I I I PRESIDENT KRUffl IE EUROPA. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap, P h f a j>> i I'j t Kerk en School. Staten-Geueraal. tegenstand. Zij verklaarden, dat liet terug roepen der aangenomen nota de afbreking dei tegenwoordige betiekkmgen ten gevolge kou hebben, zoowel als de wedoropvatting de militaire operaties De Engelsche gezant, sir Ernest Swatow heeft, m aansluiting met de gecombineerde nota der gezanten, een lierzdemng van de be staande handelstractateu voorgesteld, waar in naar de „Westm. G.az" verneemt, de vol gende punten voorkomen lo- Vrijdom voor alle schepen om do kust aan te doen. 2o. Yrijdom voor alle schepen voor den handel op de binnenlandsche wateren, voor namelijk de Yaug-tsé-lviang. 3o. Vrije invoer van buitenlandsoh zout wordt to-egcstaan. 4o. Het nemen van maatregelen vaaidooi hot beleggen van Chineesch geld in buiton- landsche zaiken wordt aangemoedigd. 5o. Hot nemen van maatregelen om den import- en exporthandel van China uit te breiden. 60. Bescherming van handelsmerken. lo. Bescherming der verdragshavens De mogendheden hebben dfeze voorstel len nog met aangenomen, doch hebben de bespreking er van uitgesteld, tot na de aan neming van de artikelen der gecombineerde note In Dlederlanil. Het uitgeven van bulletins omtrent den gezondheidstoestand van den President is gestaakt. De President mag reeds een groot gedeelte van den dag het bed verlaten. Jiir. Van der Hoeven, secretaris van bet Transvaalsche gezantschap, heeft zich over Parijs naar Rome begeven. Heden werd voor de arrond.-rechtbank te Amsterdam behandeld het verzoek van voor- loopige surséance, ingediend door da Neder!, Zuidafrtkaansche Spoorwegmaatschappij. Geen der aanwezigen, onder wie zich be vonden een groot aantal houders vau obliga tie», maakte bezwaar tegen het verleenen der surséance, terwijl door geen hunner stemming werd verlangd. Van de gelegenheid om deskundigen ter benoeming voor te dragen, werd door geen der crediteuren gebruik gemaakt. Vonnis wijzende verleende de rechtbank de voorloopige surséance, met benoeming van de heeien rnr. .1. C. de Vries, mr. L. H. Xühn Jr, en Adam Roelrink tot bewind- voeideis en 3. D. Reiman en G. F. Latoi f aL deskundigen. Hieronder laten wij liet programma volgen van de le uitvoering der veieeniging ïNut en Vermaak" Deadwood-camp op St. Helena, door de kiijgsgevangenen in November uitge voerd. lste Afdeeling. 1. ODening door den Voorzitter. 2. a. Gebed voor het Vaderland", j Mannenkooï. b. „De Heer is mijn Horder j 3. De Kist, voordracht v/d. heer A. J Boshof. 4. Courantenlezers, voordr. v/d. beer Houtzager Stans, 5. Trio Viool, bh. Raw, Bosman, Sousenthaler. 6. a. „Het is bepaald in 's Heeren Baad". 1 b. „Het is des Christen's Vaderland", MaBDK- 7. „De patente jongens", voordr. door hh. Stom, Dalmeijer. 8. Komische voordracht v/d. heer Tom Eenwight. 9. Snelteekenaars, hh. Meyer, Jansen. 10. Komische voordracht v/d. heer Bocherds. 11. a. „Lentelied". 1 b. Als de Zwaluw ons verlaat", 3IallHenko°r- Pauze. 2e Afdeeling. DE SCHOONE HELENA of de Nooi van Blikjesdorp. Klucht met zang in één bedrijf van J. F. Houtzager, speelt in krijgsgevangenen-kamp te Deadwood. Personen: Jan SpringerJ. F. Houtzager. Kees Schuinenbroek Dalmeijer. Leonardus KwastT. F. Stom. Piet Dartel A. Smorenbnrg. Jaap Nathals alias HelenaC. I. W- Staas. KareiB. J Bennk. BramG. Gildemecster, Gijs 1S. Zvvarenstein. Hein J. Besseling. WillemM. Elzas. Allen zijn krijgsgevangenen. Het stuk speelt in Blikjesdorp. Men ziet, het ontbreekt den krijgsgevan genen nog niet aan den noodigen humor. Huwelijk der Koningin. De stoet, waarmede heb Vorstelijk Bruids paar zich. van het Paleis naar de Groote Kerk te 's-Gravenhage zal begeven, zal rij den door de Paleisstraat, door de Oranje straat, door de Parkstraat, over den Kneu terdijk, over de Plaats, over het Buitenhof, door de Gravenstraat, over de Groenmarkt, langs het Stadhuis naar de Groote Kerk, in gang deur Z.O. zijde. Dezelfde; weg zal genomen worden bij do terugkeer uit do Kerk. f 20 Jan. sluit nPetit Bleu" haar inschrijving voor een huldeblijk aan onze Koningin. Het blad is van plan een kunstvoorwerp te be stellen aan den beroemden beeldhouwer Julien Dillens. Huldeblijk H. M. de Koningin. Zoojila men weet, zullen de dn Engeland wonende Nederlanders aan H. M. de Ko ningin ter gelegenheid' van Haar huwelijk een eetservies voor 48 personen aanbieden van Worcester porselein. Het volgende adres zal bijl dit geschenk worden aangeboden: Aan Hare Majesteit do Koningin der Nederlanden. Majesteit! Met gevoelens van do innigste verknocht heid aan het Vadeiland, TJwe Majesteit en het doorluchtige Huis van Oranje, nemen de ondergeteekenden. allen Nederlanders van geboorte en Nederlandsche ambtenaren, woonachtig in het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Britannie en. Ierland, de vrijheid Uwer Majesteit, bij gelegenheid der voltrek king van Haar huwelijk met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg, nevens hun eerbiedigste gelukkvensdven een stoffe lijk blijk van hulde aan te bieden. Zij rijm zich teil volle bewust van hethoo- ge gewicht dezer verbmdtems, en bidden daarom over haar en over die door haar m lief en leed staan vereenigd te word'en, mot te vuriger aandrang 'sHemels beste zege ningen af. Moge het hef in de rijkste mate Uw deel zijn, en moge ook het leed onder Hooger Bestuur medewerken ten goede. Londen, Februari 1901. Begrafenis van den groothertog van Suksen-YYeimar. Maandag-avond lieeft te Weimar onder groeten toeloop van de burgerij' de overbren ging plaats gehad van het lijk des Grootker- togs van bet paleis naar de garnizoenskerk. Militairen hadden den weg afgezet en aan beide zdjden was de straat verlicht met fak kels Voor de kist uit gingen de 'bedienden van den vorst, de hofbeambten en deputa tion uit verschillends vereenigingen, terwijl achter het lijk liepen de Groothertog, de hertog-regent Johan Aïbrecht van Mecklen burg, twee prinsen van Heuss, de voorzitter van den Landdag, da ministers, en de afge vaardigden van militaire vereenigingen met de banieren. Aan den ingang der kerk werd heb lijk in ontvangst genomen door den op- per-hofprediker, en daarna in heb schip -der kerk op een verhevenheid geplaatst tussahen een e erewacht. Na een kort gebed, verlieten do autoriteiten de kerk, waar het lijk tot de begrafenis geëxposeerd blijft. De vertegenwoordigers van H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Moeder bij' de begrafenisplechtigheid van Z. K. H. den Groothertog van Saksen, zijn hedenochtend naar Warniar vertrokken. Zij' zuilen namens teder der Koninginnen een krans op de lijk baar nederleggeu. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de eerste -drie wets ontwerpen betreffende het huwelijk van H. M de Koninsin aangenomen Het wetsvoor stel tob verhooging van het Vide hoofdstuk •der Staatsbegrootmg (Marine) voor '1901 werd van dit hoofdstuk. aangehouden tot na de vaststelling Nederland en Portugal. De „Novidades" van 2 Jan. bevat de troonrede waarmede de Portugeesdhe Cor tes zijn geopend en het blad maakt er te vens een commentaar op. Dö betrekkingen van Portugal met andere mogendheden zijn vriendschappelijk. Zoo heet het in de troon rede Eh uit de algemeenheid van deze uit drukking maakt het Portugeesche blad op, dat men een periode van verzoeningsgezind heid jegens Nederland is ingetreden. Ver der wordt uitdrukkelijk melding gemaakt van de vriendschap en. het verbond mot. Engeland. Ten opzichte van Zuid-Afnka. wordt ge waagd van heb handhaven „der souvereini- teitsrechten en tevens van de plichten der gastvrijheid welke door de praktijk van een goed internationaal verkeer geboden wor den." Van neutraliteit in de Zuid-Afrikaansch quaes tie wordt, zooals men ziet, geen woord gerept. Ongevallenverzekering. Naar de ïNieuwe Courant" verneemt, is door het bestuur der Vereeniging werk gevers uit zijn midden een commissie be noemd, die zich Mr. J. v. Schevichaven heeft geassumeerd en welker opdracht is regelin gen voor het zelfdragen ol overdragen van risico volgens de bepalingen der ongevallen wet te ontwerpen. Mr. Drucker aan liet woord. i Professor Diucker heeft te Groningen een politieke lezing gehouden, waarin hij, hoewel bij lof voor het ministerie had, het tevens zijn zwakheid verweet in zake de ongevallen wet, het te laat komen met de Drankwet, enz. Hoewel Grondwetsherziening onmisbaar is voor een bevredigende oplossing van het kiesrechtvraagstuk, meende spr. toch geens zins, dat daarvoor alles moest wijken. Op een vraag, of Grondwetsherziening al of niet by de verkiezingen aan de orde ge steld moest worden, antwoordde de hoog leeraar, dat dit op het program moest staan om tot algemeen kiesrecht te kunnen geraken. Of du de quaestie onmiddellijk aan de orde kon worden gesteld zou afhangen van de samenstelling der nieuwe Kamer. Was er geen kans om direct tot Grondwetsherziening te kunnen komen, dan zouden de voorstanders daarvan stellig gaarne medewerken tot voort zetting van de sociale wetgeving. Noord-Brabantsehe Bank. Het rHblverneemt, dat te Rotterdam van katholieke zrjde een combinatie in wording is, welke voornemens is de Rolterdamsche filiaal der bank met hare baten en lasten over te nemen, om vervolgens het bedryt onder een anderen naam voort te zetten. De voornaamste drijfveer voor dit plan is het feit dat verschillende instellingen van wel dadigheid daarbij betrokken zyn. De Min. van Justitie brengt in herinnering dat zij, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn aan het Dept. van Justitie kennis te geven van de in hun ge slachten plaats hebbende geboorten, huwe lijken en sterfgevallen, door inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in du legisters van den burgerlijken stand inge schreven akten. De heer K. Gifïhorn, ingevolge Kon. mach tiging benoemd tot vice-consul te Cayes, is in die hoedanigheid door de Regeering van Haiti eikend. Mr. C. E. Kavelaar, advocaat te Rotterdam tevens advocaat van het Fransche consulaat aldaar, is tot ridder van het Legioen van eer benoemd. Met 1 Maart a.s. zullen van Eet garnizoen te 's-Gravenhage twee sdbldiwaohten. ver- etiekit worden voor het Paleis van de Ko ningin-Moeder in liet Voorhout, wanneer H. M. daar,in verblijf zal houden. Tot zilverbewaarder ten Paleize van H. M. de Koningin-Moeder is aangesteld Loddeis te Utrecht. B. en W. van Arnhem hebben besloten om van 9 tot en met 12 Januari aan de gemeentegasfabriek voor on- en minvermo genden cokes tegen een prys van 30 cents per HL. beschikbaar te stellen. Een grootere hoeveelheid dan van 1 HL. voor elk gezin wordt niet afgeleverd, een bepaling, die mis bruik van de zijde van opkoopeis e.d. voor komen zal. Een drietal vereenigingen te Arnhem zullen een adres aan den gemeenteraad richten om te bepalen dat voor de uitvoering vau ge meentewerken alleen arbeiders uit de ge meente gebezigd mogen worden, ter bestrij ding der werkeloosheid. Te Wormerveer is een aibeiderskiesver- eenigiog opgericht. Te Zaandam wordt een afd. der Kath.-Dem. Volkspartij opgericht. Het op de werf vDe Schelde" te Vlissingen in aanbouw zynde stoomschip Ambon, vau de My. ^Nederland", zal den 19o Jan. te water worden gelaten. Op de hierdoor vrijko mende scheepshelling zal dan de kiel worden gelegd voor een dubbelschroefstoomsehip voor den Rotterdamschen Lloyd, type S i n d o r 0. De Ned. Juristenvereeniging zal dit jaar haar vergadering houden te Leeuwarden 28 en 29 Juni. 'KETHEL EN SPALAND, 40 Jan. Bij de gisteren gehouden vetkiezmg van twee leden voor den raad, waarvoor als candidaten ge steld waren door de Katholieke party A. Lansbergen en P. v. Beurden, en door de Protestantsche partij de heer F. G. de Ronde, werd gekozen de heer A. Lansbergeo en her stemming moet plaats hebben tusschen P. v. Beurden en F. C. de Ronde. Bij Kon. besluit is aan J. van Dijk niet ingang van 1 Maart 1901 op rijtn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente ALphen, Z.-H. Door Burgemeester en Wethouders werd hedennamiddag ten 2 ure ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed de levering van bouwmaterialen voor 1901 en wel in 13 per- ceelen Perceel 1. Keien 93000 stuks 0.10 x 0.16M.; 6000 stuks 0.10 x 0,24 M. en 2000 stuks 0.14 x 0.16 M. Perceel 2. Hardsteenen trottoirbanden 330M. rechte banden en 10 stuks, straal buiten cirkel 1.50 M, lang 4.17 M. en 12 stuks, straal buiten cirkel 2,50 M. lang 1.30 M. Perceel 3. Vlakke waalslraatklinkers, 100000 stuks. Perceel 4. Getrokken waalstraatklinkers, 200000 stuks. Perceel 5. Metselplavei 10000 stuks. Perceel 6. Meskant bezaagd Rjjnsch Eiken hout. Perceel 7. Wezelsch eiken ribhout. Perceel 8. Gewaterde iepenhouten brug- schrooten. Perceel 9. Dennenhouten damplanken Perceel 10, Koperwyks greenen ribhout en Noorsche greenen deelen. Perceel 11. Vurenhout. Perceel 12 Gietijzeren voorwerpen als 15 stuks gegoten ijzeren straatsyphons met beweegbaar rooster; en 20 stuks gietijzeren pad palen. Perceel 13. 30 stuks yzeren boombe schermers. Hiervoor waren ingekomen de volgende inschrijvingsbiljetten en wel voor: Perceel 1 Perceel 1. E. Janssen en E. Soupart te Luik 1 f 85, 2 f127.50, 3 f95. Idem, 1 f 74, 2 f 111. Idem, 1 f 66, 2 f 99. M. Dufrasne te Luik 1 f 73.67, 2 f110.49, 3 f90.79. L, Goffin te Luik 1 f77.40, 2 f 116.10, 3 f94.16 of totaal f8084.12. H. J. Bosman te Rotterdam in totaal voor f7288.18. 1 f69.59, 2 H04.385, 3 f95. E, van de Wall te Rotterdam 1 f 76.50, 2 f 114, 3 f88.50. F. Bódson te Mook 1 f78, 2 f117,3 f95. J. P. Petit te Breda 1 f 66.95,2 f 100,3 f 93. H. Bomert, Den Haag, 1 f 84.88, 2 f 127.30, 3 f89.80. Perceel 2. M. Dufrasne te Luik 1 2.89 p. M., 2 3.13 p. M.E. van der Wal, te Rotterdam 1 f2.05 p. M., 2 f3.50 p. stuk, 3 f3.85 per stukL. Goffin te Luik, 1 f 3.34 p. M., 2 f4.68 per stuk, 3 f5.20 per stuk; Mij. tot vervaardiging van bouwmaterialen, voorheen de erven H. Trip te Rotterdam, 1 11.97 p. M., 2 f3.20, 3 f3.75 per stuk of f724.94 totaalH. J. Bosman te Rotterdam, 1 f 2.17 p. M., 2 f2,90 p, M.Naamlooze Vennoot schap, voorheen A. Singels en Co. je Dor drecht, 4 f2.49Vn p. M., 2 f 4.18Vi per stuk, 3 f 4.39Va per stuk. Perceel 3. J. W. Burgers te Weurt, f 14.40 per mille W. de Haas te Dodewaard, f 14.54 p. m.; Steenlabrieken v/h. H. Wolft Co. te Amster dam, f 14.73 p. m.; Gebrs. Burgers te Weurt f 14.64 p. m.Terwindt Sc Neerkamp te Heukelom, f 14,89 p. m.Gebrs. van Hasselt, te Kampen, f 14,95 p. m.D, v. d. Werf Gz. te Bolsward, f 15.48 p. m. Perceel 4. VV, de Haas te Dodewaard f 14.34 per mille, J. W. Burgers te Weurt f 14.40 per mille, Gebr. Burgers te Weurt f 14.64 per mille, Steenfabrieken voorheen H. Wolffs Co. Amsterdam f 14.93 per mille en H. van Duysen te Leeuwarden f 15.85 per mille. Perceel 5. J. C. van Vliet Dz. te Gouderak f 7.80 per mille, R. U. Jongenburger te Gouda f7.90 per mille en A. N. de Lint te Delft f 8.70 per mille. Perceel 6. J, C, var der Voort te Udenhout, f 1431.69; G. F. W. Honnegreen te Dordrecht, f 1503.08 F. W. van der Eist Co, alhier, f1575. J. H. Velsen te Boksel, f1670. Perceel 7. J. C. van der Vooit te Udenhout, f79.65; J. H. Velsen te Bokstel, f80.— F. W. van der Eist Sc Co. alhier, f95.— Perceel 8. J. C. van der Nooit te Udenhout f548.77; G. F. W. Heune Green te Dordrecht f 573.01. Perceel 9. F, W. van der Eist en Co. alhier f307; K. van der Torren Jz. te Waddinxveen f 328, Perceel 10. F, W. van der Eist en Co. alhier, f1537: K. van der Torren Jz. te Wuddinxveen, f 1578. Perceel 11. K. van der Torren Jz. te Waddinxveen f 889 F. W. vau der Eist Co., alhier, f961. Perceel 12. G. J. Vincent Sc Co., alhier, f318,75; Penn Sc Bauduin, te Dordrecht, f373,50; J. Zimmer Zonen, te Amsterdam, f400.50; Post Sc Co., alhier, f501.54. Perceel 13. Ingelse Co. alhier f 148.50; G, J. Vin cent Co. alhier f 153.—Post Co. al hier f194.—. terwijl er voor de perceelen 12 en 13 nog een biljet was ingekomen dat niet aan de vereischten voldeed en daarom buiten aan merking blyft. Perceel 11 is aan den laagsten inscliryver gegund, terwijl de andere later worden toe gewezen. Willow van Zuylen, Wij1 hebben on» kostelijik geamuseerd, en wij durven gerust zeggen, heb vrij talrijke publiek met ons. Het was maar goed, dat do 'heer van Z. het ernstige nummer het eerst gaf, want la- tor op den avond zou de hiervoor noodige stemming al zeer moeilijk gekregen zijjn. In dat bekende 'Bo-um-Boum vonden wij dten heer van Z. hel minst gelukkig; wij. hebben het ©enigszins anders gevoeld. Wat echter heb overige van het program ma betreft, hierin was dë heer v. Z. flink op dreef. Wij zagen weer de personen voor ons, die de voordrager ons voor oogem tnowerde. Hot gehcele programma te hespreken, is niet mogelijk en ook niet noodig, wij! willen slechts herinneren aan do blijde (1) verras sing, toen do vader na al de voorbarige pae- dacorisch© wenken aan zijn dochter m wer- kelijikiheid met een tweetal j ongene verrijkt bleek te rijn. Niet minder typisch waren dë voorstellin gen van het aanhoudend opstaan in. do ko medie en het daarop gevolgde toon eel met den buurman a la Abram PïikMe. Niet minder geestig was do voorstelling van den door do amateur-fotografen-familie ge plaagde. Wij hoorden den geweldigen val van de 86 kilo zware Kee mot haar Klaas Klomp m „Bankbreuk" en cfe daardoor ontstane ver warringen, die natuurlijk weer zoo heel ge woon moesten worden ontknoopt. Eh Aan „Uit Verveling''1 Jong, jong, jong, jong, jong, wat een adem, om van te duize len Waarlijk, wij) zullen het wel laten, met den criticus uit „Jantje mag niet jokken" ons door 't lachen verwrongen gelaat in de plooi te trekken, allee maar piasseriji of olow- nery to noemen, en te doen. alsof wij heel veel aanmerkingen hadden Van harte gaarne roepen wijl den heer van Zuylen een weerzien toe. opgezet als pendant van de zwarte zwaan die zij reeds bezitten. Hedenmorgen te 7su uur, had de branders knecht L. van Pel, werkzaam in de branderjj van den heer M. J. Wouterlood aan de Nieuwe Haven, het ongeluk dat, terwijl hjj met een gang heet water liep, een der anders knechts tegen een kit aanstootte, tengevolge waarvan de inhoud over zyn beide beenen stortte. Hy bekwam daarby zulke ernstige brand wonden dat hij zich naar huis moest begeven waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Wederom is by de wed. Klaverdijk in de Noordmolenstraat geld uit een lade derchif- fonnière gestolen. Ditmaal is het bedrag zes gulden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ter secretarie zijn met do bijlagen ter visie gelegd de verzoeken van 1. E, Zijdenbos, alhier om vergunning tot oprichting van een spek- en vleeschrookerij aan den Afrol in het perceel Nr. 1. 2. Weduwe L. Smelik alhier om vergun ning tot oprichting van eene broodbakkerij aan de Arnold Hoogvlietslraat in het perceel nr. 24. Zaterdag den 19 Jan. a.s. zal ten raad- huize, des uamiddngs ten 1,30 ure, gelegen heid worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichtingen bezwaren in te brengen. Morgenavond zal Me volksvoordracht van 't Nut in de zaal Harmonie" plaats hebben. Als spreker zal optreden de heer A. Vogel van Delft, met het volgende programma: 1. Vierkante Joost, van H. Hooger. 2, Te Laat, van A. Vogel. 3. Ballade, M. Boddaert. 4. In de Smidse, M. Bodeaert. 5. Cleopatra, L, Couperus. 6, Neêrlandsch Vlag, L. Mulder, Ook heden was de rivier weder met dryfys bedekt, van oever tot oever zoover het oog reikte. Een aantal personen maakten met het zachtere weer hedenmorgen een wandeling naar het Hoofd" om de onafgebroken ryen schotsen te zien vooibijdryven en een blik te slaan op die groote zich voortdurend be wegende witte oppervlakte, die, door den hellen zonneschyn verlicht, een prachtig effect maakte. Voor de vaart van stoomschepen veroor zaakte het ys geen ernstige belemmering. De havens binnen de gemeente zyn met de eb ook van een belangrijke hoeveelheid ys ontlast hoewel natuurlijk nog veol hier en daar achterblijft. De vaart door de Schie van de spoeling- schouwen gaat nu met één paard zonder bezwaar; toch wordt ook per wagen veel spoeling gehaald. Hoeveel invloed het belemmerd transport op de spoelingpryzen heelt, blykt wel uit de aoteering der laatste dagen. Deze was ach tereenvolgens f 1,10, f 0,80, 10,50 en heden f 0,80. Door de heeren L. Melchers en J. Beukers werden gisteren op de Maas tusschen Hoek van Holland en Maassluis tweo witte zwanen geschoten. Een dezer dieren is aan de Broe ders t§n geschenke gegeven om te worden 'Gistermiddag ging het op de Viaardingsche ijsbaan heel gezellig toeniet alleen, dat het bestuur gezorgd had voor een prachtige baan, maar er was ook een muziekkorps aanwezig, dat het publiek van tyd tot tijd opgewekte nummers te hooren gaf. Aan heit bureau van politie alhier rijn ala gevonden gedeponeerd: Een kinderjurkje, een varken, een schaats en een kindmvant. De rechthebbenden kunnen zidh ter tearug- bekaming vernoegen aan gemeld politiebu reau. Naar wy uit goede bron vernemen zal weldra verwacht kunnen worden de ver schijning van het werk over de H. Liduïna, dat door den Franschen auteur Huysmans wordt bewerkt en waarvoor hij hier ter stede studiën en onderzoekingen heeft verricht. In een schrijven aan een onzer stadge- nooten, verzoekende nog enkele informatiën te geven, deelt de auteur mede dat het manuscript persklaar is en dat dus weidra met de uitgave zal kunnen worden aange vangen. Voor zeer velen zou het zeker aangenaam zyn wanneer tegelijk met de oorspronkelijke een Hollandsche juitguve van dit werk ver scheen. Het nieuwe boek van Fiederikvan Eeden, >Van de koele meren des doods", wordt in het Engeisch veitaald door miss Margaret Robin son, dezelfde die een opstel over Van Eeden in de sNinotcenth Ceotuiy" schreef. Het werk zal in het voorjaar verschijnen by den uitgever Davis te Chicago. De bekende zanger Urlus zingt binnenkort te Leipzig in d'Albert's vKaïn" de party van Abel, 13 Februari voor het eerst »Tristan"; ook ontviog hij een uitaoodiging om op te treden in het Gewandhaus. De Bohemers hebben eenige dagen geleden een concertreis volbracht door Rumenië en Turkije en voor de eerste maal een concert te Konstantinopel gegeven. Voor Maart is het Kwartet uitgenoodigd voor den Sultan een particulier concert te geven. Het concert te Bucharest werd bijgewoond door de Koningin van Roemenië, Carmen Sylva, die den jiBohemeu", na afloop der uitvoering persoonlijk de orde nBene merenti" schonk. ik eh' Ned. Herv, Kerk. Beroepen: te Rijnsaterwoude (toez.) de heer P. W. Gysman Jr. te Aalsmeerte Zijpe (Noordzijde) ds. A. Groeneveld te Hoog woud te Baambrugge ds. J. Groenevreg te Steggerda c.a. Bedankt: voor Rynsaterwoude door ds, P. J. Wauters te Ter Aar; te Elburg door ds. F. F. J. van de Plassche te Hasselt. Geref. Kerken. Beroepen: te Halfweg ds. R. W. de Jong Bz. te Terneuzen. Waalsciie Kerken. Beroepen: le Utrecht ds. 0. Genouy, Waalsch predikant te Amsterdam. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 9 Januari, In behandeling kwamen de wetsontwer pen betreffende het huwelijk' van Hare Ma jesteit do Koningin. Alle ministers waren aanwezig. Bij hot aan do orde stollen van het eerste wetsontwerp, dat houdende goedkeuring van Harer Majesteits huwelijk on regeling van de wijze van voltrekking en van eenige gevolgen van dit huwelijk, stonden do voor zitter, do ministers, do leden en verdere aanwezigen van hun zitplaatsen op. Over hot wetsontwerp werd geen debat ge-

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2