I m w. No. 10825. S, Jaargang. Zaterdag 12 April 1902. De zaaiende hand. 1, Kennisgeving, Kennisgeving. Kennisgeving. URj. vordt nneu end ng gi li 29) in BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d a g c* 1 ij k s, rnct uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardïngen 1.25, Franco jer post fl. 4.65. Trjjs per week: Voor Schiedam en Vlaardi ngen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur |an het bureau bezorgd zijn. Bureau j Botcrstraat 68. Prys der Adverten tiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bq abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. .TS, DeBUBQEM CUSTER VAN SCHIEDAM, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele belasting o, 4 dezer gemeente, over het dienstjaar j)902 door den lieer directeur der directe be lastingen te Rotterdam op den 9Jen April 1902 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invorde ring is overgemaakt. i Vooits wordt bij deze herinnerd, dat een r verplicht is, zijnen aanslag op den bij de Vat bepaalden voet te voldoenalsmede dat beden de termijn van zes weken ingaat, binnen ■velke de reclames tegen dezen aanshg bohooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit, den llden April 1902. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. (laricliflngCA welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo. van C. H. WINDHORST, omvergunning tot oprichting- van een gistpnkkerij mei taskrnchlmachine van 2 paardenkracht, in het and aan den Singel no. 413, kadaster sectie I i0. 233 2o. van de Schiedamsche asphaltfabriek STEIN Co om vergunning tot oprichting van een fabriek tot het fabricceren van houtccment TH mastic voor daken en asphalt dakpapierii. pet pand aan de Bakkersstraat no. 17, kadaster rsectia L no. 405. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de •ecretarie der gemeente zijn tor visie gelegd dat op Vrijdag den 25sten April a.s,, des 'middags ten 12 ure, ton raadhuize gelegenheid zal weiden gegeven om bozwaren legen het too- staan van die verzoeken in to brengen en die Handeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, dia ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden April 1902. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. ensc! Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders wn Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen dat vermits ïtomain VAN IDA BOY—EID. Fausta haalde de schouders op en maakte «en grappig gebaar. «Als je nog eens tante zegt, dan word ik boos I" «Zult ge mij beschermen en helpen, al keurt ge mijn plan niet goed?" riep Ebba ^•angstig." Mr®, Fausta maakte met haar parapluie een beweging, als een kapelmeester die afklopt. «Daar denk ik niet aan 1 Ik maak geen inspraak op den grooten Frits te gelijken, «Int weet God, uiterlijk al niet, maar inner lijk ook niet. Maar dat moet ik je toch zeggen, dat men ieder op zijn manier zalig Wet jaat worden. Als je deukt, dat je je leven zoo moet inrichten, dan moet je het idoen al meenen alle tantes en ooms ook, je het anders moet doen." «Maar kijk daar komt je mand. Is dat alles Ebba knikte. Men. reed weg. Alles was zoo anders, dan nt Pf' Ffiba gedacht had. Die mooie, elegante vrouw j®ast haar drukte haar terneer en had toch Zoveel macht over haar, wanneer ze ernstig «1 zuiver Duitsch sprak. En dadelijk daarop 'ween ze, in een Weensch dialect, dat ze °P het tooneel zeker aangenomen had, alles weer van de lichtste en vroolijkste zijde op l« nemen. itterdu I ele in»- -3Vï uri i 14.3' lOüBÜ het deskundig onderzoek met betrekking tot de aanvraag van de Weduwe C. KEMP, om vergun ning tot oprichting van een hcrslelplaats van koper-, lood- en zinkwerk cn p I a a t s i n g van een gasmotor van 2 paardenkracht, in het pand aan do Schie no. 4, kadaster sectie B no. 1320, nog niet geöindigd is, hun College heden besloten heelt de beslissing ovor genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, den llden April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris, WIJTEMA. AliWKMJEKIf ©VERZICHT. SCHIEDAM, 11 April 1902. u 1 d A f r I k a. Schalk Burger en zyn reisgenooten zijn op weg naai',Klerksdorp, waar de vredesonder handelingen met Steijn zullen worden voort gezet. V Brodrick verklaarde gisteren in het Lager huis «Kitchener heeft mij medegedeeld, dat de Transvaalsche vertegenwoordigers, waar onder Schalk Burger, Reitz en Lucas Meyer, te Klerksdorp zijn aangekomen, waar Botha zich bij hen heeft gevoegd. Steijn, da Wet, de la Reij en drie leden van de vroegere regeering van den Oranje Vrijstaat zyn ook naar Klerksdorp gegaan, waar zij gisteren zijn aangekomen. (Toejuichingen.) Er is geen mededeeling van de Boerenleiders ontvangen, behalve wat betreft het verleenen van vrij geleiden aan hen, die de bijeenkomst bij wonen." Chamberlain zeide gisteren in het Lager huis: «Ik weet niet of het vrijgeleide voor een bepaalden lijd is gegeven, maar het zal on getwijfeld uitgestrekt worden tot den duur der onderhandelingen. Na afloop zullen de afgevaardigden recht hebben naar hun respec tieve districten terug te keeren en op dit oogenblik komt de kwestie van verbanning niet aan de orde." Black vroeg of Schalk Burger en de anderen bloot stonden aan verbanning als zij na hun terugkeer binnen hun eigen liniën worden gevangen genomen. Chamberlain antwoordde, dat de procla matie van ki acht blijft. Omtrent de omstandigheden, waaronder lord Methuen gewond werdvertelt een korporaal van liet Noord-Lancashire-regiment het volgende Lord Methuen bleef bij de kanonnen, waar hij had helpen vuren, totdat geen man van de bediening over was. Toen begaf hij zich naar de positie van de Lancashire's. Terwij! hij daar stond, kreeg hij^het eerste schot in de rechterzijde. Hij wilde zyn paard bestijgen, doch het dier kreeg een kogel in liet been. Kort daarop ontving lord Methuen de tweede wonde," in de dij, die hem deed nederstorten en onmiddellijk daarna werd zyn paard gedood en viel het lyk op den generaal, die daarbij het been brak. Een In de nummersdie Dinsdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde feïeêia® opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere, telefoon Ko. 123. geneesheer die naar zijn wonden kwam zien, werd op de plaats doodgeschoten en zoo moest de bevelhebber blijven liggen, totdat zijn lro°pen zich hadden overgegeven. Uit Johannesburg wordt gemeld dat lord Methuen goed vooruit gaat. V* In het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden is een motie aangenomen, voor gesteld door Sluzer, waarin de minister Hay wordt uitgenoodigd over te leggen het i opport van den gouverneur (van Louisiana) Hoard en alle andere correspondentie betref fende de vestiging van een Engelsch depot van oorlogsbenoodigdheden nabij New-Orleans en de verscheping van paarden. Crowder, de officier die belast is met het onderzoek naar den fnestnnd te Chalmette, heeft zijn arbeid begonnen. Men gelooft dat het onderzoek geheim zal zijn. De verscheping van paarden en muilezels gaat door. Het lijk van Cecil Rhodes is begraven. Te Boeloewayo werd door den bisschop van Mashonaland een eenvoudige lijkdienst ge houden, waarbij een duizendtal blanken uit alle deelen van Rhodesia tegenwoordig waren. Daarop werd het lijk in een optocht van achthonderd meter lengte naar de Matoppo- heuvels overgebracht. Plotseling vroeg Fausta «Heeft je verloofde of liever doctor Andreas Alteneck je gezegd, dat wij elkaar kenden »Ja, hij sprak er eens vluchtig van. Maar eergisteren, toen uw cadeau voor Ilelene aankwam, meende hij, dat gij u die korte kennismaking zeker niet meer heiinnerdet." Fausta begon te lachen. i>'Voortreffelijk 1" riep ze, blijkbaar zeer goed geluimd, «prachtig Maar kijk daar eens de kazerne. Doe je oogen wijd open In Berlijn moet men kijken, aldoor kijken Daar de Königplatz." Ebba keek naar buiten, om gehoorzaam en beleefd te zijn. Alle gebouwen op de wereld waren haar onverschillig. Zijn jullie boos van elkaar gegaan vroeg Fausta. «Neen. Ik heb niet eens geweten, dat ik hem niet meer niet meer zien zou eergisteravond op Ilelene's bruiloft." Fausta keek haar scherp aan, zag dat alle kleur uit haai- gelaat week, hoorde baar stokkende stem. «Ilm liet ze hooren. En dan plotse ling weer zoo geheel onverschillig: «Ilelene heeft wel zoo iets als een lot uit de loterij getrokken. Nu, het jonge paar zal zich hier ook wel eens vertoonen." »0p den terugweg van hun hmvelijkreis komen ze door Berlijn," zeide Ebba vroolijk lachend, Ach, daaraan had ze nog niet ge dacht 1 Aan liet wederzien van de zusterlijke speelkameraad har er jeugd I "Wat een troost, wat een heerlijk vooruitzicht «Ik kon niet weten, dat je als een ge knakte lelie hier zoudt aankomen," zeide Fausta weer, sen nu lieh ik van avond twee gasten. Dat zult ge wel niet aangenaam vinden." België. Be sfcmrcchfbctircglng. Brussel. De incidenten van Woensdagavond hadden in de geheele stad een groote ongerustheid teweeg gebracht. Het buitengewoon militair vertoon gaf de stad een bijzonder aanzien. Te St. Josse en Sehaerbeek werd vee! gepraat over de maatregelen door de burge meesters genomen, die samenscholingen ver boden hadden. Reeds in de vroege morgenuren hield het Party bestuur der socialisten een vergadering waarbij het volgende manifest opgesteld is. «Medeburgers 1 De beweging tot verkrijging van het algemeen kiesrecht is in een be slissende periode getreden. Het parlementaire debat is op 16 dezer vastgesteld. Het hangt voornamelijk van den volkswil af dat het uitloopt op het erkennen van politieke ge lijkheid, geëischt door alle sociale groepen om tot verzoening en vooruitgang te geraken. De regeering, opgestookt door de reaction- naire meerderheid, maakt zich gereed tot de ontfutseling (escamotage) der motie, door de geheele oppositie, liberalen van alle richtin gen, socialisten en chr.-democraten voorge steld. De katholieke bladen hebben dit ongelooflijk feit vermeldhet ministerie zou de geweten loosheid en uitdaging zóó ver voeren, dat zij zich zou verzetten tegen de inbehandeling- nemiog van het revisie-ontwerp en dat zij niet zou toelaten dat de Kamer zich voor of tegen het algemeen kiesrecht zou uitspreken- ten einde den katholieken afgevaardigden de gelegenheid te geven zich te onttrekken aan de verantwoordelijkheid van hun houding." «De werkliedenpai tij isoveituigd alle kalme en verzoeningsgezinde propagandamiddelen uitgeput te hebben. De meest gematigde libe ralen hebben zulks erkend. Om het land te redden door een hervor ming, die de regelmatige ontwikkeling van onze democratische instellingen moet ver zekeren, is een krachtige onafgebroken poging noodig, die steeds tot de overwinning van Recht en Rechtvaardigheid geleid heeft Terwijl doze motie opgesteld werd, ver klaarden zich eenige soldaten (80) voor de socialisten. Bij het uiteengaan der Kamer werden de soc. leden luide toegejuicht en in optocht naar de verschillende stations geleid. Onder weg werden eenige geestelijken en soldaten lastig gevallen. Met het oog op te verwachten ongeregeld heden in de avonduren waren de burger wachten te St. Gilles en Sehaerbeek opge roepen evenals twee jager batnillons te Brussel. In den avond luelden de socialisten een bijeenkomst in de open lucht, voor het «Mai- son du Peuple". Van het balkon spraken de socialistische afgevaardigden Defnet en Delbastee het publiek toe. Zij noodigden de menigte uit om de kalmte te bewaren, wat tot levendige protesten aanleiding gaf. De sprekers gaven den werklieden den raad zich voor te bereiden op een algemeene werkstaking op aanstaanden Dinsdag. De burgemeester van Brussel besloot de betoo ging te verbieden, maar ondanks dit besluit vormden zich verschillende optochten. De socialisten, met muziek aan 't hootd, organi seerden een zeer talrijke demonstralie, die uit het «Maison du Peuple" trok, Bij het pas- seeren van de Madeleine, in do Rue Made leine weiden ruiten ingeworpen. Op het plein voor het stadhuis werd door de mani festanten gefloten. De optocht trok daarna naar den Boulevard du Centre. Een talrijke macht politie, gendarmerie en burgerwacht, die inderhaast bijeengeroepen was, houden het deel der stad bezet dat als «neutrale zone" wordt beschouwd, en waarin het koninklijk paleis en Je woningen dei- ministers gelegen zijn. Verschillende afdeelingen socialistische troepen trokken door de stad. Een troep, die poogde den faubourg de Sehaerbeek op te trekken werd daarin belet door de burger wacht, die bij het naderen der betoogers de geweren velde. In enkele straten van liet centrum der stad werden ruiten veibiijzeld. Op de Place Rouppe deden de agenten een aanval op de betoogers, die enkele revolverschoten losten. Een manifestant werd gewond door een sabel houw. Verschillende personen weiden gear resteerd. De troepen bleven door de stad trekken, waarbij enkele minder ernstige bot singen met de politie plaats hadden. Een heftige botsing had plaals tussclien manifestanten, en gendarmes en politie in de Rue Minimes, bij het «Maison du Peuple". De gendaimes schoten op de manifestanten en er werd van de bajonet gebruik gemaakt. Er waren tal van gewondendrie maniles- tanten, die ernstig gewond waren, werden naar bet bureau van politie overgebracht. Vele anderen zijn in het hospitaal opgenomen. De manifestanten wierpen met straat- steenen naar de gendarmes wat tot hun opti eden aanleiding gaf. «Ik ben geen geknakte lelie," sprak Ebba beleedigd. «Ik zal wel toonen, dat ik sterk ben." «Bravoriep Fausta. En Ebba wist weer niet of dat lof of spot was. «Ik woon drie trappen hoog. Maar mijn huis is aardig. Zonnig, luchtig een pret tige straal, in een paar minuten is men bij het kanaal en in een kwartiertje bij de dier gaarde." Ebba werd plotseling verlegen. Het schoot haar te binnen, dat er financieele vragen te regelen -waren. In geen geval zou Fausta zoo rijk zijn, dat het er voor haar niet op aan kwam, plotseling een persoon meer aan tafel te hebben, Hoe zou men dat nu ter sprake brengen, zonder onkiesch te zijn? Oveval stootte ze op moeilijkheden Ook de eenvoudigste, zelfs de ingebeelde, namen een groote afmeting aan. In de Kurfürstenstrasze voor een groot huis van vier verdiepingen hield het rijtuig stil. Fausta betaalde en haalde door een vriendelijk woord den koetsier over, de kof fers boven te brengen. Op de trap vertelde ze Ebba, dat deBer- lijnsche koetsiers een soort menschen waren vol humor, goedhartigheid en eerlijkheid, en dat ze daarom zoo te zeggen iederen koetsier het hof maakte. Toen zeide ze dat Ebba nu slechts brood en thee kreeg, daar liet 's avonds een warm souper zou zijn. En toen was men eindelijk boven. Ebba was geheel buiten adem, Fausta, die aan het trappen klimmen gewend was, heel gewopn. Het huis was klein. Aan het eind van een donkere gang lagen de keuken en de Van de Rue Minimes begaven de mani festanten zich naar het «Maison du Peuple" waarbij de door de gendarmes herhaaldelijk schoten weiden gelost op de betoogers. Toen ontstond daardoor een hevige strijd gendarmes en politie raakten handgemeen met de betoogers. Meer dan honderd schoten werden aan weerszijden gelost. In de ambulance, ingericht in het «Maison* du Peuple" werden meer dan 30 gewonden verzorgd, waaronder vele vrouweo en kinde ren. De betoogers poogden de straat af te sluiten. De werkzaamheid der journalisten was zeer moeilijk en gevaarlijk bij de heer- schende verwarring. Tegen middernacht scheen de wijk in de buurt van het Maison du Peuple, bijna in opstand. De manifestanten hadden de tram rails opgebroken en een soort van barricade gemaakt voor liet Maison du Peuple om het binnendiingeo der politie tegen te gaan. Met groote moeite slaagden de politie en de gendarmeiie er in de Rue Stevens (waar bet Maison is) te doen ontruimen. Ook het Maison du Peuple, waar binnen de betoogers een wijkplaats hadden gezocht, werd door de politie ontiuimd. Gent. Tegen 7 uur was de omtrek van het sta tion zwart van de menschen. De zeer opge wonden menigte werJ op een afstand gehou den door sterke afdeeliogen politie en gendarmerie, en verschillende escadrons lan ders. De politie en gendarmerie hadden ook andere punten in de stad met sterke afdee lingen bezet. In afwachting van den terugkeer der af gevaardigden, die uit Brussel moesten komen, zongen de socialistische betoogers, die de straten vulden, revolutionnaire liederen. De menigte bracht een ovatie aan het leger. Op het oogenblik dat de afgevaardigden uit den trein stapten, brak een ontzettend gelier los. De socialistische afgevaardigden Anseeleen Couibier werden door de socialisten toege juicht: de katholieke afgevaaidigden werden door de politie en de gendarmerie naar hunne woningen geleid. Enkele straten ston den zoo vol menschen, dat de cavalerie ver plicht was in draf te gaan, wat aanleiding gaf tot botsingen, waarbij enkele menschen gekwetst werden. Alle officieele gebouwen werden nauw be waakt door de politie. Patrouilles liepen door de straten. Vele personen werden gearresteerd wegens het aanheffen van oproerige kreten. V Antwerpen. Evenals de vorige dagen had er bij den terugkeer der Kamerleden een manifestatie voor het algemeen kiesrecht plaats. Daar de cleiicalen in tegengestelden zin manifesteer den, ontstond er een vechtpartij, waarbij verscheidene personen min of moor ernstig gewond werden. V I, u i k. Een zeer talrijke socialistische betooging trok gisteravond door de stad. Meetings in de open lucht hadden plaats, waarop de rede woonkamers, evenals Fausta's slaapkamer. Aan den voorkant, aan de straat, was een groote zaal, een eetkamer, waarin ongeveer zes personen konden middagmalen, en een kamertje, waar Fausta's schrijftafel en boe kenkast stonden. Daar bevond zich ook een breede divan, waarover nu een kleed lag. Deze zou echter, zoodra de gasten dien avond weg waren, tot bed worden ingericht, zeide Fausta. Tot zoolang mocht haar gast haar eigen slaapkamer gebruiken, om zich wat op te knappen na de reis. Ze bood dezen divan Ebba dadelijk aan als verblijfplaats, zoolang als haar goed dacht. Maar Ebba was te verdrietig om te kun nen schertsen. Dat ze niet eens een kameitje voor zich alleen had, scheen het gevoel van verlatenheid nog te verhoogen. Tranen kwa men haar in de oogen, maar ze drong zo dapper terug. Fausta liet haar het geheele huis zien. Dit was met goeden smaak, eenvoudig inge richt en kreeg slechts door een paar schoone draperieën en een paar goede copieën van antieke beeldhouwwerken, een schilderachtig aanzien. Het beste stuk daaronder was een Psyche van Capua in marmer; de ongeveer bij het midden afgesneden schoone romp, en het bekoorlijke, zijwaarts ziende hoofd, kwa men voordcelig uit tegen den donkeren achter grond van stof. Maar Ebba was te verstrooid, om dat op te merkenniet eens de slaap kamer met hare vroolijke meubüeeiing van wilto meubels, groenachtige stoffen en haar vele spiegels, kon haar een vriendelijk woord van waardeering ontlokken. Fausta scheen ook in het geheel geen lof spraken over de behaaglijkheid van haar woning te verwachten. Ze hielp op een moe- 1 derlijke en toch dienstwillige manier haar gast, bij het uitpakken van het allernoodigste. Misschien was dat helpen slechts een voor wendsel, om Ebba aan het spreken te krijgen. Ze speelde het klaar, met een geheel onbe vangen gelaat, Ebba de geschiedenis van haar verloving en liet plotselinge afbreken daar van, af te vragen. En het deed Ebba goed, daarover te spre ken. Ze sprak eindeloos eindeloos. Het was voor haar een onuitputtelijk onderwerp. Ze werd niet moede daarover te spreken. En ze verwonderde er zich ook niet over, dat Fausta met onuitputtelijk geduld toehoorde. Bij de thee sprak ze er weer over en nam slechts af en toe een kopje, als Fausta haar daartoe aanmaande. In het salon, warm verlicht door een Iiooge lamp, waarom een kap, zaten ze voor den haard. Achter de mica gloeide het stil met een rooden gloed. Van de straat drong geen geluid naar boven. «Nu", zeide Fausta eindelijk, «ik zie, dat bij dezelfde is gebleven van weleereen bewonderenswaardig karakter, rein, trolsch, volhardend tot koppigheid toe en toch vol goedheid zieh verbeeldend, dat een man zekere dingen voor zich alleen moei hebben, om de baas te blijven, En met al de klein geestigheid van vijftig procent onzer Duil- sclie mannen. Ik vermijd opzettelijk het woord vooroordeel. Dat maakt de zaak niet anders, We hebben in Duitschland geen algemeene beschaving, maar alleen beschaafde kringen, geen maatschappij, maar alleen maatschappijen. Geen enkele begrijpt en waardeert de waarde van de andere. Mijn beroep en mijn neiging tot onderzoek heb ben mij in alle mogelijke kringen binnen geleid. Zonderlinge feiten kon ik daar con- stateeren. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1