PRESIDENT KRIJGER IN EUROPA. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. V V* STADSNIEUWS. YL A AltDIN OEN. MAASSLUIS. Kimst en Wetenschap. Hoe beschaafd de Engebchen zijn blijkt uit wat een Engelschraan, die onlangs Spion kop bezocht, aan de "Westminster Gazette" schrijft: ^Sommigen der arme kerels zijn maar half in den grond gestopt. Op tachtig pas van onze tent liggen er twee, die slechts tot aan hun middel be graven zijn. Uit hun halfvergane boekspypnn komen de beenderen te voorschijn. Van twee anderen steken de hoofden boven den grond uit. Op het eene hootd zit nog een helm," ©esaengdle Sletiedeoltage» In eon brief aan een senator, die van plan was dbn heer Delcassé, den Franse!ten minis ter van buitenlandsche zaken, te uit «pel loe ren over een gerucht, dat Frankrijk zijn rechten in Newfoundland zou hebben prijs gegeven, geeft de heer Delcassé een overzicht van den toestand en besluit met de ivoor- den, die hij reeds twee jaar geleden bezigde „Onze rechten in Ncw-FoundUud zijn onbe twistbaar en worden met ontkend Niels is daartegen in to brengen. Ik zie met in dat er eoiuge aanleiding 13 om re geloovui aan een mogelijke prijsgeving van onze rechten." De senator trok hierop zijn aangekondigde interpellatie in. Het voorstel van het Dagelijksch Bestuur der gemeente Berlijn om 1,000,000 Maik te geven als begin van een „Koning Fredenk- fonds" (bij gelegenheid van het. Pruisische ju bileum) tot leniging van woningnood is tot veler verbazing met overgroote meerderheid aangenomen. Da commissie ad hoe beval het 't voorstel aan, niet als de eenige wijize waar- op de gemeente moest optreden op dit ge bied, maar als een goed voorbeeld voor an deren. Het Pruisische Huis van Afgevaaidigden heeft Zaterdag het Kanaalontwerp ontvan gen, dat 389.010,700 Hark vraagt voor het aanleggen van een kanaal van den Pijn over de Wezer naar do Elba bij Haagden- burg, voor een kanaal voor de groote scheep vaart tusschen Berlijn en Stettin, voor den aanleg van waterwegen tusschen de Oder en de Weichsel, tusschen Silezië en het Oder- Spree-Kananl voor de normalisatie van de Beneden-Octei, de Beneden-Havel en de Spree. De „Braunschweiger Neueate Naclirichien" verzekert dat er toch een geheim verslag van de de Heers-maatschappij bestaat. „De ge wrongen verklaring van den voorzitter van den raad van toezicht van de de Beers- maatschappij is zoo dubbelzinnig zegt de „B N. N." dat het overbodig lijkt, die nader toe to lichten, temeer daar dr. Liman niet beweerd heeft dat het geld aan Duitsche kranten was uitgekeerd. Zeker is echter, naar wij uit volkomen vertrouwbare bron verne men, dat het geheime verslag werkelijk be staat. Een exemplaar ervan is aanwezig op het departement van koloniën to Parijs, een ander in handen van een Engelschman al daar; eindelijk is het verslag in fmancieele kringen te Parijs volstrekt niet onbekend." De keizer van Oostenrijk ontving vorst Ferdinand van Bulgarije in particuliere audiëntie en bracht hem daarop een tegen bezoek. Do koning van Servië vermeldde in do re- do, waarmede hiji de Skoeptchina Opende, zijn huwelijk met de uitverkorene zijns har ten en van zijn volk. De gelukkige verbintenis is reeds d'oor den hemel gezegend, zooals de toestand dor Ko ningin aandaiidt. Hij bedankt den Czaar ven Rusland in warme bewoordingen en veroordeelt op stren ge wijze het optreden van het binnenlandsch bestuur en koestert de beste verwachtingen sinds Hilan voor goed uit Servië verwij derd is. [De gewone ontvangsten van de staatsbe- groofcing van Rusland voor 1901 worden op 1,730,096,006, de buitengewone op 1,500,000 uit vrije middelen en renten door het rijk to storter op 56,886,000, te zaaien 1,788,4S2,006 roebel geraamd. De uitgaven worden geschat op: gewone uitg. 1,656,652,556, buitenge-w. 131.829,450, te zamen 1,788,482,006 roebelaan inkom sten verwacht men: aan directe belastingen 127,-72,905 en aan indirecte belastingen 652,310,800, invoerrechten 88,916,729, van den staat 227,999,900, van staalreigendom- men en kapitalen 465,335.362 roebel. Da gewone ontvangsten zijn 73,443,450 ï-oöbel hooger dan de gewone uitgaven. Op gevoelige wij'ze wordt Ahnerika er aan herinnerd dat er op da Philippijmen nog oor log is. 'De Amerikaan-geile verliezen geduren de de laatste Week bedroegen 18 dooden en 90 gewonden. Hot naar huis keerende stoom schip Sheridan kwam Vrijdag tq Nevr- York aan met 652 invalieden van eén regi ment. De Oiineesche gevolmachtigden ontvin gen db toestemming om het protocol te teè- kenen. In JSerlerland. P' By de Zondag in het Hotel des Indes te 's Gravenbage voor President Kruger gehouden godsdienstoefening dankte de voorganger, ds. van der Linden, voor het gelukkig her stel van den President. Heden had een onderhoud der doktoren plaats in verband met het eventueel vertrek van Kruger uit den Haag; hoewel de toe stand zeer gunstig blijft, is eene definitieve vaststelling van het vertrek nog aan bezwa ren onderhevig. Aan een particulier schrijven van dr. Koster uit Ceylon ontleent het Familieblad 0. a,: Het aantal typhus-lyders was aan het afne men. Do dokters van Houten en Koster had den een 5-daagscli verlof »en parool" aange vraagd en hadden in dien tijd een uitstapje naar Kandy gemaakt, waarop zij uitstekend van hunno vrijheid genoten hadden. Daarna had dr. V. II. o.a. een contract gesloten met een firma voor het leveren van 200 brillen, zoodat de dokters van toen af dagelijks den Boeren de eischen om brillen te stellen duidelijk maakten. Dr. K. was ook nog secretaris van de commissie lot voorzien van kruisen en op- selniftun voor de graven en verder was hy belast met liet beheer der s vergunning" aan zijn hut gegeven. De volksdeputatie op liet volkscongres te Worcestes maakte den 1 In December 1.1. hare opwachting by sir A. Miiner, den gouverneur der Kaapkolonie. Ds. De Vilheis schetste het congres als een verzameling van 120.000 mensehen, een vertogenvvoordigend kaïakter drogende, die door een diep gevoelen tezamen gebracht was, daar zij gevoelde, dat or geen duurzame vtede kon zijn dan wanneer de republieken hare onafhankelijkheid behielden. Men was overtuigd dat tie oorlog om echt- vaardig was. Op liet congres waren ook vele rapporten over de behaudeling van moeders en vrouwen. Sir Miiner beweerde, dat deze goed behan deld werden, terwijl zij 111 sommige gevallen toch aan den oorlog deelnamen en het zeker niet beter zou zijn geweest haar op het veU te laten zonder kost. De heer De Villieis antwoordde hierop: nMuar wie heeft hunne huizen vernield en hun hun levensmiddelen ontnomen Het lijkt met mooi de menschen in zulk een toestand te brengen en dan hun liefdadigheid te be- toonen. Dat heeft een smaak van sarcasme". De heer M. J. Pretorius zeide vervolgens nog, dat men reeds eens bij Z. E. in verband met den oorlog geweest was, omdat men als gevolg van den oorlog voor een rassen haat vieesde, en dat men daarom nogmaals bij hem kwam ten einde hem de resoluties van een congres, zooals er nog nooit een in Zuid Afrika gehouden was, mede te deelen. Hel antwoord van Miiner wa«, dat hij even zeer nis alle anderen naar het einde van den oorlog verlangde, doch dat hij geenszins kon inzien, dat dit bereikt kon worden door het teiuggeven van de onafhankelijkheid van de republieken en dat de regeering van Enge land niet het minste plan had de annexatie politiek te veranderen. Deze politiek was trouwens door het geheele rijk goedgekeurd en niet dan na beraad aangenomen. Ook op den toon in de resoluties aange slagen, maakte de gouverneur aanmerkiDg. Het was volgens hem o.a. belachelijk te •-preken van shet uitvoeren van een blanke nationaliteit" of om sleun te geven aan de nu geheel onbestaanbare belasteringen om trent de slechte behandeling van vrouwen en kinderen. Nadat Miiner dit antwoord had voorgelezen, verwijderde hij zich zonder ge legenheid te geven op eenig punt te ant woorden. Vrydog 20 December j.l. verscheen het officieele verslag der Kaapsche regeering over den inval der Boeren in de Kaapkolonie. Hierin wordt deze geheeie inval als een strooptocht voorgesteld, die eigenlijk niet veel te beteekenen heefiwij weten echter uit de latere berichten hierover veel beter. Vyf dagen na het verschijnen van dit ïap- poit schreef »Ons Land". De overheid, nóch de militaire, nóch de civiele, publiceert eenige informatie omtrent den staal van den inval in de Kaapkolonie. Dit ia zeer opmerkelijk. Aan alle kanten vvoidt geviaagd: Waar zijn de Republifeein- sche commando's thans 1 Hoever zijn zij reeds domgedrongen of hoever zijn zij reeds terug gedreven? Koevele commando's zijn er thans binnen de Kolonie en hoe groot zijn zij? Om de eene of andere reden wordt alle informa tie aan 't publiek onthouden. Te Hamburg beeft zich in scheepskringen een commissie gevormd om generaal de Wet uit bijdragen van Duitsche zeelieden een eere- degen aan te bieden. Er is reeds een aan zienlijke som gelds voor dit doei bijeenge bracht. Huwelijk der Koningin. Volgens het nVad." zal hel getal der Vorste lijke personen, die de huwelijksplechtigheid van H. M. de Koningin komen by wonen, minder groot zijn dan aanvankelijk werd voorzien en ongeveer 20 bedragen. De Koning van Wurtemberg heeft het plan, om persoon lek aanwezig te zijn, laten varen; de ziekte van den Groothertog van Oldenburg zal dezen verhinderen tegenwoordig te zijnde rouw van 't Hof te Weimar is oorzaak dat de Groothertogelijke familie van Saksen-Weitnar aan de feesten geen deel zal nemen. Eindelijk schijnt ook de komst van een vertegen woordiger der Vorstelijke familie Von Wied nog onzeker te zijn, Bij de kerkelijke inzegening van Hr. Ms. huwelijk zal een gemengd koor, onder leiding van Arnold Spoel, eenige zangnummers uit voeren. Er worden, ter gelegenheid van fir. Ms. huwelijk, deputaties van eenige buitenlaridsche regimenten van welke H. M. chef is of die hare naam dragen, in de residentie verwacht. De Groothertog van Luxemburg graaf Zu Erbach en de gravin (H. D. H, Prinses vaa Waldeck en Pyrmont) zullen verhinderd zijn de Koninklijke trouwplechtigheid bij te wonen. Giootvorst Wladimir van Rusland wordt by die gelegenheid verwacht en de Koninklijke familie von Wied zal vertegenwoordigd wor den door den Erfprins met zijn gemaiin en Prinses Louise. Te 's-Gravenhage zijn een aantal personen bijeen gekomen, om het plan eencr gemeen schappelijke versiering van den weg te be spreken. Het plan komt hierop neder, dat de ge heele weg van beide zijden zou worden versierd met een doorlooponde guirlande van groen met wilte bloemen en oranjebloesem. Tot tegemoetkoming in de kosten zal de steun van ïyk en gemeente worden gevraagd. Te Apeldoorn zijn de volgende plannen vastgesteld voor de ontvangst van H. M. do Koningin en Z. B, Hertog Hendrik na hun intocht in Amsterdam. De gemeenteraad za! het Vorstelijke paar aan het station ontvangeneen eerewacht van de vereeniging de Koninkl. Scherpschut ters van de Velutve en Volksweerbaarheid zal deu stoet escorteereii. Te 2 uur plechtige onthulling van het Apeldoortische huldeblijk, de gedenknaald, waarbij een toespraak wordt gehouden. Mu ziek zal natuurlijk de feestelijkheden ver- hoogeu. Des avonds een grootsehe fakkeloptocht, waaraan zoo mogelijk alle vereenigingen zul len deelnemen. Voider zal er een ooikonde worden ver vaardigd en zullen alle leden der feestcom missie, ruim een 100-tal, deze teekenen, welke ooikonde op den dag des huwelijks in den voet van de Gedenknaald zal gemetseld worden. Rijksmiddelen. Ook de laatste maand van het vorige jaar leverde een gunstig cijfer op, zoodat er een stijging van 7'A millioen valt te constoteeren. Een vergelijking met 1899 toont aan, dat meer geïnd is aan directe belastingen (grondbelasting, personeel-, bedrjjfs- en vermogensbelasting) f 1.203.944; de invoerrechten stegen f512.000, de accijnzen f 1.874 000, terwijl de waarborg flG.400 vooruitging. Wat de indirecte be lastingen betreft, hier is een vermeerdering van f 3.412,000, hiertoe brachten alleen de successierechten f2,521,000 hg. Gedaald zyn de domeinen met f491,000 en de staatsloterij met f4406.— De posterijen en telegrafie toonden weer een groote vermeerdering en wel de posterijen van ongeveer f 500,000 en de telegrafie f123,000. Aan loodsgelden kwam f114,000 meer in. De eindcijfers van de jaren 1900 en 1899 zijn f 138,001,393.G3iA en f 130,756,306.29 dat is dus zooals gezegd een vermeerdering van 17,245,000 en 9'/s millioen gulden meer dan de raming was. Intern. Privaatrecht. In de Zaterdag jl. onder voorzitterschap van Mr. T. M. C. Asser te 's-Gravenhage gehouden langdurige vergadering der Staats commissie voor het Internatienaai Privaatrecht is de nieuwbenoemde secretaris Jhr. Mr. A. van der Goes geïnstalleerd. By de plechtige viering op 18 Jan a.s., van het 200jarig bestaan van het koninkryk Pruisen, zal H. M. zich doen vertegenwoor digen door een buitengewoon gezantschap, bestaande uit Hr, Ms. adjudant in b. d den gepensioneerden vice-admiraal jhr. J. A. Roëli, Minister van MarineHr. Ms, adjudant in b. d. den gepens. kolonel A. H. G. D. van Hoogstraten en den len luit. der infanterie jhr, R. H. S. G. üix. ordonnans-officier. Het gezantschap zal a. s. Donderdag naar Berlijn vertrekken. Jhr. van der Goes, gezantschapsattaché, eenige maanden aan het gezantschap te Londen werkzaam, heeft zijn functie aan 't departement van buitenlandsche zaken hervat In het Hotel den Ouden Doelen te 's-Graven- hage, is de buitengewoon gezant en gevol machtigd Minister van Bolivia te Madrid, de heer Macari Pinella, aangekomen. In de Russische Kapel aan deri Schevening. schen veg te 's Giavenhage <*erd heden de godsdienstoefening ter gelegenheid van het Russische Nieuwjaar gehouden en 0. a. bijge woond door den gezant van Rusland aan ons Hof. Het ïGrieksche Staatsblad" no, 290 bevat drie besluiten tot vermindering der thans bestaande additioneele rechten in de haven van Zante, en vaststelling van nieuwe zoo danige rechten in de havens van Vonitza en Eretrië (eiland Psara). Volgens het eerstbedoelde besluit zyn met ingang van 1 dezer de additioneele invoer rechten te Zante op koffie, suiker en rijst van 15 tot slechts 8 pet. boven het douane tarief veriaagd. Gedurende een tijdvak van tien jaren, te. rekenen van genoemden datum, aal in de haven van Vonitza 7 pet, boven het douane tarief van alle vreemde goederen worden geheven, terwijl de over andere Grieksche havens ingevoerde artikelen aan een recht van IV2 pet, ad valorem zullen worden onder worpen. De additioneele rechten in de haven van Eretrië (eiland Psara) zyn vastgesteld voor een tijdvak van vier jaar, en bedragen 7 pCt. boven het douanetarief van alle buitenland sche koopmansgoederen, IVs pCt. ad valorem van alle producten, die bestemd zyn^ om weder geëxporteerd te worden en 3/4 pCt. ad valorem van alle artikelen, welke over andere Grieksche havens worden ingevoerd. (»Stct.") Men schryft ons uit Amsterdam d.d. 13 dozor Heden is alhier plotseling aan eene beroerte op bijna 53-jarigeu le-flyd overleden dr. J. Strieker, directeur der le iloogere Bur gerschool voor jongens met 3-jarigen cursus, aan de Weteringschans. Pe overledene was hoofdbestuurslid van de vereeniging sPro-Juventute" en Voorzitter der Vereeniging voor vAmbachton en Be roepen". Bij leeraren en leerlingen hoog geacht en bemind was de heer Strieker voor ouders en voogden van leerlingen veelal een vraagbaak. Zijn leerzame lezingen en vertel lingen in sOns Huis" alhier en elders vonden steeds een talryk gehoor. Volkshuis. Was het ysveimaak oorzaak, dat er voor de inleiding rijstabricatie", zoo weinig volk was in het Volkshuis Hadden onze gewone bezoekers genoeg van het natuurlijke ijs ge noten, om nog te komen luisteren naar de uiteenzetting hoe het ys ook kunstmatig ver kregen kan worden De opkomst was gister avond niet groot. Toch verdient de heer Gravenslein een woord van dank voor de moeite, die hij zich heelt getroost, om naar aanleiding van een twintigtal lichtbeelden zyn hoorders duidelijk te maken, hoe het ijs kunstmatig ve, kregen wordt en waarvoor men het gebruikt. Hoe een kunstmatige ysvlakte in den zomer vei kregen wordt, waarop men kou schaatsen- njden; hoe vleescli en gevogelte fn ij-kameis tegen bedei f wordt bewaardhoe men tegen- wooulig van uit Amerika zalrn in ijs verzendt, werd met belangstelling aangehooid. Aan 't slot werd meegedeeld, dal er pogin gen zouden woulen aangewend, om in den zomer belangstellende Volkshuisleden in de gelegenheid te stellen een bezoek aan de ijsfabriek te brengen. Kopperfeest. Het 33e Koppeifeest werd Zaterdagavond door de Typogtafen-Vereeniging sAdelphis- inus" alhier, in de gtoote zaal der Officieren- Vereeniging gevieid. De zaal was flink met ieden en genoodigden gevuld, terwijl overal de aangenaamste stemming heerschle In zijn openingswoord heette de president van ïAdelphismus" allen hartelijk welkom en sprak hij slechts zyne spijt uit, dat de beschermheer der vereeniging, de lieer 11. A. M. Roelants, veihinderd was tegenwoor dig te zijn, hoewel men de reden van dit wegblyven, het ongunstige weer in verband met zijn hoogen leeftijd, moest billijken. Na het zingen van een welkomstgroet nam de eere-voorzitter het woord, die uiteenzette, hoe de Vereeniging door treurige omstan digheden genoodzaakt was geweest, twee jaren te liten veiloopen alvorens dit 13e leest te kunnen vieren; spr. hoopte dat het door velen zoo gewantrouwde getal 13 voor de Vereeniging gunstig mocht zijn en dit 33e feest het schoonste van de reeds gehou- dene zou mogen worden, terwy! hy tevens der Vereeniging een langen gelukkig bestaan toewenschte. Namens zyn vader dankte deheerH.J. G. Roelanls den president voor zijne hartelyke woorden en sprak, na ook zyn spyt over de niet-aanwezigheid van zijn vader te hebben uitgedrukt, den wenseh uit dat het de ver eeniging steeds wei mocht gaan. Hiermede was het meer officieele gedeelte van den avond afgeloopen en begon de reeks vanlooneelstukjeseu voordrachten afgewisseld door muziek en zang. Konden wy niet alles bywoneo, gaarne brengen wy een woord vau lof aan de uitvoerenden toe, die ons menig aangenaam oogenblik bezorgden. Naar wy vernemen, zyn de feestvierenden nog tot laat in den nacht bijeen geweest, wel een bewijs, dat het geenszins aan de noodige opgewektheid ontbroken heeft. Do vereeniging mag dan ook met genoegen op dit haar !3e Kopperfeest terugzien. Dc afd. Schiedam van den Ned1. R.-K. Volksbond gaf gisteravond voor de tweede helft haver leden haar Jaarfeest. Hetaelfde programma als de vonge week werd! ook nu weder uitgevoerd mot dit onderscheid dat d>» bwea nummers, die wegens gebrek aan tijd de vorige week waren overgeslagen, ditmaal werden ten gehooro gebracht, terwijl nu een der andere nummers daarvoor uitviel. Een bijlzonder talrijk publiek vulde d'e zaal en gaf door zijn herhaalde toejuichingen blij ken van tevredenheid over het programma. Heden is het Belgische opleidings-vaar tuig Ville d' An vers" weder hier gearriveerd om hier eenige dagen te vertoeven. De heer W. F. Maigadant, die, zooals wij reeds meldden, Woendsdag a.s. in de 3de leesvergadering van hot »Nut" zal optreden heelt meedeie monologen en schetsen geschre ven, die in verschillende bladen zeer geroemd worden. Wy mogen op grond hieivan dus wel verwachten, dat den leden van het »Nut" een aangename avond wacht. Omtrent Madame et Okevalier van Eins- bergen, die Donderdag a.s. Mor een uitvoe ring zullen geven, schrijft d'e „Avondpost" „In de Groote Zaal Hoofdgebouw van het Koninklijke, Zoölogische Botanische Ge nootsckao werd gisterc-n door den gere- nommeerden tooverkunstenaar Chevalier van Kinsbargon eon voorstelling gegeven, •welke een buitengewoon succes Oiad. De zaal was geheel uitverkocht en <fc verschillende experimenten slaagden uitstekend, zooails dat trouwens van een zoo volleerd goochel aar als Chevalier van Kindbergen, die zijn opvoe ding genoten heeft bij Ernst Basch, mocht worden verwacht. Ook de nieuwe snufjes op dit gebied werden vertoond men genoot met volle teugen, zoowel jong ,als oud'." En het „Vaderland" „De voorstelling door deen heer Vau Kins- bsrgen gisteren in den (Dierentuin gegeven, had zooweel succes, d'ab wij hopen, dat zdj nog eens herhaald zal worden. De groote zaail was eivol, en meer dan voldaan verliet groot en klein den Tuin. Hoewel de beide Zondagen, die nu gepas seerd zijn, geen zonnige dagen waren, dc eer ste zelfs bijzonderlijk door scherpe 'koud'o uit muntte, hoeft dit die dagen do schaatsenrij ders niet van het ïjjs gehouden. Vooral gis teren was heb aantal liefhebbers zeer groot. Zoowel op do Boozem als op het vteldijs nabij Delfshaven krioelden de rijders en xijidsbers door elkander, en voor wie op «enigen af stand het tafereel aanschouwde, leek hlet wonderlijk dat met elk oogenblik botsingen plaats hadden. Vele Schiedammers hebben ,van d'en Zon dag ook geibruik gemaakt om tochtjes tama- ken naar Den Haag of van Rotterdam, uit raar Gouda. Do baan daarfxeen is over het algemeen uitstekend, en honderden Gouwe naars stonden aan hot eindo der baan toe te zien naar de véle- aankomende en, afrijden de vreemdelingen, do laaitsten bijna allen be hangen met Gond'sdie pijpen in verschillen de afmetingen en vormen. Zondagnacht te 3f uur had dc boeren knecht O. Bentfelnen, 45 jaar oud en wonen- do in de Oversein esclie straat, het ongeluk om bij heb vastleggen van zijn schouw nabij hot Ovcrycluesche plein uit te glijlden on in 'het water te geraken. Hij wist sdcli .echter gelukkig aan een paal vast te houden, tok dat op zijn hulpgeroep mannen waren toege sneld die hem Weldra op heb dkogo hadden geholpen. De man is dadelijk naar huis ge gaan om zioh van droge kleeren te voorzien. Hedenmiddag te 12f uur had de 10-jarige Anna Hersibach, wonende in de Polderstraat, heb ongeluk om, over de Spoelingbrug gaan de, te etooton tegen een emmer met heet water, die een jongen droeg. Het gevolg was dat heb hceto water haar over heb linker beentje stortte, waardoor zijl eenige brand wonden bekwam. Zij kon echter nog wel naar huis loopen. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 12 Januari. Notaris: H, B, E Blxisse. Een dubbel heerenhuis, met open plaats en daarnaast gelegen gang, aan de Lange Haven, No, 65, groot 3 are 35 centiare, in veiling f 6300, verkocht voor f 8500. De gunning is aangehouden. Een huis en open plaats aan de Grofbaan, No. 69, groot 59 centiare, in veiling f960, daarvoor verkocht. Door den heer A. A. IJzermans werden hedenmorgen aan de behoefiige R.-K. ingeze tenen, bons voor brandstoffen uitgereikt. De heer P. Versteve, directeur van het werklieden-fonds ^Algemeen Belang" heeft ah zoodanig ontslag genomen. 'Bij de te Nieuw Lekkerland gehouden hardrijderij van mannen heeft de heer K. van der Knoop alhier den 3en prijs gewonnen. Aa.n het bureau vau politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd: Een tafelkleed, een kruiwagen, oen hand schoen, een wit wantje, een gekleurde want en eecu ring, waaraan vier sleutels. Da rechthebbenden kunnen zidh ter terug- bekoenaing vervoegen ann gemeld politiebu reau. ^Woensdag as. voormiddags 10 uur zal do IJsclub „Tob Nut en Dibspanuing" een hardrijderij houden om kunstvoorwerpen. Da banen op den Noordiifet worden daar toe in orde gebracht. ■^Zaterdagavond was de 'Maassluisehe veer boot zoek en wegens den dikken mist vrees- do men heb ergste. Om 61 uur te Rozenburg van wal gestoken, geraakte zij oj> de rivier de koers kwijt en wist men ten slotte niet moer waar men zich bevond. D© signalen van dezen oever gegeven, hoeft men niet verstaan en vermoedelijk halifwag "Vlaardïn- gen, .werd heb anker uitgeworpen. Eerst ten 10J uur koerde men in haven alhier terug. Op uitooodiging van het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond heelt de heer Herman Heijermans Jr. een stuk geschreven in één bedrijf, getiteld »Zoo waar lijk holpe mij God", spelende in Zuid-Afrika gedurende dezen oorlog. Het is bestemd te worden vertaald in liet Fiansch, Engelsch en Duitsch eu ook buiten onze grenzen te worden vertoond. In den loop der volgende maand zal in den Stadsschouwburg te Amsterdam de eerste voorstelling plaats hebben, aangevuld met vooi di achten. Met de tooneeldireetie van Antoine te Parijs is voor de vertooning in Frankrijk reeds overleg gepleegd. T« 's-Gravenhago is overleden, in den ouderdom van omstreeks 70 jaren jdo heer M. Hi. H. Perelaar, bekend schaijver, ge- pms.-in ajoor van het Indische tegor, ridder dor Militaire Willemsorde 4e kl. Het stoffe lijk overschot zal naar Hombrug worden ver- visr.d om heb erematieproces te ondergaan. Te 's-Gra.venliago is op lioogen leeftijd overleden da bekende letterkundige Seowaaa da Bruin, dio zich vooral bekendheid! heeft

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2