Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. V STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Rechtzaken, Deinengd Nieuws. V ko Rusland. Eon particuliere: correspond ent to Berlijn meldt, dat do Russische minister van bin nenlands dlio zaken zich binnenkort naar het Gouvernement Poltava begeeft, waar 18000 boeren en arbeiders in opstand zijn. De be weging moet uitsluitend' oon gevolg van den heerschenden nood, on niot van politiek on aard zijn. Agitatoren maiken editor gebruik van don toestand van ellende om do hoeren togen de overheid op te hitsen. 'Do boeren, die anvankelijfe zich slechts mot geweld het graan van den Staat verschaffen wilden, zijn door het onverbiddelijk optreden van de mi litairen in blinde woedo ontstoken en heb ben de goederen van groote grondbezit Iers verwoest. Er zijn troepen versterkingen heengezon den. -De gouv.-generaa! van Kiev, Dragomi- rorn, is vertrokken om do militaire maatre gelen in het oproerig gebied zelf te regelen. Finland. De ,,Finlaudskaja Caseta" meldt dat in Vyborg, Tammerssors, Abo en Bjancborg gelijksoortige rustverstoringen als in Hol- shrgfors hebben plaats gehad, alles het ge volg van do uitvoering van het manifest dd. 15 Fehr. 1S99. van Oorlog zal deze weck niet plaats heb ben. ?er. Stat en. Volgens de laatste berichten uit Waalring- ton is lord Pauneefote buiten gevaar-. Het proces tegen den Amerikaanschen ge neraal Smith wegens gepleegde wreedheden te Samar op de Philippijnen is voor een krijgsraad te 'Manilla begonnen. De verdedi ger van den generaal, kolonel Woodruff, deelde mede dat zijn cliënt bekent aan ma joor Waller bevel te hebben gegeven „te dooden en te branden en Samar te maken tot een wildernis". Hij droog den majoor op een iegelijk ter dood te laten 'brengen die de wapens zou kunne dragen en stolde als grens daarvoor den leeftijd van tien jaar. Vervolgens werden den eersten zittings dag enkele getuigen gehoord. Heden begaf zich de heer YVolmarans uit 's-Gravenhoge naar President Kiuger te Utrecht. Blijkens bekendmaking van de Engelsche regeering worden vreemde couranten slechts dan in Transvaal toegelaen, wanneer zij ge adresseerd zijn aan daar wonende dagbiad- agonten. In Transvaal aankomende drukwer ken met couranten aan andere particuliere personen worden vernietigd. Uitgezonderd! hiervan zijn wetenschappelijke, technische en handelsbladen, die rechtstreeks aan een particulier persoon geadresseerd zijn. Hofberichten. De toestand van H. M, de Koningin HET LOO, 28 April, morgenbulletin H. M, de Koningin genoot een rustigen nacht. De koorts bereikt 'savonds niet meer de hoogte van vorige avonden, terwijl de morgenuren koortsvrij verloopen. w. g. Dr. Roessingh. L. Pot, Arts. Uit Het Loo wordt gemeld dat prof. Ro- senstein hedenmiddag ten Paleize wordt verwacht. Men meldt aan de sMiddelburgsche Crt". Gelijk onlangs gemeld werd, heeft H. M. ondanks haar ziekte toch nog eenige staats stukken van spoedeisehenden aard geteekend. Verscheidene besluiten, die naar Het Loo ter teekening waren opgestuurd, zyn echter ongeteekend teruggekomen. Teneinde nu in het geregelde afdoen der loopende dienstzaken zoo min mogelijk stagna tie teweeg te brengen, hetgeen een onver mijdelijk gevolg is van H. M.'s zmkte, is besloten om verschillende beschikkingen, die anders ieder afzonderlijk éen kon. besluit tengevolge hadden, onder een kon. besluit te brengen, zoodat, indien de toestand der Koningin het toelaat, H. M. dan slechts eenmaal haar handteekening behoeft te zetten Corps diplomatique. Jhr. mr, Testa, nieuwbenoemd gezant van Nederland te Madrid, vertrekt eerstdaags daarheen. De nieuwbenoemde minister-resident in Japan, baron Sweerts de Landas, zal, alvorens zijn bestemming te volgen, op nader te bepalen dagen te 's-Gravenhage gelegenheid geven hem te spreken. Consuls. De heer H. von Gröning, bij Kon. besluit van 18 Maart '1902 benoemd tot consul der Nederlanden te Bremen, is in die hoedanig heid door de Duitsche regeering erkend. vergunning. Door den Minister van Marine is vergun ning verleend aan de Duitsche oorlogssche pen Panther (kanonneerboot) en S l' e i p- n e a- (torpedoboot), om omstreeks half Mei het zeegat Hoek van Holland binnen te sboo- men, te Rotterdam cenigen tijd te vertoeven en daarna langs d'e binnenwateren op te btoornen naar Dusseldorf, op welke plaats zij 'gestationneerd zullen worden tijdens de Rijnsch-Westf aalsdie Nijverheids-Tentoon stelling. Audiënties. De '"ewo-ne audiëntie van den Minister Landsdrukkerij. By Kon. besluit van 25 April is, met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot direc teur der Algemeeue Landsdrukkerij H, C. v. Woerden, chef ter boek- en cournnt- drukkei ij der firma G. J. Thieme te Arnhem. V* Nader verneemt men dat de nieuwe direc teur der landsdrukkerij de lieer van Woerden aan de politechnische school het diploma van technoloog heeft verworven. Er is sprake van een reorganisatie van de inrichting der lands drukkerij waarin wellicht een onderdirecteur of chef der drukkerij zal worden opgenomen. Eerste Kamer. Ry Kon. besluit is aan den Commissaris der Koningin in de piovincie Limburg mach tiging veileend tot liet bijeenroepen van de Staten dier provincie iu buitengewone ver- gadeiing op Dinsdag 0 Mei 1902, ten einde alsdan aan de oule te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten- Geneinal, ter vooiziening in de vacature ont staan door liet overlijden van den heer L II. A. Magnee. Bij Kon. besluit van 25 April li. is de Voorzitter der Eerste Kamer gemachtigd de nieuwbenoemde leden dier Kamer, mrs. Bevers en Van Royen te beëedigen, Naar men verneemt komt als vrij-anti- revoluiiouair de lieer J. P. Havelaar, oud- Minister en Directeur-Geneiaal der posteiym en telegrafie in aanmerking voor een ver kiezing tot lid der Eerste Kamer in Zuid- Ilolland, ter vei vanging van wijlen den heer Viruly. Evenredige Vertegenwoordiging. Zaterdag word te Utivodlit do jaarvergade ring gehouden der Ned. Vcreeniging voor Evenredige Vertegenwoordiging, onder pre sidium van mr. Van Gilse. Uit een rapport van de commissie, belast mot de voorberei ding der keuzo van het voor Nederland meest geschikte stelsel van evenredigo verte genwoordiging bleek, dat de commissie na onderzoek van verschillende stelsels tob de conclusie is gekomen dat langs tweo ver schillende wegen 'hot 'beginsel toegepast zou kunnen worden en wel volgens den grond slag van heb stelsol-Hare of volgens den grondslag van 'het Zwitserscha stelsel-Roget. De bijzonderheden dezer stelsels zijn reeds door de commissie behandeld1 doch in een volgend© vergadering zullen eerst eenige na dere mededealingen. worden gedaan. Tot bestuursleden werden gekozen mr. II. H. Nol en, mr. J. A. van Gils©, mr. A. Kor- dijik, mr. W. K. T. P. Graaf van Bylaucit, C. E. van Koetsveld, mr. 3. J. C. van Aal ten, mr. \V. H. J. Th. van Basten Baten burg, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, nu-. J. D. H. Soeden, J. van Alpben, J. Mcn- no Huizinga, J. Bosch en J. de Hoogt. Bond van Leeraressen bij het Hulslioudomlerwijs. Gisteren had te Utrecht onder leiding van mevrouw A. S. TijdemanVerschoor de derde algemeenc vergadering plaats. Blijkens het jaarverslag is het lodental' ge klommen tot 63. De Bond zal voorloopig nog examens voor lecrares voor huishoudkunde en koken on voedingsleer houden, opdat de eenheid in do opleiding bewaard biijve. Laz ier moet men echter streven de examens ge leidelijk af te schaffen. Besloten werd waar noodig te doen weten dat de Bond van ooi-deel isdab voor gedi plomeerde huishoudsters een minimum-sala ris behoort vastgesteld te worden van f 200, met het recht op twee weken vacantia per jaar; dab gediplomeerde inwonend© leerares sen als eisoh mogen stellen een minimum-sa laris van f 250, met hoogstens 10 lestijden 's weeksdat gediplomeerde uitwonende lee- rarossen eon minimum salaris mogen vragen van ƒ700, oveneens met een maximum van 10 lestijden 's weeks, dat gediplomeerde lee raressen aan losse cursussen naar den maat staf van (hot hoofdbestuur van de Maat schappij tot Nut van 'b Algemeen eon sala ris mogen vragen van minstens f 75 per cur sus van 30 lessen, eventueele reiskosten niet inbegrepen. Om to geraken tob verbetering wat de sa larissen betreft, is het zeer wenschelijk dab leeraressen aan loss® cursussen geen dien sben veaieenen beneden de vastgestelde mini mum-bezoldiging. Wat betreft de vraag op welk standpunt do kook- en huishoudscholen zich moeten stellen tegenover 'heb alcohol-vraagstuk, was de meerderheid der Bondsleden de meening toegedaan dat, daar gebruik dikwijls leidt tot misbruik, de Kook- en Huishoudscholen heb gebruik zooveel mogelijk moeten tegen gaan, en dat met name op de Volksscholen strijd moet worden gevoeld tegen het ge bruik van alcohol, maar dat alike leerares moet worden vrijgelaten, in de keus van do middelen, die naar haar meoning in den strijd hot meest doeltreffend' zullen zijn. Wat hetrefb aansluiting bij het Landelijk Ondervvijs-Comité was de meerderheid van de Bondsleden van oordeel' dab aansluiting voor loopig nog niet wenschelijk is. Tob het wëkiken van belangstelling bij de ond!erwijfzer3 en onderwijzeressen voor 'het 'hnishoudonderwijs, werd aan die leeraressen bij het huishoudbnderwijs, die krachtens haai- akte L. O. daarvoor in de termen val len, aanbevolen, zich aam te sluiten bij, den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. D'e ontvangsten bedroegen 93, de uitga ven f 443, zoodat er een 'batig saldo van f 60 is. In beginsel werd de wensoholijikheid uit gesproken een bibliotheek vanwege den Bond op to richten. Bij do verkiezing van drie bestuursleden werden herkozen do dames A. S. Tydeman. Verschoor, to Den Ilaag, M. D. Wittop Ko ning on S. G-. F. Meijhoom, to Amsterdam. Do heer Th. M. Ketelaar, lid van do Twee de Kamer dor Statcn-Goneraal, hield vervol gens een voordracht oven-„Welke middelen staan ons ten dienste, om het huishoudon- derwijs te brengen onder ieders bereik?" Dozo voordracht gaf aanleiding tot leven dige besprekingen. De volgondo algemeen© vergadering zal! weder te Utrecht bijeen komen. Commiezon der pesterij. 'Do jaarlij'kscihe algemeen© vergadering van do Broederschap van commiezen dor poste rijen zal plaats heben te 's-Gravonhagc, op Zondag 11 Mei. Ds. J. Yerwoïj. Ds. J. Venvcij, predikant bij de Hervorm de Gemeente te Rijswijk, voor de leden van don Protestantenbond en vooral de jongere, geen onbekende, herdacht gisteren zijp 40- jari'gc ambtsbediening. Bijna huis aan huis wapperde de nationa le driekleur, zoodait het dorp oen feestelijk aanzien 'had. Voorde godsdienstoefening ver zamelde zich in het netto, vriendolijlke kerk gebouw vele gemeenteleden en oen aanzien lijk getal belangstel!enden van 's-Gravonlia- gc en elders. Eon schare jongens en meisjes, die iu het 'koor der kolk waren opgesteld, zong den jubilaris een groot too. Na dit lied gaf do jubilaris uiting aan cle gevoelens van dankbaarheid Voor de groote belangstelling hem op dezen gedenk- en feestdag betoond, waarna liet eerste vers van Psalm 103 gezongen werd. Tot tclkst was ge kozen Hebreeën 10 ver-s 32 Gedenk der vo rige dagen enz. Na do pmlieatie, die werd afgewisseld door het zingen van Gezang 202 vs. 1 en 2, werden achtereenvolgons door den jubilaris toegesproken de kesrtlceraad, ouder lingen en diakenen, kerkvoogden en notabe len, het hoofd der gemeente, do onderwijzer, do vertegenwoordigers van de afdeeling 's-Gravenhage van den Ned. Prot. Bond en die van de afdeeling Schiedam. Op het dankgebed waarin, aan God ook dank word 'gezegd voor ilie't aanvankelijk herstel onzer Koningin, zong de gemeente Gezang 96 „Haleluja, eeuwig dank en eere, enz," hetgeen werd gevolgd door een lied van heb koor van jongens en meisjes, voor dezc gelegenheid gedicht op muziek van Cafch. van Rennes. Na do dankzegging werd den jubilaris nog door de gemeente toegezongen Gez. 224 1. En hiermede was de 'kerkelijke' plechtig heid afgeloopen. Ten huize van den jubilaris verzamelde zich toen een aantal' vrienden, bekenden, af gevaardigden enz., om hem persoonlijk ge- lu'k to wonsohen. Ook werd door een com missie uit den keitkeraadi en de gemeente een •geschenk aangeboden, terwijl ireeds iu den ochtend talrijke bloemgeschenkon, waaron der een van de Schiedamsche afdeeling van den Prot. Bond, waren aangekomen. Zendingsfeest. To Nijverdal zal dit jaar- wederom op He melvaartsdag een zendingsfeesb worden ge houden. Als sprekers zullen optreden dr. J. G. Sclieurer van Djokjakarta, ds. T. G. Smitt van Amsterdam, ds. C. del Vries van Hei- lendoorn, ds, E. G. J. Bal van Holten, ds. P. Veenhuizeu van Almelo, ds. J. Slager on de heer W. D'. Linthout van Nijverdal. Mercnrins. liet hoofdbestuur van Mmurius heeft be sloten weder een prijsvraag uit te rahryven Onderwerp De Ned, transito handel in ver band met het Dortmund-Eemskunaal en de uitbreiding der havens ie E nden en te Delfzijl. Yrede door Recht. Naar medegedeeld wordt in het orgaan van den Alg. Ned. Bond sVrede door Recht", ziet de commissie te 's-Giavenhnge tol hei- denking van den 18den Mei, den dag waarop voor drie jaren de Vredesconferentie in het Huis ten Bosch geopend werd, haar pogingen om een der zaak waardige bijeenkomst voor te bereiden, tot nu toe met succes bekroond. laste van den Staat of certificaten van in schrijving ten behoeve van 1212 inleggers aangekocht. (ïSt.-Ct.") Gelijk in hel overgrooto deel onzer vorige oplaag nog gemeld kon worden, slaagde bij het Zaterdag te Delft gehouden examen voor ondei wijzeres L. O. o.a. mejuffrouw J. Odé alhier. Naar wij vernemen is tot onderwijzeres aan de R. K. Zusterschool in de Gorzen benoemd onze sladgenooto, mejS. Beukers (C. A.'s dochter.) Zondag 3 Mei a.s. hoopt do heer J. F. Kaltner den dag te herdenken, waarop hij looi' 25 jaar als portier der offieieren-Ver- eeniging in dienst trad. Finantleel Nieuws. Rijks-Postspaarbank. In verband met het bepaalde bij att. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 88), ge wijzigd en aangevuld bij de wet van 20 Juli 1895 (Stbl. no. 135), wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedurende de maand Maart 1902 zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inlagenf 3,303,741.321/2 Terugbetalingen (waar onder f 17,270.581/2 we gens aankoop van inschrij vingen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrijving) - 3,507,406.26 Meer ingelegd dan terugbetaaldf 203,664.931/2 Aan het einde der maand Febr. 1902 was ten name van de verschillende inleg gers ingeschreven - 95,550,835.77 zoodat het tegoed op uit. Maart 1902 bedroeg f 95,347,170.831/2 In den loop der maand zijn 8112 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 3846 geheel af betaald, zoodat aan het einde der maand nog 918,331 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Maart is voor een bedrag van f933,513.76 aan inschrijvingen in een Groot boek der Nationale Schuld, obligatiën ten Systeem—Yan Duyl. In de vergadering der Metaalbewerkers- Vakvereeniging »St. Eloy", die Zaterdagavond in het Veikooploknal werd gehouden, trad als spreker op de heer J. C. fl, v. Duyl. Nadat de vooizitter, de heer Degenkamp, de vergadering met een woord van welkom had geopend en de vooizitter de notulen had gelezen, werd het woord aan den heer Van Duyl vprleeod. Deze begon met als noodzakelijke voor waarde voor een goed georganiseerde maat schappij te noemen de samenwerking van kapitaal en ai beid; het eerste liet onmisbare middel om het tweede productief te maken. Dan wees hij op het in-treurige dat iiier te lande de industrieele eigendom niet wordt beschermd, d. w. z. dat hier geen patent kan worden vei kregen op eenige uitvinding echter als een lichtpuntje in deze duisterni- wijst spr. op hetgeen in de troonrede b gezegd over de voornemens der kroon op dit gebied. Naar aanleiding van enkele woorden, die spreker in verband hiermede wijdde aan aller vorstenliefde en den wensch dien hij uitsprak voor spoedig herstel van H. M. d<- Koningin, besloot de vergadering aan de Hooge patiënte hare beste wenschen aan te bieden. Een telegram werd te dien einde afge zonden. Daarna ging spr. over tot behandeling der op de agenda staande punten van bespreking. lo. De veiligheidsrem. Spr. had een model van de inrichting daarvan by zich ter grootte van ongeveer 50 A 75 cM. die een duidelijk beeld van dit praetisch tweetal geeft. De heer v. Duyl deelde mede dat hij voor de Polytechnische School te Delft eveneens zulk een model moest vervaardigen. Het rerntoeste! bestaat uit een arm over de machine, aan welks verbindingsstang een touw is verbonden dat door de geheele fabriek loopt. Aan dien arm is heel licht be vestigd eeu hefboom verbonden aan liet rem- blok of den remband die op het diijfwielis aangebracht en die ter hoogte van de ver binding met den arm is belast. Wordt nu ergens in de fabrit-k aan het touw getrokken dan valt de arm af, sluit in dien val den s'oom af, de verbinding met de rem verbreekt, de belasting drukt de rem kiachtig omlaag, de rem dwingt het diijfwiel tot stilstaan, zoodat binnen enkele seconden de geheele fabriek is stop gezet. 2o. Do Ilollandsche sleutel. De Ilollandsche sleutel is, zooals men wel zal weten, een sleutel met lossen bek die op en neer geschroefd wordt en aan den rug loopt langs een steun die verbonden is aan het vaste deel vBn den sleutel. Hy is ver vaardigd uit staal en de wijze van vervaar diging wordt door spr. medegedeeld. Zijn capaciteit loopt, naar gelang van het nummer, tot het afsnijden van eeu bout van H/gduim. 3o. StmpUcissimus. Dit is de naam van een automatische luchtklep tegen het bevriezen en stooten der waterleiding. Het toestelletje heeft den vorm van een oliepot en wordt op het hoogste punt der waterleiding in een gebouw aangebracht. In dien pot bevindt zich een balletjebij een leiding met lichten druk rnoet dat zyn van eboniet, bij zwaren druk van glasin het deksel zit een gutapercha-ring waarin het bal letje past. Door het deksel zijn kanaaltjes aangebracht waardoor de lucht in den dop kan stroomen. Heeft de leiding nu zijn vollen druk dan zal het balleije door liet water in den ring gedrukt worden en sluit daaidoor den ,dop zoo af dat geen water kan wegloopen door de luchtkarmaltjes. Wordt de hoofdkraan nu afgedraaid zoo dat geen druk meer op het water werkt dan valt het balletje uit den ring en werkt daar de atmosfeer op de waterkolom in de buis. Zoodra dus da afvoerkraan wordt geopend zal het water uit de buis wegloopen. Hiermede voorkomt men dus dat, vooral in woningen door meerdere gezinnen bewoond, men van elkander afhankelijk is om de lei ding 's winters te laten afloopen j immers anders moest de bewoner van de bovenste verdieping altijd de kraan openen, om lucht in de leiding te doen stroomen. Het schokken in de leiding voorkomt men daarmede tevens, omdat de sumplicissimus de ophooping van lucht in de buizen voorkomt. Met ernst trekt spr. hierby te velde tegen de loodgieters die de leidingen aanleggen meestal verkeerd - en die te nauwe buizen nemen, of meenen dat 2 buizen van b.v. 2 duim even vee' dienst doen als 1 buis van 3 duimdie ook de kraanverbinding onder een afvoerende helling leggen in plaats van een oploopenüe, enz. enz. Is een leiding in een dubbel huis U-vormig aangelegd dan moet een simplicissimus wor den aangebracht op elk der staande buizen. By het doen van proeven by den simpli cissimus bleek dat na het afloopen nog steeds water uit de leiding kan worden geblazen en een onderzoek naar de oorzaak daarvan loonde duidelijk aan dat de schuld daarvan lag aan de onpractische inrichting der kranen. 4o. Neptunus laplcranen. Spr. heeft daarom een kraan gemaakt waarin geen water bleif staan en waaraan hij in het geheel 12 vei beteringen brachtnb; De Neptunus lapkraan is niet duurder" zy heeft geen zak, waarin water blijft slaan' dus onbeviiesbaar, zij heeft een zelfdichtin» in plaats verpakking welke dikw'yls lekt, -J heeft een ronde zitting, voor den aanslag der afsluitklep, waardoor betere sluiting ver kregen wordt en herhaalde vernieuwing van den lederen ring wordt vermeden, zy heeft eene diepere pakkingbus, waardoor lekkage wordt voorkomen, zy heeft een pakkingmoer die gemakkelijk aanzetbaar is, zij is voorzien van de algemeen bekende schroefdraad systeem-Whitworth. zij heeft een lange draad aan de klepstang. zoodut, als de klep is aan gedraaid voldoende lengte draad in de schroef- bus aanwezig blijft, waardoor het doldraaien niet meer kan plaats hebbep. (De meeste kranen van het veroudeid model hebben eens groote constructieve fout, namelijk teweini draadlengte aan de klepstang, en te weioL draad in den schroefbos), zij heeft een zeer sterken draad aan de klepstang met langzamer spoed, om het slaan of stooten in de leiding te voot komen, zij is voorzien van eene afsluitklep, welke recht op het volle draagvlak der zittins sluit, en waardoor lekkage onmogelijk is, z| wordt zoowel voor koud als voor warm water geleveid, zij is zoowel wat materiaal als solide afwerking betreft gegarandeerd en is voorzien van het wettig gedeponeerde handelsmerk sNeptunus" patent svan Duyl," Met zeer goed geslaagde proeven op de waterleiding, en uitgebreide sorteering van sleutels, kranen, (ie hun geheel of open- gezaagd) teekening en becyfering toonde de spr. tegelijkertijd aan wat hij be wen de, zoo dat wij wel meenen dat zijn eenvoudige, heldere voordracht door alle aanwezigen,' metaalbewerkers van beroep, is begrepen De voorzitter dankte dan ook den heer v. Duyl voor zyn leerzame rede en riep hem een »tot weerzien" toe. Van een winkel aan de Hoogstraat wed gisteren uit baldadigheid een ruit vernield De dader werd hedenochtend aangehouden, Gistermorgen werd aangifte gedaan by de politie dat des nachts een konijn was ont vreemd uit een hok, staande aan een wonicg aan de Laan. Zooais wij in een gedeelte van onze vorig; oplaag nog konden malden, slaagde Zater dag to Delft voor li at examen voor onder-wij zeros L. O. o. a. onze stadgenoote mejuffrouw M. Oprei. Gevonden voorwerpen. To 'bevragen aan 'heb politic-bureau: Eon touwtje, waaraan twee sleutels. Voorts aan 'onderstaand© adressen te be vragen Een guttapercha band van een sport- o: kinderwagen bij Piotje Both, Rehobotli straat 6een ledoren hondeinnuilkorf bi; Piotcr Houdijik, Niemvelaan 20; een krui wagen bij A. Foesert, Maasstraat; een por temonna-ie inhoudende f 0.25, bij Hugo Zoo- temcijer, Oosterstraat. 56; een dames-porto monnaie waarin eenig geld, bijl A. Breiir Willem Bou'kelszoonstraat 29 een ijzeren hoepel hij' P. van Berk el, Achterstraat een portemonnai© inhoudende 0.02, l ij 6 AL'harm, Oostha.vciikada 49, Een nieuwe voorloopige instructie is opend tegen Noëls van Wageningen, tl in zake de Vennootschap sHygiea", waarvas hij president commissaris is. Ook deze vennoot schap verkeert, riaar men weet, in staat van faillissement. (»N. v. d. D.") V De behandeling van de zaak-Noëls vi Wageningen voor het gerechtshof zal 3 Jun a.s. aanvangen. Uit Enschedé, Zaterdag is in café Loohuis een der nieuwe arbeiders van de firma Van Heek Co. door zekeren Schildkamp, een der vioegere arbei ders der firma, terwijl hij en drie andere der nieuwe arbeiders na bedreigingen van Schildkamp het café verlieten, met een bier* fle-ch bloedend verwond. Tusschenbeide is er hier en daar een rel letje. Overigens is het meestal kalm op straat De firma Van Heek Co, protesteert inde vN. R. Crt.". tegen de aantyging in de 8 Enschedé aangeplakte manifestatie, waarin i\ beschuldigd wordt haar arbeiders gewapeni op straat te zenden en zegt dat zij juis» telkens hen op het hart drukt zich kalm 8 gedragen wat er ook moge gebeuren. poi bes -1 dar sto tijv nis nci fo< dei we gei pip 1 nil: mi Co dei 110 g" de wi du he ko bic g« léc zoc dit en zal va ne de mc ne da vei po1 de pe 'e® we lie ztu ZOI na era tho str nu 18 'liu lev Oi lie da lio toe toi lie va Mj mi V0l str wo wc gr ka ziji Wj he oc 61 dekengetouwen zij nu in werking. I' het begin dezer week wordt veel nieuw volf verwacht. Deze werklieden zullen voornam? lijk voor de dekenweverij worden aangeleerd Nadat door de firma Van Heek Ce en het organisatie- en slakerscomité aan dec Commissaris der Koningin alle inlichting® omtrent den stand van zaken waren gegf ven, liep het onderhoud over de mogelijkhew tot het doen van een bemiddelingsvoorstel- Er schijnt reeds besloten dat zulk een voor stel zal gedaan worden. Kermis te Botterdam. Op voor-stel vam de lieer H. Spiekman - voor ©onigen tijid eon -commissie! uit d?- Raad1 van Rotterdam samengesteld om wp ee ge m Gt do th ka ioj lu pr w in Sti U ga he

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2