PREMIST «ERIN EÜROPA. Transvaal en OranjeWrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. VL AARDINGEN. MAASSLUIS. Ingezonden Mededeelingen. De eenvoudigste behandeling is dikwijls de beste. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Een journalist, die »'<r.iangs uit Zuid-Afrika teiugkeerde en slechts 5 weken geleden nog by Ghrïsttiaan De Wet te Lindley was, deelt mede Toen ik den Boerengeneraal, dien ik lang in Pretoria kende, vroeg of liet waar was dat hij de gevangen Engelschen, die hij weer liet loopen, evenals dit vioeger met zijn vee plaats had, brandmeikte met een gloeiend ijzer, antwoordde hij Dat is natuuilijk een verzinsel. Het i$ bovendien niet noodig, omdat men oude be kenden, die men zoo dikwijls bij zich ziet, wol zonder visitekaartje kent. 4*esaeng«ie jtededecttnjjco- Einde Maart, zoo schrijft» de Daily Tele graph", zal de rogtenng een wetsontwerp in dienen bij het Engclsehe Parlement betref fende ds, hervorming van het leger. De Fransche Kamer hoeft de begrooting aangenomen met 473 tegen 42 stemmen. Max Regis hoeft, volgens de ge volg gegeven aan zijn voornemen en rijn ont slag aangevraagd als burgemeester van Al giers. Rij don Fransclïen Senaat is ingediend een voorstel tot bekraolitiging van een'tus- sehen Frankrijk en Italië overeengekomen toevoeging aan het intlevexingsverdrag, die bepaalt dat aanslagen op hot leven van vor ston en leden van het koningshuis met lan ger zullen worden beschouwd als staatkundi ge misdaden. De daders van dergelijke aan slagen zullen dus uitgeleverd kunnen wor den. Hei verdrag is geteekend door minister Delcussó en den Italiaansclien gezant graaf Torniolli. "Vandaag of morgen zal de krijgswet te Madrid hoogstwaarschijnlijk opgeheven wor den. De minister-president zal dan met ge neraal Welver beraadslagen, en indien deze toestemt, zal hij de civiele rechtspraak we der herstellen. De ministerieel© crisis zal in de volgende week vermoedelijk eindigen. Heb bericht, dab de koning van Italië mot Mei naar Engeland zou gaan, wordt alwedea tegengesproken. De Konmg blijft kalm thuis do gewichtige t'ami hegebeurt ems afwachten De officieus® „Nordd. Alig. Zrg." schrijft- .,Z. AI. de konig van Engeland, is voorne mens, dezer dagen een reis te maken naar Duitsohland. Dat de reden voor deze rei» van den Bi-itschen monarch gezoalit moet worden in cfe ernstige riekte zijner doorluch tige zuster, keizerin Frkdrich, is helaas ze ker. Hoewel dus het bezoek aan Kronborg als een uiting van broederlijke genegenheid enkel een familiezaak is, hebben eenige Duit- sche bladen er ioch een staatkundige ge- beurtenis van trachten te maken, om venij nige aanvallen te kunnen doen, welke ook Z. AI. den Keizer uiterst pijnlijk moeiten aandoen. Dat verraadt een gebrek aan fijn gevoeligheid, dat de scherpste afkeuring ver dient." Bij de vier mogendheden, die controle uitoefenen over Kreta, moet hot plan be staan haar internationale troepen terug te nemen en te vervangen door Grieksch© gar nizoenen, in opdracht dor beschermende mo gendheden. Een merkwaardig geval heeft zich te Kon- efcaniinopel voorgedaan. Talrir-bey, de hoofd redacteur van heb invloedrijke en gevreesde palaisorgaan „Serwet", die reeds langen tijd met den minister van landbouw Sekm Mel- ham e overhoop lag, bedreigde dezen in. het paleis na een korte woordenwisseling met •een revolver. Sedert is de minister spoorloos verdwenen en ondanks het strenge bevel dalt in het paleis geen Wapens godragen mogen worden zelfs officieren moeten bij audiën ties den sabal afleggen loopt Taldr-bey vrij rond. Alen vreest, dat de minister, die een Syrische Christen is, door den invloed van de pan-islamiefcisohe camarilla, waarvan Takir-bey een besliste gunsteling is, verban nen of vermoord is. De grondwettelijke vergadering van Cu ba, in geheime zitting bijeengekomen, heeft de voorwaarden aangenomen, welke de Ver- eenigde Staten gesteld hadden voor erken ning der Cubaa-nsche onafhankelijkheid. In Xederland. Omstreeks half 8 had zich gisteravond een groote menigte op het Janskei kbof te Utrecht verzameld, om getuige te zijn van een sere nade door het Utrechtsche Studentencorps aan president Kruger te brengen. Toen de stoet precies om half 8 voor het hótel was gekomen speelde de muziek het Transvaalsehe Volkslied. De Senaat van het korps en eenige honoraire leden begaven zich naar binnen en werden onmiddellijk bij president Kruger, in wiens gezelschap zich de heeren Van Boeschoten, Woimarans en Bredell bevonden, toegelaten. De rector van het studentencorps hield vervolgens een toespraak, waarin hij ver klaarde, dat het hem een voorrecht was uit naam van 500 leden van het corps, waar onder 2 leden-landgenooten van den president waren, (die echter bij het uitbreken van den oorlog onmiddellijk naar hun vaderland ge gaan zijn) het woord te mogen voeren. Vervolgens drukte spreker de sympathie van het corps voor de Boeren uit en sprak den wencch uit, dat de vrede spoedig ge sloten mocht worden en dat de President geheel hersteld zijn vaderland weldra vrjj en onafhankelijk mocht terugzien. De president bedankte voor da betoonde sympathie en onderhield zich daarna eenige oogenblikken mot de leden van den Senaat o.a. sprak hij over de llollandsche taal, waarmede men in een groot deel van Afrika en zelfs nog b(j negerstammen terecht kan. Daarop vertoonde de president, die er flink uitzag, zich aan verschillende vensters van het hótel door de buiten verzamelde menigte geestdriftig toegejuicht. Nadat de Senaat afscheid van den president had genomen, werd bij door den heer van Boeschoten uitgeleid, vsaaiop de stoet het Jai.skeikhof vei liet en ook de menigte zich verspreidde. Gisteren is door een deputatie van 3 per sonen namens enkele honderden te Utrecht wonende Duitschers aan den President een adres van sympathie aangeboden in een mooi album vervat. De heeren weiden door den heer Van Boeschoten bij den President bin nengeleid. Eeu hunner hield een korie toe spraak, waai in hij zeide, dat deze hulde oprecht uit het hart der ondei teekenaars kwamde redenaar wenschta den President en zijn volk namens allen het beste toe. Kruger, die een khaki jasje aan had, de handen op den Bijbel gevouwen, zei, ibt album dankbaar te aanvaarden. Van alle politieke en godsdienstige richtingen wot den hem adres sen van sympathie toegezonden hierin ziet hij een bewijs te meer voor de rechtvaardig heid van de zaak van zijn volk, dat hij is er van overtuigd ten slotte zal zegevieren. Na de officieele ontvangst bleef de Presi dent nog eenigen tijd genoegelijk inet de heeren gezelsen. Dr. Lingbeek heeft aan het hoofdcomitd van het Roode Kruis o. a. een brief over- gi legd, waarin hem namens alle te Loren$o Maiquez vertoevende burgers van Transvaal en deu Vrijstaat hartelijk dank gezegd wordt voor al, wat hij gedaan heeft, Met zeer vvaardeeiende woorden woidl in dit schrijven melding gemaakt van de vele moeite, die dr. L. zich heelt moeten ge- ti oosten en van het groote succes, waarmede zijn streven is bekroond. Ten slotte wordt hem een voorspoedige reis naar Europa teegewiwht. Te Lorengo Ala quez bevinden zich van de Nediu Undsche ambulances nog de doctoren Kaiser en Van Engelen, en de verpleegsters Schipper, Sevenhoven, Drayton Lee, De Jonge en Boog, ter behandeling en verpleging der Boerei kigg-gevnngenen. Hiervan vertrekt de arts Van Engelen naar Nederland. Bij de overbrenging der Boerenkrijgsge- vangenen naar Lissabon, waarheen ook het ambulancepersoneel zich zal begeven, bestaat het vooi nemen, dat aldaar ter verzorging dei- Boeren zullen blijven de arts Kaiser en de verpleegsters De Jonge en Boog. De andere verpleegsters keeren dan terug. Het Koninklijke Echtpaar. Het programma van den feestelrjken intocht van H. M. de Koningin en Prins Hendrik op 9 Maart te Apeldoorn luidt Aan het station der H. S. AI. wordt het echtpaar ten ongeveer elf uur opgewacht door den Gemeenteraad in de versierde wachtka mer; een adres van hulde, wordt door den burgemeester aangeboden. Langs de verrierde dorpsstraat gaat de stoet, geëscorteerd door een eerewacht, naar de keik waar ds. C. Hattink immens de ker kelijke gemeente H. M. de Koningin en haar echtgenoot zal toespreken. Een zangkoor zal gezang 224, vvootden van Nicolaas Beets, ten gehoore brengen. De weezen der Hervormde gemeente bie den een bloemiu.kei- aan. Des middags te 2 uren onthulling van de Naald tei gedachtenis van wijlen den Koning en de Koningin-Moeder, geschenk der Apel- doornsche bm gerij, waai bij een mannenkoor toepasselijke iiedeien zingt er« de voorzitter der (eestcommissie het woord voert. De- avonds ten 8 uie luistert ijke fakkelop tocht, waaraan alle vereenigingen kunnen d» einernen. Millüewef. Door de commissi© van. rapporteurs rijn 3 amendementen voorgesteld. Het eerste strekt, om in art. 12, waar ge sproken wordt van. „vader", /moeder" of „voogd", de uitdrukking „vader" te doeu gelden zoo de vader de ouderlijke ma-ctht uiit- oefent, „moeder", zoo de vader overleden, is of in wettelijken zin ontbreekt, en „voogd", in geval de beide ouders werkelijk of in wet tel ijken zin ontbreken. "Waar met heb oog op meerderjarigen m deze wet van „curator" gesproken wordt, wil len rij dit doen strekken voor het geval', Jat iemand ouder curateele s'aat, hetzij zijn ouders leven of beiden of een van. beiden dood zijn. Het tweede strekt om art. ,115 alinea» 2 zoo te lezen, dab de aflevering -dor onder lo. bedoelde personen voor zoover dit niet plaats kon hebben 'tussehen 1 en 15 Maart, te doen geschieden tussehen 1 en 15 Maart van het volgende jaar. (Het regeringsontwerp wil in dit geval aflevering tnssohen 1 en 10 November.) Het derde amendement strekt om in art. 5 op te nemen, dat deze wet als „MUitiewst 1901" zal kunnen worden aangehaald De heer Verhe-y heeft 9 amenxheme-nten voorgesteld, o. a. Op art. 111 om te vergunnen. yvea-wisseJinjg van een loteling voor korte -oefening, die een graad of rang wenscht te krijgen en daarvoor geschikt ia, met een voor volledige oefening aangewezene, die daarvoor niet be ltsand i». Verder om inlijving van 'loteiingen in gar nizoenen van hun keuze ook to doen afhan gen van lichamelijke geoefendheid. Voorts om hot bij onbereden ingelijfd en, dio aan bepaalde eischen voldoen, mogelijk to maken met verlof buiswaanba to 'keeren voor eon gedeelte van den -eersten o-efenings- tijd. Dan n-Ojg om da moge.lijkhaid tot vermin dering van hot aantal herhalingsoefeningeu to doen vervallen voor hen, dio oan tot een rang of graad to worden opgeleid, vrijwillig onder do wapens zijn gebleven of gekomen, en ton slotte om d-e bijl de zeemilitie iugelij'f- den na afloop van hun diensttijd niet te ontslaan, maar te doen overgaan naar do la; dweer. De aanstaande verkiezingen. In de te Hatlingen gehouden vergadering van de kiesvereeniging «Vrijheid en Orde" aldaar is lot candidaat» gekozen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer A. Bouman met 55 stammen tegea 2 ia blanco, De afdeeling Zwolle van de S. D. A. P. beeft besloten mr. M. Mendels candidaat te siellen bij de as. Kamerveikiezing, welke eandidatuur de heer Mendels heeft aanvaard. Algemeen Kiesrecht. H<~t Ned. Comité van Algemeen Kiesrecht heeft zich met eene circulaire tot de be stuurders van politieke veieenigingen gewend, welke op de jaarvergadering van de Liberale Urne, gehouden 26 Jan, jl. gestemd hebben vóór de urgenUei klaring van grondwetsher ziening alsmede tot die, welke niet vertegen- woor digd waren, In deze circulaire, die vergezeld gaat van de statuten van genoemd comité, worden de veieenigingen uitgenoodigd zich bij het Ned. Comi'é voor Alg. Kiesrecht aan te sluiten Nad. Ver. tot Afsch. v, Alcoli. Dranken. Den lien Maart spreken in een openbare vergadering te 's-Gravenhage van de Ned. Ver, tot Afsch. van Alc, Dranken de he<r F. U. Schmidt over «Opvoeding en Geheel onthouding" en de heer Alb. Flothuis over «Arbeidersbeweging en Geheelonthouding". In de *SC.-Cf." van gisteren zijn opge nomen de wetten van 6 en 12 dezer, (Staats bladen nos, 6264) tot wijziging en aan vulling van de bepalingen in het Burgerlek "Wetboek omtrent de vaderljjke macht en de voogdjj tot wijziging der bapalingen betref fende het straffen en de strafrechtpleging ten aanzien van jeugdige persenen en tot vaststelling der beginselen en voorschriften omtrent maatregelen ten opzichte van jeug dige personen. Ingekomen bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp tot herziening der wet op de invoerrechten volgens de waarde der goederen Het bericht in een der Haagjjche dagbla den dat de soirée welke de Minister van Buitenlandsche Zaken Donderdagavond 28 dezer tin zijarn huize geeft, door omslan- digheden eenige dagen zou zijn uitgesteld, is geheel uit de lucht gegrepen. De soirée heeft op den vastgesteiden datum plaats. Er zal niet gedanst worden. De militair attaché van Amerika bij ons Hof, kolonel "Wheelow, zal deze functie nader- leggen en naar zijn land terugkeeren. Mr. J. C. Th. Heyligers, oud-hoogleeraar te Delft, is benoemd tot rechter in de ge mengde rechtbank te Afansousah (Egypte). OVERSCHIE, 23 Eebr. Bij het jagen langs de Rolterdamsche Scliie had een jaagpaard van den schuitenvoerder M. Van Velsen, het ongeluk te struikelen, in de Scfie te vallen en ouder het ijs te geraken. Met zeer veel moeite mocht het eenige personen gelukken het dier aan den oveikant dei Schie door het ijs te trekken. Toen het op den wal was. bleek het reeds gestorven te zjjn. Door B, en W. is aan den Raad mede gedeeld, in verband met het onderwerp «Voeding en kleetling van schoolkinderen", dat een onderzoek is verricht naar de regelen gesteld in ait. 4 van liet K K. besluit van 19 November 1900. Op grond van de berichten, ontvangen van de hoofden der scholen en van de school besturen, hebben B. en W, gemeend om vooralsnog zich te moeten onthouden den Raad voor te stellen om voor dat doel gelden disponibel te stelten. In hel Verenigingslokaal aan de Broersvest zal Donderdag 28 Februari as. een fee't- voorstelling worden gegeven met de kinemato graaf door den heer W. J. G. Wesselman van Amsterdam. Naar wij vernemen is de molen «"Wilhel- mina", voorheen «Washing!'V', verkochten zal daarin voortaan marmer worden gemalen tot magnesiet, waarvan in het buitenland kunstmarmer vervaardigd wordt. Zijn wg wel ingelicht dan blijft de tegen woordige eigenaar, de heer H. Kok, als baas aan den molen verbonden. Hedenmorgen brak in de branderij van den heer S. -van der Schouw aan den Noord- vestsingel de ruwketel waarin gelukkig nog maar weinig vocht was. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. 'Tot tijdelijk opzichter bij de gemeente werken voor het maken van een nieuwe gasfabriek is benoemn de heer Van Zon, thans tijdelijk werkzaam te 's-Gravenhage. 'Heden hield de commissie voor herschat ting van de grondbelasting zitting tot het annhooren van bezwaren. Er werd zooveel gebruik van deze gelegenheid gemaakt dat door de commissie werd besloteu de zitting te schorsen en voort te zetten op Dinsdag morgen 10 uur. Er heerschte zeer veel onte vredenheid, zoodat men reeds begint te spreken van het houden eener algemeene vergadering van eigenaien. 'De stemgerechtigde lidmaten der Ned, Herv. Gemeente alhier zullen op Woensdag 13 Maart a.s. in de gelegenheid worden ge steld om te beslissen over de vraag ol de benoeming van ouderlingen en diakenen en het beroepen van predikanten in de eerstvol gende 10 jaren zal blijven geschieden door den kerkeraad of dat het zal geschieden door een kiescollege. "Onder de vele personen wien gepasseerden Maandag tot een ware feestdag is gemaakt, behooren ook de oudjes in het Ned. Herv. Diaconiehuis. Ze werden den geheelen dag getracteerd. 'Gisteiavond had in de zaal «Harironie" alhier de laatste volkslezing in dit seizoen plaats, wnatbg als spreker optrad de heei P. H. van Abslioven alhier met het oi.dei- worp «Een der 7 hoofdzonden namelijk de «Onmatigheid," Op boeiende en somtyds geestige wqze werd door hem dit onderwei p behandeld, Na de pauze behandelde spreker de viouwen- bevveging van vroeger en en thans wat hem na afloop een daverend applaus be7orgde Alvorens aan zijne onderwerpen te beginnen, dioeg hij voor een vers toepasselijk op hel 25 jarig feest van den voorzitter, den heei A. Knottenbelt, wat hem van het publiek veel soejuiching en van den heer Knottenbel1 een hartelijk woord van dank bezorgde. Het Nederl. Jongelings-Verbond afd. Maas sluis «De Heere zij onze Banier" zal op Dins dag 26 Febiuari een openbaie vergadering houden waarin een rijk programma zal wor den uitgevoerd. 30 cent per regel. Gij wordt ziek, gij wordt bloedarmoedig bleekzuchtig, bekomt last van rheumatiek, gij hebt al Uwe krachten verloren en gij neemt alsdan al de onaangenaamste genees middelen, en tot slot van rekening hebt «ij veei geld uitgegeven zonder eenig wuardeer- baar resultaat te bekomen. Zulk» gebeuii met vele persoDen en is ook gebeurd met den heer A. Goi pel, 46 Laastste straat, te Legden hij schrijft ous en bevestigde hetzelfde aan onzen verslaggever die hem een bezsek ge bracht had. De lieer Corpel, volgens portret. Lang heb ik gewacht om U bericht te zenden, doch ik wilde eens zien of Uw heil zaam middel van blijvende kracht was, ik leed n.l. sedert langen tijd aan hoofdpijn en duizeligheid, thans na uwe Pink Pillen van Dr. Williams gebruikt te hebben gevoel ik mij veel beter, wist niet waar mqn heil te zoeken en zulks is thans oneindig veel ver beterd en kan ze een ieder met het volste vertrouwen aanbevelen, zij hebben mij een grooten dienst bewezen. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pil len zullen er de beste resultaten van beko men. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, vet lamming, ruggemergstering, rheumatiek, heupjicht, zenuwpijn, St. Vitus-dans, hoofd pijn, zenuwziekte, kliergezwellen, enz., zij zijn een hernieuwer van het bloed en een spier- verstei kend middel. Zij geven schoone kleuren aan de bteeke gelaatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakking bij de vrouw en vet oorzaken bij den man eene vverkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Prijs '1.75 de doos; f9.per 6doozen. Verkrijgbaar bg J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Neder land en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Men geve acht dat de echte Pink Pillen von Br. William zich in een houten kokertje bevinden met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staat Pilules Pink pour Personnes Pdles, du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwen dig omhulsel bevinden e«r wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat Prijs: 1.75 Qld. de doos, 9.— Qld. per 6 doozen. Benig depothouder voor Nederland Snabilié, Steiger 27, Botterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men ds inge- slotene hollandsche Circulaire, Aan Flarden. Bovengenoemd oorspronkelyk stuk heeft gisteravond te Rotterdam bg het gezelschap van den heer Van Eysden een zeer groot succes gehad vooial de twee eerste bedrijven. Bg het slot werd zoo geapplaudisseerd, dat de schrijfster, Top Naeff, ten tooneel moest verschijnen. Mevr. Tartaud-Klein, die de hoofdrol ver vulde, kreeg een bloemengeschei.k. In den toestand van Peter Bonoit komt geen verbetering. l)e dokters zijn zeer bezorgd. Ter gelegenheid van de onthulling van liet beeld van Robert Schumann te Zwickau wordt daar een muziekfeest gegeven, 8 Juni en volgende dagen. Bij de plechtigheid zal een Hymme voor mannenkoor van C. Reinecke gezongen wordendes avonds uitvoering van Das Paradies und die Peri. Op het groote feeslconceit zijn de O-dur-symphonie en de Manfred-ouverture de voornaamste wei ken. Verder treden het Joachim quartet (Bellijn) en het Patri quartet (Dresden) op en eenige solisten van naam. Voor den Raad van Tucht te Amsterdam liad gisteravond het getuigenverhoor plaats in de zaak van het vergaan van de Hol land op 28 Januari das morgens to 7 uur bij den Hoek van. Holland. Als eerste getuige werd gehooid, de maa troos L. Hans, uit Pm-nis, die «ei-Maard© dat bij hot vertrek uit Londen het weer ach niet zóó slecht diet aanzien. Tegen 10 uur ©ernst kwamen de zware stortzeeën. Van 12 tot 4 uur lag getuige to kooi, van deze tusswhenpoos kon !hij dus niets meededen. Na 4 uur was hij roergan ger, en als zoodanig bemerkte hijl dat de stuurreep brak ©n hot schip geen koers kon ho-uden, waardoor het -dan, ook ateofte t-geu de Noorderpier. Aan boord wanen zwemgordels, De ketting van de stuurreep was vier of vijf weiken te voren eerst nagezien, terwijj' voor de ramp tot echip uitstekend' naar heb roer luisterde. Getuigen Visser en Van Buuren, anatro- zen, legden nagenoeg giedijfcluidende verfclat- ringern af, behalve over de reddirigsgordeds. Deze getuigen kunnen niet pertinent verdola»- ren dat zij aanwezig waren. Do uitspraak ds bepaald op Maandag 11 Af aart 'a avonds te 8 uur. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Zaamslag (toez.) ds. J. II. Laatsman, te Gent (België)te Kollutn dr. M. Tinga, te Weidum; te Dotdrecht ds. B. J. van Heyningen, te Hooge\een te Wieiingerwaard ds. J. R, v. Kooy te IJzendoornte Waverveen de heer A. J. Svanlffeh, cand, te Amsterdam. Bedankt voor het beroep te Steendei en door ds. H. Scholking te Wezep (Geld.) te Lutkewierum (toez.) door ds. 11. IClimp te Midwolde-de Leek. Aangenomen: naar Kralingen door ds. C. J. vnn Paassen, te Meppel. Geref. Kerken. Tot de evangeliebediening zijn toegelaten de heeien R. S. Sybrandy, cand. te Scharne- goutum en S. Iluijsmans, cand. te Amsterdam. Beroepen: te Zevenbergen ds. J. E. Douma, ie Spgkenisse; ta Heerjansdam de heer J. Schoonhoven, cand. te Alkmaar te Giessendam de heer G. Davelaar, cand, aldaar; te VVons de heer J. Schoonhoven, cand. te Alkmaar; te Enumatil (Gr.) ds. R. J, Lamberts, te Onstweddete Gees en Oosterhesseien de lieer D. Pol, cand. te Kampen. Bedankt: voor Oostwold door ds. A. .1. Mulder, te Kokengen. R.-K, Kerk. De bhschop van Breda, heeft benoemd tot pastoor te Rozendaal den lieer P. L. De Groot, Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschriftOnderzoekingen over afscheiding en samenstelling van de gal hij den levenden mensch, de heer J. Brand, ai is, geboren te Amsterdam, Groningen. Bevorderd tot arts de heer J. B. P. Frijling, geb. te Groningen, De Nederlandsche Financier. Door de vennootschap «De Nederlandsche Financier" is uitgegeven een tabel der laagste en hoogste koersen enz. over het jaar 1900. Deze uitgave is een gratis-premie op de «Nederlandsche Financier"; doch is ook voor niet-geabonneerden verkrijgbaar. Het voormalige Spinhuis" te Botterdam. *Deze week bezochten hondordon Rotter dammers uit nieuwsgierigheid een gebouw ■dat men anders bij* voorkeur liever niet zou betreden hebben, ni. het 'tob voor korten tijd nog in g-ebruiük goweest zijnd© huia v-au bewaring aan d© Korte Hoogstraat, iin don volksmond bekend onder den. naam' van hot „Spinhuis". Dat gebouw wordt thans voor afbraak ver kocht en aizoo was deze week dei gelegenheid, tot bezichitigtmigi opengesteld. Waarlijk, heb zag er daar binnen, wol uit -om hen die er ©ens opgesloten. W-aren. geweest, allan lust ta bemensen er andermaal' huisvestdng 'to zoe ken. Aillea even plomp en zwaar gebouwd, niete dan. 'kal© muren., 'tail van vertokken waar nog nimmer een. straaltje daglicht was doorgedrongen. Op oen vani deze lazen wei met potlood geschreven „hier heeft do Vlet ter gezeten". Op verschaMeud© deuren on mu ren las men overblijfselen van -ontboezemin gen van gevangenen, (g-rootenrieeils doos- den tand dea tij.dls onleesbaar geworden. Iets boter waren verzorgd da vertrekken welke bestemd waren, tob .bureau van don redht-eroommisearia en tot wachtkamers voor da getuigen; daar blekon ten minste de mu- r#a behangen, te rijn geweeït, 'terwijl wa in,

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2