Transvaal en Oranje-Vrijstaat. binnenland! STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Ingezonden Mcdedeelingen. Vindt de oorzaak van het kwaad. I Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, SPORT. Gemengd Nienws. V IP gestaan, do loei* van den r rij en handel to zijn toegedaan. Be nationaal-sooiale leider, predikant Ratt- mami, 'hooft ziok overwerkt. Hij i3 naar Al giers vertrokken om zijn geschokte gezond heid te herstellen, maar er is weinig hoop op hers tol. Oostenrijk. Be Rijksraad komt den 4en Februari we der bijeen. Do Wcenen* officieren die zoo vriendschap pelijk omgingen met burgeanoester Lu-eger, eijn gestoft, do een met overplaatsing, de ander niet stilstand in de ranglijst geduren de* een jaar. Het consulaat-generaal van den Oranje- Vrijstaat te 's-Gravenhage, ontving dezer dagen van ds. Gillot, te St. Petersburg, een pak visite-kaartjes voor mevr. Louis Botha, ter gelukwensching met de geboorte van haar zoon. D; toezending geschiedt zoo laat, omdat deze kaartjes uit alle hoeken en meest verwijderde deelen van Rusland kwamen, te zamen een gewicht van over de 10 KG. vormende. Blijkens bericht van mevr. Waszkfewicz is vanwege heb Broeklmizen-fonds met de 'laatste maal verzonden: 400 pd. st. naar Bloemfontein, 400 pd, st. aan dr. Rousseau te Pietcamaaitzbmig, 100 pa. st. naar Pm> toria. Tan de vroeger ve-rzondeoi f 56000 zijn quitautiën en dankbetuigingen ontvan gen. Verschillende posten cn kleinere giften zijn in den laatsten tijd weder ontvangen. De gewone audiënties van de Ministeis van Justitie, Oorlog en Waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. Eerste Kamer. De Eerste Kamer bpgint morgen 11 uur v. m. me', de behandeling der Staatsbegrooting. Staatsbegrootiog 1902. Algemeene* beschouwingen. Biijkens dc Memorie van Antwoord waar deert het Kabinet hoogalijk de welwillende houding waarmede de Eerste Kamer het te gemoet trad en mijdt het liefst het werpen van een schaduw op dia dankbetuiging door rescontreering van de niet al te vriendelijfeo qualificeeringcn van „schoonschijnend", „be- diriékelijk" en „schuldig aan niet-Christéiij- ko etgengeredhtigheid" door „eenige leden" toegepast op do steinbusaetie, waarin het optreden van het Kabinet voor een deel zijn redid aring vond. Het Kabinet acht meer in den dooi-gaandfen geest van het Voorloopïg Verslag te kandelen, zoo het met ingeno menheid constateert, dat zijn optreden door de verkiezingen als genoegzaam gerechtvaar digd word beschouwd en dat bij zijn samen stelling geacht werd voldoende op samen- Werking van de deelen der rochterzijda te zijn aangestuurd, ook al was niet elk dier doelen in het Kabinet vertegenwoordigd. Be juistheid van het- gevoelen van „enkele leden", dat, 'gelijk in 1888 alleen de gemar tigde leden der partijen in .het Kabinet zit ting hadden behooren to nemen, ban niet zoo .aanstonds worden ingezien. De opmer king zou -Welbezien, alleen op den fonnateur van het Kabinet kunnen slaan, doch min duidelijk' blijft, hoe deze zich zeiven had' kunnen buitensluiten. Br is voorheen met zult een formatie een proef 'genomen, maar het mag 'betwijfeld of db toen opgedane er varingen een „da capo" aanbeval. De opmerking, dat de tegenwoordige mi nister van Oorlog in de formatie njet had behooren te* worden opgenomen, o-mdat hij niet. mede-ging met de denkbeelden van mi nister Hla-nd. omtrent do regeling der leven- de strijdkrachten, ware alleszins juist ge weest, indien diens denkbeelden, zooals zij, in zijn oorspronkelijk ontwerp waren beli chaamd, wettelijk gezag hadden erlangd. Het begrip van het woord „christelijk' is in het taalgebruik zeer elastisch'. Zij, voor wier overtuiging vaststaat, dab waar het go- loof in den Christus uit de harten wijkt, van lieverlede andere denkbeelden omtrent dc grondslagen van het volksleven opdoemen, kunnen noch mogen die engere opvatting van het woord' „Christelijk1' voor dc ruimere en meer algemeen ethische uitruilen. Juist is, dat wie voor de Christelijke be ginselen in engeren zin opkomt, zekere schei ding maakt tusschen hen, die dleae beginse len belijden en hen, die ze verwerpen, maar gevraagd mag dan toch of men soortgelijke scheiding niot op elk gebied maakt. De afwachtende houding van vele leden tegenover het Kabinet schijnt door de we- derzijdsche verhouding gerechtvaardigd. Het. Kabinet wenscht noch uitdagend, noch raactionnair op te treden, maar steeds er van doordrongen te zijn, dat bewindslieden, als dienaren der Kroon, niet de belangen van ééne partij, maar het belang, van het gem eene vaderland hebben re dienen. Aan 'alle dweepziek drijven zich spenende en do rechten en vrijheden ook van anders denkenden strptelijk eerbiedigende, kan 'b Kabinet toch zijn overtuiging niet prijs ge ven, dab het welbegrepen belang van den Staat en de toekomst, van het Nederlandsehe volk schade zonden lijden, indien de üiisbo- risch gelegde Okristólijfe grondslagen door de modem-wijsgeerige, hetzij! in pantheïsti sch en, hetzij in materialistischen zin werden vervangen. Be voor to aftellen bariefshorziening zal in de eerste plaats een fiscale zijn, doch zij zal te ven» een beschermenden invloed uitoefenen. Togen de voorstelling van „verscheidene lieden" alsof met do „redevoeringen van den Kab'nets-fomiaitour in vroeger jaren" in strijd ware da houding, thans door dit Ka- binet in zake do Zuid-Afrikaansohe aangele genheden aangenomen, wordt ten ernstigste geprotesteerd. Van den geleidelijken weg om te komen to't afschaffing der Staatsloterij, zal niet wooden afgeweken. De stelling dat do Raad van Ministers zou zijn een College van Staat, komt den Minister juist voor. Bat het nieuwe Regle ment de ttrekkingi zou hebben om „aan de positie van één persoon een pracdominec- rend karakter te geven", schijnt met de fei ten niet veel overeen te stemmen. Bat raad pleging over do benoeming der secretarissc-n- genoraal in art. 2 is opgenomen, scheen noodzakelijk. Do noodzakelijkheid tot wijzi ging van het. reglement was gebleken uit do inconsequentie 'tusschen reglement en prak tijk ten aanzien van het voorzitterschap. Hoog» Colleges. Bij de samenstelling van de wetsvoor- dracht tot wettelijke regeling omtrent de gelijktijdige waarneming van het lidmaat schap der Staiten-Gcneraal mot ambten of bedieningen zal overwogen worden do wenscli dat de gelijktijdige uitoefening van het Kamerlidmaatschap mot dia bij do wet aan te wijzen ambten zooveel mogelijk mocht worden beperkt. De Minister van Buitenlandsche Zaken geeft 30 Januari en 6 Februari diplomatieke diners. Ter gelegenheid van den verjaardag van Keizer Wilhelm van Duilschland was heden de vlag van dat rijk ontplooid uit de woning van den Duitsehen gezant te 's-Gravenhage, terwijl ook eenige aldaar wonende Duitsche onderdanen de vlaggen hadden uitgestoken. Volkstelling. De minister van binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van de commissarissen der Kouingin aan de gemeentebesturen mee gedeeld, dat eerstdaags de kaarten der 8sle algemeene volkstelling kunnen worden opge ruimd. Aangezien het zou kunnen zijn, dat meerdere détail-opgaven voor sommige ge meenten wordea gewenscht dan in de uit komsten der volkstelling, beroepstelling en woningstatistiek zullen worden vermeld, wil de minister de kaarten van die gemeenten oud hare besturen voor het opmaken van meerdere gegevens terugzenden, mits hem door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin het verlangen daartoe wordt kenbaar gemaakt. Zecmlliciens. De Minister van Marine heeft bepaald, dat de zeemiüciens-verlofgangers van de lichting 1900, die in het voorjaar van 1902 bij Kon. besluit zijn opgeroepen tot opkomst in weikelijken dienst, ten einde gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend, zullen moeten opkomen op Woensdag 2, Donderdag 3 en Vrydag 4 April a.s., naar gelang van de schepen, aan boord waarvan zij zullen worden geoefend. De minister van marine brengt- ter alge meene kennis, dat blijkens bericht van den commandant van Hr. Ms. kanonneerboot U 1 f r, een reddingboei, van dien bodem afkomstig, op 21 Januari j 1. in den Texel- stroo-n is verloren geraakt. Het vinden van dit voorwerp behoeft der halve geen aanleiding tot ongerustheid te geven. Dir. bel. Invoerrechten en accijnzen. Bij de directe belastingen enz. is benoemd, ingang 1 Febr. 1902, lol kommies te water 4e kl. bij de amb. icch. (2e afd.) J. F. de Kousemaeker, thans tijdi-lijk, en zijq verplaatst, ingang 1 Febi. 1902: J. Boon, kom. 3e kl., van Maastricht naar Barneveld; J. W. Olivers, id., van Vaals naar Eijsden J. Bijlstra, id., van Bergen op Zoom naar OssemtrechtJ. Dijksterhuis, kom. 4e kl., van Weerdinger- marke naar Vaals; S. Gioot, id., van Locht naar Assendelft (t.); R Wijbenga, id., van Well (t.) naar Uithoorn J. Hamerlmck, id., van Zuiddorpe (t.) naar LochtA. J. W. v. d. Wiel, id., van Aardenburg (t.) naar Well, VIvesectie. Door -do afdCaling Amsterdam van den Ked. Bond tot bestrijd! ngi der Yiviseotie is een vergadering uitgeschreven tegen Donder dag 30 Jan., in hot gebouw Eensgezindheid, Spui, des avonds te halfachu uur. Bij, heb bestuur zijn d© hieronder vermal- da vragen ingekomen, die mej. S. Gros hans en do bieeren rnr. C. A. Wienteke, jhr. F L. Qrtt en Joh. Op 't Eijüd-a op zich go- nomen hebben alsdan te beantwoorden 1. Kan de medische wetenschap vorderin gen maken zonder vivisectie? 2. In hoeverre bestaat er vooruitzicht op hek tot aüand komen van strafbepalingen be gon do vivisectie? 3 Is de bewering, dait oogheelkunde onmo gelijk is zondier toepassing dier vivisectie, juist 4. Wegen de voordeden van dei vaccine niet op tegen de madeefen en welke zijn deze laatste 5. Is dn do richting van d'e natuurgenees kunde genoegzaam onderzocht om te bewij zen dat de* vivisectie gemist kan Worden. 1 6. Hebben zeden invloed' op die gezond heid' Zoo ja, waarom worden dan niet eerst in de richting alte krachten ingespannen al vorens tot db vivisectie toesvlucht te nemen 7. Hoe komt heit, dat 'de vivisectie reeds meen Aan 2000 jaar toegepast is, terwijl ze toch berust op do gruwelijkste wreodheid 1 S. Zijn er vroeger tegen do vivisectie nooit stemmen opgegaan on daigheekeiït hot- pro test eerst sed'ert de ■laaitste'25 jaren Indisch Genootschap. In het Indisch Genootschap, te's-Graven hage, zal de heer rar, G. Th. van Deventer Dinsdag 4 Februari a.s. een voordracht hou den over de ontwikkeling der inlandsche rechtspraak en de volgende stellingen ver dedigen a. Voor een goede rechtspraak over den inlander is het noodzakelijk, dat zijn dagelijk- sche rechter, behalve kennis van wet en adat te bezitten, de taal der justitiabelen machtig en met hun zeden, denkwijze en maatschap pelijke verhoudingen vertrouwd zy, b. De tegenwoordige samenstelling der landraden in Ned.-Indië geeft geen waarbor gen voor een vervulling der in a genoemde vereischten. c. liet is wenschelijk, een toestand voor te bereiden, waarin do landraden geheel zullen zijn samengesteld uil deskundige, van het ad ministratief gezag onafhankelijke, inlandsche rechters en waarin de taak der Europeesche rechterlijke macht ten aanzien der rechtspraak over den inlander beperkt wordt tot liet hou den van toezicht en tot rechtspraak in hoo- gere instantie. Aan den Gemeenteraad is het volgende adres gericht door den secretaris der S. D. A. P. afd. Schiedam. Ondergeteekende neemt de vrijheid U.E A mede te deeleD, dat de afd, Schiedam der Sociaal-democratische Arbeiderspaitij U.E A. verzoekt een commissie te benoemen om gegevens le verzamelen, waaruit blijkt, hoe de ware toestand der weikeloosheid in onze gemeente is. Niet een der plaatselijke vereenigingen heeft een goed stel antwoorden kunnen geven op de 7 vragen in zake weikeloosheid van regeeringswege door B. en W. tot hen gericht. Bij een nieuwe aanvrage om inlichtingen dooi den minister van binnenlandsche zaken zou dan een beter en degelijk rapport Zijn Excel lentie verstrekt kunnen worden. Verder meldt ondergeteekende U.E.A., dat de afd. ook in haar vergadering de commissie wenschte benoemd te zien uit de besturen der vak vereenigingen of uit haar leden, daar voor door de organisaties aangewezen. Ook wijst zij erop, dat te Schiedam ook een cen- tiaal lichaam van wel 9 vakverenigingen, de Bestuursbond, bestaat, De lijd voor het onderzoek zal wat ruimer gegeven moeien, dan bij de enquête van B. eo W., waarvoor feitelyk nog geen week toegestaan werd. B. en W. zeggen in huo rapport dat ver schillende besturen van vereenigingen, ge raadpleegd bij het beantwoorden van de bekende circulaire van den Minister vao Binnenlandsche Zaken in zake de werke loosheid er op wezen dat de tijd voor beant woording veel te beperkt was voor een grondig onderzoek, hetgeen hen deed besluiten nadere inlicht ingen bij die besturen in te winnen, die eventueel zouden kunnen leiden tot de overweging of de gemeente maatregelen ter tegemoetkoming aan de werkeloosheid kan nemen en zoo ja, welke die maatregelen moeten zijn. Met het oog daarop wordt voorgesteld afwyzend op bovenstaand adres te beschikken. Onze stadgenoote Mej, M. C. Roidanus komt voor als No, 1 op de aanbeveling voor onderwijzeres aan school no. 57 te Rotterdam, Naar de ïN. Sch. Ct." verneemt is er wegens smaadschrift tegen den heer mr. W. H. Jansen, wethouder alhier en voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, voorkomende in het orgaan der S. D. A. P., »De Moker", van 28 December 11,, bij den bevoegden rechter een aanklacht ingediend. Hoogwater. Tengevolge van den lievigcn wind is liet vvateir in de armer da Maas gisternacht reeds hoog -opgezet, zooda,t tegen 34 uur de bewo ners Zondagmorgen in Iran nachtrust moes ten worden gestoord met de waiterkeeringen voor lnm Luizen te plaatsen. De watenvaoht plaatste de groot-o vloedplankenhet water kwam al hooger en hooge en bereikte te 6 O O- uur een stand van 2.37 M. boven A. P. Twee en een half uur langer dan gewoon lijk bleef de vloed staan cm daarna viel hot water tot 1.20 M. b. A. P. bij laag water, een stand dies in gewone omstandigheden door Ih-ct water bij1 vlood bereikt wordt. Tegen den namidd'aig liep het water weder op, zoodat weder overal' de waterkeerinken moesten worden 'geplaatst, en datmaal bereik te het waltor een hoogte van 2.52 M. b. A. P. E'en aanital stadsbewoners togen, niette genstaande het gure wear, naar liet Hoofd om een Mjjkje te nemen. Het fantastische licht van oen Wol'lslamp wierp haar rooden gloed over het golvend nat, dat bijna, oen meter hoog tegen de hnizen stond, en de naaste omgeving hel verlichtend, een scherp contrast vormde met den achtergrond' van zwarte duisternis, Waarin slechts hier en daar ecu enkel voorwerp te onderscheiden viel. Het dijkje, aan de etadszijld'e bedekt met een laagje sneeuw dat door den vorst spiegel glad was, leverde voor da jeugd een heerlijk genot op, maar voor del audora die> van af den kruin, een kijkje' op het water wilden werpen was -hot dikwijls een bron van angts. Velen deden wanhopige pogingen' om 'er itegen op td klimmen; menigeen kwam op handen en voeten wedler naar omlaag glij1- don, wanneer zijl bijna bovax waa-en. mi idag een groep jongens passeerde, een stuk glas tegen het been werd geworpen. Hierover boos geworden wierp hij het stuk glas naar den groep en trof den 25 jarigen W. den field, die daardoor eeri bloedende wond aan de linkerzijde aan het hoofd bekwam. Na voorloopig verbenden te zijn aan de politiewacht zou lig zich onder geneeskun dige behandeling stellen. Uit een pakhuis aan de Boterstraat van G. Verbeek te Delft is vermist een tw etal takel- schijven met touw. Zaterdagmiddag werd van de distilleerderij der firma Daniël Visser en Zonen aan de Lange Haven vermist een kruik brvattende 5 L. brandewgn. Een beschonken persoon viel zaterdagavond in de Kinderbuurt door de glasruit eener woning, waardoor de bewoonster een schade leed van f 2 a f 250. Hedenmorgen is door de politie ia bewa ring gesteld de 22-jarige J. G. die in den afgeloopen nacht uit louter baldadigheid op twee plaatsen een ruit in een woning in sloeg. Correspondent ie. X. Ingezonden stukken, waarvan de schrij ver ons niet bekend is, kunnen door ons niet worden opgenomen. Het vervolg van het verhandelde in den gemeenteraad van Vrijdag is te vinden op de 4de pagina van dit nummer. 'Vrijdagavond hield de heer dr. L. W. H. Tjeeok Willink alhier voor een flink bezette zaal een lezing over Kwakzalverij" voorde Maatschappij tot Nut van 't Algemeen (afd. volksvoordrachten). Na aerst gezegd le hebben dat hg niet optrad om reclame voor zgn vak te maken, doch dat hg iedereen op de hoogte wenschte le stellen hoe menigmaal reeds personen door kwakzalvers bedrogen zijn en nog worden, begou hij mede te deelen de veie huismid delen die gebezigd worden voor verschillende kwalen en ziekten. Daarna schetste hij hoe eeo soort van kwakzalvers door couianten enz. reclame maken voor hun middelen en daardoor enorm veel g-Id verdienen. Hij betreurde hel dan ook dat zelfs som mige apothekers zich als depóthouders lieten aanstellen om dergelyke waar aan den aian te brengen, waardoor het publiek vertrouwen kreeg io die middelen. Een ander soort van kwakzalvers zijn zij die er dokter by spelen en hoewel dezen voor alle ziekten raad we len, geven zij aan al hun patiënten somt een en hetzelfde middel. Een en ander deelde spreker op nu eens ernstige dao weer humoristische wyze mede. Vooral deed hij uitkomen hoe gevaarlijk het is reclame kwakzalversmiddelen tegebruiken zooals zalf enz. en hoe dikwijls men bedrogen wordt door kwakzalvers-doktoren die voor alle ziekten raad weten. Hg kon dan ook niet nalaten een protest te doen hooren tegen het gesprokene in de Tweede Kamer (in de maand December jl.) door de heeren de Savornin Lobman en dr. Kuyper, wien het onverschillig scheen te zyn of zieken door dokters of andere kuodige personen werden genezen. Het applaus, dat op spr.'s rede volgde, bewees wel dat het onderwerp geschikt was voor een volkslezing. 80 cent per regel. De G2jarige J. Z., wonende aan de Hoofd straat, meende dat hem, terwijl hij Zaterdag- Weet gij, zeide een beroemd dokter, het geheim van elke echt geneeskundige behan deling? Dezelve bestaat met goed gevolg de ooi zaak eener ziekte te kennen ten einde op zekere wijze er de uitwerkingen van tegen te gaan. Te dien einde zij het mg vergund het advies van den dokter te herzeggen en de resultaten zijner studies en zyner bemerkin gen. Men moet, zegt hij, de oorsprong van een groot aantal ziekten in ammerking nemen en de ooszaak er van metjuislheii aangeven. Bijna altijd zal men betnmke», dat dezelve zich ophoudt in de verarming van het bloed en iri de zwakte der zenuwen. Het bloed te hernieuwen, de zenuwen te vemeiken, dus danig mo-t het doel zijn. Het is aan het opzoeken van een volmaakte liernieuwer van h'-t bloed, tan eene uitmuntende versterker der zenuwen «lat de. dokter ai zijne zorgen bedeed heeft, het is door eene speciale com binatie dat hij de Pink Pillen vervaardigd Juff AALTJE MAARTENS, volgens portret, heeft. En van toen af hebben zij wondervolle resultaten gegeven in al da gevallen voort komende ten gevolge van een slecht bloed, zoo als bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, rheumatiek, algemeene zwakte, maag- en inge- wandziekten. Zij hebben de jeugdige personen versterkt, de door ziekte uitgeputte mannen en vrouwen opgebeurd, de grijsaard zelf jeug diger gemaakt. Een jong meisje juffrouw Aaltje Maartens, Wierdyk te Enkhuizen, ver kiaarde aan onzen verslaggever, dal, hoewd slechts 17 jaren oud zijnde, zij veel geleden had, en wel gedurende de 2 laatste jaren liet was begonnen met zwakte door 't geheel» lichaam, gebrek aan eetlust, ongeregelde spij3 vertering en had vee! last van klieren in den hals, dat alles is verdwenen, doch zeide zü om shet bewijs te geven hoe erg ik door klieren geplaagd werd, kijkt mijn hals maar aan. die is altijd nog scheef, maar voor 'i overige beo ik geheel genezen" door d!e wondervolle Pink Pillen van Dr. Williams, l'k eet met smaak en verteer alles goed. Prys 1.75 de doos; f9.— per Ödoozen Verkrijgbaar bij J. II. 1. Snabilié, Steiger 27* Rotterdam, hoofddepothouder voor Neder^ land en apotheken. Franco toezending tea* postwissel. Het »N, v. d. D," geeft het program van het feest in het Grand Théfttre Van Lier. Het feest zal drie dagen duren. Eerste avond f vertooning van Gier Waliy met Louis Bouw- meester en mevr. Julia Kuypers Van Lier. J Tweede avondeen bedrijf uit Fedora met mevr. MannBouwmeester, een stukje van Courteline door Brusselsche artiesten en een i van Karl von Holtei door het gezelschap van. Max Lautenburg uit Berlijn, berde avond: de Wildente door het gezelschap van Lain tenburg, Verschenen het eerste nummer van side 1 Vrouwenbond", orgaan van den Ned. Vrou- wenbond voor Geheel-Onthouding. Het blad 1 zal zoo dikwijls de geldmiddelen het toelaten, I verschijnen. 1 Mr. L. R. Telting is heden voor het ge rechtshof in Den Haag beëedigd als rechter in de rechtbank te Rotterdam, Zaterdagmiddag j 1. had te Rotterdam een voetbalmatch plaats tusschen sBrinio" tan t Schiedam en »D. E. V. O." vaa Rotterdam. J Gedurende den wedstrijd maakten beide vereenigingen een doelpunt. Hei stranden van de stoomboot BaTcio, Zondagmorgen. Sneeuwstorm. Een heeiljjk brandende kachel in de gezellig uitziende ontbgtkamer. Voorwaar een bgzonder genoe gen te kunnen thuisblijven. Er wordt ge scheld. »Een telegram". sOntzettend! Een schip gestrand aan den Hoek." De ertsboot B a k i o, gezagvoerder Tomas Gaücca, Zatetdag van Rotterdam vertrokken met bestemming naar Cardiff, is, wegens het stoimweder willende terugkeeren, ge strand tengevolge van het defect raken van het roer, Voorbg is de rust. Even vooi 10 uur komen wg aan het stiand en zien, teiwijl de sneeuwstorm woedt, ous de oogen pijnlijk aandoet en het moeilijk is op den been te blijven, een stoomschip zitten op de noordelijken pier tusschen den vuur toren en de kust. nHoe is 'ter mee? Zijn er nog menschen op?" ï>De reddingsboot ligt langszij en zie, daar gaat weer juist een lungs de lijn. Wilt U ook eens door den kijker zien, mguheer?" vraagt ons de spreker. En het is zooais onze vriend heeft gezegd. Na eenig turen zien ook wij de reddingsboot en een man van het schip gigden. Na ongeveer een uur vol spanning, klinkt hetide reddingsboot korat terug, de vlag gaat omhoog, dus zgn allen gered." Wg haasten ons naar het haventje, wanr de sloomreddingsboot, na haar mooi werk verricht te hebben, aanlegt. Druipnat en nog met de sporen van ver moeidheid en doorgestanen angst op het gelaat, komt de 25 man sleike equipage, waaronder ook een paar knapen, een voor een over de loopplank. In het loodskantoor, waar reeds doctoren aanwazig zgn, worden ze gebracht; gelukkig zgn geen ernstige kwetsuren te constateeren. Na eeuige oogenblikken vertoevens, wordt de equipage per as gebracht naar het hótel, waar reeds een zaal voor de ontvangst is in gereedheid gebracht en dioge kleêrenge reed liggen en warme koffie en versterkingen zullen worden toegediend. Wanneer wg daar komen, zgn de menschen reeds bgna verkleed en geeft de bovenzaal met die zeelieden met gebruind gelaat, in bonte mengeling van kleedij, waartusschen de doctoren en enkele belangstellenden zich bewegen een schouwspel te zien, Jan Steen overwaardig. Het trof ons de geredden zóó onder den indruk der doorgestane emoties te zien. Geen luidruchtig vreugdebetoon, slechts hier en daar eeu handdruk met en een bijna fluis terend woord tot een kameraad. Hulde en nogmaals hulde aan der reddings boot dappere bemanoing, die den strijd tegen golven en storm durft te bestaan, eigen leven niet tellende, om dat van hen, die daar ginds den dood voor oogen zien, le redden. De stoomreddingsboot President van Heel was ditmaal bemand als volgtkapitein G. Jansen stuurman F. Seekiesle machi nist J, van Mastrigt2e machinist M. Visser; matrozen A. Boon, P. de Luuw, P. Hooge- raad en stoker J. Boel. Ook hier is het de plaats hulde te brengen aan de Zuid-Hollandsehe Reddingsmaatschappij die aan Den Hoek vertegenwoordigd is door den heer W. Cordia. Men leert eerst ten volle het werk en streven van de menschlievende maatschappij waardeeren door getuige te zijn van de redding van schipbreukelingen en de zorgen aan die arme stakkers vervolgens be steed,

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2