54"' Jaargang. Zondag 13 en Maandag 14 Januari 1901. No. 10445. Eerste Blad, SCHULDEN. BUITENLAND. SCHIEDIMSCHE COURAIT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry's per kwartaalVoor Schiedam enVlaardïngen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Itoterstraat (IS. Prijs der Advertentiën: Van 10 regels 11. 0.92; iedere rege meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorsvaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen.' Interc. Telefoon STo. 123. Algemeen ovenelciit. SCHIEDAM, 12 Jan. 1901, ISuId* Afrika. Van het oorlogsterrein. „Es wird mir vod alledem so diiinm Als ging mir eia ITüklrad iin Kopf hcrum." Deze woorden uit Goethe's Faust kwamen ons dadelijk in de gedachte, toen wij gister avond de aan onze lezers bekende telegram men ontvingen. Heb een na liet andere be vatte: de Boeren, zijn hier gezien, zijn daar gezien, verschenen overal ongeveer. Toen Jason met zijn inede-Argonauten in Colchis was aangekomen om heb goud'en Vlies te balen, liad hij met vele moeilijkhe den te kampen. Madea echter bood ham de behulpzame hand en gaf hom een toovermid- del, waardoor hij tegen hot vuur van den draak beschermd zou zijnwelnu hij over won hemeen ander werk wachtte hem nog, hij moest do tanden van den draak zaaien en uit dat zaad zoudeu mannen opstaan, wapen broeders, mat wie hij te strijden had. De broeders echter richtten zich door can list van Jason tegen elkaar en o, neen, de oudejabel neemt hier een moderne wending, de b/ocders richtten zich niet tegen elkaar, maar vertoonden zink om tegen Jason ie strijden. Jammer, dat de oude dichter niet in de toekomst heelt kunnen zien, anders ha>d hij zij|n fabel aldus laten afloopen„Elan vreeselijk gevecht ontstond', in het eerst schenen de uit de aarde geborenen, omdat er nog geen tucht genoeg hecrschte, het on derspit to moeten delven tegen Jason en zijn makkers, die langer aan don strijd gewoon waren. Hun zaak stond hopeloos, doch zie, daar verandert het tooneel, de autochtonen gaan een andere tactiek volgen, zijl sluiten de Axgonauten af en d'ringen in hun eigen land binnen, en zij, die vroeger zoo steak schenen, zijn nn in groote wanhoop, zij twij felen aan uitkomst; hun toestand wordt ernstiger. De lezer echter gunne nu ons zelf weder 't woord. En de eerste vraag die zich aan ons opdringt is- hoe staat liet met de Boeren in de Kaapkolonie! Wij zullen trachten eenige duidelijkheid! te 'brengen in den chaos van berichten. Als eerste feit springt ons dan in het oog. dat blijkbaar Engeland' aan aijln leger niet genoeg meer heeft om het met die twee „onbeschaamde Re-puibhekjes klaar te spelen". Marine-inf antc-rio en mari ne-kanonnen zijn ontscheept op de kust van den Atlautisohen Oceaan bij Sambert's Baai en te Kaapstad. Heeft men ooit in de geschiedenis reusach tiger pogingen zien doen om tnvoo zoo kleine Republieken ten onder to krijgen maar te vens ook een zoo groote wegwerping van iemand's goeden naam Het is niet zeker of het doel van (Bemzog werkelijk wel Kaapstad is, zooals wij gister ren vermoedden. Heb begint eir op te lijken, dat hij recht op de streek van Worcester aanmarclieert, om daar den spoorweg te ver nielen, den grooteten comnuuiicatieweg op Roman van F. VOW KAPFFESSENT3333R. U> Geen der beide jongelieden bemerkte den onrustigen, haast angstigen blik, dien Karl Weyer op den heer von Rochlitz wierp. Wat Wilde die jonge man? Waarom vertelde hij hem, Weyer, van den toestand zijns vaders? „Gij schertst, mijnheer de baron. Uw erf is, zoo ver ik weet, slechts matig belast en u is gelukkig, gelukkiger dan u zelf weet, in dit rustige bezit. Wij kampen zonder ophou den om heb bestaan daarvan zult gij nooit iele gewaar worden." Acliim was nu zeer ernstig geworden. „Ik weet niet, mijnheer Weyer, of dat Werkelijk uw meening is. Mïjn vader is in derdaad. in treurige omstandigheden gestor ven, zoo treurig, dat ik in groote moeilijkhe den zit Ik heb dekking noodig voor een eerstdaags vervalenden wissel." ,,'Dat komt overal voor, waarde lieer 'ba ron," zeide Weyer bijna onverschillig, „het zal n niet moeilijk vallen, geld te krijgen. Wenschfc u in dezen misschien mijbi raad v Acliim von Rochlitz was opgestaan. Slechts mot moeite bewaarde hiji zijn kalm te. Deze man sneed hem eiken keer zoo on navolgbaar het woord af. Hoe durfde hij 't wagen, hem zijh „raad" aan te bieden! „Ik had iets anders van u verwacht, niij'n- lieer Weyer," zeide hij met kwalijk verholen ergernis. „.Mijnheer de baron zijn iwondbaarsta punt, bij Heocrivier. De Engelsohen beginnen nu zelf te bekennen dat bij, iederen dag meer volgelingen krijlgt, terwijl hij zeker zijn dool nadert, en aanzijn linkerflank, d', i. ten Oosten, door vier of vijf kolonnes gesteund wordt, die van Victoria- West en Middelburg naar Beaufort-West en Graaff-Remett marclieeren, waar de Hollan ders slechts op geweren wachten om de gele deren der Boeren to versterken niettegen staande alle aansporingen van Vredes-comi- té's (die misschien slechts bij Engelsche liardkoppen succes zullen hebben) om rustig te blijven. Ziedaar heb vrij zekere wat wij uit de be richten kunnen opmaken. Verscheidene Engelsche berichtgevers blij ven echter optimistisch en verzekeren, dat de Kapenaars lauw blijven tegenover hun stamverwanten en niet gesticht zijn over den inval. Zij laten liever hun paarden op- kommandceren door de Engeiechen, die hen betalen, dan d'oor de Boeren, die zo wegvoe ren in ruil voor Waardeloos papier. De „Ti mes" slaat naar aanleiding van deze berich ten in een hoofdartikel een geruststellenden loon aan en gelooft dat de beweging zal doodloopen. Hoe men echter to Kaapstad over de za ken denkt, blijkt uit het bericht van de „Daily Mail", die meldt dat de totutenland- sche consuls te Kaapstad maatregelen bera men ter bescherming van hun landgenooten ingeval dta 'krijgswet mocht worden afgekon digd. De Dhitscho consul1 heeft reeds idetn- biteits-certificaten uitgegeven, verklarende dat de houder onder bescherming der Dhit- scba regeering staat, ten einde te voorko men dat de Duitsche „uitlanders" van Kaapstad worden opgekommandeerd voor den militairen dienst. De andere consuls overwegen nog wat hun in deze te doen staat. Kitchener moet reeds, wat de levensmid delen voor zijln leger betreft, de gevolgen van den inval in do Kaapkolonie gevoelenvan daar liet besluit, dat hem toegeschreven wordt, om alle steden van den Vrijstaat en Transvaal te ontruimen, om de garnizoenen aan de communicatielijnen daarmede te ver- eterken en daardoor beter te kunnen ver dedigen. Die ontruiming was reeds begon nen met Jagersfontein, Faurcsmith en Picksburg. Indien men er mede doorgaat on der voorwendsel den Boeren do gelegenheid te ontnemen konvooien die van den spoor weg Oost- en Westwaarts gaan, buit te ma ken, dan sluit dab do bekentenis in zicli, dat de voorraad levensmiddelen zoo begint te verminderen, dat het als een groote ramp beschouwd moet woiden, indien er iets van verloren gaat. Ziedaar reeds een der gevol gen van den inval, die spoedig wol vermeei- derd zullen worden, zonder dat or een ern stig gevocht in de Kolonie 'behoeft geleverd te worden. En die eerste gevolgen zullen nog een ander liebben. Generaal Kitchener zal, wanneer hij zelfs niet meer genoeg heeft om zijn eigen solda ten te voeden, zich genoodzaakt voelen, af te zien van zijn reconcentrado-systcem, d w. z. de Boeren op te lichten en ze in zijln kampen op te sluiten. In iedtere ontruimde plaats zal hij een kleine maar onverzoenlijke bevolking moeten achterlaten, die slechts door kanonnen en geweren in bedwang ge houden wordt. Weyer wierp een veelzeggenden blik op Paul. Baron Achim was een welopgevoed, fijngevoelig man; misschien begreep hijidfen wenk, dat de vader niet verder wilde spra ken in het bijaijn van den zoon. Maar Achim begreep hem niet, hij was te veel in vuur. Waarom zou hij zich ook voor Paul geneeren „Ik wilde geen raad van u, maar geld, mijnheer Weyer!" Weyer's gelaat nam plotseling weer de sta rende uitdrukking aan, die in de verste ver te niet verraadde, wat er in d'it hoofd om ging. IBj had den toestand begrepen en wel de beproeven, meester van het terrein te blijven. Maar het kwam er" toch merkbaar verward urb, toen hij nu, ten deele zich ver ontschuldigend, ten deele met zijn gewone hoffelijkheid, antwoordde: „Mdjnheer de baron, het gaat mij op liet oogenblik ook niet goed „Maar toch zeker niet zóó sleclib dat u uw schuld niet ten minste ten deele kunt af lossen, mijnheer Weyer! Het wordt werke lijk tijd Paul Weyer was naderbij gekomen en. zag zijn vader vragend aan. Ja, voor deeen scheen die blik bijna een uitdaging hij vermande zich. „Welke schuld bedoelt U, mijnheer de ba ron 1" vroeg hij nu met bewonderenswaardi ge kabnte. „Hoe 'kunt u dat vragen!" riep Achim plotseling toornig uit. Hu plaatste Paul zich vlak voor zijn va der en zeide liet klonk haast gebiedend: „Verklaar u toch nader, vader!" Weyer kwam niet aan het woord, Want Achim ging hartstochtelijk verder: De wending, die de zaken nemen, wordt dus hoe langer hoe gunstiger voor de Boeren. Ook weten wij verder niets van de bewe gingen van De Wet. Het is merkwaardig, dat sinds 7 Januari, toen Kitchener volgens zijn eigen beweren onvolledige inlichtingen omtient het échec van Knox' bereden infan terie had; de generalissimus zicli verder van alle bijzonderheden daaromtrent onthouden hoeft. Wat i6 er van De Web geworden? Vervolgt hij1 zegevierend zijn bocht tegen Knox Of liceft deze geheel en al des Vrij- 9taters spoor verloren? Of is De Wet in de Kaapkolonie? Altemaal vragen waarop het Ministerie van Oorlog verklaart geen ant woord te kunnen geven. Omtrent het telegram uit Smaldeel dat Bruce Hamilton in Hoopstad en Bultfonten (dat twee maanden lang belegerd is zond'er dat ei' één Engelsche haan van kraaide), die nen wij nader© belichten af te wachten. Wij erkennen volmondig or op dit oogenblik wei nig van te begrijpen; gissingen kunnen do Iczeia even goed maken als wij. Een telegram van lord Kitchener uit Pre toria van gisteren meldt: Machadodorp werd gisteravond door de Boeren aangevallen; de vynnd werd voor het aanbreken van den dag afgeslagen. Een officier sneuvelde, overigens leden wij geen verliezen. Het feit van een aanval op Machadodorp bewjjst dat de Boeren van Botha die den vorigen nacht op vjjf plaatsen de Britsche posten aanvielen, door de beweerde terag- drijving niet afgeschrikt zijn. In de rest van z\jn telegram vertelt Kit chener kleinigheden als 3 Boeren gevangen en eenig vee buitgemaakt bij Ventersburg, dén (zegge 1) Boer gevangen bij Pretoria, maar hij verzwygt wat particuliere telegram men melden, nï. dat de Boeren bij Springs een sergeant en 4 man der bere len infan terie van de colonne Rilchi namen, dat de Engelschen in den slag by Lindley (de Wet—-Knox) niet 3 maar 5 officieren, niet 22 maar 2S soldaten gewond haddei tenminste voor zoover men weet, want de lijst is nog niet compleet. Kitchener seint dat in de Kaapkolonie Heizog's commando in de nabijheid van Sutheiland is. Generaal Settle oiganiseert een strijdmacht om hem liet vei der voort- i ukken te beletten. Aan de midden-lijn sclnjnt de vijand zich gesplitst te hebben in kleine troepen, waarvan enkele in de richting noord ten oosten terugkeeren. De Boeren hebben zich ook gesplitst in afdeelingeu die voor de helft rmar het noorden nekken en voor de helft in het bergachtige land ten noordwesten van Jamestown rond rijden. Over den toestand in de Kaapkolonie heb ben wij reeds gesproken. Als losse berichten kunnen we bet vol gende melden: Volgens de sMorning Post" is De Wet na het gevecht bij Lindley, den spoorweg by Roodeval overgetrokken en heeft een bezoek aan zijn hoeve gebracht, waar hij twee karrevi achten munitie opgroef. Hij trok daar op de lijn opnieuw ovet iu Oostelijke richting. aangaan— jiibim—irma „Ik bedoel het geld, dat mijh va dei- u ge leemd heeft, toen u uw fabriek boulwdet!" (Acliim kon tot zijn spijt het bedrag niet opgeven.) „Dat geld, dat mijn vader dik wijls op deze wijze gebruikt heeft, en dab u hem onverantwoordelijk niet terug hebt ge geven Het' is onverantwoordelijk, ja onre delijk, do goedmoedigheid van een onbaat- zuehbigen geldschieter zoo to misbruiken. Ik verzoek u nu dringend te betalen, daar het hier om dekking van een wissel gaat, zooals ik reeds zeide ik heb in ieder geval zeer spoedig drie duizend Maak noodig." Paul mat zijn vader met een blik, en Weyer week onder dien blik terug, zoover, als hij nooit gedroomd had; Hij moest al zijn energie verzamelen, om zijjn positie in dit oogeiübldk te handhaven. Met harde, Idanklooze stem zeide Hij „U vergist zich, mijnheer de baron. Wat u als onredelijk belieft aan te merken, is slechts als men wil, een onnauwkeurig han delen, dat wil zeggen, er bestaan geen schrif telijk» bepalingen tusschen ons beiden maar ik toen mijnheer uw vader niets meer schuldig." Acliim week ontzet terug, als voor een dreigenden slag; toen riep hij, alle hoffelijk heid ter zijde zettende: „Dat is niet waar, ik weet het izelf van mijn vader." „He heb alios reeds lang terugbetaald, mijnheer d'e baron," verklaarde Weyer, d'ie oven gauw1 zijn kalmte weer terug kreeg, als dj andera ze verloor. „Gij liegt!" slingerde Achim hem in het gezicht, „in het vorige jaar is er nog rente gehoekt 1" Maar Karl Weyer was zich zelf niet meer. Generaal Louis Botha zou de Transvaalsche commandanten hebben opgeroepen tot een samenkomst op 20 Januari. Er zijn te Londen twee berichten ont vangen van gevechten in den omtrek ran de Magaliesbergen ten bewijze dat ook daar de Boeren niet stil zitten. Generaal Gordon heeft een zwaar gevecht moeten leveren ten zuiden van het gebergie, waai bij de vijand twintig dooden achteiliet en genei aal Pagei's colonne is ten noordwesten van. de bergketen. Van beide gevechten zyn geen bijzonderheden be kend en worden ook geen verliesüjsten op gegeven. Reuter's correspondent te Paarl, een be langrijk Hollatidsch centrum seint van gis teren Majoor Copper werd hedenmorgen op een druk bezochte bijeenkomst van het Paarlsciie publiek voorgesteld als commandant onder de krijgswet. IIy hield een zeer krachtige toespraak, waarin hij zeide dat er nu geen sprake meer kon zyn van onzijdigheid, ieder moet nu voor of tegen den vyand zyn, Zoowel de ïstroopers" als de rebellen moe ten uit het district worden gehouden en de inwoners moeten niet uit het oog verliezen dat de proclamaties niet worden uitgegeven voor pleizier maar om gehoorzaamd te wor den. Wie in strjjd daarmee handelt, zal streng gestraft worden. Generaal Carringlon is uit Boeloewayo naar Kaapstad vertrokken. De »Rameses" is vari Malta naar Kaapstad vertrokken met vier compagnieën van het garnizoen van het eiland, die zullen worden ingedeeld bij het koips bereden infanterie in Zuid-Afrika. Gemengde JSSededeeHngen. Dei redactie d'er „Daily NeW' is heden in liberale handen overgegaan.. Voor de tegen standers van den oorlog is dit feit van groote beteekenis, daair d© „Daily News" het in vloedrijkste morgohblad is. Aan he>t jaarlijksche banket van de Os- goode Legal and Litterary Society, ant woordde Six IV. Laurier, db premier van Canada., in antwoord op een toost over „Ca nada en het Keizerrijk", liet volgende: Niet de minst belangrijke van de gebeur tenissen der eeuw die juist voorbij is, is d'e verandering in de betrekkingen tusschen Groofc-Britannië en haar koloniën. Hel resul taat van het tegenwoordige stelsel is ge weest, dajt wo op de gedachte zijn gebracht ons beter aan te sluiten dan vroeger liet ge val is geweesu. Cahad'a, ofschoon nog een kolonie, is eigen lijk een onafhankelijke natie. Terwijl nie mand er aan gelooft dat de tegenwoordige betrekkingen met Groot-Britannië zullen voortduren, zijn ze, wat hot tegenwoordige betreft, toch bevredigend. Als in do toe komst zioh nieuwe vraagstukken voordoen, zullen we ze oplossen overeenkomstig hot begrip van Canadeesehe nationaliteit en Bntscli burgerschap. •Hfet dalen van liet bevolkingscijfer is bet meest meakibaar in Engeland en Wales. Daar schijnt de bevolking sneller af te nemen dan Eenmaal in de noodzakelijkheid gebracht ipide, zijn schuld te ontkennen tien oor zaken voor cén dwongen beun er op 't oogen blik toe liet hij zich niet sneer van de wijs brengen. „Dat is dan verkeerd gdboekt, mijnheer do baron, dab zijn terugbetalingen, m ver houding tot mijn inkomen juist zooals we het overeen gekomen waren." En nu voegde hiji er naai- hot scheen tob verdere inlichtin gen bereid, aan toe: „Mijnheer d'e baron heeft miji het geld, vrij van rente, geleend en ik lieto alles betaald, met de rente erbij natuurlijk. Iedereen kent hier mijn grond beginselen, ik blijf niemand iets schuldig li moet u ook herinneren, dat ik altijd de suiker aan uw huis geleverd lirib, en dat ik honderden kaarewi-achteu drab nooit be taald heb gekregen dab was d'e rente Hij richtte zich trots op, afgemeten, rus tig, als altij'd zoo had Paul hem steeds gekend. Op 't eerste oogenblik verstomde Achim, gelwei v erslagenhij poogde zich te herstel len. „Het kan niet waar zijln, mijnheer Weyer," bracht hij eindelijk uit, „mijn vader sprak bijna tot het laatste oogenblik van uw schuld aan hem het kan niet waar zijn." Weyer haalde de schouders op., „Ik weet niet welke reden mijhlieer uw vader daarvoor had dat kan ik niet be oordeel en in ied'er geval, mijnbeer de ba ron, ben ik u niets schuldig; ik verzoek u cl 1 als mijn laatste woord te beschouwen." Hi; nam met geveinsde gelatenheid in zijn stoel plaats. Achim stond een seconde lang bleek, be vend, met fonkelende oogen tegenover hem. in Ierland en Schotland. Gedureud'ö 25 ja ren voor 1898 nam het geboortecijfer mot 17 af en van 1894 tot 1898 bedroeg het aantal geboorten slechts 5,570,000 in plaats- van 6,760,000, welk getal overeenkomstig do vroegere toeneming der hevolldng eigenlijk bereikt moest worden. Elke 5 jaar werden dus een millioen onderdanen minder gebo ren dan verwacht wterd, Deze achteruitgang in do bevolking is in lxet Vereenigde Ko ninkrijk grpoter dan in all© ander© landen, behalve in Frankrij|k. Maar in Ehgëland neemt de bevolking sneller af dan in Frank rijk. Graaf Biilow heeft den Duitschem gezant te Petersburg opgedragen, graaf Lamsdorf de „oprechte gclukwenschen" van do Duit sche regeering ovor te brengen met zijln be noeming tot minister van buiterilandsche za ken. Do „Magdeiburger Ztg." beweert dat niet alleen in de quaestio der invoerrechten, maar ook omtrent do Kanaalwofc een overeen komst is getroffen tussohen graaf Von Bü- low en do conservatieven. Volgens de Ko- ningstoergsche „Allg. Ztg." zou die overeen komst hierin bestaan, dat het graanrecht zou worden verhoogd tot 5 mark. De agra riërs zoudeu dan vóór de KanaalWet stem men, waarvoor een gezamenlijk crediet van 389,010,700 Mark aangevraagd is. In Verband met von Billow's hondling heeft de „Köhi, Ztg." ook een draai genomen en is zij in het vaarwater der agrariërs geko men, Het blijkt hoe langer hoe moer, dat de „Kólnische" door d© regeering te Berlijn geïnspireerd wordt. De de Beers-Maalschappij laat nu catego risch tegenspreken dat er van de beweringen van dr. Liman iets aan zou zijn. Er bestaan geen andere verslagen dan die welke dei- een kent. En de Maatschappij heeft nooit aan eenig dagblad' geld gegeven. Nooit? Aan eenig dagblad? Nu zcu men haast gelooven dat dr. Liman wèl gehjk had! Door de bladen gaat het vrij stellige ge rucht dat biji liet tweehonderdjarig bestaan van het Pruisische koninkrijk amnestie zal worden verleend. Volgons sommigen zoocien daaronder alle straffen tot zes of acht maan den vallen, volgens anderen daarentegen zen den vrijheidsbeneming en straffen wegens politieke vergrijpen niet inbegrepen zijn. Do Magyar Orazag bevat den tekst van een proclamatie, door Milan aan liet 8eni- sehe volk gericht, waarin hij dat volk opwekt om het tegenwoordige juk af te schud d'en en zijn ketenen stuk te slaan. D© tegenwoordige machthebbers willen Servië uitleveren aan een vreemde mogendheid, enz. Hij; Milan, is op de kleinste wenk bereid om onder zijn volk te verschijnen. D© proclamatie is door da politici iu beslag genomen. Men seint uit Chicago aan d© „Morning Post": „Bryan heeft op een wijizo, die zijn besluit definitief schijnt te doen zijn, ver klaard, dat hij afziet van de leiding der de mocratische partij. Niet om het geld was heb, maar om dit lie gen met een stalen gezicht, dat zijn vador noo- in zijn graf belasterde. „Gij zijb een leugenaar!" riep hij nu met dreigende stem, „gij, hebt mijn vader heb geld niet terugbetaald!" en zich weer tob Paul wend'end, ging hij voort: „Van nu af aan is iedere band tussohen uw en mijn huis verbroken. Laat mijn zuster voortaan met rust, mijnheer Paul Weyer ik verzoek u er dringend om ik zal mij'n zuster ver bieden „Het is belachelijk van je, Achim," viol do jonge Weyer hem in de rede hij» aaide nog als vroeger „jo" „je zuster hier in te men- gon." „Toch doe ik het," ijverde Achim, „ik, als hoofd des huizes, verbied haar eiken omgang met een Weyer!" „U vergist zich ook ditmaal, mijnheer de baren," mengde zich de oud© op ijskoud'en toon in den twist, der beiden, „u vergist zich, als xi tlenkr dat ik in eenig opzicht deze verbintenis weusch een paar minuten ge- tedc-n heb ik mijn zoon verklaard Achim was geheel buiten zichzelf. „Ik heb geen enkele reden, u nog te ge looven, mijnheer Weyer, deze verbintenis moet u wensdielijk voorkomen. Het is voor u geen geringe eer. En de bruidschat van mijn mister, denk ik, is ook groot, genoeg voor uw zoon genoeg, u liegt weer, en nu, adieu! Wij hebban voor 't laatst met elkaar gesproken (JVord! vervolgd)

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1