r Ife' 1^ If*"4 Y If Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. VLAARDIN GEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. „;.s tpKfy i" |§ri *ftr 'ïV-. I Ü»«r %v Artikel 3 machtigt hem, schatikistbiljet- ten. voor zooveel noodig-, uit te geven, maar niet'boven het bedrag van 175 raillioen mark. Het schijnt dat.de toestand van den Rus- sisdhen Cfeaar ernstiger is, dan uit de bulle tins wel blijkt. De grootvorsten "Wladixnir, Alexis en Cyrill, die te Parijs vertoefden, zijn plotseling naar Petersburg ontboden. De „l&mö Siècle" brengt dit vertrek in ver band met de gerüohten over de instelling van een Regentschap, waarvoor, naar het biad verneemt, grootvorst Wladimir zou zijn aangewezen. Grootvorst Wladimir is des Keizers oud ste oom, do broeder van Gzaar Alexander III. BSj| werd 10/22 April 1847 geboren en is gehuwd met Maria Paulowna (Mana Alexandrine Elisabeth Eleonore) hertogin van Mecklenburg1, de halve zuster van hertog Hendrik. De quaestie omtrent het toekomstig lot van Kreta schijnt een nieuwe phase in to treden. Waarschijnlijk zal de bevolking wor den opgeroepen om zich uit te spreken over eon vereenigng met Griekenland. Ais de Kre tenzers, wat wel waarschijnlijk is, zich ten gunste der vereenigng verklaren, zullen de mogendheden die tegen de zelfstandigheid van. Kreta waren, onder de zoogenaamde su- zereiniteit van den Sultan, wel verplicht zijn zich ten. gunste daarvan uit te spreken, zoo zij door de inlijving bij Griekenland niet den laats ten band, die Kreta aan Turkije verbindt, willen vernietigen. Een telegram uit Panama via Kingston, meldt, dat de regeering van Columbia zich van het Ehgelsche stoomschip Taboga heeft meester 'gemaakt, er honderd soldaten heeft ingescheept, en ze van Panama naar Buena Ventura heeft gezonden. De Engelsche consul heeft aan zijn regee ring om een oorlogsgsdhip getelegrafeerd. Algemeen is men bevreesd voor den stand van zaken. De krijgswet is ten strengste uit gevaardigd. ■Dr. Hendrik Muller, gezant van den "Vrij staat, is naar Marseille vertrokken ter ont vangst van president Kruger. De heer P. A. Janssen, te Middelburg, tij delijk voorzitter van den „Wereldbond voor Vrede en Vrij' Internationaal Verkeer" (V. V. V.) heeft, namens den Bond, het vol gende schrijven aan president Kruger naar Marseille gezonden „Het "bestuur van cnm Wereldbond voor Vrede en Vrij Internationaal Verkeer (V. V. V.) roept u, hoofd der wakkere strijders "in. Zuid-Afrika, ook namens de 500 leden, een hartelijk welkom in Europa toe, en uit den wensdh dat het u, gedurende uw verblijf in Europa. niet alleen moge gelukken de on afhankelijkheid der Zuid-Afr. Republieken te herwinnen, maar ook dat u de noodzake lijke rust voor uw afgemat lichaam moge ten deel vallen." Desa week wordt te Vlissingen verwacht bet stoomschip Kan zier, komende van Zuid- en Oost-Afrika, ter ontscheping van passagiers en mail. Verscheidene stoomschepen zullen morgen de Gelderland tegemoet stoomen eleepbooten worden daartoe reeds voor 500 en 800 fre. gehuurd. Meerdere gemeenteraden hebben betuigin gen van sympathie met president Kruger en zijn volk aangenomen. Een bericht uit Parijs meldt, dat presi dent Kruger aldaar 8 dagen zal blijven, om vervolgens rechtstreeks naar Nederland te gaan. TJifc alle landen komen afgezanten te Mar seille aan; de commissie van ontvangst wordt letterlijk overstroomd. De „Tempa" verneemt uit Marseille over de ontvangst van president Kruger het vol gende Het banket gaat door, ook al neemt presi dent Kruger er niet aan deel, in welk geval iaën nog hoopt, dat hij even naar do toosten komt luisteren. Dr. Leijds, de heeren Fi scher en Wesseis en de Transvaaleche hoofd ambtenaren zullen stellig aanzitten. Thourel. voorzitter van het Marsaülaansche comité, zal presideeren. Rechts van hem komt cq. de President te zitten, links dr. Leijds' Ook bij andere geglegenhoden zullen de hopge ambtenaren dr. Leijds laten voorgaan om aan president Krugeris reis haar zuiver di plomatiek karakter te laten. De Gelderland zal met de gebruike lijke 21 saluutschoten worden begroet? Ad miraal Bresson zendt een, ordonnans om den gezagvoerder te begroeten. Deze brengt in den. loop van den dag een bezoek aan den prefect, den admiraal en. den burgemeester. Bet officieels programma voor de ont vangst van president Kruger te Marseille op morgen, luidt als volgt Des morgens te 8 uur zal hot „Comité dlndépendance Bcërs" aan het hotel Noail- les de heeren dr. Leyds, Fischer, Wesseis, du Toit, Malherbe, Grobler en de leden van 't „Comité dTndépendance Boërs", afdeeling Parijs, afhalen, en' zal men zich gezamenlijk begeven naar den douane-steiger te La Jo- liette. De Gelderland zal te 8.45 aankomen. Na door de saluutschoten te zijn begroet, ealde Gelderland op de reeds de Neder- landsche vlag hijsdhen, waarna president Kruger onmiddellijk zal plaats nemen in een sloep, om te 9 uur, terwijl de kapel der Marine het Transvaalsche Volkslied zal spe len, aan wal te stappen. De - heeren Thourel, voorzitter van het Manseillaansche „Comité d'Indépendanoe Boërs", en Pauliat, voorzitter van het „Co mité Central", zullen den President verwel- komen, en de autoriteiten en afgevaardig den van de comité's te Toulouse-, Montpel lier, Lyon enz., aan hem voorstellen. Daarna zal de stoet, omringld van onge veer vijftig comité-leden, zich naar het hotel Neailles begeven. Te 2 uur zal president Kruger de verschil lende delegaties ontvangen, en te 7 um- aan zitten aan het banket, dat in de „Salons Pains" zal worden aangericht. Een correspondent van de Oost Londen „D'ispath" had een onderhoud met mevr. De Wet, echtgen oote van generaal De Wet. Na een beschrijving van haar persoon en klecder- dracht gegeven te hebben, en getuigd te heb ben dat zij hem zeer vriendelijk onthaalde, gaat hij voort, en zegt dat hij van den oor log begon te spreken. „Gij Engelschen," zei mevrouw De Wet, „zult nooit mijn man vargen. Hij zal voor den Vrijstaat en de Transvaal terugwinnen wat zij verloren héb ben Hij heeft voedsel en ammunitie genoeg voor drie jaren, en dit is juist de tijd hoe lang de oorlog duren zal.' Daarop dankte hij mevrouw De Wet on ging weg- Huwelijk der Koningin. In Friesland worclt het denkbeeld geop perd om te trachten het landgoed Oranje woud bij Heerenveen, waaraan voor het Huis van Oranje-Nassau zooveel 'belangrijke 'herinneringen, zijn verbonden, aan te koo- pen, ten einde het te doen dienen voor het H" M- de Koningin aan te bieden nationaal geschenk. Staatsbegrooting- 1901. De min. van financiën zegt in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag, dat 'n deze periode van wetgeving vry veel is afgedaan. Z.E. erkent, dat ontwerpen op de administratieve rechtsptaak en herziening der provinciale wet zeer belangryk zijn, maar bij vraagt, of dit niet evenzeer het geval is met defensie, ongevallenverzekering e. a. Geenszins erkent de min., dat sommige ministers te inschikkelijk zijn geweest tegenover elkaar en ook niet, dat aan den "dag zou zyn ge komen, hoeveel innerlijke zwakheid onder de uiterlijke eenheid der groote liberale partij, waarvan het Kabinet de vertegenwoordiger zou zijn, verscholen lag", veeleer is het tegen deel waar, "Wat betreft de grief ïgebiek aan politiek besef", merkt de min. op, dat ware het kabinet slechts eeo coalitie van mannen van verschillende richting voor de afdoening van seenige menschelijke hervormingen" tot een stemmigheid gekomen dan zou het niet te begrijpen zijn, dat het niet reeds lang uit eengespat was, want die uwenschelijke her vormingen" betroffen de meest uiteenloo- pende onderwerpen. De regeering wenschte wat de financiën betrof niets liever dan bezuiniging. De min kan niet voldoen aan den wensch tot aan merkelijke verlaging vau den suikeraccyns en afschaffing van den accijns op het geslacht. De voorbereiding der wettelijke voorziening in het lot van oude en gebrekkige werk lieden is krachtig ter hand genomen. Bij de departementen van Waterstaat, justitie en binnenlandsche zaken zyn bepa lingen opgenomen in de bestekken omtrent maximum arbeidsduur en minimum loon. De regeering wenscht nog geen mededee- ling te doen omtrent de wijze waarop de militaire rechtpleging volgens baar moet plaats hebben. Gearbeid wordt aan de voorbereiding der administratieve rechtspraak. In een uitstel van de invoering van Leer plicht totdat ren verhooging evenredig aan de rijksbijdragen aan het byzonder onderwijs zal zijn vastgesteld kan de regeering niet tre den. Zoo spoedig mogelijk zal een ontwerp betreffende die verhooging worden ingediend. Bij de werkstakingen te Rotterdam en Dordrecht is naar de meening der regeering de strikste onpartijdigheid in acht genomen In het bedoelde geval had echter de A n t o n en Irene zich niet op behoorlijken afstand van de Combinatie V gehouden en toen is eerst tot het plegen van gevveld overgegae' na hei haalde waarschuwingen. Alle ter dier zake ingekomen rapporten prezen dan ook de kalme en bezadigde wijze van optreden der militairen. Hoewel in het algemeen niet gewensebt, was het in dit geval noodzakelijk, dat mili tairen beneden den rang van officier de beslissing werd gelaten over de vraag of gebruik maken van geweld al of niet noodig was. De mariniers, die geschoten hebben, hadden geen eervolle vermelding gekreger, zooals sommigen schenen te gelooven. De greote omvang van de werkstaking maakte het noodzakelijk het verkeer op de Maas door daden van geweld te belemmeren. Naar aanleiding van de klacht door eenige leden geuit over de onvoldoende regeling van het logies en van 't verstrekken van voedsel aan de naar Rotterdam gezonden militairen, wordt een rapport overgelegd van den generaal-majoor, bevelhebber in de 1ste mil. afd., die op tast van den minister van oorlog persoonlijk een onderzoek heeft in gesteld, waarin o.a. wordt opgemerkt, idat aan alle redelijke eischen, die in zulke bui tengewone tijden gesteld mogen worden, geheel wordt voldaan, en speciaal wat de voeding betreft, meer wordt voldaan". Thans kon nog niet worden opgegeven, hoeveel ter zake van die werkstaking voor het departement van oorlog was uitgegeven. Volgens art. 186 der gemeentewet, kon de burgemeester ook bevel geven tot maat regelen van geweld over te gaan en de mili taire commandant moet aan dit bevel gevolg geven, doch heeft de beslissing over de wyze waarop dit geweld moet worden uitgeoefend. De regeering had met belangstelling kennis genomen van de nota van den heer Van Gyn betreffende verbetering van den waterweg van Dordrecht, doch daar de kosten f4,500,000 zullen bedragen, is 't begrijpelijk te achten, dat fmancieele overwegingen aanleiding heb ben gegeven om 't voldoen aan de wenschen van Dordrecht en andere belanghebbenden eenigen tijd uit te stellen. Nederland en China. In het Antwoord van de regeering op het Voorloopig Verslag der Tweede Khmer lezen wij in zate de Chineescthe quaestie o. a. het volgende Een. deelneming aan den oorlog in Ohina zou onverantwoordelijk: geweest zijn met het oog op het aantal menschenlevens dat opge offerd zou rijn, alsmede voor zooveel de "kos ten betreft. Er zou bovendien een deel van ons Indisch leger voor noodig zijn geweest, welk leger voor een winterveldtocht in Chi na volkomen ongeschikt zou zijn geweest. Ook had Nederland geen bijzondere be langen in China (de belangen die ons land daar heeft, rijn van zuiver commercieel en aard), terwijl het ook n:sh behoefde mede te doen aan de gewoonte nn eenmaal door in ternationale gewoonte aan de groote mo gendheden opgelegd. Wel liep ons gezant schap gevaar, maar dat hadden wij gemeen o. a. met Spanje, dat toch ook niet meedeed. Tegenover de groote mogendheden zoude onze zelfstandigheid niet gehandhaafd zijn gebleven, indien wij actief waren opgetre den, terwijl tegenover de Chineesohe regee ring wij zeker meer zelfstandig staan, nu wij niet tot de oorlogvoerenden hebben behooid. Voor zoover noodig, heeft de regeering zich in verbinding gesteld met de corporaties in ons land, die zendelingen uiteenden, ten einde hulp te verleen en in deze treurige om standigheden. Als antwoord op de mededeeling van den ook aan ons hof geaccrediteerden Chinee sden gezant te Berlijn, dat <i onderhande laars benoemd worden en ook Nederland tot deelneming aan die onderhandelingen uitge- ncodigd werd, heeft de regeering gezegd, dat zij zich niet als m een toestand van oorlog met China beschouwde, dodh te zijner tijd satisfactie zou vragen voor hetgeen de gezant ervaren had en schadeloosstelling van de tegen Nederlanders gepleegde gewelddaden- Na rijn verlossing uit Peking is onzen ge zant gelast naar Skang-hai te gaan, waar meerdere Nederlanders zijn alsook een oor logsschip, doch thans is hem gelast naar- rijn standplaats terug te keeren. De regeling van de verdediging der Fran- sche nederzetting te Skang-hai door den di visie-commandant was niet in strijd met de instructie om slechte dan aan eeniige krijgs verrichting deel te nemen als de belangen der Nederlanders in het spel waren. Tot een afdoende verdediging van het Ne derlandsche consulaat en de Nederlandsdhe onderdanen was het dus noodig, allereerst de accessen tot de Europeesdhe stad in haar ge heel te bezetten en wanneer noodig, hande lend op te treden De Nederlandsche belangen waren ten nauwste verbonden aan de verdediging van de Europeesohe stad en het was slechte na tuurlijk, dat de Nederlandsche-commandant, ris volgende in anciënniteit op den bevel hebber, bij diens afwezigheid met het com mando was belast. Boter wet. In verband met de veroordeelingen in En geland wegens vervalschingen van boter uit Nedeiland ingevoerd, heeft de lieer Ririkes Borger te 's-Gravenhage gewezen op de nood zakelijkheid van verscherping in. ons land van de bepalingen omtrent de margarine; en daarbij de aandacht gevestigd op de maatre gelen van Duitechland en België, houdende verbod om margarine af te leveren wanneer daaraan niet een bepaalde hoeveelheid „Se- sam-olié' is toegevoegd, en van Engeland, waar margarine-fabrikanten en -handelaren verplicht rijn de hoeveelheid en bestemming van elke zending margarine uit fabriek of magazijn in registers te noteeren. Hij wenscht dat bij de behandeling der begroo- ting van Binnenlandsche Zaken deze quaes tie zal worden besproken. Provinciale Staten van ZnW-Holland. In de heden gehouden vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland werd mede gedeeld, dat op het adres van geiukwensching aan H. M. de Koningin met Haar verloving, door tl. M. telegrafisch Haar oprechten dank en groote erkentelykheid is betuigd. Algemeene beschouwingen werden gevoerd over het voorstel van Gedep. Staten tot aanvulling en wijziging der Reglementen voor Schiedam en Delfland ter bevordering der waterafstroommg, waarmede de over- groote meerderheid uit de Staten zich heeft vereenigd. De heer Kleij, die de voorstellen bestreed, betoogde o.a. dat 't ontwei p geen ander doel heeft, dan de boezemvervuiling in Den Haag en Delfland te voorkomen. Dit nu behoort nu z.i. niet tot de roeping van de waterschap, als zijnde een zuiver sanitair belang, gelijk trouwens bij Kon. bes!, is uitgemaakt. Spreker ontwikkelde een regeling die min der bezwaar zou hebben. De heer Van Dissel ontwikkelde insgelijks bezwaren tegen 't ontwerp, betoogende dat 'tplan meer beduid zou hebben, wanneer geheel Schieland onder Delfland was gebracht. Hij bestreed ook de waan, dat deze voor- stellenden maatregelen grootendeels in het belang zouden zyn van de waterschappen, en beweerde dat Delfland by zyn overeen komst met Den Haag meer dacht aan de waterloozing dan aan de doorstrooming van water. Spr. zag de noodzakelijkheid van de maatregelen niet in. De heer Duynstee had bezwaren tegen de wyzigingen voorgesteld in het boezembeheer, het niet-toekennen van schadevergoeding ten gevolge van de reglementswijziging en de verandering der verhouding tusschen Delfland en Schieland. De heer Van dé Velde, zou gewenscht hebben dat 't Geneesk. Staatstoezicht in ver band met de sanitaire belangen ware gehoord. Spr. wees er op, dat de quaestie van de watervervuiling inderdaad op den voorgrond staat. Ondanks zgne bedenkingen gaat spr. in hoofdzaak mee met de voorstellen, mits los gemaakt van de toelichting van Ged. Staten en behoudens oplossing van sprekers beden kingen. Ten slotte diende hij amendement in ten opzichte van de bydrage der provincie in de kosten en tot ontneming van het medezeg genschap van Rotterdam. Prins Hendrik-Stichting-. Het overblijvende der som, door vereerders van wijlen den heer A. C. Wertheim bijeen gebracht om een hem waardig gedenkteeken op te richten, kwam voor een deel ten goede aan de Prins Hendrik-stichting te Egmond- aan-Zee. De regenten van deze stichting gebruikten deze bydrage als basis voor het stichten van eeo zieken-paviljoen, waaraan meer en meer behoefte was gekomen. Dit ziekenhuis is thans gereed en is heden in tegenwoordigheid van regenten en vrien den der stichting voor de behoeftige zeelie den plechtig voor zijn bestemming geopend met een toepassely te rede van den heer Aug. M. Hendriks, voorzitter vau den raad van regenten. Het paviljoen is ontworpen ('oor de heeren A. L. van Gendt en Zonen, terwijl het ge bouwd is door den beer Ru'gewaard, die ook het huis, waarin de oude zeelieden thans verzorgd worden, gebouwd heeft. De eigenlijke ziekenzaal is voorloopig inge richt voor 6 kribben, doch desnoods is er plaats voor 10. Het geheele gebouw is volgens de strengste eischen der hygiëne ingericht, tervvyl als aai denken aan den mede.-tichter van dit toevluchtsoord een portret van den heer A C. Wertheim in de vestibule is geplaatst. ïBoaz." De vereoniging van Nederlandsche pa troons „Boaz" zal een buitengewone algemee ns vergadering houden op Donderdag 29 No vember a.&, des namiddags te 1 ure, in het B.ble-Hotel te Amsterdam, ter behandeling van de voorstellen tot wijziging der statuten. De Commissie uit de Eerste Kamer voor de Ongevallenwet heeft haar voorloopig ver slag vastgesteld. Dé gewone audiënties van de ministers van Marine en Koloniën zullen deze week niet plaats hébben. De Minister van Financiën maakt bekend, lat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg: bij de Nederl. Bankf 7,573,811.377, bij de betaalmeesters. - 3,222,911.51 i/g Te zameo.f 10,796,722.89 De Kamer van Koophandel te Heerenveen heeft in haar Zondag gehouden vergadering o. a, besloten, te steunen de adressen van 't hoofdbestuur van den „Nederlandschen Bond ter bestrijding van. overdreven Zon dagsrust op 't gebied van post- en telegraaf- verkeer" van de firma Ten Hagen te 's-Gra- venhage aan den 'Minister van "Waterstaat, strekkende tot intrekking van 't besluit van 't hoofdbestuur der posterijen omtrent de op 4 Nov. jl. ingevoerde, beperking der he stelling op Zondag. Een te 's Graveuhage ontvangen particulier telegram omtrent het gerucht eener aard beving op Curagao meidt: sGeen andere byzonderheden van Curayao dao een lichte aardbeving zonder gevolgen." Ware het geval van ernstiger aard geweest, dan zou onge twijfeld de Gouverneur van Curapao een tele gram aan de Nederlandsche regeering ge zonden hebben. 'Op Donderdag den 29 November a. s. zal in de Ned. Herv, kerk alhier eene zen- dingsbijeenkomst plaats hebben, waarby als sprekers zullen optreden ds, James alhier en de zendeling Jense, terwyl de Christelijke Zangvereeniging n Excelsior" directeur de heer M. Groeneveld alhier, by afwisseling eenige zangnummers zal ten gehoore brengen. 'De persoon uit Marken, die Vrjjdag LI. uit zee hieV aangekomen in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is gisteravond te elf uur overleden. 'Gisteravond hield de heer II. Oost een lezing over Transvaal voor de leden van de afd. Maassluis der Z. Afr. Vereeniging, die in vry grooten getale waren opgekomen. Spreker zeide vooraf, dat hij geen roman ging vertellen doch feiten door hem zelf in Transvaal, alwaar hg' jaren als onderwgzer verbleef, bijgewoond en ondervonden. Vooreerst teekende hij ons het karakter der Boeren, hun levenswijze en behoefte, om daarna over te gaan tot de beschrijving van zijn nop commando" zyn, de vermoeienissen daarbij ondervonden en het gebrek daarbij geleden. Op duideljjke wjjze beschreef hy ons de aandoeningen door hem ondervonden toen hy zyn eerste schot op een menschelijk wezen afvuurde, de indrukken gedurende de gevech ten aan de Tugela en bjj Spionkop, alsmede van de barbaarschheden betoond en die wy reeds meermalen uit de couranten vernameD. Ten slotte gaf spreker ons een beeld van zijn gevangenneming, hoe zij met 53 man uren lang stand hielden tegen een overmacht van 1500 Engelschen, doch eindelijk door het opsteken der witte vlag door een En- gelsch-Afrikaander tot de overgave werden gedwongen. De beschrijving van het lijden, de ontberingen en vermoeienissen by hun transport naar Kaapstad ondervonden gaven alweer te zien hoe onmenschelyk de Engel schen hun krijgsgevangenen behandelden. Het leven aan boord by hun overbrenging naar St. Helena en hun voeding en kleeding was allerellendigst, zoodat zij het als een uitkomst beschouwden toen zy de rotsachtige kust van dat eiland ia zicht kregen. Doch ook daar was hun ellende nog niet uit Zeer slechte huisvesting vooral was daar hun deel en groot was zyn blijdschap toen hy ten slotte met nog 4 kameraden werd vrijgelaten en naar Engeland kon vertrekken alwaar hy zonder een cent op zak aankwam en door het Holl. stoomschip B a t a v i e r III liefderijk werd opgenomen, welk schip hem te Rotterdam aan wal zette. 'Hedennacht omstreeks twee uur viel de matroos A. Laiij van den logger M. A. 90 »Friesland" in beschonken toestand over boord. Niettegenstaande spoedig toegeschoten hulp slaagde men er niet in den man te redden. Zijn lijk is hedenmorgen ten 11 uur uit de Haven alhier opgehaald en naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats vervoerd. In plaats van Zondag 11. zal "Vrijdag 23 de zer te Parijs de eersite eigenlijke journalis tenschool geopend worden. Tot nu toe had men alleen nog in de Ver- eenigde Staten aan de Universiteiten cur sussen voor a.s. journalisten. Aan het einde dier cursussen worden diploma's uitgereikt, maar rij vormen geen afzonderlijke instelling met vakmannen als leeraren. Verder heeft te Heidelberg prof. A. Kocih een vrijen cursus in de journaliiGék opge richt, welke tot grooten bloei is gekomen. Aan de school in de rue de la Sorbonne wa ren in het vorige jaar tweehonderd, studen ten verbonden. En in dit jaar moet dat getal nog overtroffen worden. Leeraren rijn de heeren: öomély, Fou- quier 'Seignobos, J. Bernard, Leweillé, Fri- den en Vigouroux. De firma Peters te Leipzig viert 1 Dec haar 100-jarig bestaan. Dr. Kühn, chef van den militairen genees kundigen d'iengt in Zuid-WcsteAfrika, heeft eenige voonlooplge mededeel ingen aan zijn regeering gedaan, betreffende de door hem verkregen resultaten met immuniseering van de Duitsche troepen en van inboorlingen in DuitschnAfrika. Hij heeft een methode ontdekt om met vloeistoffen afkomstig van. door malaria aan- geta'ste en doorgezoute paailden, menschen tegen de malaria te immuniseeren, zonder (dat deze daarvan naar 't schijnt eeni gen last of nadeel ondervonden, plaatselijk noch algemeen. Hij heeft reoda een groot aantal menaehen, Europeanen en inboorlin gen, op deze wijze behandeld. Een 50-tal in boorlingen, volgens rijn methode ingeënt, bleven in den koorbstijd geheel van de riekte verschoond, terwijl de met hen lavende niet- ingeënten door koortsen werden aangetast. Hij heeft ook aanvallen van hardnekkige koorts, die voor ohinine noch andere midde len wilden wijken, d'oor rijn inentingsme- thode tot staan gebracht. Zijn proefnemin gen dagteebeuen van 1899. Dr, Kühn is thans op de terugreis naar Europa en zal weldra na aankomst in Duifcschland rijn me thode nader uiteenzetten. Dé gunstige resul taten door hem verkregen, worden door me- dedeelingen van. andere rijden uit Zuid'-AJri- £a bevestigd. De Rotterdamsche rechtbank veroordeel de heden M. R-, 36 jaar, sjouwer te Schie dam, wegens mishandeling tot 3 maanden gevangenisstraf. De Rotterdamsche rechtbank eischte heden f5 boete, subs. 5 dagen gevangenisstraf tegen F. B., huisvrouw van W. v, d. M., 27 jaar te Kethel en Spaland, beklaagd van op 8 Sept. jl. vrouw J. Schipper, weduwe van A. v. d. Veen uit jaloesie met kracht een hand veger tegen het hoofd geworpen te hebben. Voorts werd f 10 boete of 10 dagen gev. geëischt tegen A. R. 31 jaar, werkman te Vlaardingen die op 10 Aug. A. van der Vliet b,ij wien hij vroeger werkzaam was eenige slagen op het hoofd zou hebben toegebracht. Uitspraak over 8 dagen. Ned. Herv. Kerk. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft tot vice-president van het kerkbestuur benoemd den heer C. R. van Lelyveld, pred. te Goes, in plaats van ds. A. Seholte, die met 1 Januari uit het kerkbestuur treedt. Beroepen te Eist de heer J. van Buy- venbooden, cand. te Katwyk te Eierland op Texel de heer H. G. van der Flier, cand. te 's-IIertogenbosch te Beesd ds. W. J. Aalders W.J,Gz. te Buiksloot: te Eek en Wields.J. Kuyper te Hien en Dodewaard. Aangenomen: naar Warga door ds. II. de Haan te Scberpenzeel (Fr.) Bedankt: voor Den Bommel door ds. H. Ledeboer te Buursevoor Nes op Ameland door den heer G. A. van den Bergh van Eysinga, cand. te Hulst. Doopsgezinde gemeente. Beroepen: te Enkhuizen ds. H. Bakets, te Warns. Geref. Kerken. Tot de evangeliebediening is toegelaten de heer W. A. Willemse, cand. te Dordrecht, die beroepen is te Oudega. Beroepen: te Aaiden en te Oldekerk de heer N. N. Boukema, cand. te Assen. R.-K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Oegstgeest den heer J. P. P« Romanstot kapelaan te Bodegraven den heer H. J. van der Poeltot kapelaan te Amsterdam den heer Th. 0. A. Stam; tot kapelaan te Rotterdam den heer C. Floor; tot kapelaan te Amsterdam den heer H. Th. Hegtveldt; tot kapelaan te Rypweterir.g den heer L. Th. Mulder en tot kapelaan ta Mid- delhamis den heer I. J. M. Meyer,

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2