54*" Woensdag 27 Maart 1901. No. 10507. BE FALKSIR'SvaiieilALKffiOI. Jaargang. Kennisgeving*. BUITENLAND. EÏÏFEUA VON ADLER3FELD-BALLESTREM. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d ag e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalYoor Schiedam en Vlaardingen 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BurcaisBotcrstraai Prijs der Advertentiën: Van 46 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zi,< innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde tzétverSenXiën opgenomen tot den prijs van -40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Snterc. ïelefoon No. 128. De Büüöemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat liet kohier der Personeele belasting no. 2, dezer gemeente, over het dienstjaar 1901, door den heer directeur der directe belastingen te Rotter dam op den 22sten Maart 1901 executoir verklaard, op heden aan dan ontvanger dei- directe belastingen ter invoidoring is overge maakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de v/et bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn vnn ces weken ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag bohooi en te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26sten Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ASgenteen oversSebt. SCHIEDAM, 26 Maart 1901. Xalil'Alriba, Van het oorlogafcerr-ein. In een telegram do. 24 Maart, meldt lord Kitchener, dat de kolonne onder bevel van Babing'on ten Zuidwesten van Ventersdorp 1500 Boeren, onder generaal De la R©y, heeft aangevallen. Zij' verstrooide dezen en vervolgde ze snel, met het resultaat, dab het konvooi, twee veldstukken met 320 bommen, een pom-pom, zes maxims, 15000 patronen, 160 geweren en 53 wagens genomen werden. 140 Boeren werden gevangen genomen. De Engelsche verliezen zijn geriug. Vele Boeren werden gedood en gewond. Uit Standerton komt nu een uitvoeriger bericht over den aanslag op den trein bij Vlaklaagte, en over den jongsteu marsch van generaal Campbell. Het luidt: Komimandant Buys is er vanochtend (22 Maart) met 400 Boeren ,in geslaagd, een proviaudeeringstrem te vermalen op -"ijl K.M. ten noord-en van Vlaklaagte. De mijn die op den spoorweg gelogd was, ontplofte onder het midden van den trein. Het esccr- te verdedigde de ontspoorde wagens totdat het door de overmacht ovennand was. De lo comotief en de vijf voorste wagens zijn onge deerd te Vaal aangekomen. Onzerzijds drie gewonden. Men heeft versohoiden Boeren zien vallen. De Boeren zijn met allerlei buit gemaakt en voorraad in twee wagens en ver scheiden Kaapsohe karretjes weggereden. Generaal Campbell, die meer dan een week bij de Lange's Brac was opgehouden door heb wassen van do Kliprivier, is vanmiddag hier aangekomen, hij. heeft zijn wagens dooi de rivier laten drijVen, na do lading met vlotten naar den overkant tc hebben ge bracht. Zijn manschappen hebben zwaar ge leden van typhus- de zieken en de soldaten Roman, van 23) „Ziet u wel, dat u me niet kent!" riep Do lores bijna vrool'ijk. „Wat heb ik nu van de wereld te wachten, als de eeniga vriend uit mijoi jeugd mij miskent? Aan uw goede mee. mng as me veel gelegen, waarde Engels. En daarom wd ik hot u zoggen, maar u alleen: Bij God en bij alles wat m© heilig is, ik heb Alfred Falkner hef erfgoed, onder -de meest kieaiho termen, aangeboden of willen af staan, voor altijd, zonder voorbehoud en 'hij heeft hot me voor dei voeten geworpen. De manier waarop hij dit deed, heeft een klooa busschen ons doen ontstaan ilc kan hem den'Falkenhof niet voor de tweedemaal aanbieden, -dat is beneden mijn waardig heid." Engels stak Do-lores zijjn grove rechter hand door den tabaksdamp toe. „"Vergeef me," zeide hij eenvoudig, en zij legde zonder aarzelen haar hand in -de zijne. „Die trotsche mijnheer Alfred een echte Falkner!" „Ook ik ben een echte Falkner," ant woordde Dolores, „en wanneer wij, de twij gen van een zelfden stam, -elkaar niet ver staan, dan zijl heb zoo hiji heeft het zoo ge wild, ik met, God is mijn getuige." „Goed, m-aar heb is nu de taak van den trotschen vrijheer, de zaak aan -allen uit te leggen, die deze verkeerd begrij'p-en." „Dat i» me onverschillig," zedde Dolores, die gewond werden in de talrijke gevechten op den tocht naar Vrede en op den terug weg, zijn naar het hospitaal gebracht. In die gevechten is één soldaat gesneuveld. Geue- raad Campbell heeft zeven lijken van Boeren begraven; nog verscheiden Boeren zijn ge dood en een eveinjed'ig aantal igewond. De „Indépendance Beige" ontving van hoar correspondent te Londen de bevesti ging, dat Kitchener een maand lang de on derhandelingen met Botha aanhield, omdat zijn plannen schipbreuk hadden geleden en hij igebreb lilad aan wapenen, ammunitie en paarden, die hij sedert dien ontving. In het Lagerhuis verklaarde Chamberlain dat de vredesonderhandelingen zijn 'geëin digd. D'e regeering blijft 'bij haar vi'oeger te kennen gegeven inzichten en is niet "voorne mens de onderhandelingen opnieuw te ope nen. De heer- Bal four deelde mede, dat d'en 18n April de begrooting ter tafel zal worden ge bracht. Sir Robert Reid bood een petitie van de heeren Merriman en iSauer aan, die daarin verzoeken door het Huis gehoord' te worden met betrekking tot de voorwaarden van de afdoening der Zuid-Afrikaans-che quaestie. Do correspondent van de „Telegraaf" te Kaapstad heeft, een onderhoud gehad met Piet de Wet, den voorzitter der beruohte Vredescommissie. Wij laten dit onderhoud hier volgen -. „Wat zal uw vredesbeweging uitwerken?" „Op de kammandanten in Transvaal en Vrijstaat niets, dat is zeker. En op de Ko lonie ook niets meer, sedert de Bond ons zoo wonderlijk behandeld heeft. Ik had den heer Theron, van Britstown, gevraagd hierheen te komen; ik ontmoette hem te Wellington; ik legde hem al onze voorstellen bloot zwart op wit en mr. Th. vond alles goed. Hij sohreef nu de kopstukken van den Bond aan een vergadering met ons te komen be leggen de heeren v. Zijl van Clan William, du To.it, van Graaff Rei net, N. F. do Waal van Middelburg en D', de Waal van Kaap stad. D-e telegrammen werden uit Welling ton verzonden, en daar de heer Theron liever te Worcester of Beaufort Weet wilde velga deren dan tc Kaapstad, ging ik naar de Kaap om de noodige permitten te krijgen De Gouvernetu wist van onze plannen af. maan moest tot zijn spijt zijn secretaris stu ren met de boodschap, dat de Militairen niet kond-en toestaan, dat wij m districten, onder de krijgswet, zouden vergaderen. Zoo kwam de heer Th. dus hierheen. Pas was hij evenwel hier, of ik kreeg een brief van hem, dat hij zich m-et de vredescommis- sie maar liever niet verder wou inlaten, daar hij' haar status niet erkennen kon. En de heer Th. ging onmiddellijk naar huis. Ook de heer v. Zijil ging weer heen, zonder ons zelfs gezien te hebben. Eh van de andere heeren heb ilc nooit iets gehoord." De Bond wilde dus niet meewerken, waar om, zegt Pief de Wet niet. Hij' ontkent, dat hij onder de gevangenen zou rondgegaan zijn om een petitie geteekend te krijgen, gericht aan de kommandanten in het veld en hun en na een kleine pauze voegde ze erbij„Het wordt donker ik moet naar het kasteel, anders gaan ze me no-g met fakkels zoeken." Zij stond op en legde de spinnende Ida op de sofa. Toen gaf ze Engels de hand. „Goeden nacht," zeide se hartelijk, „ik kom nog eens terug om wat te praten in het schemeruurtje, als u het goed vindt. Dat doet goed, als men den dag met niet al te vroolijk© gedachten heeft doorgebracht, want",waarde vriend, er zijn dingen, die zeer veel leed veroorzaken en dat met Alfred Falkner heeft me zeer gedaan 1" Zij boog zich, om den kwispelend en Knie per te stieelen en verliet zonder verder iets te zeggen het „torentje". De jonge meesteres had den eersten nacht op den Falkenhof onrustig doorgebracht. Zij lag achter de zware damasten gordijnen van haar groote ledikant en kon niet slapen; toen haar oogen echter tegen den morgen van ver moeidheid toevielen, verstoorden vreemde droomen haar -korte rust. Zij was eindelijk Iaat in den morgen ver schrikt opgestaan, en had -eenigen tijd noo- dig, om tob zich zelf te komen en de zeker heid te verkrijgen, dat ze werkelijk geslapen en gedroomd' had, en niet, als overspannen lieden, geesten gezien had. Eh tooli had ze er op kunnen zweren, dat do houten betim mering daar aan den muur, die de bibliotheek van de slaapkamer scheidde, verschoven was, en door d'e daardoor veroorzaakte opening „do booze vrijvrouW gekomen was, juist zooals ze op bob portret stond', dat m aan haar bed gekomen was en haar toegefluisterd wagende om de wapens neen- te leggen. Vol gens P. de W. bezocht hij de gevangenen al leen om na te gaan, wie onrechtvaardig ge vangen zit en zoo zijn ei* nog al velen. En al is heb voor de commissie moeilijk om alle gevallen te onderzoeken, toch maakt zo rap porten op en verzoekschriften tob invrijheid stelling dier ongelukkigen. (Ik geloof, dab de heer De Wet, hier of de waarheid verdraait, of leugens vertelt; im mers hij heeft bepaald tob de gevangenen -gesproken over heb teekenen eener petitie, maar hij1 werd uitgejouwd dit vertelt iedereen, zelfs de predikant der gevangenen 2e. we hebben nooit van een geval gehoord, dab door deze vredescommissie een gevange ne verlost werd; 3e. de militairen zouden de vredescommissie niet alle mogelijke facili teiten geven om gevangenen te bezoeken en overal heen te reizen, alleen omdat enkelen of velen onschuldig gevangen zitten. Zoo zijn de khafab niet1 Als er geen Conventie van Genève was, zouden we nog heel wat meer beleefd hebben.) Ik werd dan ook onrustig en waagde een krasse vraag „Wie zit er 'achter uw brief van Kroon stad „Niemand; ik schreef dien als voorzitter dezer commissie. Wij hadden geen rugge spraak met de Engelschen. Lord Kitchener wist er evenveel van als het mannetje in de maan. Wat) waai* is, is waarmen mag over mij. van opinie verschillen, maar men moet geen valsohheid zien, waar die niet is, of iemand veroordeelen voor men hem gehoord beeft. Zooals de zaken nu staan, heeft verder vechten voor onze rnensehen geen ander ge volg, dan dat het land -geheel vernield wordt. Toen de Emgelschen de Republiek binnen trokken, hadden wij' moeten ophouden de overmacht was te sterk. W-ij hadden onzen plicht gedaan, dit had de heele wereld er kend. 'Hadden wij toen de wapens neerge legd, dan waren wij- thans al onder een zelf standig bestuur geweest; er zou niets ver woest zijn en vele wonden waren dan zeker al weer geheeld. En zoo denk ,ik nu nog, dat 't beter is om nu de wapens heer te leggen dan nog langer te wachten. Ons land is vree- selijk verwoest en als het nog veel langer aanhoudt verliezen wij -al onze mensehen. Heb lestje, dat overblijft, zal te arm en te geruïneerd zijln om zelfstandig te kunnen le ven. Alle gronden en plaatsen zullen dan vallen m handen der Engelsche kapitalisten en onze menscheu worden „bijwoners"t de dienstbaren in een eens bloeiendeu staat. President Kruger heeft met zijn verren blik dit al lang geleden gezien. 'tWas toen de Engelse-hen te Kroonstad waren, dat hij een brief schreef aan Steyn, dat bijl en de Volks raad besloten hadden niet verder te strijdc-n, en het land onder prot-est over te geven aan de Engelschen, daar de Burgers niet meer vechten wilden. Maar Steyn wilde er niets van hooren en zoo duurde de oorlog voort. Nog eenmaal, na. den slag bij Derdepoort, een paar dagen na het occnpeeren van Pre toria door de Engelschen, stuurde president Kruger een brief naar ons. Toen hadden Volksraad en Krijgsraad in Transvaal beide besloten den strijd te eindi gen. Maar toen weer schreef president Steyn aan president Kruger en Christ, de Web aan Botha dat, daar de Vrijstaat Transvaal tot zoover geholpen had, deze nu maar niet zoo uitscheiden kon en de Vrijstaat besloten had vol te houden. „De was als kommandant zelf overal bij." Daarom zijn de Engelschen zoo verbitterd op ons land cn veel minder op Transvaal. Daarom, zijn in Transvaal haast geen huizen verbrand en bij ons verschrikkelijk veel. Daarom hoort men sedert September 1900 niet meer van Louis Botha, die er ook sterk tegen is den strijd voort te zetten en zijn het in Transvaal alleen De la Rey, Ben Vil- joen en Beyers, die genoemd worden." Deze „daarom V (P. de Wet spieekl, zoo als de meeste m-ensohen ten Noo-rdcn van de Oranjerivier, veel mooier Afrikaanse! dan ten Z.), deze daarom's laten we voor reke ning van den zegsman. Wat ik bqiaaid weet is, dat in Transvaal gelieele dorpjes of ge huchten vernield zijn, zoo bijv. Wonderfon tein, dat- mij na aan 't harte ligt, en waai alle huizen verbrand en de school, die met verbranden kan, meen gehakt is. Ook dat Louis Botha nog de krijgsoperaties in het O. van Transvaal leidt. P. de Wet leefde maanden te Durban op parool. Bij was in December 1900 terugge gaan, over Pretoria naar Kroonstad Tot Pretoria (over Standerton) had hij m Trans vaal geen verwoeste huizen gezien; ook niet tusschen Pretoria en Vereeniging. Maar van Vereenigïng tot Kroonstad was alles ver nield. Hij had teen een brief geschreven aan den veldmaarschalk, -er op wijkende, dat de afgebrande huizen nog veel betere schuil plaatsen en fortificatiën waren voor de Bur gers dan de andere, en dat dit branden dan doelloos en daarbij zeer wreed was. De Wel. zogt, dat Reuter zeer onbetrouw baar is; niets wat van R. komt, kan men hier gelooven. Het beste is nog het officieele nieuws van Kitchener, ofschoon dat ook lang niet altijd de waarheid is. Hij wil, dat de Burgers nu vrede maken en liever wachten tot Engeland in moeilijk heid komt met een of andere Eiiropeesahe mogendheid wat zeker vroeg of laat ge beuren zal. Op interventie valt met te ho pen. Daarom is 't dwaasheid voor een 10 a 15,000 burgers om rich te laten slachten door een natie, che over 200,000 man troe pen beschikt. «teaaengeSc SIededecï£mgess. had: „Ik groet u, Dolores, bevrijdster! Ik zal bij u zijn, tot de vervulling is gekomen!" Toen had ze haar nog een kus op het voor hoofd ge'drukt, een langen, innigen kus, die Dolores, bijl de herinnering daaraan, nog deed hui veren, en was van het bed gegaan naar een kleine Madonna-beeld, dat boven den bidstoel aan het voeteneinde van het bed hing. Op dit beeld had ze glimlachend gewezen en den eemen kant van de lijst aan geraakt, toen had ze die hand ,als groet aan Dolores, gekust en was denzelfden weggegaan dien ze gekomen was Eenigszins verward dear de levendigheid van dien droom, stond Dolores op en kleed de zich. In het torenkamertje stond haar ontbijt al Haar, -door juffrouw Kohier zelf sierlijk gerangschikt. Bij het gaan door de schilderijenzaal wierp Dolores een vorschen- den blik op het portret dat zooveel indruk op haar gemaakt had, dat ze er van «room de do „booze vrijvrouwe" glimlachte even treurig als gisteren. Juffrouw Kohier scheen zeer v.-rheugd haar meesteres vroolijk en gezond weer te zien. „Ik hoop, barones, dat u niets wederva ren is," zeide ze vorschend en schudde ver baasd liet grijze hoofd, toen ze hoorde, dat geen geesten de nachtrust van de erfgename van den Falkenhof gestoord hadden. „Hebt U prettig gedroomd?" vervolgde ze ha.r onderzoek. Dolores stemde dit, na -een oogenblik te hebben overlegd, toe, want onaangenaam was haar droom niet geweest zij' was ge- 'kust on men 'had tegen haar geglimlacht. Na h'eb ontbijt kVam Engels, en met hom De Ophir is giseren te Malta aangeko men de hertog en de hertogin van Cornwall en York zijin aan wal gegaan. Drie dagen heeft het getuigenverhoor in de procedure van Chamberlain tegen de „Morning Leader" geduurd. Jo-e zelf -was 8 uren lang in een kruisverhoor gewukkcld' en zeker niet erg op zij'n gemak. Adv. Rufus Isaacs begon Zaterdag rijn pleidooi, dab hij gisteren vervolgen zou. werkte ze een paar uur onafgebroken, om zich iu te laten diclitcu omtrent den toestand van den Falkenhof en verbeteringen tot stand 'te brengen, wat Engels nooit van den oigenzinnigen vrijheer gedaan liad kunnen krijgen. Toen bezocht ze de verscnillende ge bouwen met liemi en nam den inventaris in oogemschouw, hier aan liet dienstpersoneel geschenken uitdeelend, daar een vriendelijk woord sprekend, bij allen de hoop op een goede toekomst achterlatend. Eindelijk, tegen den avond, liet ze zich bij mevrouw Rusz aandienen ,die haar koel en terughoudend, zooals nu eenmaaLhaar ge woonte was, ontving, in tegenstelling met de houding van den doctor, die met harte lijker en voorkomender zijn kon. Doloies iiad in het geheel geen antipathie tegen den man van haar tante; ze waardeerde zijn hoo- go geestesgaven zeer, bovendien was ze zelf een veel te eerlijke on oprecht© natuur, om de hartelijkheid van den doctor te wantrou wen. Rusz was rich bewust van den indruk, dion zijn schitterende gaven op Dolores maakten en hij besloot dezen zich ten nutte te maken. „Ik hoop dat-, daar u ons toegestaan hebt, zoolang op den Falkenhof te blijven, wij ook reclib goede vrienden zullen worden," zeide hij op zijln zachte, sympathieke manier. „Hét tegendeel zou voor bedde partijen zeer onver- kwikkelijik en noodlottig zijil „U moet niet van „toestaan" spreken," antwoordde Dolores, en aan een plotselinge ingeving gehoor gevend, sloeg ze haar arm om den hals van mevrouw Rusz en kuste de wangen der koele vrouw. „Als ik mijn zin had, dan zoudt u nn meesteres van -den Fal- Een bedrag van 2400 pd. st. zal eerlang aan het Engelsche parlement worden ge vraagd voor d'è oprichting van een stand beeld voor Gladstone in de Westminster Abdij. Koning Leopold der Belgen vertrekt nog deze week uit Brussel naar Parijs eu Rome en gaat vervolgens naai' N:izza. In liet boek van Dreyfus over zijn proces en gevangenschap zullen d-e teekeningen, die de schrijver gedurende zijn gevangenschap maakte, en die zijn-boek zeer verduidelijken, worden gereproduceerd. Heb boek wordt op gedragen „A mes enfants". Men meldt uit Parijs: In de Kamer valt de heer Waldeck-Rous- scau in antwoord op den heer Ribot, de je zuïeten en hun onderwijs aan. Ildj' verzoekt de Kamer over artikel 14 te stommen en stelt de quaestie van vertrouwen. De Kamer verwerpt met 297 tegen 248 stemmen de splitsing in zake do stemming door Cazollc-h voorgesteld. Heb amendement vail den hoor Denis, strekkende om in arti kel 14 de woorden „noch er onderwijs te ge ven" te schrappen, wordt venvoipen. De eerste paragraaf van artikel 14 woidt aangenomen Het amendement van deii heer Bouiiet biji paragraaf 2 om do straffen te verzachten, wordt verworpen. Het vooistel van den heer Lanjuinais, om de discussie tot morgen to verdagen, woidt met 338 tegen 218 stemmen verworpen. Aitikel 14 wordt ten slotte in zijn geheel aangenomen met 318 tegen 239 stommen. (Langdurig applaus op de banken van de lin kerzijde.) In dezelfde zitting verdedigde de heer Bourgeois op uitvoerige wijze artikel 14, waarbij aan niet wettig erkende congregaties het geven van onderwijs verboden wordt. Met 293 tegen 220 stemmen wordt aanplak king van deze rede gelast. De heer Leygues, minister van Onderwijs, hield een lange rede, waarin hij artikel 14 en de leekemnoraal verdedigde. De Koning van Portugal heeft, overeen komstig zijn beloften aan de delegatie van dö liberale unie van Oporto, de opheffing bevo len van verschillende congregaties, o. a. van de orde der visitatie. De bisschoppen die, gelijk men weet, als zoodanig lid van de Eerste Kamer zijn hebben besloten een wetsontwerp in te dienen tot handhaving van de geestelijke orden. De Czaar eu Czarina zijn naar Izarskoë Selo vertrokken om er twee maanden te ver blijven. Grootvorst Michael en Grootvorstin Olga zijln daar ook. Mac Kinley zal 28 April een reis onderne men, die niet minder dan een maand zal du- rem. Ter gelegenheid van het te water laten van de O h i o te San Francisco zal hiji naar kenhof zijn, lieve tante, maar uw zoon heeft het niet gewild, en hij heeft- me daarmede zeer gegriefd." „Goed kind," zeide ze, Dolores de hand drukkend, en dab meende ze werkelijk, op haar eigen koude manier. „Dus blijft- me niets anders over, dan den Falkenhof goed te bestiu-en, met het oog op de nakomelingen van uw zoon," ging Dolo res voort, „en dat zal ik trouw doen, tot mijn dood de aanvaarding van de erfenis minder krenkend maakt voor zijn trots!" „Nii, mijn zwager zaliger hhd nog een an der voorstel om de zaak in orde te brengen," merkte doctor Rusz op. „Hoe minder we over dit voorstel spreken, hoe beter," antwoordde Dolores rustig, maar beslist, ofschoon ze niet Areihmderen kon, dat ze daarbij sterk bloosde. Rusz bemerkte dit natuurlijk ook eu re gistreerde dit blozen in de analen van rijn gul ïeugen. Ei- werd nu afgesproken, den hoofdmaal tijd van den dag, liet diner, 'gemeenschappe lijk in de eetzaal van den zuidelijken vleugel tc gebruiken en 's avonds hiji Doloiesi thee te drinken, „lk hoop daarbiji reel van uw wijsheid te profiteeren zeide Dolores tot doctor Rusz en deze antwoordde dadelijk„Dan kunnen wij elkaar aanvullen, want ik houd hartstochte lijk van muziek en voornamelijk oefent de zang een groote bekoring op mijt rut „Va beneriep Dolores vroolijk. „Wo man singt, da lasz dich ruhig nieder, böse Menschen liaben keiue Lieder." Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1