)6"" Jaargang. er Dinsdag 22 April 1902. Mo. 10833. x' w> De zaaiende hand. I Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, Franco post fi. 1.65. j prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. ■i K Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur In het bureau bezorgd zjjn. Bureau: Boterstraat BS. Prijs der Adverten tien: Van 16 regels fl. 0.92iede/e rege) meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters «aar de plaats die zy innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde Afeiste adlvertei&tiët* opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luiere. ïelefoon Mo. 12$. he r^ali >r.' Kennisgeving. i Doen te weten, dat door den Raad dier ge- ieente de volgende verordeningen is vastgesteld VERORDENING tot wijziging van de verordening op de heffing van weeg loon aan de waag binnen de gemeente Schiedam. Eenig artikel. Alinea 2 van het art. 1 der verordening op heffing van weegloon aan de Waag binnen Ie Gemeente Schiedam, wordt gelezen als volgt Wanneer schriftelijk bowijs van de geconsta- [(eerde wicht verlangd wordt zal daarvoor koste- os een biljet worden afgegeven. Aan hetzelfde artikel wordt toegevoegd de folgende alinea Met afwijking van het vorenstaande zal voor rkens, schapen en kalveren nimmermeer dan 0,20, voor runderen en paarden nimmer meer jan f 0.25 weegloon worden geheven. Aldus vastgestold in de openbare vergadering fan den Raad der Gemeente Schiedam van 25 'ebruari 1902. De Voorzitter VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Behoort bij Koninklijk Besluit van 29 Maart 11902 no. 48. Mij bekend, De Minister van Binnenlandsche Zaken, {get.) KUIJPER. Overeenkomstig het oorspronkelijke, De Secretaris-Generaal van Binnenl Zaken, {gel.) DIJCKMEESTER. Voor eensluidend afschrift, Dc Griffier der Proo. Staten van Zuid Holland, F. TA VENRAAT. En is hiervan afkondiging geschied, waar het «hoort, den 2isten April 1902. Burgemeester en wethouders voornoemd, Mr. w. ii. Jansen, w.b. De Secretaris, WIJTEMA. Kennisgeving p|De Burgemeester van Schiedam, "'Ij Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen jDat tiet kohier van de Personeele belasting j No. 7 dezer gemeente, over het dienstjaar J902, door den heer directeur der directe be- flastingen te Rotterdam op den 17den April *1902 executoir verklaard, op heden aan den 'J Kèntvanger der directe belastingen ter invorde ring is overgemaakt. jf' Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een Aieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de [iv'et bepaalden voet te voldoenalsmede dat ^Rieden de termijn van zes weken ingaat, binnen "T^flwelko de reclames togen dezen aanslag bohooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21sten April 1902. De Burgemeester voornoemd, Mr. W. 11. JANSEN, tu-b. IS Ie 'EEf idves s 'IES, IS, IAS, )KKE en. i vii erint pr'i' Roman IDA ROY—ED, vlevr. eden 37) Maar in de uren, die ze met doctor Trude Edlesson doorbracht, kwam een soort hoop volle geestdrift over haar. Het vroeg oude, bescheiden meisje geraakte dan onverwacht in vuur. Trude kon met een ware overtuiging ran de vreugde der kennis spreken. Ze deed ;Ebba direct aan haar vader denken. Slechts in de studie was reinheid en redding voor ie verleiding. Menschen bedrogen 1 de wetenschap niet. Die vroeg niet naar schoon heid en jeugd. Alleen trouwe genegenheid woest men voor haar koesteren en men werd ian altijd beloond, altijd tevrêe gesteld. De tevredenheid was het bezit van hen, die niet gelukkig konden worden. En by de weten schap was tevredenheid. £oo zat Ebba van 's morgens acht uur tot 'g avonds acht uur en als zij van de nu en ion voorkomende gezellige avondjes by Fausta, laat thuis kwam, van twaalf uur tot twee tur in den nacht, anders nog van negen tet elf uur. Ze was frisch, met onverbruikte krachten een ijzeren gezondheid aangekomen. Veer tien werkuren dagelijks maakten weldra dat haar wangen wat bleelcer werden. Maar -rode zeide, dat dat niet gaf, zij was ook tens frisch en gezond geweestwat kracht boette men er altijd bij in, het was voor een Vrouwengestel iets .anders dan voor een man, BUITENXim AIASKWEEN overzicht. SCHIEDAM, 21 April 1902. Zuid-Afrik a. De Boerengedelegeerden vertrokken "Vrij dag 9 uur uit Pretoria om met de burgers te velde te raadplegen. Lucas Meyer, Reitz en anderen zijn Zater dag uit Pretoria te Balmoral aangekomen. Om 8 uur des morgens zjjn ze weer vertrokken in kapwagens met Engelsch escorte, gaande in de noordelijke richting van het zilvermijnen kamp, waar zy het Boerencommando den ken aan te treffen. V* Een medewerker van de Eclair heeft te Brussel met dr. Leyds gesproken. Dr. Leyds zeide, ten volle te vertrouwen dat de Boeren zullen overwinnen en verkrygen wat zij ver langen. Hy zeide echter ook, weinig geloof te hechten aan de geruchten over het tot standkomen van den vrede. De leiders der Boeren hebben toen zij zich tot vredesonder handelingen lieten vinden, zich in niets willen binden, maar inlichtingen willen verkrijgen over hetgeen Engeland's bedoeling is. Zoo de Boeren een volksstemming houden, dan is de reden daarvan, dat Engeland's voor waarden onaannemelijk lijken. Anders zou de vrede onmiddellijk gesloten 2ijn. Bij deze onderhandelingen, waartoe Engeland den eer sten stap gedaan heeft, stonden de beide par tijen op gelijken voet, op den grondslag der onafhankelijkheid. Dr. Aked, de wakkere Baptisten-predikant te Liverpool die om zyn veroordeeling van den oorlog zooveel smaad verduurt maar op zijn stuk blijft staan, deelt in »Plain Truth", een blaadje dat hij uitgeeft, een brief mede van een dienstdoend kolonel van het Engel- sche leger (dr, Aked laat den naam weg). Deze eerlijke soldaat schrijft, dd. 1 Maart »In een diensttijd van ruim 35 jaar in den Oost heb ik uit den aard vele gruwelen gezien, gehoord en bijgewoond. Maar noe vreeslyk mij die vele tooneelen van bloed, vuur en smart waren, ik vei klaar dat het afschuwlijk bedrijf om de commandanten Lotter, Scheepers, Louw en anderen een gewelddadigen en bloedigen dood te laten sterven, en de blijkbare wensch om nu ook generaal ICritzinger dood te schieten, mij dieper trelt dan ik zeggen mag." Crowder heeft zyn ondeizoek naar het Engelscha kamp te Chalmette, dat hij in 't geheim heeft verricht, geëindigd en is naar Washington vertrokken, In zake het kamp te Chalmette is door den heer Van Vlissingen tot president Roose velt een open brief gericht, waarin de schrijver het volgende betoogt: Het verdrag van Washington san 1871 tusschen Engeland en de Vereenigde Staten bepaalt dat een onzijdige regeering aan oor logvoerenden niet mag veroorloven haar havens of wateren tot basis van maritieme operaties te maken of te doen strekken tot hernieuwing of aanvulling van oorlogsmateriaal, wapens of reciuten. Een enkele luxe gunde Ebba zich. De vrouw van den geheimraad kon juist deze niet begrypen. Iïaar man had toch de »Ber- liner Nachrichten," die mocht Ebba wel mede lezen, vooral daar ze de courant snel doorkeek. Waarom het sFremdenblatt" ne men? Maar Ebba wist waarom. lederen dag keek ze de lijst der vreemden na. »IIij" moest alle vier of vijf weken te Berlijn zijn. Ook gedurende hun verloving was hij daar eens geweest. De naam van het hotel, waarin hij dan overnachtte, was Ebba ontgaan. En er kwam een dag, waarop zij zijn naam vond. Hij stond onder de vreemdelin gen van »Kaiserhof»Doetor Andreas Alte- neck, Lünstedt." Ze staarde op den naam als was deze levend en kon hij tegen haar spreken, haar openbaren wat zyn eigenaar gedacht, ge voeld had, toen hij voor vierentwintig uren in dezelfde stad, met de eens teerbeminde, verblijf had gehouden. Den volgenden dag moest ze, van de-voor straat komende, den Wilhelmsplatz over steken, daar ze naar haar leeraar in de natuurkunde ging, die in de Luisestrasze woonde, en dezen langen weg legde ze op dringend verzoek van mevrouw Ebermann tweemaal in de week te voet af, opdat ze toch wat beweging en frissche lucht zou hebben. Hij was er natuurlijk niet meer. Hij bleef altijd maar één dag. Ebba wist dat. En toch knikten haar knieën. Als hy eens, tegen zyn gewoonte in, toch gebleven was? In het portaal stond In het café zat Haar zag? Na verloop van drie weken was hij er weer geweest. Nu scheen het Ebba bijna Engeland proclameerde, krachtens dit ver drag den dag na het uitbreken van den oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten dat zijn havens en wateren niet mochten worden gebruikt voor de militaire operaties der oorlogvoerenden. De staatssecretaris van marine Lory verklaarde den 20en Juni 1898 in de blokkade-instructies paarden beslist tot oorlogscontrabande en evenzoo zyn in de verdragen van de Vereenigde Staten met Bolivia, Brazilië, Columbië, Haïti, Peru, als mede Zweden en Noorwegen paarden uit drukkelijk als oorlogscontrabande genoemd. Naar men verneemt, zijn Van Vlissiugen's beweringen onderworpen aan het oordeel van den staatssecretaris van justitie, maar aan het departement wordt er nadruk op gelegd, dat, hoe vernuftig de beweringen ook. zyn, Van Vlissingen onkundig blijkt met het feit, dat het artikel van het verdrag van Washing ton, waarop zijn betoog is gegrond, uitslui tend betrekking heeft op het uitrusten van oorlogsschepen. België. De stemrccIitbeireglnK. De Algemeene Arbeidsraad heeft, na twee en een half uur beraadslaagd te hebben, een motie aangenomen, waarin beslist wordt dat de arbeid met het begin der week en bloc zal hervat worden, Een manifest zal aan de werklieden uitgevaardigd worden om hen bekend te maken met het besluit van den Algemeenen Arbeidsraad. De ijzeren houding der regeering heeft dus blijkbaar haar invloed op de socialistische partijen niet gemist; de regeering heeft succes gehad. Er zyn echter successen, zegt de slnd. Beige", die verliezen zijn. De premier De Smet de Nayer heeft ditmaal ndie wint, verliest" gespeeld. Voor het revisie-voorstel stemden de vier oppositie-partyen gematigd liberalen, de vooruitstrevende linkerzyde, de socialistische en de democratische partij, te zamen 54 stem men tegen stemde de ministerieele clericale meerderheid, te zamen 84 stemmen. Hierin ligt het échec, want voor de eerste maal in de dertig jaar, dat men zich met grondwets herziening bezig hield, zijn alle liberale frac ties in volkomen overeenstemming samen gegaan. Op de banken der linkerzijde zitten nu slechts vastberaden tegenstanders der clericale politiek. Het blad brengt een eeresaluut aan het hoofd van het kabinet, die flink en hardnek kig heeft gespeeld; hij heeft gewild, dat het voorstel om grondwetsherziening in be handeling te nemen zou worden verworpen, en het is verworpen." Hij heeft dus gewonnen. Maar hy heeft een nauwe groepeering van de vier fracties van links tegen de rechter zijde op den koop toe gekregen. Daarom heeft hy verloren. Dit wat den politieken toesiand binnen de Kamer betreft. Het bovenbedoeld manifest der socialistische partij luidt aldus t>Aan de werklieden! sSedert acht dagen geeft gij aan België onbegrijpelijk toe, dat het toeval hem niet op haar weg gevoerd had. Maar eens eens zou het noodlot haar deze gunst bewijzen! Al zag hij haar dan niet. wanneer zij slechts één blik op zijn dierbaar, ernstig gezicht mocht werpen Zoo ging de tijd voorbij en eindelijk kwam het telegram van Ilelenc en Richard, waarop Ebba al zoo lang gewacht had. Verzoek u en Fausta morgenmiddag vien uur in Kaiserhof by ons te dineeren. Helene, Richard". En szijn" hotel zouden ze binnen gaan. Als hij daar nu juist eens was Zij zouden uren lang daar blijven in do eetzaal, in de vestibule, op'de gangen kon men hem ont moeten. Ze had Helene per brief verwittigd van het verbreken van haar engagement en haar studieplannen. Helene uitte zich weinig hier over het scheen haar noch te verrassen, noch op te winden. Maar ze bood haar geld aan, wanneer Ebba dat noodig mocht hebben. Nooitdacht Ebba hij dit aanbod, nooit Ze heeft haar man niet lief. In mijn oogen is zijn eigendom daarom niet het hare. Fausta liet zich zeer bidden ze vond, dat het jonge paar baar eerst een bezoek had behooren te brengen en beloofde eindelijk mede te gaan, daar deze twee haar als studieëxemplaren belang inboezemden. Ze kende dezen vormelijken Richard niet: hij gaf in den voormiddag bij beide dames zijn kaartje af, maar Ebba had les en Fausta zat voor haar schrijftafel. Ilij liet ook de boodschap achter, dat men mevrouw von Kunowsky moest verontschuldigen want na de vermoeiende nachtreis had ze wat rust noodig. en de geheele wereld een onvergetelijk voor beeld. »By den eersten oproep van de werklieden party hebt gij het werk gestaakt, uw loon opgegeven, uw brood geofferd, om u uw recht te verzekeren. ®De reactie triompiieert in schijn, in wer kelijkheid is zij overwonnen. »Van dit oogenblik af is feitelijk de revisie tot stand gekomen. 5 De regeering voorziet haar. De afgevaar digde "Woeste legt er zich voor een naaste toekomst by neer. Alle partyen der oppositie zyn er voorstanders van. nDe werkliedenklasse en de meeste vooruit strevende partij der bourgeoisie zijn meer dan ooit verbonden voor de verovering van het algemeen kiesrecht. »Door de revisie af te wijzen heeft de clericale partij alle banden met de werk lieden, die hun katholiek geloof nog afhield, verbroken. »Door met onverklaarbare moorden of wreede veroordeeling de troebelen door haar blinde koppigheid verwekt, te onderdrukken heeft zij het publiek geweten tegen zich in het harnas gejaagd, «Na wettelyk de uwen gedood te hebben, hoopt zy u nu door honger, ellende en wanhoop te temmen. sKameraden Gy' zult hun berekeningen weten te doen mislukken. Gezamenlyk hebt gy het werk neergelegd, gezamenlyk zult gy' het weer opvatten. »Laat de werkstaking ophouden, maar houdt den strijd gaande, vastberadener, geest driftiger, hardnekkiger dan ooit. ïVan uit de Kamer der geprivilegieerden doen wij een beroep op hen, spreken wij de verwachting uit, dat de ontbinding tot stand kome, en wat ook moge gebeuren, met de overtuiging dat de werkliedenparty sterker is dan ooit zeggen wy lot u: »De herziening is naby »Leve het algemeen stemrecht In het geheele land zal men zich wel ge dragen naar dit manifest, alleen in de Borinage schijnt het wat oppositie te vinden, Over het gebeurde te Leuven het volgende De (bijzondere correspondent van het »Hbl." is Zaterdagmorgen naar Leuven gegaan en heeft daar den afgevaardigde Langendonck gesproken en meldt daaromtrentï'foen hy gisteravond uit Brussel kwam, haalde een kleine troep hem van het station af. Er ontstond een tumult, door de onhandigheid van een tamboer, op de Place St -Antoine, dooidat men wilde nianifesteeren voor de woning van den heer Schoilaert. Er zyn nog drie gewonden stervende het aantal gewon den is totaal dertien. De heer Langendonck verzekerde, dat men niet meer zou manifes teeren. In de stad stonden eenige groepen voor het stadhuis. Overigens is thans alles rustig. Voor het Volkshuis stond een menigte werklieden in droeve stemming. Juist is weder een der gewonden overleden. In het Volkshuis wordt een chapelle ardente inge richt, waar hedenmiddag de lijken geëxpo seerd zullen worden. De begrafenis heeft morgenochtend plaats. De meeste gewonden en dooden zijn tusschen 25 en 17 jaar, de Zoo reden de beide dames dan tegen vier uur naar hotel Kaiserhof. Fausta had een eerste klas rijtuig besteld en bevond zich in een schitterend humeur. Zelfs Ebba gevoelde eenige vreugde en verwachtte een paar ge zellige uurtjes. Toen ze in de vestibule naar den heer en mevrouw von Kunowsky vroegen, liet men hen in de lift naar de tweede verdieping gaan. Daar nam een kellner hen in ontvangst en leidde hen naar een groot salon. In het midden daarvan stond een gedekte tafelde meubileering had de zware pracht van een rijke ouderwets ingerichte hotelkamer. De grond werd bedekt door een tapijt, waardoor het gedruisch der voetstappen gedempt werd Van het plafond hing een groote bronzen kroon af aan kettingenelectrische lampen zweefden daartusschen, gelijk aan rooskleurige reuzendroppels. Vier hooge gothische stoelen zoo zwaar, dat men ze nauwelijks verzetten kon, stonden om de tafel, waarop kostbare bloemen in een zilveren vaas stonden. Geluidloos bewoog de kellner zich, nam den dames de mantels af en zeide, dat hij mijnheer en mevrouw zon gaan waarschuwen Dat alles was boven verwachting deftig entgedwongen. Als een teleurstelling werkte he wederzien. Men stond geheel vreemd tegenover elkaar. De gedempte, langzame spreekwijze van Richard, zijn afgemeten bewegingen brachten onwillekeurig een stijfheid in het samenzijn teweeg. Ook nam hy aan alle gesprekken slechts uit beleefdheid deel, dat kon men wel mer ken. Al zijn aandacht was voor zijn vrouw, Terwijl hij deed alsof hy luisterde naar Fausta's verhalen over Berlqn, trilden zijn oudste is 38 jaar. Het blad sDe Volkswil" is in rouwrand verschenen." Omtrent de begrafenis die gisteren plaats had vinden wy het volgende in de Belgische bladen Van af 7 uur des morgens begaven zich vele werklieden naar liet lokaal der socialis ten, rue de Malines, om bij de teraardebe stelling hunner kameraden aanwezig te zijn. De afgevaardigden Vandervelde en Denis, de Gentsche kamerleden en afgevaardigden van het »Maison du Peuple" te Brussel ko men op hetzelfde uur in de stad. Bij het gebouw wordt de orde gehandhaafd door een tiental agenten. Da afgevaardigde Langendonck en De Geyndt, secretaris der Leuvensche afdeeling, geven hun bevelen voor de organisatie van den stoet. De menigte defileert voor de vyf kisten, tentoongesteld in de rouwkamer. De familie leden der slachtoffeis zijn aanwezig. Mevr. van Langendonck, die zelf aan een hevige ontroering ten prooi was, troost zoo goed mogely'k de diep bedroefde moeders. Een grysaard van 70 jaren beweent zyn zoon, een soldaat zyn broeder. Het is een treurig tooneel. Ontroering maakt zich van alle omstanders meester en men ziet een commissaris van politie het hoofd afwenden om zijn tranen te verborgen. Vanderveldo begeeft zich naar de lyken en spreekt den dooden uit naam der Werklieden party een laatst vaarwel toe. Men bedekt de kisten met een zwart laken. Vier manggn nemen ze op de schou ders en de treurige stoet zet zich in beweging. Achter ieder lijk de familie van den doode, terwijl daarachter de kransen worden ge dragen, waaronder een bloemenkrans van het bestuur der werkliedeDparty bijzonder opvalt. Verder zijn bloemen gezonden door het »Maison du Peuple", verscheidene socia listische vereenigingen en een van Janssens aan zyn gedooden werkman Imberechts. De federatie te Leuven had vyf kransen gezon den met het opschrift: »Aan onzen mede strijder, voor het volksrecht vermoord". De stoot wordt gesloten door de leden van het Leuvensch comité, de vrienden der ge storvenen, een groot aantal liberalen en christelijk-democraten. Een groote menigte is op de trottoirs op gehoopt. Alle vensters zijn met toeschouwers bezet. Geen kreet wordt gehoord. Een alge meene ontroering heerscht. Op het kerkhof gekomen voert de heer De Geyndt het woord namens de werklieden partij. Verscheidene partygenooten doen het zelfde, o. a. de heer Berragon, die, sprekende uit naam der Gentsche afdeeling, uitroepen »Wy zullen onze dooden wreken door hun moordenaars te vergeven De verwanten werpen een schop aarde op de kisten en de menigte gaat heen, droe vig, stil V Koning Leopold moet gisteren hebben be raadslaagd met de ministers van staat, naar men wil over de wenschelykheid van een Kamerontbinding. De ministers van staat zijn negen in getal, onder hen is slechts één liberaal. V De Belgische regeering zou voornemens wenkbrauwen zenuwachtig, en hoorde hij toe, wat de beide vriendinnen halfluid met elkaar bespraken. Helene scheen geheel onveranderd en legde een harmonische rustigheid aan den dag in haar doen en laten, een rustigheid, die door niets verstoord scheen te kunnen worden. Ze droeg een kostbare japon van bruin fluweel met gekleurde kant en een gekleurd cein tuur en verklaarde, dat het naar een antieke schilderij gemaakt was. Al de groote wonderen der kunst en der natuur, die ze gezien had, schenen niets nieuws in haar gewekt te hebben. Maar ze zeide, dat ze zich vooral in Florence zeer gelukkig gevoeld had, zoo ongeveer als een menscb, die eindelijk in zyn eigen omgeving is gekomen en ze hoopte, dat Richard spoe dig rijk genoeg zou zijn om daar een villa voor liaar te koopen en dan er samen te gaan wonen. Ze vroeg niet naar Ebba's studies of ge moedstoestand. Ze dacht er niet eens aan, dat ze Fausta een waarcleerend woord over haar succes had belmoren te zeggen. Richard vroeg, hoe de dames de Kerstdagen doorgebracht hadden. Heel stil, zeide Fausta, want wie van haar bekenden nog ergens familie had wonen, was in die dagen ver dwenen geweest. »In Lünstedt waren we toch ook niet door Kerstvreugde verwend," meende Ebba, »by tante Louise gingen we karpers eten, en bij de kleedingstukken, handschoenen en zak doeken, die ze ons gaf, waren altijd veel wijze lessen over dankbaarheid en goed gedrag." (Wordt vervolgd.I SCHIEDAMSCHE COURANT. ia- i li, I BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, IGIEI VAN

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1