54"" Jaargang. Donderdag 22 November .1900. No. 10403 De strijd om geluk. BUITENLAND. «4 sih edams Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prys per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11.4.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaarjdingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. e. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel Reclames 30 cents per i-gel. Groote letters naar de plaats die zij Prijs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Taneven bier- In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meimade*rtvsntiëm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 21 Nov. 1900. Zuld-Afrika. Van bot oorlogaterrein. Hoewel lord Roberts aan den vooravond van President Kruger's landing de oorlogs berichten niet kwistig mededeelt, veroorlooft ons toch een tweetal feiten, die aan de cen suur ontsnapt zyn, een weinig te oordeeleo over hetgeen geschiedt. Maarschalk Roberts, die zich tegen 20 November te Kaapstad aan boord van dé Canada had moeten inschepen heeft aan den gemeenteraad dier stad, die hem met ongeduld verwacht om hem een eeresabel aan te bieden, geseind, »dat hij den datum van zijn vertrek nog niet kon vaststellen." Verder had men aan de gevluchte uitlan- ders beloofd, dat zy 15 October naar de mijnen te Johannesburg konden terugkeeren en het werk hervatten. 15 October echter verklaarde men dat de guerilla nog niet vol doende beteugeld was en zij dientengevolge niet voor 15 of 20 November in Transvaal konden terugkeeren. En nu is het die datum, en daar komt sir Alfred Miliner utot zyn groote spijt" hun de heugelijke tydiug bren gen, dat zij naar Johannesburg kunnen terug keeren maar niet voor 1 Januari, daar ïde weg óf niet vry óf niet veilig is". En men beeft zooveel vertrouwen in de verwezenlijking van die lydirig en die halve beloften dat in de Kaapkolonie en in Natal nieuwe inschrijvingen geopend zijn voor die uitlanders, die nu reeds dertien maanden in de grootste ellende zyn. Hieruit kunnen wy dan concludeer-en, dat niettegenstaande de betrekkelijke stilte van Roberts, de Boeren op alle punten den strijd bly ven voortzetten en dat de militaire auto riteiten der Engelschen, hoewel zy steeds overwinning kraaien, zelfs niet by benade ring kunnen voorzien, wanneer de bewon derenswaardige tegenstand der Boeren een einde zal nemen. Een telegram van Lord Roberts, van den 18en dezer, meldt: »Eea kleine Bperenmacht vertoonde zich 16 dezer ten Oosten van Tliaba Nchu en viel in den omtrek van die plaats eenige voorposten aan. Een Engelsch officier en drie man werden gedood, een man gewond en een gevangen genomen, die later weder in vryheid werd gesteld. Later op den dag werd de post b?j Spring- honnek aangevallen, en de bezetting ge sommeerd, zich over te geven. De bevel voerende officier weigerde, en na door artillerie-vuur bestookt te zijn, trokken de Boeren terug. Aan Engelsche zyde werden geen verliezen geleden, In het Zuidelijk gedeelte van de Oranje rivier-kolonie zijn de Boeren zeer beweeglijk. Zg vernielden onlangs herhaaldelijk den spoorweg en telegraaflijnen nabij Edenburg. Zy deden in den nacht van den 15en Novem ber een mislukte poging om op de lyn naar Kimberley, nabij Brussels, twee duikers in de lucht te doen vliegen, Een^ bericht uit Nata! meldt, dat de Boeren ten Zuiden van Utrecht, een waggon met der tien manschappen in een hinderlaag lokten. Zy DOOXt PAUL ROBRAN. -41) April. Mevrouw Litton is thuds gekomen Zij stond 's morgens, een dag vroeger dan 'r'j hadden verwacht, plotseling voor ons. Eerst schrikt© ik bepaald van haar, want zij aet er heel anders uit, dan i-k mij had voor gesteld. Zij is niet groot-, slordig gekleed, heeft verward haar, waarvan men de juiste kleur niet zou kunnen noemen en kijkt umand nooit flink in 't gelaat. Zij ziet ver strooid om zich heen, en luistert altijd maar half toe, wanneer men haar iets vraagt. Zij ie nu weer hier, dan daar. Wanneer men denkt, dat zij achter u staat en haar iets ■vraagt, dan Hinkt 'haar antwoord van uit een anderen hoek van het atelier. En wat zij van jnijn werk zei/de JhLst hetzelfde als miss O'Brien„U moet nog veel leeren." Maar zij laat mij ten minste niet van voren afaan beginnen. 'Behalve mis3 O'Brien en ik zijn er nog dne andere leerlingen. E'en is reeds tamelijk stuursdh en heel onaangenaam in öen omgang. Dat is des te grappiger, omdat zij.den lieven naam Me-iszchen draagt, voor heb ik haar «venwel „de furie" ge- oopt. De tweede is een dame, die van haar jtWan se gescheiden, mevrouw Ostrowo, heel corpulent en verbazend luidruchtig. Nadat maakten zich daarna van den waggon meester doch lieten de manschappen vry. Vier daarvan werden licht gewond. Alle inwoners van Lichtenburg, ten getale van ongeveer vijfhonderd, zyn naar hier ge komen. De regeering hielp hun aan trans portmiddelen. Uit Kroonstad wordt geseind De Engelschen, die hadden vastgesteld, dat de Boeren tien mijt van Lindley waren gelagerd, trokken Woensdagnacht uit om hen te vervolgeft. Honderd en tachtig Boeren liepen om zoo te zeggen in een hinder laag, die voor hen was gelegd. Zy slaagden er echter allen in om te ontkomen, ofschoou zy werden achtervolgd. Generaal De Wet bedreigt alle Boeren, die zich niet by het commando voegen, met den dood. Uit Standerton wordt gemeld, dat uit die streek de vrouwen, wier mannen op com mando zyn, het bevel gekregen hebben om zich gereed Ie maken, teneinde naar Natal gevoerd te worden. »De Engelsche generaals rekenen er op, dat deze maatregelen een uitstekende- en heilzame uitwerking zullen hebben Den 12en December vertrekken uit Enge land naar Zuid-Afrika 2156 officieren en manschappen als aanvullingstroepen, met 700 paarden. Het Perskantoor te Dordrecht publiceert het volgende gedeelte uit den brief van een Afrifcaansche dame: „Jongens van 13 jaar gaan met hun vader op kommando om niet -door de Engelschen krijgsgevangen te worden gemaakt. Een dame uit het Wimburgdistrict vertelt hoe sir Hector Mc Donald tegenover haar moeder en haar handelde. Hij sprak tot haar moeder: „Ga je man bij zijn baard hier ka len en hang hem op om hem te beletten door te vedh'ten." Nadat de Engelsdhen allee hadden wegge nomen en de hoeve verbrand, zeide de gene raal tot het meisje„Ga nu maar met de Kaffers wonen, dat wil je immers wel V' waarop zij antwoordde: „Ja, liever dan te wonen met de Engelschen., die tegen vrou wen en huizen vechten.1* Daar deze vrouwen een beetje geld had den, behoeften zij niet na-ar het vrouwen kamp te Bloemfontein te gaan waar oudeen jonge vrouwen, zonder eenige gerieven, opge sloten rittenterwijll deze christelijke, be schaafde Engelschen in haar huizen wonen. En niettegenstaande al deze ellende, verKLv ren deize vrouwen dat rij liever alles willen verduren dan te zien dat haar echtgenooten en zonen hun wapens nederleglgeiL Zoodfa een vrouw haar meerling uit spreekt, wordt zij door de Engelschen krijgs gevangen gemaakt. Mevrouiw Buijis en de vrouw van een anderen veld kornet zijn door de Engelsdhen naar de komman-do's gezon den om 'hun echtgenooten mede te deden, dat, indien zij voor een zekeren datum hun wapenen niet nederleggen, hun huizen in Heidelberg zullen, worden verbrand en hun Hoeven verbeurd verklaard." Schrijfster verhaalt dan verder, hoe bij een der schermutselingen van De Wet de Engelschen rijn ambulance buit maakten- Oom Qhrisjan vond op het slagveld vier ge rij mij slechts een paar uren kende, vertelde rij mij ongevraagd haar halve huwelijksle ven, en dab ik het niet geheel en al te hoo- ren kreeg, lag slechts aan mij. Zij noemt 'haar gewezen, echtgenoot wanneer zij over hem spreekt, „den ellendigen leugenaar", en dit is haar geliefkoosd thema. De derde is een bedaarde, magere oude jongejuffrouw, klein en met grijzend haar, een Duitsch- Amerikaaneohe, evenals mevrouw Litton. Haar vader is een rijk bierbrouwer in Cin cinnati, en zij is de eenige van ons, die gold schijnt te hebben. De anderen beritten ook niets even'mdn als ik. Grootmama heeft mij honderd mark per maand beloofd en ik dacht, dat de bedoe ling was buiten het lesgeld. 'Nu blijkt mij evenwel, dat rij mij, alles en alles inbegre pen, slechts honderd mark wil geven. De he mel weet, hoe ik daarmede zal rondkomen. 50 lire peneion, 60 lire voor lesgeld, dan blijft er nog ongeveer 20 lire over, zooals de koers tegenwoordig staat. Diaair moet ik mijn middagmaal van betalen en al die hon derd kleinigheden, die men. noodig heeft, maar niet rekent! En de uitgaven voor mijn studie-benoódigdheden en kleedoren? Nu, voorioapig is mijn garderobe nog tamelijk goed voorsien en heb ik ook nog iets be spaand. Maar het zal zijnheel zuinig le ven! De weelde van de tram te gébruiken kan ik mij niet veroorloven en ik kan er volstrekt niet aan denken, den schouwburg te bezoeken. Maar daar geef ik niets om. Ik ben nu bij mevrouw Litton, en zie, wat zij presteert, en wonde Engelsehen en hun emartiaeten wa ren zoo hartroerend, dat hij' een zekeren Bos hof met een witte vlag naar Kroonstad zond om den Engelschen vriendelijk te verzoeken hulp to zeilden voor hun menschcn, omdat hij (De Wet) niets voor hen kon doen, daar zijln ambulance door de Engelschen was ge nomen. Hij hoopte dat deze fout sou worden hersteld. De troepen zonden De Wet geen antwoord en Boshof met de witte vlag ging als krijgs gevangene naar Groenpunt. En dan staan de Engeledh-e bladen nog wel vol van verraad door de Boeren met de witte vlag gepleegd 1 De Aifrikaansehe besluit haar schrijven al dus „Gij zegt dat gij allen moed verloren hebt, wij niet. Ik denk altijd aan hetgeen mijn broer gezegd heeft: „Die Bóeren is nog te banja, soo's had min genoeg is zal die Heer ver hul uitkomst gè I" De Republieken en Europa. De gemeenteraad van Chartres heeft een parig besloten het vo-lgende adres aan te bie den aan president Kruger „De burgemeester en de gemeenteraad in buitengewone zitting vereenigd en vol be wondering voor de dapperheid, de niet te onderdrukken energie en de grootse rie edel moedigheid van de Boeien, strijdende voor de onafha ntoe 1 ijlkfliei.dgrijpen het oogenblik, dat president Kruger de gast van de Fran- sclie republiek is, aan, om hem de verzeke ring te geven van hun eerbiedige sympathie en van hun vurigste wenschen voor de toe komst der Zuid-Afrikaansehe Republieken." Van zijn kant heeft ook de gemeenteraald van Orleans in zijn ritting van gisteravond een adres gezonden om President Kruger zijn sympathie te betuigen. China. De Ohineesche quaestie in den Rijksdag en in de Fransche Kamer. In de gisteren gehouden zitting van den Ryksdag deelde de rijkskanselier Von Bülow mede, waarom graaf Holienlolie den Rijks dag niet had bijeengeroepen. Hij las 't artikel voor uit de sFreissinger Zeitung" van den 4en Juli, waarin het nut van een eventueele byeenroeping als twijfelachtig werd voorgesteld. Graaf Von Bülow verklaarde, dat hy zelf de ernstige redenen voor een byeenroeping gevoeld had; toen hij echter het artikel in de ïFreissinger" gelezen had, was hy tot een andere meening gekomen. Hjj zou in dergelyke gevallen, na de thans opgedane ervaringen, anders handelen. Wat betreft de overname van het opperbevel, verklaarde de rykskanselier, dat Duitschland langs officieelen weg hiertoe werd aangezocht. Hij zeide verder, dat hy hierover niet meer zeggen kon. Er was hier sprake van onderhandelingen tusschen souverein en souverein. De heer Von Bülow zeide verder, de missies verdedigend, dat liet de plicht van Duitschlaud was, in het Oosten, zoowel als in China, 't beschermheerschap uit te oefenen over de Duitsch-katholieke zendings genootschappen en deze te beschermen. Hongkong was ook niet dadelijk de glans rijke, waardevolle haven vaa heden geweest evenzoo zou Kiautschau zich meer en meer ontwikkelen. wanneer uk nu mots leer, ligt het alleen aan mij. Mei. Wat een overvloed, van bloemen en. plan ten Aan de Riviera bloeiden de rozen even eens, maai' weelderig tierden rij slechts langs 3e smalle kuststrook en daarachter strekte de woestenij zich uit. Hier groeien de rozen o-ver de muren heen, en vanaf de heuvels ziet men naar alle kanton in een ziee van groen. Auhter de tuinhekken prijken witte Leliën, en heerlijke klimrozen slingeren ricli om de cypressen heen, tot zelfs boven den top uit. Overdag is liet ondragelijk warm. Men zegt, dat het 'e avonds heerlijk koel is, waar ik evenwel niet over oordeelen kan, omdat ik zooveel onaangename ontmoetingen heb gehad, dat ik dan onmogelijk uit kan gaan. Zoolang het liaht is, gaat het wel. Wanneer •ik door den sdhemer word overvallen, spoed ik mij naar huis, zonder rechts of links te zien. Toen ik onlangs in het atelier hierover klaagde beweerde juffrouw Meiszalien imper tinent, dat het aan de dames lag, wanneer men haar lastig valt, zij kon overdag of 's nachts op elk uur op straat komen, zon der dat iemand haar aansprak! „Well!" zeide miss O'Brien, „wacht u nog dertig jaar, juffrouw von Düliren, dan zal u dat ook kunnen I" Allen lachten en de „furie' werd donkerrood van woede .Zij- was even wel zoo verstandig te zwijgen, want rij mist den moed den strijd aan te binden met de scherpe tong van miss O'Brien, sedert zij' tot Wat de rede van den Keizer betreft,ver- klaarde graaf Von Bülow, de geheele moreele verantwoording op zich te nemen, die ook door de groote meerderheid der natiën niet zal zyn misverstaan, In Bremerbavea heeft de Keizer als soldaat tot de soldaten gesproken. (Bravo rechts). De lieden moesten weten, met wien zy te doen hadden. »Mij is mijn pink", ging Von Bülow voort, meer waard, dan de geheele Boxer bende. De wereldpolitiek beteekent niet inmenging in quaesties, die ons niets aan gaan, maar wy willen gelijkstaan met andere mogendheden. De natie zal zich haar recht niet op een verstandige, bezonnen wereldpolitiek en op de haar toekomende positie onder de we reldmachten laten verkorten." In de Fransche kamer was gisteren de begrooling van buitenlandsche zaken aan de orde. Daarbij is de Ohineesche quaestie ook natuurlijk weer ter sprake gekomen. Minister Delcassé herinnerde er aan, dat hy den 7en Juli verzocht, dat men hem de vrjje hand liet betreffende de geldmiddelen. De regeermg maakte er gebruik van, werkte op militair en diplomatiek terrein mede met de andere mogendheden en hield <i t op u verzekeren, dat zij geen oorlog voerde met China, doch slechts haar onderdanen te hulp snelde. Delcassé herinnerde aan de voorwaar den, waarop de Franschen uit Yoen-Nan te-' rugkeerden. De Kamer kon er van verzekerd zyn, dat de voldoening op dit punt volledig zou zyn. liet mislukken van de poging tot ontzet van Peking was een ramp geweest. Men moest zoo handelen, dat men zekerheid had te zullen slagen en door tijd te winnen het ontzettingscorps hielp. De minister prees de verdediging van de legaties. Hij gaf zyn meening omtient de politiek der mogendheden in China. Deze konden niet onderhandelen, dan met een regeering die de volle macht en autori teit had. In tegenstelling met de feiten, door den heer Sembat medegedeeld, hield hij een lofrede op de Fransche troepen. Wat het diplomatieke gedeelte der werkzaamheden der mogendheden betrof, deze konden niet ten einde worden gebracht, tenzij op voor waarde, dat de mogendheden onderling geen paiticuliere voordeelen wenschten te behalen. nDe souverein van Rusland, wiens edele denkbeelden men kent, heeft zich by deze politiek aangesloten." (Applaus). Hij verdedigde de eischeu, die aan China zyn gesteld. De uitbreiding van den handel met China moest worden aangevuld door de hand having van de territoriale integriteit van China. De regeering wilde een eind maken aan de opofferingen, maar niet, dan nadat vol doening zou zijn verkregenzy had behoefte aan het vertrouwen van de Kamer. demengde üffededecllngen. De correspondent van de „Daily Mail" te Rome seint dat Chamberlain, gisteren door den konig Van Italië ontvangen is. Het on derbond duurde slechts enkele minuten, maar vooraf had Chamberlain een lang ge sprek gevoerd met den Italiaansclxen minis ter van binneniandsehe zaken. haar nadeel daarmede kennis heeft gemaakt. Miss O'Brien blijft altijld droog-ikomisdh en kalm, terwijl de andere dadelijk opstuift, maar de Iersche heeft de ladlierg op haar rijfde, omdat rij den spijker altijd op den kop treft. (Dat ik niet uit kan gaan, laat mij tame lijk onverschillig, alleen vind ik het niet prettig, de frisscho avondlucht te moeten missen. Donna Carolina gaf mij den welge- meenden raad op do binnenplaats te gaan ritten. „Daar is altijd versche lucht," zegt zij. Ja, maar wat voor iu-chtHet riekt er naar uien en olie, zoodat men als 't ware heimwee naar de zuivere Alpenlueht krijgt. Dikwijls dringt een flauwe getir van kam perfoelie tot mij door en doet dese welbeken de geur mijn gedachten naar huis dwalen. Het Boet mij leed, dat ik zoo weinig hoor van allen, die mij toch het dierbaarst zijin. Het schijnt bijna, alsof rij mij geheel verge ten zijn. Ik heb vurig naar eenzaamheid verlangd nu gevoel ik mij ook zoo verlaten. Maar uit de eenzaamheid zijn alle groote kunste naars verrezen en ik wil een groote kun stenares- worden! Zal ik het worden? Mevrouw Litton heeft mij nog geen enkel woord van. lof toege voegd, en zij verbetert alles wat ik doe. De zon brandt op de straten. Langzaam ga ik voorwaarts in de schaduw der huizen. In den zomer begrijpt men eeiet de hoekig© Het agentschap van Reuter verneemt uit een diplomatieke bron, dat naar aanleiding van den srteun van DuitsdhlanÜ aan den eiscb van België, om grondgebied te verkrij gen aan den linkeroever der Pei-Ho, de ko ning van België, als souverein van den Oon- gostaat, er in toestemt de grens ten voordec- le van Duitschland te veranderen, nabij het Kivoe-meer, tusschen het Duitseh Oost-Afri- kaansdi grondgebied en den Belgischen Con gest a at. Men verwacht, dat de grensregeling aldus definitief wordt geregeld. De zaak Henri-Rcinadh is o-pnieuw op de rol van het assizenhof der Seine ingeschre ven voor 5 December. Met groote spannig wordt de opening van de Spaansche Cortes, die heden plaats heeft, te Madrid tegemoet gezien. Sensationeel e debatten worden verwacht. De Cortes is sa mengesteld als volgt223 conservatieven, 86 liberalen, 33 aanhangers van Gamazo, 14 aanhangers van den hertog van Tetuan, 6 aanhangers van Romero Robledo, 14 repu blikeinen, 2 Carlisten, 1 ultramontaan en 8 wildon. Do oppositie telt 166 leden. Beden kelijk voor de regeering is, dat de conserva tieven het niet eens rijn. Een Catalaansciie deputatie is naar Mar seille vertrokken, ten einde President Kru ger een adres te overhandigen, waarin leven dig geprotesteerd wordt legen ESngeland's handelwijze. De onderteekenaars gelooven, overeenkomst te zien tussdhen den toestand in Catalonië en dien, waarin zich Transvaal bevindt. Door de Italiaansdhe- regeering wordt voor gesteld, 2 milhoen lire als jaargeld voor ko ningin Margaretha, weduwe- van koning Humbert, uit te trekken. Men verzekert, dat de Koning, ten einde de schatkist niet te drukken, rijn civiele lijst met een derge lijke som zal verminderen. De Jong-Turksche partij dreigt het de re geering van den Sultan lastig te maken. In een manifest uit Genève aan de gezan ten te Constantinopel gericht, dreigt de par tij daadwerkelijk op te treden, wanneer men niet ophoudt met de Jong-Turken te vervol gen en aan liet tegenwoordige régime geen einde wordt gemaakt. Volgens een telegram uit Kopenhagen aan de „Daily Mail", verwacht men een crisis in de ziekte van den Czaar tegen het einde van do week. De buitengewone zwakte van het liart bij den zieke baart groote zorg. 's Keizere toestand was eergisteren bevre digend. Zijme Majesteit sliep eerst rustig, di-oh later werd zijn slaap onrustig. In den viotgen morgen was rijn toestand tamelijk bevredigend. Naar 't heet wordt het Amerikaansdie oorlogsschip Kentucky, dat eerst den sul tan van Marokko tot rode zou brengen, nu naar Smyrna gezonden, in de hoop dat de andere Sultan zich door dat machtsvertoon zou laten overhalen, de regeering te "Was hington de schadeloosstelling te betalen, -wel ke de-ze nog altijd eischt voor de schade, vijf jaar geleden aan eigendommen van Am-eri- kaansche zendelingen toegebracht. Hot be drag van de schadeloosstelling is nauwelijks de moeite waard: 1,200,000. bouwtrant der Italiaansehe steden, daar de (hitte in de nauwe straten niet kan doordrin gen. Maar om thuis te komen, moet ik over de Pont© di Trinita en daar is het altijd ontzettend warm. -Mijn eenig toevluchtsoord zijn nu do koele kerken, waarin ik dikwijls urenlang rit te Idroomen. Donna Carolina lacht mij uit. Het moet nu nog volstrekt niet warm zijn. Hoe zal ik het «dan in Au gustus maken Misschien ligt het ook aan 'het slechte voedsel, dat ik mij zoo ellendig gevoel Zoo lang mijn kas het kon volhouden, heb ik in een pensio-n in de Lungarno 't middagmaal gebruikt. Toen waren die 2.50 lire mij ©ven wel te duur en liet ik mij in -een Duifcsche Birreria een maaltijd, gereed, maken. En LU heb ik het ook sedert veertien dagen buiten dezen moeten stellen. Bodh bet gaat niet langer. Hoe ongaarne ik het doe, zal ik to oh wel aan ,papa moeten schrijven. Dit leven komt mij steeds weder als een maskerade voor en ik vind het bepaald grap pig. .Bovendien ben ik hijgeloovigde groot ste genieën bleken steeds diegenen te zijn, die gedurende hun studie hébben ondervon den. wat honger is. Misschien helpt een beetje honger mij ook wel. Zooveel te spoe diger moet het gaan, dat ik zelfstandig word (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1