PRESIDENT KBUBER IN EUROPA. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. It e c li t z a k e n. Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt. 0 e 111 e 11 g d N i c uw s. laiidsche zaken, Sipjagin, moot nu -ook oen aanslag rijn gepleegd. Hij is niet verwond. Do beweging der Russische studenten is naar Polen overgeslagen. De studenten van War schau hebben een botoogiug van sympathie met de vervolgde Rus-siec.be confraters voor bereid. waarop d'e overheid alle colleges s'oot en den onmiddellijken aanvang der Paascli- vancantie afkondigde. Te Pulawy en te Bia- Ivstok hebben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij de troepen de politie te hulp moes ten komen. Tot laat m den nacht weergalm den revolutionnaire liederen en de kreet „Leve de vrijheid!" "Vele studenten zijn in hechtenis genomen. Het nieuwe Kabinet in Servië is aldus samengesteld Yonits, minister-president en buitenlandsche zaken; EJimirovits, openbare werken; Slameukovits, justitie; de overige ministers behouden hun portefeuille. "Een Kretenzer minister, Bemzelos, die in den-ministerraad voorstelde Kreta te procla- meeren tot een onafhankelijk vorstendom, werd door prins G-eorge ontslagen. Deze maatregel draagt zoowel op Kreta als te Athene do algemeene goedkeuring weg. De gezant der Vereenigde Staten m Ve nezuela heeft aan do regetaing dat land oen heftig protest gezonden tegen de aanvallen gericht tegen de Ver. Staten en hemzelf. Caracas hoeft geantwoord door de Ver. Ct. te verzoeken den gezant terug roepen, wat geweigerd is. De toestand wjrdt als ernstig beschouwd. Kolonel Gonzailaz, een aanvoerder der Plu- lippijnen heeft zich met 11 officieren en 44 man aan kolonel Beacon overgegeven. Bij zijn onderwerping verklaarde hij -dit door den nood gedwongen te doen. De „Times" verneemt uit Jlontevi-dco d.at het, wetenschappelijke congres van het La- tijnsehe Amerika zich heeft verklaard ten gunste van een verplicht internationaal scheidsgerecht voor de Zuid-Amerikaansche Republieken. De ..Daily Telegraph" verneemt nit Syd ney, dat het resultaat der in Australië ge houden verkiezingen is, dat het ministerie over een voldoende meerderheid kan beschik ken om het succes van rijn program te ver zekeren. Het hoofdpunt van dit program is het protectionistisch systeem. Het is thans zoo goed als zeker, dat Australië een protectio nistisch land zal rijn. De verhouding tot het moederland zal er dan niet hartelijiker op worden De ..Standard'' verneemt uit Tien-tsin, dat de Chineezen verwachten dat hun regeering zal eindigen met de conventie over Mand- sehourij'e eerlang te tec-kenen. Er heerscht dientengevolge groofe opwinding onder de verlichte Chineezen. Ettelijke onder-konin gen en gouverneurs van Hidden- en Zuid- China dreigen openlijk met een omwente ling voor 't geval de Chineesch© regeering toegeeft,. De Londensche correspondent van het „Alg. Fto." seint: Ik verneem dat in gezag- hebbencie kringen in Japan het antwoord van Rusland als onbevredigend wordt be schouwd. en dat in de betrekkingen tussehen de bci.de landen de gespannen verhouding toeneemt. De correspondent der ,,N. R. Ct." te Lon den spint: De- correspondent van de „Times" te Pe king h'eeft een langdurig onderhond met Li- Hoeng-Chang gehad. Deze erkende, dat zijn beleid ia gebaseerd op de overtuiging, -dat Rusland de eenige mogendheid is, welke Chi na behoeft te duchten. China hoeft niet ver langd over Mandschourije te onderhandelen. Toen Rusland rijn onderhandelingen opende was China niet in staat te weigeren, omdat CMneesch'e ambtenaren bij den aanvang dei- onlusten de Russen aangevallen hebben. Naarmate de onderhandelingen vorder den, werd Rusland's toon aanmatigen der. China verlangde natuurlijk de kwvstie van Mandschourije in overleg met de andere mo gendheden te behandelen, maar Rusland wet» dit kortaf van de hand, evenzoo het ver zoek der Chineesche regeering om den tekst der conventie aan de overige mogendheden mede te dealen. Rusland verklaarde, dat dit een inbreuk op do diplomatieke gebruiken zou zijn. Li-Hoeng-Ckang ontkende niet het bestaan van geheime Russisch-Chineesche conventies, maar hij zeïde, dat deze alleen de bei-de betrokken partijen aangingen, er bijvoegend dat als de mogendheden inlichtin gen begeerden, rij deze te St. Petersburg moesten vragen. China is wel bereid ze te verstrekken, maar Rusland verbiedt het-. Li- Hoeng-Chang erkende voorts, dat de conven tie over Mandschourije nog niet was getee- kend, maar hield vol, dat CMna moet eindi gen met te teekenen. Zoodra China begon te aarzelen, werd de toon der Russen dreigend en Rusland dreigt thans Mandschourije eenvoudig in te lijven, en gaf op China's herinnering aan de verze kering op ©erewoord, dat geen inlijving van Chineesch gebied beoogd werd, -ten antwoord, dat het rijn woord slechts voorwaardelijk had verpand en dat Rusland in elk geval vasi besloten was, het geven van zijn ©ere woord ongedaan te maken. Toen de correspondent opmerkte, dat bin nen weinige jaren Rusland nieuwe voordee- len zou eischen indien bet rijn zin kreeg met Jlandschourije, erkende Li, dat China geen waarborgen voor bet tegenovergestelde heeft, maar dat het vermoedelijk voor tien of twin tig jaar rust zou krijgen, terwijl Rusland be zig waa Mandschourije to russificeereu. On derwijl kon China zich dan herstallen. Het is verplicht de volksbelangen in Jlandschou rije ook te overwegen. Hot herstel van een Chineesch burgerlijk bewind aldaar onder Russische controle is altoos beter dan hot tegenwoordig militarisme. Li verklaard© niet te kunnen verhelen, dat Rualand's belangen in China andere rijn dan die der overige mo gendheden. Rusland heeft handel noch zen delingen daar, maar is voordeelig gelegen en heeft de macht om zijn wil door te zetten. Ten aanzien van hot verzet in Cliina togen de conventie, zei Ia, dat dit ijdd wus, daar do Chineesche i-egeering despotioke macht heeft. Wat do Chine-esehe regeering besluit, moet geschieden. ïn Sicdcrlnntl. De burgemeester van Hilversum ontving gïsteien officieel bericht dm pie.-ident Kiuger Zaterdag al-laar komt. Het uur van aatiko.i et is nog niet bekend. V* In tegenwoordigheid van de commissie uit de ingezetenen en de collectanten had gister middag in het hotel Pays-Bas te Utrecht de afdiacht plmts aan president Kruger van de opbiengs-t, «toot f2607,7i'<, der op 28 Maart jl. gehouden collecte ten vooufeele van de k tij ««gevangen en op Ceylon en St.- Helena en de vrouwen en kindei en in de viouwenkampen in Zutd-Afiika. De voorzitter der commissie, prof. nu-, 1. baton d'Aulnis de Botirouil! hield een korte loe-praak, waarna meviouw d'Aulnis geb Twiss op een zilveren blad de opbrengst aanbood. De Presideni dankte, erop wijzende dat hier de sympathie weer uit daden, bl-ek, Gisteren is mevrouw Wasritlewicz naar Utrecht geweest, zij heeft met President Ktuger haar plan besproken om naar Lon den te «aan, ten einde met de machthebbers en de liberale Kamerleden te spreken over het stelselmatig doodhongeren van vrouwen en vooral kinderen. Op het verzoek, namens het C. N. Boe ien Comité door tussclienkomst van den con sul-generaal aan de Portugee&ch© regeering gedaan, om verpleegsters en onderwijzers ten dienste der overgebrachte Boeren te mogen zenden, is -door die regeering geantwoord, dut zij tot haar leedwezen dat niet kan toe staan, daar zij zelve bij machte is om in de stoffelijke- en zedelijke behoeften -der uitge wekenen, die haar gastvrijheid genieten, t© voorzien. Hofbericht. H. M. de Koningin-JIoeder zal zich Za- teuiagavond voor een achttal dagen naar het Loo begeven. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft Bene bijdiage van honderd gulden geschonken ten bate van de stichting van een vereenigings- lokaai ten behoeve van lijdende Nederlanders verpleegd te Gheel. Het bestuur der Yereeniging ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit ontving van H. M. de Koningin-Moeder een gift van f 200. Drankwet. In verband met de ingediende voordracht van wet- is door een aantal belanghebbenden het volgende adres aan de Tweede Kamer -der Staten-Generaal gezonden: Namens de ondmeekenaars van het bij Uw College ingediende bezwaarschrift tegen hot oorspronkelijk ontwerp tot wijziging der Drankwet, nemen de ondergeteekenden -de vrijheid naar aanleiding van het thans inge diende wetsontwerp aan de aandacht van Uwe Hooge vergadering te onderwerpen de bezwaren die zij- hebben tegen de op 23 Maart 1901 ingediende voordracht van Wet O. waarbij door het onveranderd laten van art. 26b der vigeerende Drankwet -een zeer in grijpende wijziging ontstaat in het stelsel waarnaar vergunningen 'tot nog toe rijn ver leend en waardoor m zeer hooge mate aan Je betrokkenen groot© moeilijkheden en gel delijke nadeelen zouden worden berokkend. Nu toch wordt 'het overgaan van vergun ningen tof lo Jlei 1905 onmogelijk gemaakt in alle gemeenten, waar het aantal vergun ningen het maximum 'teboven gaat. In gemeenten, waar hat aantal vergunnin gen gelijk is aan het maximum, is met wel willende medewerking van het Gemeentebe stuur overdracht mogelijk, maar zonder die medewerking eveneens uitgesloten. Wanneer bijv. in een gemeente, waar het aantal ver gunningen gelijk is aan het maximum, een vergunninghouder overlijdt, kan het Ge meentebestuur wel is waar deze vergunning vervolgens aan de erven geven, maar met de Drankwet in de hand, kan het bestuur deze opengeyallen vergunning evengoed aan ieder ander verleunen. In gemeenten waar heb aantal vergunnin gen meer bedraagt dan het maximum, zou, wanneer een vergunninghouder na lo Mei 1901 komt te overlijden, zijn vergunning on der de nieuwe wet niet voor overschrijving vatbaar rijn en de nablijvemden of rechtver krijgenden zoowel als de huiseigenaar en hy potheekhouder een zeer aanzienlijk verlies iijden. Ondergeteekenden Tri oenen, dat in het al gemeen de schade, die berokkend zou wor den, wanneer dit ontwerp zonder wijziging van art. 26b Wet- werd, zeer laag wordt ge schat, wanneer men op -de volgende wijze redeneert In do eerste plaats wordt do waarde der loopendo huurcontracten van huizon met vergunning verminderd meteen bedrag, dat tegen f 1000 per huurcontract zeker zeer laag is getaxeerd, makende over do bestaande 24,000 vergunningen een kapitaal-verlies van 24 millioen Gulden. Tn de tweede plaats raag veilig worden aangenomen, dab de waarde van db 24,000 huizen, waar tkaus vergunning is, gemiddeld zou verminderen mot f 3000 per perceel, ma kende een waard'e-verlies van 72 mi'llioen Gulden. Wat deze taxatie betreft, merken wij op, dat de genoemde waarde-vermindering der Inuucontracten voor de grooto steden zeker veel te laag is gesteld, hetwelk eveneens het geval is met de waaarie-Vermindering der per ceelen. Er zijn immers in een stad als Am sterdam verscheiden perceelen met vergun ning, die een waarde hebben van f 400,000 en meer, welke perceelen bij1 overdracht- en dus zonder die vergunning zeker niet meer dan de- helft waard zouden rijn Dergelijke feiten wegen, naar ondergeteekenden mee- nen, wat debovensbaande taxatie betreft, ze- kor op tegen het feit. dat die t-axaie voor het platteland in liet ailgeme-en natuurlijk te hoog ie. Dezo groote kapitalen zijn hoofdzakelijk gefourneerd door hypotheekbanken, leveran ciers en soms door particulieren, doch goed deels ook door de vergun ninghoitd era zelve, utcr eenig bezit gewoonlijk in de zaak wordt gestoken, en die dus nog erger getroffen wor den door het verlies van hun klein vermogen of hun bestaan. Het- komt ondergeteekenden voor, dat waar do invloed van de Drankwet op liet- ge bruik van sterken drank blijkens de vroeger door ons overgelegde rekesten nog altijd be wezen moet worden en door ons ten sterkste wordt ontkend, het niet aangaat aan bur gers een k'apitaai-verlies te veroorzaken, dat door ons, wij herballen hot met den meesten aandrang en niet den meesten ernst, op min stens 100 millioen wo-r-dt- geschat, en tal van gezinnen broodeloos te maken. In verband met ©en en ander vragen on dergeteekenden of het billijk is, dat de be trokkenen, nadat de Regeering hen jaren lang in onzekerheid heeft gelaten, hoe er op lo Jlei 1901 zou gehandeld worden, plotse ling en zonder de minste gelegenheid tot be raad, voor een zoo nadeelige en met het ge- bede stelsel der wet in strijd zijnde regeling worden gesteld. Wij1 voor ons hebben steeds gemeend, dat- de Regeerïng en de Tweede Kamer niet al dus op het allerlaatste moment hen voor dit feit zou -stellen. En wij rijn niet de eenigen, die dit. heb ben gemeend. Ek rijn tal van personen, die in hetzelfde vertrouwen reeds huur- en koop- overeenkom f ten hebben aangegaan over per ceelen met vergunning, in te gaan met 1 Mei 1901. Wat thans nog kan geschieden, is alleen de aanneming van een noodwet, die den fa talen termijn van 1901 eenvoudig verlengt. Het ingediende ontwerp is, om. bovengemel de reden, niet zulk een noodwet, maar waar schijnlijk tegen de bedoeling der voorstellers, een diep ingrijpende maatregel, even ingrij pend als een volledig© Drankwet. De ondergeteekenden nemen de vrijheid Uwe Hooge Vergadering in overweging te geven, in bovengenoemd voorstel van wet. al leen en uitsluitend -te bepalen dat art. 26 litt. b. der Drankwet worde gelezen „aan anderen gedurende* dertig jaren na voormeld tijdstip". Dan wordt de termijn van il9öl verecho- ven naar lo Mei 1911 en bestaat er zeer groote kans dat er door het vervallen van bestaande vergunningen, en door de vermeer dering der bevolking het aantal vergunnin gen bijna overal tot het maximum zal rijm gedaald en de wetgevers dus van groote moeilijkheden in dezo zullen rijn ontheven. 't Welk doende enz. De Commissiën Volgen de onderteekeningen. Staatkundige brief van mr, van Houten, De heer Van Houten behandelt in eon nieuwen brief de Woningwet. Hij had niet gedacht, dat de Kamer zich zoo snel door dien berg van staats- en burgerrechtelijke moeilijkheden zou doorwerken. Volgens de aangenomen artikelen, zullen er nu, naar de heer v. H. zegt, gemeenteverordeningen ko men, door Ged. Staten vastgesteld, die de gemeenteraad niet. of anders wenschte. „Een servituut van nieb-bouwen zal in een iand, waar het eigendomsrecht heet veilig te zijn, ontstaan uit het trekken van lijnen op een kaart van een uitbreidingsplan, waarbij de grond de bestemming krijgt tot straat, gracht of plein, zonder de minste zekerheid, dat binnen een niet verwijderd tijdperk minnelijke of gerechtelijke onteigeningvolgt. Betreft het verbod meer dan een derde van iemands in het plan begrepen grond, dan zul len hem de redenen worden medegedeeld, waarom niet tob aankoop of onteigening wordt overgegaan, wat zeker al de schraalste troost en schadeloosstelling is ,die -een eige naar van bouwterrein voor de vernietiging van de waarde van dat terrein ontvangen kan. „Bij 't geen de gemeenteraad nu onder neemt, zal hij voor groote ruimten, welke hij onbebouwd wenscht te houden, het woord plein moeten gebruiken; het onderscheid tussehen een groot plein en een Medn park is mij echter niöt bekend. Waar ©en terrein aan meerderen toebehoort, zal de wijze, waar op -de raad de lijnen trekt, beslissen, of iemand rijk is of arm -en of een hypotheek houder een ruim of ©en onvoldoend onder pand heeft." Do slotsom door dezo Woningwet zal, vol gens mr. v. H., rijn, -dat. etr woninggebrek zal blijven, en de massa, aan welke goede en goedkoop© woningen zijn voorgespiegeld, zail natuurlijk dan steen en boen klagen- en met nieuwe oisdicn in de lijlu van 'het ont werp komen, als bijiv. verplichten aanbouw voor de gemeente, dien mem nu zeker nog niet wil, maar later minder goe»d kan afwij zen, naarmate men reeds meier heb goede pad heeft verlaten. Do hoofdzaak wordt echter verwaarloosd, deze toch is: „wegneming der bezwaren te gen onteigening voor werkplaats, te begin nen mot land, als de algcmeene natuurlijke werkplaats bij de plattelands-arbeiderswo ning. Nevens zulke landverschaffing door onteigening is de zone-onteigening bij steden ook van waarde; aan d'esze staat reed3 nu geloof ik geon bezwaar in den weg. De meer conservatief gezinde zal daarover zeker ge makkelijker heeuetappen dan over liet opleg gen van het boven behandelde servituut van niet-bouwen of vernietiging der gemeentelij ke autonomie." Voor do onteigening par zouo ligt hot bezwaar meer in de schadeloos stelling. Juist op dit punt is de regeoring voor de ware solutie teruggedeinsd! Zij laat ook voor het vervolg aangroeiende bouwter rein-waarde aan do eigenaars, daar gemeen telijke uitbreidingsplannen! slechts de be stemming „in de naaste toekomst" betref fen. Zij neemt- als -tijd van waardebepaling 186 maanden voor de publicatie van bet onteLganingsplan, terwijl' rij d© wamde bij -de invoering der wet liad moeten nemen met de waardevermeerdering uit aanwending van kapitaal ontstaan, gelijk in het wetsvoorstel van mr. v. IT. van 1S92/3 is geformuleerd. Hot examen om als leerling aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht te word'en toe gelaten, zal ingevolge het reglement van die school, plaats hebben in de -eerste helft der maand Juli. Zij, die dat examen willen af leggen, moeten zioh' schriftelijk, mits post vrij, vóór 1 Juni bij den directeur der -ehool aanmelden. Men zie verder de ,,St. Ct." (no. 76). KETHEL EN SPALAND, 4 April. Van een spoelinakist die van Schiedam kwam vchi ikten de beide paarden voor een opwaaiend zeil met het gevolg dat de dieren op hol sloegen, de Steenenbiug over. Ongelukkiger wijze kantelde de wageri in zyn woeste vaart en kwam ondersteboven in de sloot terecht. Een meisje, dat tnedcreed slingerde in het land terwijl de voerman bekneld geraakte tussehen den kant der sloot en den wagen. Hij werd echter spoedig uit zijn benaide positie verlost. Ook de paarden, die in de sloot terecht' kwamen, weiden spoedig op het droge geholpen, zoodat het geheeie ongeval met tamelijke schade aan den wagen afliep. Door B. en "VV. zal op Donderdag 1 1 April a.s. worden aanbesteed het afbreken en amo- veeren van de panden Prinsensteeg no 20 en 't Hol nrs. 2 en 4. B'ijkens aankondiging aan liet hoofd van dit blad woiden 5 ft 6000 HL. grove coke.-. aan de gasfabriek te koop aangeboden, waarvoor de inschrijvingen vóór den 42en April moeten zijn ingeleverd. De nummering onder de Schiedammers is weder een slap voorwaarts gegaan. ïhaos is de rubriek »gemeente-weikli$den" van een nummer vootzien. Bij de politie alhier is als rermist aange geven de 10-jarige Elisabeth Hoenderkamp, wonende in de Parallelstraat, Nadat zjj door de Rotterdamsche politie gisteravond naar hier was gebracht omdat zij te Botterdam zwet vende was aangetroffen, is zij kort nadat zij door de politie aan haar ouders was overgegeven weder stilletjes de outlet lijke woning ontloopen. Hare opsporing en opzeuding is verzocht. Gisteravond omstreeks 7 uur waren twee opgeschoten jongens bezig niet lood te stelen van het dak der woning van den kleermaker Duller aan de West vest Zij werden in Iiud arbeid geslonrd dooi de komst der huisvrouw, waarop zij het hazenpad kozen met achter lating van een paai stukken lood, die zij ree-is hadden losgewetkt. Gis'eiavon-I werden aan de vi.-chmuki aangevoeld 16 manden schot. De prijzen warm van af f 0.30 tot 10.85 Hedenmorgen werden aan de vi-clirnatkt aangevoeld 16 manden «chol, long, rog en bab-ljauw. De prijzen waren voor schol van al f 0.05 tot f0 87'/f, leng van nf 10.30 tot (3 25, mg van af f 0.30 tot f 1.12'ft, kabel jauw van af f0.32'/s tot f 0.8*21/2 Alles per koop. Springtij: Zaterdag 6 Aptii. 'Door B. en W. is afwjjzend beschikt op het verzoek van M. Veikade alhier, om den kleinhandel in sterken dtank le mogen uit oefenen iu het perceel Eendrachtstraat 6. Aan bet poli tie-bureau ia als gewonden ge deponeerd Een met nikkel getmontearcbein bondem- balöband. De reehtbdbbend-e kan zich. ter terug- bekomïhg vervoegen aan gemeld: politiebu reau. Van heden 8. s. tot 12 April wordt in den Haagschen Kunstkring te 's-Gravenhage een tentoonstelling van Finsche Kunst- en huisindustrie gehouden, welke te Utrecht en te Haarlem veel succes had. Bij K011. besluit van 2 April is benoemd tot rechter in de arr.-reobtbank te Heeren veen mr. H. Reuyl. vroeger rcchter-plaatsv. in d'e arrond.-rechtbank to Groningen, wo nende te Nijmegen. Ned. IIerv. Kerk. Aangenomen het beioep te Arnemui- den door ds. H. L. A. Feykes te Marken. Geref. Kerken. Beroepen te Bedum ds, W. Jleijnen te Winsura, Bedankt voor het beroep te Kollum door its. J. Berends te Maasland. R.-K, Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot- conrector van het gesticht „De Goede Herder te Leiderdorp, den lieer P, J. Nier man; tot kapelaan te Haarlem den heer L. II. J. Beijsens-tot kapelaan te Rotterdam den heer P. J. D. Kok, en tot kapelaan te schipluiden den heer J. J. M". Rorabouts, die kapelaan was te Oude Tonge. Op 28 Augustus zal te Ut-recUt gehouden woidem ©en landbouwtentoonstelling en op 29 Aug. een concours hippique, beide uit gaande van 't Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht, 'ter herdenking van haar 60-ja-ng bestaan. F rij of. Op last van II, M. de Koningin is aan het dienstpet som el ten paleize, dat het gedurende de Huwelijksfeesten bijzonder druk heeft ge had, een verlof toegekend vae eenige dagen, waarvan zy zoovee! mogelijk om beurten gebruik kunnen maken. Verduistering. 'Door den voorzitter van de geheelonthou ders-muziekvereeniging »Amicitia", gevestigd Bütavierenstrnat No. 3 is kennis gegeven dat de penningmeester M v. d. Spek wonende in tie Van Speykstraat 54 een beding van f200 verduisterd heeft. Spoorwegongeluk. Gisteravond ie te Vegh-eï een personen trein in botsing gekomen mot een goederen trein, waardoor de treinc-n van en naar Dnitschland aldaar belangrijk oponthoud hadden. De weg was geheel versperd. Do ma- terieelo schade is aanzienlijk, doch persoon lijke ongelukken kwamen ntet voor. J1 aandag zijn nabij Aubray op d© lijn Pa- rij#Orleans twee treinen tegen elkaar aan gereden; veertien reizigers werdén gekwetst. Goeds tijding. Deu 29sten Maait des avonds gaf Koning Oscar van Zweden een gala-diner in zijn paleis te Stockholm ter eete van den Hertog van Abercorn, den buitengewonen gezant van Engeland. Plotseling hoorde men het ge knetter van geweet schoten, waarover men zeer verwonderd was. Eindelijk was meo op de hoogte van hetgeen ge-cbiedde, toen een intendant den Koning berichtte, dat prinses Karei door de geboorte van een dochter ver blijd was en men vreugdeschoten had gelokt. Verdronken. Te Wildeit, aan de Belgische grens, is de vrouw van den smid L Seis bij liet water scheppen vooroter in den put gevallen en veidronken. De pogingen van den geneesheer, om de levensgeesten weder op te wekken, zijn niet mogen slngon. De man blijft met acht kleine kinderen achter. Werkstaking. De dokwerkers 'te Marseille hebben toege stemd, -dat hun afgevaardigden in onderhan deling treden met de werkgever© op de basis dor bestaande overeenkomst van Augustus 1900. De gcaneenttxaad hoeft 50,000 frs. tot ondersteuning der -kadewerkens toegestaan. De douanccijfers te Marseille toonen ihoe groot do schade is, welke dezo bloeiende ha ven van de staking to lijden beeft gehad, In Maart 1900 waren de ontvangsten 3,213,209 frsterwijl zij dit jaar voor Maart slechts 2,178,715 frs. bedragen. Dödi d© geldelijk© nadeden zullen natuurlijk nog verder nawer ken. De bewoners van Oorsdca hebben eveneens veel last ondervonden, als gevolg der sta king. Door he'. ongeregeld© verkeer zijn d© meest© eerste levensbehoeften schrikbarend in prijs gestegenhagel en storm hebben de rest gedaan en op liet eiland heeisctht veel gebrek. Gisteren heeft een hevige brand in Mar seille gewoed, welke aan kwaadwilligheid wordt toegeschrevendö meelfabriek op do Avenue d'Areng is geheel verbrand, de scha de beloopt een millioen frs.twee werklie den hebben den meesterknecht van brand stichting beschuldigd. Overbrugging van den Belt, Er worden plannon beraamd om ©en brug over den Kleinen Belt he legden, waarmede het «toeds wassende verkeer tussehen Dui' sdMand en Denemarken' zeer gebaat zou rijn, want wegens den sterken stroom en de krommingen is 'het verkeer te water met vele onaangenaamheden verbonden. Do kosten worden bereikend op 12 millioen gulden. De oudde man der wereld. De eer de oudste man van de wereld te zijn komt toe aan zekeren Noah Raby, een bewoner van een der armenhuizen in Nieuw-

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2