Transvaai en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Kecïitz a hen. Landbouw en Veeteelt. 1 emengd Nieuws. G. dictatoriaal zal laten besturen, evenals hij dat in de Kaapkolonie heeft gedaan, waar hij door middel van sir J, Gordon Sprigg zonder parlement regeerde. Spanje. De «Correspondencia" van 20 Maart bevat een artikel over een strike, die tegen Mei a.s. Asturië en misschien geheel Spanje be dreigt. Nu de werkstaking van boot- en havenwerkers te Gijon plotseling is geëindigd, wijst de schrijver van dat artikel er op, dat niet honger de werkstakers tot toegeven dwong, maar wel de slechte voorbereiding en organisatie. Slechts een zestigtal werkers staakten den arbeid zonder eigenlijk te weten wat zij wilden. Nu wordt in geheel Asturië door de socialisten, die daar heel sterk zijo, tegen Mei een algemeene wei kstaking in alle vakken vooibereid, die veel kans heeft te zullen slagen. Is dat het geval, dan zullen in elk geval voor Asturië de gevolgen niet te overzien zijn. Men meldt uil Barcelona, dat troepen ver- tiokken zijn naar liet gebergte in het district Maeztrazgo om Carlistische benden te achter volgen. Italië. Z. H, de Paus moet voornemens zijn een encycliek uit te vaardigen, die, hoewel zij tot de gansche Katholieke wereld gericht is, toch in 't bijzonder zich richt tot Frankrijk. De encycliek strekt om de noodwendigheid van den godsdienst aan te toonen voor den vooruitgang van de wereld. T urkij De Agence Nationale seinde Vrijdag uit Konstnntinopel aan de Neue Freie Presse, dat de vermoedelijke troonopvolger, prins Mohamed Resjad EfTendi, plotseling onder geheimzinnige omstandigheden zwaar ziek is geworden, zoodat zijn toestand ernstige be zorgdheid inboezemt. De erfgenaam van den troon is den 3en November ISi4 geboren. Amerika. De opperbevelhebber van het leger, gene raal Miles, zal gepensioneerd worden om drie erlei redenen, io wegens zijn hoogen leeftijd, 2o wegens zijn onaangename wijze van oppo- sitievoeren tegen de legerorganisatieplannen van den staatssecretaris Root, 3o wegens zijn kritiek op het vonnis van het eeregericht van admiraal Schley. Hiermede mag tevens de agitatie tegen admiraal Schley en diens beweerd gebrek aan moed als geëindigd worden beschouwd. C a n a d a. Een afgevaardigde heeft bij de wetgevende vergadering te Quebec een motie ingediend, waarin hij opkomt tegen het imperialisme d. i. tegen het samengaan met het Engelsche moederland, dat Canada meesleept in militaire avonturen. Volgens hem weten de voorstanders van het imperalisme niet waar ze Canada heen brengen. Hij heeft deze motie eerst ingetrokken na een redevoering van den provincialen secretaris, die het nut en de «gepastheid" van de motie erkende, eu zeide »dat men de beteekenis van de troepen zendingen naar Zuid-Afrika sterk had over dreven." Met andere woorden, hij heeft in zeer zachte termen het imperialisme gegispt en aange toond, dat door het zenden van een Canadeesch tro°pen-contingent, de kolonie nog in 't geheel geen instemming betuigde met de politiek van Chamberlain. Dit bewijst, dat er in Canada een geest van verzet ontstaat tegen de eerzuchtige en nood lottige politiek van het imperialisme en geeft ten minste eenige hoop, dat deze kolonie iedere nieuwe troepenzending aan Kitchener zal weigeren. Venezuela. Een bericht uit Willemstadt meldt dat de opstand zich de vorige week sterk heeft uitgebr Md. De regeering is geen meester meer in de landstreek ten oosten van Cumana. Barcelona en Carupano worden nog steeds door de opstandelingen belegerd. Het district is gedeeltelijk in hun macht. Dezer dagen is uit Pretoria van een veel jarig verblijf in Transvaal hier te lande teruggekeerd jltr. mr. Witsius de Savornin Lobman, die in de hoofdplaats van de Repu bliek als consul van verschillende burten- landsche Rijken fungeerde. Hofberichten Door den particulieren secretaris van H. M. de Koningin zijn wij gemachtigd het na volgende te berichten: Hoewel de gezondheidstoestand van H.M. de Koningin thans reden geeft tot groote tevredenheid, heeft Hare Majesteit toch op advies van den behandelenden geneesheer dr. Roessingh, die van meening is, dat in het belang van de gezondheid van H. M. de Koningin groote vermoeienissen dienen te worden vermeden, tot Iloogstderzelver groot leedwezen moeten besluiten dit jaar af te zien van het bezoek aan Amsterdam, II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins stellen zich voor Donderdag 3 April uit de residentie naar Het Loo terug te keeren. De overleden vorstin-weduwe Von "Wied is de tante van H. M. de KoniDgin-Moeder. 13. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins brachten, kort na de ontvangst van het overlijdensbericht, een bezoek aun Koningin Ernma. H. M. de Koningin-Moeder droeg aanjhr. de Ranitz, Intendant van Hr, Ms. Huis, op, Haar te vertegenwoordigen bij de bijzetting op aanstaanden Donderdag in den familie grafkelder te Seegenhaus bij Neuwierl, van het stoffelijk overschot van H.' D. H. do Prinses-Moeder van Wied, tante van Hare Majesteit. 11. M. de Koningin zal zich waarschijnlijk bij dezelfde gelegenheid door een van Hare Ilofdignitarissen laten vertegenwoordigen. Jhr. De Ranitz vertrekt morgenochtend naar Neuwied. De luit.-generaal A. Kool, chef van den generalen staf, is bestemd om eerstdaags te worden benoemd tot ciref van liet Militair Huis van ÏL M. de Koningin. Nader meldt men ons Het bericht dat luitenant-generaal Kool, chef van den generalen staf, bestemd zou zijn eerstdaags te worden benoemd tot chef van Hr. Ms. Militaire Huis, is van allen grond ontbloot. Corps diplomatique. Naar men ons uit Boekarest mededeelt, werd daar verleden Donderdag door de ge- Ireele Nedeilandsche kolonie een diner aan geboden aan baton Sweerls de Landas Wyborgb, H. Ms. minister-resident, bij ge legenheid van zijn vertsek naar zijn nieuwe standplaats in Japan. Hartelijk werd ingestemd met de van groote waardeering getuigende woorden, die de oudste der landgenooten aan den heer Sweerts wijdde en die deze har telijk beantwoordde. Dronken op II. M. de Koningin en Prins Hendrik en op Koning Carol gingen aan den toost op den heer Sweerts vooraf. j(N. R. Ct.) De Britsche gezant keert 1-4 April van zijn buitenlandsch verlof in Italië ter ug naai zij n post. Diplomatieke examens. Na afloop van bet sinds Vrijdag j.l. ge houden diplomatiek examen is dcor den voor zitter der commissie gistermiddag medege deeld dat het radicaal voor de benoembaarheid tot gezantschapsattaché is verleend aan de heeren D. baron Van Asbeckmr. R A. W. J. J. Cremers; M. C. Crommelinjhr. P. R. A. Melvill van Carnbee en E. L. J, baron Van Tuyli van Serooskerken. Gezaghebber St. Eustatins, Bij Kon. besluit van 21 Maart jl, is de heer G. J. van Grol, hoofdonderwijzer, onder wijzer 2e kl. bij het openbaar onderwijs op Curacao, benoemd lot gezaghebber van St. Eustatius, met ingang van den dag waarop hij de aan deze betrekking verbonden functiën zal aanvaarden. Eoffïeoogst. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, van 24 Maart 1902, wordt de gouvernements-koffic- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 197.000 pikols. Algemeene Rekenkamer, De nieuwbenoemde President der Alge meene Rekenkamer, de heer C. M. van Vliet, ontving dezer dagen het ambtenaaispersoneel dat hij ia hartelijke bewoordingen toesprak. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr, Ms. pantserdekkorvet Sumatra, onder beiel van den kapitein luitenant ter zee J. D. Heyning, 24 dezer te Aden aangekomen. Het pantserschip Schor pioen korrim. de kapt.-luit. ter zee J, H. Calmeyer, heeft giste ren 's-Rijks werf te Hellevoetsiuis verlaten heden zal het geïnspecteerd worden, vervol gens naar Tiengemeten stoomen om kruit in te nemen en daarna naar Nieuwediep ver trekken, waar het met 1 April moet wezen. Audiënties. De gewone audiëntie van der Minister van Marine zal deze week niet pk its hebben. De Minister van Koloniën, de heer Van Asch van Wijde, zal tot omstreeks half April te Wiesbaden een nakuur ondergaan om dan naar Den Haag terug te keereD. Rijkstelegraaf. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der rijkstelegraaf (i December a.s.) zal een Geïllustreerd Gedenkboek worden uitgegeven Deze uitgave wordt bewerkt door den heer W. Ringnaida, directeur van het post- en tele graafkantoor te Emmen, en wordt gesteund met belangrijken fluancieelen steun van het hoofdbestuur der telegrafie. Rijkspostspaarbank. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April bij den Raad van Toezicht op de Rijkspost spaarbank eervol ontslag verleend aan den heer J. M. Van Bosse, als lid, onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en benoemd tot lid de heer L, C. Van Heukelom, directeur van de Neder! Bank. Eerste Kamer. Naar de «Residentiebode" verneemt, zou mr. Cremers, die in de Eerste Kamer voor Gelderland zitting heeft en dit jaar periodiek aftreedt, zich niet weder voor een herkiezing beschikbaar stellen. T.jf-Hcerenlnnilcn. Brj Kon. besluit zjjn benoemd in deprov. Zuid-Hollandtot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Vijf Heerenlanden de heer G, de Vor Hz., te Vianen; tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkei beneden de Zouwe de heer J. T. Heynis, te Nieuw-Lekkerland, Do zaak Ter Laan. De heer Ter Laan heeft een adres aan M. de Koningin gericht, waarin hij den loop zijner zaak uiteenzet tot aan het door Ged. Staten van Zuid-Holland goedgekeurde besluit van den gemeenteraad van Delft, waarbij hij wegens overtreding van art. 36 der wet op het lager onderwjjs eervol werd ontslagen. Daarna vervolgt adressant «Uit bovenstaande feiten blijkt, dat de wets overtreding slechts het gevolg is geweest van de houding van heeren B. en W. van Delft en dat liet ongevraagd eervol ontslag vol strekt niet noodzakelijk genoemd mag worden, daar er zeer goed eene regeling ware te treffen geweest; o. a. die, waarbij ik vroeg om als klasse-onderwyzer op non-activiteit te worden gesteld. «Overwegende, dat elk ontslag aan een ambtenaar gegeven, zonder dat daartoe de noodzakelijkheid is gebleken, in strijd is met het belang van dien ambtenaar «Overwegende dat door bovengenoemd ontslag het aan een ambtenaar onmogelijk gemaakt wordt, zitting te nemen'als lid der Tweede Kamer, hetwelk strijdig is met de bedoeling der Grondwet en dus met het algemeen belang «Verzoekt ondergeteekende U, met den verscliuldigden eerbied, het bedoelde eervol ontslag te willen vernietigen en zoodanige maatregelen te willen doen verordenen, als kunnen leiden tot het in het leven roepen eener regeling, waarby hij zijne betrekking bij het openbaar onderwijs niet behoeft prijs te geven." R. v. N. O. Door 't Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers wordt een onder zoek ingesteld naar 't aantal Onderwijzers en Onderwijzeressen, die op 15 Maart nog zonder betrekking waren. Het noodigt hen uit hun naam en adres ten spoedigste op te geven aan 't Algemeen Secretaraat, Ceintuurbaan 286, Amsterdam, met vermelding van 't aantal malen, dat men gesolliciteerd heeft de plaats waar men zijn opleiding genoten heeft, en de mededeeling, of men a! dan niet als tijdelijk onderwijzer(es) of als volonlair werk zaam is. In de «Bode" wordtmedegedeeld de brief wisseling tusschen den algemeenen secretaris en het hoofdbestuur van de National Union of Teachers over het bijwonen van de alge meene vergadering van deze laatste. De heer Ketelaar schrijft namens het hoofd bestuur, dat indien zij aanwezig waren, zij te dikwijls herinnerd zouden worden aan den oorlog in Z, Afrika. «Een Engelsch spreekwoord zegtbloed is dikker dan waterwelnu, dit is ook met het onze 't geval, zoodat als van zelf onze gevoelens zijn met het dappere, edele volk in Zuid-Afrika. Wanneer eenmkal de vrede hersteld zal zijn, hopen wij weder uwe be langrijke vergaderingen bij te wonen. Nu valt ons dit te moeilijk." In zijn antwoord deelt de secretaris van den Engelschen bond mede, dat zij, hoewel het hun spijt dat hun Hollandsche collega's niet zullen verschijnen, toch het gevoelen begrijpen, dat tot deze beslissing geleid heeft en dat zij het waardeeren. Vrede door Reeht. Prof. mr. W. van der Vlugt te Leiden, gekozen tot lid van het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond «Vrede door Recht", is tot voorzitter van dien Bond benoemd en heeft die benov.ming aangenomen. Yer. tot Rev. van den Ned. Export. Sedert de jongste opgave werd de heer Angelo Ridder Rapetti, Ned. consul te Turijn, benoemd tot correspondeerend-lid der Ver eeniging tot bevordering vau den Neder- landschen Export to 's-Gravenhage. Ned. Ver. voor Psychiatrie en Neurologie, Uit de psychiatrische en neurologische bladen blijkt, dat het beriuur der Ned. Ver- eeniging voor Psychiatrie en Neurologie voor 1902 is saamgesteld als volgtprof. dr. G. Jelgersma, voorzitter, dr. W. Ruijsch, onder voorzitter, dr. J. 0. van der Hagen, eerste secretaris, dr. A. Th, Mol!, penningmeester, prof, dr, G. C. van Walsein, tweede secreta ris, en dr. Th. E. Frylinek, bibliothecaris. De vereeniging telt thans 27 eereleden en 123 leden. R.-K. Bijzondere Onderwijzers De 9e algemeene vergadering der Dioce- siaan-vereeniging van R.-K. bijzondere onder wijzers in het bisdom Haarlem, zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 20 Mei te Gouda. De heer L. H. Fokkes, uit Rotterdam, zal eene lezing houden over: «De onderwijs- quacstie en hare oplossing", en de heer J. v. Kol, uit Den Haag, over: «Aesihetische vorming." Door Alkmaar is eene motie voorgesteld strekkende om, onder bepaalde omstandig heden, de gemeentebesturen te verlichten het herhalingsonderwijs le doen geven op de bijzondere school, op dezelfde voorwaarden ais voor het openbaar onderwijs bepaald zijn. besluit van 18 Maart 1902 in dit jaar zes jongelingen bij de opleiding van adspirant- administrateurs bij de zeemacht kunnen worden geplaatst. JoDgeliogen voor wie de aanvragen op 22 Aug, a.s. niet bij het Dept. van Marine zjjn ontvangen, kunnen niet voor plaatsing in aanmerking komen. De »St.-Ct." no. 71 bevat, bijzonderheden. Bond van Machinisten m Stokers. De Bond van Machinisten en Stokers in Nederland heeft haar zetel verplaatst van Rotterdam naar Amsterdam en het hoofd bestuur als volgt samengesteld le voorzitter, IC. A. II. v. d. Brink, Oude "Waal 242e voorzitterL. Ranshujjsenle secretaris, W. J. Hermans, Kinkerstraat 28m; '2e sec retaris, D. Warninkle penningmeester, J. Doorgeest, Bilderdykstr. 210i2e penning meester, F. J. L, Dreewesle commissaris J. H. Poggeklaas. Adspirant-Aduilnistratenrs, De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat krachlens Kon. Financieel Nieuws. De Minister van Financiën mankt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank 356,025,981/g bij de betaalmeesters. - 2,518,402.48 Te zamen 2,874,428.461/2 V liet bestuur der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam bericht, dat ingevolge besluiten van de buitengewone alge meene vergadering van 21 Maart 1887 en 27 April 1899, Goede Vrijdag 28 Maart en Zaterdag 29 Maart a.s, als beursvacantiedagen zullen worden beschouwd, zoodat op die dagen het Vereenigingsgebouw gesloten zal blijven, op de kantoren niet zal worden ontvangen, noch geleverd, en ook de Prijscourant niet opgemaakt zal worden, alles behoudens on voorziene omstandigheden, voor zoover dit Zaterdag 29 Maart betreft, ter beoordeeling van het bestuur. Erfpacht. B. en W. van Schiedam, stellen alsnog den Raad voor sub I van hun ontwerp-be- sluit betrekkelijk het uitgeven van gemeente gronden in erfpacht te lezen als volgt: I. Met intrekking van zijn besluit van 31 Juli 1857 om vooitaan geen gronden meer in erfpacht uit te geven te bepalen, dat de terreinen welke aan de gemeente toebehooren, tenzij daaromtrent anders zal worden beslist, niet verkocht maar in erf pacht uitgegeven zullen worden en dal die uitgifte zal geschieden onder de volgende voorwaarden, behoudens afwijking daarvan wanneer dit in bjjzondere gevallen noodza kelijk of wenschelijk is. De directeur van de drinkwaterleiding maakt bekend, dat de standpost voor den verkoop van water is verplaatst van pand Oversehiesche straat no. 106 naar Overschie- sche straat no. 84. Het eindiploma van de burgeravondschool verwierf behalve de reeds vermelden ook nog L. Meesters, bankwerker. «Schiedams Mannenkoor Orpheus", direc teur de heer Georg Rijken, zal deelnemen aan den internationalen wedstrjjd voor man- nenzangvereenigingen, 13 en 14 Sept. a.s. te houden door de liedertafel «Orphéon" te Amsterdam. Die heden in de nabjjheid van den Rotter- damschen dijk is geweest zal gezien hebben dat een ploeg werkvolk der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij ijverig bezig is om den weg uit te graven. Naar wij vernemen heeft de maatschappij besloten om buiten het witte hek, ter hoogte van café Hoek, een wissel te maken, zoodat de tram geen gemeentegrond meer gebruikt. Daardoor zou zij dan Diet alleen vrij zijn van de betaling eener retributie voor het gebruik van gemeentegrond, maar heeft zij zich tevens ontdaan van den invloed dien het gemeentebestuur op haar zou kunneu uitoefenen. Dit schijnt een uitvloeisel te zijn van het door den Raad aangenomen ameo ement- Kleiu om die retributie voor de twee maan den verlengde concessie te bepalen op f 500 Eenige dagen geleden hebben w(j vermeld dat te Deventer was opgeladen een aldaai vervaardigde groote ketel voor de Kaarsen fabriek «Apollo". Hedenmorgen is het gevaarte gearriveerd op een vaartuig vao de dryvende dok Mij «Hercules" uit Dordrecht, gesleept door hel aardige bootje Adriana II. Toen de schuit de haven was binnenge lopen werd zij zoo geplaatst dat de bok ovi-r den wal van het terrein der kaarsen fabriek stond en na eenig werken hing de ketel, door twee kettingen gehouden, boven het droge. Om hem ïd den juisten stand te krijgen moest de bok nog eenige keeren dienst doen, totdat hst gevaarte op de gewenschte plaats lag. Om de kettingen te verschikken waren met behulp van een tiensportsladdertje, at juist groot genoeg bleek, twee mannen op den ketel geklommen, die daarop staande mede de hoogte in gingen. Ten slotte werden de kettingen weer los gemaakt en even daarna stoomde weer het sleepbootje met de bok-schuit huiswaarts terwijl de ketel bleef liggen om later naar de gebouwen te worden vervoerd. Volksbadhnts. In de week van 17 23 Maart 1902 werden genomen 224 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 25 kuipbaden 32 regenbaden 7 regenbaden 118 sclioolbaden 30 kinderbaden 12 Heden werd onder politietoezicht begraven een partij door den keurmeester afgekeurde visch. Hedenmorgen werden aan de vischtnari aangevoerd 6 manden leng en schol. |i prjjzen waren voor leng vanaf 10,95 tot fl,27i schol vanaf f 0,35 tot f0,80 (alles per kooi Hedenavond 7 uur afslag van schol, Hedenmorgen te 7 uur ontstond door aan- ladingen van roet brand in den schoorsteen van de woning in de Boterstraat bewoond door v. Bergen Walraven. Met behulp van een daar naast werkende bakkersknechts en een paar politieagenten werd bet vuur ge- bluscht. 'Gisteravond hield de schietvereerngii; «Prins Hendrik" haar laatsten oefening" avond in dit seizoen, waaraan verbonden wi een huishoudelijke wedstrijd op cylinder buks. Hoewel er vrijgoed werd geschoten, (oc blijft het aantal punten op wedstrijden i den regel lager dan op de gewone oefening! avonden. Bij het uitreiken der prijzen richtte voorzitter een woord van dank tot de led5, voor de medewerking steeds ondervondenc®; de vereeniging tot grooteren bloei te doe geraken, terwijl hij allen een tot weerzie^ toeriep bij de oefeningen in het volgenr seizoen. Gisteravond heeft mevrouw Van Holtrop- Van Gelder, te Rotterdam «Lioba", van Viui Eeden, voorgedragen. Ook thans had zij een vrij talrijk en aan duchtig gehoor, dat zich met hare voordrach' ingenomen toonde. D tieul dam VOO! stad hett schi nagi E gins toej wal den gen toe, zek< dat bov' niet niet E ticu wijs Ijjkt geci schi Naar «Het Volk" verneemt, is den zetter van den heer Van Mantgem, die voor In «Volksblad" werkten, over veertien c ontslag aangezegd. De arr. rechtbank te Rotterdam verooi deelde heden T. L., huisvrouw van J, v. t VV„ 44 jaar, wegens mishandeling te Vlaai dingen, tot 1 dagen gevangenis.traf. B. v. d, "W,, 20 jaar, zeevisscher te Vlaar dingen, wegens mishandeling tot f 5 boe! subs. 5 dagen hechtenis. J. van D., 19 jaar, varensgezel te Schiedan wegens mishandeling tot 7 dagen gevang, nisstraf. In de gisteren le Haarlem gehouden 102 algemeene vergadering der vereeniging voc Bloembollencultuur is o.a. besloten een bij vende hulde te brengen aan de nagedachten van den oud-voorzitter der vereeniging, de heer J. H. Krelage. Uit een te stichte Kreiage-fonds zal een gebouw verrijzen, d, het eigendom zal worden van de Algemeei Vereeniging voor Bloembollencultuur, e waaraan de naam zal worden gegeven va Krelage-Stichting. Het hoofdbestuur zal, tot verwezenlijkin van dit denkbeeld, in overleg treden met h; hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voionc Tuinbouw- en Plantkunde en met andef,^^ maatschappijen, vereenigingen, corporation t personen. I bij Ijjk von ZOOI ges! lijk is 1 Pes mei hav C le E «Mc in I duii de I De werkstaking te Enschedé. Op voorstel van den heer C. M. Scbille centraal-voorzitter van den Duitschen Christ lij ken textielarbeidersbond, zal er Zaterda; vermoedelijk te Bocholt, een tweede bijeei komst van den internationale commissie zake at beidersgeschillen worden gehoudenti bespreking van de staking en uitsluiting 1 de firma Van Heek en Co. Het lid tiergf noemde commissie voor Nederland, de hei H. Verveld, voorzitter van Unitas, maal evenwel bezwaar tegen de plaats van samei komst en wenscht Enschedé daarvoor aai gewezen te zien. Hiervan zijn de betrokk- leden in Duitschland en België in kenr, gesteld. De uitsluiting in de bouwvakken. In eene huishoudelijke vergadering van steenzetters is besloten niet in-te gaan o het voorstel, door de patroons gedaan, o. de hangende quaesties door eene commis te doen beslechten, maar zich te houde aan het voorstel van de werklieden, om c beslissing aan de organisaties over te latei Opgeroepen door de vereenigingen «Reet en Orde" en «Bijlijds Ontwaakt" werd gis teiavond een vergadering gehouden vanuit gesloten opperlieden en bouwvaksjouwer; waarin de wenschelykheid werd uilgesproketfj,^ in te gaan op het voorstel tot benoemin van een comité van drie patroons en dri weikiieden met een onpartijdigen voorzitter welks uitspraak voor beide partijen binden; zal zijn. zon '1,111; en •koe Loi 190 1 go" ir oud resj der de gev ond dol de i nen 56 van ivas de stai pla vall do een mei Loi kin bui loo] Loi ren A dag gen vol< C ven Kr< ]>ki; Verplichte werkstaking. Uit Tilburg wordt aan de »N. R. Ct.' gemeld Hedenochtend hebben 42 werklieden d« koninklijke Nederlandsche fabriek vanmuziel instrumenten, firma M, J. H. Kessels alhieq het werk gestaakt, op grond dat twee hunne, de leerjongen-metaalwerker v. Ameide ené timmerman Smets, zijn ontslagen. Beide waren, volgens gebruik, tijdig met hun om slag in kennis gesteld, om zich inmiddel van ander werk te kunnen voorzien. Tot twee maal toe werd tot den heer f het verzoek gericht het ontslag in le trekker Zondagochtend door den secretaris van h< hoofdbestnur van den Algemeenen Neder landschen Melaalbswerkersbond te Haarlet I met de beide ontslagen werklieden en bedes morgen door de 42 werklieden. Beide keerer gaf de heer Kessels een weigerend antivooft Den laatsten keer gaven de werklieden l< kennen, dat zij dan op order van den Alge meenen Bond moesten staken, waaraan ZS hedenmorgen gevolg gaven. De stakers be weren, dat de beide werklieden v, A. en ontslagen zjjn, omdat zy lid waren va» w vengenoemden bond, volgens welks statuten op hen de verplichting rust het werk I' staken, pad lea rad Ajc Lhi fijn I sec 'Nth ma 1 me Aa 1 TOJ t\Vï Tm 1 reu JLfe zon

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2