PRESIDENT KM II EUROPA. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. voor, waaronder drie "bij Europeanen. Eén Europeaan overleed. Engeland en &mcsika» Een telegram uit. "Washington meldt dat- de Engelsche regeering eenvoudig gewei gerd heeft het- Hay-Pauncefote-verdrag zoo als heb door den Amerikaanschen Senaat geamendeerd is, goed te keuren en dat zij heb zelfs niet noodig geoordeeld heeft een tegen-voorstel te doen. Alle maatregelen, in den laatsten tijd dus door de Yereenigde Staten genomen en tot doel "hebbende aan het te graven interoceanisohe kanaal door Nicaragua een speciaal Amerikaansch ka rakter te geven, zijn dus vervallen. Do toe stand is weer teruggebrachnAot dien, wel ken het Clayton-Bulwer-verdrag geschapen had. De Amerikanen konden ten dien opzichte dan ook moeilijk illusies koesteren, want 't was vrij duidelijk, dat Engeland niet kan ingaan op de eischen van den Amerikaan schen Senaat, die heb te graven kanaal niet vrijelijk wilde openstellen voor schepen van andere naties en aan Amerika alleen wilde toestaan in geval van oorlog die defensieve maatregelen te nemen, die de toestand zou medebrengen, d. w. z. op den oever van het kanaal versterkingen op te richten, die aan dien weg een groote strategische belangrijk heid zouden hebben gegeven. Het Clayton-Bulwer-verdrag, geteekend in een tijd toen de Amerikaansohe Repu- bliek nog niet in volle ontwikkeling was, en toen zij er nog niet aan dacht door het im perialisme de Monroeieer toe te passen, vol gens welke Amerika slechts kan zijn en die nen voor de Amerikanen alleen, bestaat dus nog in zijn volle kracht, daar het plan voor het Hay-Pauncefote-verdrag, dat het moest vervangen, niet verwezenlijkt is. Heb is een gebruik onder diplomaten, dab besta-nde verdragen van kracht blijven, hoe oud, hoe weinig overeenstemmende met den eiscb van heb c .genblik zij ook zijn, tot een nieuwe regeli g tot stand gekomen is tussehen de geïnteresseerde volkeren. De Amerikanen zullen dus daartegen niets kunnen beproe ven en er bestaan geen middelen, 't zij van geweld of protest, die dit verdrag zullen kunnen te niet doen als Engeland zijn toe stemming niet geeft. M?c K'vlcy j,, ---soonlijk zal wel niet boos zijn over netgeen er gebeurd is. Het Hay- Paunceioi.-e-verdrag toch was voor een deel zijn werk, daar Hay, de Staatssecretaris, ge noodzaakt was getrouwelijk de persoonlijke gevoelens in de clausule van het voorgestel de verd-ag weer te geven. Mac Kinley, men weet het, is altijd zeer gunstig gestemd ge weest jfgisns de Engelschen en zijn impera- lisme zondert slechts Engeland uit van de vijandige houding, die hij in het algemeen aanneemt tegenover vreemde mogendheden. Daar de Amerikanen zidh niet meer tevre den korden stellen met de bepalingen van het Clayton-Bulwer-verdrag, die, naar hun meening, te formeel waren wat betreft de neutraliteit van heb kanaal, dat slechts ge graven Ikon worden onder de wederkeerige controle van Engeland en de Yereenigde Staten, had Mac Kinley het noodig geoor deeld aan Engeland eenige ernstige waarbor gen te geven om van het Britsdie rijk op zijn beurt te verkrijgen, dat heb veranderin gen bracht in het Clayton-Bulwer-verdrag op een wijze, die volkomen vrijheid in het aanleggen van het kanaal had gelaten aan de Amerikanen. De amendementen in den Senaat ingediend en aangenomen door de meerderheid (waartoe ook de partij van Mc Kinley behoort) hebben alles bedorven en Engeland heeft er de voorkeur aan gegeven, het voorstel te verwerpen, liever dan toe te geven aan de zijns inziens te 'groote eisohen der Amerikanen. Het is waarschijnlijk dat Mc Kinley van de vacantie van den Senaat gebruik zal ma ken om met Engeland onderhandelingen aan te knoopen op nieuwe grondslagen, zoo dat het Parlement in zijn volgende zitting de discussie zal kunnen hervatten en zich definitief zal kunnen uitspreken. Het is duidelijk dat Engeland er nooit in zal toestemmen dat- de Yereenigde Staten het recht hebben een kanaalgeld (als wij dit woord mogen gebruiken) te eiscben van alle sohepen, die niet onder Amerikaansche vlag varen. De Engelscbe belangen zouden te zeer geschaad worden, dan dat het Engel sche gouvernement er ooit in zou toestem men een verdrag te kennen, dat zulke ge volgen zou kunnen hebben. Het is ook waar schijnlijk, dat Mc Kinley het Kabinet te Londen niet zoo welwillend zal vinden als in den tijd, toen men te Washington over het Hay-Pauncefote-verdrag onderhandelde. Engeland geloofde toen nog stellig in de vriendschap der Yereenigde Staten, het hoopte, dat de groote "Republiek zijn impe rialistische poging zou steunen en zich aan sluiten aan zijn politiek in alle groote alge- meene quaesties, om het hoofd te bieden aan de staatkunde van het vasteland. De gebeurtenissen in China hebben Engeland in dat opzicht een groote teleurstelling be reid en de heftige manifestaties die in Ame rika hebben plaats gehad ten gunste dei- Boeren, hebben bewezen dab Engeland slechts zeer weinig sympathie zou vinden bij het Amerikaansche volk en dat dit volk nooit die Staatslieden zou volgen, die het zouden willen meesleepen in een alliantie met Engeland. Bovendien heeft zich sedert een jaar de oeconomisehe oorlog tussehen de Yereenigde Staten en Europa zóó geopen baard, dat Engeland zeer goed inziet, dat Amerika binnenkort zijn meest te vreezen concurrent zal zijn en dat de fout die het zou begaan, door alle voordeelen van het Nicaragua-kanaal aan Amerika te laten, een onherstelbare zou zijn. De „Times" toont zich in een hoofdartikel bevredigd over de nota van de Engelsche re geering aan do Vereenigde Staten, waarhij zij do wijzigingen die do Amerikaansche Se naat in het Hay-Pauncefote-verdrag heeft aangebracht, beleefd maai- ferm verwerpt de „Times" noemt die weigering onvermij delijk. De correspondent van do „Times" to New- York gelooft dat de lieole zaak zal sluimeren tot December, Mc Kinley moet het eerst een nieuwen stap doen, wat hij niet zal doen voor hij de stemming van den Senaat ge peild heeft. Do „Leader" zegt dat te Washington de Engelsche nota algemeeno teleurstelling wekt. De Amerikaansche politici vinden 't niet mooi van Engeland, dat het geen te genvoorstel doé't, waal-toe dé Amerikaansche regeering immers gepolst zou kunnen wor den. De Amerikaansche regeering heeft- voor het oogenblik geen bepaalde plannen. CSecnciigde ffledctieclSngeu. Van verschillende leiders der oppositie ver neemt de Londensehe correspondent van het »Hbl." dat zij den aanstaanden val van het kabinet waarschijnlijk achten. De nieuwe onderwijs-wet wordt als het waarschijnlijke struikelblok voor het kabinet beschouwd. De algemeene opinie omtrent Brodrick's legerhervorming is afkeurendmeerendeels wordt instemming betuigd met de meening vaa de aTimes", dat de invoei ing der conscrip tie de eenige mogelijke uitweg is. De begrooting voor de Biitsche marine Gver '19011902 beloopt netto £30S,755,Q00, dat, is meer dan twee milüoen pond hooger dan die vau 19001901. Meer dan de helft der verhooging komt voor rekening van aan te bouwen schepen en wel voor 3 pantser schepen, 6 gepantserde kruisers, 2 kruisers derde klasse, 5 torpedobooten, 10 torpedo- bootjagers, 2 bai kassen en 5 onderzeesche booten van het type van de Holland. Bij de begrooting is voorzien in een getal- steikte van 118,635 koppen, 3745 meer dan het vorig jaar. Verder is voorzien in liet gebruik van 48 schepen van verschillende transatlantische maatschappijen als beschermde kruisers Later zullen nog aanvullings-credieten wor den gevraagd voor maritieme werken. De toestand van lord Kimberley is onver anderd. Men meldt uit AlgiersGeneraal Servières bericht, dat er een nieuw gevecht is geleverd met de Berabers, die op de vlucht gingen, tei wijl zij vele dooden en gewondea achter lieten. De Fransehon hadden 25 gesneuvelden, waai onder 2 officieren, en verscheidene ge wonden. Reuter seint uit Madrid dd. 12 Maart Gisteren hebben er opstootjes plaat3 gehad te Ripoll (provincie Gerona). Talrijke troepen liepen de stad door eu wierpen de ruiten in. Er werd met steenen naar de gendarmen gegooid, die een charge maakten. Er ontstond een gevecht tussehen de gendarmen en de betoogers. Een van de manifestanten is ge dood, drie zijn gewond. Twee gendarmen gewond. De orde is heisteld. Terwijl uit Barcelona gemeld wordt Gisteren is er een groote betooging te Torella geweest. De manifestanten sneden de telegraaflijn door, en staken de woning van een industrieel in brand. Zij gooiden de troe pen met steenen. De soldaten gaven vuur. Enkele gewonden. Volgens het ïBerl. Tageblatt" moet de Du'.tsche Keizer voornemens zijn, aan Elzas en Lotharingen een vertegenwoordigende plaats te geven in den Bondsraad. Indien dit bevestigd wordt is deze stap van zeer groote beteekenis. goheel belangeloos in dc kampen do Trans- vaalscho moeders en kinderen willen gaan verplegen. Van dr, Heymans, mot wion de zusters daarna eon onderhoud hadden, vernamen zij dat do gezondheid! van den President goed was. De zusters .hebben zich tot een vereeni- ging aaneengesloten onder den naam Holpt Elkaar, met heb dool om zoo mogelijk in Afrika iets blijvends tot stand to b'rengen. Verschillende dames boden zidh aan om als beschenniugscomité dc zustors te kunnen stounen. Zij die iets wenschen bij te dragen om 'het plan der zustors te helpen venvezen- lijken, kunnen hun gave zenden aan zuster Weggeman Guldemont, Eeiste Schuytstraat no. 34, te 's-Gravenhage. Dr. Leyds heeft de „Petit Bleu" gemach tigd, formeel te verklaren, dat hij niets ge seind heeft en niet in opdracht had te sei nen aan vice-president Schalk Burger, "be treffende ouderhandelingen met- generaal Botha, waarvan ook president Kroger niets weet. Naar de „Tel." verneemt, is het aanbod van mevr, dr. Aletta H. Jacobs, om aan het hoofd der verpleegsters die hulp gaan ver- leenen aan. de vrouwen en kinderen in de kampen vau Zuid-Afrika, beantwoord met de mededeeling, dab het Centraal Comité van het „Roode Kruis" te Berlijn m a n n e- 1 ij k o begeleiding als voorwaarde stelt voor de subsidie van 10,000 Mark. En aangezien alleen met deze subsidie do uitzending van een dokter mogelijk is, kon het aanbod van dr. Jacobs niet worden aanvaard. Het Perskautoor van het Alg. Ncd. Ver bond te Dordrecht meldt- Uit twee brieven, respectievelijk den 31u en den 30n Jan. 11. aan de keeren J. Kla- zinga te Wierden en J. W. Gekle te Am sterdam door hun bloedverwanten uit Zuid- Afrika verzonden, blijkt dat toenmaals de volgende families en personen in Z.-Afnk. nog in goeden welstand warende familie van Oestrum en do familie Staat te Kaffer- kraal; Hofman en vrouw te Holfoutein; P. van der Meer en W. Kooman van Preto ria; jhr. C. van Foreest van Heila en De Bruyn te L c e uwd o o r n sko p Gaarne zou hot Perskantoor inlichtingen .vangen omtrent het lot van Johannes Marines van der Weijde, die in de 2e helft van Januari 1900 naar Transvaal is ver trokken. Toen reeds langer dan een half jaar geleden heb laatste bericht, gedateerd uit Klerksdorp, vau hem werd vernomen, behoorde hij tot het kommaudo van gene raal Ben Viljoen. Volgens de sPoIit. Corr." hebben de vier groote mogendheden, die den tegenwoordi- gen staat van zaken op Kreta in hel leven riepen, aan den gouverneur, prins George van Griekenland, te kennen gegeven, dat zij geen verandering in den toestand wenschen te brengen en gaarne zouden zien, dat hij weder gedurende 3 jaien gouverneur blijft. Berichten uit Aden ontvangen spreken van een hevigen veldslag in Berbera tussehen de Abyssiniërs en de volgelingen van den sjeik Abdoel-Labi. De Somalies moeten een groot aantal gesneuvelden hebben gehad, e.eueens de overwinnende Abyssiniërs, die veel gevan genen en buit maakten. Abdoel-Labi zelf vluchtte naar Bohodle, door den overwinnaar achtei volgd. De correspondent van het uTagebl." aan de Russisch-Ghineesche grens beweert, dat ondeihandelingen zijn gevoetd tussehen Rus land' en den Dalai Lama van Thibet en dat deze lot een overeenkomst hadden geleid eer de Chineesche regeering er van op de hoogte is gebracht. Een gezantschap van den Dalai Lama bracht den czaar gedurende zijn verblijf te Livadia de mededeeling dat de eerste zich niet langer als afhankelijk beschouwde van den Chineeschen keizer, doch zich zelf onder bescherming plaatste van Rusland, met geheel Thibet, waarvan de Dalai Lama zich niet in naam, doch inderdaad als hoofd beschouwt Voor de zooveelste maal hangt het leven van Li-Hung-Chang, volgens Reuter, aan een zijden draadje. In Nederland. Maandag heeft de President de verpleeg sters ontvangen die naar Zuid-Afrika gaan om in de kampen te gaan verplegen. De president zeide o. m. dat hij dankbaar is omdat er Nederlandsohe vrouwen zijn die Hofbericht. Morgen ontvangt II. M. de Iööingin op 't Loo in audiëntie den luit.-gen. De Palézieux, adjudant van den groothertog van Saksen, hier gekomen met opdracht aan 'b Noder- landsche hof de troonsbestijging van den vorst bekend te maken. Vrijdag verleent M. de KoniDgin-Moeder den generaal na zijne terug komst gehoor. II. M. de Koningin geeft morgen ten paleize Het Loo een gala-diner ter eere van den afgevaardigde van Z. K. H. den groothertog van Saksen, luitenant-generaal De Palézieux- Falconnet, na zijne audiëntie bij II. M. tot bekendmaking voor de aanvaarding der regee- ring door den groothertog. Tot dit gastmaal zjjn ook uitgenoodigd groot-officieren en leden van Hr. Ms. hof houding te 's Gravenhage. Aan den vreemde opper-officier is van wege II. M. toegevoegd de ordonnance officiei le luit. Loudon. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van de landmacht gebracht, dat ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, in offi- cteele bescheiden KD'z. Gemaal zal worden genoemd „Zijne Kon. Hoogheid de Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg Verder heeft de Minister dc aandacht van de landmacht gevestigd op het feit, dat, in gevolge do wet van 14 Jan. 11., tot goedkeu ring van de wijze van voltrekking en van eenige gevolgen van dit huwelijk, aan Z. IC II. den Prins dor Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, de eerbewijzen moeten worden gegeven, die in de reglementen en voo>- seln-iften zijn voorgeschreven als verschul digd aan Icclen van het Koninklijk Huis, Ycreeuiging voor Vrouwenarbeid. In eene voorbereidende bijeenkomst to 's-Gravenhage op Zondag'17 Mam tl Va uur, in een der zalen van Oost en West-Ileerengracht 71, waarin |men hoopt te zien bij voorkeur alle vrouwen die als lid of medewerkster tot hut welslagen der vroegere Tentoonstelling vau Vrouwenarbeid hebben bijgedragen, maar ver der ook alle belangstellende dames, zu'len ter vereenvoudiging dor te Amsterdam op 9 Apiil uitgeschreven vergadeiing ter vaststelling der statuten der nieuwe Vereeniging voor Vrou wenarbeid, de eoneept-statuten der op te neu ten vereeniging grondig besproken, rnogelyke amendementen vastgesteld worden en zal men zich tiachten te verstaan omtrent het stellen van candidaten voor 't aanstaande bestuur. De afgevaardigden van comité's ten gun ste der Boeren uit Buitsekland, Amerika, de Vereenigde Staten, Oostenrijk-Hongarije, België, Spanje, Frankrijk, Italië, Neder land, Rusland en Zwitserland, vertegenwoor- ;ende duizenden aanhangers, saamgeko- men te Parijs, vestigen opnieuw de aan dacht van alle naties, die het in deze kwes tie eens zijn, en in het bijzonder die van liet volk van het Vereenigd Koninkrijk, op dc omstandigheden, waaronder de oorlog in Zuid-Afrika begonnen is en wordt voortge zet-. Zij wijzen er op, dat deze oorlog reeds lang is beraamd, voorbereid en gewild. Men heeft de Boeren als halve wilden voorgesteld1, voor e onderwerping aan Engeland een groot voordeel zou zijn. Nog duidelijker blijkt de toeleg tot den oorlog uit het feit, dat de aanranding begonnen is op een tijd, dat de afgevaardigden van 26 rijken te 's Graven hage bijeen waren om maatregelen te bera men, om heb kwaad van den oo-rlog te be perken. De Boeren hebben echter getoond, tot dc beschaafde volkeren te behooren en hun ne derlaag zou een schandvlek op het mensche- lijk geweten zijn. De afgevaardigden besloten een Interna tionaal Federatief Verbond te vormen uit de comité's, bestaande in de twee werelddee- len met een hoofdzetel. Dit verbond zal met alle ten dienste staande wettige middelen trachten den geest, vervat in de besluiten van het Haagsche Congres van kracht te doen zijn. De afgevaardigden doen een beroep op al le mannen van eer, opdat de mensohelijke stem en geest zich verheffen tegen de voort zetting van dezen goddeloozen oorlog. Besloten is een protest te zenden aan de verschillende regeeringen en dit te steunen door een gedocumenteerd werk. De heer Pauliat, president van dit ver bond, geleidde de leden van de comité's naar heb Luxembourg, waar zij onmiddellijk dooi de leden van den Senaat werden omringd, ofschoon zij niet officieel werden voorge steld. Yerliooging van eenige posten der begrooting van Binnenlnndsclio Zaken oyci II'ÖO. Opgemeikt werd bij het sectie-onderzoek, dat blijkens de aanvraag van pl.m. (25,000 voor het plaatsen van dukdalven en boeien ter vei krijging van een geschikte ligplaats voor het aan den Ilouk van Holland te sta tionoeeren ontsmettingsschip smet inbegrip vau een aanlegsteiger en verdere benoodigde rivierwei ken ten behoeve der ontworpen quarantaine-inrichting, in 1900 is vooruit- geloopen op de beslissing der Staten Generaal omtrent het maken van laatgtgemelde inrich ting, waarvoor eerst op de begrooting van het loopende dienstjaar de noodige gelden zijn aangevraagd. Niet bij alle leden bestond de overtuiging dat deze inbreuk op het budgetrecht dei- volksvertegenwoordiging door de omstandig heden voldoende gerechtvaardigd was. Bij een anderen post werd aangedrongen op het nemen van krachtige maatregelen tegen het ontvluchten van krankzinnigen. Van verschillende zijden werd ernstig ge klaagd, dat niettegenstaande bijna telken jare bij de behandeling der begrooting bedenking wordt geopperd tegen de hooge kosten der exa men-commissies, die kosten wel verre van te verminderen, nog voortdurend stjjgon. Voorts werd nog gewezen op den, naar men meende, te langen duur der examens. By de behandeling der leerplichtwet werd gewezen op het bezwaar, dat het op maken en bijhouden der schoollfjsten, vooiai in gemeenten, welke meer dan éen arrondis sement bevatten, eeD zeer tijdroovende arbeid zou zijn. Dit bezwaar heeft zich in de praetyk reeds zeer sterk doen gevoelen. in de afdeelingen heeft men den wensch uitgesproken dat alsnog, door wijziging van de inrichting dier iysten, aan dat bezwaai zou worden tegemoet gekomen. Bij Kon. besluit is benoemd tot boterin- specteur G. 1. Bieleman, vooiloopig voorzitter van den Algemeenen Nederlandsehen Zuivel- bond, federatieve vereeniging van bonden vau coöperatieve zuivelfabiieken te Vorden; zijn tijdelijk benoemd tot botervisiteur0. Los, onbezoldigd rijksveldwachter, te Leiden; J. M. L. Bellaard, te Amsterdam A. A. Hein- huis, brigadier-titulair der Rijksveldwacht te 's-GravenbageII. Keizer, wachtmeester dei- Kon. marechausse, te MaastrichtH. Gram mens, onbezoldigd rijksveldwachter, te Gro ningen J. J. H, Gramser, te Nieuwer-Amstei, Dc ministerraad liield gisteren zijn gewo ne vergadering, die om half zes uiteen ging. Het in dc Tweede Kamer bij de behande ling der legorwetten gevallen votum, dat aanleiding gaf tot de schorsing dor verdere beraadslaging, heeft daarin een punt van overweging uitgemaakt. De uitslag daarvan is niet bekend geworden, maar de openbaar making ervan kan, zoo nieb vroeger, in de as. Donderdag te houden vergadering dei- Tweede Kamer vermoedelijk door een regee- rinrsmcdedeeling verwacht worden. Dc afdeelingen van de Tweede Kamer licbben benoemd tot rapporteursover het wetsontwerp tot exploitatie van Staatswege van steenkolenmijnen in Limburgde hoe ren Nolens, van cle Velde, Do Ras, De Bic- erstein en Bolsius, en over de wetsontwer pen tot onteigening ter verzekering aan hot Rijk van liet eliecr van de schutsluis der ge meente Utrecht in de Keltische Vaart te Vreeswijk, tob verbetering van den Oudc- IJssel en tot toekenning van een renteloos voorschot voor een locaalspourweg van Dinxpci'lo naar Varssevold: de heeren Krap, De Savornin Lohman, Van Dedem, Ilessclink van Suelitelen en Bouman. Naai' men verneemt zou het advies van de meerderheid in het college van den Raad van State, dat dezer dagen zijn uitvoerig advies over de plannen tot droogmaking der Zuiderzee aan de regeering heeft terugge zonden, ondanks gewichtige financioele en andere bezwareu, iu 't college gerezen, gun stig luiden. De Raad Administratie van het Interna tionaal Hof van Ai bitrage Vergadei de beden o.a. tol vaststelling de" begrooting van kosten voor de instelling. De bond van Boerencomités, te Parijs ge vestigd, heeft na lange beraadslagingen, in een Zondag gehouden vergadering eenige onder-comibé's aangewezen om verschillende quaesties te onderzoeken. Tot voorzitter is benoemd de senator Pauliat, en verder do heeren professor Brussar van Turijn en Yon Reihnick van Berlijn. De gemeenteraad van Leuven heeft gis teravond met algemeene stemmen een mo tie aangenomen waarin d'e wenscli uitgespro ken wordt, dab een einde gemaakt wordt aan do wreedheden van den Zuid-Afrikaau- schen oorlog. Overeenkomst met België omtrent militie en schutterij-vrijdom. In het afdeelingsonderzoek gat men zijri bevreemding te kennen, dat de onderhande lingen met België in Let Fnurch zijn ge voerd. Voor liet bezigen van een vreemde taal bestond in dit geval geen noodzakelijkheid, waar toch in België het Nedei laridsch een der officieele landstalen is. A, üildemcestcr. f Het oud-lid der Tweede Kamer, do heer A. Gildemeester is op 72 jarigen leeftijd te Scheveriingen ovetleden. Te Amsteidatn was de overledene'jareniang een voorman in de handelswereld en de politiek. In 1883 door liet toenmalig hoofddistrict Amsteidam tot Kamerlid gekozen, bleef hij dat tot 1888 De aanstaande verkiezingen. De »Nedeilander" bevat het belicht, dat in een vergadering van afgevaardigden van christ. bist. kiesvereenigingen in het district Hailing")!, Woensdag 6 Maart te Bolsward gehouden, dr. J. Th. de Vriser officieel can- didaai gesteld is voor de Tweede Kamer. Blijkens by liet Dept. van Marine ontvangen bericht is llr. Ms. pantserschip Noord- Brabant, onder bevel van den kapt. ter zee 1. van den Bosch, 12 dezer te Colombo aangekomen. De 'heer L. Koslovilcli, consul der Neder landen te Belgrado, bij Kon. besluit van 3 Jan. 1901 bevorderd tob consul-generaal al daar, is in laatstgemclde hoedanigheid dooi de Servische regcering erkend. Gisteravond is in het Hotel des Indes te 's Gravenhage aangekomen luit.-generaal de Palitieux, adjudant van wijlen den Groot-Hor tog van Saksen-Weimar. Hij werd aan het Staatsspooistation ontvangen door een ordonnancc-officier van H. M. de Ko ningin en in een hofrijtuig naar Ihet hotel geleid. Men meldt oi.s uit Amsterdam Bij den aanvang der raadszitting deelde de voorzitter mede, dat bij, aangezien Gedep. Staten aan zijn verzoek om vernietiging van het raadsbesluit, waarbij wijziging zal worden gebracht discipline voldeden, gevraagd in het reglement betreffende de voor politie eu brandweer, niet aan de Koningin ontslag heeft aan- als burgemeester van Amsterdam. Ncd. Bond van Iiidustrlcelen, In de op 19 Maart e.k. te Rotterdam tc houden algemeene vergadering van deze ver eeniging zullen o. a. de volgende voorstellen behandeld worden: lo. Dat de BoncL-trachte te verkrijgen een betere aansluiting der vroegtreinen van Eindhoven in de richting' Utrecht. 2o. Dat de Bond tob de betrokken auto riteiten het verzoek richtea. om te komen tot vermindering van protest-kosten bij wis sels; z. om te verkrijgen dat aangeteekende stukkeu zoo dit schriftelijk hij do post administratie gevraagd wordt aan huis worden bezorgd togen kwitantie. 3o. Om er bij de (desbetreffende autoritei ten op aan te dringen, dat (to Amsterdam) op Zondagen gelegenheid gegeven zal wor den om mot de provincieplaatsen in ons land te kunnen telefoneeren voor 25 cents in plaats van 50 cents per gesprek van 3 minuten. Door den directeur-generaal der Slaats- t-poorwegen is bepaald, dat de ambtenaren, die wenschen deel lo nemen aan bet in Augustus te houden examen voor aspirant adjunct-commies, zich moeten aanmelden vóór -15 April. Het examen voor toelating als adelborst bij het Kon. Instituut voor de marine to Willemsoord, zal dit jaar gehouden worden voor wat het schriftelijke gedeelte betreft op 18 en 19 Juli. Heb mondeling gedeelte ploegsgewijze vangt aan op 25 Juli. De afdeeling Bleiswijk der Vereeniging ter bevordering der Ned. Visscherij, heeft zich mot con adres tot den Raad diet go meente gewond met de mededeeling dat zq in het water, van de gemeente gepacht, eon proef heeft genomen met heb uitzetten van ongo karpers en het voornemen hoeft t ge- heelo polderwater reutegovend te maken. Daar editor onder do tegenwoordige vis- soherijwot, dio het stroopen mot voldoende tegengaat, weinig van haar plan zou terecl k komen, verzocht do afdeohng den Raad bij de Tweede Kamer aan te dringen dat m de nieuwe "vissoherijwet, die eerlang za woi en

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2