Vrijdag 4 januari 1901. 54"° Jaargang. No. 10437. SCHULDEN. Gemeente-Gasfabriek en Drinkwaterleiding. BUITENLAND. V J- SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen A. 4.25. Franco per post 11. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBo terstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 46 regels 11. 0.92; iedere regel meer 45 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Aio. 133. Allen die iets te vorderen hebben van bovengenoemde inrichtingen, worden diin- gend verzocht hunne rekeningen in te leveren vóór Saterdag 5 Januari a.s. op het kantoor der Gasfabriek. DE DIRECTEUR. Algemeen ©verricht, SCHIEDAM, 3 Jan. 4901. 25uid~AfrIka. Van hat o orlogs terrei n. Generaal Kitchener heeft nog niets weten te "veranderen in den toestand van "ngeland in de Kaapkolonie. Deze schijnt van dag tot dag verontrustender te worden, om niet te zeggen van uur tot uur en hierbij vallen twee verschillende zaken in 't oog. De eerste is. dat generaal Kitchener, na het binnenvallen in de Kaapkoldïïie met een licht hart behandeld te hebben en ais een feit zonder eenige beteekenis, ook heden daarvan den ernst nog niet schijnt te begrij pen, hoewel hij bekent dat de Boeren, die hij beweerde naar het Noorden gedreven te heb ben, hoe langer hoe meer Zuidwaarts trekken, niettegenstaande de kolonnes van Thornyciuft, De T.isle en Williams al het mogelijke doen om beo tegen te houden. Als zyn optimisme hem maar geen leeljjke parten speelt. He* tweede belangrijke feit bestaat hierin dat de Boeren na de groote marschen, die zij reeds afgelegd hebben, in staat blijken te zijn liet eigenlijke doel van hun inval te vei wezenlijken d. w. z. om alle verbindings lijnen met de sOranje-rivierkolome" en Transvaal af te snijden, om aldus bet leger van Kitchener gevaat te doen loopen hon gersnood te krijgen. Een blik op da kaait zal doen zieu dat Rosmead, de Aar en Stoi m- berg de vereemgingspuoten der spoorwegen zijn en dus de basis vormen vanwaar uit de Engelschen hun levensmiddelen moeten krij gen. De 5 A 6900 Boeren die in de Kaap doorgedrongen zijn en nu, naar wij vermoe den, wel aangegroeid zullen zijn tot 10 A 42.000 man door de aanwerving der Hol landers (de Engelscher, zeggen wel van niet), zijn meester van bijna dat gebeele ijzeren net, d. w. z. zij zijn in staat om het verkeer daarop geheel en al te stremmen. Meer Westelijk, zegt men, marcheeren zij in de lichting van Fiaseiburg en Sutherland, en Oostelijk van Cradock en Graalf Reinet, waar veel Ieren wonen; in werkelijkheid trekken zij met een zoo groote snelheid voor waarts, zonder door een (slechts io de ver beelding der Engelschen bestaande) paniek bevangen te zijn, dat de Engelsche autori teiten van het vasteland pn in de Kaapkolonie zelf, do verschijning der Boeren voor de zee als een wonder gaan boschouwen, dat niet meer tot do onmogelijkheden brhoort. Hfc Uitji'i.mxun'riAiiirwnrTM'ffnfTna—mbbew Het komt ons nu weinig waarschijnlijk voor, dat de Boeren zoo ver zullen door dringen, dat zy zich zullen wagen om de zeesteden aan te vallen. Zij zullen waar schijnlijk zoover mogelijk doordringen in het binnenland om het grootst mogelijk aantal Hollanders aan zich te vei binden en om meester te blijven van de spoorwegen ten einde Kitchener van levensmiddelen te ont- blooten om hem zoodoende het bljjven op het grondgebied der beide Republieken on mogelijk te maken. Uit Cradock komt het bericht dat het commando Kruitzinger, hetwelk nog geen acht dagen geleden door de Engelschen zooge naamd verjaagd was, Zondag bij Banger een trein heeft aangehouden en daarbjj 60 man gevangen nam, die, na het gewone verlichten hunner bagage, weer in vi ijbeid gesteld zijn. Deze gevangenen, die te Poit Elisabeth terug gekeerd zijn, vertellen dat Kruitzinger's com mando 700 man sterk is. liet is met Engelsche geweren bewapend. Ieder man heeft, boven zijn eigen paard, nog een bagagepaard en twee inboorlingen als dienaars. Daar de Boeren gebrek hadden aan levensmiddelen, hebben zij zich van dien trein, die goed wat bevatte, meester gemaakt, Zij hebben de wagens onbeschadigd gelaten maar zijn zoo onbeschaafd en onmenschlie- vend geweest, om die ter beschikking te stellen der gewonde Engelschen. Bovendien hebben zij aan vier gevangenen toegestaan als ziekenverplegers te blijven. Een deel van Kruitzioger's macht is bij Banger gebleven, waar telkens geweerschoten worden gehoord. Het grootste gedeelte van zyn troepen is echter naar Graaff-ReiBel gegaan, waar de geheele bevolking, naar men zegt, gereed is om op te staan De Boeren hebben de telegrafische verbinding tusschen Steynsberg en Murraysbeig en die tusschen Carnarvon en Somerset-West ver broken. De Engehchen hebben aanzienlijke verster kingen gezonden naar Beau fort-West en naar Middelburg. Maar daarvoor heeft men of het Noordrn der Kaapkolonie (Kimbeiley) of een gedeelte van Transvaal of Oranje-Vrystaat van troepen moeten ontblooten. Uit Kaapstad meldt men Een Boeren macht kwam heden aan te Glenhariy-station, aan den spoorweg, even ten noorden van Graaff Reinet. Lord Kitchener seintGeneraal Kuox meldt dat De Wel poogde Bethlehem te bereiken, maar daarin belet werd door Pilgeihij werd enoodzaakt terug te trekken op Lindley of Reitz. Een detachement bereden infanterie, dat' Kroonstad vei liet, ontmoette tegenstand, maar slaagde er in, met geringe verhezen, voort te rukken. De spoorweg is licht beschadigd ten zuiden van Seilontein. Generaal Williams raakte met de Boeren slaags ten zuidwesten van Middelburg. De Engelschen bezetten Graaff Reinet. De toestand is dus voor de Engelschen niet zoo gunstig. De correspondenten te Kaap stad van de sTimes" en de ïDaily Mail" be ginnen eindelijk den ernst van den toestand m de Kaapkolonie te ei kennen. De corres pondent van de DÏimes" zegt, dat Milner's proclamatie, waai bij een algemcene volks wapening in 27 distiieten op de been wordt Roman van F. VON KAPFlFESSENiTHEtR. 3) Toxiwijl nu Victoria op d'e baar eigen, dor re manier Kaai- oewnomfscihs principes ont wikkelde ou haar broeider1 daeulbij van goe den raad dienido, ofschoon luj nu itoch eigen lijk ,yheor des huizes" was, 'beigou Abliun als uit een vcidoovmg to ontwaken. Ja, hot was zond'a, er nu aan id deafen, dkb moest hij toegeven, maar höt was toch! vernikkel ij|k, rijn eflgeu hoer en meester te rijjn' fllij, kon nu tron, au meh vvuo hij wildb een svd ideripgj vaal geaitot dloorstroo-mldo henn bijl deze gedacht o. Zijn vaidc-r hald höt hem niet verbóden, maar afgeraden, dringend afg£Va.dbn, een on bemiddeld' mcisjo to trouwen. Nu Mm hij, Achim, haar wraken hodtan nog mongon o o o hij was nu vnjj' Over 'b gehejel 'gejnioanen vviat zou hij nu veel kunnen doen, hij1 kon worden wat hij wiHd'ei en wark-ein zooveel ham goedldadh'b hijlkon rich, nu in al zijn groot heid vertooncn Voor heb eerst, sejd'erb zijn vader de oogen gesloten 'luid, voroorloofdb Wij zich een zachte cntielc. Ziijn vader was oeni aristoaraaltl ge weest van dbn ouden stempel, een onscbado- lijlk oenobmemschi zonder do minste eemsudht. Hij, Aehdim, wilde iets worden, zich doen gelden. Zonder spijt» zon hij rijh ontslag) ne men. Vaar dezen wrinigheiloverodcai vredestijd had de soldaat niets ba verwachten. En bij wilde imeor zijln dan een simpd liuüeoiantje, of over tien jaar koloneleen doel zweefde hom ook reeds Voor den geesteou ibevortde- iaar der industiie, die in deze provincie zoo bloeide, wilde lnj, worden, misschien eetn af gevaardigde een raadsman, een blesobc-r- mer van zijn provincie. Zijn vadbr had zich aan dit alles niets gelegen lalen liggen, want liij hield van mets zooveel dan van zijn ge mak liiji slel'de ook geen belang in handel en industrie. Al zijn bemoeiingen, al rija eer zucht golden rijn vvijkikellder Honderden plannen vlogen als schimmen aan zijn geestesoog vooihij EHiji hief liet hoofd op hij zag ei- nog altijd knap uit', ofschoon bijl geweend hald hij hoonde slechts Victoria's laatste wooïdteni „Weyei moet weer pacht betalen," en daarop Loui ses antwoord': „Mlijn Godl, d'e aöne man hoeft een slechten oogst gehadMaar hij maallate daaruit geheel ander® gevolgtrek kingen dan dezen wel dachten Nu stonden zij van de itafel op, waaraan Achim voor 't eerst als hoofdpersoon gezeten had. Nogmaals wendde Louise zich Hot haar broeder, greep zijn handen en fluisterde an'eb een verlegenheid) die haar m'et itwaaicl stond „Gij zult me toch mbt 'tegemvtallaen, Achiim, zooals papa?" En zij zag hem met haar schoono oogen aan, tpgelyk vragend en vleiend. Hij moest er haast om lachen. Dus was hij werkelijk de hoor des huizes? Dit vlcistcrtje mot do veel zeggende, dweepzieke oogen, die, in stilte verliefd was, verwachtte nu alles van hom! geroepen, een stap is in de goede richting,, maar zeer laat komt. De ware reden dat de binnengevallen Boeren er telkens in slagen hun vervolgers te ontkomen, ligt hierin. dat het hun telkens gelukt versche paarden te krijgen. Wanneer de Kaapsche regeering den sjaal van beleg had afgekondigd onmiddellijk toen de Boeren de Oranjerivier waren overgetrokken en alle paarden, wagens en voeder toen had opge commandeerd, dan zoude aan het oprukken der Boeren paal en perk gesteld zijn. De correspondent van de »Daily Mail" zegt dat de stand van zaken steeds ernstiger wordt. Twee nieuwe Boeren-commando's zijn de Oranje-rivier overgestoken. Het totaal der nu in de kolonie binnengevallen Boeren beloopt meer dan 5000. Het westelijk Boerenkorps verwekt de meeste ongerustheid, daar het in twee colon nes oprukt naar Maimesburg en naar Beaufort-West. Eerstgenoemde wordt oogen- schynlyk geholpen door de plaatselijke Boeren die in den loop der vorige week een ver dachte beweging noordwaarts van Maimesburg uitvoerden. De correspondent van de Daily Mail zegt verder dat de oostelijke districten op prach tige wijze gevolg geven aan de oproeping tot een volkswapening, de westelijke districten minder; daar is slechts dei tig percent van de bevolking Engeland getrouw. Een telegram uit Boekarest meldt dat ron selaars Transsylvanië alloopen om soldaten aan te werven voor het leger in Zuid-Afrika. Zij hebben slechts dertig man kunnen vinden, niettegenstaande de beloften zeer aanlokkelijk waren. Het feit bewijst echter dat Engeland niet weet hoe het Kitchener de gevraagde troepen moet zenden. De ïLokalanzeiger" te Beilyn publiceert een brief van een Duitschen vrijwilliger, die gevangene op St.-He!ena was en zich heftig beklaagt over de behandeling door de Engel schen ondervonden. Hij schrijft: Reeds 45 der onzen liggen op het kerkhof en velen zullen weldra volgen. Ik ben God dank nog gezond en hunker naar het oogen- blilc, waarop ik, mijn mauser in den arm, met mijn kameraden rekenschap voor alle ellende en beleedigingen kan vragen aan het volk, dat de beschaving bezoedelt en zegt voor haar de wilde Boeien te bestryden. Laten de Engelschen eerst wat ir.enschlie- vendheid leeren 1 Milner is Ier belooniog en aanmoediging, blijkens de Nieuwjaaislijst van eerbewyzen in de Westminster Gazette", vereerd ge worden met het grootkruis van de Bathorde. Roberts is te Carver (Wight) aangeko men, om vóór alies een bezoek te brengen aan de koningin. Prinses Ileniy van Balten- burg (dochter van Victoria), die den titel van Gouverneur van Wight heelt, is hem met den Hertog van Counaught te gemoet gegaan aan boord van het koninklijke jacht »0sborne", en heeft hem het welkom toe geroepen, Daarna is de maarschalk onder triomphbogen naar het paleis geleid. De menigte juichte hem als een werkelijken overwinnaar toe. Ondeiweg heeft Roberts zich op het stad huis weer opgehouden en gezegd dat het hem speet, dat zijn terugkeer niet, zooals hij ge hoopt had, het teeken des vredes washy had echter het onbegrensde vertrouwen in den afloop. Men moest, zeide hy, de Boeren te kennen geven, dat Engeland winnen toil! Op bet Paleis is hij alleen door de Koningin ontvangen, dia hem den hertogstitel en de orde van den Kouseband schonk. Heden om 421/2 uur arriveert Bobs te Londen tief tot stand te komen een dezer onderge schikte quaesties is, welke politieke rol do bewoners zullen vervullen. Gemengde Neiledeellngcn. geduldI' Hij wist wal is waar niet precies, vvien kaar licfcle gold dat was een niet lieel duidelijk geworden geschiedenis, die uit Berlijn af komstig was. Maar, was liij zelf ook niet heimelijk verliefd En 'boo hevig, 'hoe dwaas 1 Daarom zeide hij slechts bemoedi gend „Geduld, Louise, „Ja, natuurlijk!" En zij bedwong zichliet was nu de tijd met om van liefde en huwelijk te spreken, nu papa nauwelijks vior-en-twmtig uur be graven was Men moest wachten. Maar op het versoho graf staken toch reeds de eerste onmerkbare kleine groene kiempjes der vrijheid op. Achim onderdruk te het zachte jubelen van zijn liart. „Go- duld 1 geduld l" zeide hij ook tot zichzelf, want het huis was immers m rouw gedom peld. Hij had ernstige plichten. En hij wilde ze vervullen. Ja, meer dan dat hij wilde den naam zijns vaders, dien men wel vol respect, rij liet ook niet met bijzondere waardcering noemde, tot oer en ïoem brengen. In gedachten verzonken wandelde hij door bet slot, dat nu liet zijne was. Het was zonder pronk, maar in goeden toestand, ruim en tooli zonder bijzondere ontvangka mers, een zeer gezellig slot. Men kon den Keizer 'bier niet ontvangen, maar zeer vele families uit don omtrek on voor allesmen was eigenaar van dit voornaam ingerichte huis. En niets dan lieve herinneringen be vatte ieder hoekje voor hem, slechts lieve en vriendelijke herinneringen, Hoe goed was zijn vader geweest 1 Wat een vroolijke, zor- ver- Het pensioeu, dat in het vervolg aan alle legerhoofden in Engeland zal worden uitge keerd, bedraagt 2000 pond per jaar. Lord Wolseley is de eerste die het ontvangt en betuigde er tevreden mede te |jjn. Keizer Wilhelm heelt zijn broer prins Hein- rich van Pruisen te Berlijn ontboden, waar hij eenigen tijd moet doorbrengen om zich op de hoogte te stellen van eenige kwesties, die in het geheim worden behandeld en op het buitenland betrekking hebben. Sommige bladen zien daarin een plan van den Keizer om Von Bülow evenals den ouden Bismarck te verwijderen en door zyn broer te vangen. De Portugeesehe Cortes zijn geopend. In de troonrede bracht de Koning den moord* van koning Humbert in herinnering. H(j sprak van de vriendschappelijke betrekkingen met de mogendheden, en van het feit dat de Koningin van Engeland een smaldeel naar Lissabon gezonden had, aldus de nauwe viiendschap en het bondgenootschap beves tigende, waarop in deze dagen nadruk ge legd is door daden. Gedurende den worstel strijd in Alnka heeft Portugal in zijn bezit tingen zorgvuldig gewaakt voor zijn souve- reiniteits-rechten, en de plichten der gast vrijheid uitgeoefend welke dior de goede internationale gebruiken aanbevolen worden. 'De troonrede maakt vooits gewag van de verbetering in den algemeenen maatschappe- 1 ij ken toestand, maar de begrooting is niet iu evenwicht, en bezuinigingen zijn noodi om te beletten dat het uadeelig slot aan groeit. Met de VilledeTamataveis een afdeeling Russische troepen en een batterij der 4e artillerie-divisie in Yalta teruggekeerd van liet Chineesehe oorlogsterrein. De Czaar heeft de soldaten de revue laten passeeren en hen later in de kazerne van Livadia toege sproken. Z. M. zeide: sik ben gelukkig, broe ders, u als helden tb zien terugkeeren van een moeielijke expeditie en verdere reis. Ik drink op het welzyn en den bloei van de roemrijke infanterie-brigade van het 43e infan terie regiment en der 4e artillerie-divisie", 's Middags vereenigde de Czaar de officieren der terugkeerende troepenatdeeling aan het middagmaal en stelde daar andermaal hun gezondheid in. Ook bracht ue (fzaar een be zoek aan het transportschip in de haven van Yalta. Men kan hieruit afleiden, dat de gezondheid van den Heerscher aller Russen weer geheel in oi Je is. De aankoop der Deensche Antillen door de Ver. Staten schijnt ditmaal slechts op enkele onde 'schikte dingen te wachten om defini- De Australische common-wealth-bill trad 4 Januari in werking. De heer Barton, nog een jonge man, speaker in de wetgevende vergadering, door den gouverneur-generaal graaf Hopetown, na het bedanken tan Sir William Lyne, den leider der oppositie in het parlement van Nieuw Zuid Wales, belast met het samenstellen van een nieuwe bonds- regeering voor den nieuwen Australischen statenbond, heeft in den loop van liet jaar 4900 als hoofd eener commissie van Austra^ lisclie staatslieden, de comraonwealth-bili tegenover den Engelschen minister van kolo niën Chamberlain verdedigd. Hij verklaarde toen dat de wet in haar oorspronkelijk ontwerp moet goedgekeurd worden en de Engelsche Piivy Council, tot groot leedwezen der Impeilalisten, niet de hoogste rechtspraak in het gemeenebest zou ontvangen. Waarschijnlijk zal hij in zijn kabinet kiezen de heeren Sir John Forrest uit W.-Australië, Kingston uit Z.-Australië, Deakin uit Victoria, Dickson uit Queensland en ook Sir William Lijoe den tegenstander. De commonweallh-bill en de nieuwe re geering zyn geheel het werk van den heer Barton, die tegen vrijhandel is. De hertog en de hertogin van York zyn naar Australië gereisd om de vergadering der nieuwe bonds- regeering te openen, waarin men zal beslissen waar de nieuwe hoofdstad zal worden ge bouwd of welke andere stad daarvoor moet aangewezen worden. Men veimoadt, dat het nieuwe parlementsgebouw te Melbourne zal worden opgericht. Berichten uit Peking meldenLi-Hoeng- Tsjang en prins Tsjing hebben aan de gezanten der mogendheden een keizerlijk edict mede gedeeld, waaiiu aan de mogendheden wordt bericht, dat de Keizer de voorwaarden der nota aanneemt. Li en prins Tsjing worden gemachtigd de onderhandelingen te openen en de Keizor verzoekt de vijandelijkheden te staken. De Spaansche gezant, als dojen van het corps, heeft dat edict ontvangen. De gezanten, zoo meldt de sMotning Leadei", waren zeer veibaasd toen zij deze mededeeling ontvingen. Zelfs Li en Prins Tsjing hadden niet gewenseht, dat het Hof zoo spoedig en zoo geheel toestemmend zou antwooiden De bevelen van den Keizer strekken om de voorwaarden van de Nota aan te nemen en levens te pogen de beste voorwaarden te veikrygen, meer bepaaldelijk wat beti eftde beperking van de sterkte der wachtposten voor de legaties de bepaling der plaats waar zij zullen verblijf houden; de bepeikingvaq de militaire posten langs den spoorwegen voorts om aan de gezanten te verzoeken de forten niet te slechten, maar die slechts te ontwapenen. De gezondheid van Li is slecht, en het is twijfelachtig of hjj meer zal kunnen doen, dan een volmacht te teekenen, waarbij prins Tsjiüg alleen met de onderhandelingen wordt belast, totdat een ander mandarijn als onder handelaar zal zijn aangewezen, Woe-ting-fang, de Chineesehe gezant te Washington, is ook zeer verbaasd over het gelooze jeugd had hij zijn zoon veiscliaft! En dan nog de gedachtedat alles behoort u nu toe, slechts u' alleendie wilde hem niet meer loslaten Hij trad naar buiten, op 'heb groote balkon, vanwaar men 'het schoon ste uitzicht liad. Het park was 'groot, prach tig, met geboomtedan had men een verza meling faisanten, sedeit eou paai- jaar ook broeikassen, waarin de overledene edele vruchten kweekte tot ananas had hij 't gebracht en direct aan het park aanslui tend, een boomkweekerij, wier opbrengst altijd gering was geweest, in vergelijking met de kosten. Maar zekere proiikboomen hadden tocli telkens piemien gewonnen; ook de dwergviuehten waren beroemd geworden. Vooi den turn, voor fijne vruchtensooi ten, ook voor sommige zeldzame bloemen, moei lijk te kweeken orchideeën, bad de oude lieer liefdeook verstand had hij' daarvan voor de kweokerij daarentegen in 't goheel niet. De kaasmakerij, de boterkamer, inte resseerden hem absoluut met dat was hem te piebeisoh. Achim nam zich echter voor, ei listig be lang te stellen in Victoria's kaasmakerij, waarover zij zoo menige onschuldige plagerij van den ouden heer had moeten verdragen. Waarom zou men ook zoo'u gewidhtigen tak van den landbouw veronachtzamen! Vele groote landhoeren, waaronder een beroemd veldheer en een Oostenrijksche aai tshertog, hielden zich ijverig met de kaasmakerij be zig; andoren met nog mindere producten. Ja, dat alles moest men steunen, dat was plicht En reeds uit liefde voor de arme Viki zoo werd Victoria meest genoemd reeds om harentwege, die toch niet meer zou trouwen, (men moest er niet aan den ken) mocht men al deze zaken niet gering achten. De arme Viki! Zij was altijd leelijk en onbeminnelijk geweest; vroeger dan noodig een echte oude vrijster. Door den dood harer moeder was ze vroeg zelfstandig geworden en stootte iater de mannen af door haar beslist, haast mannelijk optreden. En zooveel geld otn niettegenstaande hare onbeminnelijke eigenschappen, toch een man te krjigen, was nooit voorhanden geweest. Liselotte was nog te jong om aan trouwen te denken, dus bleef alleen Louise nog over met hare eenig?zins duistere romantische VS liefde. Ja, over*'deze zaak moest hij zich nog een oordeel vormen, daar moest men eerst eens over denken, En wat kregen de meisjes dan eigenlijk mede 1 ïly wist het zelf niet zeker, hij moest den ouden rentmeester er toch eens over spreken. Dat was wel niet zeer aangenaam, Achim was toch te onwetend in alles wat de-zaken betrof. En daar hij nu het hoofd was, geneerde hij zich een weinig voor den oude, dien hij altijd eenigzins nederbuigeud behandeld had. Maar er was niets aan te doen. Achim overwon zijn vahche schaamte, hij zeide tot zichzelf, dat het het beste was zich te geven, zooals bij was en in volle onbekendheid met den stand van zaken, den iaad van den trouwen dienaar af te wachten. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1