O Transvaal en Oranje-Vrijstaat, De Wijde inkomst van het Yorstelijk Echtpaar. V BINNENLAND. STADSNIEUWS. regelen op, om te voorzien in de uitgaven, die het gevolg zijn van hervowningmet name noemde hij een wijziging in progres sie-ven zin van de successiebelasting, on een "belasting op beurszaken. Do minister zeide toe, biimenkort c-en ontwerp in te dienen tot vmnhidmng van den prijs van het zout. Hij kondigde een aantal ontwerpen aan van sociale wetgeving. Hij zal binnenkort een wetsontwerp indienen t-ot liet in het leven roepen van plaatselijke arbfideiw<.a,U-gen- woordiging. IR-fc nieuwe ministerie, dat een vast ver trouwen heeft in de traktaten, waai door Ita lië in htiD Europeesnh concert, medewerkt tot 'het werk des vredes, zal evenzeer hartelijke vriendschapsbetrekkingen onderhouden met alle niogendlied^n. Wij zullen vooral de libe rale monarchie handhaven. Zanardeili doet c-en beroep op alle weldenkende en hervor mingsgezinde liberalen. De ministeneele veiMaringeu werden her haaldelijk toegejuicht. Hot bulletin vau den Keizer van Duitsch- land luidt-: Do Keizer heeft aan de rechter wang een wond van 4 cM, lengte over het jukbeen. Do wond dïe tot op het been door loopt, komt overeen met een kneuzing en heeft tameliiik gebloed. Zij is zonder genaaid te zijn. met een verband gesloten. De Kei zer heeft, den nacht vrij goed doorgebracht en heeft geen hoofdpijn. Algemeene toestand goed. De Keizer beeft tot zijit groote spijt af moeten zien van zijn reis naar- Koningsber gen. Uit Miirioheii wordt bericht, dat keizer Wilhelm cu keizer Krans Jozef een iuticvn bezoek aan den prins-regent van Beieren zul len brengen, ter gelegenheid van diens 80en verjaardag. De regent heeft, aan ongeveer 1000 personen gratie geschonken, o. a. aan 5 ter dood veroordeelden. ..Die Zukuuit." verzekert, dat. de rijkskan selier graaf Won Büiow zijn waardigheid denkt neer te leggen, indien hij niet in staat zal» blijken, zijn beloften aan de agrariërs van verhooging der graanrechten 11a te ko. men. De Japansche p^rs blijft, volgens een te legram van dw ..Daily Mail" uit Jokohama, er op aandringen, dat de tegaeri'ng büjve bij de- verklaring. door Kato in dv Kamer afge legd, inhoudende dat Japan geen blijvende bezetting van Mandcchourije door een vreem de mogendheid zal toelaten. Maar de o-elde- lijke moeilijkheden waarin de Japansche re- gcermg verkeert, zullen haar waarschijnlijk beletten, krachtige maatregelen te nemen cn de oppositie m de Rerste Kamer tegen de br-"j$tingonfcwerpen verergert nog den finan- cieclen toestand. Door den voorzitter van bet. Xed. Roode Kruis ia van dr. van "Engelen een brief ont vangen, gvdatcetd Lorcnjo Marquez, 5 Fe bruari. Hierin zegt dr. E.. dat kort na zijn vciig schrijven de Portugvesch-c- kampdok- t-er het hospitaal kwam bezoeken om een on derzoek in te stellen naar de gezondheid der lijders. Hij verzocht de schriftelijke mee ning van dr. E omdat hij aan de Portu- geesche regeering mo-.st melden in hoeverre overbrenging vau de burgers gewenscht was. Dr. E. had toen gezegd, dat volgens zijn meening overbrenging naar 'n klimaat, waar geen malaria heerscMe, zeer noodzakelijk was. doch hij was overtuigd, dat verreweg de meerderheid niet voor overbrenging 'te vin den zou zijn.Tocn zij echter vernamen, dat de Nederlandsche- ambulance hen niet zou verlaten, werden vele tegenstanders voor st anders. De gouverneur werd om inlichtingen ge vraagd en tru bleek, dat de Boeren omstreeks 20 Februari naar Lissabon zouden worden gebracht. De gouverneur zeide, het zeer op prijs te zullen stellen, zoo het Xed. Roode Kruis mede ging, het Portugeesche gouver nement zou zorgen voor den overtocht vau personeel en goederen. Dr. E. wae nu van plan niet naar Holland te komen voordat de zaken te Lissabon weer geregel i liepen 's Avonds was het reeds vroeg zeer druk op den Dam en de huizen waren tot boven in opgepropt met menschen en geen wonder, want allen wilden het vorstelijk paar zien uitrijden in de verlichte gouden koets en niet minder wenschte men het nationale geschenk zien dragen. Het was een stijve, beweginglooze klomp, zoo dicht stonden de mensehen opeengepakt. Even over achten kwamen de iiofrijtuigen aanrijden met de Gouden Koets voorop. Dooi de aangebrachte verlichting, kon ook het inwendige van de koets goed gezien worden, hetgeen een uitroep van bewondering van de menigte ontlokte. Er prijkten 4 gloei lampjes in elk der 4 lantaarns. De koets was bespannen met 0 paarden. Tegen half 9 vertoonde zich een witte gedaante, als een golt rolde het gejuich van de menigte aan en de Koningin in een witten mantel gehuld, stapte in. Donderend weei klonken toen de juichkreten van het volk steeds machtiger woidende, steeds meer zwellende als een bewijs van de voldoening van de waardeering van het der vorstin'geboden geschenk. De edelgesteenten van de diadeern donker den en schitterden in het heldere electrische licht. Naast II. M, nam de Prins in Sehout- bij-Nacht-uniform plaats, eveneens vriendelijk groetende. Het geheel was als een sprookje, die Koningin in het wit in een gouden koets en rondom het maar steeds juichende volk. Achter de gouden koets namen H, M. de Koningin-Moeder en de Hertog-Regent plaats en toen ving de tocht naar het Concert gebouw aan, stapvoets gedurende den ge- heelen weg en overal stond de menigte opeengepakt, terwijl de jubelkreten door de lucht daverden een lange, onvergetelijke zegetocht. Het Perskantoor van het. Algemeen Xe- derlaadsch. "Verbond te Dordrechr vraagt, in lichtingen omtrent de volgende personen: Wilhelm Sommier, 'Duitseher, vermoede- rijk in Z.-A, vertoevendeEmanuel Kunz, Oostenrijker, op kommando bij generaal Grobler;Jtsx Bernhardt, Duitsclier, opkom mando geweest bij generaal Schoeman; Ja cobus Wilhelmus Grader, op kommando; Koelof Linschoten, op 'kommando, was half Augustus 1900 in hot hospitaal in het dis trict ZoutpansbergLucas van der Merwe, Kusten burg, op kommando; Daniel Jacobus Opperman, van nabij Pretoria, op komman do Franz Piosrowiez. van de dynamietfa- briek bij Johannesburg, op kommando van bet bc-gin van den oorlog bijl ihet Dhitsch Pretoria-korps; Friedr. Struck, was Decem ber il900 bij k ambulaneekorps van dr. Seg- man, O. V. S.Max Rit ter von Wolff, Oos tenrijker, op kommando, korps van Lorontz, moet in Alei gewond, en in het, Duitscbe hospitaal te Pretoria verpleegd zijn; F. Schuurman, gehuwd met mevrouw M. Nien- !iuh te Heidelberg en de familie van .mevr. F. Smit, uit bet district Vrijheid, gehuwd met den heer Stharobinsky. VI. De rijtoer gistermiddag werd begunstigd door di oog weer, zells af en toe een zonne straaltje, wat zoo mogelijk aan het pubhek een nog grooter mate van enthousiasme gaf. In de stad was het overvol, voor hossen, duwen en dringen was geen ruimte, alles schoof en wriemelde als een mierenhoop dooreen. Tegen 9 uur was er bijna geen beweging meer in te krijgen en op verschil lende plaatsen was het angstwekkend druk en vol. Schitteiend was de aanblik der zaai van het Concertgebouw. De Koninklijke loge, die bijna de geheele breedte van de zaal beslaat, bood plaats ann 60 genoodigden behalve de 4 vorstelijke gastenook was de loge thans met electrisch licht verlicht. Tegen de met blauw pluche bekleede balustrade was langs de geheele breedte een oploope.ul gazon aargebracht, waarin de vak ken van donker mos van elkaar gescheiden waren door een rand van licht mos. Elk vak had een perk blanke seringen en nai cissen en tegen het halfrond voorstuk der loge, dus juist voor de gouden zetels van het echtpaar, rees uit het gazon een beplanting van mi- mosii's die om hare hoogte als de bekroning kon worden beschouwd van de in fijne kleu ren gehouden plantversiering. De bloemversiering om de loge vond een pendant op kleine schaal tegen het orkest, eveneens van donker mos, waartegen met licht mos een W. en H. waren nfgeteekend, gedekt door een kroon van gele tulpen. Kleine veelkleurige electrische gloeilichtjes deden deze kroon als fonkelen van diamanten en lobijnen. Op het oikest naar links en rechts een oploopende plantenversiering en over de balu strade van het avantcorps een neerhangend gordijn van asperage groen. Ook in de zaal, op de balustrade van de galerijen, stonden hier en daar groene plan ten, en boven de koninklijke loge wuifden palmen hun breede waaiers, waardoor de loge van boven mooier-werd afgesloten. De ruimte achter de loge, die anders de vestibule van het gebouw is, was thans in een salon herschapen met rijke draperi- ën, spiegels en meubels. Verder overal planten Tegen 8 uur vulde zich de zaal. De toi letten der dames en de schitterende unifor men pasten volkomen aan de inrichting der zaal. Tal van autoriteiten namen plaats, waar onder ministers, commissarissen der Koningin, de wethouders van Amsterdam, tal van eon- »uh en vele leden der Staten-Genevaai. De dames-executanten waren allen in het wit met een Oranje ceintuur of een Oranje cocarde de zangers droegen een Oranje-rozet in het knoopsgat van hun rok. Den vorstelijke gasten werden prachtexemplaren van het programma aangeboden. Tegen half 9 nam de heer Mengelberg zijn plaats op den dirigeerstoe! in, terwijl de solisten mevrouw Noordewier-Reddingins en Messchaert ter linkerzijde van den dirigent gezeten waren. Het zou echter riog eentieele poos duren, voordat de hooge gasten kwamen eerst bij negenen werd het sein gegeven, dat het gezelschap in aantocht was. Xa door de leiders van dit feest ontvangen te zijn, schreed H. M. aan den arm van den Prins naar Hare loge, waar Haar een bouquet werd aangeboden, ook aan II. M. de Koningin- Moeder. Nu rezen allen van hunne zetels op, de heer Mengelberg hief den dirigeerstok op en toen de gordijnen der koninklijke loge op zijde werden geschoven en het vorstelijke paar zichtbaar werd, zong het koor het eerste couplet vao het Wilhelmus. Alvorens plaats te nemen, groette H. M, en de Prins naar beide zijden der zaal. Zoodra de hooge gasten gezeten waren, werd met het programma een aanvang ge maakt. Het eerste nummer bestond uit den Feest zang van Mengelberg, woorden van Mr. Schaepman. De overige nummers bestonden uit: 2. Duet ïHolde Gattin" uit »Die Schöp- fung", van Jos. Haydn, door mevr. Noorde wier— Reddingiusen den heer Joh. Messchaert. 3. a. Entre'Acte No. 2, i. Ballefc-Muziek, (beide uit de Opera sRosamunde") van F. Schubert. 4. Recitatief en Aria 3>Warum entbrennen die Heiden" uit mMessias" van Handel, door Messchaert, 5. Recitatief en Aria »Willkommen jetzt" uit »Die Jahreszeiten", van Haydn, door mevr. NoordewierReddingius. 6. Voorspel van de Opera sDie Meister- singer von Nürnberg", van R. Wagner. Met blijkbare belangstelling hoorde de hooge gasten de verschillende nummers aan. Na het derde nummer werd een korte pauze gehouden waarin ververschingen wer den aangeboden. Toen het programma afgeloopen was, werden mevr. Noordewier-Reddingius en de heeren Mengelberg en Messchaert in dc Koninklijke loge ontboden, evenals dr. Schaepman. De Koningin bedankte allen zeer hartelijk en gaf evenals de Prins allen de hand. Voor het vertrek werd nogmaals het Wilhelmus gespeeld en toen barstte het publiek in een daverend uLeve de Koningin" los. Na herhaald buigen naar alle kanten, verwijderden de vorstelijke personen zich. Te halfelf verlieten de hooge gasten het Concertgebouw, nan alle kanten weder storm achtig toegejuicht door de kolossale menigte, Later op den avond werd het weer dezelfde kermisachtige drukte in de'stad. De illumi natie, die in plaats van Dinsdagavond ont stoken was, werd behoudens een korte regen bui, door droog weer begunstigd. Piachtig, heerlijk was het geheel; een machtig schoon schouwspel leverden de guiilandes van vetpotjes op de verschillende grachten op, doch ook de gas- en electrische verlichting waren schitterend. Vooral heerlijk mooi was de illuminatie met vetpotjes over de grachten, in welker water elke kleur weerkaatst werd. IleciTyk mooi was het in de bocht van de Ileerengracht. Daar kwam van af de huizengevels licht in gloei-kleuren, rood en wit, vanaf de hui zengevels, die vol van groen en bloemen hingen. Lauwerkransen, groen met kleine lichten. Daarboven paars en wit van irissen, geel van tulpen, oranje van lange breede linten. En dit alles, aan den overkant gezien, lag diep in het water, onder rijen guirlandes van roode vetpotjes, tusschen kale stammen van zwarte hoornen. En in de huizen zelf door de ramen, kaars licht in bloemen, in chiysanten, in azalia's, in seringen, in rozen. Schaduwen speelden op de bloemen, en het wit der seringen kreeg diepe tinten. Tot ver in de huizen, in suites van twee, drie kamers, brandden de kaarsen in kristal len kronen, en spiegels weerkaatsten duizen den lichten. Behalve hier waren echter ook op andere plaatsen schitterende verlichtingen \ange- bracht, te veel om op te noemen, doch* het geheel was meer dan prachtig. Met een enkel woord willen wij nog mei ding maken van het diner ten Hove, dat gisteren plaats had. De leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal werd ontvangen in de Troonzaal. Ann de eene zijde stonden de leden der Eerste, aan de andere zijde die der Tweede Kamer geschaard. Bij het binnen komen van II. M. de Koningin met Haren Echtgenoot trad de heer Van Naamen van Eernnes, voorzitter dar Eerste Kamer naar voren om het Koninklijk Echtpaar geluk te wenschen en te danken voor de ontvangst aan het feestmaal. II. M. de Koningin sprak Hare blijdschap er over uit, de heeren te kunnen ontvangen, terwijl Prins Hendrik zeide: ïlk dank u; ik hoop zoo spoedig mogelijk in alles een goed Hollander te worden", een woord, dat met algemeene bravo's werd beantwoord. Vervolgeus werden alle leden der Eerste Kamer door hunnen voorzitter aan het Vor stelijk Paar voorgesteld. Bij den president der Tweede Kamer ge komen, werd het Echtpaar namens de leden, door den heer Gleichman, toegesproken, waarop de Koningin weer hartelijkantwoordde en de Prins, zich lot alle leden wendende, met luider stem, op resolulen toon, zeide uMijne Heeren, ik hoop de Hollandsche taal spoedig te kennen en even spoedig een echte Hollander te zijn", wat ook nu weder met luide bravo's werd begroet. Daarop verwijderde zicb het Koninklijk Echtpaar en begaven alle leden zich naar de Groote zaal, waar hel diner zou worden gehouden. Zij narnen achter hunne stoelen plaats om te gaan zitten, toen het Echtpaar, de Koningin-Moeder en de Prins-Regent van Mecklenburg waren verschenen en hunne zetels hadden ingenomen. Onderwijl speelde de muziek. Het diner liep betrekkelijk vlug afei werd niet aan tafel gesproken, doch na afloop onderhielden de vier vorstelijke personen zich in een andere zaal een geruime» tijd met de leden der beide Kamers. van mariniers met de stafmuziek, die het Wilhelmus speelde, eu ontvangen door den minister van marine en den schout-bjj-nacht commandant der werf. Onmiddellijk wandelde het hooge gezel schap naar de grofsmederij, waarvan de poort versierd was. Hier aanschouwden de be zoekers het smeden van een reusachtigen ring voor barbettetoren van het op stapel staande pantserdekschipdaarna schreden zij door de werkliedenrijen, luide toegejuicht, naar de groote kraan. Langs de versierde trap begaf het Ko ninklijke Echtpaar zich naar liet hoofdeinde der stelling, waar in een tent achter tropeën verborgen het te onthullen scheepsbord stond. De minister van marine verzocht thans de Koningin tot den doop over te gaan. II. M, trad naar voren, het omhulsel van het scheeps bord optrekkende, sprak zij duidelijk verstaan baar ïfk doop dit schip Hertog Hen drik en voeg daarbij den vurigen wensch, dal het onder Gods zegen de eer van de Nederlandsche vlag hoog moge houden en den naam van den Hertog eer aan doen tot heil van het dierbare vaderland. Luide toe juichingen volgden. Z. E. noemde het een groote eer voor de ijkswerf, dat de Koningin bij Haar eerste bezoek aan de hoofdstad met den Prins-Ge maal de hartader der zeemacht bezocht, doch, waar de Koningin bovendien daar een groote beteekenis aan hecht door het schenken van een naam aan een oorlogsschip, begroet de gansche marine dit met vreugde. Als hoofd der marine bracht Z. E. daar voor haar dank. De naam van het schip is het embleem, waarmede Nederland in den vreemde zal toonen de belangen en rechten der Koningin le beschermen. Het eerste schip van dit type strekte tot herinnering aan Haar door luchtige, veelgeliefde Moeder, het tweede aan Neerland's groeten admiraal, terwijl een derde schip met blijdschap zal worden begroef. Tot Hertog Hendrik zeide de minister, dat de marine zich gelukkig achtte, dat de band, die Zijne Hoogheid verbindt met de marine door Zijn optreden als Schout-bij- Nacht thans door het doopen van het schip met den naam van Hertog Hendrik als een symbool van het groote geluk onzer Koningin wordt versterkt. Z. E. hoopte, dal de doop de belangstelling van Z. H. voorde marine zou verhoogen hij dankte de Koningin voor het doopen met den naam, die Haar naast het Vaderland het naast aan het hart ligt. De minister wendde zich daarna tot den Hertog, die dankte voor de hem gebrachte hulde en de hoop uitsprak, dat het nieuwe schip de Nederlandsche marine tot eer zou strekken, Met scheepsbord bevat in gulden omlijsting de woerden: nPantsersehip H e r- tog Hendrik, 8 Maart 1901," waarboven een kroon. Na afloop van de onthulling ging het Echt paar over het plankier een eind over de kiel, luide toegejuicht, Daarna verlieten de gasten de werf uitgeleid door den minister eu maakte een grooten rijtoer langs vooraf niet bekend gemaakten weg, waardoor op verschillende punten schier geen menschen stonden. Bij len rit naar de werf zijn twee huzaren gevallen. Vervolg onder Laatste Nieuws,) van politie en met de directeuren der gevan- genisssen. Een verzoek van een hoofdonderwijzer der openbare school, om ook te mogen bekleeden de betrekking van agent eener ievensver- zekering-maaischappij, is door da. Koningin afgewezen, op grond dat dit eene in ieder opzicht ongewenschte verhouding zou geven tusschen liet hoofd der school en de ouders der kinderen die de school bezoeken, te meer nu van het hoofd der school medewerking wordt gevorderd in de uitvoering van de leerplichtwet, ook door eene beoordeeling of de ouders hunne kinderen getrouw de open bare school doen bezoeken en of een voor gekomen schoolverzuim van het kind al dan niet gewettigd of verschoonbaar is. Ook hedenavond zal de gouden koets ge bruikt worden voor den tocht naar den Stads schouwburg. Het bezoek aan de marinewerf hedenmor gen vond plaats bij frisch, zonnig weder. De vorstelijke personen waren in open rijtuigen met 4 paarden gezeten. De Koningin was in 't groen fluweel met bont omzoomd met toque, de Koningin-Moeder met aigrette in een costuum van paarsch laken, Tusschen de verschillende loodsen op de werf hadden plaats genomen de familieleden van de marineofficieren, ambtenaars en inge nieurs langs den af te leggen weg bevonden zich de werklieden der werf, evenzoo langs de helling, waarop een groot ijzeren ge raamte van een schip, dal net vorige jaar op stapel was gezet en heden door de Ko ningin zou worden gedoopt. Binnen in het schip bevonden zich de scheepmakers, die aan het schip werkten. Aan de toegangspoort werden de Hooge Bezoekers opgewacht door een eerewacht Hofbericht. H. M. de Koningin heeft Haar grootmeester honorair, baron du Tour van Bellinchave opgedragen den Duitschen gezant b(j ons hof, geluk te wenschen met het mislukken van den aanslag op den Duitschen Keizer, en om naar den gezondheidstoestand van Zijne Majesteit te vernemen. Naar het ïDagblad" verneemt, heeft Z. 11. de Hertog-Regeut van Mecklenburg het rid derkruis van de Griffioen-orde verleend aan den Hofraad btj de Duiriche legatie te 's Gra- venhage, don heer C. Schneider en het Ver- diénst-Kruis in goud van de huisorde der Wendische Kroon aan den Kanselier bij di legatie, den heer Ball, Legerwetteu. In plaats van de door hem ingetrokken amendenneaiten ihe-eft de heer Kuyper een reeks nieuwe amendementen ingediend op art. 120 en 122, strekkende: lo. om te voorkomen dal bij' da kortge- oefeuden de maxisahapi'-eu die ongeoefend opkomen, aan do oefening der ivoorgeoefen- den in den weg staan; 2o. om aan de voor oefeningen vast-eren vorm te geven en het oordeel over de resultaten der vooroefening niet afhankelijk te maken van hel uit-een- l'oopend' oordeel der korpskommandanten; 3o. om de 'bepaling van arL 122 alleen te doen slaan -op de eerste oefening; 4o. om de heihalingsoefeningen niet te doen verloopon in .hulpdienst voor het blijvend sodeeTto; 5o. om den last van het blijbemd gedeelte niet uitsluitend op de 'langer geoefenden te leggen; 60. om d'o regelen van ihet blijvend gedeelte in de wet vast 'te leggen; 7o. om de samenstelling van het blijvend, gedeelte door hen d.ia or zich voor beschikbaar stellen, ie bevorderen. Door den Minister van Financiën zijn eenige mededeelingen gedaan omtrent scheepsboord hoogte en denneboom voordescheepsmeting. Er bestond in verschillende districten twijfel omtrent de bedoeling van het bepaalde bij Kon, besluit van 20 Juli 1899. Maandag a.s. is er diner bij den Oosten- rykschen gezant bij ons Hof en Dinsdag d.a.v. bij den Duitschen gezant. Een aantal vertegenwoordigers van vissche- rijen en reeders hebben de tusschenkomst van het Rijkscollege voor de zeevisscherjjen ingeroepen ter zake van de bij den minister van waterstaat bestaande plannen tot ver grooting van de rijksvischhal le Umuiden en we! in Noord-Westelijke richting. Zij achten deze uitbreiding van de rijks vischhal niet noodzakelijk, omdat het tegen woordige bestaande gebouw alreeds veel te groot is voor de visch, dio wordt aangevoerd. Voorts ontwikkelen zij tegen de uitbreiding in deze richting verschillende bezwaren. Ilantleuarucuï. De openbare les van den cursus in handen arbeid, die ouder leiding van den heer L. Scheflers j.iailyks hier gehouden wordt, heeft gisteravond weder plaats gehad. Het bezoek was vrij druk en wij meenen wel te mogen zeggen dat alle bezoekers een goeden indruk van deze les hebben mede naar huis genomen. Met lust en ijver waren de jongens allen bezig en de wijze waarop zij dezen avond welkten gaf tevens het bewijs dat zij gewoon waren om met groote nauwkeurigheid en juistheid te werken. Daar zagen wij op de draaibank wei ken, figuurzagen, houtsteken, eartonnnges maken, en ook zagen wij ditmaal het kunsthout zaag- en snijwerk, dat blyk- baar weer in esre wordt hersteld. Natuurlijk geschiedt dit op dezen cursus maar op een voudige schaal, maar toch blijkt het dat dit werk weer is ter hand genomen. Een groot aantal voorwerpen, zoo thuis als op de school vervaardigd, legde weer het bewijs af van ijverig werken niet alleen, maar ook van succesvol werken. Van het eenvoudigste kastenwerk tol de zeer bewerkelijke bombre-doozen met hout- slöjd versierd, vouwbeenen van het kunst- houtsnijwerk, vliegers enz. enz. waren daar geëxposeerd en toonden hoe de leerling met de opklimming in den cursus meer oog en gevoel krijgt voor lijnen. De cursus in handenarbeid heeft zeer zeker groote paedagogische waarde en ontwikkelt daarbij oog en hand van den leerling. Wij hebben met genoegen ons bezoek aan deze openbare les gebracht en zijn overtuigd dat ook de nieuwe cursus weder met eeri grooter aantal leerlingen zal aanvangen. Paardenmarkt. Een-levendige drukte van joelende en dra vende kinderen, van druk redeneerende boeren en paardenkoopers, en vau belangstellende burgers op de Groote Markt en de daarop uitkomende straten. Aan de over de markt gespannen touwen dubbele rijen van paarden van alle leeftijden en uileenloopende vormen. De koopman met de rieten fluitjes heeft blijkbaar veel aftrek van zijn artikel gehad. Schel klonk het gillend geluid door de lucht, op alle hoeken der stad. De koekman werkte weder onrustbarend met de koek, schreeuwende, slaande, stam pende, trachtte hij het publiek te overtuigen van de uitstekende kwaliteiten die hij tegen spotgoedkoope prijzen, die in den betoog van 50 tot 15 centen werden verminderd, door hem werden geleverd. De molentjes en vlaggetjes waren voor de kleine kinderen een verrukkelijk bezit en de geheele omgeving werd verlevendigd door deze veelkleurige artikelen. Natuurlyk dat ook voor de snoepzuchtige verlokkende kooplieden hun waren tentoon spreidden. Engelsche pepermunt, geconfijte dadels, var.ille-ijs-wafeltjes en dergelijke heer lijkheden ter waarde van 1 cent, Vooral in den ochtend scheen de lmndel nogal levendig want voortdurend draafden de paaiden heen en weder om hunne goede en kwade eigenschappen le kunnen toonen. Aangevoerd waren 61 paarden, 43 hitten of ponney's en 1 muilezel. De handel kou over het algemeen niet druk genoemd worden. Verkocht werden 8 werkpaarden 2e soort voor f200 tot f300; 17 werkpaarden 3o soort voor f 100 tot 20010 paarden voor de slachtbank voor f40 tot f100 en 10 hitten of ponneys voor f 80 tot f '150, ter wijl de muilezel niet werd verkocht. Vrijdom van port is verleend voor de briefwisseling over dienstzaken van de afdee- lingscommandanten van het korps mariniers met de gemeentebesturen, de commissarissen Hedenmorgen werd in de openbare lagere school E proef genomen tot ontwikkeling van waterstofgas, waarbij echter het toestel uit elkaar sprong en een der kinderen het vocht in het göfaat en anderen het op de kleeren kregen. In de Plantage aan de zijde van de'fuin- laan wordt weder een nieuwe toegang ge maakt tegenover de muziektent. Rondom de tent zijn de heesters wegge- graven en zal daar een open plek gemaakt worden waar het publiek tijdens de concerten zonder hinder zal kunnen vertoeven. Terwyl de verver W. Houtman, wonende aan de Hoofdstraat bij zyn werk aan de fabriek 3>Oxygenium" over een as wilde stap pen die boven den ketel ligt, vergat hij zijp

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2