bSSSlISST Een medewerker van nDe Telegraaf" heeft den heer Wessels geïnterviewd. De heer Wessels gaf te kennen, dat de ontvangst in Amerika zoo sympathiek en hartelijk mogelijk is geweest. Over de diplo matieke waarde van zijn Amerikaansche reis liet de heer Wessels zich natuurlijk niet uit. Over den stand van zaken in den jongsten lijd (sinds de laatste 18 maanden) zeide de heer W. »Ik geef toe anderhalf jaar geleden was de toestand vrij benard. Toen begon de quaestie van voldoende ammunitie leelijk te dringen, doch thans is dat donkere wolkje geheel, en voorlmnds voor goed, afgedreven ïEn de geest der burgers, hun gezindheid om te volharden vroeg ik. »0, meneer, beter, krachtiger, energieker dan ooit De heer Wessels zag mij aan met zijn donkere oogen, en er schitterde in zijn blik iets van ontembare geestdrift. »Laat ik u wat zeggen", vervolgde hij, sde oorlog, ondanks al zijn jammeren, al zijn ellende, al de oneindige smart en beproeving, welke hij ons volk heeft gebiacht, zal toch wellicht, achteraf, blijken een weldaad te zijn voor het volk der Boeren. Hij heeft hen, als strijders, als soldaten gemaakt, tot iets gansch anders dan ze waren 1 Hij heeft hen geleerd tucht, veel meer dan vroeger werd gevonden. Hy heeft bij hen opgewekt veei meer gevoel van nationaliteit, van eenheid van aaneensluiting.Zie, riep de heer Wessels uit, en nu schitterde er vuur in zijn oogen, ïZie, de burgers hebben nu niets meer te verdedigen, nu, dan hun leven. En daarvoor zullen zij kampen tot het laatste toe Tot den laatste toe, als 't moest." sMaar" hernam ik du erkent, de kansen zijn, in den laatsten tijd vooral, verre van ongunstig gebleken voor ons volk." 2>Om dat te beoordeelen, hebt u slechts de telegrammen te raadplegen, óók nadat die de Engelsche censuur ontsnapt zijnEn indien u slechts een kykje wilt hebben op den staat van zaken." Hier liet de heer W. den interviewer een exemplaar van de jongste door hem ont vangen »South Africa Despatches" zien, waarin tusschen de regels door duidelijk blijkt, dat de toestand voor de Engelschen in de Kaapkolonie zeer ernstig is. -Voorts zeide de heer Wessels op een des betreffende vraag »Wat de voorwaarden zullen zijn na- luuilijk de zelfstandigheid der Republieken vooropstellend en in hoever men tot een overeenstemming zou kunnen geraken", zei de heer Wessels, slaat ik hier geheel in het midden. Maar dit wil ik u wel zeggen, dat degeen, die afstand, in welken vorm ook, van het mijnengebied als een mogelijke clausule meldde, de plank geheel heeft mis geslagen. aDat is absoluut onmogelijk, nu en ooit." De Republieken zouden zich als 't ware, aan verstikking, door Engeland, blootstellen, zou den afstand doen van een gebied, hetwelk zij niet kunnen missen. Ik kan u verzekeren, dat daarvan nooit sprake zal zijn, zoolang de Republieken nog eenige kracht hebben, zich te doen gelden." De heer Wessels meende, dat de dood van Rhodes geen invloed op den loop van den oorlog zou hebbendeze zal trouwens nog lang kunnen worden volgehouden. De helft van wat voor de Engelschen wordt aange voerd valt den Boeren in handen. Over de aanvoerders der Boeren zeide de heer Wes sels iMen kent de Boeren nog niet, bij hen is zulk een mate van onafhadkelijkheid en wilskracht, ieder aangeboren, dat de invloed -der generaals, der bevelhebbers, op de vraag van al of niet voortstrijden, van gansch ande ren aard is, dan die men in Engeland kent. De burgers willen nu vechten tot het einde, tot eiken piijs. En zelfs, wanneer de aan voerders eens anders wilden, zou dit niets baten 1" sleder Boer", zei de heer Wessels, »vecht voor zich zelf. Ieder man weet wat hij wil, Het verlies van een commandant als Krit- zinger bijvoorbeeld, is daarom wel treurig, natuurlijk, doch niet een onoverkomelijk verlies. De Wet en De la Rey de voortref felijke generaals zijn menschen zonder eenige, de minste technische opleiding, die slechts Hollandsch kunnen lezen, en van krygstechniek, in zgn. wetenschappelijker) zin, nooit eenige studie hebben gemaakt. Toch behalen zy de schitterendste zegepralen. Maar mocht het noodlot willen, onverhoopt, dat zij vielen, zei de heer Wessels, met dat onverzettelijk leuke van den echten, onver- winlijken en niet te ontmoedigen Boer, swel- nu, misschien zouden nog beteren hun plaats innemen Botha is misschien de eenige, die wat studie van krijgstechniek heeft gemaakt 1" Hofberichten. In welingelichte kringen wordt verzekerd, dat by de aanstaande kroning van Z. M. den Koning van Engeland, H. M. de Koningin zich zal doen vertegenwoordigen door HDr, Grootmeester J. E. N. Baron van Sirtema van Grovestins, wien zal worden toegevoegd HDr, adjudant en particulier secretaris, den kapitein-luitenant ter zee Jhr. J. A. G. van der Staal en bij de kroning van Z. M. den Kouing van Spanje, door Hr. Ms. Opperceremonie- xneester A. J. C. Baron van Pallandt Neerijnen, ■wien zouden worden toegevoegd Hr. Ms. adju dant, de kapitein R. J. Graaf Schimmelpen- ninck en de ordonnans-officier jhr. R. H. S. G. Six. V* pj, M. de Koningin heeft het bescherm vrouwschap aanvaard van de vereeniging voor Noordnederl. Muziekgeschiedenis. Naar men de bN. O." meldt geeft dr. A. J. Kronenberg te Doventer weer geregeld les in het Nederlandsch aan prins Hendrik. Gisteren arriveerde ten paleize 't Loo jhr. Van Suchtelen van den Haare, adjudant van Prins Hendrik. Onderteokening. Op 9 April 1902 heeft aan het departs" ment van Buitenlandsche Zaken de neder- legging plaats gahad der akte van bekrach tiging van do Vereenigde Staten van Amerika van het ter Internationale Vredesconferentie op 29 Juli 1899 onderteekende verdrag be treflende de wetten en gebruiken van den oorlog te land. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij bet departement van Marine ontvangen bericht is IIr. Ms. fregat Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee J. E, Sickens, 9 dezer Ie Aden aangekomen. Th. P. Yïrnly. -j- De heer Th. P. Viruly, lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland, die zeer ernstig ziek is, is weder ingestort. De toestand is hoogst ernstig. Nader meldt men ons Heden in den vroegen ochtend is te Leiden na een langdurig ziekbed doch betrekkelijk nog onverwacht overleden het oudste lid van de Eerste Kamer der Sïaten-Generaal, de heer Theodorus Petrus Viruly. Geboren te Rotterdam den 29 Augustus 1822, had de overledene deihalve den leeftijd van bijna 80 jaren bereikt. Sedert April 1SG5 had hij on afgebroken zitting in gemeld hoogste Staats college voor de provincie Zuid-Holland. Hij was oud-wethouder der gemeente Gouda en oud-hoofdingeland van het hoogheemraad schap Rijnland. De regeering erkende de verdiensten van dezen nestor der Nederland- sche staatslieden door zijne benoeming vroeger tot Ridder later door zijne bevordering tot Commandeur in de orde van den Nederland- schen Leeuw. -a Dir. Bel. Invoerr. en Accijnzen. Bij Kon. besluit is aan den ontvanger der invoeirechten en accijnzen en van den waar borg en de belasting op gouden en zilveren werken M. P. Troelstra te Groningen op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst ver leend. Congres Middenstand. Ook de minister van justitie aanvaardde het mede-eerevoorzitterschap voor het inter nationale congres van den middenstand op 3 en 4 September e. k. te Amsterdam. Geschiedenis der Statistiek. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een werk uitgegeven bevattende een geschiedenis der statistiek in het Koninkrijk der Nederlanden, niet in de beteekenis van de beoefening dier wetenschap, maar in de opgaaf der bronnen, waaruit men de statis tieke gegevens kan putten. In een eerste hoofdstuk wordt daartoe de organisatie dier statistiek behandeld en over 6 tijdperken, te beginnen met voor 1830, opgegeven wat er van overheidswege is ge daan tot het verkrijgen van practische gege vens. In een zevende paragraaf worden dan de Statistieke Congressen behandeld. Het tweede hoofdstuk geeft een overzicht der bronnen. Eerst de algemeene (Staatsblad, Staatscourant, Handelingen der Staten-Gene- raal, Provinciale- en gemeenteverslagen enz,) er. dan in 16 paragrafen de bronnen voor de statistiek van grondgebied, metereologie, be volking, onderwijs, armwezen, rechtswezen, gevangeniswezen politiewezen nijverheid, landbouw en veeteelt, handel, munt- en cre- dietwezen, spoorwegen, posterijen en tele graphic, scheepvaart, openbare werken en waterstaat, verkiezingen, financiën en defensie, en eindelyk in 17 over een aantal onder werpen van economischen en socialen aard (spaaiwezen coöperatie, verzekering, fondsen, woningen, loon en arbeid, werkloosheid, wel stand enz.) Er is een uitvoerig alphabetisch register aan toegevoegd. Ofschoon het overzicht uitteraard grooten- aeels officieele bronnen van statistiek ver meldt, is toch ook het voornaamste dat door particulieren op statistisch gebied is verricht niet onopgemerkt gebleven. Het vrije ruilverkeer. Verschenen is het jaarverslag over 1901 van de Vereeniging nHet Vrije Ruilverkeer". Ernstig wordt het daarin betwijfeld of de beginselen van den vrijen handel in handen der tegenwoordige meerderheid wel veilig zijo, maar tevens wordt herinnerd aan de omstandigheid, dat daaronder zich invloed rijke leden bevinden, die voor het goede recht der vrijhandelsbeginselen niet doof zijn gebleven, daarvan zelfs dikwijls openlijk heb ben getuigd. Het verslag herinnert aan een in Mei 1901 aan tal van kiesvereenigingen door het be stuur gezonden circulaire, waarbij financieele of andere steun werd aangeboden voor het beleggen van vergaderingen met het doel de zaak van den vryhandei te bepleiten, maar uit de omstandigheid, dat bijna geen enkel antwoord op die circulaire inkwam, blijkt, zoo meent het verslag, hoe weinig helder het besef was, dat in den uitslag der verkiezingen ook de bandelsstaatkunde van ons vaderland betrokken kon zijn. Een overzicht wordt voorts gegeven van den inhoud der in 1901 verspreide vlug schriften en herinnerd wordt aan de aan sluiting in November 1901 by de ïFédération libre-échangisle internationale", een bond, die voornl. in Frankrijk zal werken en reeds in den strijd om afschaffing der suikerpre- rniën zich geweerd heeft. Met vreugde wordt geconstateerd, dat ook de Nederlandsche regeering door haar mede^ werking aan de suikerconferentie de hand heeft gereikt aan hen, die de suikerpremiën afkeuren. In den loop van 1901 nam het ledental een weinig af, maar nog altijd is het 769, De nieuwe Drankwet. In eene aanstaande Dinsdag te 's Graven- liage te houden openbare vergadering, uitge schreven door de vereeniging van vergunning houders sOnderling Belang", en tot by woning waarvan alle Kamerleden zijn uitgenoodigd, zal de heer Bartman, voorzitter van den Bond van Vergunninghouders te Amsterdam spreken over »De nieuw te verwachten Drankwet". Christ. Hist. Kiezersbond. De Chr. Hist. Kiezersbond hield Dinsdag avond te Amsterdam onder het presidium van mr. Verkouteren oen propaganda-ver- gadering. Prof. dr. Domein Nieuwenhuis (Gron.) be toogde, dat de Chr. Hist, een eigen program hebben, wat echter niet uitsluit, dat men met geestverwanten kon medewerken tot verkrijging van een Chr. politiek. Spr. heeft vroeger als Christelijk liberaal, godsdienst en politiek van elkaar gescheiden, Later heeft hij ingezien, dat dit een onjuist standpunt was. Daarna verdedigde spr. de stelling, dat alle onderwijs gelyke rechten moet hebben. Wat gaat het den Staat aan, of op een school al dan niet gebeden wordt, als slechts aau de eischen van goed onderwijs voldaan wordt De desiderata van de verbonden Chr, partijen zijndat Gods naam niet worde voorbijgegaan in officieele stukkendat de banden van huweljjk en gezin niet worden geslaaktdat niet een gemeenschappelijk bezit in de plaats zal treden van den persoon lijken eigendomdat tegenover den misdadiger niet slechts zal worden opgetreden ter be veiliging van den Staat, maar dat de misdaad zal worden beschouwd en gestraft als een zonde, en dat de zondeschuld zal worden geboet; dat -in onze rechtspraak de straf rechtelijke verantwoordelijkheid, het funda ment van ons strafwetboek, gehuldigd blijve dat naar een behoorlijke Zondagsrust voor een iegelijk worde gestreefd; dat in ïndië rechtvaardigheid jegens de inlandsche bevol king worde betracht en de zending in geen enkel opzicht door de overheid worde tegen gewerkt dat in de sociale nooden worde voorzien, doch in Christelijken zin, en dat de overheid den strijd aanbinde tegen zedenbe derf, dronkenschap, godslastering en ontucht. Daarna verkreeg het woord de heer F. W. König uit Haarlem, Hy bestreed de opvat ting van tegenstanders, die de Christ.-Histo- rische partij reactionair en conservatief ge noemd hebben. Zij vragen heiliging van den Zondag, ver betering van het gezinsleven en in verband daarmede verbetering van woningen der lagere klassen en eerbiediging van de ouder lijke macht. Evenzeer vragen zij vrijheid van onderwijs en van arbeid voor de arbeiders, beperking van nachtarbeid en van arbeid van vrouwen en kinderen. De derde spreker was ds, J. J. vanNoort, van Amsterdam, die het bijzonder onderwijs besprak en de vrijheid van geloof en onder wijs een historisch verworven goed van de Nederlanders noemde. De voorzitter dankte ten slotte de sprekers. dat zich ten doel stelt, alle milicien-verlof gangers van '95 tot een vergadering op te roepen, ten eiude te trachten, door gezamen lijk optreden, het oproepen dier lichting niet te doen plaats hebben. Financieel Nieuws. Uit het verslag over 1901 van de naam- looze vennootschap sBeperkt Risico", tot verzekering tegen brandschade van weinig gevaarlijke plaatsen, op plaatsen waar water leidingen zyn, gevestigd te Groningen, blykt, dat op 31 Dee-mber 1901 van kracht waren 1142 polissen met f9.646.350 verzekerd kapitaal, waarvan in herassurantie f4.225.567. Dit is een vermeerdering van 60 polissen of f406,210 verzekerd kapitaal sedert 1900. Aan premiën werd geboekt in 1901 f 11006,73, tegen f 10428,22 in 1900. De winst- en verliesrekening sluit tot een be drag van 17,734,70'. STADSNIEUWS. Enquêtes. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap heeft besloten een enquête in te stellen naar den toestand van liet onderwijs in de vakken van art. 2 der Wet op het Lager Onderw'y's en Daar de wenschelijkheid eener wijziging van dat artikel, Het hoopt daardoor in een rapport een zoo getrouw mogelijk beeld te kunnen geven van den omvang van het onderwijs in de verschillende scholen en van de wyze waarop het, in verband met den beschikbaren tijd en het aantal leerkrachten, gegeven wordt, zoowel daar, waar het aantal klassen het aantal onderwijzers (essen) overtreft, als daar waar voor elke klasse een onderwijzer(es) is. Het Nederlandsche volk zal dan, naar de meening van het hoofdbestuur, kunnen be oordeelen, ol er reden van tevredenheid is met den bestaanden toestand, en de onder wijzers, of zij zich met de verkregen resul taten bij de omstandigheden, waaronder zij werken, verantwooid mogen achteu tegenover de ouders der leerlingen. Het hoofdbestuur heeft aan een commissie, bestaande uit de heeren G. H. van Daalen, C. F. A. Zernike en H. W. J. A. Schoolt, opgediagen dit onderzoek te leiden en deze heeft een vragenlijst gezonden aan ieder hoofd eener school met verzoek haar zoo mogelijk met het overige personeel te be spreken en haar te beantwoorden, terwijl ook antwoorden van klasseonderwijzeis met dankbaarheid aanvaard zullen woiden. Voorts heeft hetzelfde bestuur besloten een enquête in te stellen naar de wei king der Leerplichtwet, met het doei daarover een rapport uit te brengen tegen den tijd dat wijziging of intrekking dier wet door de Regeering wordt voorgesteld. Het doet mits dien een beroep op alle onderwijzers om aan de daartoe aangewezen commissie de onmis bare gegevens over het gehcele land te ver strekken. Als leiddraad zendt het hierbij een vragen lijst aan ieder hooid eener school met het verzoek haar zoo rnogeiyk met het overige personeel te bespreken en haar te beant woorden voor zijn schoolantwoorden van klasseonderwijzers zullen evenwel ook dank baar aanvaard worden. Volksbond. De Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik, zal zijn 29ste algemeene vergade ring houden te Groningen, op Maandag 7 Juli e.k. De lichting 1895. Te Rotterdam heeft zich een comité ge- vormdhvan personen, verlofgangers van '95, Naar wij vernemen zal in de vergadering der Commissie voor de gasfabriek en drink waterleiding te houden op Vrydag 18 April a.s. de nieuwbenoemde directeur dier inrich tingen de heer dr. W, II. van Rietschoten, geïnstalleerd worden. In het kerkgebouw der Ev. Luth. gemeente zal Zondag 13 April a, s. het vijftigjarig bestaan herdacht worden van het Ned. Luth. Genootschap voor In-en Uitwendige Zending. Daarb'y zullen als sprekers optreden ds. J. J. L. Duyvendak, ds. Joh. W. Pont te Utrecht en ds. C. F. Westerman te Amsterdam. Het zangkoor dier gemeente zal deze feest- vergadering opluisteren door het zingen van eenige nummers. Met zeer veel genoegen kunnen wy melden, dat ons door onzen afgevaardigde ter Staten- Generaal, den heer mr. O. J. H. graaf van Limbuig Stirum een baokbillet van f60 is toegezonden voor het Afrikaander Tehuis alhier. Wy hebben het geld aan het betrok ken comité afgedragen. Een knaap H. B. v. H., verdacht van diefstal van een blik met drop, is heden morgen door de politie aangehouden. Gisteravond is door de politie aangehouden de mandenmaker M. IC. verdacht van diefstal van een vloerkleed. Na opgemaakt proces-verbaal is hij hedeD weder in vrijheid gesteld. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 2 partijen schol, tong eo leng. De prijzen waren voor schol van af f0.30 tot fl.90, tong fl.30, leng vanaf fl,— tot f 1.571/2, alles per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. YLAARDINGEN. Nog wordt door B. en W, aangeboden een ontwerp-verordening regelende de heffing en een regelende de invordering van be grafenisrechten. In de memorie van toelichting wordt o.a. gezegd, dat het ter tegemoetkoming in de belangrijke kosten van uitbreiding en aanleg van de algemeene begraafplaats aanbeveling verdient de in vergelijking met elders hier geheven zeer geringe begrafenisrechten, in dier voege te verhoogen, dat hetgeen meer zal worden gevorderd, althans niet drukt op hen, die aan het ter aarde bestellen van hunne betrekkingen bezwaarlijk meer kunnen besteden dan tot nog toe van hen is gevorderd. 'Gisteravond had in de zaal Harmonie de 2e uitvoering plaats van de operette bWiI- lem BeukeLzoon" door den heer S. A. Maar- leveld met de leerlingen der zangklasse van den heer L. P. Gaillard. De uitvoering was allerkeurigt, zoodat het talrijk opgekomen publiek een aarigenamen avond beeft door gebracht. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het politie-bureaueen pakhuissleutel, waaraan een houtje gemerkt P. 36. Voorts aan de onderstaande adressen te bevragen: bij J. Hoogland, Maasboschstraat 31, een ledige porlemonnaiebij L. A.Yun- deiink, Waalstraat 30, een zilveren broche in den vorm eener Zeeuwsche knoopbij G. van Zanten, Prins Hendrikstraat 23, een zijden centuur; bij F. Dijkshoorn, School- stiaat 35, een zwart hondje. Kunst en Wetenschap. Lodewijk Mulder vierde gisteren zijn tach- ligsten verjaardag. Het was zijn uitdrukke lijk verlangen deze gebeurtenis geheel en al in den huiselyken kring te herdenken. Dit belette echter niet dat hem van heinde en ver blijken van hartelijke belangstelling be reikten, zoowel langs telegrafischen weg als per post, en in de middaguren door persoon lijk bezoek van zijn talrijke vrienden Prachtige bloemen sierden de salons van den schrijver vaa De Kiesvereeniging van Stellendijk. Bovendien kwam een deputatie uit het schilderkundig genootschap Pulchri Studio gistermiddag den tachtigjarige gelukwenschen. De jubilaris is, gelijk men weet, gesierd met den Nederlandsehen Leeuw. Rechtzaken,* De rechtbank te Rotterdam behandelde heden de uitlevering van 2 jeugdige Duit- schers II. Brenka en F. Börnewasser die zich te Elberfeld aan verduistering van M. 2500 hadden schuldig gemaakt en in de Boompjes te Rotterdam werden aangehouden nadat zij in 3 dagen reeds M. 2000 verdiii» terd hadden. Binnen U dagen zal de rechtbank deze uitlevering van advies dienen. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te ICage (Z.-H.) en te Hoog» loon de heer J. Hoogenraad, cand, te Scheve nmgen, R.-K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht deeft bsuoeaid tot kapelaan te Bornerbroek den heer q J. M. Winkel, tot assistent te Houten "den heer Th. J. M. Van Rossum, tot kapelaan te Etten deo heer J. W. J. Brandts, tol kapelaan te Veendam den heer J. G. Rüdin« tot kapelaan te Kabauw den heer C. Th. f Terhorst, tot assistent te Oosterholt den heet Chr. F. B. Van Rooyen, en tot kapelaan te Uithuizen den heer H, T. M. Hooglugt, Te («tal Irikks De j* paklni Eer ilaats leken Na jen een g Deinengd Nieuws. De werkstaking te Enschedé. De politie moest gisteren bij het gemelde relletje van den sabel gebruik maken. Nie mand werd echter gewond. Het meisje liet zich niet overhalen den arbeid te staken' waardoor het woeliger werd en versterking moest komen. De schuttery zal hedenavond weer dienst doen. Hed iroer I de rijck Gisl h vi dein eaen inrgei lureai n das De Wereldtoemt. Van een der reizigers uitgezonden door Tot d uitgever vaa de AVereldloerist" die zich ten doel stelt verhalen over reizen te verzamelen en aan zyn reiziger opdracht heeft gegeven aan de abonné's prentbrief. kaarten te sturen ontvingen wij heden zulk een mooi afgewerkte kaart uit Cairo, den 2den dezer verzonden. Tan de bloemlollenvelden, laand oord Bri iation Do iet po van di Snkele nn 4 Tengevolge van de verandering van den ileenei wind naar het Noorden wordt verwacht dat de velden niet 13 maar 20 April in vollen bloei zullen staan. Als het weer zoo bljjft zal de bloemenpracht mooier zya dan in de laatste vijf jaren. icfaeur 10 br< Men fraat 0 bij nd, 2 Het abeial enige Vruc verbli ferd Er eurd. Volg et va estaai ikri 1 De ïlscht in he Dubbele moord te Amsterdam. In den afgeloopen nacht is te Amsterdam eene afschuwelijke misdaad gepleegd, die van groote lafheid tevens getuigt. In perceel 37 in de Czoar Peterstraat woont sedert eenige jaren de winkelier in kruidenierswaren P. Brouwer, 60 jaar oud, en zijn nichtje Johanna Brouwer, oud 24 jaar. Brouwer was sedert eenigen tijd ver lamd door zenuwtoevallen, en reeds als hij uit moest, in een wagentje. Toen hedenochtend te 7 uur het dienst meisje Betje Peelman den winkel wilde binnengaan, vond zij de deur nog dicht, die reeds geopend was. Zy liep door een zijpoortje binnen en vond de beide menschen badend |™t£ in hun bloed met snijwonden aan den hals. Vreeselyk ontsteld liep het meisje bij den buurman, de heer C, van Dekker, binnen en toen werd ontdekt dat alles dooreen lag en hier een afschuwelijke misdaad was ge pleegd. Aan de achterzijde van het perceel was een trap, toebehoorende aan buurman Dekker en van haar plaatsje gehaald,1,tegen de ramen aan de achterzyde van perceel 37 gezet. De dadeis zyn vermoedelyk uit een gang in de Conradstraat over eenige loodsjes op de binnenplaats van perceel 35 en toen ver der gekomen. De bovenbewoners hebben niets gehoord en de misdaad was al voor 2 uur na midder nacht gepleegd toen de bovenbewoonster het bed had verlaten om naar de weersgesteld- geid te zien. De moordenaars hebben alle gouden en zilveren voorwerpen achtergelaten en slechts geld meegenomen, wat het onderzoek natuur lijk zeer bemoeilijkt. Een 1 kor jg, M erktu eft it Voorl uitlui Een aar ti it tot iaën. De n i te raid. ie wi Het het ilgens loden ur di Weder gevangen. Gistermorgen wist te Middelburg iemand die 6 maanden gevangenisstraf ondergaat,- doch te Midbelburg door den rechter-com* missaris moest worden gehoord, by het sta tion aan zijn geleiders te ontsnappen. Lang heeft de vluchteling echter geen pleizier van zijn vrijheid gehad, want hij werd reeds des middags op den Noordzee-boulevard te Vlis- singen gearresteerd. Ketelmuziek. Zondagmiddag hield een evangelist in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeent8 te Silvolde een rede, waarin de katholieke gods dienst scherp gehekeld werd. Dit wekte do verontwaardiging der katholieke ingezetenen en men vond aanleiding den spreker Maan dagavond voor het huis van zyn vader een serenade met ketelmuziek te brengen. Een diehto menigte die eerst na middernacht uiteen ging, was opgekomen, gewapend met potdeksels, gieters, enz., terwyi ondanks waarschuwing der politie, tal van ruiten ingeworpen werden. Ken familiescène. Te Rotterdam is in bewusleloozen toestand naar het Ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen zekere O. S., dia door eenige burgers in dien toestand in de Tweede Lombardstraat op de straat liggende werd gevonden met een ernstige verwonding aan het hoofd. Bij onderzoek bleek dat O. S, twist had gekregen met den zeeman H. M., den man van de vrouw, die het café De Vriend schap in de Tweede Lombardstraat co. 26 drijft. Met die vrouw leefde ook O. S. in goede verstandhouding en daarom eischte hij, dat de zeeman, teruggekeerd van zijn reis zyn eigen huis en vrouw zou verlaten om hem (O, S.) daar baas te laten. De zeeman en wettige man was hiertoe niet bereid, integendeel hy nam G. S. vierkant beet en smeet hem op de straat waar de reeds halt beschonkene toen gevallen is en zich ernstig bezeerd heeft. Zyn toestand is niet gevaarlyk. By I EClrisi igean »ever s ami t onz Te D hech it hij >rdt d eer n te Een 5 fust Een !gekoi E Vandi Roth tbielm De di ee faam, «one van dieid ten Jen 1 f bon Pat h "end s niet jfcb ca er di men

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2