üj m liijf ft Transvaal en Oranje-Vrijstaat V V* V V V V BIMEJÏLAND. STAQSMEÜWS. Do Koning- heeft een boodschap aan zijn vork over do zeeën gericht, waarin Jiij ge waagt van do talloos» blijken van sympathie, die hij heeft ontvangen. Hij herinnert aan de belangstelling van zijn gebelde moedor in den vooruitgang der koloniën onder uitge breide zeifregeerïiig eu aan haar trots over hen, die voor het rijk stroden en gestorven zijn in Zuid-Afrika, Hij verklaart, dat ook hij vertrouwt op de toewijding van de be volking der koloniën en haar volksvertegen woordigingen. Do Fransche Kamer heeft d-e beraadsla ging over hot ontwerp op de \ereetiigingen voortgezet. Groussi-ex diende een amende ment in op artikel 2. bepalende dat vei-eeni- gingen zond-er voorafgaande kennisgeving vrijelijk kunnen worden opgericht, maai geen rechtsbevoegdheid adieu bezitten, ten zij zij overeenkomstig de nvt wot den opge richt. Het amendement werd door Waldeck- Rousseau bestreden, doch aangenomen met 292 tegen 2S7 stemmen. De Duitsciho kroonprins zul ingevolge de wensehen zijns vaders in den loop van dit jaar eenigen tijd in Engeland dooi brengen, teneinde daar de politieke, connnercicele en sociale toeetanden te leeren kennen. En niet de krijgskunde van Butler, Ro- berts en andere corypkoeëu op dat gebied 2 Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft de Kanaalwet in behandeling geno men. Het Perskantoor van het Algemeen Neder landse!» Yeibond te Dordrecht wenseht van uit Zuid-Afrika teruggekeerden gaarne eenige inlichtingen te ontvangen omtient de navol gende door de familie aangeviaagde peisonen; W. J, Schepper, ambtenaa»- der Z.A.S..M.. op commardoTh. Vogel, dito; Dirk van Sijp, dito A. H. Scholte, bouwkundige te Smaldeel Jan Dekker, a/d drukkerij van gebr. Stolp te Ermeio C. F. Fritze, gouver- nements-opziciuer te JohannesburgR. H. Rademacher, dito te PretoriaMej. M. R. Rademacher, te Pretoria; F»anken, claim inspecteur van het mijnwezen te Johannes- bmg; Eduaru Bok, oud-staatssecretaris te Pretoria; II. J. Hietbiink, spoorwegbeambte te DalmanuthaRudolph Maltinnen, op com mando; Johs. Yoogt Ez., dito; J. Bruin, krijgs-eommissaiis bij het Pietorialager en H. H. A. Htlhoist Botschoever, was op liet buieau van den Comraaudant van poïitie Chr. Botha te lirrrner-dor p, later uitgetrokken niet liet Swazieiand-commando, thans onder commandant Opperman. Gistermiddag te half 4 had op ite-t voor plein van het paleis te 's-Gravtimage dekui- debfetoogmg van de harmonit- en faniare- verec ingingen plaats, tbc volkomen geklaagd mag hteten. H. H. 31. 31. en de Hertog, die in een met 1 paarden gespannen open rijtuig van het station tei ugkwameu, waar zij Groot vorst "Wla-duu.r van Rusland hadaen be groet, keerden tegen het bepaalde uur van daar terug. Bij liet paleis gekomen, steeg een hartelijk gejuich uit de zich daar ver dringende menigte op, dat de muziek van de „veld" overstemde. AJvo.eiis uit liet rij tuig te stappen, beantwoordde de Konink lijke Bruid deze juichkreten. Langzamerhand kwamen de deelnemers aan dese huldebetooging onder een vroo'ij- ken marisch aan. Het waren cr 750, verte genwoordigen van ongeveer 300 dilettanten- ltannonie- en faftfare-corpsen uit alle oor den des lands, tot van de Noord- en Zuider- zee-eilanden t-oe. Deze allen schaarden zich om den direc teur, deu heer Kessols uit Tilburg, terwijl in een wijden kring 198 banierdragers ge schaald stonden. Niet3 verried, dat al deze dilettanten niet gewoon waren samen te spelen. Krach tig en flink kiouken de tonen, het wa» een waarlijk .grootsch effect. Het eerste nummer was het koraal ..Xun dankefc alle Gott'' van Johaim Criiger (1649). vervolgeiis werden het oude VTilhel- xnus en hef Atecklenburgsche volkslied ten gehoore gebracht- Hen Bruidspaar luisterde aan het ecne, H. 31. de Komngin-3Ioeder en vt-uige leden van het gevol? aan een ander von.-ter; tus- O O ©dien elk nummer jubelde en juichte de me nigte naar hartelust. Later weiden nog uitgevoerd de Oranje- Nassau-triomfmarseh van den heer Kessele en toen nu het Bruidspaar de betoogers van het balcon kwamen danken, donderde de jubel van volk en manifestanten door de lucht. Tot slot werd nog het Dankgebed van Adr. Yalerius (1626) gespeeld'. Tusschen de verschillende nutnmer3 wer den. -de leden van de commissie van organi satie door H. H. 31. 31. en Z. H. ontvan gen. De heer Biessus, voorzitter der com missie bood een album aan mot het pro gramma en de namen der deelnemend', ver een'.gingen onder dankzegging voor de eer, dat H. 31. de hulde had willen aanvaarden, terwijl hij de beste weuschen voor heb geluk van het Vorstenhuis mi het land uitte. H. 31. dankte voor dit huldebetoog, dat Haar des te aangenamer was, -daar liet een hulde van alle etandér? was. Ook Z. H. dankte in het Hoüandsch voor deze ovatie, evenals de Koningin-3Ioc-der. Na afloop der manifestatie verlieten de- deelnemers in geregelden optocht 't voor plein van het paleis, nadat nog eens eon inld gejuich de lucht had doen trillen. Tc 4 uren ontving het Bruidspaar de ver- scMUende deputaties uit Den Haag en Znid- Holland, woilco geschenken hebben aange boden en waarbij H .31. do Koningin-Moe der tegenwoordig was, nl.dames uit' Den HaagNeaerlandsche jonkvrouwen vrou wen uit 's-Graveuhag'evrouwen uit- Rotter dam hot gemeentebestuur van 's-Graveu- hage; het regiment grenadiers en jagers; do algemeeuo ke-rkeraad'de 's-Gravenhaag- scho vereeniging „Bijbel en Oranje'; do Handwerksschool van TL 3t. 'te Scheve uili ge n, zoomede een deputatie van oudgedieu- deu van het 15e regiment huzaren uit Duitscliland, waarover de Koningin het be vel voert. Tot aanbieden van liuldeadressen zijn ontvangen: deputation uit den kezke- raad dor Luthersche, gemeente to s-Graven hage; van de Duitsche kolonie to Rotter dam van den Senaat der Universiteit te Leidenvan de Polytechnische School to Delftvan de Verceniging van onderofficie ren der dienstdoende schutterij te Delft. De deputatie, uit Amsterdam tot aanbie ding van -de gouden koete kweet zich tevens van haar taak. De serenade door de verschillende zang verenigingen te brengen hnd gisteiavond te 8 uur plaats. Aan deze hulde werkten mede de Ko ninklijke Zangvereeniging nCecilia" uit 's-Gra venhage, de Koninklijke Liedertafel sZang en Vriendschap" uit Haarlem en de Koninklijke Zangvereeniging uRotte's Mannenkoor. Na opgesteld te zijn, stelde de stoet zich te kwart over zevenen in beweging. Vooraf ging een escorte bereden politie, dan de hoofd commissaris en de hoofdinspecteur, daarna een piket huzaren, vervolgens de muziek der veldartillerie, nog eens politie, fakkeldragers, de muziek van het 6e regiment infanterie, de banierdragers van de deelnemende ver- eenigingen, dan de zangers, waarop de muziek van het 4e regiment volgde, terwijl de stoet door politie en cavalerie gesloten werd. Vóór het paleis was een meer dan ont zettende menschenmassa vereenigd, doch alles ging zeer ordelijk toe en de beleefde bevelen der politie werden snel opgevolgd. Even 8 uur weerklonken de trompetten, de stoet was in aantocht. Bij het paleis aange komen werden de banieren onmiddellijk achter de estrade voor Richard Ho! bestemd geplaatst. De zangers vormden een grooten hoef; de fakkeldragers schaarden zich daar achter, om het den zangers gemakkelijk te maken den tekst der liederen te lezen. In het midden stond de muziek van het 4e, 6e en 7e regi ment infanterie. Even over achten verscheen het Vorstelijk Paar voor een der vensters van de Witte Zaal. Een oogenblik stilte en uit de dichte menigte, hel verlicht door de zee van slectrisch licht, stijgt het gejubel van ïLeve de Koningin Leve Hertog Hendrik 1" los. De Koningin in een licht avondtoilet gekleed droeg het lint van het Grootkruis van den Ned, Leeuw; de Hertog stond in generaalsuniform (groot tenue) naast Haar. Eveneens in licht toilet is aan het naast bijzynde venster ook de K mingin-Moeder gekomen. De niet dienstdoende dames en heeren van de hofhouding waren uitgenoodigcl de -eronade by te wonen. Zoodra lief Bruidspaar en de Koningin- Moeder hadden plaats genomen, betrad de arijze Hol de estiade, een oogenblik en machtig mooi kionk het Wilhelmus van Nas=au we. Toen Hol na het eerste nummer zich naar net Vorstelijk gehoor boog, waarbij zich nu ook Grootvorst Wlndimir, de Vorst en Vorstin van Waldeck en de Vorst en Vorstin van Bentheim gevoegd hadden, werd zijn groet vriendelijk beantwoord. Telkens weer hoorde men de kreten ïLeve het Vorstelijk Paar". Het tweede nummer was sHolland's Glo rie". Gelijk ingezet, als zongen zij steeds samen, die zangers, klonk het zacht beginnende en meer en meer stijgende machtig. Vervolgens werd uitgevoerd het koraal met de woorden van dr. Sclmepman, Hoog er steeg de geestdrift, maar nog niet had zij baar toppunt bereikthet slotnummer moest nog komen. Hol zwamde zijn scaf en daar klonk het sWien NeeihmNch bloed". Trotseerend alle koude vlogen de hoeden en petten af. Het tweede couplet was onhoor baar, het Vorstelijk Paar was op het balcon gf treden, hoeden, petten en zakdoeken vliegen da lucht in, de fakkeldragers vergeten hun flambouwen, allen zien op naar de jonge Vorstin en haar aanstaanden Gemaal. De Vorsten gaan weer naar binnen en de serenade is geëindigd maar zij was schit terend en onvergetelijk. De directeuren gingen in het paleis, waar zij aan II.H. M..M. werden voorgesteld en door H, 31. hattelijk bedankt. Ook de terugtocht van den stoet liep uit stekend af; het volk bieef bedaard staan en liet de zangers passeeren. Het was een ware zegetocht; op vele plaatsen werd ben- gaalsch vuur voor de zangers afgestoken. In den Dierentuin teruggekeerd bracht de voorzitter van het comité voor de Volkshulde, graaf Van Bylandt, allen dank en wenschte bun den meesten voorspoed en bloei toe. Nog geruimen tijd bleven de zangers ge zellig bijeen. Onmiddellijk na afloop der serenade, 9 uur, kwam de eerewacht aanrijden. De heeren, onder commando van graaf Van der Duyn, droegen attiiia en rijbroek van wyn roodkleurige stof, de attiiia voorzien van braudenbourgs of tressen en kraag en opsla gen van astrakan. Een klein toipa omzoomd met zwart astrakan, met witte veer, diende tot hoofddeksel. Cavaleriedegen met gouden sabelkwasten verlokte rijlaarzen voltooiden het mooie costuum. De witte schabrakken dei' paarden droegen een kon nklijke kroon, terwijl oranje- rozetten de hoofdstellen der paarden ver sierden. In üchtblauwen satijnen mantel en wit hoedje nam H. M. in het h la daumont bespannen rijtuig plaatstbij Haar zaten de Koningin-Moeder en de Hertog. De comman dant en onder-commandant reden ter rechter en ter linkerzijde van het rijtuig. Voor den stoet reden de hoofdcommissaris van politie met een hoofdinspecteur, dan de burgemeester in ambtsgewaad, vervolgens een escorte cavalerie, een gedeelte van de eerewacht, het Koninklyk rijtuig, het tweede gedeelte van de eerewacht, het gevolg der Vorstelijke personen en ten slotte een escorte cavalerie. In vry sterken draf reed de stoet naar het Staatsspoorstation, De illuminatie was niet zoo schitterend als in 1898, maar toch maakte het een schoonen indruk. Overal werd het Bruidspaar door de dicht opeengepakte menigte luide toegejuicht. Op de nadering van de rjjtuigen werd op vele plaatsen bengaalscii vuur afgestoken alleen op de Gedempte Gracht werd even stil gehouden, daar een der commissarissen van de versiering eenige woorden sprak en een bouquet werd aangeboden. Tot ruim elf uur duurde de rit; aan het paleis gekomen, moest het Paar zich nog even voor een der vensters vertonnen om aan den wensch van de jubelende menigte te voldoes. Was voor de bewoners van het paleis de vermoeiende dag hiermede afgeloopen, de vreugde op straat duurde nog lang voort. Van ongelukken hoorde men niets. Aan de stations verdrong zich een ontzet lende menigte het Hollandsche spoorstation moest gesloten worden en de menigte wachtte uren lang op straat. De rijtoer hierboven beschreven werd onderbroken door de ontvangst van do vor stelijke personen aan het station. Te kwart over 9 werd de extra-trein gewacht en reeds om 8 uur was het in de Rijnstraat meer dan vol. De vroohjkheid nam toe, toen allerlei liofrytuigen en grootwaardigheidsbekleeders zich langs de menigte naar het station be gaven. Toen de koninklijke stoet voorbijtrok nam het gejuich schier geen einde en toen het Bruidspaar uitstapte werd het door den gloed van bengaalsch vuur omgeven. Op het perron hadden zich inmiddels een aantal autoriteiten vereenigd. Bij het naderen van den trein speelde de kapel het »Heil dir im Siegeskranz". Het vorstelijk gezelschap werd begroet door het hooge Bruidspaar. Onderwijl de Vorstinnen zich in de wacht kamer hadden begeven, inspecteerde de Her tog met de aangekomen vorsten, behalve prins Albert van Pruisen en de jonge groothertog van Mecklenburg-Schwerin in schitterende uniformen de eerewacht, onder het spelen van het Duitsche volkslied. Daarna werd nog even in de wachtkamer vertoefd en had de voorstelling van de aan de vorsten toegevoegde personen plaats, waarop allen zich naar de rijtuigen begaven. Bij H. M. nam de moeder van den Hertog plaats, terwijl de Koningin-Moeder in het volgende plaats nam. Op den verderen tocht was het wederom een onafgebroken jubelen en juichen. De vorstelijke gasten, die aankwamen waren de groothertog van Mecklenburg-Schwerin, prins Albert van Pruisen, de Vorst van Schwarzburg Rudolstadt, hertog Paul Frederik van Mecklenburg-Schwerin met zoon, hertog Adolf van Meckieoburg-Schwerin, de prins van van Reuss en de prins von Wied, verder de voisten van Waldeck, hertogin Paul Fre derik, de voisten van Schwarzburg Rudol stadt, groothertogin Marie van Mecklenburg, hei login Sophie Charlotte van Oldenburg, de prinsessen Adolf en Tekla van Schwarzburg Rudolstadt en de prinses van Reuss. Yoor het publiek buiten het Paleis bood heden voormiddag het aan- en afrijden dier leden van 'het diplom at en-coi-ps een inte ressant schouwspel aan. Eten staalkaart van allerlei uitlieem6clie uniformen en gala- drachten vertoonde zich. aan do oogen der nieuwsgierigen. 'tWas ten 11.30 uur ontvangst der bijl 't Nedcdand'scho Hof geaccrediteerde gezan ten, ter overhandiging der brieven van ge- hikwenschen. Al de hoofden der missiën waren verge zeld van hun dames en de leden der legatiën die reods vroeger aan H. 31. waren voorge steld. De niet-voorgestelden zullen morgen door hot Bruidspaar worden ontvangen. Sir Ho ward, Britsch. gezant, do graaf de Sélir, Por- tugeesch gezant en dr. Leyds, gezant der Zui d-Air ik aan sc liö Republiek, waren mede tegenwoordig. O O Bijzonder viel in het oog de elegantie der voormiddagitoiletten van de dames. Die van den Engelschen gezant hadden voor doze gelegenheid) den rouw afgelegd. iv Ten 64 uur hedenmiddag is er gala-diner in de Groote Zaal, Rembrandtkamer, Voor- Paviljoen en Galerij-zaal ten Hove. De Hoogo Vorstelijke Gasten die daar aan doelmanen, komen bijeen in de Witte Zaal. Verder zijn aan dit diner genoodigd: hel corps diplomatique, voor zoover betreft do boofden van missies met hun dames; do niet-vorstelijke vreemde gastenhet gevolg der Vorstelijke gasten; dó diensten van Eer; do aan de militaire doputatiën en corpsen toegevoegde officieren; de presi dent van de Tweede Kamer en mevr. Gleich- man; de Ministers, hoofden van bestnur met hun echtgenootendo Minister van Staat to 's-Gravonhage, baron Mackay, en het bureau van het hulde-feestcomité, be staande uit voorzitter, vice-president, secre taris en penningmeester. Na afloop van hot feestmaal' wordt cercle gehouden en begeven 't Hoogo Bruidspaar, H. 31. de Koningin-Moeder on do Vorstelij ke Gasten zich naar do door d'e Feestcom missie aangeboden gala-uitvoering in ien Koninklijken Schouwburg, waar bijna de ge heels eerste rang tor 'beschikking is gestold voor de Koninklijke familie en Haar genoo- digden met gevolg. Voor da verschillende hotels, waar de Vorstelijke gasten van Tl EI. MM. de Ko ninginnen tijdens de feestdagen vertoeven, zyn militaire wachten geplaatstal die hotels zijn op fraaie wyze versierd. De Meckleriburgsche gasten logeeren in ïHótel Bellevue"in hótel >Pauléz" de vorst van Wied en de Erfprins en Erfprinses van Wied; Grootvorst AVladimir, Grootvorstin Helene en Grootvorst Boris van Rusland, prins Hendrik XVIII van Reuss en gemalin, hertog Adolf van Mecklenburg verblijven in het Hótel des Indes". In de ïOudo Doelen" zijn gelogeerd prins Albert van Pruisen, de vorst en de vorstin Van Waldeck Pyrmont en de vorst en vorstin van Bentheim alsmede de erfgraaf Van ErbachSchönberg, Ten slotte vertoeven de vorst en vorstin Van SchwarzburgRudolstadt, de vorst en vorstin Henri en de vorsten Hermann en Ulrich van SchönbergWaldenburg ia het sHólel de Twee Steden", Al deze hótels en vooral het laatste zijn zeer vorstelijk ingericht en voorzien van alle mogelijke comforts en versieringen. De Erfprins en de Erfprinses van Wied en de Vorst van Waldeck brachten gister middag aan den Vorst en de Vorstin van Bentheim, kort na hun aankomst een 'bezoek in het Hotel den Ouden Doelen. Prlna Albert van Pruisen heeft gis'ei- avond ko-rfc na zijn aankomst in hot hotel een Ouden 'Doelen de eerewacht der Jagers geïnspecteerd, die vóór het Hotel geschaard dond. Gisteravond was grootvorst Boris m?i den Russischen gezant en het gcheele perso neel der beatio de gast van jhr. E van l.ooii, te 's-Graverihage. Grootvorst Wladimir bezocht heden met generaal jhr. Laman Trip, hem toegevoejd, den Russisch en gezant. De deputaties van het regiment Mecklsn- burgsche fuseliers en van het huzarenregi- ment sKoningin Wilhelmina" zijn gisteren ook reeds in de residentie aangekomen. Bij de huwelyk-plechtigheid in da Groote Kerk te 's-Gravenhage op a. s. Dondeidag zal de lieer A. N. Koopman bq het binnen komen van het vorstelijk bruidspaar op het orgel Sanctus van Handel spelen en bij het einde der plechtigheid sMarche Pontificale" van J. Leinmens. Vóór den dienst zal de heer Koopman plechtige orgelstukken voordragen van Corelli, Merkel, Niels Gade, Guilmaut en anderen. Wegens den lagen diapason van het orgel wordt Glück's sKoranl" door het koor een halven toon hooger (in Fis) ge zongen. In een gisteren gehouden vergadering van Scheveningsche reedors is besloten dat de corporatiën met de feestwagens Woensdag na afloop van het défilé voor het paleis, ter stond naar Scheveningen zullen vertrekken in de hoop daar nog tijdig te zijn om 11. M. de Koningin en den Hertog bjj hun bezoek aan de achtste aideeiing hetzij aan den Ouden Scheveningschen weg, hetzij aan de Stad houderslaan te begroeten. De stoet zal daarna de Keizerstraat door trekken en op den zeeboulsvard ontbonden worden. De Koninklijke 3rereeniging het Neder landse!» Tooneel zal twee portretten in den foyer van Je Hofloge van den Haagschen Schouwburg plaatsen, n 1, dat van H. 3I.de Koningin en dat van Hertog Hendrik, ver vaardigd door mejuffrouw Sophie llirschmann. De Nederlanders te Buda Pest!» zullen H. M. een bl'yk van gehechtheid geven. Ter herinnering aan het bezoek, dat 11. M. en H, 31. de Koningin-Moeder in 1895 aan Buda Peslh gebracht hebben, besloten zij den Hongaarschen schilder L. Bruch Lajos het vervaardigen van een groote schildeiij van de zoo prachtig nan de Donau gelegen hooldslad ap te dragen. Het doek is reeds op weg naar de residentie. Op Donderdag 7 Februari a.s. zal, onge veer to 3 uren, eon buitengewoon nummer van de „Staatscourant" wordeai uitgegeven. Aan den avond van dien dag zal heb gewone immer der „Staatscourant" niet Verschijnen. Gistermorgen werd' mot do Gouden Koets die Zaterdagavond por extra-trein te 's-Gra venhage per Staatsspoor werd aangebracht, een proefrit gemaakt, in hot bijjzijn van den 2en stalmeester van H. M. do Konin gin, den beer Bieleveld' en den iheea- Spijker wit Amsterdam. Hieruit bleek, dat heit rij tuig zonder bezwaar d'e Gevangenpoort pas seerde, zoodat geen verlaging van den vloer noodig bleek, waarvóór eerst met het oog op de grootte van het rijtuig gevreesd werd. H. M. de Koningin heeft aan Hare Vor stelijke gasten, voor zoover zij niet reeds begiftigd waren met grootkruisen van de Nederlandsche orden, by gelegenheid van het huwelijk dergelyke ordeteekenen verleend. Vervolg onder Laatste Nieuws.) mede te werken en heeft naar aanleiding daarvan de Ged. Staten van onderscheiden provincies verzocht lo. hem te willen opgeven hoeveel amb tenaren (werklieden hieronder begrepen) elke gemeente in vasten dienst heeft; en 2o. de gemeentebesturen uit te noodigen de vragenlijsten, welke hun rechtstreeks door het bestuur der vereeniging zullen worden toegezonden voor den burgemeester en ieder der ambtenaren (werklieden hieronder be grepen) in vasten dienst der gemeente zijnde, zoo volledig mogelijk in te vullen in verband met den toestand op 4 Mei a.s., en ze voor 1 Juni d. a. v. weder rechtstreeks aan dat bestuur (adres: den heer A. de Vuider van Noorden, te Middelburg, Secretaris) te doen toekomen. Bjj Kou. besluit is aan jhr. mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen, gewezen buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister in disponibiliteit een pensioen toegekend ten bedrage van f3000 'sjaais. I)e Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 dezer bedroeg: bij de Nederl. Bank2,270,137.87'/s bij de betaalmeesters. - 3,709,786.21 Te zamen f 5,979,924.08 t/s v De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal deze week niet plaats hebben. Ha\ Ms. pantserdekschip Noord-Bra bant kwam Zaterdag met hdt verifiiceren van do kompassen gereed en is naar de re-e de vertrokken, waar hob met ITr. Ms. pant- serdeksclup Zeeland aal verblijven ter begroeting1 van den Keizer van Duitsclilaud. V Het pantserdekschip Noor d-B rabftnt zal op zijn reis naar Oost-Indië aandoen Al giers, Port-Sa'id, Aden, Colombo en Atjeh. Ned. Yereenlgïng voor Gemeentebelangen, Het bestuur dezer vereeniging heeft een adres gericht tot den minister van binnenl. zaken ten einde de gemeentebesturen uit te noodigen de in overleg met een deskundige op te stellen vragen te beantwoorden, die den grondslag moeten vormen voor het oordeel of en in hoeverre pensionneering van ge meente-ambtenaren mogelijk is. De minister is bereid bevonden hiertoe Blijkens bij het Dept. van Marine ontvangen bericht isllr. Ms. pantserdekschip Holland, onder bevel van den kapt. ter zee S. K. Sybrandi, 4 dezer van Sabang (Poeloe Well, Atjeh) vertrokken ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland. KETHEL EN SPADAND, 5 Febr. In de gehouden vergadering der werkliedenvcr- eeiM'ging „tot ondersteuning bij ziekten" ia besloten in het vervolg in plaats van vier, vijf guld'en per week uit te koeren. Alken de leden, -die na 1 Jan. 1901 lid zijn gewor den of worden, hebben op deze veriiooging dit jaar geen aanspraak. Het huwelijk der Koningin. 3forgenavoud zal ook in het kerlcgebouw der Gerei, ^-meerite aan de Lange Nieuw- straat een bidstond worden gehouden. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal ter gelegenheid, van het huwelijk van H. 31. de Koningin een 2e uitvoering plaats bobben van het Kinderkoor uit school O, van de cantate en de operette „de IJsjonk- vrouw". Het euecei dat de eerste uitvoering de vo rige week he'fc cchad, is waarborg dat ook i»i. dezen „dubbel feestelijke»" avond do Saai uitverkocht zal zijn. J. J, Roelaiits. -j- In ons nummer van gisteren hebben wij reeds in een kort berichtje medegedeeld dat te 's-Gravenhage is overleden de heer J. J. Roelants, oud-directeur der gasfabriek en wateileiding alhier. Waar dit bericht een rnan betreft die het beste deel van zijn leven in dienst der ge meente heeft doorgebracht, daar achten wij het gewenscht een enkel woord te wijden aan de nagedachtenis van den overledene. In het jaar 1868 werd de heer J. J. Roelants benoemd tot directeur der gemeentegasfabriek alhier, nadat h'y gedurende geruimen tijd als directeur aan de gasfabriek te Vlaardingen, fit ma IJzermnns Go., was verbonden geweest. Toen in 1886 in deze gemeente de water leiding in exploitatie werd gebracht werd ook aan hem de directie dezer gemeente- industrie toevertrouwd. YVat de heer Roelants als directeur voor de gasfabriek is geweest kunnen de jaar verslagen dezer onderneming het best ge tuigen. Eea geheele reorganisatie heeft de fabriek onder zijn directie ondergaan en zeker mng wel speciaal vermeld worden dat elke verandering of vergrooting werd uitge voerd volgens de door hem aangegeven teekeningen en onderzijn persoonlijke leiding. Met de groote toename in liet gasverbruik heeft de fabriek steeds gelijken tred moeten houden, en steeds heeft zij ten volle beant woord aan de eischen die het verbruik haar stelde en tevens aan die welke aan een sfinan- cieele" onderneming natuurlijker wijze wor den gesteld. De heer Roelants was een uitnemende scheikundige en deze gaven heeft hij in het financieels belang der gemeente gebruikt, o.a. door het amoniakwaier niet meer als zoodanig te verkoopen, doch dit om te zetten iu zout, waarmede de gemeente aarizienlyke winsten heeft behaald. Hoe hoog het oordeel des heeren Roelants als gasdirecteur wordt geschat is nog in de laatste zitting van den Schiedaroschen ge meenteraad gebleken, toen het rapport door hem aan het gemeentebestuur ingediend om trent noodig-gebleken-uitbreidingals uitgangs punt werd gebruikt voor de memorie aan don Raad, waarbij de toestemming voor die uit breiding door den legenwooi'digen directeur gevraagd, werd toegelicht. Toen de lieer Roelants tegen 1 Septem ber 1898, dus na ruim 30-jarigen dienst bij deze gemeente, zijn ontslag vroeg, spraken wij den wensch uit dat hij nog eenige jaren

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2