeel". Indien zijn belang het eisdht, zal hij zich aan het hoofd van de Boeren stellen om met hen de Engelschen weg te jagen. En dan durft lord Salisbury met zulke mo gelijkheden in het vooruitzicht, spreken van een annexatie! Een nieuw Boerensucoes meldt men uit Cradoeld (Kaapkolonie) van 7 November, De DOOS PAUL RÖBRAN. 31) Vannacht héb ik zonderling gedroomd- Ek zag een verlichte marmeren gestalte. Eva, die zich juist van de aarde heeft opge richt en de oogen opheft naar de morgenzon van liet paradijs. Ziji strekt haar armen uit, om het loven te groeten. Ek wiist hetik had haar geschapen. Iede re spier van het marmeren lichaam was mij fefcead, want het was mijn. werk Ziji stond in een groote zaal en ik voor haar. En plotseling omringden cms honderden monBchen. Zij hadden lauwerkransen in de Landen en bogen voor mij'. Wat een dwaze droom Maar zoo duide lijk Ik kan de gestalte mij nu nog zoo goed voorstellen, dat ik ze zou kunnen tcekenen. Ik héb het potlood ter handi gén omen daar was ziji evenwel verdwenen. Neen Met volkomen verdwenen. Slechts onduide- hjker is zij' geworden. Bz moest naar het model werken, natuur lijk!. Maar Wolter verbeterde .dadelijk de houding, de uitgebreide armen werden mooi gebogen, waardoor het geheel Zoo verander de, zooals ik het niet wilde hébben. Bijj hem ttjoet alles altijd, volgens oude gewoonte Boeren hebben namelijk Leeuw-Kop weder bezet, halverwege Bloemfontein en De Wets- dorp en op eenige mijlen afstand van Red dersburg, dat generaal Kelly-Kenny verleden week Zaterdag tevergeefs heeft trachten aan de Boeren te ontrukken. Men meldt eveneens dat de Boeren aan vallen gedaan hebben op voorposten, die op 6 mijlen afetand's van Bloemfontein stonden Een ongedateerde dépêche uit Pretoria (zie telegrammen) over Charleslown, komt terug op het gevecht dat generaal Knox veertien dagen geleden mei.De Wet gele verd heeft, maar treedt meer in bijzonder heden er zouden bijv. 5 kanonnen veroverd zijn door de Engelschen in plaats van twee. Do Wet zou gewond van liet slagveld' wegge- •dragen zijn. Indien die détails juist waren, zou Roberts er wel kennis van gegeven hebben in zijn of ficieel rapport van 4 dagen geleden Ben correspondent van de „Standard" deelt bijzonderheden mede van den zwaren tocht, dien French van Bariberton tot Springb heeft afgelegd. Vóór hij in Ermelo kwam, had hij een ge vecht met de Boeren onder generaal Smuts. Dezen bestormden een randje, maar wer den afgeslagen. Smuts vocht zelf met groote dapperheid mee; van zijn paard schietende, vekle hij luitenant Patterson met een kogel door de dij neer. Tussclien de Natalsche lijm, Carolina en Machadodorp zijn naar schatting nog 1500 Boeren. Een telegram uit Pretoria meldt, dat ge neraal Ba den-Po well een nieuw systeem voor operaties heeft uitgedacht, dat, ingeval liet slaagt, algemeen aangenomen zal worden. Dat systeem zal bestaan in het zenden van twee sterke patrouilles in de districten, waar Boeren gevonden worden. Deze patrouilles zouden daar bomvrije scha neen aanleggen en daarin voor drie maanden voedsel en mu nitie bergen. Zoodra. die schans gemaakt is, zal een sterk detachement het dietrict doorkruisen en in gaval van nood op de schans terugtrekken. In Londen heeft men ei- niet veel hoop op dat dit stelsel de bewegingen der Boeren veel zal belemmeren; zij zullen zich er wel mede tevreden stellen om doidetachementen lastig te vallen. In afwachting vermelen de Boeren de tele graaflijnen ten Westen van den Vrijstaat- sohen spoorweg in die mate, dat de pers- rn ede deelingen over Lo re n 5 o-M a r quez gaan. President Kruger. Het comité voor de onafhankelijkheid der Boeren te Parijs heeft onder voorzitterschap van den heer Pauliat de volgende beschik kingen genomen met- het oog op president Krugerb komst in Frankrijk. Vrijdag 16 November vertrek van de le den naar Marseille en den daarop volgen den dag ontvangst van den president. Zondag 18 November vertrek met den president om 9.20 's morgens, aankomst te Avignon te 10.59; ontvangst aan het station door den gemeenteraad20 minuten opont houd te Lyon, manifestatie van het plaatse lijk comité. Aankomst te Dyon te 5.17, waar in overleg met het comité van de Cote d'Ox Die arme WolterEr ben boos op hem ge weest en in dien tijd heeft de dood hem weg gerukt uit zijn familiekring. Zij zaten des avonds juist aan tafelEen hartverlamming zonder smart of voorgevoel van den nade renden dood, juist twee dagen voor den hei ligen Kerstavond. Hij' was geen groot kun stenaar, maar een edel mensch, en dat zegt wellicht meer. Een edel mensdi wordt men door aan zich zelf te arbeiden, als groot kun stenaar moet men met de goddelijke vonk van het genie géboren zijn. Het eerste is ver dienste, het andere echter toeval. Wij hebben treurige Kerstdagen gehad het was zoo stil nu mijn ouders en ik slechts thuis waren, want grootmama is niet wd en moet haar kamer houden. In de Alsenstraat heeft ook geen kerstboom gebrandSieg fried was bij' zijn oudere en Klara nocli bij hen, noch bij ons. En voor mij .was het feest zoo bijzonder treurig, wanneer ik dacht aan Klara en aan Woltoris dood. Wel heb ik niet veel Ibij hem geleerd, maar toch was zijn onderricht altijd nog beter dan Volstrekt geen. Ik ben nog niet zoo ver, om op eigen voeten te kunnen staan. Ik heb nog to zeer een goede leiding noodig, vooral wat de techniek betreft moet ik nog veel loeren. En nu dringt opnieuw de vraag zich aan mij op, wat er van mij moet wouden. Van stu- deeren in Parijs wil papa ook nu niets we ten. Yoor hom is Parijs nu eenmaal het mo derne Sodom. Wat te doen? Wat moet ik om 's hemels wil beginnen Januari 1890. ■Met stralende oogen trad Frida Wolter's een receptie zal worden gebonden en waar men 's nachts zal blijven. Maandagmorgen vertrekt men dan onge veer te elf uur van Dyon. Het bureau er de leden van het comité, die den President op zijn reis vergezellen, zullen hem tob in het hotel Scribe, waar hij afstapt, begeleiden. Het bureau zal binnen korten tijd weder bijeenkomen tot vaststel ling van de maatregelen, die tijldéns het ver blijf te Parijs zullen worden genomen. In Marseille zal President Kruger zich van de kade naar het hotel de Noailles be geven onder de bonen van de „Marseillaise" en het Volkslied. Na eenige rast genoten te hebben, zal hij zich onderhouden met dr. Leyds en de deputatie en in den namiddag zal hij de delegaties ontvangen die hem wen- schen te begroeten. Van vele openbare en particuliere gebouwen zal de Franscbe vlag en de vierkleur- wapperen en do voornaamste straten van Marseille zullen versierd wor den. China, Politieke toestand. De telegrammen melden, dat de keizeriu van China gestorven is. Wij zullen wel doen, niet al te veel gewicht te hechten aan dit bericht, alvorens er een officieoio kennisge ving der gezanten komt. Reeds meermalen heeft men den dood van hoogo personen ge meld, vier verdwijning alle moeilijkheden moest onderdrukken, de vredesonderhande lingen verhaasten enz,, daarna, wanneer d'e gebeurtenissen een gunstiger loop hadden ge nomen, meldde men, dat liet een loos ge rucht was, door de Gkineczen verspreid. Zou echter de dood van de Keizerin veel invloed hebben op den loep van zaken? Wij geloo- ven het niet. De eerste rol, die zij reeds zoo lang in Glana gespeeld heeft, is uit; de gor dijn is voor liaar gevallen, en zij mag zelfs nog blijl wezen, dab de mogendheden ook voor haar niet een straf hebben geëiseht. Wij gelooven ook niet, dat die dood het verzet zou breken der Boksers, die m hun fanatis me nog gelooven, dat hnn zaak met verloren is en dat personen, in wie zij vertrouwen stellen, nog in staat zullen zijn om den kei zerlijken steun voor zich te winnen. Indien het Chinecsche volk op do hoogte is van hetgeen er te Peking gebeurt, dan zal het ten dien opzichte geen illusies meer koes teren. Voor het oogenblik toch is de over eenstemming der mogendheden volkomen. 'De correspondent van c» „Times" seint, dat in den loop der discussie over de vredes voorwaarden de B'ribsche gezant voorgesteld heeft om van China te eisehen, dat het zich zal verbinden de handelsverdragen te her zien. Dit voorstel heeft volgens dr. Morrison nog al eenige oppositie gevonden bij de ge zanten van enkele mogendheden. Hij zegt niet welke, maar men kan gerust aannemen, dat, als het bericht waar is. Rusland er ze ker bij zal behooren. Het voorstel van den Engelschen gezant is zeer natuurlijk en vloeit voort uit de Duitech- Engelsche overeenkomst; deze bepaalt toch, dab de havens gelegen aan de kusten van Ciiina, open zullen staan voor den handel, overal waar de mogendheden die het verdrag eenzaam atelier binnen, waar ik na zijn dood nu alleen werk. „Raad eens, Harriet „Naar je gezicht te oordeefen, is het iets goeds, Frida!" „Ja, iets zeer goeds! Maar ik zal heb je dadelijk vertellen, want je kunt toch nooit raden,, wat." Ik duizelde toen zij begon te vertellen. Me vrouw Litton-Freden, een Duitech-Ameri- kaansche, heeft zich in Florence metterwoon gevestigd en daar een atelier geopend. Frida heeft haar geschreven, en zij heeft zich be leid verklaard mij, op Frida's aanbeveling, als leerling aan te nemen. Litton De beroemde beeldhouwsterDie dat beroemde beeld heeft gemaakt: een jon ge vrouw in boeren-klee der dracht, die de hand aan den mond houdt, om luide te roe pen. over het veld. „FridaMaar dat is te mooi om waar te kunnen zijn „Het is waar! Met je grootmama heb ik reeds gesproken; zij heeft beloofd mij' te helpen." „En geloof je, dat papa zijn toestemming geven zal?" „Je papa is gisteren tevergeefs bij Klara geweest misschien zal hij het je'vandaag niet weigeren." „Frida wat moet er toch van Klara worden 1" „Ik ,weet het niet, Harriet. Zij wil mij evenmin ontvangen als een van u allen. Dat zij niet bepaald ziek ie, weten wij allen toch. Ik behoef mij dus tegenover jou niet te hou den, alsof ik. aan haar voorgewende ziekte ge- geteekend hebben, haar invloedssfeer hebben. Derhalve zullen de handelsverdragen, die den handel van de een of andere mogend heid bevoorrechten, moeten worden herzien. Het gaat hier niet om die invloedssferen te vernietigen, maar om geheel China te ope nen voor den handel van alle volkeren, het zal bijv. aan Rusland veroorloven door te dringen in het Yang-tsc-gebied, aan Enge land in Mandschoerij. Een telegram uit Peking meldt dat Li- Hung-Chang en prins Clung aan den Kei zer geseind hébben, dat de mogendheden zullen blijven aandringen op de bestraffing der schuldigen, en d'at heb onmogelijk zal zijn, aan dien eisch te ontsnappen. Van het oorlogsterrei n. De Itahaansdh-Duïtscko kolonne 's uit Pao-ting-fou te Peking teruggekeerd!. De ko lonne, samengesteld uit 350 man, heeft met goed gevolg Kuanh-Sien aangevallen, dab door 1500 Chineezen met geweren en kanon nen voorzien, verdedigd werd. De stad werd genomen, na een hevig kanonvuur, zonder dat één man der verhonden troepen gewond werd. Acht kanonnen werden buitgemaakt. Kolonel Richardson ontmoette op zijn te rugtocht uit Pao-ting-fou den Chineeschen ge neraal Fen met 500 man. De twee troepen waren aan 't onderhandelen, toen door een ongelukkig toeval door een man van het In- discbo leger de Chineesdhe generaal werd doodgeschoten. Na een explicatie zetten de bedde legers hun marsch voort. Den volgen den dag hebben de Engelschen eenige dor pen verbrand. Uit Berlijn wordt aan de „Times" ge meld Een telegram uit Shang-hai meldt, dat 20,000 Chineezen uitgezonden zijn om zich te verzetten tegen den opmarsch eener ko lonne der mogendheden, die plotseling opge doken zou zijn te Pao-ting-fou en te Te-Ckau- Fou (bij de verbinding Hoang-Ho en het Keizerlijke of Groote Kanaal). Graaf von Waldersee heeft het vonnis van den krijgsraad te Pao-ting-fou, waarbij ver scheidene dignitarissen van die stad ter dood veroordeeld waren, bekrachtigd. Gemengde üfededeellngen. Woensdag heeft in de villa Maria There- sia te Cannes de huwelijksvoltrekking plaats gehad tusechen prinses Marie Christine van Bourbon en aartshertog Peter-Ferdinand van Oostenrijk (Toscane). In de Fransche Kamer is de overlevering van Sipido ter sprake gekomen. Een door den heer Sembat voorgestelde motie, waarin de onwettige overlevering van Sipido be treurd wordt, is aangenomen met 306 tegen 196 stemmen. De Fransche minister-president- Waldeek- Roufiseau heeft aan alle prefecten een rond schrijven gericht, waarin hij hen wijst op de verplichtingen der ambtenaren jegens de re geering en op de taak der prefecten om er voor te waken dat deze plichten naar behoo ren worden vervuld. „Gij zijt," zegt de heer Waldeck-Rousseau, „de vertegenwoordigers van alle d'epart-emen- loof hecht. Voort ..-nd hoop ik nog, dat het een crisis is, die m menig huwelijk voor komt, en die men dikwijls te boven komt. Maar Klara ie Siegfried's vrouw geworden, terwijl zij een ander liefhad „Zij heeft mij gezegd dab zij Benno haat." „Heeft zijl dat in ernst gezegd „In vollen ernst!" „Dan moet dat een haat zijn, die nog veel op liefde gelijkt, een haat, die uit gekrenkte liefde is ontstaan. Zelfs wanneer Siegfried ecu ander was, zou hij daar moeilijk iets aan kunnen doen." „En een scheiding?" „Daar héb ik natuurlijk ook aan gedacht. Ik wil keel openhartig met je spreken. Mijn ouders hébben niet dan ongaarne hun toe stemming tob Siegfried's huwelijk gegeven, en zouden waarschijnlijk" een echtscheiding niet afraden, want, hun hoop, dat Klara een goeden invloed op Siegfried zou uitoefenen, is geen werkelijkheid geworden. Siegfried zal er evenwel voorloopig niet in toestommen. Hij heeft Klara zoozeer liefgehad, als hij slechts kan liefhebben. Zelfs wanneer in dit, ongelukkige jaar veel van de vroegere liefde is verdwenen, dan zou toch zijn ijdelheid diep gekwetst worden, wanneer er na zoo korten tij'd reeds van echtscheiding sprake was. Ook ik tast wat die geschiedenis aan gaat, volkomen in den .blinde rond1; Sieg fried wü er niet over spreken, en Klara. sluit zich voor allen op." Ja, Frida heeft volkomen gelijk: zij ver bergt zich' voor ons allen. Hij is in zijta ka mers, wanneer hij ten minste in de Alsen straat is; zij' in de hare- Zij beweert, bang ten, die door u zoo nauwkeurig mogelijk moeten worden ingelicht. Ik verzoek u niéts na te laten wat in alle deélen van de admi nistratie de meest volkomen eenheid in de politieke leiding kan bevorderen. „Ik behoef u niet te zeggen wat de regee ring van haar ambtenaren mag verwachten. Het voorbeeld van verknochtheid aan de in stellingen, die zij moeten dienen, is hun eer ste plicht. De overeenstemming in hun ge drag met de beginselen welke de regeering heeft, zal daarvan het beste getuigenis zijn. Als zij daarvan mochten afwijken, zult gij dit melden aan den betrokken minister en aan mij, maar ik twijfel er niet aan of gij zult van hen de loyale en vastberaden mede werking weten te verkrijgen, welke de repu bliek recht heeft te verwachten." Het Napelscli© sohandaalprooes met zijn, verbazingwekkende onthullingen over den in vloed van een camarilla op het gemeente bestuur der stad, heeft aanleiding gegeven tot krasse maatregelen. De burgemeester en. de adjun et-burgemeesters traden af, de raad nam een besluit aan, waarin een onderzoek door een parlementaire commissie van en quête wordt gevraagd en benoemde nieuwe burgemeesters. De uit de minderheid geko zen leden namen echter de benoeming niet aan. De ministerraad heeft evenwel besloten, naar de bladen minden, den gemeenteraad te ontbinden, een koninklijken commissaris te gelasten met het bestuur der stad en een on derzoek te doen instellen naar het beheer der gemeentezaken van Napels. De correspondent van de „Standard" te Berlijn verklaart zich' gerechtigd, med'e te deelen, dat Dilitscliland niet geannexeerd heeft of zal annexeeren een eiland in de Roode Zee. In Ween en loopt het gerucht, dat door le den van het Macedonische comité esen aan slag op het leven van Ferdinand van Bulga rije zou zij gepleegd. Iemand zou een hom, hebben geworpen in den salonwagen van dén vorst, toen de trein in het station Cunixa- grad stil hield. De vorst werd niet getrof fen, doch de wagen was zwaar beschadigd. De Turksche politie houdt een geduchte opruiming onder de Bulgaarsche leden van het Macedonische revolutionaire comité, on der voorwendsel, d'at er plannen waren ge smeed tot een aanslag op het leven van den Sultan. Het Boerengezantschap vertrekt met den secretaris, den heer De Bru'yjn, Dinsdag of Woensdag a. s. naar Frankrijk, president Kruger tegemoet. De voorzitter van het hoofdcomité van het Néderl. Roode Kruis heeft een rapport ontvangen van dr. Bierens de Haan, waaruit wij het volgende overnemende brief is ge dateerd Ne lap ruit 8 Sept. 1900. Dr. Bierens de Haan zegt sinds zijn laat ste schrijven zich voornamelijk met organi- seeren te hebben bezig gehouden. Op verzoek te zijn voor inbrekers. Zij' heeft ijzeren gren dels op haar deur laten maken, en zij doet slechte open voor haar kamenier, wanneer deze haar het eten komt brengen. Een treurspel wordt in de woning afge speeld, die voor een jaar met vorstel ijken rijkdom werd. ingericht, en de heldin is onze arme Klara. Mijn ouders geven werkelijk hun toestem ming. Ik mag naar Italië „Wanneer je je geluk dan volstrekt niet op den gewonen weg vinden wilt ga dan, wat mij 'betreft," seide papa. „Ik houd het voor enkel onzin. Maar ik begrijp mijn kin deren niet, ik heb ze nooit begrepen be weert Klara, en die zal hst wel weten!" Grootmama zegt-ongeveer hetzelfde: „Ik wil je geluk niet in den weg staan. Ik heb mij eens in jullie aangelegenheden gemengd naar mijn beste weten, en heb er slechts on dank voor geoogst. Doe, wat je wiltIk zal je iedere maand honderd mark geven meer kan ik niet voor je doen." Zoo worden allo moeilijkheden plotseling uit den weg geruimd'. Hoe veel tijd, hoe ont zettend veel kracht zou mij bespaand zijln ge bleven, wanneer rij vroeger er reeds zoo over hadden gedacht! Vroeger was het mij vol doende te weten, dat het papa verdriet deed, om iets na te laten. Nu ben ik een wa re egoïste geworden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1