f56"® Jaargang. Woensdag 9 April 1902, De zaaiende hand. No. 10822. yi AF Kennisgeving. üi II ra Ut Ox 123: mg BUITENLAND. 'aut. V* SÜHIEDXMSCHE COURANT Deze courant verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prig's per kwartaalYoor Schiedam en "Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl, 1.65, Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur laan bet bureau bezorgd zijn. Bureau i Boterstraat 63. Advertentiën: Van 1C regels fl. 0.92iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy Prijs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Tarieven hier in de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ti'isinea a&vesrS&sottiësc opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan hot Bureau te voldoen. latere, Telefoon Mo. 123. SCHOUW over wegen, voetpaden en kunstwerken. door lam, ver- n gro- irtyci en all prjjzu Burgemeester en wethouders van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. G van het reglement op de wogen on voetpaden in deze provincie, Brengen het volgende proces-verbaal door aanplakking ter kennis van belanghebbenden Op heden den tweeden April 1902 is door den ondergeteekende JOANNES ZOET MULDER, Directeur der Gemeentewerken van Schiedam, als daartoe gemachtigd door Ileoren Burgemeester en Wethouders van Schiedam, bij hun besluit van don dartienden Maart daaraan- voorgaande, ter voldoening aan hot voorsclnift vervat in Art. 6 van het Reglement op de Wegen en Voetpaden in de provincie Zuid-Holland, op neming gedaan van de niet onder beheer van eenig Polder- of Waterschaps-bestuur staande wegen, voetpaden en kunstwerken, gelegen bin nen liet grondgebied van de Gemeente Schiedam en dienende tot hoofdverbinding tusschen de verschillende bebouwde Gemeentekommen, Daarbij is gebleken, dat aan de na te melden wegen en werken de aangegeven verbeteringen behooren te worden aangebracht om te voldoen aan de bij art. 5 van gezegd Reglement gegeven voorschriften. De Ilooge Schieiandsche Zeedijk, volgnum mer 5 van den legger, onderhoudsplichtige: De ondernemer dor bestraling. De straatweg is onder behoorlijke profiel te brengen, en de kuilen en verzakkingen zijn te herstellen tusschen de telefoonpalen 28 en 29, 31 en 32, 33 en 35, nabij de telefoonpalen 42, 44 en 40, tusschen de telefoonpalen 48 en 49, nabij dijkpaal 20, tusschen de dijkpalen 17 en 19, bij telefoonpaal 54, tusschen de telefoonpalen 58 en 59, tusschen de dijkpalen 9 en 10, 3 en 4. De Delfiandsche Maasdijk, volgnummer 15 van den legger, onderhoudsplichtigeDe Gemeente Vlaardingen, De kuilen en verzakkingen in de klinkerstraat zijn te herstellen en de verbrijzelde klinkers zijn door nieuwe te vervangen nabij do dijkspalen 453 en 463, tusschen de dijkspalen 489 en 490, 493 en 495, nabij de dijkpaal 503, tusschen de dijkspalen 505 en 507, 509 on 510. Wordende tevens bepaald dat de schouw, bedoeld in art. 7 van moervermeld Reglement, zal worden gehouden op den elfdon Juni '1902. Aldus opgemaakt, ten jare en dage voornoemd, Do directeur der gemeentewerken J. M. A. ZOETMULDER. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den.Ssten April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De secretaris, WIJ TEM A. ALGEMEEN OVERZICHT. SCHIEDAM, 7 April 1902. Huid -Afrik n. Krltzlngcr. Bocsmnnskop. Kitchener seint dd. 6 dezerCommandant Kritzinger is vrijgesproken en zal als gewoon gevangene behandeld worden. Deze vrijspraak, die de Engelschen zeker als een daad van edelmoedigheid zullen voor stellen, bewijst alleen, dat de zoogenaamde rechters niet het minste voorwendsel hebben kunnen vinden om den kranigen Vrystater te veroordeelen. Door hem als gewoon krijgs gevangene te behandelen, kunnen de Engel schen zich zelfs niet op een loffelijke daad beroemen. In ieder geval wischt deze vrij spraak, die voornamelijk aan de verontwaar digde protesten der beschaafde wereld tegen de daden der Britten in Zuid-Afrika te danken is, de schande der moorden op Lotter, Schee pers en andere slachtoffers van Britsehe wreedheid volstrekt niet uit. Kitchener seint uit Pretoria Sedert den 31sten Maart rapporteeren de colonnes dat er 17 Boeren gedood, 6 gewond, 107 ge vangen genomen zyn en 31 zich overgegeven hebben verder zijn genomen 95 geweren en 2240 patronen. De colonnes van French zijn niet slaags geweest. De Boeren in het westen van de Kaapkolonie zyn teruggetrokken, en in het noorden is een klein commando uit de Middel landen in da richting van Barkley Oost ge trokken. Sedert den 31sten Maart zijn de colonnes die in het westen van Transvaaj opereeren, niet in gevecht geweest. Commandant Erasmus is bij Boshof ge sneuveld. Eindelyk geeft een Reuter-telegram over het gevecht by Boesmansitop op 1 April licht omtrent de plek waar dit gevecht heeft plaats gehad. Een telegram van 4 April uit Pretoria meldt dat een deel van de eolonne-Lawley, opereerende ten oosten van Springs, onver wacht op een sterk Boerenlaager stiel, terwijl het verkenningsdiensl deed voor de hoofd macht uit. De vijand was klaarblijkelijk voorbereid en viel krachtig aan. Er volgde een hevig gevecht, totdat de hoofdmacht ter hulp kwam en de Boeren moesten wijken. Zij werden over eenigen afstand achtervolgd. Daaruit blijkt dus, dat het gevecht niet is geleverd, gelijk tot dusver aangenomen werd, in het Noord-Oosten van den Vrijstaat, maar in de Zuid-Afrikaansche Republiek, oostelijk van Johannesburg en noordelijk van Heidel- berg. aCentral News" seint omtrent dit gevecht nadere bijzonderheden. Daaruit blijkt dat de Britsehe troepen uit het kamp op Boesmanskop opbraken om twee uur des nachts om een Boerenlaager onder Alberts te verrassen. Zy werden echter zelve verrast. Toen ?ij rtiê* tterda lie til» itFre de 3* uRf 111.31 ëwiuïfi Roman VAN IDA BOY—ED. 26) En het scheen in het geheel niet licht te willen worden. Het was bijna negen uur. Ebba rende naar boven om haar papa de koffie te brengen, want de oude heer ging altijd dadelijk van uit zijn slaapkamer naar boven. Dat zijn dochter vandaag zich een zaam, heel eenzaam zou gevoelen, daar dacht hij niet aan. Hij had er vroeger ook nooit aan gedacht, dat het den beiden meisjes een gevoel van huiselijkheid kon geven, als hij 's morgens met haar ontbeet. sPapa," zeido ze haastig, het blaadje met kopje, koffiekan en twee stteedjes brood voor hem op een grooten foliant zettend, »ik ge loof, dat de koffie vandaag erg slap is. Ver geel me en vergeet niet uw boterham op te eten." »M mm," bromde hij, zonder van zijn werk op te zien. Ebba ging weer naar beneden. Neen, nie mand stond er voor de huisdeur op het punt aan te bellen. Ze nam haar post aan het venster weer in Hoe nat, hoe somber zag het er buiten uil. En de hemel was als van lood. Daar onder die parapluie neen, toch niet. Maar daar kwam Fiebig, de loopjongen van de fabriek aan, die al meer een briefje van Andree of van zijn moeder bezorgd had. Holspruit naderden, zagen zij onverwacht een troep hollende paarden te midden waarvan zich een Kaapsche kar bevond. In deze kar bevond zich commandant Pretorius dien zij op de door ons geseinde wijze gevangen maakten. Nadat Pretorius bij zijn poging om te vluchten was doodgeschoten, trokken de Britsehe troepen naar de Spruit. Terwijl ze naar een doorwaadbare plaats zochten, werden ze onverwacht beschoten door Boeren, ver borgen achter de klippen aan de overzijde en in het lange gras aan de zijde, waar de Engelschen zich bevonden. Door het vuur van drie kanten vielen enkele officieren, doch de troepen konden terugtrekken en leden minder verliezen dan men had moeten ver wachten. Daar de vijand ondet tusschen een omtrek kende beweging was begonnen, bleek het rugje, waarachter de Engelschen stelling had den genomen niet houdbaar. De hoepen kre gen last om eskadronsgewyze op het kamp terug te trekken, doch werden voet voor voet gevolgd door de Boeren die herhaaldelijk be proefden te chargeeren onder den kreet Hands up. Bij het aanbreken van den dag bevonden de Engelschen zich in een zeer moeilijken toestand. Zij verloren veel mannen doordat het elke minuut lichter werd en de zuiver heid van het schot der Boeren daarmede gelijken tred hield. Gelukkig wisten de man nen dat naar Boesmanskop om versterkingen was gevraagd en dit gaf hun moed. Telken male als de Boeren beproefden de stelling te bestormen, werden hun zware vei liezen toe gebracht. Maar bij elk stukje terrein dat de Boeren wonnen, zagen de Engelschen hun getal ver minderen, terwijl de vijand gedurig versterkt werd. Reeds scheen het aisof niemand naar het kamp zou terugkeeren, toen het 7e regi ment huzaren met de 60ste batterij aan kwamen. Toen wendde de krijgskrans. De kanonniers wierpen hun projectielen te midden van de Boeren, terwijl tegelijkertijd de huza ren den vijand chargeerden. Daartegen waren de Boeren niet bestand. De Engelschen telder. op het slagveld tien gesneuvelde en achttien gewonde Boeren en trachten zich nu te troosten over dit gering aantal met de opmerking dat de Boeren bij hun terugtocht in staat waren hun gesneu velden en gekwetsten weg te voeren wat niet erg waarschijnlijk lijkt tegenover een cavalerie charge. Het Britsehe departement van oorlog geeft reeds aanvulliogsverliezen van de gevechten by Driekuil en Boesmanskop. Bij die van het eerste gevecht komen nog 6 man ge sneuveld en 14 gewond, zoodat het totaal wordt 3 officieren gesneuveld, 16 gewond, 30 man gesneuveld en 145 gewond. Voor het tweede gevecht zijn de detailegfers 2 officieren gesneuveld, 5 gewond, 14 man gesneuveld, 10 aan hun wonden bezweken, en 54 gewond. Reuter seint uit Wellington: sDe regee ring van Nieuw-Zeeland heelt besloten Maori's als vrijwilligers in dienst te nemen, Men ver- Hij kwam dus niet zelf. Ze werd uitge- noodigd den dag daar te komen doorbrengen. Ook goed maar niet zoo prettig, niet zoo goed, als wanneer ze haar verloofde eerst onder vier oogen gesproken had. Ze deed Fiebig open, nog voor hij ge beld had. »Ik zal je dadelijk antwoord rnee terug geven. Kom maar binnen, Fiebig." »Neen, dank u, juffrouw, ik ben te nat foei, is dat een weer ik wacht hier buiten." Ebba maakte in de donkere gang liet cou vert reeds open. Wat een lange brief? Wat beteekende dat Ze las. En geheel zonder nadenken schreef ze het antwoord. O, ze had duizend antwoorden. Den geheelen nacht was ermede zoek gebracht, om al die een voudige, onwederlegbare, pakkende dingen te bedenken, die ze wilde zeggen. Ze schreef bijna triomfeerend. De heilige verzekering van zijn innige liefde, was voor haar een stille belofte, dat hij, hoe ze ook besluiten mocht, zich toch naar haar wil zou voegen. ïMijn geliefde Andree!" schreef ze, ter wijl haar pen over het papier vloog, umijn eenige Andree 1 Eerst vraag ik jou en je moeder honderdmaal vergiffenis, dat ik tegen mijn wil, voor al die menschen, mijn besluit te kennen gaf. Ik ben woedend op mezelf, dat ik me zoo vervoeren liet. Maar je kent je Ebba, niet waar? Haar temperament gaat er wel eens meer van door als een veulen. Wat de zaak zelf aangaat, kan ik slechts zeggen, dat ge ze veel te zwaar opneemt. Ik geloof, dat je, zonder het te weten of het te willen bekennen, eeu beetje geïnfluen ceerd wordt, doo'. de Lündstedter tradities wacht, dat in zes maanden 5000 aangeworven zuilen worden." Waarom ook niet Erger dan hun blanke mede-Australiërs zullen zij het wel niet maken in den oorlog. De rijks- regeering heelt voor de hulp var. Maori's in Zuid-Afrika bedankt, maar misschien bedenkt zij zich nog we!. In Australië zelf zou het echter een blijk van achterlijkheid zijn, alvast de Maori's niet onder de wapenen te roepen. Geen vooroordeelen meer. Balfour heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, niet in de gelegenheid te zijn om eenige inlichting te geven aangaande vredesonderhandelingen. Te Pretoria is, volgens Reuter, weer een lijst openbaar gemaakt van burgers, die den eed van trouw aan het Engelsche bestuur hebben afgelegd. Onder hen is Casper Kruger, de oudste zoon van den president. De burgemeester van Chicago heeft gevolg gevende aan een resolutie van den gemeen teraad, president Kruger uitgenoodigd Chicago te bezoeken en het eereburgersehap van de stad te aanvaarden. Een comité uit de burgerij, dat door den gouverneur was benoemd om geld bijeen te brengen ten bate van de vrouwen en kin deren in de concentratie-kampen, heeft aan president Roosevelt 5000 dollars doen toe komen om dit geld door te sturen door de kanalen die item het best dunken. Ilay heeft nu in een brief medegedeeld dat hij, op last van den president, dit geld aan den consul- generaal te Kaapstad heeft gezondendeze heeft tot opdracht om het te vcrdeelen in den geest van de schenkers. Het comité tracht nu een grootere sotn in te zamelen, In het bericht van gisteren over de ver gadering van de Kamer voor mijnwezen moet gelezen worden dat 1635 stampers thans werken. Het goud dat de Boei ea-iegeeririg genomen heeft, heeft een waarde var. 2,697,173 pd. st, en niet van 207,173 pd, st. Men spreekt al van een gedenkteeken voor Rhodes. De j>Manchester Guardian" herinnert dienaangaande hoe indei tijd in het Lagerhuis voorgesteld werd een gedenkteeken voor Pitt op te richten. Eeu spreker zeide toen: »Pitt heeft geen gedenkteeken uoodig. Achthon derd millioen pond onallosbare schuld is zijn eeuwigdurend gedenkteeken." Zoo zou men Engelatids schuld, voor dezen oorlog aange gaan, Rhodes' monument kunnen noemen. <S5eiasengi3e 3ïef3e«SceJ3iragCin. Deschanel, heeft te Nogent-le-Rotrou een verkiezingsrede uitgesproken, minder belang rijk wegens zijn politieke uiteenzetting dan om hetgeen hij in het midden bracht over het Kamerreglement, dat volgens hem drin gend herzien moest worden, opdat de parle mentaire werkzaamheden vruchtbaarder wer den en het land afgehouden zou worden van de overdreven uitgaven, die een gevolg zijn van hot recht van initiatief dat de Kamer heeft. Clémenceau (goed bekend uit de Dreyfus- zaak) is verkozen lot senator voor liet depar tement Var. Hij had 344 van de 474 uitge brachte stemmen op zich vereenigd. Clémen ceau treedt als senator in de plaats van wijlen den heer De Normandie, die tot de-voor het leven benoemde senatoren behoorde. Te Parijs heeft een diner plaats gehad, onder piosidium van dr, Louis Melikofl, van bekende Armeniër-vrienden uit Engeland, die zich te Parijs bevonden; het blad »Pro- Armenia" was gastheer en Alkin, secretaris van het Armenische comité te Londen, lord Collier, en de heeren Manson, zoons van den Engelschen gezant te Parijs, waren gasten. Besloten werd in de maand Juli een inter nationale conferentie te houden van vrienden van Armenië, en wel te Brussel. O o s t e n r ij 'Ic-H o n g a, r ij e. Een bevel van den gemeenscliappelijkcn minister heft de buitengewone maatregelen op die voor Triest bestaan, en maakt een einde aan den Slaat van beleg die daar is afgekondigd. R u s 1 a n d. Aan het Berliner Tugehlatt wordt uit Pe tersburg geseindToen Trepof, de hoofd commissaris van politie te Moskou, gisteren uitreed sprong een man (naar men zegt een van de hoogeschool vei bannen student) op de treeplank van het rijtuig en trachtte Trepof met een dolk dood te steken hij verwondde echter in plaats van Trepof een naast hem zittend officier van de politie. De dader is in hechtenis genomen. Men vreest dat er een wijd vertakte samenspanning tegen Trepof bestaat. of door de veroordeelen van jo moeder. Je weet, dat ik energie hebik meen niet zonder begaafdheid te zijn. Ik zou niet weten, waarom ik niet zou trachten wat moer te loeren, dan mijn mede-zusters gewoonlijk weten. Ook vind ik het vreesclijk onrecht vaardig. dat wij, meisjes, niets van het leven mogen afweten, terwijl gij, mannen, het van alle zijden beschouwen kunt. Zie je, ik ge loof, als ik later daar zoo braaf in je tuintje zat on ik zag daar steeds dat riviertje voorbij- stroomen en keek altijd door naar onze moeder, terwijl ze voortdurend weer de stof van de planten wischte, die er toch steeds weer opkomt, en iederen middag die heer lijke spijzen at, die vrouw Fliederbusch kookt, dan moest ik later eens gaan peinzenhoe ziet het er in het leven uit Als ik liet gezien heb, dan ben ik tevreden. En ik heb alles ook al zoo aardig bedacht: iederen Zondag komt mijn schat me bezoeken en verheugt zich over mijn vlijt. En trotsch zal hij ook nog op me worden. Daarover zullen we van middag verder spreken, niet waar, je komt naar je Ebba?" Het was haar wel te moede. Ze gevoelde zich zoo verlicht, zoo zeker van de over winning. Ze had zoo diep en levendig ge voeld bij het schrijven en geloofde, dat ze dit krachtig gevoel in haar brief geuit had, zoodat Andree gevoelen moest hoe boven alles ze hem nu juist lief had gehad. .oilier Fiebig," zeide ze, sliet licei't wat lang geduurd. »Vele groeten nog aan mijn heer en mevrouw 1" »Dank u wel, juffrouw," antwoordde Fiebig en stak den brief in zijn brieventaseh, opdat hij niet nat zou worden. In het beste humeur ging Ebba aanhaar België. De nlndépendance beige" verneemt uit Spa dat de toestand van de Koningin der Belgen zeer ernstig is. Op grond van inlichtingen uit goede bron kan Reuter dit bericht onvoorwaardelijk tegenspreken. K r o t a. De Italiaansehe bladen verzekeren, dat er op 't oogenblik geen sprake van is, om te Rome een nieuwe conferentie der mogend heden over Kreta te houden. De toestand is onveranderd en de beschermende Staten denken niet over inlijving van liet eiland bij Griekenland. F r a. a ik r ijiür. De voorzitter der afgetreden Kamer, Paul Amerika. Pierpont Morgan brengt een bezoek aan Europa om de Marconi-Maalschappij te finan cieren en een bpzoek van den prins van Wales aan Amerika te regelen. De Amerikaansehe bladen zeggen, dat de Amerikaansche millionnairs hetzelfde kunnen doen als Rhodes voor de Europeesche jeugd, daar de gelegenheid in Amerika beter is. Heine huiselijke bezigheden en pakte eerst Ileleno's bruidsjapon, zooals haar verzocht was, in watten on vloeipapier en dacht daarbij, dat zij zelf eenmaal een eenvoudige wit zijden japon zou aantrekken. En daarbij aan den doctorstitel Neen, dat ging niet, dat zou toch te lang duren. Den graad van doctor verkrijgt men niet zoo gemakkelijk. Maar voor haar was het toch geen kleine triomf j te toonen, dat ze hetzelfde kon als Andree, Vrouw Vosz kwam en besprak nog eens het feest van gisteren met de juffrouw. En toen opeens werd er gebeld. Ebba luisterde cn ging in de huiskamer. Vrouw Vosz kwam. Ze had een brief in de hand, Het was een dikke met groote lakken op de achterzijde. Ebba keek er verschrikt naar, want bij het binnenkomen zeide vrouw Vosz»Dat heeft Fiebig, de loopjongen van de fabriek daarginds, afgegeven." Wat was dat Ze draaide bom om en om en keek met starende oogen naar het hand schrift. Een hevige angst beving haar. An dree Wat had hij nu weer te schrijven Wat stuurde hij daar? En eindelijk met een plotselingen ruk, brak ze het dikke couvert open. Haar engagemenlsring viel er uit. Hij sprong kletterend op den tegelvloer, rolde verder en verdween onder de gordijnen. Ze staarde op het papier. De weinige woorden kon ze nauwelijks lezen. Ze flik kerden en dansten op het witte papier. »Dit zendt je een doodtreurige man. Moge je in de door je begeerde levensomstandig heden, een volmaakter geluk vinden, dan dat, hetwelk de liefde je aanbood. Andree.' »Papa 1" riep Ebba, sPapa help me En ze wiep zich op den grond en brak in tranen uit. De arme oude man kon niets begrijpen en in bet geheel niet helpen. Iïoe was het mogelijk, dat twee, die elkaar liefhadden, niet hetzelfde wilden? Dat ze in staat waren, van elkaar te gaan? Hij kon zijn dochter geen gelijk geven, maar hij kon het ook niet over zijn hart verkrijgen, boos op haar te zijn. Hij vond ook, dat Andree meer ge duld had moeten hebben, het haar duidelijk had moeten voorhouden, dat ze kiezen moest tusschen hem en haar wenschen. Maar hij kon er ook niet toe komen boos op Atidree te zijn. Zoo zat hij hulpeloos naast haar en streek haar over het haar, want ze lag op de sofa, uitgeput van liet hartstochtelijke snikken en had haar gelaat in de kussens verborgen. Hij verwachtte tante Louise. Hij had dade lijk laten vragen, of ze wilde komen. Zij was toch een vrouw, zij zou Ebba weten te troosten, ook kunnen raden wat ze doen moest. Ilij verbeeldde zich altijd dat tante Louise een tweede moeder voor Ebba was. En toen aan Ebba nu weer opnieuw een diepe zucht ontsnapte, zeide hij teeder: Wees maar kalm, mijn kind tante Louise komt dadelyk." Ebba stoof op. Die In geen geval I Dat was alsof de gansche wereld kwam dat was de markt, de openbaarheid, de grove critiek, de harde vuist 1 »Neen, neen 1" riep ze, tante Louise niet 1" (Wordt vervolgd 'i i! fcÜ

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1