PBiSIDEHT KR» IS EUBÖPA. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. nam uit zeer vertrouwbar© bron, dat aan de Russische ambassadeurs in bob buitenland den. 3en April jl. is opgedragen, aan de regee ringen, bij welke rij 'geaccrediteerd rijn, do volgende tnededc-elingen -te doenDaar on der do tegenwoordige omstandigheden een afzonderlijk verdrag voor Mandschourijo, in plaats een duidelijk bewijs te geven van de vriendschappelijke gezindheid van Rusland, ernstige moeilijkheden zou opleveren voer do belangen van China tegenover het naburige rijk. dringt Rusland volstrekt niet bij China aan op het sluiten van zoodanig verdrag De regoeriug riet van alle onderhand dingen over dit onderwerp af en blijft, aan haar, herhaald te kennen gegeven, programma getrouw, rus tig -den verd^ion loop der gebeurtenissen af- wa cdi ten. Op een bijeenkomst dei- generaals, onder leiding van graaf Waldersee, werd besloten den vreemden gezanten aan te bevelen on middellijk stappen te doen om te verkrijgen de toestemming der Chinecsehe regeering tot de instandhouding van een permanente le germacht van 6000 man buiten de 2000 man te Peking die negen punten aan den spoorweg van Peking naar Sh-an-hai-kv.vu zal bezetten. De Amerikaansc.he en de Russische generaals verklaarden rich tegen het voor stel op grond dat zij ènhet aantal bezettings- punten èn d-e sterkte van de legermacht te groot, achten. De» generaais van de verbonden mogend heden hebban besloten, de forten van Takoe, Shang-hai-kwan en Tien-tsin op rijn minst onbruikbaar te maken en het noordelijke fort aan -den mond van de rivier bij Takoe geheel te slechten, omdat het een lagen waterstand hij de zandbank veroorzaakt. De vreemde kooplui juichen dit bericht toe, daar, als het wordt uitgevoerd, de rivier weer bevaarbaar wordt tot Tiemtsin. Tei Berlijn waren den Ic-n April vrijwilli gers opgeroepen om manschappen die uit China naar huis worden teruggezonden, te vervangen. Iedereen die rich beschikbaar stelde, zou een voorschot van 690 Mark krij gen. Maar de commissie zat voor niets, er kwam zich niemand aanmelden. In Nederland. De afdeeling Hilveisum van Patrimonium zal aan president Kruger als eereiid dier vereeniging, ter herinnering aaa zijn komst te Hilversum, een grooten zilveren gedenk penning aanbieden. Donderdag a.3. zal de groote prot-estver- gadenng 'egen de 'gruwelen in Zuid-Afrika te Amsterdam plaats hebben. Als sprekers zullen optreden: mevr. de donnirièr-e \Yasz- kfcwicz-Tail Scliilfgaarde; II. C. D. van dor "Ven, gep. kapt-intendant van het Oost- Indischi?—iege-rP. Rumpel; J. H. Janson Jr.; G. C. Duplessis; 1.1. TheronO. C-oet- zee en J. H. Rovers. Het comité voor de vergadering bestaat uit de heerenmr. II. Verkouteren, voor zitter; D. H. Schmu.l, secretaris; dr. E. C. van Leersum, penningmeester; W. P. An dnessen; Charles BoissovainW. Dull; H. J. Emous; C. van Goor Es.; N. J. Kelk; dr. C. Herbert; G. van der Knoop; prof. dr. J. A. KoiteWeg; O. Kamerling Onnes; P. Kol ting; W. O. J. Passtoors; J. H. Ro vers H. I. J. de WaalJ. Coninck Westen berg H. Wertheim; Ford. J. A. M. Wi-er- dete en prof. dr. J. te Winkel. Er wordt een toegangsprijs geheven van /0.10, ten bate van de Boeren. Het Perskantoor van het Algemeen Neder- landsch Verbond te Dordrecht vraagt inlich tingen omtrent de volgende personen Philippus v. d. Berge, laatstelijk onderwij zer te Kopje Alleen, district Piet Relief mi zijn echtgenoote Maaike Brouwer, sedeil 12 Juli 1900 werd niets meer van hen verno men. Jan Lode wijk de Lange, generaal wetsa- gent te Nijlstroom, en zijn echtgenoote Ger- dine Margaretha Gnodde. De laatste tijding v*n ben werd in April 1900 ontvangen. Cornelis Post, Machinist aan de Pieter burger spoorweg. Pieter Hendrik Moorman, het i.iatste werk zaam aan de >New Coinat" te ISoksburg. Voorts het adres van den heer v. Veen, van uit Afrika hier te lande teruggekeerd. Hofbericht. Gisterochtend vertrok Z. K. H. de prins der Nederlanden met zijn gevolg van het Loo naar Schwerin, tot aan de coupé uitge leid door H. M. de Koningin. Zaterdagavond is H. M. de Koningin-Moeder met jonkvr. v, d. Poll, barones Van Itter- sum en ridder Pauw van Woeldrecht naar het Loo vertrokken. Een talrijk publiek deed H. AI. uitgeleide. Op het Loo, waar de trein om 9.1 uur aankwam, waren ter begroeting aanwezig H, AI. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, benevens jkvr. Snoecb, hofdame van H. M. de Koningin, jhr, Van Tets, adjudant van H. M. de Koningin, en de luitenant ter zee eerste klasse Zegers Rjjser, adjudant van den Prins. In drie rijtuigen, in het eerste waar van H. Al. de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik plaats namen, begaven de vorstelijke personen en hun gevolg zich naar het paleis. De Koningin droeg een lichte zeegroene japon en een donkerblauwer) mantel," de Prins was in bargerkleeding. Het publiek juichte H.H. ALM. zeer toe. 16 April wordt op bet Loo een galadiner ten Hove gegeven ter gelegenheid van de ontvangst der missie tot bekendmaking van de Troonsbestijging door Koning Eduard Vil. Heden vertrok H. M.'s gevolg op het Loo voor de eerstvolgende maand daarheen g«du- renden dien tjjd neemt de refeiendaris. Graaf van Bijlandt den dienst van IIr. Ms. Kabinet waar. Bq Kon. besluit is bepaald dat de luit.- geueraai K. Eland, afgetreden minister van oorlog, geacht zal woiden te behooren tot den grooten staf van het leger en dit ge rekend van 1 April en dat die opper-officier ter bescli. zal zijn vau den minister van oorlog. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 April, aan den heer M. van Hulsteyn, op z\jn verzoek, eervol oui.-Iag veileend uit zijne betrekking van consul dei Nederlanden te Madrid. De in rang naar Rome verplaatste gezunt- schapsraad bij de legatie van Duitschland te 's-Giaverhage, de heer von Jagon, ver- tiekt a.s. Maandag dei waai ts. Zoolang de Duitsche gezant met veilof is, treedt als tijdelijk zaakgelastigde op, Baion von Lulswitz, de oolangs alhier aangekomen gezantschaps secretaris. Blijkens mededeeling van den consul-gene raal te Chiisliunia is het invoerrecht van groenten op fies«chen in Noorwegen verhoogd van kionen 0,05 tot 0,60 (een kioon ongeveer f0,66.) Blijkens bij het depaitement vau marine ontvangen bericht is Hr» Ms. pantserdekschip Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee H. F. Kouwenberg, 5 dezer te Colon aangekomen. Ingevolge koninklijk besluit van 4 dezer wordt Hr. Ms. pantserdekschip Holland met 16 dezer te Willemsoord uit dienst ge steld Bij gemeld besluit is de kapitein ter zee S. K. Sybrandi met dien datum eervol van het bevel over gemelden bodem onthe ven. Het Congres der S. D. A, F. Te Utrecht had op de beide Paaschdagen het 7e congres plaats. De voorziltei, de heer Polak opende de vergadering met een rede, waarin hij den bekenden voorvechter van de -ociaal-democratie Wilhelm Liebknecht her dacht. Ter eere van diens nagedachtenis stonden alle aanwezigen op. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek, dat de partq thans 80 afdeeliogeD telde met 4000 leden, doch achter dezen stonden tienduizenden, die de partij hun verti ouwen schonken. Verder werd gerele veerd, dat de paitygenooten de voornaamste plaatsen in de vakorganisatie innemen. Vervolgens bracht de voorzitter hulde aan de vertegenwoordigers in de Kamer en bovenal aan den heer Van Kol. Als voornaamste daad van de internationale congressen werd genoemd, dat bij het in het afgeioopen jaar te Parijs werden ge weerd de anarchisten. Ten slotte sprekende over de aanstaande veikiezingen, zeide spr. dat de sc-riaal-demo- craten, al gingen alle zetels verloren, toch in stemmenanntal zouden winnen. De ver kiezingen zouden voor de bourgeoisie een verrassing zijn. Tot leden in de commissie van arbitrage werden benoemd de heeren Spiekman, Hek- dingen en Langejan 1 aangewezen als plaats voor het volgende congres werd Groningen benoemd werden als vertegenwoordigers in het Internationaal Bureau de heeren Troelstra en Van Kolden penningmeester werd decharge verleend. Als leden van het Partijbestuur werden herkozen de hperen mr. P. J. Tioelstra, J. II. Schaper en G. W, Melchers, onderscheiden lijk met 75, 66 en 52 stemmen. In de plaats van mej. Coinéüe Huygens, •tie periodiek aftredende niet werd herkozen, werd gekozen de heei W. P. G. Helsdingen, ia heistemmiug met deri heer J. A. Berg- ineijer. De geldmiddelen van de Partij maakten daai na een onderwei p uit van uitvoerig debat. Ter vergadering waren vertegenwoordigd 58 afdeelïngeu en vereenigingen uitbrengende 94 stemmen. De afdeeling Den Haag had een voorstel ingediend vooitaan in plaats van 1 cent, 2 cent per lid per week te doen afdragen aan de Partijkas. Meerdere afdeelingen stelden tets dergeijjks voor. Door aannemiDg van een motie der afdee ling Arnhem werd overeenstemming verkre gen in dien zin, dat ver&tei king der geldmid delen werd wensclielijk geacht, zonder dat de financieels lasten zouden neerkomen op enkele leden der partij, en de partij dus in zekere mate afhankelijk zou worden van de offer vaardigheid dier leden. De vraag, of het wenscheljjk is, dat Kamer leden zitting hebben in het P. B. werd in dien geest beantwoord, dat de keuze van leden van het Partijbestuur een volkomen vrije zal blijven. Bij den aanvang der namiddag-zitting werd medegedeeld, dat een collecte zal worden gehouden, waarvan de opbrengst zal strekken tot steun van de stakende naaisters by de firma De Smit en Van Gelderen te Amster dam en van de personen die stelselmatig worden ontslagen door de firma Van Heek te Enschedé, omdat zij deeloamen aan de organisatie der textiel-arbeiders. De arbeiderskiesvereeniging te Leeuwarden en de afd. Meppel hadden voorstellen inge diend. dat Kamerleden-partygenooten jaarlijks zouden hebben te storten honderd gulden voor de propaganda. De voorzitter noemde dit zeer ongepast. Niet die Kamerleden kregen werd een pleizier gedaan, doch in de eerste plaats de party zelf. Het Kamerlid werd financieel geenszins bevoordeeld. Spr. hoopte, dat een der afdeelingen een motie zou voorstellen waarin de wensch zou worden uitgesproken, dergelijke voorstellen niet meer op den beschiijvingsbrief te brengen. Nadat den afgevaardigde uit Den Haag ge zegd had, dat het niet aanging zóó een vooistel af te makeu en dat Leeuwarden slechts bedoelde dit puut eens en voorgoed op waardige wjjze van de agenda af te voeren, werd de motie van orde aangenomen. Als voortvloeisel van verschillende voor stellen, door de afdeelingen ingediend, werd besloten iu het algemeen aan het Partijbestuur op te dragen propagandisten aan te stellen overal waar het zulks noodig oordeelt en voor zoover dit in verband met de geldmiddelen mogelijk is. Door het hoofdbestuur der sociaal-demo- ciatische onderwjjzeis-veieeniging was voor gesteld aan het partijbestuur op te dragen een gelijktijdige adie^beweging der afdeelingen en aangesloten vereenigingen op het touw te zetten, ter vei kiijging van gemeentelyke sub sidie voor kindervoeding en kleeding. Dat voorstel gewyzigd in dien geest, dat hel Partijbestuur aan de afdeelingen de noodige gegevens zal verschaffen voor een dergelijke beweging werd aangenomen. De heer Loopuyt verdedigt een motie van het hoofdbestuur strekkende tol uigentie- vmklaring van Grondwetsherziening om te komen tot algemeen kiest eclit Moeidere spielers waren niet voor de toelichting van den lieer Loopuyt, zoo o.a. de heer Tioelstra, die meende, dat de at bei- lierspavtij allereerst huu eigen candidaten moest stellen en niet maar slechts zij, die voor Grondwetshetzieriing waren. De lieer Geertseina van Ainhem achtte een soc.-dem. onderwijzer in de Kamer zeer noodig. Ten slotte weid het voorstel vno het P. B. aangenomen. De heer Troelstra achtte het stellen van vakvereenigingscandidaten niet iu oveieen- stemming met den klassenstrijd. Daarna kwam aan de orde het partijorgaan. De voorzitter noemde dit een succes, het geraamde aantal vau 5000 abonné's was na 1 jaar belang! (jk overtroffen. Toch moesten nog geruimen tijd tekorten gedekt worden en daarom moest er een fonds worden op gericht. Onder de voorstellen betreflende de redac tie waren er ook, die by het Kamerverslag de ruimte voor de verschillende sprekers meer geiyk verdeeld wilden hebben. De orergroote meerderheid der aanwezigen bleek echter met de wijze van behandeling in het Volk goed te keuren. In de avondvergadering sprak de heer Troelstra als hoofdredacteur van Het Volk" over de wyze van redigeeren van dat blad. Spr. gaf o. a. in overweging de betrekking van hoofdredacteur af te schaffen, wel achtte hij een politiek redacteur noodig en wilde die functie graag op zich nemen. Het salaris van hoofdredacteur kon dan vervallen en de politieke redacteur zou dan even veel krjygen als de overige redacteurs. Spr. hoopte, dat het Partijbestuur aanlei ding zou vinden de salarieering van de ver schillende redacteuren ie verhoogen met het bediag dat vrij zou komen door de opheffing van de functie van hoofdredacteur. Bij acclamatie werd ten slotte benoemd tot politiek redacteur de heer Troelstia en tot verantwoordelijk redacteur voor den ove rigen inhoud de heer J. F. Ankersmit. Aangenomen werd vervolgens een motie van de afdeeling Breda, volgens welke het congres instemming betuigt met den geest en de strekking van het programma voor koloniale politiek en de beginselen waarvan het uitgaat en besluit tot het benoemen van een commissie, die een nadere studie zal maken van de onderdeelen van liet ootwerp- program en die daarover rapport zal uit brengen op het eerstvolgend congres. Vervolgens was aan de orde het militarisme. Mevrouw Roland-Holst lichtte bet voorste! van Hilversum toe, bedoelende aan het P. B. op te dragen hel benoemen van een com missie, die aan de anti-militaiistische pro paganda alle zorg zei besteden. De heer Fortuyn verwachtte van dit voor stel geen practifch resultaat evenmin als de heer Bergmpjjer (Dor.it). Nadat van het voorstel afgenomen is de verplichting voor de commissie om een anti militaristisch blaadje uit te geven, werd het voorstel aangenomen. Hierna kwam in behandeling een voorstel van de afd. Naarden Bussum, waarin de pers, het P. B. en den leden der S. D. A. P. werd opgedragen te propageeren voor het tot stand komen van een federatief vei band tusschen vak vereenigingen, coöpeiaties en de S. D. A. P. Het doel hiervan is: klaarheid van tactiek tegenover de tegenparsy, De algemeene strekking der resolu'ie is binnen korter of langer tijd samenwerking te krijgen van allen, die den klassestrjjd willen strijden samenwerking zoo groot als in de Nederiandsche toestanden maar eenigszins mogelijk is. Dr. H. Gorter lichtte dit nog nader toe, terwijl het P. B. een motie voorstelde strek kende om de Nederlanders op te wekken zich bij al deze 3 vormen van organisatie aan te sluiten. Da heer Fortuijn ontried het nemen van een beslissing, doch de heer Troelstra be toogde de noodzakelijkheid om tot een uit spraak te komen in de vakbeweging. Na langdurige discussie werd ten slotte de motie NaardenBussum verworpen en die van het P. B. aangenomen, waarop de vergadering tot den volgenden dag werd verdaagd. (Wegens plaatsgebrek het verslag van den 2n dag in ons nummer van morgen.) Contröle op Jenever. In een zeer omvangrijk rapport met bij- behoorende bijlagen heeft de Commissie uit den Raad, belast met de verzameling van gegevens ter voorlichting van den Raad in zake de invoering van een contróle op de echtheid van de Schiedamsche jenever door de gemeeute, hare opinie neergelegd. Wij kunnen slechts de conclusion van het rapport in ons blad opnemen. Deze luiden lo. met de etiketten zal op schronuelijke wijze geknoeid kunnen, worden, daar ziji, en een andere regeling! schijnt niet mogelijk, in blanco afgegeven moeten worden. Men kan op flessdhen plakken, onverschil lig Wat do inhoud is, en zoodoende de maat regel eenvoudig belachelijk maken. Alen za'l fusten eenmaal voor echten je never gebruikt en van etiketten, voorzien later voor gemengden jenever gebruiken enz. enz. De oorzaak hiervan is o. i, hierin gelegen, dait men liioi hot echte product- vau een merk gaat voorzien en niet liet nagemaakt-o en dit is een groot gebrek van de getheele re geling, dat daaraan, 'tenzij liet rijk haar in handen nam, steeds zal blijven kleven. Niemand heeft er bdang bijl op natuur boter het- woord margarine te plaatsen, doeh wel heeft men er belang bij om, als do maat regel opneemt en doel treft, zoodat echte Sdiiedamscln- jenever meer waarde krijgt, op jenever vermengd niet spiritus eten etiket van echtheid te plaatsen., en dit zal men niettegenstaande de nauwgezetste contröle en scherpste strafbepalingen uitet kunnen Ie le i ten. 2o de kosten en het tijdverlies, met het opplakken der etiketten gepaard gaande, zulten voor hen, die 'groote1 partijen veirzen- don, en van hen moet- men het ten slotte toch. hebben, veel te bezwaarlijk zijn. 3o. vooral in het buitenland zal men dik wijls geen of geen eoct-ra-etiket op dte verpak king willen, waaraan men -eenmaal gewoon is; terwijl iemand, die onder contröle staat, gedwongen wordt er een etiket op te plak ken. 4o. deponeeren der etiketten en dit be zwaar is o. i. reeds op zich zelf voldoende om het geheele etikchte-nstelsel te doen verwer pen zal niet kunnen geschiedenhierdoor zal van het etiket groot misbruik gemaakt worden. 5o. de etiketten zijn bestemd de echtheid van den jenever tegenover een ieder te waar borgen, doch kunnen dien waarborg nimmer met zekerheid geven. 6o. indien de maatregel geen doel treft n intrekking noodig is of indien intrekking om welke reden ook, geschiedt wie kan zeker heid geven dat de Raad hierover nu en later hetzelfde gevoelen heeft kunnen de nadoe len voor hen, die het etiket gebruikt hebben on dab niet meer mogen en kunnen doen, ze«r groot zijn. Na'de -opsomming van deze beswaren, die meer bepaald' do etiketten betreffen, willen wij nog met een enkel woord de bezwaren rel e vee-ren. die wij tegen de voorgestelde re geling in hot- algemeen hebben. a. de contröle met een of meer door do ge meente aangestelde controleurs zal ten eenenmal-e onvoldoende blijken, ook al wordt de controle (zi-e hieronder sub b) tot de ge meente Schiedam beperkt. Aiochit io- controle besloten worden, dan is hot naar onze overtuiging bepaald noodzake lijk, dat bij den Minister von financiën do noodige stappen gedaan worden, om "Biens toestemming te verkrijgen, dat de ambtena- re-n bij 's Rijks belastingen hier -ter stöde of wil men contróle ook voor elders dan in alle gemeenten, tot welke de controle zioh uitstrekt, door de Gemeente tot buitenge woon controleur aangesteld worden. Op -deze wijze zal een afdoende controle verkregen kunnen- worden; de Gemeente kan danovor een korps buitengewone ambtenaren beschik ken en daarnaast een of meer hoofdcontro leurs aanstellen. Wij twijfelen niet of d-e 'minister* sa] deze toestemming willen geven, daar wijl ons op een antecedent kunnen beroepen, aangezien te Y'lissingen, waar nog steddlijko accijns op het gedistilleerd bestaat, de Rijks-ambtena- ren 'tevens buitengewoon oommies bij do plaatselijke belastingen zijn en daarvoor een toelage uit de Gemeentekas ontvangen. b. de contióle zal tot Schiedam beperkt moeten wordentegen een controle ook bui ten Schiedam hebben wij bezwaar, daar dio niet op afdoende wijze te regelen zal zijn. c. in het voorstel van Burgemeester en Wethouders van don len Sept. 1900 wordt voorgesteld de verordening in werking te doen treden den len October d.-a.v. Stél_dus, da-t Uwe vergadering het voorstel bijv. ha-'lf September behandeld had, dan zou de ver ordening ongeveer 14 dagen daarna- in wer king zijn getreden. Deze termijn is veel te kort. Tusschen de vaststelling der verorde ning en haar in werking trading dient min stens een drietal maanden te veuloopen, op dat ieder in do gelegenheid zij do voorberei dende maatregelen te nemen. d. ook zullen de kost-en niet alleen ten las te dor distiOateurs gebracht- -mogen wo-rden ieder, die onder contröle komt, dient daar aan te betalen. Willen wij, althans onze meerderheid, der halve controle, dan dient dteze op andere vrijze- geregeld te worden dan met etiketten. Wij meenen een wijze van contróle gev-onden te hebben bijv. in wat wijl zouden willen noemen ceitificaten van echtheid. Het hoofddenkbeeld der1 controle, zooals dat in de aangeboden verordening is neerge legd, kan geheel behouden blijven, doch de etiketten moeten daaruit verdwijnen en worden vervangen door genoemd© certifica ten. Aan hen, die ridh op de dn de verordening voorgeschreven wijze onder controle -der ge meente stellen, kan voor partijen, waarvoor zij zulks verlangen', een behoorlijk ingevuld certificaat worden afgegeven. De voordeden, die naar onze méening aan certificaten boven etiketten zajh verbonden, zijn de navolgende lo. dia certificaten rijn bestemd -om- de echtheid te waarborgen tegenover den eer sten afnemer, verder niet. Zij rijn hiertoe be stemd en kunnen zulks ook. 2o. do certificaten wo-rden niet in blanco afgegeven, doch steeds in ieder bijzonder ge val voor een bepaalde in heb certificaat t© noemen partij (die gelijk van zelf spreekt even_goed uit één flesdh ala uit 1000 kelders kan "bestaan); hierdoor wordt fraude mot certificaten voorkomen. Ben gevolg hiervan is tevens dat de controle alten voor Schie dam mogelijk is. 3o. van kosten voor opplakken, tijdverlies enz. is bij certificaten geen kwestie. 4o. voor don -handel op hot buitenland le veren zij geen bezwaar op. 5o. de kosten voor do gemeente rijn gerin ger; zoodat voor ieder certificaat een gerin ge prijs gerekend' 'kan worden en overigens zou van ieder, die onder controle staat, d. w. z. branders, distillateurs en. branderg-distil- laleurs, een vaste som per jaar en per pand gevorderd' kunnen worden zoodanig te rege len, dat daaruit de kosten gedefcb worden.1. 6o. blijkt de maatregel van contröle on doeltreffend, dan kan oj> de certificaten veel gemakkelijker en zonder veel minder bezwaar teruggekomen worden, dan op do etiketten. In verband hiermede willen wij er ter de- zei* plaatse uitdrukkelijk op wijizen, dat hot invoeren eener contróle door mi-d'del van eti ketten o. i. een gevaarlijke proef neming is; niemand ka-n met zekterheidi do gevolgen en den uitslag voorspellen; men moet daarnaar gissendoch maakt de proef fiasco, dan zul len do gevolgen ze.or schadelijk rijn. Dit mag men vooral wel1 in hot oog houden bij een maatregel, door de branders in hun be- Jang gevraagd do afgevaardigden van den Brandersbond hebben zulks uitdrukkelijk toegegeven en door de distillateurs bijna eenparig verworpen. 7o. degenen, -die onder contröle staan en van do certificaten gebruik maken, zullen zelven zorg kunnen dragen voor oen etiket of een aanduiding op hun eigen etiket, waaruit blijkt dat. zij onder controle stiaan en zij zul len een dergelijk etiket wettig kunnen depo neeren. Het denkbeeld van een controle gepaard gaande met do afgifte van Certificaten van echtheid, die door een kleine om werking der aangeboden verordening en met behoud van heit moerendeol har er bepalingen en dus le vens van sommige harer bezwaren sooals b.v. het tweede pand, gemakkelijk te regelen is, willen wij thans niet verder uitwerken, doch wij geven het U -in ernstige overweging. Rcsumeerende hebban wijt dis eer (met 3 tegen 2 stemmen) aan Uwe vergadering voor te stellen lo. als Uw gevoelen uit to -spreken, dat invoering eener contróle op de etehtheid van Sdiiedamachen jenever wsnschelijk is, mits op uitvoerbare en eenvoudige- wijze geregeld. Wordt in dezen zin door U besloten, dan stellen wij (eenparig) voor Ho. de uitgifte van gemeentewege van eti ketten voor dfen echten Schiedamsclien jene ver te verwerpen. En wordt hoi xn-steil sub Ho. door IJ aangenomen, e; geven wij» in overweging to besluiten Ulo. de stukken te -renvoyceren naar Bur gemeester en "Wethouders met uitnoodiging do aangeboden verordening in verband mot do door U genomen beslissing omtrent <de etiketten en mot den inhoud rail ons rap port om te werken. A. Bosman, f Eten ontelbare menigte belangstellenden en nieuwsgierigen verdrong zich gistermid dag omstreeks één uur bij do algemeen© be graafplaats om tegenwoordig te zijn bij do teraardebestelling van den heer A. Bosman. Do predikanten, telen van besturen waar van ook de overledene deel uitmaakte, col lega's en rij die mat hem steeds in zijn ambt samenwerkten, wachtten hot stoffelijk over schot op van hem d'io aller achting in zoo ruime mate had weten 'to winnen. DO baar, 'gedragen door de kerfceraadsle- den, werd behalve door do familieleden, ge volgd door den kantonrechter met den grif fier en d'en ambtenaar van liet! Openbaar Mi nisterie, kerkbestuur enz. enz. Ds. Loeff uit Dordrecht, secretaris van h'et provinciaal kerk bes'uur, vertegenwoordigde dit college. Nadat do kist, dio gedekt was door een dhiietal kransen, in do grefeva was neerge daald, nam de heer Kloppenburg, kanton rechter, hot woord. Spr. zou aan andoren overlaten om te spreken van den overledene als mensch en christen, slechts wenscht© hij! hem te huldi gen als den ambtenaar bij' het kantongerecht. Toen spr. in zijn betrekking hier was ge ïnstalleerd, had hij tot d'en heer Bosman ge zegd hoe aangenaam het hom was als deur waarder iemand aan te: treffen dl© zoo hooge achting genoot bij! iedereen. Op rijn eenvou dige wijze had deze toon geantwoord dat hij vreesde de hooge verwachtingen ni'ot ta zul len -kunn'en vervullen. Maar spr. kan hier openlijk verklaren d!at db heer Bosman de goede verwachtingen verre had. overtroffen. Schoon de' overledene geen academisch© opleiding had genoten, bezat hiji meer ken nis Van wetten dan menig rechtsgeleerd'© en zijn jarenlange ervaring, gepaard aan rijn. gezond verstand, en scherp oordeel heeft den leden van het rechterlijk'ooïlegio menige praotisehe wenk en goede 'raadgeving ver schaft. Hij heeft die kennis aangewend op niet genoeg te prijzen wijze, zonder -onder scheid ten bate van -den onvermogende en den giegoedb. Mot onvolprezen ijker, trouw en eerlijk heid behartigde hiji de1 belangen der^ partij die hij verdedigde, doch bleek hom in den loop van heit proces dat rijn dient het recht niet aan zijn zijde had', dan zou hiji nimmer door oneerlijke Strijdmiddielen -tradhton de zege toch weg te halen. Ondier al'le omstandigheden', in zijn. ambt- dikwijl» zeer onaangename, bewaarde hij

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2