BmwLAm STADSNIEUWS. YL AAHUiy GEN. Gemeenteraad. L Hofbericht. Hedenochtend is do Vorstin van Bemt- he".m uitgeleid door H. M. de Koningin- Mcedar, do intendant van Hr. Ms. Huns, jhr. Banitz en gevoüg, pea- Staatsspoor van 's-Gravenhage naar haar woonplaats terug gekeerd. Met do verdediging der Koloniale Ont- weirpen in de Eerste Kamer zal zich, daar do rusttijd, den Minister van Koloniën voorge schreven, dezen hierin verhindert zoo noo- dig de Minister van Oorlog belasten. Melasse-spiritus in do Fransclie Earner. In de Fransche Kamer is Woensdag een wetsontwerp behandeld, en aangenomen, dat voorgesteld was door den heer Lasies met het doel een einde te maken aan de bevoor deeling van de fabricage van meiasm-spiritus. Het ontwerp luidde: »Eenig artikel. De to'órautie van 14 pet., toegestaan voor de melassen welke door de suikerfabrikanten worden verschaft om gedis tilleerd te worden, is afgeschaft." Het voorstel vond zijn aanleiding in do omstandigheid, waarop de minister van land bouw den 2Sen Maart van het vorige jaar de aandacht der Kamer vestigde, dat nml, de wet van 1884 in tegenspraak is met de wet van 1887, in zoover als de eerstbedoelde premiën toekent voor het uit de beetwortelen fabriceeren van de grootst mogelijke hoeveel heid suiker, terwijl de wet van 1887 daaren tegen eene premie stelt op li-U aanbrengen eener vertraging in de productie van suiker. De suikerfabrikanten hebben uit de tegen strijdige beginselen dier twee wetten munt weten te slaan voor zichzelven, ten kost» van de schatkist, en het voorstel van Lasies om de premie van 14 pet. vooi de naelasse-spiri- tus te laten verdwijnen berustte hoofdzakelijk op de ovei weging dat eenerzijds volkswelvaart ernstig wordt geschaad door den prikkel tot alcohol-productie welken de wet van 1887 oplevert, en er anderzijds voor de suikei fa brikanten nog altijd een winst van een 140 millioen te veideeleu blijft, voortspruitende uit de directe en indirecte suikerpretniën. Daarbij voegde de heer DansKte de overwe ging dat door de ïboni van 14 pet. voor den melasse-spiritus" feitelijk de kleine beetwor telteler en de wynbouwer geruïneerd worden. De minister van financiën. (Caillaux) ried de aaonemine van het voorstel af. Hij zou 't beter hebben geacht zoo met de indiening gewacht ware tot na den afloop der inter nationale suiketcouferentie te Brussel. >De afschaffing", zeide de minister, svan de premie van 14 pet. voor de melasses zal de belangen der schatkist niet in gevaar brengen, maar zij zal eene rijzing ten gevolze hebben van de melasse-prijzen en een daling van die der beetwortelen. Bovendien zal dit ontwerp den eersten stoot toebrengen aan de wet van 1884 op de suiker-premier»." Deze verklaring lokte een krachtig protest uit van den heer Dansette, die haar kortweg onwaar noemde: als het voorste! aangenomen wordt, zullen de melasse-stokeis hunne melasse gebruiken voor vee-voeder, zeide bij. sDat dit gebruik nog weinig wordt toegepast, ligthieraan.dat de suikerfabrikanten nooit beproefd hebben de overschotten hunner fabiicage ten dienste vao den landbouw te stellen. Zij ontdoen er zich liever van en bloc door ze naar de distilleerderijen te sturen, dan door ze by kleine hoeveelheden tegelijk aan de boeren te verkoopen." Door de heeren Klotz en Noël werd een tegenvoorstel ingediend, hetwelk echter met 366 tegen 207 itemmen verworpen werd, waarna de Kamer het ontwerp van den heer Lasies dat dadelijk in werking treedt aannam met 466 tegen 88 stemmen. Blijkens vorenstaande kennisgeving zullen B. en W. op 27 F-jbr. a.s. bij openbare in schrijving verpachten dertien standplaatsen voor kramen, caronsseis, schomin'ols, hippo dromes en dergelijke inrichtingen, geduren de de aanstaande kermis. Belanghebbenden verwijzen wij voor nadere bijzonderheden naar die kennisgeving. „Schiedam Yooruit." Na opening der vergadering vsd de ver- eeniging sSchiedam Vooruit" gisteravond in ïMusis" gehouden, werden rh- notulen der vorige vergadering goedgekeuid, nadat dr. Endtzals zijn meeniog te kennen gegeven had, waarmede de voorzitter instemde, dat zij te sterk de meening van den samensteller uit drukten en eenige woorden, s».r. betreffende, waren geschrapt. Daarna was aan de orde de benoeming van een opvolger voor mr. Bisschop, als lid van de commissie voor het nazien der rekening en verantwoording, waartoe mr. J. YVijtema werd verkozen. Het groote punt shet vraagstuk van erf- pachirecht" werd daarna door de heet en M. C M. de Groot en J. M. A. Zoetmulder ingeleid. De heer De Groot ving aan met een definitie van erfpacht, zijnde een soort huur van grond, die kao overgaan en waarop ge bouwd mag worden en las de art. 767,768, 770, 771, 772, 773, 774 en 782 van het Burg. Wetb. voor, waarin het voornaamste ligt opgesloten wat orize wetten over die erfpacht zpggen en wes er op, hoe het laatste artikel gelegenheid geeft om bij het verleenen van erfpacht te bedingen wat men wil. Spr. ging vervolgens na wat velen de voor keur doet geven aan de uitgifte van grond in erfpacht door gemeente of rijk boven ver koop. Grond, zegt spr. is een bijzonder soort goed, een koopwaar met bijzondere eigen schappen, want de grond is niet voor ver- méeideiing vatbaar (daargelaten natuurlijk bij demping enzen ieder heeft grond noodig. Het aantal menschen is steeds stijgende; gevolgde grond wordt hooger in waarde. Spr. heeft op een bord staten aangebracht waaruit het volgende blijktDe bevolking is in de laatste 70 jaren in ons land bijna verdubbeld, in de steden bedraagt zjj byna 3 maal zooveel, op het platteland 13/g, Schie dam is van 11.5 op 26.7 duizend gekomen, gevolg: de prijzen stijgen het meest in de steden. Uit een anderen staat blykt dan ook dat de pachtsommen in onze provincie tot meer dan het dubbele zijn gestegen. De waardevermeerdering heeft twee oorzaken, hetgeen de bebouwer of exploitant er aan verbeteid heeft en hetgeen het gevolg is van omstandigheden waaraan hij niets kon doen, de economische toestand der bevolking. Een voorstander van erfpacht wil die twee oorzaken scheiden en de waardevermeerde ring tengevolge van de tweede aan het alge meen ten goede laten komen. Een ander mo tief van hen is, als de gemeente den grond behoudt, heeft zij niet alleen publiekrech telijk maar ook privatim macht om de uit breiding naar haar vvenschen te regelen en ook zullen de inkomsten van de gemeente regelmatiger zijn en bestaat het gevaar min der dat eigendom, d. w. z, de koopsom, voor gewone uitgaven wordt gebruikt. Uit een boekje van den Duitscher Da- maschke bewijst spr. het feit der waarde vermeerdering, die b.v. bij Schoneburg 14 A 15 maat per jaar duurder is gewoiden in Kampen steeg de waarde tu-scheu 1692 en 1900 van f7 tot (88 per HA..; in Am sterdam wordt een perceel in de Kalverstiaat dat bier f500 huur zou doen, verhuurd vo r f3600, zoodat daar 1 Ms f480 waard is Meeidere voorbeelden van waardevermeerde ring van den grond worden door spr. aan gehaald o. a. de grond aan de N. Ilsven die van fl.49 tot f6 steeg. Is liet mogelyk, vraagt spr., allen van deze wanrdevermeerdeiing te genieten Zyn antwoord luidtJa, door den grond in erfpacht uit te geven. Hieibij komen verschillende wijzen van uitgifte in aanmerking. Ten eeiste moet de pachtsom verandeilijk zijn of niet? Ja, zegt de voorstander van et fpacht, want de waaide verandert, ten tweede is tijdelijke of eeuvvig- dmende erfpacht te verkiezeo Spr. ziet in de eeuwigdurende niet zulk een groot be zwaar, vooral waar een indusli ie moet gelokt woiden, want de onzekeiheid by tijdelijke erfpacht is misschien voor den aanvragei te giooten is de grond later noodig, welnu dan kan die onteigend worden. Ten derde, als de (tijdelijke) erfpacht is afgeloopen wat te beginnen met de gebouwen, den opstal op den grond Oppervlakkig zegt men veraoedt die zaken, doch men heeft voor elke f 100 slechts 22 ct. per jaar opzij te leggen om na 75 jaren (voor dien tyd wordt in Amsterdam in erfpacht uitgegeven) de waarde van den opstal er uit te hebben, dus wordt dit maar eenmaal bepaald dan kan dat overnemen desnoods zonder vergoe ding geschiedenzooals uit een schrijven van den secielaris van Amsterdam bleek, went men er aan en ziet rnen er daar geen bezwaar meer in. Onder de voordeelen van uitgifte in erf pacht noemt spr. nog dat de pachter minder kapitaal noodig heeft, dus de vestiging en het zaken doen meer voor ieder openstaan bij de veranderlijke pachtsom heeft men Diet de kans dat men niet kan concureeren met een bestaande inrichting, daar die opgrond staat die goedkooper is vei kregen; voorts kan een voordeel zijn dat de pacht lager is dan de hypotheekrente. Men zegt misschien: nik wil geen erfpacht en ga Schiedam voorbij," maar zoo. heel gemakkelijk kan men onze gemeente' maar niet missen. Spr. zegt te ontkennen dat Schiedam in zulk een crisis verkeert, dat alles maar moet aangenomen worden. Verkoop, hoewel de voorwaarden hun moeilijkheden ook daarbij opleveren, is ge makkelijker dan het in erfpacht uitgeven doch als, gelijk in Amsterdam en Haarlem, de voorwaaiden van eifpacht geregeld zijn, kan dat gemak de voordellen aan het eif- pachtssysteem vpi bonden toch niet overtref fen Spr. vat alles samen in deze conclusie Niet veikoopen, uitgeven in eifpacht met veranderlijken canon, des noods eeuwig durend: vetlenging van de erfpacht zoo d» grond niet noodig is en vergoeden van den pach ter de gemaakte kosten, welke geschat mo-- ten wotden. Uitzondering, en dan eene die opgeduch- ten grondi-n beiust, blijve verkoopen. De heer Zoetmulder komt daarna aan het woord en zegt dat 't wel wat d<oug is weer over 't zelfde onderwerp te hooren spreken, doch dat dit nu eenmaal zoo door het Bestuur is bepaald en dat de vergade- ting en Spr. in het bootje zijn en moeten meevaren. Spr, belooft echter met ver weg te dryven, maar steeds den to:en van Schie dam in 't oog te zullen blijven houden. Zijn oordeel is dat gemeentegronden zoo uitgegeven moeten worden als voor de ge meente 't beste is, wat nu eens deze wijze, dan die kan zijn. afhankelijk van deu toestand der gemeente, de vraag naar grond, de lig ging van het terrein, het doel der oprichting en den geest der bevolking, Spr, merkt op dat wat voor de financiën van de gemeente 't beste is, dit nog niet altijd voor de gemeente is; de tegenwoordige belangen moet men niet opofferen aan een voordeel der gemeente kas over zoovele jaren. De factoreD, bovengenoemd, waar op gelet moet worden om te weten welke weg het beste is, nagaande, noemt spr. verschillende cijfers, over bevolkingstoename en belastingwezen, waaruit blijkt dat onze gemeente bij andere sterk ten achterstaat; is er veel vraag dan kaa men gemakkelijk gunstige voorwaarden bedingen als het terrein een sleutel is moet men het terrein zeker niet uit handen geven, ook niet als waarde-verschil binnen korten tijd te voorzien is; de bestemming van den grond maakt ook al dat men gemakkelijk of bezwaarlijk van het terrein afstand kan doen. De geest van de bevolking in Amsterdam zou voer erfpacht zijn, volgens het door den eersten spr. aangehaalde schrijven, doch dit is wel bij grond die voor huurhuizen wordt gebruikt, niet voor dien voor eigenbouw. Ook ts de meening in Hamburg en Engeland (behalve Londeu) niet zoo algemeen ten voor- deele van erfpacht als de vorige spr, wilde laten uitkomen. Behalve Amsterdam en Haar lem is er in ons land geen gemeente die lan den voor bouwterrein in tydeljjk erfpacht geeft. Na deze punten nader te hebben omschre ven komt spr. tot het genoemde voordeel van eifpacht, als zouden de inkomsten regelma tiger zyn. Maar evenmin als men zou weten waar die koopsom was gebleven, evenmin west men in Vlaurdingen te vertellen waar de pachtsom blijft, terwjjl men geen geld heeft als wegen aangelegd of dergelijke zaken verricht moeten worden, waarvoor groote sommen op eens noodig zyn. Dat tegenwoordig gemakkelijker hypotheek op gebouwen, op gronden in erfpacht staande, geeft Spr. toe. Dat stijging van het aantal menschen meebrengt styging van behoefte naar grond bestrydt Spr.de grond zal met meer menschen meer bewerkt worden er zullen meer menschen op een stuk grond wonen. Tot bevestiging hiervan haalt spr. 't een en ander aan uit het boek »Over 2000 jaar". Dan vraagt spr.U wilt de gemeenschap 't voordeel laten genieten maar nu Feijenoor.i meer waard is, wie most daar van profiteeren Rotterdam alleen Waarom niet 't heele land waarom niet de Hamburger en ande ren, die met hun schepen lot den vooruitgang hebben bijgedragen Wat de vermeerdering van pacht betreft, die zooals de heer de Groot aanmerkte, in Vlaardingan 16 maai grooter is geworden, daar tegenover stek spr. de bewenrig dat fl rente op rente uitstaande, in dien tijd tot f50 is aangegroeid. Spr. geefi toe dat er kans is voor waarde vei meerdering, doch er zijn tijden van ver mindering ookals nu de pacht in dien tyd afloopt, dan is dit immers in het nadeel van de eigenares, welke kans al te duidelijk blijkt uit de waarde die de grond in Schiedam gehad heeften nu heeft Degrootestijgii gis bij de weilanden, die bouwterrein worden, niet by die bebouwde terreinen. Een ander bezwaar is dat de rentevoet afwisselt, en voorts al de ellende voortge sproten uit de gronden vroeger hier in erf pacht uitgegeveuhoopen processen, duie afkoop, ja zelfs besluiten om nooit meer in erfpacht uit te geven; vet der't contract loopt over zulk een Tangen termijn, hetgeen voor berekeningen gevaarlijk blijft en het is het verwringen van de wettelijke bepalingen. Zeer uitvoerig wyst spr. op de haast on mogelijk te maken goede voorwaarden, het geen uit de praktijk is gebleken en uit besprekingen in de gemeenteraden van Am sterdam en Deventer, alsmede op de nog grootere en wederom in de praktijk gebleken gevaren verbonden aan het overnemen van den opstal. Spr. wil niet onvoorwaardelijk af.-tand doen van pacht, doch wil niet al die moeilijkheden en dien risico om er toch maar alles van te halen wat er van te halen valt. Wordt in erfpacht uitgegeven, dan moet dit zeker geschieden zonder vergoeding voor den opstal en naar de eenvoudigste regeling met den minsten risico. Naar aanleiding van het gezegde van spr. dat het bestuur een vergadering over erfpacht had belegd, merkt de vootzitier opdat deze vergadering is tot stand gekomen op verzoek van twintig leden, zooJat het bestuur haar bij een moest roepen. De heer G o u k a wijst er op dal de tweede spr, niet steeds in 't gezicht van den toren van Schiedam is gebleven, maar tegen zyne belofte in de vergadering door heel het land en in vreemde landen heeft laten rondzwerven en dat die beschouwing hoe 't over 2000 jaar zal zijn, niet met de mogelijkheid strookt, daar, zoolang de mensch geen machine is, hij niet door dat kleine stukje grond, dat door de kunst veel meer zal opleveren, zal gevoed kunnen worden Spr. verklaarde zich voorstander van het uitgeven in erfpacht als in Amsterdam. Vlaardmgen geeft in naam in erfpacht uit, indeidaad verkoopt zij het;-hij acht het beter dat de gemeente het voordeel geniet van een stuk als Feijenoord dat in waaide is toegenomen, dan al die andere, die maar één steeritje hebben bijgedragen. De beer De Groot zegt dat het de heer Zoetmulder zeker gelukt is de gio >ie moeilijk heden van eifpacht in 't licht te stellenwat de quaestie betr» ft wie van 't voordeel mee gemeten moeten, zegt hij d »t /ijn ideaal is dat de grond aan alle rnen.-chen betuoit, maar nu dat niet zoo is wii hij tiet beperken tin de gemeente; de Rotteidammer heelt even goed tot den bloei van Hamburg enz. mee gewerkt en omgekeerd, dit weegt tegen elkaar op. Hij wijst er op dat de beiekening van H.die (50.-— wordt, al-- men lente op rente zet, fout is daar van dien gutden geen inkomen wordt genoten, zoodat die vergelijking niet opgaat, wijl het land in waarde vermee'deit zonder dat de rente verloren gaat. De heer Van Lis sa vei klauit een voor stander van erfpacht te zijn, maar vraagt of niet ddarin de reden is te vinden dut industrieelen er niet aan willen, dat, staan er woonhuizen op het terrein en wordt dit duurder, de ondernemer dit in zijn huur kan vinden, terwijl dit niet kan als 't zijn eigen gebouwen zijn. De heer De Groot antwoordt hierop dat iedere industrie die waardevermeerdering moet kunnen opbrengen. De heer Van Emben zegt dat by eif- pacht met veranderlijken canon de som steeds vermeerderd wordt; past men dit systeem toe bij huisjes (met 10 ct. telkens boven den eeos bepaalden huurprys te vragen) dan noemt men dit huisjesmelkery. Spr. noemt daarom eifpacht immoreel. Vermeerdering van bevolking zal meerdere productie meebrengen; bij de prijzen vroeger besteed is niet aangewezen hoeveel grond toen braak lagniet de toename der bevolking maakt de waarde hooger, maar de handel, de concurrentie komt de gemeenschap ten goede. Spr. hoopt dat nog menigeen hier grond zal komen koopen. De heer Maas vindt dat de lieer Z. de tegenstander van erfpacht, het vóór kort het tegen lang heeft behandeld en hy miste daardoor het primipieele begrip dat de grond in handen van de gemeenschap komt. Volgens deze spr. is een tijd van 30 jaren lang genoeg voor den pachttermyn, hy vindt de geheele omgeving van een gemeents »de sleutel die nooit uit handen mag gegeven worden." Nader betoogt spr. dat een goed onder nemer voortdurend afschtyvingen doet (zoo dat hij het verlies van den opstal moet kunnen dragen) omdat de industrieel met zyn tijd meegaande tocli telkens onkosten moet maken. Daarna repliceert de heer Zoetmulder op enkele aanmerkingen en zegt zich niet te kunnen vereenigen met de meening vao den heer Maas daar met een sleutel moeilijk de geheele omgeving kan bedeeld zyn. Nadat de heeren Van Emden, Zoetmulder en Maas hun inzichten nader hebben gepre ciseerd, wordt de goed bezochte vergadering gesloten. Hedenmiddag was liet) feest in de Maaiia- bewaarschool' van dó afdeeiing Schiedam dei- Mij tot Nut v. 't Alg, Hat was liet om ver- srihiïl-endo redenen uitgestelde St. Nicolaas- feest. Om twee uur weïd' een ballrijka kinder schaar binnengelaten en nadat zij een liedje hadden gezongen, kwam zoowaar St. Nico- laas, gavoiLgd door zijn zwarten knecht, bin nenstappen. Nu werd' er voor 'St. Nicolaa» gezongen, gedanst en gespeeld on gegrab beld, want de goede Sint en zijta. knechtje strooiden flinik. Heit kleine voükljo dat d'en geheeltn middag door spoelde en dat ga- tracteerd werd' op chocolade dioor jonge da mes rondgediend, werd' op hlet eind, van 'het feest verrast door de uitdeeling van cadeaux, bestaandd in speelgoed' en door de dames keurig afgewerkte practisdie ikleedingstiiik- ken. :De dames zullen zich zeker goed beloond achten voor haar moeite door de opgewekte gezichtjes waarmede de H'einen vol van St. Nicolaas naar huis keerden. Nntsbewanrscholen Onderstaande eircul'airei is door 'directeu ren dier Departementale bewaarscholen an vereeniging met k-ct bestuur van het Depar tement Schiedam der M. te N'. v. :t A. ver zonden. Zeer gaarnei willen, wijj medewerken om de aandacht van allen te vestigen op deze circulaire, omdat wij' volkomen instemmen met d'en wensoh der onderteekenaars dat hulp worde verleend tot instandhouding en verbetering] dezer o n m i a ba, r o scholen. Het gaat todh Waarlijk niet aan, dat zou moeten worden besMen tot opheffing van één dier scholen of misschien van beide. Men weet het, de bewaarscholen zijn geen scholen door de welt veredsoht'de 'gemeente is niet verplicht „volgens de Wet" om die scholen te steunen en op igrond daarvan heeft de meerderheid van den Baad ge meend' dei gevraagd® subsidie te moeten wei geren. Maaa- Schiedam kan toch waarlijk niet buiten mei/kerkelijke bewaarscholenHet is toch een zedelijk© veaplióhting om zulke scholen in stand' te houden 1 Maar wij weten het Wel; hot grild zal komen; de Sohied'amsche burgerij bezit of fervaardigheid. genoeg. De onderteeken aam zullen in hun goede verwachtingen niet worden teleurgesteld. Do aangehechte inteekenbiljetten zull'en zeker goed ingevuld worden. Biljet B is bestemd! voor bijdragen ten bc- terugkeerende uitgaven, 'de kosten van hdt onderwijs, de aansohaffing der leermidde len, het onderhoud der gebouwen enz., is bovenaan geplaatst, all's zijnde van het groot ste belang. Biljet B is 'bestem voor bijdragen ten 'be hoeve van den "bouw eenar bewaarschool ter vervanging van d!e onvoldoende Mairla-sahcol aan d'e NieuwstUaat. Doch ail wordt door dit biljet slechts een tweede plaatst ingenomen, het zaïl daarom mi et mindör flinke bijdragen bevatten; die ééns die school' .heeft gezien, weet dat ver vanging noodzakelijk is. Trouwens rcods is een belangrijk bedrag behalve het aan dien voet der circulaire vermelde ingekomen. Een aantal' jonge dames heeft zich beneid verklaard de inteekenbiïjetten op te balen en. w-ij twijfelen niet of allen., bij] wie zij zich aanmelden, zullen modelwerken die taak tot een aangename te m'alceu, door de biljetten mot flinke bedragen in te vullen. Dan zullen zij met een gevoel van blijdboliap verant woording doen van het resultaat hatror be moeiingen aan de commissie van patronaat, onder wier leiding zij wietrken en waarin zit ting heibbonmevr. Yorsteeg, rrrej. v. d. Schalk, mem'. Poortman, en de heeren dr. Vai ïïant en P. Loopuyt. De drail'aire luidt: L. S. Een bedaomhuTp voor onzeNvrts- bewaarscholan Immers, zóó kan het niet langer. Wei bezuinigen al wat we kunnen, misschien zelfs meer dan we mogen en toah iedfer jaar zijn onze uitgaven hoo ger dan onze inkomsten. We wendden ons Kot den Baad om sub sidie de Baad zei: neon. We richten ons nu tot U. Yan tweeën één: Eb moeit of meer hulp komen óf we zullen één onzer scholen, straks misschien betide, moetm sluiten. Maar Wat da a 1 Bewaarscholen kunnen, nu eenmaal niet gemist 'Worden. Wat we dua vragen? a. Taarüijkadliei bijdragen. b Giften in ééns, am in plaats da- onvol- doende Mama-Bewaarschool ©en beter® te kunnen stichten. Help ons; verhoog Uwe bijdrage zoo gQ kunt; c-f steundet gij ons nog niet dL het dan nu. We vragen het U dringend - om der wille van Zoent vele 'Sobheüamsdhe kindertjes Het Bestuur van het Departement SohMaim van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen: J. LECHNEB, voorzitter. DE W. BOUWMAN, secrotaria. Dr. K. HEfEBI'NGA, penninam P. J. YAN HLAKDEtRWTJiK Directeuren deir Bewaarscholen van het Departement Schiedam van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen- J. W. J. VAN HLABWEGEN DEN BBEiEfMB, voorzitter. P. BNILLENBUBG, vice-voorzitter. A. COOL Mzn,, -secretaris. W. D. YAN DAMME JALINK, peim Dr. J. L. LIEiZFJNBERG. J. M. YAN DER SCHALK Jr. Dr. J. BJNDTZ. H, J. C. BOEtLANTS. P. S. We kunnen U nog mededealen dit ons door een SdhiLed'amsch ingezetene reecb /"2500 ia toegezegd voor den bouw eener nieuwe bewaarschool, ingeval er in Schiedam verder nog wool- f 5000 geteetkend wordt. Wiet helpt er mee? T. A. Y. E. N. D. -or de -Dedamatiaohib T.a.v.e.n.u. die zich het vorige jaar als onderafdeeling vun hiel Volkshuis alhier gevormd 'heeft, wordt Zondag 9 Februari a.g. in de Toonedzaal van Musis Sacrum een eerste uitvoering aan de leden van het Volkshuis aangeboden. Medewerking is toegezegd door oenige dames uit Rotterdam, terwijl1 een twintigtal mu ziekbeoefenaars uit verschillende veramigm- gen alhier zich mede zullen doen hooren Er schijnt veel sympathie te bestaan tus- schen de beursbrug en de beursklok, want j au de brug het weik heeft gestaakt, heeft j de klok dit eveneens gedaan. Sedert een drie- tal dagen weigert zij eiken dienst. i Gisteravond is doon baldadigen van een werkplaats aan do Nieuwst/raat Öiet blind voor eeu stuk raam vea-brofcen. Vanmorgen word eem voorwerp, waarschijnlijk uit die werkplaats afkomstig, op straat gevonden, zoodat het niet onwaarschijnlijk lijkt dat dia jeugd daarin heeft huisgehouden. Gevonden voorwerpen, a. Aanwezig aan bet commissariaat van politie En bruine pelerine. b. Terug ta bekomen aan de volgende adressen Eien mansschoen bij) P. v. Gink, Oude Kerkhof 15een roeiboot bij P. v. Wielin gen, Maashof ja; 'een gouden oorknopje bij T Onverwaigt, Laan 30; een zaikje met geld bij, J. Stole, Foondvest 43; een gladde gou den höorenring bij C. J. Vredenbregt, Noordwest 59. 'Tot opzichter over de plantsoenen alhier is benoemd de heer F, J. Hendiiksen te Leiden. 'Op Donderdag 30 Januari en Donderdag 6 Februari zullen, uitsluitend voor leden van den Volksbond, alhier tooneel-uitvoeringen gegeven worden door de vereeniging j>Ku»-t na den Aibeid". Vergadering van Vrijdag 24 Januari 1902, des namiddags ie 2 uur. Tegenwoordig zijn 13 'leden. Afwezig de heer A. W. Schippers met kennisgeving en de heeren O. v. Buurea v. Heyist, K. S. v. d. Brugge en P. v. Gel der en. Db Voorzitter opent de vergadering en zegt d'at hijl ook nu weden- hij d'e opening der eerste vergadering in hen nieuwe jaar d'on Beden een hartelijk welkom wil) toeroe pen en aan allen met hun dierbare betrek kingen wil toewenöcheni een gelukkig em gooi jaar. Mocht spr. tot nog toe steeds hebben mo gen wijzen op heb feit dat in den afgeloopc-n jaarkring da gemeente, gespaard was geble ven voor rampen"en steeds die aandacht had kunnen vestigen op meerdere vooruitgangen bloei, dit jaar behoeft daarbij' geenszins ach ter- te staan. Alle takken' van handel" en industrie ge tuigen van levendigheid, die kan aangemerkt worden als teeken van voorspoed!. En niet het mirzsb ils dit het geval geweest met da vdssoherij,, da hoofdbron van bestaan voor deze gemeente. In het afgeloopen jaar ia de vloot ver meerderd! met 7 stoomschepen, terwijl op het ©ogenblik nog 4 zulke schepen hier in aanbouw zijn, Toen spr. in 1897 db eerste vergadering van dat jaar opende, wees hij in! rijm f°o- spraak op hett heugelijke feit dat het eereta dezer loggeatschepen in d-ei Vaart wais gebracht en zeker had' spr. niet vermoed d'at het aan tal in 5 jaren zon klimmen tot 17 en daar door 12 der geheele vloot zou vormen. Spr. bracht toen huldd aan d'en directeur d©r 'Doggermaatschappij, dia het initiatie daartoe nam -en zeker adhit spr. heb niet overbodig, thans die woorden van huilde te herhalen, nu (het succes del Verwachting van spr. on ook van dien ditrbobeuim eü van allen

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2