BINNENLAND. V STADSNIEUWS. comité voor de toewijding ea zelfopoffering op hot <x>rlcg3terrein betoond!, waarmede tal rijke aanwezigen -door oen hartelijke. ovaitie instemden. Het hooggerechtshof te Brussel heeft do cassatie -die- Eugèue Oppenheim en Honrd Woman t. togen hun vonnis in de zaak van den Selati-spoor hadden aangeteekend, ver worpen. De straf van Robert Oppenheim is van één op twee jaar gevangenisstraf ge bracht. particuliere exploitatie. Voor het eerst© ver klaarde zïdh (biji wijz» van applaus) eten over groot© meerderheid, voor het tweede me- mand, voor het dterde een kléine minderheid. Staande dé vergadering werd! h'et adres gen tedkend, o. a. d'oor 25 biirgemeeeteri. Hofbericht. Bij Kon. besluit is verlof verleend tot hot aannemen van. do versierselen der erdten achter hun. naam vermeld aan: II. A. baron Clifford, kamerheer in buü- iengewouen dienst en hofmaarschalk van H. M. do Koningin, het grootkruis d'er orde van den Griffioen, de versieraélen van de lo kl. der orde van den Heiligen Schat van Ja pan, hem resp. door Z. H. den Hertog, Re gent van het Groothertogdom MeeHenburg- Sehwerin, in naam van Z. K. H. den Groot hertog, d'oor Z. hl', den Keizer van Japan en door Z. D. H. d'en Tornt van Sdhwarzburg- Rudolstad't .geschonken; C. J. van dhr Ondermeulen. stalmeester in buitengew. dienst van H. hl. de Konin gin, jhr. F. J. J. hl. van Rijckevorsal, te 's-He.rtogenbosc3i, kamerheer in buitengew. dienst van H. hf. d'o Koningin, on jhr. J. P. B. Hoenfft- van Vélzan, >te 'o-Giaveuihage, kamerheer in buitengew. dienst van H. hl. de Koningin ©u intendant der Koninklijke paleizen, allen het Eerekrms le ld., hun door Z. D. 3EL d'en Vorst van. Schwanzburg-Rudofetadt geschonken hlr. W. baron Roëll, i'e Amsterdam, ka merheer in bnitengewoueu dienst, van H. M. de Koningin, het oommandeurslcruis der Huisorde van de Tendische Kroon, hem namens Z. K. H. d'en Groothertog van hleeklmburg-Schweiiis, door Z. H. den Her tog-Regent van het Groothertogdom ge- schonken F. V. C. H. van Tuyll van Serooakerken. té Yèlsen, kamerheer in buitenge won en dienst van H. hl. do Koningin, hot Kruis van verdienste Ue klasse, hom door Z. D. H. den regeerenden Torst van Waldeck on Pyr- mont geschonken. Bij de Tweede Kamer ia gbteren o. m. ingekomen een missive van den minister van oorlog, houdende intrpkking van het wets ontwerp tot regeling van de samenstelling der landmacht. Milltiewet. De heer Troelstra heeft als sub-amende- inent op het amendement van den heer Van Gilse voorgesteld, om uit het door dezen voorgestelde art. 124 te doen vervallen de volgende alinea sHet is aan de manschappen van" hetzelfde korps vergund, binnen 30 dagen onderling van nummer te verwisselen, ba dien tijd kan de nummerverwis«eliog worden toegestaan door den commandant van het korps. Het vice-eoGSulaat te La Goietta (Tunis) is opgeheven. Staatsexploitatie Tan de Limbnrgsche kolenvelden. Zonda-g had te Siittard een vergadering plaats tot bespreking van een adres aan de Tweede Kamer over het bovenvermelde aan hangige wetsontwerp. Br. Wintgena nit Maastricht leidde de vergadering. In een concept-adres wordt, gezegd, dal, redenen van practischen aard de g-ehede ont ginning van de kolenvelden van staatBW'ege ontraden. Geleidelijke staatsexploitatie in den geest van het ontwerp wordt in het adrea genoemd haast een calamiteit voor da Nederïam dsahe verbruikers, en bepaald doo- ddijik voor den nation-alen arbeid. Zij geeft geen voordeelen, wel nadedenlo. werkt zij doodend voor het particulier initiatief2o. zal de Staat te langzaam exploitearen3o, waren de uitkomsten door den Staat, verkre gen met de exploitatie der dominiale mijn te Kerkrad© absoluut ongunstig. Voor -het allerminst moeten de industrie kolen voor het particulier initiatief overblij ven- In dien zin .geamendeerd, zou d© wet een social© wet zijn. Da Limburgsciio afgevaardigden in de Tweedfi Kamer waren niet ter vergadering aanwezig. De heer Doppler, ingenieur te Haarlem, bestreed het wetsontwerp. Het langzaam ontginnen schreef hij aan den Staat toe; hij berekende-, dat eerst na 10 a 15 jaar 22,000 arbeiders zullen noodi; •wesem, die dan ook beschikbaar zijn. Ook schat, volgens spr., de minister de kosten van aanleg te gering, daar het bouwen van een schacht met uitrusting niet 2| mShoen, maar naar omstandigheden 3 a 4 miPioen worden kan. Hij acht het onmogelijk dat de Isederlamdsdhe Staat als koknhand&laar zal hunnen optreden. Hot doel van den Minister om de nationale verbruikers onafhankelijk: te maken van het buitenland, zal hij niet berei ken, dan wanneer de Staalt alléén de magere kolen exploiteert. De industrie-kolen zullen althans voorloopig naar het buitenland! gaan. De heer Michiels van Kessenich, lid dér Eerste Kamer, veriklaarde zich voor staats exploitatie naast particuliere. Nog andere spiekers toonden zich voor-en tegenstanders van staatsexploitatie. "Ton slotte werd het oordeel der vergado- r;Ti// gevraagd over: lo. Staatsexploitatie naast particuliere exploitatie; 2o. enkel Christ. Ulst. Kiezersbond. Maandtig had te Utrecht eau buitengewo- no algemeen© vergadering van dezen bond' plaats. Het punt der agenda: .„Voorbereiding dei' aanstaande algemeertie vei toezingen" was verdeeld in deze 4 onderdooiena. Vaststel ling van gedragslijnb. Propaganda; c. Or ganisatie van de Iriesdte trie tend. Bespre king van candidaten. Dr. J". Th. de Visser gaf da .gedragslijn in duidelijke bewoordingen aan, in hoeverre do boud snoet trachten zelfstandig te blijven en zelfstandig op te treden en in hoeverre een samengaan met andoren mogelijk zou kun nen zijn. Ten aanzien van punt b. bleek het bezwaar vooral te liggen in het aanvatten. Punt, o. was spoedig afgedaan, ovc-nals punt d. 't Hoofdbestuur deed voorlezing van een gros-lijst van candidaten over 't ganscheland voor de as. verkiezingen geschikt, waarbij den aanwezigen gelegenheid gegeven werd, opmerkingen of vragen omtrent genoemde personen to doen, of door eigen opgaaf de lijst nog te vargrooten. Ned. Comité voor Algemeen kiesrecht. Namens het uitvoerend comité is door den secretaris van bovengenoemd comité een cir culaire verspreid, waarin de besturen van vak- en andere vereenigingen in Nederland worden uitgenoodigd zich op den op Zondag 12 Mei as. te 's-Gravenhage te houden mee ting te doen vertegenwoordigen. De aanstaande verkiezingen. De anti-revol. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Utrecht stelde tot candidaat voor de Tweede Kamer in district I den heer A. T. W. [denburg, kapitein van het Indische leger, en besloot voorte in district II te steuneu de candidaiuur tan mr. D. 0. P. N. Kooien (R.-K.) De antir. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Schoonhoven heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld mr. Th. Heemskerk. De aldeeling Seheveningen van district III, der kiesvereeniging 's-Gravenhage heelt tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer, gekozen de heer Pijnacker Hordijk. De vrjj-antirevolutionaire kiesvereeniging Groen van Prinsterer te Goes heeft jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, aftredend lid, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In de vergadering van den Bond van antir. kiesvereenigingen in het district Franeker, is tot candidaat voor de Tweede Kamer ge steld H. Poüema te Nijland. Op de groslijst stODden ds. Talma, H. Pollema, H. Karastra en mr. T. de Vries. De heer Kamstra had verklaard niet in aanmerking te willen komen. De centrale antirev. kiesvereeniging op de eilanden Flakkee, Schouwen en Duiveland heelt voor het district Zieriksee tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, kantonrechter te Goes. De (soc.-dem.) arbeiderskiesvereeniging te Rotterdam heeft in combinatie met de Rotter- damsehe afdeeling van de Soc. Dem, Arbeiders^ party, candidaat gesteld voor de Tweede Karnerden heer J, van Zutphen uit Amster dam voor district 1 en den heer W, P, G Helsdingen uit Arnhem voor district III en IV. De (soc.-dem.) atbeteerskiesvereeniging te Groningen heelt den hoer W. P. G. Hels- 'iiogen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Indien deze bedankt, zal de heer H Polak de candidaat zijn. De (soc.-dem.) arbeiderskiesvereeniging te Zulphen heeft den heer P. L, Tak candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De radicale kiesvereeniging Burgerrecht te Leeuwarden heeft tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer gekozen mr. Z. van den Bergh te Amsterdam. De heeren mr. J. G. Gleichman, mr. C. Pijnacker Hordijk en dr. R. P. Mees R.Azn. hebben aan het bestuur der liberale kiesver- eeoiging Vrijheid en Hervorming te Deventer bericht, dat zij eene eventueels candidaiuur voor de Tweede Kamer in dat district niet wenschen te aanvaarden. De kiesvereeniging te Eksloo heeft als candidaat voor de Tweede Kamer in het kies district Emmen gesteld het aftredende lid dr. P. H. Roessingh. De heer D. de Klerk is door de centrale liberale kiesvereeniging, district Riddeikerk, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, De liberale kiesvereeniging te Beets (N.-H.) stelde den tegenwoordigen afgevaardigde, den heer P. B. J. Ferf, candidaat voor de Tweede Kamer. In de vergadering der lib. kiesvereeniging te Wydenes is voorloopig als candidaat voor de Tweede Kamer opgegeven de heer A. Kool, aftredend lid. De liberale kiesvereeniging in de gemeente Engwirden (district Schoterland) heeft defi nitief tot candidaat gesteld den heer J. P. Engelman, burgemeester van Schoterland. District III van de kiesvereeniging 's-Gra- venhage heeft tot voorloopig candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld by acclamatie het aftredend lid den heer J. ML Pynacker Hordijk. Do Ned. Blinden-bibliotheek. vetroeangiug: De Nedenlandacfae BI in den-Bibliotheek hield gisteren haar jaariijïk- eohe algemeene vergadering to 's-Grcrvxmha- ge. Uit hot verslag, uitgebracht over 1900, bleek, dat in circulatie zijn 4-132 boeken. In gekomen zijm 409 doelen. Hoewel do finan- cieelo toestand' niet ongunstig mag worden genoemd, zijn toch. de ontvangsten wel wat verminderd, oo-k do jaarlijiksaho contribution. Dank werd! gebracht aan hen die de Biblio theek steunden. Hot bestuur, bestaande uit dr. G. A. Lamping, voorzitter, II. D. Rtfs- kes, penningmeester, «n G. J. Kol'ff, direc teur, blijft zich voortdurend!- in den steun van de ingezetenen aanbcvdein. Met leedwe zen wordt in hot versüag herdacht- het 'heen gaan van d'en lieer R. van Bruggen, orga- nist der Martinikerk: te Groningen, die als opbrengst van zijn orgelconcerten herhaalde lijk. geidetlijibe bijdragen zond. Do rekjeiling en verantwoording werd in deze vergadering goedgekeurd. Gemeenteraad van Cherschle. Vergadering op Woensdag 24 April voorm. worden waardoor het hol by de Lage Bruc verdwijnt en de opril minder styl wordt. De stiaat had een ofloopende helling van pl. m. 1.20 M. De vergadering wordt hierna gesloten. Naar wy vernemen is de Burgemeester, de heer II. J. Versteeg weder van zyn buitenlaudsche reis in de gemeente terugge keerd. 10 uur. Tegenwoordig zyn 9 leden. Afwezig de heeren Moor en Jac. Zeeuw. Voorzitter de Burgemeester. De notulen worden gelezen en ongewyrigd vastgesteld. Ingekomen zijn de goedkeuring *an Ged. Staten op de vaststelling der rl, O. en Hon denbelasting en der besluiten tot wijziging der gemeentebegrooting. Vooits van B. en W. verslag over den toestand der gemeente over 1900, dat ter visie voor de leden zal worden neergelegd. Nog is ingekomen van den notaris G. C. Fortuin Drooglever te Gouda bericht dat door mevióuw weduwe T, J. van der Linden by testamentaire beschikking aan de gemeente Overschie ten geschenke wordt aangeboden een grafkelder benevens een som "van f lÜOO in contanten, vry van kosten, onder verplich ting dat de gemeente >ten eeuwigen dage" het graf in behoorlijken toestand zal onder houden. B. en IV. stellen voor die eiflating niet te aanvaarden. De heer Van Vliet kan zich hiermede volkomen vereenigen. Het onderhoud Jten eeuwigen dage" legt een verplichting op het nageslacht die niet opweegt tegen de finau- cieele voordeelen die daaraan vei bonden zyn. De heer Post daarentegen wil de eifia- ting wel aanvaarden, want, zegt spr., wan neer de toekomst omstandigheden met zich brengt waardoor wij de aangegane verplich tingen niet kunnen nakomen, welnu dan houden die toch vanzelf op. AVie zal boven dien, vraagt spr., na vele jaren nog komen zien of het onderhoud wel getrouwelijk wordt vervuld. Zoolang het kerkhof blijft waar het is, eischt de welstand toch dat het goed onderhouden blijft. De heer Ruhaak acht het in srtyd met de belangen der gemeente tegenover de zeer geringe financieele voordeelen en het zou oneindige verplichting op de nakomelingen leggen. De heer Van Vliet, wijzende op de woorden des heeren Post, acht het verkeerd verplichtingen voor de gemeente aan te gaan die niet kunnen worden vervuld. In stemming gebtacht wordt het voorstel van B. en W. om de erflating niet te aan vaarden met algemeenesteinmen aangenomen. (De heer Post had verklaard 2ich te schikken aan de zijde van de meerderheid). Daarna kwam in behandeling de missive van Ged. Staten, houdende bemerkingen op de ingediende verordening op de heffing van een belasting naar het inkomen. Die bemerkingen golden lo. het bedrag van f 500 als benoodigd voor noodzakelijk ievensonderhuud. Ged. Sta ten wenschten dit bedrag te zien gesteld op f350 oi f400. 2o. De kinderaftrek van f 100 te brengen op f30 a f 35 pnr kind. De Voorzitter geeft in oveiweging om aan de bt-zwaren van Gel. Staten te gemoet te komen door de verordening te wijzigen als boven is aangegeven. De heer Karreman viaagt of dnt niet is een gedwongen fraaiigheid en geeft dan in overweging de hoogste door Ged. Staten gen remde bedragen in de verordening op-te nemen. De Voorzitter brengt daarna het be ginsel van progressie ter tafel. De heer Post vindt dat beginsel zeer billijk en wil het dadelijk invoeren. De heer Karreman, de billijkheid van het stelsel erkennende, wenschte voor het eerste jaar van inkomstenbelasting de ver ordening te houden zooals die nu zal ge wijzigd worden. De heer Ruhaak zegt dat het heffings percentage zoo laag zal zijn dat de druk ook voor de lage klassen niet groot is. Uit een praciisch oogpunt ontraadt hij daarom in voering van progressie. Het beginsel van progressie wordt daarna verworpen met algemeene stemmen. Ook hierbij wilde de heer Post zijn stem voegen by de meerderheid, waartegen de voorzitter zich echter verzette, eisehende een categorisch vóór of tegen. De gewijzigde verordening op de inkomsten belasting wordt daarna goedgekeurd. By de gewone rondvraag informeert de heer Karreman hos het staat met de te maken verstrating. De Voorzitter antwoordt dat a.s. Vrydag de aanbesteding zal geschiedendat da straat ongeveer 30 cM. zal opgehoogd „Schiedam Vooruit." De algemeene jaarvergadering der vereeni- giug nSchiedam Vooiuil", had gisteravond in »Musis" plaats. Een dertigtal leden luim hul gehoor gegeven aan do oproeping ter vergadering. De heer de Groot heette allen welkom. Spr. constateerde de hoogere beleekenis van Jeze veieeniging uit het feit dat de vergade ring vertegenwoordigers had van allo gods diensten en staatkundige pariyen om «amen te wet ken tot verheffing van den oeconomi- schrn toestand der gemeente. Aanlig noernde spr. dit, zoo kort voor den tijd dut alle groepen zich in vijandige kampen zuilen verdeel™ en een feilen striy'd zuilen Stiyden. Of de vereiniging h-mr doel nader is gekomen zal deze vergadering straks be- oordeden. Spr. meent van %vel en constateert met genoegen du ook de gemeenteraad in de werkzaamheden van ïSchiedam Vooruit" voltrouwen heeft. Overeenkomstig de bepalingen der statuten woult nu een commissie benoemd tot nazien der rpkening en verantwoording van den pen ningmeester in welke commissie worden be noemd de heeren M, Kranen, C. Ruster en Mr. J. G. Btechop, Do aanvullings notulen der vergadering vari 4 Mei 1900 en de notulen der vergadering van 27 Juni 1900 worden gelezen en goed- geketnd. Vervolgens woi dt het verslag over de weik- zan mheden der verpenigirig door den secrelaiio- direeteur gelezen tn voor kennisgeving aan genomen. De heer J. M. A. Zoetmulder informeert wanneer de plattegrond van Schiedam, dooi de vereeniging uit te geven, kan worden verwacht en of het bestuur reeds een vast plan heeft voor die uitgave. De directeur antwoordt dat hij de zwart druk elk oogenbltk wachtende is. Omtrent de wijze van uitgave zegt de Voorzitter dat in een weldra te ver schijnen brochure een kleine uitgave van het kaartje zal worden opgenomen, terwij) van de croote uitgave hier ter stede exem plaren zullen te koop gesteld worden eu door de Vereeniging er ook zullen worden toege zonden aan Kamers van Koophandel hier te lande en Consuls en Kamers in het Buiten land. Hierna wordt overeenkomstig het tapport der commissie van onderzoek goedgekeurd de rekening met verantwoording van den penningmeester. De rekening bedraagt ie ontvangst f2719.01 in uitgaaf f 1303.091/2 sluitende met een voordeeiig saldo nu (1413 91%. De commissie merkte op dat haar gebleken was dat op advertentiën geen reductie was toegestaan hoewel dit aan vereeuigingeo toch veelal geschiedt. De heer Bisschop lichtte dit nog nader toe door tc wijzen op de Schiedamsche couranten die toch ook belang hadden by het welslagen der vereeniging. De Voorzitter antwoordde daarop dat de b'chiedamsche couranten reeds ruimschoots medewerkten tot het welslagen der vereeni ging door steeds in hun kolommen op te nemen berichten en mededeeliugen betref fende het werk der vereeniging. Het komt spr. onbillijk voor nog meer van haar te vragen. •Vervolgens worden dezelfde heeren ge kozen in de commissie die ook de rekening 1901 zal hebben na te zien. Tot bestuurslid wordt bij acclamatie her kozen de heer L Ingelse. Hierna wordt het woord gegeven aan den directeur. Deze maakte de vergadering opmetkzaam op een verschijnsel dat een belemmering is voor de vestiging der industrie te dezer stede n.i. de zucht om over te gaatt tot uitgifte van grond in eifpacht in plaats van grond te verkoopen. Spr. waarschuwt om de ge volgen daarvan goed te overwegen. Naar sprekers oordeel zal niemand kost bare inrichtingen vestigen op gronden die later weer aan de gemeente moeten terugkomen. Het geldt hier niet de vraag: zullen wy grond afstaan in eigendom of in'erfpacht; maar we!zuilen wij grond renteloos laten liggen of in eigendom afstaan. En waar hier geen grond voor nieuwe industrie in handen van particulieren is, daar is het niet-afstaari van grond het niet-vestigen van industrieën Ook in Rotterdam worden de groote ter reinen voor de industrie bestemd verkocht. Spr. eindigt zyn betoog met het verzoek om een krachtig protest tegen de agitatie voor uitgifte in erfpacht. De Voorzitter erkent de juistheid dei- stellingen door den directeur geuit, maar meent dat hij de gevolgen van het erfpachts stelsel te pessimistisch, dat van verkoop te optimistisch beschouwt. Naar spr's raeening dient elke afstand van grond op zichzelf be oordeeld te worden. De heer Gouka onderschryft deze opvat ting. Hij heeft in den gemeenteraad her- haaideirjk aangedrongen op een »flink onder de oogen zien der kwestie vao erfpacht" maar dat wil niet zeggen dat hij absoluut voor stander daarvan is. De heer J. M. A. Zoetmulder acht deze quaestie van het grootste gewicht, voos a! voor onze gemeente. Immers tusschen Warande en Maas liggen ruim 470 HA grond, d.i. ongeveer 2 millioen vierkante meters, zoodat elke misstap op dit gebied van het grootste gewicht is. Spr. zegt overtuigd te zjjn dat uitgifte tan gemeentegrond niet naar een vast stelsel kan geschieden. Er bestaat hier een raadsbesluit van 1 Juli 1857 waarby bepaald wordt dat geen grond in erfpacht zal worden uitgegeven. Men heeft zich daaraan echter niet gehouden omdat het in de latete jaren noodig bleek wèl in erf pacht grond uit te geven. Dat ook bij verkoop niet naar een vast stelsel kan worden gehandeld is gebleken bij de uitgifte van grond aan de Warande. In 1873 kwamen er groote aanvragen en werden le gronden grif uitgegeven voor f6.in f876 werd bepaald dat alleen grond tegen f6.- zou worden afgestaan. De uitbreiding daar hield echter op tengevolge van den te hoogen ptys en wy kregen een toestand waarover wij ons bchooren te schamen. Vjjf jaren lang is dat besluit gehandhaafd. Zulk getob doet zich niet alleen hier voor maar b.v. Amsterdam heefteenzelfde periode beleefd. Van 1890 tot 1893 is men daar bezig geweest om bepaling te maken voor eon goed erfpachtscontract maar de conclusie vun den lieer Jilta, een geprononceerd voor stander van erfpacht, was dat wel een goed erfpachtscontract was ie maken voor elk bijzonder geval maar niet een voor alle voor komende uitgiften Bovendien, bij verkoop of eifpacht dient ook in oogenschouw genomen de varhouding der waarde van den grond tot den opstal. Wordt b. v. een loods geplaatst op erfpachts- grond dan maakt dit niets uit, maar wunneer op een stuk grond van betrekkelyk gering bedrag een kostbare inrichting wordt ge plaatst dan is erfpaeht de oorzaak dat een te hoog bedrag jaarlyks zal moeten worden afgeschreven. Ook dient gelet op den aanvrager. Iemand zonder kapitaal die een nuttige (ook voor de gemeente) inrichting wil stich ten zn! erfpacht prefereeren boven verkoop loch de zulken zijn ook te helpen door verkoop op afbetaling met len hypothecairen waar borg. Ook de heer Treub eikent dat da geest der Nederlanders zich nog kant tegen erfpacht dat die langzamerhand begint te wijzigen en dat het publiek begint te bpgrijpen dat de belangen der gemeenschap gaan vóór die van particulieren. Met dien geest dient gerekend te worden. Een detde vra-ig is de toestand der ge meente zelve. Waar de eene gemeente meer vraag naar grond ktijgt dan zy kan uitgeven daar kan zij voorwaarden stellen die bezwarend zyn «oor deo aanvrager. Verkeert Schiedam in dien toestand? Ook de ligging der gronden is een factor by de kwestie van koop of erfpacht. Is een maal een plan van uitbreiding gemaakt voor een gemeente met aanwijzing van gronden voor de industrie, dan kan die grond worden verkocht; onbestemde gronden moeten slechts in erfpacht worden uitgegeven. Spr's conclusie is dat geen vast stelsel mag worden aangenomen, doch dat moet worden gehandeld nuar de omstandigheden door spr. genoemd. De heer V e r h o e I f verklaart zich uit principe tegen uitgifte van erfpacht omdat het ten doel heeft opheffing van prhaat bezit, een beginsel dat het particulier initiatief doodt. Slechts in enkele gevallen kan erfpacht goed zijn, Spr. stemt dan ook teu voile in met de woorden van den heer Loef de Meijer. De heer Smit begrijpt niet dat deze kwestie hier zoo ampel besproken wordt. De uitgifte in eifpacht houdt de industrie tegen »Schiedam Vooruit" wil de industrie hier krygenergo is zy tegen erfpacht. Als lid van ïSchiedam Vooruit" moet men dus zyn tegen erfpacht en voor verkoop. De heer v. \V y n g a a r d e n zou, wanneer die theorie opging, uit do vereeniging moeten treden. De V oorzitter meent dat het niet goed is hedenavond een besluit te nemen over dezo kwestie, daar zy te belangrijk en te ingewik keld is en de leden niet behoorlyk voorbe reid zijn. De lieer Zoetmulder daarentegen meent dat de vergadering zich kan uitspreken in dien geest dat een vast stelsel niet goed is. De heer Bisschop wijst op art. 16 der sfatuten, dat eischt dat een voorstel in de vergadering den steun van 15 leden noodig heeft. Slechts 13 leden ondersteunen het voorstel, zoodat geen beslissing kan worden genomen. De lieer Zoetmulder verklaart zich bereid in een speciale vergadering het onder werp erfpacht in te leiden onder voorwaarden dat by, met het oog op zijn positie, niet zyn eigen meening geeft maar de quaestie objec tief behandelen kan. De heer Snel wil dat in een openbare vergadering. Hiertegen verzet de meerderheid zich, zoodat besloten wordt een speciale leden vergadering te beleggen ter behandeling dezer kwestie. De heer Beukers vraagt of de vereeni ging in zake de intercommunale telefoon verbinding nog meerdere stappen zal doen als zy reeds deed. De heer Bisschop deelt mede dat de maatschappij hard werkt om binnen den gestelden termy'n de verbinding gereed le krygen. De heer Herman Ja n se n vraagt ot het niet op den weg dezer vereeniging ligt om verandering te krijgen in de bevoor rechting van niet te Schiedam gevestigde distillateurs die onder minder bezwarende coutróle werken. Deze kwestie zal by het be stuur een punt van bespreking uitmaken. Ten slotte brengt de heer Louis de Vries een woord van hulde aan den beer Loef de Meijer voor de wijze waarop hij zijn betrekking tot heden vervulde. De vergadering wordt hierna gesloten. Aas. Dinsdag 8 uur komt. dlö heer F. 'Wi- baut. van Mid-delburg In hat VoJ'kahui* *pr*- (ken orar Coöperatie, Het lykja van de 4 jarige Cornelis Roel? i

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2