I 56"* Jaargang. Zondag 20 en Maandag 21 April 1902. lï* No. 10832. Eerste Blad, iF. De zaaiende hand. Ihs f N *.60. 4 Weekmarkt Schiedam. Kennisgeving. Gemeente-Gasfabriek - Schiedam, o is e as. BUITENXAm V V* Jzen ie soori delijki US. men. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Pros per kwartaalVoor Schiedam en VlaartTingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiên voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een jan bet bureau bezorgd zijn. uur Bureau Boterstraat 69. «I <A| fl Burgemeester on Wethouders *;ian Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat uit gooide van het Israëlitisch Paaschfeest, de markt in plaats van Maandag 28 April a.s. g lal worden gehouden op Woensdag den 30 April o.s., des voormiddags van 812 are voor varkens etc. en voor hoornvee van Eb—12 ure; en dat die vallende in de Pink- ïierweek, in plaats van 19 Mei zal worden gehouden op Woensdag 21 Nel a.s. op dezelfde uren. Schiedam, den 19dcn April 1902. Burgemeester en Weihouders voornoemd Mr. W. H. JANSEN, W.-B. Be Secretaris, WIJ TEM A les», its", c oneu, np", sy's, leu Pro- «ure, 1.37, JAARMARKT of KERMIS. Burgcsieestcb en Wethouders van Schie dam, doen te weten dat, indien bijzondere omstandigheden dit niet wletten, de J aarmarkt of ICevmis aldaar Al aanvangen op MAANDAG den 7der. JULI e k., in eindigen op ZONDAG, den l3den JULId. a. v. dat de loting tot regeling der plaatsen voor hen, lie zirh, overeenkomstig art. 47 der verordening au 20 Juli 1881, binnen den vastgestelde» tijd lebben .aangemeld en wier toelating door hun (dlege kan worden vergund, zal geschieden ten r.erstaan van den daarvoor aangewezen gemeente- mbtenaar, in tegenwoordigheid der aanvragers, .saneer die zich daartoe aanmelden, aan liet kan- oor bij de buitensluis, Hoofdstraat no. 2, op Vrüdajï den 27sten Juni ;v. s., des voormid- hgs ten ÏO «re, of zoovee! later op dien dag, als oor sommige rategoridn zal worden noodig geacht ilat de vootloopige betaling van het verschuldigde ioor de plaatsruimte, op den openbaren gemeente- irond, gedurende de jaarinaikt of kermis, in te lemen, geschieden moet ten kantore van den ge- reen to-onU.mger, Tuinlaanno. 50, dagelijks ge pild van 92 ure, uitgezonderd de Zon-, Zater- ïi algemeen erkende Christelijke feestdagen, vóór if op den 2Jln J uni e.Ir., uiterlijk tot des na- mddags ten 2 ure, na welken tijd niemand meer ot do loting wordt toegelaten, terwijl de teruggaaf lozer gelden alleen wordt verleend, indien aan Burge- neester en Wethouders is gebleken, dat de belang- ïobbende, door omstandigheden onafhankelijk van ii|n wit, van de plaats geen gebruik heeft gemaakt dat aan hem geen plaats wordt toegestaan Tot toepassing van het verschuldigde marktgcld, bedoeld b ij art. 2, 1 i 11. B Jer verordening op de heffing van inarktgeld, van tien lsten Mei 1 90 0, in 11 o n belanghebbenden zich moeten andct'worpen aan de bepaling, dat urn vvege do gemeente wordt beslist lot welke categorie de inrichtingen behooren te worden gerangschikt; dat met het opzetten der kramenspellen, tenten !nz. kan vvoiden aangevangen op Woensdag, den In Juli e.k., terwijl de door de verschillende «nvragers bestemde standplaatsen niet langer voor 6. Roman VAN IDA BOY—ED. En toch had Ebba liet onbestemde ge- Mi, bewaakt en geleid te worden, zij het ut aan losse teugels, zij het ook door den «el natuurlijken invloed van een rijpen ;eest op een gistende. Ze waren ook te veel awen, dan dat de jongste zich geheel vrij ion houden van den invloed der oudere. Meren middag aten ze samen alleen. Dan saren ze beiden wat moe van den arbeid iH spraken weinig, ook zag Fausta er dan 'ermoeid, dikwijls oud uit. Maar 's avonds leefde ze op en werd zij teer jong. Ze was een gezellig mensch en ag dikwijls gasten bij zich. Onder dezen kwam en jonge beeldhouwer het drukst, een mooie mge man met blond krullend hoofdhaar, af dik op het voorhoofd vielhij had blauwe ogen. Hij heette Vilm. Of hij een voornaam had, !Ui of dit een kunstenaarsnaam was, wist ion niet recht. Zeer groot gedrukt en ver te stond dit «Yilm" op zijn enorme visite ren. Altijd wei'd hij slechts met het ®je Vilm voorgesteld. Hij had het relief gemaakt, dat Fausta «ene als bruidsgeschenk had gegeven, en "sen daarvoor de kosten van het marmer bekend. Men zag het dadelijk, dat liij verliefd was Fausta. 2e liet het zich" op liaar lachende en ge- hen zullen worden opengehouden dan tot den 7n Juli e.lr., des middags ten 13 uie: dat over do plaa.sen, welke op dat tijdstip naar hotooideel van Burgemeester en Wethouders nog niet op vol doende wijze zijn in gebruik genomen, ten behoeve van anderen kan worden beschikt, en dat zij, die voor die ruimte plaatsgeld hebben betaald, in dat geval genoegen moeten nemen met de plaats, die nun nog zal kunnen worden aangewezen dat de kramen, spellen, tenten enz. zullen moeten zij» afgebroken en weggeruimd uiterlijk op Woensdag den 1 (Sden Juli 1902; en dat zij voorts belanghebbenden herinneren aan de bepalingen, voorkomende in de bovengemelde verordening van 29 Juli 1881, in het bijzonder aan art, 48, luidende «liet wordt aan Burgemeester en Wethouders overgelaten, om, ook op tijdig gedane aanvragen, al dan niet eene toelating te veiieenen, in elk geval niet anders dan tot wederopzegging, ook gedurende den tijd der Kermis," Schiedam, den 19den April 1902. Burgemeester en wethouders voornoemd, Mr. W. IJ. JANSEN, W. II. De secretaris WUTEMA. dan de ticpaling der vei ordening, dat da Kermis aanvangt op Maandag zal streng de hand morden gehouden, zoodnt op don ln Zondag der maand Juli alle publieke vermakelijkheden zijn verboden, De COKES voor het eerstvolgend contruct- jaar, beginnende I Juli n.s., wordt ver krijgbaar gesteld h 45 Cts. per HL op de Fabriek. Aanvragen voor contract van minstens 1000 HL worden voor 30 April inge wacht bij den Directeur. AL.ttKMEE2ï OVERZICHT. SCHIEDAM, 19 April 1902. Zuld-Afrlka. Balfour verklaarde gisteren in het Lagerhui®, dat Milner en Kitchener twee bijeenkomsten hebben gehad met de Boerenvertegenwcor- digers. Kitchener heeft op hun verzoek, of schoon om militaire redenen een wapenstil stand weigerende, er in toegestemd faciliteiten te verleenen voor de veikiezitig ezi bijeen komst van vertegenwoordigers der verschil lende commando's om den toestand te over wegen, De Boerenleiders zijn te dien einde uit Pretoria vertrokken. Men verwacht niet, dat de gedachtenwissefiugen binnen minder dan drie weken kunnen hervat worden. Reuler's Agentschap verneemt, dat de ver zekering als zouden de Boeren vertegenwoor digers op voorstel der Engelschen binuen de Britsche iinieën zijn gekomen, volkomen on juist is. De vertegenwoordigers der Boeren handelden geheel en a! uit eigen bewegiog, en dit wordt opgevat als een bewijs van hun oprecht verlangen naar een finale oplossing door middel van vreedzame onderhandeling. De ministerraad zoude gisteren om 12 uur weer bijeenkomen, maar den ministers werd nadige manier welgevallen. Was er tusschen hen echter sprake van Vilm's kunst, dan werd ze zeer ernstig en hield een groote toekomst voor ooger.. «Een man van uw talent." »U, die zich zoo van de anderen onderscheidt," »van u verwacht men een nieuw tijdperk in de beeldhouwkunstvan de nieuweren is alleen Adolf Hildebrand misschien uwsge- lijke" si maar ik bid u, een dergelijke opdracht ligt zoo ver beneden u, men had het in het geheel niet moeten wagen, ze u op te dragen." Zoo ging het steeds door. «Is hij werkelijk van zooveel betcekenis vroeg Ebba eens, toen de gasten weg waren en zij samen vlug opruimden. «Wel neen. Een aardig talentje, om vooral vrouwenkoppen wat gracieus te schikken, veel meer zeker niet," zeide Fausta. «Maar maar waarom maak je hem dat dan wijs," riep liet jonge meisje, «je ver giftigt hem l" «Waarom laat hij zich vergiftigen!" meende de andere rustig. «Maar hoe kunt ge je macht over hem zoo misbruiken «Schat om tot het rechte bewustzijn van zijn macht te komen, moet men ze wel eens misbruiken 1 Ik zal je eens iets zeggen," sprak 'Fausta, op de leuning van een gemak- kelijken stoel plaats nemende, terwijl ze met de rechterhand de rugleuning omvatte en haar linker gebaren maakte bij het spreken, »ik heb altijd de mannen daardoor beheerscht en het genot van ndjn heimelijke meerder heid, ja zelfs der verachting gehad, terwijl ik bemind werd of soms zelfs beminde, dat ik hem met vleierij vergiftigde. Dat gif raakt een mensch nooit meer kwijt uit zijn bloed! medegedeeld, dat de bijeenkomst tot op een ander uur op gisteren was verdaagd, omdat er geen telegrammen uit Zuid-Afrika waren aan gekomen. De sTemps" bevat een telegram uit Londen van gisteren 2.50 n.m., wnarin staat, dat het telegram' van de «Daily Mail", hetwelk mede deelde, dat Milner gemachtigd was den Boeren een of twee zetels aan te bieden in den Uit voerenden Raad van de toekomstige regeering tot aan de invoering van den verantwoorde lijken regeeringsvorm, overeenkomstig de waarheid is, evenals liet bericht, dut de Boeren de Engelsche voorwaarden aannemen behou dens enkele bizondere punten, die nog gere geld moeten worden. Kolonnes, die uit het Westen terugkeer den, vormden een linie van tusschen de 05 en 80 K.M. lang over den hoek tusschen de Vaal en de Schoonspruit-blokliuislinie. Zij veegden de ingesloten streek schoon en maakten daarbij 64 gevangenen. «Central News" seint uit Klerksdorp bij zonderheden over den tocht vr.n generaal Ian Hamilton tegen liet commando van De la Rey. Veel nieuws staat daarin niet. Wij tee kenen eruit aan dat den avond van den 'lOeD de Britsche colonnes een onafgebroken iir.ie vormden van de samenvloeiing van de beide Haitrivieren tot Strjjpoort. Den volgenden morgen werd voorwaarts getrokken, maar nauweljjks was kolonel Kelcewich's colonne op marsch of de voorhoede werd omver ge reden door acht- tot negenhonderd Boeren die in vollen galop over open terrein kwa men aanrennen en eerst door de hoofdmacht tot wijken werden gebracht, toen zij vlak bij de vuurlinie waren. Bij de achtervolging der wijkende Boeren werden zestig man gevangen genomen. LafEan seint uit Bloemfontein dat de spoor weg van Bloemfontein naar Sanna's Post klaar is. Er ligt een tijdelijke brug over de Moddeirivier, liet plan is de lijn door te trekken naar Taba'nchu. De nieuwe spoor opent de «graanschuur van Zuid-Afrika" voor de groote centra. V* De dagelijksche verliesiijst bevat weer op gaven over Rooival*1 doode, 5 vermisten en 24 gewonden. Verder worden verliezen gerapporteerd bij Diamant Mijnen 14 April, bij Kroonstad 14 Aptil, Weltevreden 14 Aprjl, Kaiïerkop aan de lijn naar Middel fontein 15 April (1 doode, 1 kapitein en 3 man gewond), tusschen Zoulpnn en Devon- dale 14 April (2 gewond bij ongeluk), Nieuw Denemarken (Z.-A. R.) 14 April (overste VVing gekwetst door een val vau zijn paard). Pearson voltooide gisteren zijn getuigenis voor Crowder. Hij gaf de namen op van di ie Amerikanen die door Engelsche officie ren waren aangezocht om dienst te nemen in het Engelsche leger. Dat kruipt steeds voort en breekt altijd weer in zweren uit. Dat veroorzaakt de arroganten, de opgeblazenen, de zelfingenomen. En als ooit een man dacht, mij leed aan tc doen mij, de vrouw, volgens der mannen aard, dan had ik hem vooruit al daarvoor gestraft, en zelfs zonder dat hij het bemerkte." Haar gelaat straalde van trotseh zelfbe wustzijn. Het jonge meisje was verschrikt. Ik kon niet begrijpen, wat ze hoorde. Een vreeselijke gedachte kwam bij haar op. «En hem hel) je hem ook vergiftigd riep Ebba en stond met gevouwen handen voor Fausta. Deze gleed van haar stoel af en zeide sliet is laat. Ga naar bed En ze draaide plotseling de lamp uit. »0, gij bracht Ebba sidderend uit. Toen voelde ze, dat in de duisternis twee armen haar omvatten en een zachte stem fluisterde haar toe: sHem nietHij liet zich niet vergiftigen. Ik zag hem daartegen strijden. Hij overwon. Hij was een man i En deze was je in de hand gegeven. Je iiadt de bekrompenheden in en om hem kunnen veranderen. Maar je waart onverstandig. Jullie samen o jullie had iets volmaakts kunnen zijn je weet, wat ik onlangs zeide lievig snikkend verborg Ebba haar gelaat, tegen den schouder van Fausta. »Nu," sprak deze troostend «dat is voorbij. Tracht slechts in datgene, wat je vergueding zijn moet, iets volkomens te worden. Dan kunt ge nooit ongelukkig zijn. Dat zou treurig zijn, als er geen geluk denkbaar ,was zonder den man." Ebba wilde wel eerlijk beproeven iets vol komens te worden, maar ze stond dikwijls Prijs der Advertentiên: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiên bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde htl&it!,# sscüisarlmniLëtn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïiaterc. Telefoon Sfo. 123. België. De stemrechtiicweging. De laatste Kamerzitting. Het eerst sprak de socialist Demblon:Hij antwoordt op eenige aantijgingen der rechter zijde en zegt tegen Beernaert dat de Con stituante in 83L voor aig. kiesr. was. (Het lawaai overstemt de stem des redenaars). «Ik vraag de vergadering niet naar mij te luisteren maar stil te zijn. De wijze is met weinig tevreden. (Gelach), De democratische partijen hebben alle middelen aangewend. Zij hebben de verzoening zoo ver doorge voerd, dat zij voor het oogenblik tevreden zijn met aig. kiesr. voor gemeenteraden en Provinciale Slaten. Dat voorstel is ook afge wezen en toen was een revisie-voorstel nood zakelijk. Wanneer het land kaim was, zoudt gij zeggen «Het land vraagt niet om aig. kiesr.!" Nu het land in beroering is, zegt gij Wij beraadslagen niet onder den druk van de straat Het principe van aig. kiesr. ligt in de constitutie opgesloten. Maar de bourgeoisie heeft er den geest van verdaaaid en in plaats de opvoeding van de natie te ontwikkelen heeft het clericalisme, onze trouwelooze voogd (heteur perfide), aües gedaan om den geest van het volk te onderdrukken. Het aig. kiesr. is de wet van alle groote beschaafde volkeren en wat het rrverv. kiesr. betreft, het is niet te verdedigen, om dat het onmachtig is het doel, dat het voor oogen heeft, te bereiken. Het meervoudig kiesr. is bovendien slecht georganiseerd, want het tegenwoordige stelsel begunstigt het platte land hoven de steden. Moet ik er aan herinneren, dat de kieswet bedrog in de band werkt? En niettegenstaande liet rneerv, kiesr. heeit de oppositie meer stemmen ge kregen dan de clericale partij." Vandervelde «Dit blykt uit de statistieken door de regeering zelf gepubliceerd.'' Ailard (soc.)«De ciericnle partij is 2800 stemmen in de minderheid." Bertrnnd«De strijd voor liet algemeen kiesrecht zal niet ophouden voor wij de over winning behaald hebben." Demblori«Dien dag zullen de clericale bedriegers het hoofd met a®ch bedekken. Deze heeren trouwens zijn niet teviedenom alleen onrecht te plegen, zij belasteren de mcialisten, zooals zij de liberalen belasterd hebben." Zij beleedigen hun tegenstanders, zooais zij gisteren den Koning beleedigd hebben. Ziet slechts hunne artikelen. Gij beweert verdidigeis der orde te zijn en gij hebt samen gespannen zooals in Spanje de Carlisten, in Frankrijk de anti-semieten. Gjj beweert vaderlandslievend te zijn, maar gij hebt liet vaderland lief, zooals wilde beesten en kannibalen de prooi, die zij ver scheuren. (Gelach). «Indien het vaderland uw liefde bezit, waarom laat gij het dan door anderen ver dedigen De laatste dagen hebt gij u niet op straat laten zien. Gij iaat u verdedigen door ongelukkigen in liet leger en in de pers. Clericalen, die van vaderlandsliefde spreken, doen mij denken aan prostituó's die een lof lied op de liefde zingen. (Algemeen gelach). wanhopig voor haar taak. Het was haar, als breidde zich een groot korenveld voor haar uit en moest zij dit met haar twee zwakke armen geheel omvatten en als een wonder- groote schoof op eens in de schuur dragen. Zonder de hulp en den bijstand van Trude Edlessen zou ze het opgegeven hebben. Deze zat de eerste dagen uren lang beraadslagend bij haar. Voor alles moest er aan gedacht worden, dat Ebba twee en twintig jaar was en onmogelijk den geheelen cursus van negen klassen of vier jaar studie meer doormaken kon. Trude Edlessen nam Ebba een soort examen af en meende, dat, als het jonge meisje heel vlijtig wilde zijn, ze met de reeds voorhanden zijnde kennis, na een half jaar tot den hoofdcursus toegelaten zou kunnen worden. Alleen was het de vraag hoe Ebba het noodige Grieksch en Latijn in haar hoofd wilde brengen. Trude bleef er ook bij, dat ze eerst examen moest doen als onderwijzeresde som der daarbij aangenomen kennis, kwam haar ook te pas hij hot volgen van den hoofdcursus en bood, tegenover het kleine tijdverlies, toch in ieder geval een garantie aan, wanneer onvoorziene omstandigheden haar verhinder den het eindexamen te doen. Wat ze eigenlijk dacht, zeide Trude Edlessen nietzij was er namelijk van overtuigd, dat zoo'n mooi, frisch, talentvol meisje, niet ongetrouwd zou blijven en verdacht er speciaal doctor Olof Beuthner van, nu eens werkelijk ernstig verliefd te zijn. Zoo werd dus een heel werkplan beraamd. Trude zelf gaf iederen dag een uur les, vier Latijnsche en twee Duitsche lessen in de week. Fransch, Grieksch en natuurkunde nam Ebba buiten 's huis bij verschillende leeraren, die Trude aanbeval. In aardrijkskunde haar stokpaardje hoopte zij zichzelf zoo ver te Gij verdedigt het geloof, zegt gij, en er zijn rechts afgevaardigden, die geen gods dienst hebben of twee en driemaal veranderd zijn. Gij verdedigt het geloof, en gij geeft drie stemmen aan rijke vrij metselaars en óón aan arme katholieke werklieden. Niets brengt u in beroering, 200.000 werk lieden staan op om hun rechten te eischen en gij blijft kalm, omdat gij over de macht beschikt. Maar eens zullen onze organisaties zoo sterk zijn, dat de macht eveneens ten dienste staat van het recht," (Lev. toej. links). Daarna trad de socialist Smeets op om het algem. stemrecht te eischen. Hij zeide o. a.: sW(j behoeven ons geen illusies meer te maken. Gij staat gereed om 60,000 man op hun broeders los te laten, maar gij zult ze niet alleen kunnen dooden. Wij blijven tal rijk genoeg om obstructie te voeren. Daar de regeering den Koning niet den raad wil geven zijn plicht te doen, bezweren wjj den Koning, smeeken wij hem tussclienbeiden te komen. Dat hij een woord spreke en de vrede zal hersteld zijn. Of is hij alleen de koning der clericalen? Heeft hij prins Albeit aan het hoofd van zyn regiment gezonden om iiet volk te ver moorden Destriée (soc.)«Indien het gerucht waar is (het wordt tegengesproken) begint hij goed." Smeets«Als de koning wil, zal vrede in het land heerschen." (Toej, links). Janson (lib.)«Neem toch de ontbinding aan." Smeets«Zij zullen het niet aannemen, omdat zij weten, dat wij iien zulien tor- jagen uit hun macht." Anseele (soc): «Het socialisme zal sterker uit deze beproeving te voorschijn treden. De dag van lieden zal g>en triomph voor de regeering zijn. Hij zal noodlottig zijn voor de clericale partij, zooals het woord van Fière-Orban voor de liberalen geweest is. Uw verwerping der rïvisie is een beleediging der armo-de. Gij zijt de waanzinnige (en dólire) verdedigers der brandkast geworden. Verslagen in het Parlement, overwinnaars daarbuiten zullen wij de revolutiormaire kor rel, die de regeering gezaaid heeft, inoogsten. (Toej. links). «18 Apiil 1893 is het volk tot den arbeid teruggekeerd, om iat de regeering zich ver zoeningsgezind betoonde. Nu 18 April 1902 is de bevolking te Gent niet aan liet werk gegaan om den strijd te beginnen, daar de regeering weigert. (Toej. links). «Heden hebben 3500 werklieden gestaakt te Aiost, iiet land der ciericale reactie, liet land van patroons onderdrukking, uitgehon gerd door patroons en vervolgd door pries ters. Ik begroet ze, de arme katholieke werklieden van Vlaanderen (gejuich links.) «Wij zuilen u ter aarde werpen (terras- serons) (Protest rechts) «Dertig jaar geledeo waren wij met ons twaalven. Twaalf apostelen zonder Judas. Heden zijn er 30,000 werkstakers te Gent. Ziedaar ons werk. En gij g-dooft, dat wij ontmoedigd zullen worden I Wij zjjn aan ééngesloten. Op het oogenblik, dat gjj de christelijke arbeiders tot ons voert, zullen wjj lieusch niet wanhopen. Gij zijt gek en iieisch in uw onbeschaamde barbaarschheid i brengen, met behulp van den leiddraad, die er op den cursus gebruikt werd. Eu in wis kunde /.ou Beuthner haar onderwijzen. liet lag zoo voor de hand, dat men aan hem dacht, nog voor hij zich aanbood, wat hij echter vlug deed. En hoe had Ebba durven bekennen, dat ze bang was voor dozen man. Men zou haar uitgelachen hebben. En ze kon haar vrees ook met geen bewijzen van zijn gevaarlijkheid staven. Allen zijn Mik, zijn glimlach, de manier, waarop hij soms trachtte haar hand met zijn vingers te stree- len. En dan kon ze dien vcrschrikkelijken droom niet vergeten, waarin hij haar gekust had. Het was haar, als moest hij dat ver moeden, als maakte hij daardoor aanspraak op haar. Op Ebba's verzoek hadden deze lessen in de huiskamer van mevrouw Ebermann plaats, die het zich best kon begrijpen, dat het jonge meisje den man niet in haar eigen kamer wilde ontvangen. Het stoorde haar ook niet. Stil zat ze bij het raam te borduren en hoorde geen woord van al de regels en wetten, die Beuthner aangaf. Ze dacht steeds aan haar zoons en of doctor Beuthner de man was, die hun later nog van dienst kon zijn, dan wilde ze wat vriendelijk tegen hem zijn, ofschoon ze hem eigenlijk verschrikkelijk vond. Waren deze uren een marteling, die hij Trude waren een genot. Altijd weer in harden, beschamenden strijd moest Ebba zich dwingen, de waarachtig geestelijke noodzakelijkheid te bewijzen, waar door ze op dezen weg geraakt was. Ach, en deze innerlijke noodzakelijkheid, die haar eerst zoo dringend toescheen ze was in het geheel niet meer waar te nemen. (Wordt vervolgd.) I i

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1