Dl FALKHKR'S Tan (WALKINH0! 55"" Jaargang. Donderdag 11 April 1901 No. 10518 Ken nisgev i 11 g. BUITENLAND. EUIEM1A VflH AÜLER3FELD-BALLBSTEEM. V SCHIEDAMSCHE COURIIIT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat G8. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels 11. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verachjjuen, worden zoogenaamde kleine adeertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ho. 133. De Bukoemeester en wetiiouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raai dier gemeente in zijne vergadering van 26 Maart 1901 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der Verordening op de openbare rein heid en gezondheid te Schiedam," Artikel 1. In artikel 14 van de s verordening op de open bare reinheid en gezondheid te Schiedam", vast gesteld den 17den October 1893 en gewijzigd bij de verordening van den 28sten December 1899 wordt geschrapt het woord ïApril' Artikel 2, Deze verordening tieedt in «eiking op den eeisten dag na dien, waarop zij is afoekondigd. Aldus vastgesteld door den Raad der Gemeente Schiedam in zijne oponbnro vergadering van den 2östen Maart 1901. Do burgemeester VERSTEEG. De secretaris, G. J. BISSCHOP. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 2.ii'n/6den April 1901, B no. 206ói: (2o afd.) G, S. no. 84 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar hot behoort, don lOden April 1901. Burgemeester en wethouders voornoemd, Mr. W. II. JANSEN, IV. B. De secretaris, G J. BISSCHOP. AigceiecD overzicht. SCHIEDAM, 10 April 1901 üuid'Airika. Van bot oorlogaterrein. Wat voorzien was, is gebeurdDo Boeren hebben Pietersburg door de Emgelschen laten bezetten na een klein schijngevecht mot de achterhoede. Toen Plum er in die stad kwam, na zijn snelle mar-sch, heeft hij, die ongetwij feld gehoopt had, zich door verrassing mees ter to maken van heb 'giros der Boetren en Sclia.lk Burger eVenala van de overige r-eigee- ringspersonen, de stad geheel ledig gevon den. Dö zesl ten gevangenen (zie de telegram men. van gisteravond) die liiij' zich beroemt gemaakt te hebben, zijn ongetwijfeld niot- atrijdonde grijsaards, evenals do 60 gevange nen, waarover Kitchener in zijn 'telegram van gisteren spreekt, en d'ait luidt als volgt: Plumer heeft te Pietersburg 60 man ge vangen genomen en. een zeveuponder buitge maakt. Hij heeft 210,000 patronen voor lich te vuurwapens en 1000 granaten voor den. ze- Roman van 34) Falkner zag prinses Eleonove voor 't eerst sedert haar intrede in de wereld zelden had hij in d:n kleinen kring van haar oudste zuster de „kleine" ontmoet, en bij had geen bijzondere aandacht, aan haar geschonken Nu viel 'haar feeëngesbaitö hem'dubbel op en hij moest zich bekennen, dat vroeger zoon jong, rozig meisje gevaarlijk voor h'em had kunnen zijn, want „vroeger" was zoo cene, juist in het geur» van de kleine prinses», zijn ideaal geweest Maar toen bij dit bedacht, moest, hij glim lachen en zelfs zich ergeren, want dit „vroe ger" was slechte weinige maanden oud, en hij had noort gedacht, dat een) bleek, edel gelaat met rood haar, gevaarlijk voor Jem had kuimon rijn. En nu 'heel gevaarlijk! Had hij dit. gevaar niet vermeden, wilde hij' het nu niet driest onder de ocgen zien 1 Hij had in drift kunnen razen tegen zichzelf en zijn weerbarstig hart, want wam bleven zijn principes, als hij gehoor gaf aan dit hartf In dozen tweestrijd deed hij rijm best prinses Lollc zoo bekoorlijk to vinden, a maar mogelijk was, en in haar verschijning alles te zien, wat hem eens ideaal toeleak, en dut zou hom. misschien gelukt rijn, als met altijd de bete over ends Sat arroll 3-gost'alte tr.e- «chen zijn geestesoog en andere vrouwenge stalten getreden was. Toen (hij zich een dag na rijn aankomst op Monrepos gereed maakte om n'aar den Fel- ■jcenliof te gaan en rijn moedor daar te be- venponder vernield, buitendien een zeesr groote hoeveelheid kruit en dynamiet'. Verder heeft Piumer ook nog 2 locomotie ven en een veer-tig waggons „buitgemaakt", dat wil zeggen, dat Plumer Met door de Boe ren achtergelaten materiaal daar gevonden heeft, dat de Boeren makkelijk hadden kun nen vernielen als ze dat gewild hadden. Om liet intact te laten, evenals het grootste deel van don spoorweg naar Pretoria, hebben zij wel goede redenen gehad. Die spoorweg moot nu in h'dt vervolg dienen om van Pretoria naar Pietersburg manschappen, munitie en levensmiddelen te brengen, die de Boeren- kommando's makkelijker kruinen aanvallen dan konvooien, die altijd door een steak, es corte begeleid worden. Het schijnt wel, dat de Transvaaische regeering, door zich noor delijker ju veiligheid te stellen, een handige taktiek gevolgd heeft, die van de bezetting van Piebembmig, ©en Pyrrhns-o vemvxnning m'aakt. Heit is immers de verspreiding van het Engelsctko leger over ecu uitgestarikÜi'Cdd grooter dan ooit en zeer moeilijk te verdédi- gen, en hierbij laten wij nog buiten rekening het slechte klimaat dat m die pas bezette treek heersebt. Eu de Boeren, die in het zuiden van Transvaal, in 'den Vrijstaat en in de Kaapkolonie strijden, zullen minder vij anden tegenover zich- hebben. Onze lezers hebben verder gezien, dat Kit chener het gevangennemen van 75 Emgei- adhen bij Aberdeen, bevestigd hfeeft. Een Bngelsch officier schrijft het volgen de: „Zal ik u zeggen, wat diegenen ondér onze officieren fluisteren, die gebroken naar li chaam cn ziel uit den oorlog terugkomen? Zij zeggen - en dat ia de waarheid dat ons leger in Zn Ld-Afrika bijna aan het eind van rijn kracht k. Zijn moed, rijn snelheid', zijp kracht rijn wég. Het voortdurend be roep op de energie- van altoos dézalfde men- sdhen, deze voortdurende, nooit eindigend© vervolging van een ongrijpbaren, op een schim gelijkende», vijand, de gedurige waak zaamheid' die ons geen oogenblik rust of duur heeft gelaten, hebben ten laatste de zenuwkrach' van een dapper leger geheel en al uitgeput. Als u dus bericht wordt dat hot Engel scire leger veel meei vijanden doodt dan het zelf aan manschappen verliest, ant woord ik u dat in. de dagelijksche schermut selingen bijna nooit een Boer wordt doodge schoten. D'e censuur is car immers voor, om de berichten te filtreeren en alleen de goede of onbelangrijke door te laten. Dczo organisatie is de ceni'ge goede laten wij blij zijn dat d-ie etr ten mine to is." De „Gazette" vermeldt d© benoeming eener commissie van onderzoek, die eerst te Londen en daarna in Zuid-Afrika zitting zal houden, naar de edschen van schadeloosstel ling, door vreemdelingen ingesteld wegens hun uitzetting. Allo eischen moeten voor of op 24 April bij' heb ministerie van buiten- landscho zaken ingediend rijn. Do commis sie bestaat uit, den rechtsgeleerde Mdvain, de generaais Prior, Eaton, het gewezen lid van do Indische rechterlijke nrndht Wilkins, en hot oud-lid van den ïransvaalschen volks raad Loveday. Een invloedrijk „ItaTiaansch comité ten gunste dor Boeren" heeft zich te Turijn ge vormd en een manifest verspreid, waarvan de hoofdinhoud is als volgt „Indien het bewustzijn, van dé rechtvaar digheid hunner zaak voldoende is geweest om van de- Boeren hel dén te maken, indien rij met een ontembaren moed doorgaan voor hun onafhankelijkheid te strijden, dan is het uttr gekomen voor do vreemde mogendheden om tussdhenbeido te komen, ten einde bij te dragon om een einde te maken aan dezen zoo betreurenswaardige» oorlog. Italic, 'het klassieke land dor vrijheid en d'er reekLvaapdigh'eidj, kan ni'lat lang toe schouwer blijven bij'dit tragisch tweegevecht. Het moet zijn stem verheffen, zioli wenden tot Engeland, een bevriend volk, een beroep doen op de edelmoedigheid van de ILhgel- scho natie. „De ondergeteekenden hebben ten dien einde een nationaal comité gevormd, in dé hoop, dat weldra een internationaal zich zal comstiituooren voor het 'tot standbrengen des vredc-3 en de handhaving der onafhankelijk heid eens volks, dat door den eenvoud zijner zedén, de loyaliteit van zijn karakter, door vasten wil om va-ijl te blijven, d© algomeene achting gewonnen heeft." Onder de onderteekenaara van di't mani fest komen voorprofessor Bizzozero, pro fessor Gabbia eematoren, de, afgevaardigde Lucci, de voorzitter van hot „Institut do droit, international" Brusa., dé bekende Lom- br-ozo, de voorzitter van het hof van cassatie bo Rome Canonico. Te Kaapstad zijn vergaderingen gehouden om te protesleeren tegen het, plan van Rlro des Co. om duizenden Ghmeezen in te voeren (die tegen lager loon Werken), om de goudmijnen van Transvaal 'te ontginnen. Do Engelsche mijnwerkers rijn 'ton hoogste ver ontwaardigd bij de gedachte aan d-e Chinee- sahe concurrentie. - Zij juichten tot hiertoe Jc-n oorlog too, daar zij ziek ver beeld-dén er voordeal van to zullen hebben. Nu echter een der gevolgen verlaging van het loon zal zijn en zelfs uitsluiting vau het Europecsche ele ment ten koste van 'het Chineesoho, beginnen zij zich. te roeren, terugverlangende naai' de Boerenregeoring. Men. heeft meermalen gezegd, dat, indien de Eiugelschen er nog eens rn zouden slagen Transvaal to veroveren, zij1 onderling ruzie zouden krijgen bij do verdeel mg der buit,; dat dit gebeuren zal, kan men uit het boven- ©taande opmaken: zij' hebben nu al strijd voor rij do buit hebben. Het stedelijk bestuur van Pieterman ta bu rg lieoft het voorstel gedaan de Holland- sche straatnamen van die plaats m Engel scho te veranderen, om daardoor meteen Engelsche generaals, koning Eduard en an dere Engelscho grootheden te eeren. Hot plan it- echter niet gunstig ontvan gen; men had nog verstand genoeg om te be grijpen, da', d'e niet precies do manier was, om de Afrikaanders Engelschgezind to ma ken, en sor gelooft men, dait de oppositie sterk genoeg zal rijn om den raad hot voor stel te, doen verwerpen. Gemengde ÜSededcelIngen. groeten, stond hot bealuit bij liem vast, een ontmoeting met Dolores te vermijden; zelfs ten koste van de hoffelijkheid. Juist op do grens dei- beide bezittingen staand, (haalde Keppler hom in. „Gaat u naar don Falkenhof „Ja." „Vindt u het goed, als ik me dan bij u aansluit ik wilde barones Dolores een be zoek brengen." „ZekerFalkner zeido heb zeer kort en was onaangenaam aangedaan do scène iu het atelier echoot ihean te binnen, en een zon derling gevoöi maakte zich van hem mees ter d-e jaloezie. Hij wist, dat lrij daartoe geen recht had, maar wie kan het helpen, wat men gevoelt? „Verwacht de meesteres van den Faiken- h'of uw bezoek vroeg hij. Keppler schudde met liet hoofd. „Zij weet misschien niet eens, dat rk zco ..dicht in haar nabijheid ben," zeidé 'hij, „en ik weet niet, of ik Maar welkom ben. Maar om het even Hij brak plotseling af, en. d'e scherpe blik van Falkner zag eon zeldzame beweging in de, grove trokken van den schilder. En hij had dien man eens op dei knieën voor dat roodharige meisje zien liggen en hot bloed steeg hem maar het, hoofd bij de ge dachte daaraan. Zwijgend gingen zo door hét' schaduwrijke park, dat koel zelfs op dit middaguur, ten heerlijke verblijfplaats was, tot zo op «a open plok kwamen, op welker smaragdgroene grasvlakten, de zon brandde en in de takken der beuken, Hinden, esschen, olmen en pijn- boomen speelde, „Hoe heerlijk schoon," riep Keppler uit „Ik zag nergens eetn liefelijker park, waarin kunst en natuur zoo schoon rich vereenLgoa dat men de eerste nauwelijks opmerkt, alleen op t-en weldadige manier." „Ja, de Falkenhof is een heerlijke bezit ting," zeido Falkner warm. „Ze schijn' me een klein koninkrijk," riep Keppler, „een koninkrijk, welks eikenkroon als gevlochten is voor het blanke voorhoofd van donna Dolores." „Ja, ik wee', dat u altijd dweep bet met die damt," antwoordde Falkner, slechts om wat te zeggen. Als de zon voor haar alleen scheen en alle anderen in hot donker liet, d'an zou ik dat- heel natuurlijk vinden," zeide do tdril de t- zacht, als tot. zdcli zelf. „Heit is gelukkig, dat zulke wenschen niet in vervulling kunnen gaan," merkte Falkner spottend op. „U koestert uw idealen te veel waarde Keppler." „Schimp cr niet op," bad! do kunstenaar eenvoudig. „Het .is heb eeuigo, wat me van mijn droom over is gebleven." „Ah u wordt versmaad kionk het snel van Falkneré lippen, „Vergeef me, voegde liij er dadelijk bij', „ik trilde niet in discreet zijn." „Ik weet he'," antwoordde Keppler, „uw verzekering1 was niet noodig, ©n ten slotte doet hét toch goc-d, als men er eens over spreken, kan. 'Neen, versmaad ben ik niet, alleen niet aangenomen. Lach niet over den dwaas, die oen zachtere uitdrukking voor een hairdo daad zoekt, Falkner, cu de bittere pil verguldt. Neen, do openlijke bekentenis, dat haar hart nog niet gesproken heeft, dat- ze het -dus niet ongevraagd wegschenken kan dab noemt men niet versmaden die pijn heb ik niet. gevoeld." „Maar zij wist van de rijke erfenis, zij ken de haar ware, hooggeboren naam, waarmode ze iets hoogers kon bereiken, dan de vrouw Lord Salisbury, de Britsche premier, is Zondag te Nico aangekomen. Hij is voornemens een kleine maancl te vertoeven op zijn villa te Beau lieu. De nieuwe 1 egervoorstellen worden in Bel gië van cloricale zijde niet best ontvangen. Het „Hbl. van Antw," doet den eissh klin ken uitbreiding van hot vrijwilligerschap, vermindering van diensttijd zonder verlioo- giug van contingent. Zondag 7 April is te Brussel een congres van Bdlgisohe anarchisten gehouden. Over do honderd afgevaardigden waren versche nen en gaven een staalkaart van de verschil lende partijen onder de anarchisten te zien. Van de pers waren vertegenwoordigd de „In- ternazionale' uit Italië, de „Vrije Socialist." van Amsterdam en de „Libertaire" van Pa rijs. Onder de behandelde onderwierpen, waa en de strijd tegen don alcohol, en 'het bevorde ren van communistische landbouwonderne mingen in België in het district Hésbaye in de provincie Luik. De open rijtuigen met -admiraal Birilef en do overige Russische officieren wanen om ze ven uur voor de prefectuur. De officieren werden boven aan de trap ontvangen door Crozier en dadelijk binnengeleid bij Loubet, naast wion Delcassé stond. Birilef sprak Lou bet toe, en zeide dait hij van den Keizer do opdracht ontvangen heeft, den President der Republiek te begroeten, on dat hij zich met vreugde van die taak kweetLoubet ant woordde dat hiji zeer verbLijd is door de vriendelijkheid van den Keizer, hij droeg den admiraal op, den Czaar zijn oprechten dank over te brengen. Vervolgens onderhiel den de President en minister Delcassé zich. met de Russische of ficiereu, die voorgesteld werden aan de mi nisters van oorlog, landbouw en koophandel. Bij hot diner stelde Loubet een dronk in. Admiraal, zeido hij, toen do Keizer van Rus land u bevel gaf 'hier den President der He- publiek te gaan begroeten, heeft bij opnieuw bewezen hoe duurzaam zijn gevoelens rijn voor do bevriende en verbonden natie. Ik houd mijl overtuigd dat ik uit naam van alle Franechcn spreek, als ik nu een dronk uit breng op den Keizer, de Keizerin en -de kei zerlijke f am die van Rusland, op het groote Russische rijk on op de Russische zeemacht, die gij hier vertegenwoordigt. Birilef antwoordde Vergun mij een dronk in te stellen op den President der Republiek en op Frankrijk, mijn twced'e vaderland. Na afloop van het dmer bleven de officie ren nog gieruimen tijd in gezellig onderhoud j om negen uur namen zij afscheid, om naar VilMranch© terug te beeren. Een internationaal congres betreffende 't middelbaar onderwijs zal den 14en, 15en en 16en Sept. te Brussel bijeenkomen. Nadat Waldeck-Rousseau gistermiddag een paai* uren opgezeten had, hoewel hij veel pijn leed, werd zijn toestand tegen den avond minder gunstig. Tweemaal kwamen de dok toren bijeen. Een bulletin is niet uitgege ven, maar men zegt dait er zidh bijverschijn selen voorgedaan hebben, en ee.n kleine ope ratie nog noodig zal zijn. Vannacht is de zieke wat beter geweest. Voor 5 jaren oonstateerde men stilstand, thans is er vooruitgang in, het cijfer der Franscte bevolking. Limoges en Toulouse hebben het cijfer flink zien stijgen. Toulon is van 75,000 op meer dan 100,000 inwoners gekomen en Tourcoing wijst op oen vermeer dering met 5739. Mén kan thans van een ■herbevolking in plaats van een ontvolking van Frankrijk gaan spreken. Omtrent de samenkomst tusschon Loubet en de Russische officieren, meldt Reuter uit Nizza: van een kunstenaar te worden," zeide Falk ner on hij haatte zich zelf om die woorden. Nu vertraagde Keppler zijn tred. „Bekrompen gedachten on winstbejag rijn dingen, die donna Dolores niet kent," zeide hij vast on met zulk een overtuiging, dat Failkner 'hem dankbaar was voor dat goede woord en toch vertoornd, omdat hiji dat niet kon zeggen. „Ik za)l nooit dulden, ging Keppler voort, „dat de geringste vlek op den naam van don na Dolores klove, wie of wat hij ook rij, die het doen wil ,,U hebt gelijk," antwoordde Falkner pein zend. „Men moet altijd zijn ideaal verdedi gen en zoo hoog stellen, dat geen stofwolk van den algemeonen landweg van hot. loven het ben-eiken en bezoedelen kan. Wie dat niet doet, verdient het niet oen ideaal 'te hebben, c-n zijn leven zal eenzaam en verlaten zijn." Keppler wierp een zijwaartechen blik op zijn buurman deze ging naast hem met gebogen hoofd, en in zijn woorden trilde een klank, waaraan Jlij zelf misschien geen uit leg had weten te geven. Zwijgend gingen ze verder, en toen ze de lindenlaan betraden, die direct naar hot Noorderportaal van den Falkenhof voorde, stondeu ze plotseling tegenover een rijzige, in heb zwart igekleede gteta.lte, die het roode haar als een koningskroon boven liet blanke voorhoofd droeg Dolores. Zij stiet een lichten kreet, van verrassing uit, en daarbij werden haar wangen -gekleurd zij was wonderschoon zoo, overgoten door het zonnelicht, schooner bijna dan in het daemonische kostuum der Satanella op den brandstapel. „O, Keppler, lieve vriend, bent u het. wer kelijk? Wat verheug ik me, u- te zien!" riep ze hartelijk en giaf hom beide handen een Loubet heeft vorst Ferdinand' van Bulga- rijië on grootvorst Boris van Rusland ieder afzonderlijk ontvangen. Men méldt uit. Toulon De hertog van Genua heeft een bezoek ge bracht aan admiraal de Beaumion't, den ma- rikiimen prefect. De hertog acid©, verheugd to zijn d'at hij vóór president. Loubot te Tou- lon aangekomen was, nu kon 'hij' mot den ad miraal en de officieren minder olfieiecio maar vriendschappelijker betrekkingen aonknoo- pen. Er is verbroedering tuseohen de Fransche en de Itaiiaansche officieren. Do bevolking ontvangt de Italianen zeer vmendelij'k, Do Koning van Portugal zal Donderdag -do katholieke deputaties uit Lissabon, Oporto en Rraga ontvangen, die zullen komen plei ten voor het behoud der kerkelijke congrega ties Kardinaal Neèta, aartsbisschop van Lissa bon, zal het woord voeren. Op Malta i. een anti-Engelsche betooging gehouden om te protesteeren tegen de bepa ling dait de Engelsche 'taal moet worden ge bruikt en tegen de nieuwe belastingen. De nauwelijks merkbaar hoofdknikje gaf ze daar bij aan den man aan de rijde des schilders. „U komt zeker uw moeder bezoeken, ba ron Falkner?" zeddo ze op gehosl anderen toon dan te voren. „Ik kan u juist zeggen, dat ze in de tent is." „Ik dank u." Mijlen afetauds zou hij gaarne op dit oogenblik tusschon hem en haar gelegd heb ben ondempbare kloven, bruisende stioomen, en toch moest hij do iheelo, lange laan naast haar loopen, want de „tent" lag recht voor hem aan het einde der allee en om zijwaarts af te gaan car een omweg to maken, zou belachelijk geweest zaju en dat verbood hom zijn trots. „En zeg me nu eens, vrieudi Keppler, van waar de wind kwam, die u hierlieen voeidej' ging Dolores vroolijk voort. En Keppler vertelde, waar hij was en met welk doel. Toen echter Falkner eensklaps, ecu lichte buiging makend, met snelle schreden op de cent toeliep en Dolores dadelijk omkeerde, riep hij) „Mijn God, wat- is er gebeuld tusschen U beiden, douna Do-lores? Is liet die erfe nis?" „Ja," knikte zc en daarbij kwam er een smartelijke trek om haar mond. „Maar spre ken we daar niet over! voor donkere spo ken soliijint de zon to schoon neen, vraag me niets, ik bon geen kletstante," voegde ze er lachend aau toe. „Daar heb ik geen talent "oor." „Maar om een Huizonaarater to worden, daarvoor des te méér," meende Keppl-er in gaand op de wending, die rij; aan het gesprek gaf. {Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1