soom nie beuoorfc tot d'e oloude. wijze Tan bo- widen; docli aangezien d'e contirolo zicli niet uitstrekt tot. do kwaliteit van den moutwijn, willen wij dn Jieib nnddon laten of vrijzdgmg van artikel 2. dar verordening in dien zin, dat daarin liet stoken met opgesloten stoom geschrapt wordt, al dan niet Wenschelijk is. Om deae zelfde reden (liet ontbreken van controle op de 'kwaliteit van den mc-utwijn) kan men evenmin bet gebruik van bepaalde grondstoffen en het niet-gebruiken van an dere voorschrijven. Hoewel het aan Uwe vergadering na kennisneming van bovenstaande vragen en conclusies reeds duidelijk zal zijn gewor den, welke bezwaren wij tegen de voorge stelde regeling der controle doormiddel \an etiketten hebben, komt het ons wensclielijk voor die bezwaren hier nogmaals in het kort op te sommen. Alvorens hiertoe echter over te gaan, wen- schen wij hier de vraag te stellen, die ook zeer zeker in Uwe vergadering vóór alles beantwoord zal moeten worden: Is invoering van eene contióle op de echtheid van Schiedamschen jenever door de Gemeente wensclielijk Allen zijn wij het hierover eens, dat eene contióle van rijkswege boven die van ge meentewege veel voor zou hebben, oneindig beter zou zijn, doch nu hierop geen vooruit zicht bestaat en zy tot de onmogelijkheden sch|jnt te behooren, wordt bovenstaande vraag door de meerderheid onzer Commissie bevestigend beantwoordterwjjl de min derheid de wenschelijkheid ontkent, hoe wel toegevende, dat contióle in enkele ge vallen nuttig zou kunnen werken, doch tevens overtuigd, dat zij als algeraeene maat regel nimmer dat succes kan hebben, wat men zich daarvan voorstelt. "Waar echter onze meerderheid voor eene controle is, daar stelt zij als eischen, dat deze goed uitvoerbaar, eenvoudig en zoodanig geregeld moet zijn, dat er wederom zonder te groote bezwaren op teruggekomen kan worden. Aan de te stellen eischen van uitvoer baarheid, eenvoudigheid enz. voldoet echter naar het eenparig oordeel onzer Com missie de voorgestelde regeling niet, zoodat wy de controle door middel van etiketten unaniem verwerpen, en wei voornamelijk om deze redenen: lo. met de etiketten zal op schromelijke wijze geknoeid kunnen worden daar zij, en eene andere regeling schijnt niet mogelijk, in blanco afgegeven moeten worden. Men kan die op flessehen plakken, onverschillig wat de inhoud is, en zoo doende de maatregel eenvoudig belachelijk maken. Men zal fusten eenmaal voor echten jenever gebruikt en van etiketten voor zienlater voor gemengden jenever gebruiken enz. enz. De oorzaak hiervan is o. i. hierin ge legen, dat men hier het echte product van een meik gaat voorzien en niet het nagemaakte en dit is een groot gebrek van de geheele regeling, dat daaraan, tenzij het rijk haar in handen nam, steeds zal blijven kleven. Niemand heeft er belang bij, op na- iuurboter het woord margarine te plaat sen, doch wel heeft men er belang bij om, als de maatregel opneemt en doel- treft, zoodat echte Schiedamsche jenever meer waarde krijgt, op jenever vermengd met spiritus een etiket van echtheid te plaatsen, en dit zal men niettegenstaande de nauwgezetste controle en de scherpste strafbepalingen niet kunnen beletten, 2o. de kosten en het tijdverlies, met het opplakken der etiketten gepaard gaande, zullen voor hen, die groote partijen ver zenden, en van hen moet men het ten slotte toch hebben, veel te bezwaarlijk zijn. 3o. vooral in het buitenland zal men dikwijls geen of geen extra-etiket op de verpak king willen, waaraan men eenmaal ge woon is; terwijl iemand, die onder contróle staat, gedwongen wordt er een etiket op te plakken. 4o. deponeeren der etiketten en dit be zwaar is o. i. reeds op zich zelf voldoende om het geheele etiketten-stelsel te doen verwerpen zal niet kunnen geschie den hierdoor zal van het etiket groot misbruik gemaakt worden. 5o, de etiketten zijn bestemd de echtheid van den jenever tegenover een ieder te waarborgen, doch kunnen dien waarboig nimmer met zekerheid geven. 60. indien de maatregel geen doel treft en intrekking noodig is of indien intrekking om welke reden ook geschiedt wie kan zekerheid geven, dat de Raad hier over nu en later hetzelfde gevoelen heeft kunnen de nadeelen voor hen, die het etiket gebruikt hebben en dat niet meer mogen en kunnen doen, zeer groot zijn. Na de opsomming van deze bezwaren, die meer' bepaald de etiketten betreffen, willen wij nog met een enkel woord de bezwaren releveeren, die wij tegen de voorgestelde regeling in het algemeen hebben. a. de contróle met een of meer door de Gemeente aangestelde controleurs zal ten eenenmale onvoldoende blijken, ook al wordt de contióle (zie hieronder sub. b) tot de Gemeente Schiedam beperkt. Mocht tot contróle besloten worden, dan is het naar onze overtuiging bepaald noodzakelijk, dat bij den Minister van Financiën de noodige stappen gedaan worden, om diens toestemming te ver krijgen, dat de ambtenaren bij 's Rijks belastingen hier ter stede of wil men contróle ook voor eldeis dan in alle gemeenten, lot welke de controle zich uitstrekt, door de Gemeente tot buiten gewoon controleur aangesteld worden. Op deze wijze zal eene afdoende contróle verkregen kunnen wordende Gemeente kan dan over een corps buitengewone ambtenaren beschikken en daarnaast een of meer hoofdcontroleurs aanstellen. Wij twijfelen niet of de minister zal deze toestemming willen geven, daar wij ons op een antecedent kunnen beroepen, aangezien te Ylissingen, waar nog ste delijke accyns op het gedistilleerd bestaal, de Rijks-ambtenaren tevens buitenge woon commies bij de plaatselijke belas tingen zijn en daarvoor eene toelage uit de Gemeentekas ontvangen. I. de contióle zal tot Schiedam beperkt moeten wordentegen eene contióle ook buiten Schiedam hebben wij bezwaar, daar die niet op afdoende wyze te regelen zal zijn. c. in het voorstel van Burgemeester en Wet houders van den 1 September 1900 wordt voorgesteld de %ei ordening in wei king te doen treden den i October d. a. v. Stel dus, dat Uwe vergadeiing het voor stel b. v. half September behandeld had, dan zou de verordening ongeveer 14 dagen daarna in werking zijn getreden. Deze termijn is veel te kort. Tusschen de vaststelling der verordening en liaie in werking treding dient minstens een drietal maanden te verloopen; opdat ieder in de gelegenheid zij de voorbe reidende maatregelen te nemen. d. ook zullen de kosten niet alleen ten laste der distillateurs gebracht mogen worden ieder, die onder contióle körnt, dient daaraan te betalen. Willen wij, althans onze meerderheid, der halve controle, dan dient deze op andere wijze geregeld te worden dan met etiketten. Wij meenpn eene wijze van contróle gevonden te hebben b.v. in wat wij zouden willen noemen certificaten van echtheid. Het hoofddenkbeeld der contióle, zooals dat in de aangeboden verordening is neerge legd, kan geheel behouden blijven, doel) de etiketten moeten daaruit verdwijnen en wor den vervangen door genoemde certificaten. Aan hen, die zicli op de in de verordening voorgeschreven wijze onder contióle dei- gemeente stellen, kan voor partijen, waar voor zij zulks veilangen, een behoorlijk inge vuld certificaat worden afgegeven. Da vooideelen, die naar onze meening aan cerlifiaten boven etiketten zijn verbonden, zijn de navolgende fo. de certificaten zijn bestemd om de echt heid te waarborgen tegenover den eersten afnemer, verder niet. Zij zijn hiertoe bestemd en kunnen zulks ook. 2o. de certificaten worden niet in blanco afgegeven, doch steeds in ieder bijzonder geval voor eene bepaalde in het certifi caat te noemen party (die gelijk van zelf spreekt even goed uit óén flesch als uit 1000 kelders kan bestaan); hier door wordt fraude met certificaten voor komen. Een gevolg hiervan is tevens dat de contróle alleen voor Schiedam mogelijk is. 3o. van kosten voor opplakken, tijdverlies enz. is bij certificaten geene kwestie. 4o. voor den handel op het buitenland leve ren zij geen bezwaar op. 5o. de kos:en voor de gemeente zrjn geringer zoodat voor ieder certificaat een geringe prijs gerekend kan worden en overigens zou van ieder, die onder contróle staat, d. w. z. branders, distillateurs en bran ders-distillateurs, eene vaste som per jaar en per pand gevorderd kunnen worden zoodanig te regelen, dat daaruit de kosten gedekt worden. 60. blijkt de maatregel van controle ondoel treffend, dan kan op de certificaten veel gemakkelijker en zonder veel minder bezwaar teruggekomen worden, dan op do etiketten. In verband hiermede willen wij er ter plaatse uitdrukkelijk op wijzen, dat het invoeren eener contróle door middel van etiketten 0. i, eene gevaailijke proefne ming is; niemand kan met zekeiheid de gevolgen en den uitslag voorspellen men moet daarnaar gissendoch maakt de proef fiasco, dan zullen de gevolgen zeer schadelijk zijn. Dit mag men vooral wel in bet oog houden bij een maatregel, door de branders in hun belang gevraagd de afgevaardigden van den Branders- bond hebben zulki uitdrukkelijk toege geven en door de distillateurs bijna eenparig verworpen. lo. degenen, die onder contióle staan en van de certificaten gebruik maken, zul len zei ven zorg kunnen dragen voor een etiket of eene aanduiding op hun eigen etiket, waaruit blijkt, dat zij onder con ti óle staan en zij zullen een dergelijk etiket wettig kunnen deponeeren. Het denkbeeld van eene contióle ge paard gaande met de afgifte van certifi caten van echtheid, die door eene kleine omwerking der aangeboden verordening en met behoud van het meerendeel haier bepalingen en dus tevens van sommige harer bezwaren zooals b. v. het tweede pand, gemakkelijk te regelen is, willen wij thans niet verder uitwerken, doch wij geven het U in ernstige overweging. Resumeerende hebben wij de eer (met 3 tegen 2 stemmen) aan Uwe vergadering voor te stellen lo. als Uw gevoelen uit te spreken, dat invoering eener contróle op de echtheid van Schiedamschen jenever wenschelijk is, mits op uitvoerbare en eenvoudige wijze geregeld. "Wordt in dezen zin door U besloten, dan stellen wij (eenparig) voor: IIo. de uitgifte van gemeentewege van eti ketten voor den echten Schiedamschen jenever te verwerpen. En wordt het voorstel sub IIo. door U aan genomen, dan geven wij in overweging te besluiten: Ulo. de stukken te renvoyeeren naar Burge meester en Wethouders met uitnoodiging de aangeboden verordening in verband met de door U genomen beslissing om trent de etiketten en met den inhoud van ons rapport om te werken, In opdracht van den Brandersbond hebben de heeren J. H.. Houtman, Herman Jansen, P. M. J. A. Lagerwey enW. A. J. Wittkaropf in een in de vergadering van den Brnnders- bond op Zaterdag j.l. ingekomen stuk hun oordeel medegedeeld over dit rapport door de Raadscommissie uitgebracht. Ook dit stuk laten wij hieronder in zijn geheel volgen. Genoemde heeren zeggen hierin Voldoende aan Uwe opdracht hebben wy de eer U hiermede ons oordeel mede te deelen over het rapport, uitgebracht den 25 Maart j.l. door da daartoe benoemde Raadscommissie over de voorgestelde Verordening tot rege ling van de door de Gemeente Schiedam uit te oefenen contróle op de echtheid van Schie damsche Jenever. De Raadscommissie, na als haar gevoelen te hebben uitgesproken, dat de invoering eener contióle op de echtheid van Schiedamsche Jenever wensclielijk is, mits op uitvoeibarc en eenvoudige wjjze geregeld, voert velschil lende bezwaren aan tegen vooi noemde con tióle en adviseert tot verwerping van bet stelsel van stedelijke etiquetten en tot ren- voyeeting der stukken naar Burgemeester en Wethouders, met uitnoodiging de aangeboden Vei ordening, in verband met de door den Raad genomen beslissing omtrent de etiquei- ten en met den inhoud van haar rapport, om te werken. Alvorens haar advies mede te deelen, be handelt de Raadscommissie een '16-tal vragen, duor haar aan ons gesteld (niet vooraf mede gedeeld), in eene samenkomst op 14 Dec.j 1. Onze antwoorden zijn in zóo vei koi ten vorm weergegeven, dat de zin daarvan zeker on willekeurig hier en duar niet geheel juist uitkomt; weshalve wij bedoelde antwooiden voor zooveel noodig wenschen te verduidelijken. Vraag 1. Wij meenen niet gezegd te hebben (omdat wij dat niet gelooven), dat de achteruitgang van het brandeisvak alleen veiband houdt met het gedistilleerd. Dit is echter voor de ondeihav>ge zaak onverschillig. Vraag 2. Wy meenen volstrekt niet beweerd te hebben, dat geen undeie middelen tot ver betering bekend zijn dan de vooi gestelde contióle. Hoe zou dat te rijmen zyn met de actie vaa onzen Bond in zake de geprimeerde Melasse-spiritus Wij hebben alléén gezegd, dat wij etiquet ten het beste middel van contióle achten. Ook doet dit niets ter zake. Vraag 3. Hieiover bestaat geen verschil van gevoelen. Vraag 4. Onder contróle staande Branders kun nen geen spiritus inslaan, zonder dat zulks den Stedelijken Controleur uit de Rijksre gisters blijkt. Contróle is alleen noodig en mogelijk op de methode van stoken, namelyk^ het verwerken van graan op de oude Schiedam sche werkwijze, waarvan" het fabrikaat, bij uitsluiting van alle ander, alleen Schiedam sche moutwijn wordt genoemd. Op den smaak oefenden en oefenen steeds de Distillateurs in hun eigen belang controle uit. Vraag 5. Aan de Commissie is door ons vertoond eene missive van den Minister van Financiën, waarin wordt toegezegd, dat wanneer de Verordening door den Gemeenteraad is vast gesteld, inzage van de registers ook buiten Schiedam in gunstige overweging zal worden genomen. Door de Commissie is niet gereleveerd, wat wij bjj de behandeling dezer vraag ons stellig herinneren aanbevolen te hebben, namelijk den Stedelijken Controleurs door belanghebbende bevoegdheid te laten geven, ook tydens het vervoer de Rijksvervoerbilletten van geëliquetteerd gedistilleerd in te zien. Overigens is contróle ook buiten Schiedam zeer goed mogelijk. De kans dat de Stedelijke Controleur onverwachts verschijnt het register der etiquetten de inzage der Rijksregisters en de vrees voor intrekking by geconstateerde fraude, zullen hunnen invloed niet missen. De Commissie zegt, dat buiten Schiedam op ieder uur van den dag zonder toezicht kan worden uitgeslagen. Dit bewyst hoeveei gewicht het Rijk hecht aan onverwachte visitatie, alswanneer bij niet- comform-bevinding bekeuring wordt ingesteld. Waar het Rijk deszelfs belang in zake den hoogen accijns op deze wijze voldoende ver zekerd oordeelt, zal de Gemeente gerust het veel kleiner geldelijk belang tegen fraude veilig mogen achten. Vraag 6. Wy hebben toegegeven dat, wanneer de opbrengst blijken mocht de kosten niet te dekken, er niets op tegen is dat voor de onder contróle staande branderijen eene con tributie worde betaald. Alinea 4 der conclusie van de Raadscom missie is een allersterkst argument in het voordeel der voorgestelde verordening. Vraag 7. Deze opwerping kan tegen elke proefne ming op ieder gebied worden gemaakt. Men neemt de cóntrole v r ij w i 11 i g en dient vooraf te overwegen, welke voor- en na deelen er aan zijn verbonden. Vraag 8. Fraudeeren met de eliquettep is niet moge lijk tengevolge van de nummering en de debet- en creditrekening. Ook heeft men er geen belang bij want wanneer men er al in slaagt op vervalschten Jenever etiquetten te gebruiken, moet men in compensatie een gelijke hoeveelheid zuiveren Jenever" zonder etiquet afleveren, een en ander met de groote kans in overtreding bevonden en bekeurd te worden. Men vergete ook niet, dat de Distil lateur, die etiquetten krijgt, vooraf eene ver bintenis met zijne handteekening moet be krachtigen, dat hij die etiquetten volgens de voorschriften der Verordening zal gebruiken, zoodat hij, die fraudeert, zonder overdrijving eerloos kan worden genoemd. Gelooft men nu werkelyk, dat het oneerlijke, betrekkelijk kleine gewin, dat te behulen is, desondanks fraude zal uitlokken Vraag 9. Wij gelooven na rijpe overweging dat de voorgestelde Verordening werkelyk vei betereu zal, wanneer uitslag van niet-geëtiquelteerd uit eene onder contióle staande distilleerderij, mits met schriftelijke opgave aan den Con troleur en tegen ontvangbewijs daarvan wordt toegelaten. De etiquettenrekening blijft even afdoende en de Distillateur kan de afnemers, die bezwaar mochten hebben tegen het etiquet of daarvoor geen hoogeren prijs willen betalen, zonder etiquet bedienen. Vraag 10. De kosten van een tweede pand achten ook wij met gering, maar alwedeiom wie er zijn belang niet in ziet, doet het niet. Als verimpost pakhuis eu als buiter'landsch particulier entiepöt hebben vele Distillateui s ook separate panden, oindat z'y zulks eene winstgevende zaak achten. Zoo ook hier. Vraag 11, Ieder Distillateur, die een gezocht merk hooft, zal natuurlijk behalve het stedelijk zijn eigen etiquet blijven aanbrengen. Vraag 12. De concurrentie wordt veel eeihjker, want veivalsehte waar kan niet langer als zuiver worden vei kocht. De afzet van moutwijn zal zeker toenemen, daar ongetwijfeld bij voor keur zuivei e waar zal worden gevraagd. Vraag 13. Er zullen geen buitenlandsche orders ver loren gaan, omdat wie goedkoopeie waai verlangt, evenals nu kan woiden bediend. De Commissie schijnt het niet onwaarschijn lijk te vinden, dat de moutwijnpiijs ten ge volge van de vooi gestelde Verordening zal stijgen, en vreest dal alsdan de pi ijzen van gist en spoeling zullen dalen. Wij voor ons zijn overtuigd, dat de wet van vraag en aanbod ook hier zal gelden. Vraag 14, Slijteis en tappers, die n u gemèleerdeu Jenever betrekken, zullen dat blijven doen uit niet-gecontroleerde distilleerderijen. Hunne positie wordt door de Verordening hoege- uaamd niet gewijzigd. Alleen kunnen zij 'na invoering der contróle huunen afnemers, die zuivere waar veilangen, die met den noodigen waai borg leveren. Vraag 15. Of de etiquetten in verschillende talen moeten gedrukt worden, blijve aan de pru dentie van Burgemeester en Wethouders overgelaten (art. 5 al. 2 der voorgestelde Verordening). Deponeering der etiquetten, alhoewel mogelijk, is volgens ter best geïn formeerde plaatse ingewonnen advies niet wenschelijk. Namaak van een fabrieksmeik is civiel rechterlijk vei volgbaar, namaak van een gedrukte handteekening met bijvoeging van ambt is strafrechtelijk vei volgbaar, wat in dezen de vooi keur verdient. Vraag 16. Wij refereeren ons aan het door ons gege ven antwoord op de bijeenkomst dd. ^De cember j.l. Vervolgens concludeert de meerderheid der Raadscommissie, dat de invoering van eene contróle op de echtheid van Schiedam schen Jenever v/enschelijk is, maar spreekt zij epuparig als haar gevoelen uit, dat contróle door middel vnn etiqetten verwerpelijk is, en dat om de volgende redenen, welke wij zullen trachten in het kort te wederleggen. 1. Met de etiquetten zal schromelijk wor den geknoeid. Wij meenen dit beweren, bjj de beant woording van vraag 8 hiervoor, voldoende te hebben weerlegd. Dat men de etiquetten kan plakken op fusten en flessehen met alleilei inhoud, is een groot woord, geschikt om oningewyden schrik aan te jagen. De etiquet ten mogen nergens anders bewaard worden en nergens anders aangebracht, dan in onder controle staande panden. Zij zijn genummerd en dus al lijd te hei kennen. Éénmaal voor echten Jenever gebruikte en geëiiqueüeerde fusten en fles«chen kunnen niet later fraudu leus voor gemengden Jenever worden gebruikt, want men heeft ze niet kunnen openen zonder het etiquet te schenden. Men heeft zich schriftelijk vei bonden, zulks niet te doen, en bij fraude wordt liet gebruik der etiquetten ontnomen, waaraan men zich wel niet zal blootstellen. Wat men op alleilei gebied tegen weten verordening ai kan doen, ja, dal is een onafzienbaar veldmaar men doet het niet, óf omdat men eerlijk man is, óf omdat nfen de straf vreest bij ontdekking. In de meeste gevallen betreft het dan nog wel een o p g e- legde verplichting hier eene, die men vrijwillig op zich genomen en met zijne handteekening bekrachtigd heeft. 2. De kosten en tijdverliezen zulleD te groot zijn. Dat diene men te overwegen al vorens zich onder contróle te stellen, en hangt samen met de talrijkheid en geoefendheid van de werklieden der distillateurs. Overigens kunnen naar onze ruim genomen berekening, de kosten hoogstens 2)4 cent bedragen per kist van 12 flessehen, 3. Vooral in het buitenland zal men dik werf geen extra etiquet willen. Dit bezwaar kan volkomen worden opge lost door aanvulling der voorgestelde Veror dening, als door ons bij de beantwoording van vraag 9 aangegeven. Ook kan men die partijen uitslaan uit een onder contróle staand pand. 4. Dit bezwaar gelooven wij door de be antwoording van vraag 15 volkomen uit den weg te hebben geruimd. 5. De etiquetten zijn bestemd de echtheid van den Jenever tegenover een iéder te waar- Qissun borgen, doch kunnen dien waarborg nimmer' met zekerheid geven.J Wij verklaren dit bezwaar niet te begrijpen. Waar geen andere dan zuivere inoutwyn' in de onder contióle staande DistilleerdenjVn kan worden ingeslagen en de spon van het lust en de kurk der flessehen niet kun worden weggenomen, zonder het etiquet als zoodanig" te vernietigen, geeft hetzelve alle waarborgt die redely leerwijze kan worden veilangd. 6. Wanneer de maatregel geen doel treft en ingetrokken wordt, kunnen de nadoe len voor heu, die het etiquet gebruikt hebben en dat niet meer kunnen doen zeer groot zijn. Wanneer niemand meer etiquetten zoude vragen, kan de Verordening zonder eeni<? gevaar worden ingetrokkenmaar zoolang etiquetten, zy het dan ook maar door weini° gen, gevraagd worden, heeft de Gemeente geen reden de contióle op te heffen. Vervolgens releveeit de Raadscommissie eenige bezwaren, welke zij tegen de Verorde ning in het algemeen heeft a. 0e controle met één of meer Schiedam sche Controleurs zal onvoldoende blijken. Gelijk wij reeds betoogden zal inzage der Rijksiegisters en de etiquettenrekening den Controleur volkomen in staat stellen tot volledige contióle. Wordt van de etiquetten een druk gebiuik gemaakt, dan zal de op- bi engst de aanstelling van meerdere Contro- leuis mogelyk maken, wellicht zelfs in eenige andere steden waar groote afnemers wonen. De Raadscommissie spreekt hier de over tuiging uil, dat medewerking der Rijks- Ambtenaren eene afdoende contróle zoude verzekeren. Wij deelen dit gevoelen volkomen en zal onze Bond ongetwijfeld het mogelijke doen om die te vei krijgen; maar als boven ge zegd, ook zonder dat achten wij de Ver- oidening zeer goed uitvoerbaar. Le mieux est l'enaemi du biets. I. De contróle zal tot Schiedam beperkt moeten woiden buiten Schiedam is zij niet op afdoende wijze te regelen. Wij zouden beperking tot Schiedam ten zeerste betreuren. Daardoor zouden onze afnemers buiten Schiedam hoogst onbillijk behandeld worden. Verreweg het grootste gedeelte van onzen moutwijn wordt buiten Schiedam gedistilleerd. Bovendien is het onze vaste overtuiging, dat met inzage de Rijksregisters en etiquet tenrekening contióle ook buiten Schiedam zeer goed doenlijk is. c. Het vaststellen van eenen voorbereidings- termyn gelooven wij met gerustheid aan Burgemeester en Wethouders te kunnen overlaten. d. Over bijdragen door de onder contróle staande Branders spraken wij ons ge voelen uit by de beantwoording van vraag 6. Wij vertrouwen de bezwaren, door de Commissie geopperd, volkomen te hebben weerlegd. Zij gaat daarna over tot eene opsomming der voordeelen aau het uitgeven van cerfi- eaten verbonden en noemt sub. 2 als zoodanig dat de certificaten niet in blanco woiden uitgegeven. In zekeren zin is zulks ook roet de etiquetten het geval, daar de Controleur precies weet hoevee! en welke etiquetten (naar de nummers) de Distillateur in voorraad moet hebben. Sub 5 wordt van de certificaten gezegd, dat zij minder uitgaven veroorzaken. Het is mogelijk en hangt af van de voorschriften die voor het gebruik daarvan zullen worden gegeven. Overigens is dit van minder belang daar in beide gevallen de inkomsten de uit gaven wel ongeveer zullen dekken. Sub G wordt gezegd, dat het invoeren van etiqetten gevnariijk is om de gevolgen, wan neer de proef fiasco maakt. Ons komt voor dat, wanneer de etiquetten door de afnemers gevraagd worden, de proef geen fiasco maakt. Worden zij niet gevraagd, dan worden zij ook niet aangebracht, en veidwijnt de zaak van zelve. Van gevaar kan geen sprake zijn, 7. Wie onder contróle staat en van cer tificaten gebruik maakt, kan zelf een etiquet opplakken, daaiop vermelden dat zij onder contróle staan en dit etiquet wettig depo neeren, zegt de Raadscommissie. Dit kunnen zij, bij invoering van etiqu etten, volmaakt even goed. Bedalve het ste delijk etiquet kunnen nog, desverkiezend, meerdere 'eigen etiquetten worden aange bracht. Resumeerend stelt de Raadscommissie voor lo. Dat de Raad als zyn gevoelen uitspreke, dat invoering eener contróle op de echt heid van Schiedamschen Jenever wen sclielijk is, mits op uitvoerbare en een voudige wijze geregeld. Wij hopen van harte dat dit geschiede. 2o. Dat de uitgifte van etiquetten voor den Schiedamschen Jenever worde verwor pen* Wij zouden dit om de aangevoerde redenen ten zeerste betreuren. 3o. De stukken te renvoyeeren naar Burge meester en Wethouders, met uitnoodi ging de aangeboden "Verordening, in verband met de door den Raad genomen beslissing omtrent de etiquetten en met den inhoud van haar rapport, om te wei ken. Wanneer onverhoopt door den Raad contróle door etiqetten mocht worden verworpen, vereenigen wij ons met het voorstel sub 3 der Raadscommissie. Wy hopen dat het Dagelijksch Bestuur als dan er in zal slagen, eene gewijzigde Verordening te ontwerpen, die de Bran derijen ten goede komt. Hoe diep ook overtuigd van het nut en de uitvoerbaai heid der contróle met etiquetten, prefereeren wij eventueel contróle met certificaten of iets dergelijks boven den tegenwoordigen onhoudbaren toestand. jDmuMum y, d, Soxmuxion Count**,

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 6