I =55""' Jaargang, Vrijdag 21 Maart 1902. No. 10808. m \F. De zaaiende hand. 118 BUITENLAND, 131 Kt 1 J mmx Hl COURANT l l i I Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, Franco per post 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBotcrstraat 68. AliGKSBEKH OVERZICHT. SCHIEDAM, 20 Maart 1902. Snld> Airlka. Ben aardige datum. Een aardige datum in het groote Zuïd- Airikaausche drama. Men had zich dikwijls afgevraagd of deze schandelijke oorlog ge plaatst moet worden in de 19de of in de 20ste eeuw. Op heden nu heeft hij evenveel tijd in beslag genomen in de twee perioden: 14 maanden en 20 dagen in de 19de, 14 maan den en 20 dagen in de 20ste eeuw. Met andere woorden, deze soort eclips van Recht, Eer en Menschelijkheid heeft gelijkelijk den ondergang en de opkomst van twee verschil lende eeuwen verduisterd. Deze ontzaglijke vlek, die onze zoogenaamde beschaving onteert, loopt gelijkelijk over een tijd, die trotsch was op zjjn vooruitgang en over een tijd die zich beroemd een nieuwe vooruitgang te zijn voor een ideale wereld ontwikkeling, In werkelijkheid echter zal iederen dag, dat de oorlog voortduurt, de vlek op de 20ste eeuw grooler worden, zoo dat de regeering van Edward "VII en de nieuwe aëra er meer door onteerd zullen worden dan de regeering van Victoria en de laatste eeuw. Er is geen enkele aanwijzing, dftt die vlek zoo spoedig zich niet meer zal uitbreiden. Da meest leugenachtige rapporten van Kit chener, Roberts of Brodriek kunnen er niets tegen doen. Onder den last der eyfers be swijken zij 302 Boeren buiten gevecht ge steld in de laatste week volgens Kitchener, wat met de vorige opgaven een deficit geeft voor de Boeren van 1373. En dat niets" liever «minus" der Boeren eischt toch ,nog troepenzendingen uit Engeland, doet Chamberlain hulptroepen uit de koloniën aannemen zwakke, wel is waar, gelijkende op de laatste droppelen van een reeds drie maal uitgepersten citroen. Uit de verüezenlyst blijkt, dat er 2 offi cieren gewond, een man gedood en 9 man gewond zijn van de Zuul-Afiikaansche politie op 15 dezer nabij Walfontein aan de Vaal. Het telegram uit Volksrust waarin ver meld wordt dat de Engelsehen de prachtige wilde paardeu, op hun marsch daarheen [doodschoten, uit vrees dat ze den Boeren in ;banden zouden vallen wat nog niet erg pleit voor hun gezag in deze reeds zoo lang bezette streek zegt dat aan niet minder dan 350 dieren dit lot ten deel viel. Te Vylksrust heerst een koortsachtige bedrijvig heid, en worden zooveel troepen in treinen geladen als er maar wagens beschikbaar z'yn Waarheen deze troepen gaan wordt niet ge meld. De heer Bennett Burleigh seint aan zijn blad over de operaties van generaal Bruce Hamilton het volgende: sGeneraal Biuce Hamilton's colonne jaagt Eomaii VAN H>A BOY—ED. :anger iris, nkler. aslo, ienefl. Act. es, paises II en enni.) b's uiO' 11.37. riuifl. 12) Jilleb je je verloofd, mijn lief kind?" Hij nam haar gezicht tusscben zijn beide handen. sJa, Papa," sprak ze met heiligen ernst, smet den edelsten en besten man van de wereld. Met doctor Andreas Altoneek, u herinnert u hem misschien, die do groote fabriek aan de Ilannoversche poort heeft. Ik heb hem van ganscher harte lief en hij mij ook. Morgen zal hij komen en u om mijn hand vragen en dan zal bij mij bij zijn moeder brengen. Denk eens aanik zal dan weer iemand hebben, tegen wie ik mnoedcr" zeggen kan." De oude man boog het hoofd en legde zijn voorhoofd tegen het haar van zijn doch ter aan. sMijn kind," fluisterde hij, een moeder Een trilling ging door zijn lichaam, het scheen alsof hij weende. En plotseling liet hij Ebba los, legde zijn arm op zijp manu script en het hoofd op zijn arm. Hij weende. ïPapa!" vleide Ebba. Ja, hij weende. Altijd en altijd weer om hjn vrouw, om de moeder van zijn kind. Waarom was ze zoo vroeg heengegaan 1 ►Waarom was het haar niet vergund geweest too wending van het lot te beleven? Wat had ze er een zorg over gehad, wat sr eens van Ebba en Ilelene terecht zou komen I En nu waren alle zorgen opgeheven, W waren geen vragen meer te stellen, Gis- de Boeren onder Botha achterna, doch staat tegenover de gewone taktiek van den vijand om zich terug te trekken in de uiterst moei lijke en wilde faosch- en bergstreken. De Boeren zijn voorbij Nikuzi getrokken, zich verspreidende in kleine troepjes en op onze mannen schietende. «Vrijdagavond maakten onze bereden troe pen een achterwaartschen omcirkelenden marsch door een bijna onmogelijk terrein. Een deel van de troepen, bestaande uit Johannesburgsche Mounted Rifles, steeg af en maakte een marsch van tien mijlen te voet. Het stelsel van concentratie werkte uitste kend en bij het aanbreken van deD dag hadden de troepen twintig man gevangen genomen, behalve een half dozijn gewonden. Er werden vier gesneuvelden geteld en velen waren gewond. sDe meest belangrijke gevangenneming was die van «Cherry" Emmett, die met zijn ordonnans werd gegrepen door kolonel Stewait's tamme (tame) Boeren, Emmett is een ''bekende commandant en een groote vriend van Botha. sOnze verliezen waren slechts licht." Het ïHbld." teekent hier bij aan: DWanneer wij ons niet vergissen is Cherry Emmet bij deze gelegenheid niet voor de eerste maal gevangen genomen wij zijn zijn naam reeds maanden vroeger tegengekomen in een dergelijk verband. Moet hier aan een vergissing worden gedacht of is de z.g. gene raal Emmett vroeger ontsnapt?" Men schrijft aan de »N. R. Ct" «Zooals het in een Engeisch blad heette, zou generaal De ia Reij Lord Methuen zoo goed behandeld eri vrijgelaten hebben, omdat De Ia Reij zich eenigszins daartoe verplicht gevoelde, door de humane behandeling van Lord Methuen jegens De ia Reij's vrouw. »'t Was gedurende den vorigen Transvaal- schen zomer, terwijl ik de telefoon te Pri- grimsrust in 't Lijdenburgsehe bediende, toen er een rapport kwam van generaal de la Reij, waarin hij omtrent Lord Methuen's handelwijze in Lichtenburg nagenoeg 't vol gende meldde: «Ook heb ik bericht ontvan gen, dat mijne vrouw van onze hoeve is verdreven door Lord Methuen's colonne. Onze plaats is verwoest, de huizen z'yn verbrand en mijne vrouw is neergezet op een piaals, waar uren in den omtrek geen huizen meer staan. Ze heeft toen haar intrek genomen in een kafierstioois (stroohuis), waar zij al een ge- ruimen tijd moet geleefd hebben, eerzy door onze menscbe» gevonden werd. Tot welke laaghartige maatregelen onze vijanden ook hun toevlucht nemen, welke persoonlijke be leed igingen mij ook worden aangedaan, al grieven z\j mij tot in 't diepst van mijn ziel, toch zal ik niet vei Hauwen in mijn ijver, om onzen strijd, die recht is, voort te zetten tot een goed einde." Tegenover het edelmoedig bedrag van ge neraal De la Rey jegens Lord Methuen steekt scherp de handelwijze der Engelschen bij de gevangenneming van generaal Ben Viljoen af, waarvan deze zelf aan het slot van een inter- tcren nog had zijn kind hem met plannen en wonschen gekweld, die hem hoofdzakelijk daarom zoo verontrustten, omdat hij haar draagkracht, gezondheid, rechten en haar capaciteiten niet kon beoordeelen, en zich voor de poorten van een onbekend gebied bevond. Nu had haar verlangen een doel, baar leven een richting gevende! Ach, hij herinnerde zich nog den heiligen vrede, de hemelsche zekerheid, die er over zijn schuw, zoekend wezen gekomen waren, toen Lily's hart en zijn hart elkaar gevon den hadden 1 Dat was het toppunt van geluk geweest. Dat was de bevrijding, de rust, het geluk. Bij deze herinnering werd zijn ziel kalmer, zijn gemoed bewogen. Diepe dankbaarheid kwam in zijn hart op. Nu was aan zijn kind datzelfde geluk geschonken. In zijn kinderlijk gemoed was het oen heerlijke zekerheid, dat ieder liefdesverbond was, zooals dat, hetwelk hem met Lily ver bonden had. Dat er ook strijd en lijden in hot huwelijk kon zijn, vermoedde hij niet. Hij nam zijn bonten zakdoek. En zooals hij daar anders de stof van de folianten mee afwischte, zoo droogde hij er nu de tranen van zijn gezicht mede. «"Word zooals je moeder, mijn kind," zeide hij en legde zijn hand op het hoofd van zijn dochter, «dan zult ge je man onuit sprekelijk gelukkig maken. Ik weet niet, of het zaad, dat ze in je hart gestrooid heeft, is opgekomen. Maar het was goed zaad." Ebba taste eerbiedig naar de hand van baai- vader. Hoe deed deze verdorde, met aderen doorploegde hand van den grijsaard haar ontroeren. «Ze heeft ook al liefdevol aan dit uur of aan de mogelijkheid daarvan gedacht," sprak Adverten tiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij Tarieven hier Prijs der meer 15 cents innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Mieitae opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Ssaterc. Telefoon Ko. 133. view met een EngeLch ambtenaar te Lijden burg vier dagen na zjjn gevangenneming, vertelt. Daar de Boerengeneraal in het interview ook zijn meening-over de hoofdcommandanten heeft geuit, laten wij het geheel hier volgen, zooals het in de «Daily Mail" staat: «Het beste van alle gevechten was dat van Spionkop", zei de generaal, waaraan ik als commandant deelnam. Te Vaalkrantz had ik 't bevel over de achterhoede en kreeg onge veer vijftig man aan verliezen. Ik had geen man meer die den pompon kon bedienen ik moest dat zelf doen en slaagde er in terug te trekken, terwijl ik feitelijk aan driekan ten omringd was door ongeveer tien kanonnen, die op het plateau vuurdeD, waarop ik stond. Nu houd ik uw artillerievuur voor vijftig maal beter dan wat hei was in het begin van den oorlog. Wij hebben feitelijk nu geen kanonnen (men denke er hier aan, dat het interview vier dagen na zyn gevangenneming plaats had) en onze mannen trachtten nu de de maxims na te doen door snel Mauser pistolen af te vuren, hetgeen in een mistige en nevelachtige atmosfeer veel geluid maaki, als van een kanon." Wat de Boerengeneraals betreft, beschrijft hij Joubet't als een goed man, «maar die zijn tijd achterop is". Hij riep generaal Botha van zijn tocht ten zuiden van Ladysmith in No vember '1899 terug, wegens een donderbui en het weerlicht, waardoor een burger gedood en verscheidene anderen gewond werden. Joubert zeide: «Dit is een teeken van God om ons te waarschuwen niet verder te gaan." Generaal Viljoen gaf hoog op van Botha en De Wet. Hij beschreef Cronjó als dapper, maar koppig en zeide, dat hij wel aan zijn ge vangenneming had kunnen ontkomen, ah hy den hem gegeven rand gevolgd had om zijn wagens te Paaideberg in den steek te laten. Over z'yn eigen gevangenneming zei gene raal Viljoen, dal hij 's nachts met een staf officier en een adjudant reed, toen een stem riep: »Ben jij dat, Simpson?" De adjudant riep: Ja, uil right, vuur niet!" Maar de soldaten vuurden, doodden den staf-officier, troflen het paard van den adjudant met negen kogels en doodden dat van Viljoen. «Een kogel drong door het notitieboekje in mijn borstzak", voegde de generaal er bij, ten hier is liet gat. Bester (de adjudant) en ik jagen op den weg naast elkaar en toen ik een geweerloop boven mij zag, over den land, greep ik den loop en zeide: Hielp mij op." De man, van wien het geweer was, ant wooidde»AH right, oude jongen" en hielp mij op. Wat geeft het, tegenstand te bieslen, als je in een valstrik geloopen bent, die je gespannen is?" Da Eügelsche regeering heeft een nieuw Blauwboek over de concentratiekampen ge publiceerd, waaiuit blijkt, dat in de kampen op het eind van December 1901 5676 man nen, 14,537 vrouwen en 23,542 kinderen waren. In December z'yn overleden 85 man nen, 250 vrouwen en 910 kinderen een kindersterfte cfus van ongeveer 4 pCt.indie maand. Van de 1250 sterfgevallen zijn GO de oude man verder, sik heb een verzegeld couvert in mijn lessenaar. Daar slaat op: Voor mijn dochter Ebba, als ze zich ver looft. Ik zal het je morgen geven." sNeen, nu dadelijk," riep Ebba en sprong op, stoe nu opdat het zij, alsof ze nog bij ons ware." «Zooais je wilt," murmelde hij. Met on zekere handen zocht hij in de lade van den schrijflessenaar, tot hij een sleutel vontl. Tusschen de hoeken, op de plank, die het opstel van het schrijfbureau vormde, stond een vierkant kistje. Dat haalde hij er tusschen uit en opende het. Geelgeworden papieren nam hij eruit, trouw- en cloopacten on dergelijke. En heel onderop lag een brief. Zijn hand sidderde, toen hij hem aanpakte. Sedert zeven jaar had hij stil op den bodem van het kistje gelegen en zijn vrouw zelf had hem erin gedaan. Haar handschrift op den brief was als iets levends, dat uit liet graf terugkwam. Ook Ebba beefde, bijna met bijgeloovige vrees. Ze nam den brief. «Aan mijn innig geliefde dochter, op den dag van haar verloving of op den dag waarop ze dertig jaar wordt." Voorzichtig sneed Ebba hem open. Zij en de oude man durfden nauwelijks adem te halen. En de vriendelijke lamp deed haar zacht licht op de plechtige handeling van beiden schijnen. Vijf bankbiljetten hield Ebba tusschen haar sidderende vingers, bruin bedrukte biljetten, waarvan haar het getal duizend legen- straalde. «Geld," stotterde ze, «geld Maar het papier, dat om liet bankpapier heen zat, was beschreven. «Yoor mijn dochter Ebba, vijf duizend het gevolg van mazelen. 275 van longont steking en 592 van ingewandskoorts en -ontsteking. De kampen van Irene en Balmoral worden, naar de militaire gouverneur van Pietoria mededeelt, gereorganiseerd; vooral het kamp te Irene was door Miss Ilobhouse sterk ge- critiseerd. Naar men zegt, moeten in de concentratiekampen van Natai alle brieven geopend op liet postkantoor van het kamp worden overgelegd, De s Petit Bleu" spreekt beslist het bericht van Engelsche bladen tegen, dat de Boeren- afgevaardigden in Europa aan Engeland vrij geleide vragen om met de leiders der Boeren in de beide republieken te gaan beraadslagen. Een Franscli-Itusslsch verdrag. Een nota vim Havas van gisteren meldt: «De diplomatieke vertegenwoordigers van Frankiijk en Rusland hebben heden aan de ministeis van de buitenlandsclie mogendheden welke het protocol van Peking van 7 Sep tember 1900 hebben onderteekend de volgende mededeehng gedaan: «Het is voor de vei bonden regeeringen van Frankrijk en Rusland een groote voldoening geweest bij de ontvangst van de mededeelmg van de conventie van 30 Januaii 1902 tus schen Grool-Brittannië en Japan, welke con ventie gesloten is met het doel om den status quo en den aigemeenen vrede in het verre Oosten te verzekeren en de onafhankelijk heid van China en Korea te handhaven, onder vei klaring dijt beide rijken open moeten blijven voor den handel en de nijverheid van alle naties, in de/e conventie te vinden de bevestiging van de essentieele beginselen, welke zij zelve herhaaldelijk hebben voorop gesteld en welke liet doel van hun staatkunde blijven. «Beide regeeringen zijn van oordeel dat de eerbiediging van deze beginselen tevens een waarborg is voor de bijzondere belangen van het Verre Oosten. «Niettemin verplicht om ook zelf te voorzien liet geval dat, hetzij een aanvallend optieden van dei de mogendheden, hetzij nieuwe onlusten in China de integriteit en de viije ontwikkeling van deze mogendheid in gevaar mochten brengen en een bedieiging zouden kunnen worden voor hun eigen belangen, behouden beide verbonden mogendheden zich het recht voor eventueel maatregelen te nemen om de veiligheid van deze belangen te verzekeien." Qeiuemgde WledcèlceSSiigc». zij behoefte iiaar groot deelnemen te betuigen aan de ouders en vrienden van de ongeluk- kigen, die zich aan boord bevonden en aan het geheele volk voor dit nationale verlies. Een onderzoek zal ingesteld worden om te weten of dit schip wel geheel gebouwd was, naar de eischen die men stellen mocht. E«ng eland- Lord Kimberley, de liberale leider in liet Hoogerhuis die reeds geruimen tijd ziek ligt, doch langzaam beterende was, is gistcrmoi gen plotseling ingestort, zijn toestand wekt nu ernstige bezorgdheid. De admiraliteit deelt mede dat de lang durige pogingen om het stoomschip Co n dor terug te vinden, geen resultaat hebben gehad. Nu er dus niets meet' te hopen is, gevoelt België. De Kamer zette de beraadslaging over het ontwerp betreffende liet algemeen kies recht voor provincie- en gemeentebesturen voort en verwierp met 92 stemmen tegen 45 het voorstel, waaibij de leeftijd voor de ge meentelijke kiesbevoegdheid wordt gesteld op 21 jaar. Dit voorstel behelsde ook kiesrecht voor vrouwen. De socialistische afgevaardigde Van de Velde diende daarop een voorstel in tot grond wetsherziening. F r a n k r iji ik. De Eclair" vermeldt dat Waldeck-Rousseau en met hem het geheele ministerie besloten heeft af te treden, wanneer de nieuwe Kamer op den 2en Juni bijeenkomt. De premier zal dan een groote reis gaan maken. Spanje. Het minislrieel programma bevat de her opening van de Kamers op 1 April on de discussie van het ontwerp betreffende de bank en de schepping van een departement van arbeid, de hervorming van de belastingen en octrooien, de reorganisatie en de uitbreiding van de vloot, de handhaving van het verplichte militaire ondeiwijs, decentralisatie van het bestuur, de vermmdenng van liet aantal bisschoppen en onderzoek naai' de congre gaties, de wanrboig van de geloofsvrijheid, de bevestiging van de Staatsrechten tegen de onrechtmatige toeëigening van de kerk en de ontwikkeling van de openbare werken. Duitsclila nd. Door den gemeenteraad van Iknnover zal den 8n Apiil e. k. ter gelegenheid van den lOen vei jaardag des eerebuigers dier stad, graaf Waldersee, oen feestmaal worden aan- gei icht, waarbij, naar mei, zegt, ook de keizer zul verschijnen. Servië. Het Kabinet is afgetieden, ten gevolge vnn een geschil met de meei derheid der Skoep- clitina. Mark, te zaam gegaard en gespaard in vijf tien jaar, van haar trouwe moeder." Ze braken in tranen uit, de man en liet meisje. Ze vielen in eikaars armen en de oude man snikte «Zoo was ze! Zoo was zo!" Ebba had een stormaclitigen voormiddag vol drukte en onrust achter zich. Tante Louise had gemeend haar zwager, dien zo voor half geniaal, half gek hield, te moeten bijstaan en als moederlijke vriendin en beschermster Ilelene ter zijde te moeten zijn, als Richard von Kunowsky kwam, om zijn eerste bezoek af te leggen. Iloe verbaasd was ze en hoe triomfeerde ze. in plaats van den verloofde, twee ver loofden te vinden. Ze gevoelde zicii geheel als de hoofdpersoon en beschouwde de ge beurtenissen als een tooncelstnk, dat lot haar voldoening en amusement opgevoerd werd. Men kon haar hot geschenk van Ebba's moeder niet goed verzwijgen. Aan den eenun kant is het bijna roerend", zeide ze, «maar het is, zooals mijn goede, overleden man gezegd zou hebben, weer zoo echt-onprak- tisch-professoraal, zooals alles van je ouders. Als je mama het geld belegd had, dan Kon het nu een vijfenzeventig honderd Maik zijn. Om er nog niet eens van te sproken, dat het kistje gestolen had kunnen worden of zoek raken, liet is al te grappig Ze lachte. Dat was weer een aardige anec dote 1 "Want daar ze met haar familie niet schitterend voor den dng kon komen, vond ze liet verstandiger, haar als «origineel" zelf tot voorwerp van haar grappen te maken, om die van anderen te voorkomen. En bij het vertellen van deze geschiedenis kon men het de lui meteen onder den neus wrijven, T u r k ij Ti'ri gevolge der verschillende arrestaties onder de Albanoesche Beys van de tad Janina, vielen on'evredenen de stad Philiatclc aan, waar z.ij zich meester trachtten te maken van de Ou-omaansche autoriteiten. Troepen worden gevraagd voor Janina, maar de soldaten weigerden te gaan, omdat hun soldij nog niet betaald is. dot Ebba een prachtig uitzet kreeg, want zij, de weduwe van den handeriiaad Hel lingen gaf minstens nog evenzoovcel duizen den erbij. Door haar tegenwoordigheid hadden de bezoeken van Andreas Alteneek en Richard a on Kunowsky zeker meer in den van ouds gebruikelijke», conventioneclen vorm plaats. Maar ze werden voor den ouden man ook drukkender, want onder de oogen tan zijn schoonzuster, gevoelde hij zich altijd gege neerd. Andreas Altoneek weliswaar vond, met zijn wonderlijk warme zekerheid, door blik, toon en handdruk dadelijk den weg naar het hart van den ouden heer. «Dat is een goed mensch," zeide hij latei- steeds glimlachend, een heel goed mensch." Met dc rustige deftigheid van Kunowsky en de teruggetrokkenheid van dezen man wist de professor niets aan te vangen. Hij werd zoo verlegen, dat de tegenwoordig heid van tante Louise werkelijk een geluk mocht hectcn. Er werd dadelijk vastgesteld, dat Richard en Ilelene over vier weken zouden trouwen, liet was Kunowsky's wensch en met het oog op alle omstandigheden ook het beste. Met strategische» blik viel het tante Louise op, dat Ilelene en Richard bij voorkeur «haar bruidspaar" zouden zijn. Andreas Aiteneck had een moeder en hemzelf durfde tante Louise met haar heerschzuchtige neigingen ook niet goed aan. Het was vooruit te zien, dat Ebba dadelijk naar de zijde van de Alteneck's zou overhellen, maar Ilelene had niemand en Kunowsky stond ook alleen. Daar was dus een ruim veld om met de klimplant der onontbeerlijkheid te woekeren. (Wordt vervolgd.) i \t 1 A

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1