Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. deviessFluctuat nee mergitur", en indien er in Zuid-Afrika stormen dreigeo, zal het schip wel worstelen met d<- baren, maar zinken zal het niet. President Kruger wordt ncr.r zyn landauer geleid door Jules Guérin, Giébauval, Chérioux al de personen, gekomen hem te ontvangen en de Boeren-hoogwaardigheidstokleeders. De president kan niet dan met groote moeite het rijtuig bereiken, zóó dicht is de menig te. Hg neemt in het rytuig plaats met Dr Leyds en den heer Pierson onder levendige toejuichingen. Te 11 uur verlaat de stoet het station onder de machtige betooging van hetpubliek Als de landauer van den President het station verlaat, stijgt er één kreet uit de menigte op, Uit alle borsten klink het: uLeve KrugerI Leve de Boeren! Leve de onafhankelijkheid I' Al deze kreten worden herhaald langs den weg, dien de stoet volgt naar het hotel Scribe Men ontbloot het hoofd, als de President voor bij rijdt. Een ontzettende menschenmasss. verbreekt het cordon der agenten en snelt naar het rijtuig, dat omringd is door weilrijdende politie. De President antwoordt op de toe juichingen door met zijn hoed te groeten. Bloemen worden in 't rijtuig geworpen Dames werpen hun zakdoeken in de richting van het rijtuig. Er wordt geen wanklank gehoord. President Kruger lacht tegen de menigte en k'ykt met nieuwsgierige blikken naar de balcons en ramen die zwart van de menschen zijn. By de bureaux der iLibre Parole" juichen de anti-semieten Kruger toe met ïLeve het leger I" In een landauer arriveert President Kru ger, voorafgegaan door een peleton van de garde municipale, te 11 uur 40 min. onder onafgebroken gejuich in het hotel Scribe. De zeer streng genomen maatregelen ter bewa ring van de orde konden niet gehandhaafd worden. In het hótel werd President Kruger in zijn vertrekken opgewacht door de kinderen van mevrouw Pierson, die het Transvaalsche volkslied zongen; de President hoorde dit met tranen in de oogen aan. Een Hollandsche dame wenschte den Presi dent een welkomstgroet te brengen, namens de Hollandsche dames. President Kruger bedankt en trekt zich vervolgens met zjjn familieleden in zyn ver trekken terug. „s Daar buiten juicht het publiek onophoude lijk door en roept om president Kruger; deze vertoont zich op het balkon en groet het volk. Zyn kleinzoon zwaait een Trans vaalsche vlag. Kruger gaat daarna in zijn vertrekken terug, terwijl het volk hem geestdriftig Wlyft toejuichen. Langs den geheelen weg van het station naar het hotel was geen wanklank ver nomen. Het hotel Scribe is volstiekt niet versierd van buiten slechts wapperen voor het raam van Kruger's kamer twee groote Fransche vlaggen en tusschen deze beide in is een Transvaalsche vlag geplaatst. Bij de aankomst van president Kruger aan het hótel stonden de dames Kloff en Gutleman op het balkon met prinses Mathiide Bona parte en den markies en de markiezin de Villeneuve geboren Bonaparte. Den geheelen morgen werden ruikers naar het hólel gebracht. De Presk nt reed met zijn rijtuig het hótel binnen en morde bloots hoofds, met een ruiker in dt hand, de toe spraak aan van de Nederlamische dames. Daarna ging hy naar zijne vei Hekken. De President ontving in zyn kamer het bureau van den Gemeenteraad, afgevaardigden onder welke men opmerkte Millevoye, Lazies en generaal Jacquet, den prefect van politie, den secretaris van den prefectuur, den broe* der van kolonel De Villebois-Mareuil, admi raal Rieunier. Afgevaardigden en senatoren, onder welke generaal Mercier, schryven hun namen in een register. De directeur van het protocol Crozier komt te kwart over tweeëen aan het hotel Scribe. President Kruger, die naar bed gegaan was staat op om hem te ontvangen. Crozier komt Kruger berichten, dat president Loubet hem te vier uur op het Etysee zal ontvangen. President Kruger gaat voort met zijn toilet. De sympathiebetuigingen voor het hotel houden aan. Er wordt voortdurend geroepen »Leve Kruger 1" »Leve de BoerenEr is geen enkel ernstig ongeluk voorgevallen. Tegen 42 uur komen 400jongelieden met vlaggen van Transvaal en Oranje-Vrjjstaat uit de Rue du 4 Septembre roependesLeve Kruger". Ook andere kreten worden tusschen deze ovaties gehoord. De betoogers worden door de politie teruggedrongen en verspre'den zich door de Rue Auber en naar den boule vard Haussmann. De heer Demahy gaf aan het hotel Scribe een in zeer verheven woorden gestelde rede voering af. Men overhandigt eveneens de rede van den heer George Berry, president van de parlementaire groep van de vdéfense natio nale". Deze spreekt uit naam van honderd afgevaardigden. Hg geeft daarin uiting van zyn bewon dering voor de heldhaftigheid der Boeren, van wien de indringer, zonder geweten- bezwaar, de vrijheid tracht te rooven. De rede van Berry is een geestdriftige lofrede aan het Boeren-ras gewjjd, waarin hg Presi dent Kruger toewenscht, dat hjj aan zyn medeburger de onafhankelijkheid kan terug brengen, die zjj eischen. Na het bezoek van den heer Crozier, ont ving President Kruger den heer Philippe Dechamps, die hem een exemplaar van zyn werk, getiteld Alliance Franco-Russe", over handigde. Om drie uur ontving de Fresident de President den hertog van Orleans. Om kwart voor vier nam hy plaats in een galarijtuig van den President der republiek, om zich naar het Elysée te begevenin hetzelfde rytuig iiëmen plaatst Crozier, in de uniform van luitenant-kolonel, en Meaux Saint Marc. In den tweeden landauer nemen plaats de heeren dr. Leyds, Jbr. Van der Hoeven en professor Van Hamel. Het escorte wordt gevormd door een escadron van bet tweede regiment kurassiers. President Loubet ontving om vier uur President Kruger, die aankwam langs de groote boulevards de Rue Royale, Champs Elysées en Avenue Maugoy; over den ge heelen weg werd hij hartelijk toegejuicht, Een bataiilon infanterie bewees de militaire eer op het plein van het Elysée. De muziek speelde het Transvaalsche Volkslied. De heer Crozier en twee ordonnans-offi cieren, leidden President Kruger naar de ves tibule, waar hjj werd ontvangen door twee secretarissen van den President, die op hun beurt den President voorgingen naar het salon van de gezanten, waar President Loubet en de lieer Delcassé hem wachtten. Het onder houd duurde tten minuten. President Kruger droeg op zijn overjas de insignes van het presidentschap en het officierskruis van het Legioen vari Eer. Tijdens het bezoek van president Kruger aan president Loubet, bleef de menigte ge- stationneerd voor het hotel. Op de boule vard» -en in de Rue Scribe was het midden gedeelte afgezet. Het rijtuigverkeer was van de Madeleine naar de Opera verboden Het gejuich van 's morgens had. plaats gemaakt voor een betrekkelijke kalmte, maar bi] de terugkomst van den President deden, zich de toejuichingen in toenemende mate we der hooren. Gedurende het bezoek van grodt- vader aan president Loubet bleven mevrouw Eloff en mejuffrouw Guttman op de baloons van haar vertrek. He terugtocht werd lange dezelfde stra ten genomen, onder dezelfde toejuichingen, zonder incident. Ho President keerde om 4-20 uur in het hotel terug. President Loubet, geëscorteerd, door een escadron kurassiers, kwam te 4.45 uur aan het hotel Scribe aan, en werd door da bevol king warm toegejuicht-. Tijdens het bezoek van den President bleef de menigte aan het juichen, nu eens „Leve Kruger!" dan weer „Leve Louibetl" roeipend. Te 4.55 uur verliet president XJoubet het hotel Scribe. De menigte bracht een nieuwe ovaitie. President Loubet weid bij het uitstappen van het rijtuig ontvangen door de heeren Crozier, dr. Leyds en jhx. Van der Hoeven, die hem met zijn gevolg naar die vertrekken van prsident Kruger leidden. Déze wachtte staande in de antd-dhamibra Hijl liep naar president Loubet toe, die hij naar den gr-oo- ten salon leidde, die gevuld was met bloem stukken en booiquetten. President Loubet bewonderde ten zeerste de bloom-en, die in den salon waren, en oom plimenteerde president Kruger. Deze ver zocht president Loubet aian zijn rechter zijde plaats te namen. Alle personen van het gevolg verwijderden zich. Alleen profes sor Van Hamel, die als tolk optrad, bleef bij de beide Presidenten. Bet onderhoud, dat tien minuten duurde, was buitenge woon hartelijk. Vervolgens leidde president Kruger den heer Loubet tot aan de trap, waar zij afscheid van elkaar namen. Na het vertrek van president Loubet trekt president Kruger rich in rijn vertrek ken terug Hij ontvangt niermand. Dr. Leyds zegt aan verscheiden gemeen teraadsleden, dat aan het bestuur van den raad Maandag zal worden medegedeeld, of het bezoek aan het stadhuis zal plaats heb ben. Het bestuur van den raad, 'dat even daar na komt, wordt niet ontvangen, en vertrekt ontevreden. Kruger is aeer vermoeid. Hij geeft om half zeven een diner van twaalf couverts aan zijn familie en hot gevolg, be halve dr Leyds en de legatie, die aan het ministerie van Buitenlanrisdhe Zaken dlnee- n. Zondag. President Kruger stond laat op en houdt strikt den dag des Heeren in acht- Geen enkele Calvinistische kerk bestaat er m Parijs. De President sitelde zich daarom tevreden met een stuk uit den bijbel te le zen in zijn vertrekken, waarvan de deuren waren gesloten. In den namiddag, na het déjeuner, dat en familie werd gehouden, ontving Presi dent Kruger zijn gezanten. Naai- alle waaradhijnlijtkheid zal hij het hotel Sen be niet verlaten. Do receptie van de Iersdhe afgevaardigden en de talrijke an dere personen, heeft morgen vroeg plaats. Niets is er nog vastgesteld omtrent een be zoek aan ht Stadhuis, omtrent het verblijf te Parijs na Dinsdag is nog niets bepaald. Tot 2.45 bleef alles kalm voor het hotel Scribe. Wandelaars stelden rich, tevredien met heen -en weer te loopen- Op dit oogen- blik begon een troepje jongelieden te schreeuwen en te ringen op den hoek van de rue Daunoie. Daar de menigte rich daar saamgeidron- gen had, richtte men tot cte politie het ver zoek, den. omtrek van de opera vrij te hou den voor de cLroulatde. Daar de menigte aanhield met om Kru ger te roepen, verscheen deze te drie uur op het. ba-Icon met mevrouw Eloff en mejuf frouw Gutteman. De President trok zich in rijn appartementen terug- Het gedrang is nog steeds zeer dicht en men. gaat voort met schreeuwen en zingen. Een troepje van tweehonderd jongelieden hielden in den namidfdag een betoogingvoor de bureaux van de „Lïbre Parole" onder t aanheffen, van de 'kreten „Leve Kruger! Leven de Boeren!" Enkele politie-agenten kwamen tusschienbeade, waarop de menigte uiteenging. Zaterdag is de heer ReinhaTdt, president van hiet Transvaalsohe oo-mite te Brussel, naar Parijs vertroken om er bij dr. Leyds op aan te dringen, en van hem gedaan te krijgen, dat president Kruger zich niet ont houden zal aan de groot© manifestatie, wel ke door het comité te Brussel is voorbereid. Een betuiging van sympathie van hetzelf de comité uitgaande en voorzien van 25000 handtedkeningien, is aan den President over handigd. Het comité ontving een telegram van den heer Reiribardt, die een lang onderhoud met president Kruger had! Geen enkele be slissing is nog genomen, wat betreft het vertrek uit Parijs. Waarschijnlijk zal dit Woensdag plaats bobben of Donderdag. Kruger zal met in België verblijVen, dan na rijn bezoek aan Holland. Het besluit zal later worden ge nomen en de datum van het bezoek, aan België vastgesteld Worden. Men meldt ons: De „Petit Bleu" beweert, dat president Kruger als hij Brussel passeert, door een vertegenwoordiger van koning Leopold! zal worden begroet. De „Echo de Paris" zegt, dat de bijeen komst van president Kruger met minister Delcassé hedennanuddag zal plaats beibiben, De „Figaro" meldt, dat de President he denmiddag een bezoek zal brengen aan de overblijfselen van de tentoonstelling en daarbij ook het Transvaalsche Paviljoen zal bezoeken. Holde en sympathiebetuigingen. Aan de oorkonde te Dordrecht aan president Kruger by zijn doorreis aldaar te overhan digen zal met een zilveren ring e»n lauwer krans gehecht wordpn met linten in Trans- vaalsche en Vrjstnatsche kleuren. Aan het hoofd een penleekening, een mooi gezicht op Dordt, langs de zijden een keurige rand, daarna onder die penteekening, in den hoek, in sierlijke letters: Aan Paul Kruger. Mijn schild ende betrouwen, Zjt Gy, o God, mijn Heer, Op U slechts wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer. De stad Lyon heeft een gouden penning laten slaan als hulde voor president Kruger. Uit oaam tan een 44000 Zwitsersche bur gers is een telegram gezonden aan president Kruger tot varzekering van hun sympathie. Uit Petersburg is door de daar wonende Nederlanders een telegram ter verwelkoming gepotrien naar den president van Transvaal. Het Alduilsche Verbond zal afgevaardig den zenden, waarschijnlijk naar den Haag, ten einde president Kruger uit naam van dat verbood een adres aan te bieden. De president van het congres der progres sisten, gisteren te Brussel gehouden, stelde voor een adres van deelneming aan president Kruger te zenden. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. De steden Valentia, BeresiDa, Bayonne, Sevilla, Barcelona en Carthagena hebben aan President Kruger telegrammen van sympathie gezonden. De vorst van Monaco zond aan Pi esident Kruger een telegram van bewondering. Dr. Muller, gezant en consul-generaal van den Oranje-Vrystaat, ia uit Frankrjk te 's Gravenhage teruggekeerd. De voorzitter van het Roode Kruis ont ving een telegram van dr. Lingbeek uit Lorenjo Marquez orn aanvulling van perso neel en het telegraphisch overmaken van f42,000 ter versterking der geldelyke hulp middelen van de ambulances. Uit het tele gram van dr. Lingbeek blykt tevens, dat hij te Lorenfo Marquez gemiddeld 400 patiënten per dag verpleegt. Tevens blykt dat alle leden der ambulance aldaar in welstand ver- keereo. In een vergadering van afdeelingsbesturen van den Bond van uit Z.-A. verdreven per soneel van de N. Z. A. S. M. werd besloten de Directie der N. Z. A. S. M. te verzoeken hen in dienst te houden, zj 'tdan zonder salaris of toelage. Waarschynl jk zal aan dit besluit worden voldaan. Eerstdaags zal een mededee- ling vanwege de Directie verschijnen met voor het personeel gunstige bepalingen. Huwelijk der Koningin. De Indische centrale commissie voor een huldeblijk aan de Koningin bestaat uit de heeren mr. T. H. de Meester, voorzitter, F. J. StoHiuijaen, onder-voorzitter, J. Dinger, mr. Van Diesel en J. C. Th. Kroese®, laden, H. J. Meerteos, secretaris, en G. H. C, Bij- va ndr, pennigimOester. Deze heeren zullen zich in verbinding stallen met alle hoofden van gewestelijk bestuur, opdat ieder in eigen kring" het zijne kunne veorrichiten. De geheel© uit 32 leden bestaande oom missie was van oordeel, dat alle ingezetenen van deze kolonie, zonder onderscheid van ras of nationaliteit, gelegenheid behooren te hébben om aan. dit huldeblijk het hunne bij te dragen; dat op geenerlei wijzse pressie behoort te worden geoefend om. bijdragen in te zamelen of op te drijven; dat ealfo het geringste op prijs moet worden pesteM als een spontane uiting van. aanhanikélijMieid aan de Koninginen dat vooral aan de in- landsdhe leden van alle oommiasiën in den archipel op het hart zal worden, gédruflet, dat van den Mennen man in d© deèsa niets zal worden aangenomen dan wat'hij geheel v^jwillig zal aanbrengen uit liefde voor rijm. Vorstin. Staatkundige brief van mr. Tan Henten. In rijn 19em brief komt de heer van Bou ten op tegen de beschuldiging als zou hij in rijn vorige hriavan vooral personaliteiten aan het adres van de ministers Pierson en Borgesius gericht hébben; bij beweert slechts hun staatkundige hamdedingesn beoor deeld te hebben, doch rich, van personalitei ten onthouden te hébben. Het groote gevaar voor de publieke zaaflc, in een klein land ale het onze, adht hij „ca- m-eraderie". Dat hij sprak, kwam omdat hij meende, dat er afwijking pi a an had van erkend juis te politieke regelen of steeds idoor de Pb ral en hoog gehouden beginselen. Het mraaterie-Pierson en bloo kan vol gens hem geen votum van goedkeuring en vertrouwen wachten bi] de algemeene ver kiezingen, omdat in het algemeen vrucht bar© leiding der werkzaamheden en zorgvul dige voorbereiding der ontwerpen ontbroken hebben, maar ook -omdat de ministers Pier son en Borgesius z. i. door hun toenadering tot de handels- en sdlioolwetpolitiek d-er we derpartij zelfs buiten den kring der „libera le concentratie" getreden zijn. In de naaste toekomst zal d© allesbeheer- schende vraag zijn, of de andere ministère met deez mede zullen gaan en of do deri- calen bet aangebodene vart zullen imcassee- ren. Schrijver begroet in de chronica van dr. Schaepman heb protest tegen „verpersing" door de organen der katholieüoe mode, met ingenomenheid, maar is het niet eens met dr. S., waar deze het veroordeelt, dat men de beloften van mr. Borgesius, om uit de Staatskas de verhoogde subsidiën aan het bijzonder onderwijs te doen toekomen, voor diens persoonlijke tekening laat. Kan mr. v. H. er iets aan doen door de openbare meening wakker te schudden, dan worden deze subsidiën vóór de Juni-verldczingen niet meer toegékend en zal dit punt bij die ver kiezingen wel degelijk tot een „shibboleth" gemaakt worden. Waarschijnlijk zal, zegt hij nog, mr. Borgesius voorloopig wel in rijn eigen strikken verward raken, daar toch zeker geen liberaal, ook in den ministerraad, met hem mede zal gaan hij een voorstel, om zijn lichtvaardig aan de dericale® afgegeven wis sels te honoreeren en dé aan de openbare onderwijzers, trouwens al even lichtvaardig afgegeven© onbetaald, te laten of de beta ling daarvan van de kansen der komende verkiezing afhankelijk te stellen. Vervolgens bespreekt mr- v. H. het ge wijzigd ontwerp der Drankwet. D© fouten zijn z. i. weinig verbeterd. Eien nieuwe fout is, dat aan allen, die in localiteiten, waar- vior geen vergunning is verleend, andere dan sterke dranken verknopen willen, die ter plaatee worden verbruikt, een koateloo- ze „beroepsbrief" opgedrongen wordt, enkel ten eiride bij overtreding van de drankwet in die localiteiten, een schorsing in het be roep voor een jaar te kunnen laten intreden Bij overtreding treedt automatisch een sdiorsing op en over de vraag van persoon lijke schuld -of onschuld van den beroeps- houder zal niet de rechter na openbare in structie, maar de Kroon op inquisitoriaal gevoeide instructie beslissen. De Regeering eerbiedige, vermaant hij, de scheiding tusschen rechterlijke en admi nistratieve macht en geve niet aan de Kroon beslissing over hetgeen naar de grondwet onder de hoede staat dee rechters Art. 2 -der Drankwet is volgens schrijver een Willekeurig bureaucratisch keurslijf- Niet heb v-erkoopen, maar het opdringen van drank en het misbruik daarvan is onze delijk; het sc-heppen van strafbare hande lingen, waar niets schadelijks of laakbaars plaats vindt, kweékt verzet en vuilt de ge vangenissen onnoodig. Het beste deel van de Memorie van Ant woord is volgens desn heer v. H., waar ge zegd wordt, dat, zoo blijkt dat het onmoge lijk is, tijdig met deze materie gereed te ko men met het oog op den bekenden over gangstermijn, de regeering een voorstel zal doen, de stilzwijgende verlenging van ver gunningen verleend gedurende den termijn van twintig jaren, krachtens art. 26 litte- ra b der wet voor nog enkele jaren te ver zekeren. Niet verscherping, maar veeleer verzach ting deT drankwet behoort z. i. in de dis tricten, waar dit punt op den voorgrond treedt, het liberale ■wachtwoprd bij de ver- kieringen van 1901 te zijn, gelijk mr. v. Hl. ook in. 1897 tegenover de Liberale Unie be pleitte. Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren. In de jongste te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de afdeeling Zuid'-BoUaiid vtin den Ned. Bond van G«m. Ambtenaren bracht de Voorzitter, de heer S. R» von Franctó, adjumat-commiee ter gemeente-se cretarie te 's-Gravenhage, de verloving van E. M. de Koningin ter sprake en sprak hij den wensdh uit, dat deze gebeurtenis in rui me mate moge bevorderlijk rijn aan het ge- tuk van Hare Majesteit en Haar Huis en aan de belangen van het land en de kolo niën. Een commissie werd benoemd om werk zaam te rijn in het belang van het eerlang te verschijnen weekblad van dee Bond. De vergadering nam mét voldoening ken nis van een adres van het hoofdbestuur aan den Minister van BinuenJandsche Zaken, om Rijkspensioen voor burgemeesters, secre tarissen, ontvangers en ambtenaren ter ge meentesecretarie en hun weduwen en wee zen; en deed als haar gevoelen kennen dat het adres van de Overijselsche Provinciale administratieve vereeniging aan EL M. dé Koningin om pensioen ten laste van den Staat alléén voor burgemeesters, secreta rissen en hun weduwen en weezen, geen on dersteuning verdient. Door den heer S- G- Geelhoed, gemeen te-secretaris van Schoonhoven, wem inge leid het ondenweip: „Waarom Rijks pen sioen voor gemfeente-ambtenaren V' Rotterdam wérd aangewezen als plaats voor dé (in Mei a.s. te houden) volgend© algemeene vergadering. Over de drankwet is eindverslag uitge bracht. Blykens by het Dept. van Marine ontvgo gen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Gel- (Ierland, onder bevel van den kapt. t, t J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wybargh 22 dezer te Algiers aangekomen. Brieven en andere stukken voor het oorlog?, schip Gelderland zullen tot nadere aan kondiging worden verzonden naar Algiers. Opdat die brieven en andere stukken bij de sorteering op de postkantoren dadelyk infp6 het oog vallen, worden belanghebbenden uitgenoodigd ze te voorzien van twee ach kruisende strepen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Blykens by het Dept van Marine ontvan- gen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nan- t i 1 u s, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee B. Brutel de la Rivière, 23 dezer van Santa-Cruz de Teneriffe vertrokken. sr 10 o. er ïot *rl I isn Blykens bij het Dept. van Marine ontvan gen bericht is Hr. Ms. panlserschip Piet Hein, onder bevel van den kapt ter zee J. H. M. Jansen, 23 dezer te Tsiogtau aan gekomen. Be kommandant was voornemens om 25 dezer van daar te vertrekken. ^Staatsblad" no. 483 bevat de wet van 10 dezer, houdende regeling aangaande den voor pensioen geldigen diensttijd van de bemanning van Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, belast met een zending naar Zuid-Afrika. ^Staatsblad" no. 482 bevat de wet van 10 dezer, tot beschikbaarstelling van gelden wegens verstrekkingen voor het Dept. van Marine gedaan voor den dienst van 4900. »Stbl." co. 480 bevat de wet van 40 dezer, tot beschikbaarstelling van gelden, wegew door het Dep. van Oorlog gedane verstrek kingen, voor den dienst van 19Q0. De burgemeester der residentie is op zyn pest teruggekeerd. Baron Michielsvan Verduynen commissaris- generaal ter Parijsche tentoonstelling, is van Parys, waar hij vertoefde tot regeling van de zaken voor de opheffing der Nederlandsche en Indische afdeehngen, in deo Haag terug gekeerd. Naar wj vernemen zijn door den Burge meester alhier een aantal personen uitge noodigd tot een samenkomst op Woensdag a.s. met het doel een commissie te vormen die zich zal belasten met de inzameling van gelden voor het huldeblyk van het Neder landsche Volk aan H. M. de Koningin by gelegenheid van Haar huwelyk. De besturen der N. Z. A. V. en A. N. V. roepen, blykens achterstaande advertentie, alle vereenigingen op die wenschen deel te nemen aan een huidebetooning aan den Pre sident der Zuid-Afrikaan'che Republiek, wan neer deze het station alhier zal passeeren. Naar wij vernemen geeft de boekhandelaar J. A. de Heer een sWelkom aan Kruger" uit, gedicht door den heer W. Brouwer alhier, dat door de geheele bevolking by deza gelegenheid kan gezongen worden. Hedenmiddag te 12 uur arriveerde in onze haven de stoomknnonneerboot Havik, com mandant N. van Naussau, ten einde na een verblyf alhier van ongeveer een uur de reis weer te vervolgen. Onder de door de Engelschen gevangen genomen Afrikaanders behoort thans ook onze vioegere stadgenoot, de heer P. Oranje, inspecteur van de Zuid-Kaapsche-Goudvelden te Barberton. Op 22 September seinde hy nog naar zyn familie hier ter stede dat valles wel" was en den 2en November verzond zyn vrouw een brief waarin zij mededeelde dat haar man als krygsgevange der Engelschen in het kamp te Kaapstad was aangebracht piet nog onbekende bestemming. Van hem mochten wy meermalen parti culiere berichten uit den oorlog ontvangen. Zaterdagavond ongeveer 7 uur ontstond brand in een bovenaphterkapner van pan4 28 aan de Breedstraat, bewoond door B. Beuman. Een vonk die uit den schoorsteen is ge vallen in een hoop spanen en andere brand stoffen door een weggevallen tegel, zal ver moedelijk de oorzaak hiervan zyn geweest. Door politie en brandweer werd de brand met 2 slangen op de waterleiding gebluscht. Het geheele kamertje is zoo goed als uit gebrand, doch gelukkig wordt de schade door assurantie gedekt. Hedenmiddag brak het voorwiel van den beladen wagen van den opkooper J. van Gel deren, terwjl die door de Hoofdstraat reed, zonder dat zich daarbij echter ernstige onhei len voordeden. De vracht werd overgeladen op een wagen van den heer 0. Klein, ende gebroken wagen weggehaald. Hedennamiddag sheg het paard gespannen voor den wagen met suikerwerken van de firma Stap v. d. Most in de Lange Kerstraat op hol. Zonder persoonljke ongelukken te hebhen veroorzaakt werd het dier by de Kreupelstraat door Kruijt en Vrouwdeuut gegrepen toen de wagen omviel en brak. Het grootste deel van den zoeten inhoud ging over de straat. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 24 November. Notaris: H. B. E. Blaisse. Eene mouftery, waarin 3 eesten, gerst zolder, moutzolder en denning met gang, Achter de Teerstoof nrs. 12 en 44, groot 2 are 54 centiare, in veiling f4600, verkocht voor f1740. Een uitgebroken branderij met 2 zolders en erf, Noordvest no. 31, groot 1 are 66 centiare, in veiling f575, verkocht voor f925. Vyf huizen, Heerenstraat nrs. 2 en 4,11, 13, 45 en 17, te zamen groot 1 are 43 een;

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2