PBESMT KBOfiER B EUROPA. BESNESLAm Transvaal en Oranje-Vrijstaat. ■een. 1200. volgens den ander 1800 man tel len, Calvinia verlaten om naar Clanwilliam op te rukken, Een ander bariclut» ook van den 2teil ge- dagtoekend, zegt -dat een. belangrijk kom- niando bij do Doornrivior in aanraking gekomen met een troep verkennerser ds editor geen gevedhib gelwerd, want. de Engel- stlien zijn op Clanwilliam teruggetrokken. ■Da we? van Caïvinia naar Clanwilliam kruist de Doornrivier op een afstond van slechts 40 K.M. van 'laatstgenoemde plaats En terwijl wij gezien liebbai dat in liet Oosten do Boeren van Kxiuzinger tot bij XTniondate staan op SO K. M. van die kust, moet een ander kommand© niofc ver van Worcester aangekomen zijn en die stad om getrokken hebben, daar men in alleri]! maat regelen heeft genomen om Sweltendam, ten zuiden van Worcester, dat. Afi-ikaanderdis- trict bij uitnemendheid, in staat van verde diging te brengen. Latere particuliere berichten bevestigen den ernst van den toestand on de aanslui ting van het Hollaudsche element bij de Boeren. Een dier telegrammen meldt do op richting van een tweed© bataillon stadswacht en de opening van werfbureaus voor de zen ding van een duizend man naar hot centrum der operatics to Port-Elizabeth Een ander weer zegt: „Hot 's duidelijk dat de inval dor Boeren een grooter succes is ,.dan men in den beginne verwacht had", gegeven de voorzorgsmaatregelen, die ca- te gen genomen worden. De Boeren verdwijnen ■telkens als er sterkere Engelsclie 'troepen ko men. Het is nu niet langer tegen te spreken, dat zij hulp van do Afrikaandors ontvangen Daar, waar de bewoners zich niet in grooteu getale bij de Boeren aansluiten, verleen en zy cp andere wijze hun medewerking, moedigen hen aan, verschaffen bon inlichtingen, die do Boeren in staat stellen zich te hoeden voor de Engelsche troepen." Een derde telegram verraadt do ongerust heid die te Kaapstad hoerscht. „Een groot deel dier stadswacht wordt op de been gehouden. Men verwacht dat hot werven van alle troepen aan het eind dezer week zal geëindigd! worden500 man zijn si&tar geïnspecteerd. 'Een twaalftal versprei de detachementen bewaken een groot deel der stad. De schietoefeningen hebben dage lijks plaats. Een nieuw korps velocipedi-sten vertrekt morgen. Een detachement wielrij ders opereert in do richting van Clanwilliam om voeling te krijgen met het mar den Oos terspoorweg gezondene." Omtrent de bewegingen cl'c-r Engekchen melden do berichten dat de troepen van ge neraal Settle een cirkel vormen, gaande van Matjesfontean -en waarvan de linkervleugel rust ten Oosten van Piquetsberg, terwijl de v ielrijders en de cavallerie de défilés bezet. Men verwacht binnenkort een voorwaartsche concen tratiernarscli. Uit Johannesburg wordt gemeld dat de O O Boeren onophoudelijk bij do Kaffea-kralen op 8 mijlen ten oosten van Springs gelegen, Engelsche patrouilles beschoten. De com mandant t© Springs 'besloot toen, een hinder laag te leggen, met het gevolg dab vijf Boe ren gedood en tweo "Ekngelsdien gevangen ge nomen werden. De Eingelscken voegen er bi] dat een der hunnen, die zich niet wilde over geven, door de Boeren gefusilleerd is. De Emgelschen leggen een hinderlaag en worden gevangen genomen? Een oplossing zal welkom wezen, wij verwachten die bin nenkort van den spraakzamen Kitchener. Do offscieelo opgave van liet War Office van Dinsdag verm-eldda vier man gesneu veld, twee officieren en 41 man aan „ziekte'' c<erleden. Welke ziekte? Tengevolge van- het beschadigen der elec- trische inrichtingen te Brakpan door de Boeren, is Johannesburg des avonds voor een pioot deel in duisternis gehuld, wat ook wel Je bewaking der stad. niet gemakkelijker zal maken. De „Sclileo. Ztg." verneemt uiti Den Haag. dat president Kruger door Pransche bemid deling geregelde, directe telegrammen over den stand van zaken op het oorlogsterrein '.mtvangt. Volgens deze laatste berichten wordt m de eerstvolgende dagen een alge meen oprukken onder De la Boy naar Natel verwacht, terwijil generaal Botha de Dela.goV lijn verder aÜ3 operatiebasis zal gebruiken. Het rapport van de Zmd-Afrikaansche hospitaalcommissie is verschenen. Het neemt wie verwachtte na hetgeen reods omtrent het onderzoek bekend was, and ei te den geneeskundigen dienst bij hot legur in Zrnd- Afnka in bescherming, ontkent da.c. gespro ken zou mogen worden van cc-n schandaal doch beveelt niettemin enkele hsn-ormm.?eii aan. Da „Morning Leader" maakt een brief openbaar, haar door den heer C. W. Denny te Bronley 0. gezonden: „Lang voor gij de zen ontvangt zult gij gezien hebben dat Bobs het opperbevel aaai Kitchener heeft ovarge dragen en naar huis is gegaan. Hat eerste wat liiji den manschappen vertelde toen hij het opperbevel had. aanvaard, was: „Jein 1 rijgt zooveel dagen rantsoen meer on al de Poeren die jelui gevangen neemt, zullen, uit jelui rantsoenen gevoed worden.; daardoor zullen jelui zelf op verminderd rantsoen ko men. Dot is alles wat ik jelui te vertellen heb." Een zeer duidelijke wenk dat wij geen gevangenen moesten maken, maar ze alten moesten dood-en." Te Eiume zullen dezer dagen een 900 Hom gaarsche paarden aan boord van een En- gelsch schip ingescheept worden met bestem min?: Euid-Afrika. Ëieneagde IsJedcdecIingeB, e r v a de zee niet over kon wegens den storm lokte overal toornige uitroepen uit. Dat met een Nederlandsche mailboot, waarop naast de Nederiandsche vlag de Kei zerlijke Standaard wapperde, de Keizer die Britseh admiraal isnaar Engeland moest oversteken, wordt in de Londensche clubs en op de Beurs een schande genoemd. De iDaily Graphic", hoe fel regeerings- gezind ook, uit de algemeene verontwaaidi- ging: aMen deelt ons mede dat Hr. Ms. M i- n e r v a, wegens het slechte weder den Keizer te Vlissingen niet kon afhalenalsof de kruisers der Britsche vloot niet in staat zij a eene storm aan te durven I ïDit is een verklaring welke onze vloot tot schande en schade is, en waartegen de Marine niet te scherp kan protesteeren. »Is de ware redeu niet dat geen schip spoedig genoeg kon gereed worden gemaakt 1 Welk een commentaar op den toestand van de vloot, dat niet een enkele kruiser in staat is dadelijk zee te kiezen I ïHet is onduldbaar te vei nemen dat onze beste en nieuwste kruisers onzeevaardig zijn, omdat iemand nalatig geweest is." De stoomketels schijnen defect te zijn in de meeste schepen der kanaalvloot. De vloot schijnt dus al even goed in orde te zijn als het leger. In geen der groote Britsche bladen wordt gewag gemaakt hoe de Duitsche Keizer de Noordzee is overgekomen I Ze gevoelen de vernedering te diep dat van het groote Kanaal-eskader niet dén schip in staat was den Keizer van Vlissingen af te halen, en de mededeeling dat Hr. Ms. M i- Een gerucht wil, dat Dreyfus in de laatste maand, dat hij verblyf hield bij zijn zwager Hadamard, zijn mémoires van het Duivels eiland schreef. Deze sHerinneringeu aan liet Duivelseiland" zonden gratis door geheel Fiankrijk worden verspreid. Zoowel mr. Labori als kolonel Picquart moeten zich, volgens hetzelfde gerucht, tpgen dit voornemen hebben verklaard en er zelfs door in onmin zijn geraakt met de familie Dreyfus. De Duitsche vrijzinnige volkspartij heeft besloten, ter zake van de kanaalwet het voorstel te doen om liet gedeelte van het wetsontwerp dat betrekking heeft op het Rijn-Eibe-kanaa! niet opnieuw naar een com missie van onderzoek te verzenden, maar dadelijk in den Rijksdag erover te beraad slagen, aangezien die kanaalplannen reeds twee jaren lang door een commissie over wogen zijn. De berichten omtrent Koningin Victoria hebben een zeer ongunstigen invloed gehad op keizerin Friedrich, wier toestand thans weder niet zonder bedenken is. dingen kleederen uit Antwerpen (fam. B.) en Amsterdam. Verdere bijdragen worden gaarne ingewacht door C. C. Mirandole, Riouwstraat 128 te 's-Gravenhage. Uit Beilyn is te Londen het bericht ont vangen, dat de firma Krupp aan de Duitsche regeering zou hebben medegedeeld, dat hoe wel zij tot dusver zich onthield van het leve ren van krljgsbenoodigdheden aan Engeland, zij in het vervolg zich niet meer aan deze overeenkomst kan houden, doch Engelsche orders wear cal uitvoeren. Men brengt dit besluit van Krupp in ver band met de verklaarbare vrees voor de concurrentie van andere Duitsche kauonnen- gieters, die zich niet stoorden aan de wensehen der Duitsche regeering en gretig gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid om Engeland te bedienen, toen Krupp niet mee deed. De ontslagaanvrage van Ivantcheffj den Bulgaarschen minister-president, is aangeno men. Petroiï is belast een nieuw kabinet samen te stellen. Uit Port of Spain op Trinidad is aan de nNew-Yoik Herald" geseind, dat de Engelsche sloep sMaria Theresia" door het Venezuclaan- sche oorlogschip »Miranda" verbrand is. De regeering van Venezuela moet bevel hebben gegeven, dat alle schepen, welke handel drijven met Trinidad zullen worden aange houden, ter voorkoming van het smokkelen van wapenen voor de opstandelingen. De »Standard" verneemt uit Tientsin dat de Russen Zondag Tientsiu ontiuimden, maar de stad opeens weer bezetten. Den spoorweg naar het noorden blijven de Russen bezet houden. In Nietferland. Indien de plannen daaromtrent niet gewy- zigd zijn, heeft president Kiuger hedenochtend de operatie aan zijn oogen ondeigaan, waar voor hij zich naar Utrecht begeven heeft. Zooals men weet, is de president onder behandeling van piofessor Snellen. Nader meldt men ons hieromtrent Hedenmorgen te kwart voor twaalven zijn de beide professoren Snellen Jr. en Sr. en Dr. Heymans met de operatie aan bet lin keroog van president Kruger gereedgekomen. De operatie is uitstekend geslaagd. "Vele autoriteiten hebben reeds in het daar toe bestemde register geteekend. Hofberichten. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, met ingang van 24 Januari 1901, den rouw zal aannemen wegens 't overlijden van Hare Majesteit de Koningin van Groot-Brittannië en letland, voor den tyd van vier weken, en wel twee weken middelbaren rouw, en twee weken lichten rouw met dien verstande echter, dat de rouw van af 2 Februari tot 8 Februari niet zal woiden gedingen. Het diner, dat heden ten hove voor hooge buigerlijke autoriteiten en leden der hofnou- ding zou plaats hebben, gaat wegens het overlijden van koningin Victoria niet door. Huwelijk der Koningin, De plechtigheid der voltrekking van het burgetljjk huwelijk van het hooge Bruids paar zal Dondetdag 7 Febiuaii des voor middags 11% uur in de Witte Zaal van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage plaais hebben, in tegen woordigheid van de Vorstelijke gasten. Het hooge Echtpaar begeeft zich tegen 12 uur naar de Gioote Keik, met een stoet waarvan de Voistelijke personen in rijtuigen deel uitmaken en die geopend en gesloten woidt door cavalerie en bereden artillerie. De regeling van den dienst en de aanwijzing van de plaatsen aan genoodigden op 7Febr. in de Groote Kerk is opgedragen aan baron Van Wassenaer van Rosande, kamerheer iD bnitenpewonen dienst, bijgestaan door civiele ceremomemeestei s. V* Het Koninklijk Paar maakt Dinsdag 5 Februari een rijtoer naar Rijswijk en voor burg en Woensdag 6 Februari naar Scheve- ningen en Loosduinen, telkens 's middags 2'/s uur. V H. M. de Koningin verleent 5 Februari des voorm. 11% uur audiëntie aan de buiten gewone gezantschappen, die alsdan hier moch ten zyn. 's Avonds is er ten Hove groot gala-diner. Om 9 uur begeeft H. M. zich met de vorste lijke gasten naar den Kon. Schouwburg, tot bijwoning van de gala-uitvoering, aangeboden door het Volkshuldefeestcomité. Het hooge Bruidspaar is voornemens, ver gezeld van H. M. de Koningin-Moeder, Za terdagavond 2 Februari de illuminatie van gemeentewege en in de stad in oogenschouw te nemen. De stoet verlaat om" 9 uur het paleis en wordt vergezeld van de eerewacht. Leden van het Koninklijk Hof volgen de vorstelijke per sonen op dezen tocht. Naar wij vernemen is de heer Duiven, inspecteur in de Zuid-Afrikaansche Republiek thans te Assen, door den gezant der Zuid- Afrikaansche Republiek uilgenoodigd, om op het gezantschap eenigen tijd inspectie-werk zaamheden te verrichten. (Asser Ct.) Men acht het zeker, dat de door het hof van appèl te Brussel veroordeelden in zake den Transvaalschen spoorweg, van dit vonnis bij het hof van cassatie in beroep zullen gaan Het comité tot uitzending van verpleeg sters naar de vrouwen- en kinderkampen in Z.-Afrika deelt mede, dat totaal is ingekomen f 4559.92" en francs 20, zoomede twee zen- Af. de Koningin-Moeder zal met het Paar plaats nemen in een staatsie rijtuig, op den weg van 't Paleis naar de Groote Kerk. H. hooge H. M. de Koningin zal den 4n Februari in den voor- of namiddag ontvangen de depu- tatiën uit 's-Gravenhage en uit de provincie Zuid-Holland, die geschenken of huldeblijken wensehen aan te bieden. Dienzelfden dag zal aan de commissie uit Amsterdam gelegenheid worden gegeven tot het aanbieden van de gouden koets. De plechtige ontvangst van de Koningin na haar huwelijk zal te Apeldoorn plaats hebben op Zaterdag 9 Maart. De Vorstelijke gasten komen 4 Februari 's avonds 9 u. 15 m. te 's-Gravenhage aan (station Staatsspoor) en worden officieel ont vangen. Dr. Langfeldt, voorzitter van het Mecklen- burgscbe Landgerecht is uitgenoodigd tegen woordig te zijn btj de burgerlijke huwelijks plechtigheid der Koningin. De eerewacht, die zich te 's Gravenhage gevormd heeft lot begeleiding van den vorste- lijken Biuidegom en Bruid, wanneer fl. M en de Hertog in de feestweek het Paleis te 's Gravenhage verlaten, is saamgeateld uit de heeren Jhr. W. H, Bicker, A. F. M. graaf van der Duijn, "W, ridder Huijssen van Katten- dijke, jhr. E. van Loon, jhr. R. Melvil van Carnbée, J. J. A. A. baron van Pallandt,M. J. baron van Pallandt, jhr, C. de Pesters; W. R, A. C. graaf van Rechtereo Limpurg, G. baron van Tuijll van Serooskerken, E, L. L, baron van Tuyll van Serooskerken, jhr, rar. C. G. W. T. van Vredenburch. Het zangkoor dat H. M. de Koningin en den Prins-Gemaal op den dag der feestelijke ontvangst zal toezingen voor het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Apeldoorn, is gevormd en bestaat uit 80 persooen. Behalve de gewone kerkliederen die worden gezongen bij de eerste door de Koningin en haar gemaal by te wonen godsdienstoefening, wordt voor dit doel in studie genomen Gezang 224, gedicht door Nicolaas Beets. Het officieele program der feestweek te Amsterdam luidt Dinsdag 5 Maart. Uitreiking van de feest gave aan de schoolkinderen. Intocht van het Koninklijk Echtpaar, te 44.30 stadstyd, langs den reeds medegedeelden versierden weg, aanvangende bij het station "Weesperpoort, Cour van gelukwensching teD paleize. Gala diner ten hove. Des avonds Illuminatie van gemeente en particulieren, met een rit van de Koningin en haar Gemaal langs de voor naamste punten. "Woensdag 6 Maart, Des morgensAubade voor het paleis op den Dam van 2300 zangers en zangeressen, begeleid door muziekkorpsen. Audiëntie ten paleize. Des middags: Rit naar het Ryks-Museum, tot het in ontvangst nemen van de hulde der weikliedenvereeni- gingen, waarbij gebruik gemankt wordt van de Gouden Koets. Rytoer. Des avonds Soirée ten paleize. Donderdag 7 Maart. Des morgens: Audiën tie ten paleize. Des middags Bezoek aan het Stedelijk Museum, ter opening van de Ethno- grnph. Tentoonstelling. Rytoer. Des avonds: Feestuitvoering iu hot Concertgebouw. Vrijdag 8 Maart. Des morgensBezoek aan de, Rijks-Marineweif. Des middags: Be zoek aan het stadhuis, ter bezichtiging van documenten uit het oude archief, betrekking hebbende op de geschiedenis van Amsterdam. Rijtoer. Des avonds: Gala-voorstelling in den Stadsschouwburg. Zaterdag 9 Maart. Vertrek. (Het uur is nog niet vastgesteld.) liet huwelijksgeschenk van don hertog- rogent van Mecklenburg, Men schrijft uit Schwerin aan het »Ildbl." liet huwelijksgeschenk van den hertog regent van Mecklenburg en van zyn gemalin aan koningin Wilhelmina en hertog Hendrik zal bestaan uit een bijzonder koslbaai zilver werk, uitgevoerd door drie goudsmeden uil onze stad. De verschillende voorworpen, welke in Barockstijl gehouden zyn, werden vermar digd naai' modellen, welke zich bevinden in de zilverkamer van liet groot-herlogelyk slot alhier. De modellen zijn afkomstig uit den zilverschat, welke in het jaar 1799 door de gemalin van den Mecktenburgschen erfprins Friedrich Ludwig, grootvorstin Helena Pau- lowna, uit Rusland werd medegebracht. Het geschenk bestaat uitlo. Twee groote ovale en twee ronde terrines; op een r'yk geciseleerd onderstuk, staat op viei leeuwen- klauwen do terrine, welke versierd is met twee leeuwenkoppen, die ringen in den muil dragensmaakvol bewerkte ranken, opge houden deor slippen en kwasten, lonpen in ongedwongen lijn om de terrine. Het deksel, eveneens rijk geciseleerd, wordt gekroond door een ananas. Hierbij behoorend zijn twee groote gelijkvormige tafelbellen, op een scho tel staand. Deze voorwerpen wegen samen ongeveer 400 pond. 2e. Twee grootenegen-armige, twee middel soort zeven-armige en twee kleinere vy'f- armige kandelabers en twee ovale jardimères. De groote kandelabers hebben alleen i'eeds een gewicht van 34 pond. Zij zijn eveneens in Barockstijl, rijk geciseleerd, en munten uit door zeer schoone, voorname vormen de armen eindigen in een Egyptischen sphinx- kop, waarop een zilveren kussen rust en waarop het volle licht valt. Een volle ket- tingboog verleent den massieven en zwaren vormen iets bevalligs en krachtigs. 3o. Vier vierhoekige, vier driehoekige en twee ovale schalen met deksel, welke gefieel passen bij de boven beschreven terrinnen en evenzoo fraai geciseleerd zijn. Alle voorwerpen dragen het Mecklen- burgsche wapen. Staatsbegrootlng 1901. Eerste Kamer. "VV a t er sta. at. Bij' dit hoofdstuk werd door velen split sing geweuscht. Met bet criterium waarvan do Minister uitgaat, bij bet verteenen. van subsidie van Rijksweg© voor openbare werken, kon men zicb over bet algemeen vareenigem. Door enkele leden werd' d'e wensdhelijk- heid bepleit der uitvoerimgi vain, openbare werken op ruimer scbaal dan thans ge schiedt, o. a. de kanalisatie van Westerwol- do, de indijking der Lauwerzee, de droogleg ging der Zuiderzee. Van verschillende'kanten werd aamgedVon- gen op verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee. Algemeen werd het zeer betreurd, dat de iniüioenen guldens aan do verlegging van den Maasmond iben koste 'gelegd, nog steeds geen vruchten kunnen afwerpen door het voortdurend uitstellen van de opening van den nieuwen waterweg. Men zou gaarne inrichtingen hebben om trent de wijze van voorziening in do verdedi ging van de Noordzeekust itusschen de Hel- dersche en Hondaborsche zeeweringen, waar voor f 300,000 ia uitgetrokken, alsmede om trent de vermoedelijk© koeten van dit work. Vam versdullendb zijden, betreurd© men dat 's Ministers politiek ten opzichte van de visehhal te IJmuiden ten gevolge heeft, dat de meeste schepen, althans da stoom traw lers, van den particulieren afslag gebruik blijven maken. Verschillende leden 'gingen mede anet de meening van den. heer Kolkman in zake het gebruiken van Nederlandscben baksteen Veilen betreurden den langen duur voor de herstelling van de grafelijke zalm in het Binnenhof. Geklaagd werd over het late aankomen van treinen, de gebrekkig© verbinding van Berlijn mot sommig© plaatsen en iheib groote aantal ongelukken; verder over dei hooge tarieven van de Staatsspoorweg,maatschap pij, vooral wat betreft vee on paarden. Algemeen werd met verlangen hot toegei- zegde wetsontwerp betreffend© de exploita tie van Staatswege van die steenkolenmijn©n in Limburg, en den uitslag van. onderzoekin gen in Overijsel verwadht- Men vroeg een duidelijkb verklaring van den voorgestelden post ad ƒ50,000 voor 't aandeel van don Staat in -do bezoldigingen van 'heb bestuur der Rijlksvarzekeringsbaiiik De voorgestelde traiCfeimenten Van enkele ambtenaren vonden vele leden buitensporig hoog. Sommig© leden keurden de overdreven Zondagsrust af. Volgens eenigen waren de nieuwe postze gels geen verbetering. Lllieralo Unie. Met het oog op de aanstaande vergadering van de Liberale Unie (26 dezer) zyn in de verschillende afdeeüngen vergaderingen ge houden ten doel hebbende o.a. de bespreking van het door het hoofdbestuur der L. U. voorgestelde programma. In verscheiden plaatsen vond de urgentie van Grondwetsherziening bestrijding, hetgeen ten gevolge had, dat men zich daartegen verklaarde. Van deze plaatsen noemen wij Aalten, waar alle leden zich daartegen ver klaarden Groningen 's-Gravenhage Leeuwarden, waar men aan de te stellen candidaten niet den eisch wilde stellen, dat zy de urgentie der Grondwetsherziening erkennen. Eenzelfde meening was de liberale kies vereniging van Scharwoude toegedaan. Ook te Sliedrecht, hoewel slechts met één stem meerderheid, deelde men dit gevoelen. Vlissingen verklaarde zich met 40 tegen 6 stemmen tegen de urgentie. Te Zaandam werd zelti in beginsel uit gemaakt dat, zoo het voorstel van het hoofd bestuur mocht worden aangenomen, de aldèe- ling zich van de Unio zal afscheiden. 'V* Het sDagblad" zegt over deze quaestie het volgende Het gaat met de Liberale Unie als met het meisje dat een roosje ontbladert om zich te ovei tuigeu of haar minnaar haai bemint. Hij bemint mij Iiy bemint my" niet, om ten slotte het positieve of negatieve te moeten waarnemen. Het laat jzich aanzien dat het bestuur ten slotte niet hartstochtelijk zal kunnen uitroepen: ik wordt bemind. Hot aantal rozenblaadjes voor deze genoegdoening dreigen in de minderheid te blyven. De minnaais willen wel met liet lang aan gebeden voorwerp huwen, maar er is voer het oogenbhk geen haast by. Eerst moet het standje goed vetzekerd zyn en dan kan da omarming volgen. Iotussclien kon het dan wel eens te laat zijn en de minnaars voor een verbreking van het engagement staan. Want wel keert de eene kiesvereeniging voor, de andere na den rug toe aan de urgentieparagraaf over Grondwetsherziening ter bereiking van algemeen stemrecht, zoo als zelfs Groningen onder aanvoering van den radicalen professor Krabbe, maar dikwerf met zeer weinig afwykende reserves of geringe meerderheden, zooals in de vereeniging s-Gravenhage, waar deze slechts 't onheil spellend getal 43 bedroeg. Er zit dus bepaald een scheuring van de geconcentreerde libei ale parlij in de lucht met een frontverandering der geavanceerd liberalen naar conservatieve zyde. Pest, De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën brengen in de Stct. (no. 19) ter algemeene kenni", dat, met ingang van 24 dezer, de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en oogewasschen lijf- en beddegoed uit Huil (Engeland) ver boden is, Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod begrepenvoor zoover be treft ongewasschen lijf- en beddegoed. Voorts is het verbod niet toepasselijk I. wat den in- of den doorvoer betreft op goederen, die wel van Huil (Engeland) zijn aangevoerd, maar waarvan voldoende blijkt, dat zij van elders afkomstig zijn en die zoodanig zijn vervoerd en verpakt, dat zy niet in aaniaking kunnen geweest zijn met besmette voorwerpen II. wat den doorvoer betreft: op goederen, die zoodanig zijn verpakt, dat zij onderweg geenerlei beweiking of behandeling kunnon ondergaan. Algem. Ned Bond van Schoenfabrikanten. De Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten zal Maandag 28 Jan.. 's middags een alge meene vergadering houden te 's Hertogeu- bosch. Op deze vergadering zal o. m. in be handeling genomen worden 1. Bespreking omtient een bondsorgaan. 2. De benoeming van een secretaris-pen ningmeester. 3. Voorstel tot het uitschrijven van één meer prijsvragen. of De Eerste Kamer der Staten-Generaal komt Maandag 28 Jan. e. k. des avonds te halfnegen uur byeen. Blijkens bij liet Dept. van Marine ontvan gen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Z ee- land, onder bevel van den kapitein ter zee II. F. Kouweuberg, 23 dezer van Nieuwediep naar Vlissingen vertrokken. Volgens een by de directie der Koninklijke Paketvaait-Maatschappy, te Amsterdam, ont vangen telegram uit Batavia, is Singapore besmet verklaard wegens builenpest. Alle lijnen der Maatschappij op Singapore zijn verlegd naar Penang. Van Cuiajao wordt bericht dat aldaar van Gouvernementswege een onderzoek is inge steld met het doel op liet eiland een Post spaarbank op te richten. Op een verzoek van oud-kapitein Driessen, om voor oe oud-strijders van 1830 en '31 een plaats aftestaan by gelegenheid van de huwelijksplechtigheid van H. M. de Koningin, zijn tal van toezeggingen ingekomen. Iemand bood zelfs een geheel vertrek met prachtig uitzicht aan. OVERSCHIE, 24 Januari, De Raad dezer gemeente zal eene vergadering jhouden op Zaterdag 26 dezer, des voormiddags te 9% ure.

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2