I 1 e BINNENLAND. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Landbouw en Yceieelt. O e ui e 11 g (1 N i e uw s. Ingezonden Mededeclingen. Tlians hoor ik. Hofbericht. 11. M. do Konii gin als blijk van be langstelling in bet streven tier doofstommen- vereeniging sDoorLiefde Saamgebi aelit" f '2(J0 aan die Vereeniging geschonken. nominatie is opgemaakt en aan 11. M. de Koningin aangeboden tot het doen eener keuze uit do diie te stellen enndidaten. Gelijk men weet, moet de benoeming tan een vasten voorzitter geschieden uit het vol tallig college, vaudaar dal die benoeming niet kan plaats hebben voordat het college is aangevuld met een zevende lid. De heer A. lidder lïapetll, benoemd tot consul der Nedei landen tè Turijn, is in die hoedanigheid dooi de ltaüaausche regeerirg erkend. Blijkens bij het Dept. van Marine ontvan gen bericht is Hr, Ms. insti iictiesclnp Nau tilus, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. Schollen, 2 dezer van Las Palmas vertrokken. Jtijnonlgiuuing. Er zal volgens »de Tija" weidia een begin worden gemaakt met het exploiteeren der stiuUmijnvelden in Limbuig, waarbij onge veer 25 QutgiiiniugyzyU'ls noodig zija met 40,Ü0Ü arbeiders. Mr. A. Lou-ion, chef der aid. nijverheid enz. by het Depat lenient van Kolomen, die bestemd is oin iu Ned.-lndië de uitvoering der Mijnwet vei der voor te b-oeiden en te regelen, zal niet de eerste scheepsgel-genheid iu het begin van Februuii de icis aanvaarden. (»D.") De ministerpresident dr. Kuyper is gister middag voor enkele dagen naar Bui-sel ver trokken. Met den aanvang van lint nieuwe jaar heeft, de minister van Binueulamlsehe Zaken het Horentje" iu zijn departement vei laten en de geheel nieuw ingelichte beneden vertrekken, aan de zijde van den vijver, in gab;uik genomen. De vroegere ministerkamer is nti tot verblijf toegewezen aan een der referenda! is.-en. Hei ïdlbl." meldt, dat hHsehen de be trokken departementen van algemeen bestuur overleg plaats beeft, iu hoeverre io tijden van ooslog, onlusten en dergelijke, in de ko loniën is te beschikken over de daar aanwezige verlofgangers der militie te laud en kader reservisten. Atjeli en Djambi. Blijkens uit Iudië ontvangen tok grafische berichten zijn -sedert de jongste ync-d-c- deeliugeu ditvnaangaande, in de ..Ned. St.- Ct.-' vau 4 Dec. bij de krijgsverrichtin gen a. in Atjch en Onderhootighixkn, aanzijn wonden overleden do sergeant F. C. Kntyt, en gewond de wachtmeester G. G. Ehren, de sergeanten A. J. Ivooper en L Ka.ttekamp, de cavaleristen Z. Arlar c-n P. J. H. Spmd- legger eu cle- fuseliers A. de Wispelaere. A. Bra tin eu A. J. AI. van den Steeiie; b. in Djambi, gewond de sergeanten J. E. Bereiter. C. AI. AV. Deelman en Chr. Knoop en de ziekenverpleger A. van den Heuvel, en licht gewond de fuseliers H. van Dijken en G. j. mtrowsky. Indische Rekening 1S9S. Ter goedkeuring is aan de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van ontvangsten en uitgaven in Ned.-lndië ovei 1898 Daaruit blijkt, dut de ontvangsten hebben bedragen 1 132 432,133 23l,o, de uiig. f 150,709,404.30 zoodat de dienst sluit met een nadeelig saldo vud f 18,277,269.121,'3. Dit tekort zal worden gedekt uit het over schot van de leening van 189S, waarna van de opbrengst dier leening nog f 14,235,/30 beschikbaar bl.jft, (12,500,000 meer dau volgens eene vroeger gemaakte berekening. Schoolhoofd Kamerlid. Op het verzoek om adhaesie te betuigen in zake het verzoekschrift van den heer Ter Laan aan den Gemeenteraad van Delft, om vei lof als hoold eener .-chool tengevolge van zijn Kamei lidmaatschap is door de afJeeling Delft II van het Ned. Onderwijzers genootschap met algemeene stemmen een motie aangenomen hierop neei komende, dat door hen geen advies ter ondersteuning zal worden ingezonden, uithoofde zij meenen, dat de mogelgkheid niet is uitgesloten, dat het onderwijs aan school III schade zal lijden, indien een regeling wordt getiofler:, zooals de heer Ter Laan voorstelt. Internationaal Seinboek. Aangezien het gebleken is, dat een aanial schepen, onder verschillende vlag varende, np 1 Januari 1902 nog niet vooizien zijn van de nieuwe editie 1901 vau het inter nationaal seinboek ten dienste van alle natiën, ii besloten, dat ook na 31 December 1901, en wel tot 30 Juni 1902, bij het vvi.-selen van seinen roet de seinslations langs de Neder- landsehe kust, nog van "de oude editie van het seinboek mag woiden gebruik gemaakt. Vermits echter verschillende belangrijke seinen met 2 vlaggen gedaan, volgens het oude seinboek eene aridese beteekenis hebben dan volgens liet nieuwe (editie 1901), wor den gezagvoerders van schepen die na 31 December 1901 met de stations langs de Nederlandsche kust seinen wisselen, volgens het nieuwe seinboek uitgenoodigd, daarvan re doen blijken door het hijschen van het bijzondere sein, vermeld op bladz. XII van dat seinboek, te weten de onderscheidings wimpel, waarvan het uiteinde benedenwaarts aan dezelfde vlaggelijn is vastgemaakt, met daarboven een zwarte ba! of daarop gelijkend voorwerp. (sStct. Rekenkamer. Gisteren had in een plechtige buiten gewone vergadering varr de Algemeene Rekenkamer, de installatie als lid van dat college plaats van jhr. mr. J. II. Van Reenen, benoemd ter vervanging van het afgetreden lid jhr. mr. J. A. Sandberg. De vacature, in het, college ontstaan door het overlijden van den voorzitter E. W. J. baron Six van Oterleek, kao eerst won en vervuld nadat door de Tweede Kamer een bevangen op Ccylon. Do heer P. Templcman vau der Hoeven heeft de nasporingeu voortgezet, naar de re denen, die voor de gevangenneming der Xe- derlandsohe ambulance van Engelsohe zijde worden aangevoerd. In het ,,Utr. ügbl.'' deelt hij' nu mede, dat hij. dank zij den uitvocrigen inlichtingen van jhr. Van Kreischmar, nu kan openbaar ma ken. welke stukken dat pak bevatte. Door den heer Van Kretschniar zelf is geen enkel stuk aan dr. Koster of aan de zij nen afgegeven, maar de lieer Westenberg, ingenieur der Z. A. S. AL, dio tijdens de oc cupatie door de Bóeren-strijdmacht, in Na- tal, bij den spoorweg is werkzaam geweest- heeft voor zich zeiven en niet- voor de1- maat schappij aan dr. Koster een pakket ter be zorging doen toekomen, bevattende afschrif ten van -de meest belangrijke telegrammen, orders, rapporten en correspondentie, alios loopende to-t- Alei 1900, betreffende do ex ploitatie van den spoorweg in 'het bezet-te cbied, de vernieling van bruggen en andere kunstwerken, voorts ceuige scliet-stve-kenm- gen. ,,De heer Westenberg heeft juist een am bulance gekozen 0111 zijn pakket te vervoeren, omdat hij het daar veiliger achtte dan het zelf mede to nemen toen liij als banneling werd weggevoerd. Hij vreesde dat- men hem zou afnemen dat pakket, waarop hij veel prijs stelde, daar het zijn bedoeling was om in Nederland teruggekeerd, de gegevens te bezitten voor de* samenstelling eener techni sche beschrijving van zijn arbeid in Natal. .Ten opzichte dier bescheiden deelt de heer Van Kretschmar mij mede: de origi- neelen dezer stukkeu waren allen in-liet ar chief der Alij. te Pretoria aanwezig; niets daarvan werd door mij vernietigd, zoodabde Enjelschen het volledige archief in hun be- O zit- hebben, plus de duplicaten van eenige stukken in 'het bewuste pakket venneesterd. Het is mij niet bekend, wat in de bijl de am bulance gevonden stukken als compvomittee- rend wordt beschouwd. Het feit dat- zij bij de ambulance gevonden werden, zou mijns nziens alleen eompromitteerend kunnen zijn, als men bier te doen had met een po ging om stukken uit het archief der Alij. te- verwijderen, dat dit niet het geval wa* wordt door het voorgaande voldoende bewe zen. ,.A1 die stukkc-n hebben alleen betrekking op een afgesloten tijdperk, tot- aan het oogen- blik dat de exploitatie der Natallijn voorde Z.-A. Republiek ophield. Zij' hebben slechts historische waarde, en voor zoover daaron der mogen zijn, gericht aan voorname aan voerders der Boeren, zoo betroffen die het voriedene en konden onmogelijk van eeni._ nut- of beteekenis zijn voor toekomstige oor logsdaden.', In een vergadering van de huishoudelijke commissie dc-r Tweede Kamer is Donderdag officieel afscheid genomen van den heer W. van Erkelens, die, na 50 jaren aan dc griffie werkzaam te zijn geweest, laatstelijk als hoofdcommies, eervol ontslag had gevraagd en verkregen. Tot den vertrekkenden ambte naar werden hartelijke woorden gesproken en zijn toewijding en ijver dankbaar erkend. lumens de Tweede Ivamer werd hem als herinnering aan zijn welbestede loopbaan een fraai gebeeldhouwd Schrijfbureau, ten geschenke aangeboden met een iuscripto op zilveren plaat,,De Twee-dc Kaemr der Sta- ten-Generaa! aan den heer W, Van Erkelens 1S52—1902." Ook het personeel der griffie heeft een blijk van waardeering gegeven aan den hoog geachte» vroegeren chef door de aanbieding van een prachtwerk. Adres. Het sVolk" meldt, dat de drie bonden van post- en telegrnnfbeambten, conducteurs vun brievenmalen en assistenten der posterijen en telegrafie aan minister en Tweede Kam»r een adres hebben gericht, waarin gevraagd wordt lo, aan de ambtenaren vari lagere rangen bij posteiijen en telegrapbie een traktement toe te kennen, meer in overeenstemming met den gemiddelden loonstandaard der ambachts lieden, de eischen van bun onderhoud en het prestoeren hunner diensten, vooral de periodieke verhoogfngen elkander veel sneller te doen opvolgen 2o. een vaste traktementsregpling in dien geest bekend te maken, opdat ook voor assis tenten, brievengaarders, conducteurs der brievenmalen, kantoorknechts en postboden, waarborgen bestaan voor een geleidelijke en billijke opklimming der bezoldiging. Aan den ministei L voorts een audiëntie verzocht. heeft, om zich persoonlijk van de werkelijk heid der genezingen te overtuigen, heeft ook den Heer Hoogstrate een bezoek gebracht en werd door de gansclie familie die tegen woordig was met de grootste dankbaarheid ontvangen. De herstelling van het bloed veroorzaakt door de Pink pillen van Dr. Williams, doet eveneens bloedarmoede, bleekzucht, neuras thenie, hoofd- en lendenpijnen verdwijnen. Door hun gebruik zullen de krachten terug komen en men zal gewaarborgd zijn tegen vele ziekten voortkomende uit een arm bloed, Prijs ƒ1,75 de doos; ƒ9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. II. 1, Snabiliê, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepotbouder voor Neder land en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Anti militaristische propaganda. In een onlangs te Delft gehouden verga dering der anti-militaristische Pröpngandn- vereenigir.g werd, naar »llet Volk" meldt, besloten voort te gaan op den weg, ingeslagen door de bekende ciiculaire aan liet reserve kader, 11!, het verzamelen en zoo noodig publiceeren vart gegevens, die kunnen dienen om oen beeld te vormen van auid en werking van het militaristisch stelsel. Daartoe zal de vereeniging binnenkort een permanent bureau oprichten. Vermindering der examens, Qnderleokem! door de luieren inr. ii. 11. C, Casteudijk, Euno 11. van Gelder, dr. L. van Itallie, G. B. Lallemnn Jr., J. Lammarts van Bueren, F. 11. Schreve, C, F. Th. von Ziegenweidt, allen te Rotterdam, is aan een aantal personen, bij het gymnasiaal, middel baar en uitgebreid lager onderwijs betrokken, de volgende circulaire gericht »De steeds hoogeie eischen, aan liet onder wijs gesteld, hebben er toe geleid, dat do leerstof der scholen voor uitgebreid lager onderwijs en meer uitgebreid lager onderwijs, zoowel als die der middelbare en der gym nasia voortdurend is uitgebreid, hei aantal examens is vermeerderd en die examens aldoor moeilijker zijn gewouh-n, Hierdoor is volgens ons inzien en van dat van velen in ons land aan ons onderwijs een vei keerde richting gegeven. Eenigen van hen die deze meerling zijn toegedaan, willen zich vereenigen om door gemeenschappelijk optre den- vereenvoudiging van het onderwijs en van de examens te verkrijgen. Daartoe zijn sedeit eenigen tijd eerst te Arnhem, daarna te Utrecht vereenigingen opgericht, die beoogen door onderlinge samenspieking en samenwerking van ouders, onderwijzets leeraren en genees kundigen te verkrijgen, dat het onderwijs meer overeenkomstig de eischen van alge meene ontwikkeling en gezondheid tevens ingericht, het aantal examens zooveel mogelijk verminderd eu die examens zelve vereen voudigd worden. nOnze svensch is een dergelijke vereeniging in Rotteidnm op te richten. Wij vragen daar toe uw steun. Mocht blijken, dat ons streven voldoende sympathie inoogst, dan is ons voor nemen op een nader te bepalen datum een bijeenkomst van belangstellenden bijeen te roepen, ten einds tot de oprichting van de door ons bedoelde vereeniging te komen. iWij nooJigen u daarom uit vóór Donder dag 9 Januari a.s. uw betuiging vau adhaesie te willen zenden aau G. B. Lalleman Jr Hugo de Grootstraat 119, Rotterdam". Beroepen te Gorinchem ds. FF. J. van de Plassche te Hasselt. Aangenomen het beroep te Genderen door den heer B. C. Koolhaas, cand. te Waartleuburg. Naar de »N. R. Ct." verneemt, moet de Belgische minister van landbouw voornemens zijn de Uamoien Stroobrugge (Zeeuwseh- Vlaanderen, westelijk doel) en Zandvliet, bin nenkort onder de gewone vooi waarden open te zetten voor den invoer van boenders en ander pluimgedieite. Nieuwe postzegels. Men deelt mede, dat bij gelegenheid van de aanstaande kroning van den jongen koning Alphons XIII van Spanje een serie herinnn- ringspostzegels uitgegeven zal worden, waar- van elk zegel den beeldenaar van een der deitien Alphonsen zal dragen, die over Spanje geregeerd hebben. Kerkelijke twisten. Eenige maanden geleiden warc-11 kerkelijke twisten in. Schotland oorzaak', dat oen gees- telijke.ap het eenzame eiland St. Kild'a-, door zijn gemeente -de 'toevoer van levensmidde len werd afgesneden. Zatorag zijn er op het eiland Lewis eveneens weer -troebelen voor gekomen. Aan den geestolijPeo van Neszwtórd door zijn gemeente* liet gebruik maiken van zijn kerk geweigerd'. De rogooring liet de po- li tic- komen om d« krark open te breken. Een menigte van 500 personen bestookte dc politic met s-tcenend'cze trok zich in do kerk terug en werd daarin gebombardeerd. Ten slotte wist de politie door onderhande lingen in 't dialect van het ei-land' vrijen af tocht to verkrijgen-de politic-agenten wer- den echter bij! hun retraite alkm meer -of min der ernstig door steenworpen gewond'. Het eiland is nog onrustig en óhs zending van troepen dientengevolge waarschijnlijk. De Reinigingsdienst te Londen. In een vergadering der Vereeniging van Gemeente-Ambtenaren A. P. te Amsterdam sprak de heer F. A. van Vuuren een rede uit over den reinigingsdienst iu Londen. Daarin werd o.m. medegedeeld dat het aantal huizen in Londen 85.ÜÜÜ bedraagt en de oppervlakte vau de straten 35,000,000 M2, die per dag voor elke 1000 AF een kar- revracht vuilnis leveren. Het bedrijf der stadsreiniging, dat te Lon den aan een speciaal bestuur is opgedragen, vertoont veel overeenkomst met dat der stads- belt le Amsterdam. Nadat het vuil gesorteerd is, worden de waardevolle stolfen verkocht. In Engeland vindt oud bordpapier echter geen afnemers; dit wordt daarom naar Duïtscbiand gezonden. Om eenigszins een denkbeeld te geven van de enorme hoeveelheid vuilnis, die Londen oplevert, deelde spr. mede, dat de massa, die jaarlijks in Londen wordt opgehaald, een kubus zou vullen, die als ribbe de hoogte van den Eiffel toren heeft. De karrenvrachten, die dagelijks opgehaald worden, zouden den weg beslaan van Amsterdam naar Haarlem. Oudejaarsavond to Berlijn. Op Oudejaarsavond zijn te Berlijn 250 personen aan de verschillende politie-bureaux in arrest gesteld. 184 van hen hadden zich schuldig gemaakt aan sgroben unfug," De spoortvegmisdaad. Henri Yidal, do moordenaar van Gertrude Uirsbrunner, heeft, zoo is bij zijn verhoor te Nizza gebleken, zijne bekendheid met het arme meisje eenvoudig verzonnen en haar alleen omgebracht te hebben om haar te bestelen, Ook is uitgekomen dat hij in 't laatst van November een ander meisje heeft trachten te vermoorden, en dat in 1894 eene jonge dienstbode bij zijne moeder vermoord is, waarvan hij verdacht werd zonder dat he- hem echter bewezen kon worden. Te hooge hoeden. Een schouwburgbezoeker te Hamburg, die zijn geld terugvroeg maar niet kreeg, omdat hij door een dameshoed van buitengewone afmetingen belet werd iets van het tooneel te zien, is in liet gelijk gesteld dooi' den rechter, dio de schouwburgdirectie tot terugbetaling van den toegangsprijs veroordeelde. Eeri goed voorbeeld dat navolging verdient. Hardhandig. Vrijdagmorgen heeft, volgens de »N. Zulph. Ct.", de onderwijzer Z., werkzaam op de school op 't Loo (gem. Apeldoorn) wegens een verschil van meening liet hoofd dier school tegen den kapstok gesmeten. Aan de bevoegde autoriteiten is omtrent deze insubor dinatie rapport uitgebracht. Pensioenfonds voor bnrgcr], ambtenaren. Directeuren en leeraren der Rijks Hoogere Burgerschool te Heerenveen, hebben in een adres aan den minister van financiën te ken nen gegeven, dat zij met belangstelling heb ban kennis genomen van bet feit, dat de wetenschappelijke balans van het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren sluit met een voordeelig saldo van ruim tien rniliioen gulden. Zij zijn van meening, dat de billijkheid eischt, dat die gelden worden aangewend ten bate van die categorie van ambtenaieri. welke door hunrie bijdragen die som hebben bijeen gebracht, en hebben volkomen vrede met de regeling der pensioenen van deambtena ren zeiven, doch kunnen niet zonder bezorgd heid denken aan de toekomst der weduwen en weezen. Zij meenen, dat die toekomst althans eenigermate zou worden verzekerd door een nadere regeling der weduwen- en weezen- pensioenen in verband met het aanzienlijke saldo, dat in genoemd fonds aanwezig is, waarom zij verzoeken, dat, eene regeling worde getroffen, waarbij het pensioen der weduwen en minderjarige weezen aanmerkelijk worde verhoogd. Door de leeraren aan het gymnasium van Amsterdam, die deelgerechtigd zijn in het Rjjkspensioenfonds voor burgerlijke ambte naren, is aan den minister van financiën adhaesie betuigd met dit adres. De Duitsche kanonnenfabiiknnt Friedrich Krupp is aaugekomen in het Hótel des Indes te 's-Gravenhage. Ook is daar aangekomen Ilauptman von D'ebben, wiens komst evenals die van den heer Krup, in verband moet staan met de beproeving van de nieuw aan te schaffen nelvuurkauonnen. 30 cent per regel. De Heer H,-Hoogstrate te Ierseke, pto vincie Zeeland, was sedert jaren doof en had ondragelijke -pijnen in 't oor, en wat hij ook al aangewend had, niets mocht balen, de klierstoffeo in bet hoofd behielden de over hand Ziehier wat zijn vader ons schrijft. Mijn zoon is altijd nog winnende door het gebruik uwer Pink Pillen van Br. Williams, De doofheid aan zijn rechteroor is zoo 1 eel veibeterd dat hij geregeld de klok hoort slaan en vroeger niet; het ioopen der ooien wordt met den dag minder. Sedert 19 jaren was hij hieraan lijdende en het is begonnen met het Ioopen der ooren, bij onstuimig weder had hij veel last van schele booldptjn en oorsuizingen. Veel hebben wij er toe aangewend, doch niets mocht baten, totdat wij in de couranten de zoo werkdadige uitwerkingen lazen der Pink pillen in de hopelooste gevallen. Wij AJgekeurd Te Rotterdam bleek aao een agent dat krenten, rozijnen en vijgen, die in kisten gepakt, op sleperswagens werden geladen, er vuil uitzagen, wat bleek doordat eenige der kisten detect raakten. Hij riep de hulp ir. van een keurmeester en deze actitte de ge- heele verzameling van 300 kisten, wegende 7000 Kg., ondeugdelijk voor de consumtie. Het einde der wereld. Een Ametikannsch geleerde toont nan dat het vreeselijk einde der wereld een ot anderen dag door bevriezing is te verwachten. liet is niet meer de komeet dio tegen de aarde zal botsen, niet meer het langzaam uiidooven van de zon, door gebrek aan braud- stof, liet is nu de ijsmassa van de Zuidpool die zich naar het Noorden verplaatst, waar door dus het zwaartepunt der aarde verplaatst wordt en de Oceanen hun evenwichtspunt verliezen, die dus op hun beurt de vaste landen overstroomen en ze met een dikke ijslaag zullen bedekken. De astronoom-geoloog verzekert, dat zijn voorspelling gebaseerd is op positieve en wetenschappelijke (eiten en dal het gevaar dreigend is, kt r< v; di sc w D d. la P' k K bt dt ki V sc •dc k; be st vc ie de in nn in 111 dc lot vu bc is, iv i 011 sp dc CE de dc 1» Brand, Gisternacht te 3 uur werden de drie be woners van den galanteriewinkel der wed. L. A, Jansen, in de Vleeschstraat te Tie), dooreen verstikkenden rook gewekt. Vluchten larigs de trap was onmogelijk, zoodat zij, in nachtgewaad, langs een ladder de bovenver dieping moesten vei laten. Er bleek in liet magazijn brand ontstaan te zijn. Met groote inspanning wist de brand weer den biand te beperken tot het perceel, dat echter geheel uitbrandde. Alles was ver zekerd. Brnslige mishandeling. Te Gebroek, ouder de gemeente Roermond, is Dinsdagnamiddag een ernstig familiedrama afgespeeld. Tusschen de twee zwagers, J. H, eu J. v, E. ontstond, zegt de »L. K.", een twist, die zijn 001 zaak vond 111 bet feit, dat U zijne vrouw, v. E.'s zuster, herhaaldelijk mi-handelde. Zoo ook op bewusteu namiddag, v. E. snelde ter hulp en takelde H met eene riek onmenschelijk toe. H. begat zich Siieina stadwaarts, om bij de politie aaogilte te doen, doch zeeg, tengevolge van liet hevige bloedverlies, onderweg neer. Door eenige vooi bijgaugers opgemerkt, werd Is ij koiteti tijd later per handwagen naar bet bureau van politie en vervolgens naar het Louisahuis overgebracht. Aanvankelijk vreesde men hel ergste, doch bij een geneeskundig onderzoek bleek hij geene direct levensgevaarlijke verwondingen te heb ben bekomen. Ongelukken. Gisteravond is iri de ringvaart van den Ilaarlemmermeerpolder bij de Lijnden, door duisternis en gebruik van sterke drank, ver- dioriken de ai beider v. E., 45 jaar oud. Hij laat een vrouw eu 6 jonge kinderen na. De Heer H. HOOGSTRATE, volgens portret. namen er onzen toevlucht toe en zooals wij U hierboven verklaren, kunnen wij er niet dan met lof over spreken. Onze verslaggever die gelijk voorgaande jaren zijn rondreis door Nederland gemaakt Het mes. Bij een ernstige vechtpartij op den Broek- heumerweg te Enschedé is de vrouw voq J. II. A. aldaar levensgevaarlijk door P. A. B. verwond. Zij is in het R. If. ziekenhuis opgenomen. De dader is door de politie aan gehouden. JE en vreeselijke dood. E-n spoorwegambtenaar is op de lijn Cliarkof—JekaterinoMaf (Rusland) op gruwe lijke wijze vermoord. Hij had een aanzienlijk bedi ag aan geld bij zich, verwisselde op reis zijn plaats in een coupé met een op d« locomotief, werd daar door machinist en stoker uitgeplunderd en in den gloeienden haard geworpen. De daders houden voor de rechtbank huri onschuld staande, maar een analytisch onderzoek van den inhoud der aschbakken heeft tot de ontdekking van mensclielljke overblijfselen geleid. Musolino. liet hof van cassatie te Rome heeft beslist, dat de beruchte Calabrische roover zou ver schijnen voor de rechtbank te Lucca. De advocaat van Alusolino heeft verzocht, dat de zaak van zijn cliënt voor de rechtbank van Reggio in Calabrië zou behandeld wor den, maar liet Hof heeft dit verzoek van de liaud gewezen. Het proces zal in het eindIvan Januari beginnen, en minstens een deitigtal zittingen in beslag nemen om da talrijke getuigen te kunnen hooren. Binnen enkele dagen zal Musolino onder behoorlijk geleide naar de gevangenis van San Giorgio te Lucca worden overgebracht. Op dit oogenblik is hij opgesloten in de gevangenis van Reggio, waar hij zijn vrijen tijd doorbrengt met het lezen van de boeken, die men hem brengt. Musolino is een zeer intelligent man; bij drukt zich zeer gemak kelijk en in een zeer correcte taal uit. Wanneer men bedenkt, dat hij zeer weinig hoop koestert voor zijn toekomstig lot, moet meu toegeven, dat hij zeer kalm is. ITtj is zeer onderworpen aan zijne bewakers, dia zijn cel nimmer verlaten. Hij houdt er-veel van om van zijne vroe gere avonturen te verhalen, en van de talrijk® keeren, dat hij de karabiniers, die op zy»e vervolging uit waren, heeft om den tuin geleid. Maar hij kan het niet verkroppen, zegt hsj, dat hij zich op zulk een domme wijze heelt laten verschalken juist op het oogenblik, toen hij den Italiaanschen bodem zou verlaten. De struikroover heeft eene groote genegen heid voor zijne familie behouden, vooral voor zjjne zusters, die ook werkelijk herhaalde malen en met gevaar voor eigen leven, hem een waarlijk zusterlijke toewijding hebben betoond. De Ilaliaansche politie heeft de geheeW familie Musolino gearresteerd, omdat zij hem geldelijke hulp verschafte, en hem hieipaan de waakzaamheid der politie te zjjnen op zichte le ontkomen.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 6