Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. Hofberichten. V STADSNIEUWS. YL A ARDIN OEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Veeteelt. Statcn-Gcneraal. ilP ro categorieën van personen to voltrokken. Men zegt dat de moordenaar geen student is, maar een officier; dat zou ook verklaren waarom do zaak voor een krijgsraad ge bracht is. Canada. Uit Montreal wordt liet bericht, dat sir Wilfried Laurier na do kroningsfeesten we gens ongesteldheid zou aftreden, beslist te gengesproken. Zuid-Am orik&. Volgens een telegram uit Kaap Haiti is de onder-president Vasquez aanvoerder der revolutionairen in, de Dominica ansebtf Re- publiek. Generaal Xavaro, met troepen der regeering. is overgeloopen naar de revolutio nairen en rukt aan op Monto. Oliristi. Gene raal Garcia heeft op dit bericht Moute Cliristi ontruimd en zich te Puerto Plata te ruggetrokken. Gisteren is de revolutie uitgebroken te Sanchez en is een slag geleverd to Sosua. De staatscommissie voor de Zuid-Afiikaan sclie schadeveigoedingen heeft aan de perso nen. die een aan waag om schadevergoeding hebben ingediend, een lijst gezonden met vragen betreffende hun verblijf en hunne daden ten aanzien van den ooi log in Zuid- Afrika en betredende hun vertrek vandaar. Aan het Perskantoor van liet A. N, V. te Dordrecht liggen twee brieven gericht aan den heer M. Spies, Dijatalawa-kamp op Ceylon. Deze brieven uit Z.-A. gezonden, zijn na lang rondzwerven bij verschillende personen, terecht gekomen op het Perskan toor van het A. N, V. te Dordrecht, waar zij thans ter beschikking liggen van dengene, die nadere aanwijzing omtrent den geadres seerde kan geven. De toestand van H. M. de Koningin HET LOO, Bulletin 2 Mei, 9 uur. H. XI. de Isoningin bracht den nacht rustig slapende door. Alleandere verschijnselen geven reden tot tevredenheid. w. g. Dn. Roessingh, L. Pot, Arts. Reeds is gemeld dat ter vermijding van noodelooze vermoeienis van H. XI. de Koningin bij het onderteekenen van stukken, die geen uitstel kunnen lijden, verschillende stukken onder één rubriek worden samengebracht. Dit is nu ook geschied met de Koninklijke boodschappen ten geleide van wetsontwerpen. Bij één boodschap zijn acht wetsontwerpen ingediend, zoodat H. XI. in dit geval slechts eenmaal Haar handteekening had te stellen. Door de Koningin-Moeder is aan het uit voerend comité der te Leeuwarden in Au gustus te houden Landbouwtentoonstelling geschonken eece gouden en eene groote zil ver en medaille, door den Prins der Neder landen eene groote zilveren medaille. Van een belangstellende te 's-Gravenbage ontving het Uitv. Comité een bedrag van f200,— voor het uitloven van prijzen. Aan schenkingen is tot dusver reeus eene som van f 1800,ontvangen voor medailles en geldprijzen. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Xlarine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Holland, onder bevel van den kapt. ter zee J. Wentholt, 1 dezer van Nieuwediep vertrokken, met eerste bestemming rmar Ylissingen. H. M. pontserdekscln'p H o 11 a n d, heden van Nieuwediep naar zee vertrokken, zal een oefening-tocht in den AlUriti'Clirn Oceaan maken, rnet adelborsten dei ouU-te aftiteling van het Koninklijk Instituut voor de Marine. De reisroute van het schip is vastgestld als vidgt: Ylissingen aankomst 2 Mei, ver trek 6 Mei; Port Mahon aankomst "16 Mei, vertrek 28 Xlui; Nieuwediep aankom-t 9 Juni, vertrek 3 Juli; Christiania aankomst 13 Juli, vertrek 23 Juli; Stokholm aankomst 3 Aug., vertrek 13 Aug.; Kopenhagen aankomst 23 Aug., vertrek 2Supt.Nieuwediep aankomst 12 Sept. Brieven en andere stukken voor het oor logsschip Holland zullen tot en met 5 Mei e, k. naar Vlissingen, vervolgens van 6 tot en met 17 Mei e. k. dagelijks, met den trein van 7.5 m. van Amsterdam naar Ant werpen opgenomen in pakketten aan het adres van dat oorlogsschip, naar Port-Mahon (Mi norca) en daarna naar Willemsoord (Den Helder) worden verzonden. De brieven en andere stukken, welke men in de rechtstreeksche zendingen aan genoemd oorlogsschip te Port-Mahon wenscht opgeno men te zien. behooren op het adres voorzien te zien van twee elkander snijdende lijnen, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Ind. Ambtenaren en Ambtenaars-examen. De iSt.-Ct." no. 102 bevat den tekst van het besluit van den 26n April 1902, tot tijdelijke voorziening in de behoefte aan ambtenaren voer den Indischen burgerlijken dienst. V* De sSt.-Ct." No. 102 geeft het reglement met progiamma voor hpt groot-ambtenaars examen voor den Indischen dienst, wanneer het zal worden afgenomen ingevolge het Kón. besluit dd. 26 April jl. Yalselte bankbiljetten in Indie Men seint uit Batavia aan de „N. C." „Een officier der Cliineezen alhier is in hechtenis genomen als verdacht van mede plichtigheid aan do bultende valsche baiik- biljettenzaalc." Heb blad teekent hierbij aan Deze zaak, bij welke een groot aantal per sonen, oolc Europeanen, betrokken schijnt te zijn, is roods een vijftal maanden hangen de. In December jl. ontving do justitie te Batavia een anoniem schrijven, waarin do aandacht op zekere personen aldaar geves tigd werd. die zich volgens dat schrijven zou den hebben schuldig gemaakt aan liet ver vaardigen van valsche bankbiljetten. Do po litie was echter reeds tevoren ingelicht en hield een waakzaam oog op de gangen van bedoelde personen. Verschillende huiszoekingen te Batavia, Mcesler-Covnelis en Buitenzorg haddon plaats, o. a. bij den kapitein der Cliineezen, Lauw Tjeng Siang, pachter van liet middel der pandhuizen op Pasar Senen en Tanali- Abaug te Batavia, en bij den Cliineesehen landheer Oeij Pek Ivwie op Kwitang. Bij een huiszoeking bij zekeren S. (een Euro peaan) werden etsen op koper en litliogafi- sche steenen met teekeningen van bankbil jetten van f 10 en f 25 gevonden, maar niet. met. teekeningen van die van f 5, terwijl de ontdekte valsche biljetten die van 5 waren. Later hadden nog meer huiszoekingen plaats, o. a. bij een commies aan liet depar tement van financiën, doch ook zonder re sultaat. Het schijnt, dat-de justitie thans een na der spoor lieeft ontdekt, dat geleid heeft tot bovenvermelde arrestatie. Er zijn in de residentie Batavia 1 majoor, -l kapiteins en 5 luitenants der Cliineezen. Kinderwetten. Bij het optreden van het tegenwoordig Ministerie waren de door liet vorige Kabinet en door de Staten-Generaal aangenomen Kinderwetten nog niet ingevoerd. Voor degenen die bij spoedige invoeiing belang hebben, kan het, zegt het ïN. v. d. D,", nuttig zijn kennis te nemen van een schrijven van den minister van justitie, d.d. 11 April, als antwoord op een verzoek van een jong- memch te Amersfoort, die inlichting gevraagd had omtrent liet tijdstip der invoering van de Kinderwetsontwel pen. Het was nameïyk zijn voornemen brieven van meerderjarig- lieidsveiklaring te vragen, welk voornemen hij echter, wpgens de kosten, zou laten varen, indien verwacht kon worden, dat de invoering van de nieuwe Wet binnen niet te ruimen termijn zou volgen. Het antwoord des Ministers luidt als volgt: sNaar aanleiding van uw schrijven, d.d. 8 April j I., heb ik de eer u mede te deelen, dat voor my gcene termen aanwezig zijn, om u, in velband met het tijdstip van de invoering der Kinderwetten, uwe voorge nomen aanvrage ter bekoming van brieven van meerdeijarigheidsverklaring te ontraden". De lieer Paul Henry bevindt zich te 's-Gra- venhage ais gedelegeerde van de Fransche Regeering voor een onderzoek van de inrich ting en de weiking van liefdadigheidsinstel lingen hier te lande. Hij zal ook Amsterdam bezoeken en heeft zich in betrekking gesteld met den Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Slaalsehappij van Nijverheid. Naar de »N. Ct." verneemt zal in de aanstaande algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij lot bev. v. Nijverheid en van de Vereeniging tot bevordering van Fa- brieks- en Handwei ksnijverheid in Nederland een voorstel aan de orde komende strekkende tot toetreding dezer laatste Yereeniging tot de Maatschappij van Nijverheid. De bedoeling is om de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid te ont binden en alle leden te doen overgaan tot de Maatschappij van Nijveiheid en baar d-pirierap'iten. Ter vereenvoudiaing zou de lange naam van Nederl. Xlaai-cbappij t*i bevoidering van Nijverheid \eiund~i(! woiden in Maatschappij van Nijverheid zooals zij trouwens in de wandeling altijd genoemd woidt. R. K. Wetenschappelijke Vereeniging. Naai- „Het Centrum" mededeelt, zijn de grondslagen voor een Roomséh-Katholieke wetenschappelijke vereeniging in Nederland ofschoon nog in zeer bescheiden omvang gelegd. De commissie, die in 1898 het eeremonument voor wijlen dr. Nuyons te Westwoud liet oprichten, hoeft toen ook gelden ingezameld voor de stichting van een Xuyens-fonds. Het comité van uitvoering, bestaande uit dr. Schaepman als voorzitter, mr. H. M. J. van Be rek él als penningmees ter, prof. J. Y. de Groot, mr. F. J. A. M. Rceckers, jhr. mr. Victor de Stuers en dr. G. Brom als secretaris, ontwierp A-oor eeni- gen tijd de statuten dezer vereeniging, wel ke zich meer bepaald wil toelegen op be- A-ordering der geschiedkunde onder do No derlandsehe R-.K, en tc dien einde een be roep doen op algemeene medewerking. De aldus saamgestelde statuten werden reeds door het Doorluchtig- Episcopaat uitdruk kelijk goedgekeurd. D'oor een toe\'alligen samenloop van om standigheden trad de nieuwe A-ereeniging nog niet openbaar in werking. Ook wacht zij nog op de Koninklijke goedkeuring. OVERSCHIE, 2 Mei. De heer H. A. van Dam alhier heeft aan de Rolterdamsche dier gaarde een nonnetje ten geschenke gegeven. De afdeeling Schiedam van den Ned. Bond van Post- en Telegraaf beambten sde Post" zal ter gelegenheid van haar 4-jarig bestaan een feestelijke bijeenkomst houden op Dinsdag p. s, in de tooneeizaal van Musis Sacrum. Hel programma voor dien avond bevat eenige nummers voor piano, voordrachten en een kluchtspel vóór en na de pauze. liet muziekgezelschap ïOefening baart Kunst" alhier, onder directie van den heer 11. van Gent, zal Zondag a.s., des avonds te 7I/-2 uur, in Musis Sacrum zijn tweede jaar feest houden. Het programma bevat behalve een aantal muzieknummers ook eenige voorrnchten vol gens het programma door een bekenden karakterkomiek te houden. De Rotterdamsche diergaarde ontving een torenvalk van den lieer P. van de Water alhier. Moordaanslag. Gisteravond ontmoette de 23-jarige J. B. W. P. zijne zuster op den Buitetihavenweg waarbij hij, gewapend met een levolver, haar bedreigde. Het meisje begaf zicli daarop naar haar vryer W. J. K., wonende aan de Bukkershaven, die haar vervolgens naar do stad begeleidde. Onderweg kwam P. hen weer te gemoet, waarop K. den in de nabij heid zynde poiitie-ngent Bertou waarschuwde dat P. met een geladen revolver liep. Bertou begaf zich daorop nanr dezen en zag toen dat hij een schot op zijn zuster loste, dat echter gelukkig miste, terwijl het tweede schot ketste. De revolver en patronen werden door den agent in beslag genomen en P. naar het politiebureau gebracht, waar hij in vootloo- pige bewaring werd gesteld. Na verhoor en opgemaakt proces-verbaal is hij heden ter beschikking van de justitie gesteld. De dader, schoenmaker van beroep, moet, naar ons werd medegedeeld, een zenuwachtig persoon zijn, die tengevolge van een lichaams gebrek in zijn jeugd eig ontzien is. Terwijl de 37-jarige H. Gunnewegh gis teren bezig was met het verven van den gevel van het gistpakhuis der firma Melchers aan den Noordvestsingel gleed de ladder, waarop hij stond, onderuit. De man sprong van den ladder waarbij de sport brak en hij de ladder op de rechtervoet kreeg, tenge volge waarvan deze gekneusd werd. Naar huis gebracht werd daar genees kundige hulp ingeroepen. Opgaven van brieven en briefkaarten, over de 2e helft der maand April aan het post kantoor ter post bezorgd, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Mej. M. Scholten Amsterdam. Mej. Xlounourij id. Mej. J. Maat, Breda. J. van Heijuingen, 's Hage. A. Wilckens, id. Mevr, de Jong Rotterdam. Briefkaarten. P. Mijjer, Rotterdam. "Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat alle vorderingen ten laste der gemeente over het jaar 190), vóór den iaalsten Juni a.s. moeten worden ingediend, daar zij anders van rechtswege zijn vervallen. "Het onderzoek van verlofgangers te land zal plaats hebben in Juni a.s. en wel voor Vlaardingen 13 Juni a.s. en voor de oveiige gemeenten in dit kanton 14 Juni a.s., telkens des morgens ten 10 uur. "De Vereeniging voor Gezondheidskoloniën alhier heeft van H. M. de Koningin-Moeder eene gift ontvangen groot f 60, "Door het stnomloggerschip Augusta van de Visscherij-Maatschappij Vlaardingen", directeur de heer L. J. van Gelderen alhier, schipper van Haren, is gistermorgen bij liet binnenkomen ten gevolge van aanvaring schade toegebracht aan een van de palen aan liet Westhavenhoofd. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 30 April, Notaris II. B. E Blaissh le Schiedam. Een dubbel pand, \eideeld in twee bene den- en twee bovenwoningen, en open plaats, aan de Gedempte Waal, nrs. 29. 31, 33 en 35, groot 1 are 4 centiare, f1600. Een huis en erf met plaatsje, aan de Oostzijde van de Landstraal, no. 47, groot 38 centiare, f 650. Een huis en erf, aan de oostzijde van de Dijksteeg, 110. 19, groot 36 centiare, f 650. "Heden werden alhier ter kaasmarkt aange voerd 21 stapels kaas wegende 5332 K.G., prijs 1824 cent. Handel willig. Orpheus". Met een gevoel van groote spyt stonden wij, toen de laatste tonen van »Orpheus" waren weggestorven, op, om huiswaarts te keeren. Met een gevoel van groote spijt, maar tevens van grooten dank voor al hetgeen wjj ten gehonre hadden gekregen. Zijn wij al van ïOrpheus" veel gewend, de uitvoering van gisteren behoort zonder twijfel tot de beste, die wjj van deze vereeniging hebben bijgewoond. In de eerste plaats heeft het koor tot het welslagen zeer vee! bijgedragen. Vooral in het slotnummer ïHeinrich der Finkler" van Fr. Wüllner kwamen de goede eigenschappen van deze vereeniging tot haar recht. Met een zekerheid en kracht en niet minder een fijne nuanceering waar noodig werden de boornummers uitgevoerd. Zeer schoon klonk ons het schor von Piigern" (aus der Ferne). Flink en kioek kwam het jagerkoor er uit alsook het jchor von Wa!d-und Berg- leuten", terwijl het laatste koor een waardig siol vormde. Het was werkelijk een zeer gelukkige avond voor ïOrpheus". Opnieuw heeft zy getoond zich ernstig in te spannen om een stuk waarachtige kunst te kunnen voort brengen. Waar wjj tot ons genoegen dus met groote wnardeering over het koor mogen spreken komt aan zijn onvermoeiden directeur en den accompngnateur, den heeren G. en A. Rijken een woord van grooten lof toe voor de seri- euse wijze, waarop zij hun laak opvatten en waardoor het gelukt is een dergelijke uit voering als die van gisteravond te kunnen doen plaats hebben. Behalve van het koor als geheel moeten wij ook afzondei lijk melding maken van eenige koorleden, die de kleinere soli op zich geno men hadden, welke zij op verdienstelijke wijze zongen. De partij van Eberhard door den heer II. vertolkt, schonk ons vooral eenige zeer aan gename oogenblikken. Van de overige medewerkenden was een van beiden een oude bekende, nl de heer Bart Verballen, een man, die zich èn als kwartetspeler èn als solist zeer terecht een goeden naam heeft verworven. Ook thans wist hjj ons door zijn beschaafd, gloedvol spel, waarbjj zjjn waarlijk zeer groote techniek slechts middel ter bereiking van een schoon geheel is ons zeer te boeien en liet deed ons dan ook oprecht genoegen, dat de aanhoudende toejuichingen hem tot een toegifije van hem zelf noopten, wel een bewijs, dat ook bet publiek zyne verdiensten erkende. Ten slotte blijft nog ter bespreking over dö tweede solist van den avond, de heer A. van der Stap uit Delft. Hadden wjj al veel goeds van dezen zanger gehoord, nu wij hem met eigen ooren ge hoord hebben, moeten wij ten volle erkennen, dat hij onze vry hoog gespannen verwachting vei re overtroffen heeft. Dat wij liet laatst over hem schryven vindt eigenlijk dan ook alleen hierin zjjn oorzaak, dat wij hem als het ware een geheel afzon derlijke plaats in onze bespreking willen geven en al schrijvende een oogenblik enkel en alleen aan zy it kunst willen denken, want wat hij gaf was waarljjk hooge kunst. Aan een zeer warm, vol, heerlijk geschoold geluid, paart de heer v. d. Stap een dictie, die overheerlijk is en waardoor nl wat hij ten gehoore brengt ten volle lot zjin recht komt. Gaf hjj ons in zijn liederen zeer veel te genieten, in slleiorich der Finkier" kwamen zyne heerlijke gaven niet minder uit. Hoe prachtig zong hij sGolden im Osten leuchtet heil der Tag!" maar neen, wij doen hem onrecht, wanneer wij slechts hier en daar een greep doen. Wenschen wjj van harte gaarne een dergelyken genotvollen avond als gisteren door Orpheus te arrangeeren spoedig weder te mogen smaken, vooral roepen wij den heer v. d. Stap toe: Kom ons weldra weder met uwe heerlijke gaven, met uwe kunst verkwikken I De industrie-tentoonstelling fe Dussetdorp is gisteren in tegenwoordigheid van den Kroonprins en den Rijkskanselier geopend. Eenige Belgische slagers hebben te Sas van Gent eene export-slagerij opgericht. Zij zijn voornemens elke week een groot aantal Ne derlandsehe stieren en runderen op te koopen, die te slachten en het vleescli tweemaal per week rechtstreeks naar Londen te zenden. Dezer dagen is het eerste transport (hel vleesch van 37 stieren) per stoomschip Sea Hound verzonden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 1 Mei. Vervolg De heer DE RIDDER betoogde verder, dat het afhaukeljjk stellen van de toepassing der doodstraf van de subjektieve meening des rechters omtrent hel aanwezig zijn van rede nen van staatsbelang, een bedenkeijjk novum was, in strjjd met nvt. 11 der wei, houdende algemeene bppalingen op de wet geving van het Koninkrijk, volgens hetwelk de rechter moet rechtspreken volgens de Wet en zich door geen overwegingen daarbuiten geiegpn, mag laten leiden. De lieer STAALMAN motiveerde zijn stem voor het amendemem-IIugenlioltz. De hoogste wetgeving, die voor spr. richtsnoer is, kent de doodstraf niet ais noodrecht. De heer SCHOKKING zou het een zuiver der stelsel geacht hebben indien de militaire rechter alleen zuiver militaue delicten te be rechten kreeg, doch kon overigens niet mede gaan met de verdediging van het stelsel van het Wetsontwerp door den heer Lobman. Het belang van den staat was z. i, een veel te rekbaar begrip. De MINISTER VAN JUSTITIE verklaarde le erkennen het recht van den Staal tot toepassing der doodstraf, doch de vraag, wan neer en in weike gevallen van dit recht zal worden gebruik gemaakt een kwestie van opportuniteit te achten. De rechtsbron is God doch de rechtsgrond is het welzjjn der maat schappij. Van boven zijn de rechtsregelen gegeven, doch het doel dier regelen is de handhaving der maatschappij. Geen andere straffen mogen worden opgelegd en voorgeschreven dan die noodzakelijk zijn. Noodrecht is dus een begrip dat loopt door het geheele strafrecht. Het amendement-Hugenholtz op art. Gstrjjdtmet 's ministers beginsel om ten aanzien der dood straf den status quo te handhaven, en wordt daarom door hem ontraden. Omtrent de amendementen-van Raalteen Heemskerk liet de Minister de beslissing aan de Kamer over, doch de amendementen. Hugenholtz op artt. 9 en 29 en mditairj detentie achtte de Minister onnoodig, De regeeringscommissaris (professor Hoeven) meende, dat geen doodvonnis meer of minder zal worden uitgesproken, welle terminologie ook gekozen wordt. Militair detentie achtte spr. onnoodig. Na repliek van den heer HEEMSKERK die verklaarde tegen de wet te zullem stem! men wanneer niet weid teruggenomen de bepaling dat de rechter de doodstraf zal toe. passen om redenen van politiek belang en vnn oordeel was, dat niet het staatsbelam doch alleen biiijjkheid en rechtvaardigheid den rechter mogen leiden by de bepaiin» der straf, werd de verdere beraadslaging verdaagd tot morgenochtend 11 uur. 1 oir vai en bd b'ei gei kei pel ter een Vergadering van Vrijdag 2 Mei. 's voorm. 11.15 uur. Bij den aanvang der zitting deelde VOORZITTE® mede dat do centrale afdee ling heeft besloten. Dinsdag a. s. to 3 uur ii de afdeeling te doen onderzoeken liet out wen) .tob uitvoering dear Gezondheidswet (suppletoir© begrooting voor Binnenland, scho Zaken) en liet wetsvoorstel van den heer Lobman e. s. (aanvulling der Militie, wet om de lichtingen 1895 en 1896 niet te doen opkomen A-oor herlia,lingsoc-feningen) Woensdag bij den aanvang der zitting: nominatie voor den Hoogen Rand. Donder- dag en Vrijdag a. s. zal geen zitting gehoi- den worden. Do voorzitter verzocht de leden dringend, om niet to vergeten dat er Rins dag en Woensdag wol zitting is. Hierop werden voortgezet de beraadsla- gingen, over de artikelen 6, 9 en 29 van OntAverp Wetboek van Militair Strafrecht De beer LOIIMAN, repliceerend betoog de dat het militair strafrecht volstrekt nietf her in do wereld is gekomen om de zedelijke or- de te handhaven, maar de Vele afwijkingec van het gewone strafrecht, die dit reek bevat, alleen zijn te verdedigen door te er kennen dat die bepalingen geboden zijl door den toestand van noodAveer Avaarin mej °.,p in oorlog verkeert, als men den staat heef' te A'erdedigen. Dit ontwerp laat niet toe aa: den rechter, te straffen om redenen va: staatsbelang, doch. stelt alleen de keuze de: straffen, bij een bepaald misdrijf op te leg gen, afhankelijk van do vraag, of het staats belang de toepassing der doodstraf eisckt Do staat is niet een abstract begrip, mas een concreet goed, waarvoor wij alles me ten overhebben. Do heer WTLLINGE lichtte het stan punt too der 11 iet-antirevol'ut.ionaire lede der commissio van Voorbereiding. Of doe de bepaling van art. 9 het anti-revolutiona: standpunt Avordt aangerand laat spr. volik men koud Aviji zijn kier niet bozig een ant**™ revolutionair strafwetboek to maken maai zullen trachten een nationaal wetboek t vervaardigen. Dat 'liet staatsbelang rich! snoer zal zijn voor boepasing der doodstn achtte spr. een A'olkomen goed en rechtvar dig standpunt. De doodstraf is een afschuw: üjko straf en moet slechts bij Arolstrekt noodzakelijkheid worden toegepast. Spr. wa ■het oneens met den Regeeringscommissanr dat heb er niet toe doet of de bepaling 01 treilt het staatsbelang aldan niet in do art. kelen 9 en 29 Avordt opgenomen. Do lieer HUGENHOLTZ constateer! dab de anti-revolutionairen, niettegenstaai de zij de Openbaring aanvaarden als he eenig richtsnoer, niet slechts met de Katk lieken, maar ook met elkander in confii. zijn gekomen. Als de Openbaring zoo vein; richtsnoer is in principieels zaken, wat ka: er dan van verwacht worden iu geAVone prac tisclie quaestieslAJ wordt overigens de dool straf in de Wet behouden, spr. voorzag zij in de toekomst toch nooit af te nimmr meer zal worden toegepast, daar een ster:: van humanitair verzet terstond zou opst. ken als do rechter die straf uitsprak. Do heer VAN RAALTE verdedigde as der do bepaling dat de doodstraf slechts ma worden toegepast als het Staatsbelang zuil eischb, daar .hierdoor den rechter een obje tievo maatstaf Avordt verschaft. Om de e' geruis tegen liet Regceringsstelsel eenig zins te verminderen, wijzigde hij echter zij amendement in dien zin dat de doodstak alleen zal worden toegepast, aJs de veihg hoid van den Staat dit eischb. De heer VERHIEL! verdedigde het amen dement der Commissio van Voorbereiding tra betreffende de militaire detentie. ter Do beer STAALMAN bestreed den hee Lobmanhoofddoel A-an het Wetboek va: j j>r. Mil. Strafr. is vergelding van kwaad. De hocer ROELL vreesde dat de wijn ging door den heer Van Raalto in zijn amen dement gebracht, tot moeilijkheid of ondtt delijkheid zal kunnen leiden. Het Strafwet boek toch bevat naast een titel „misdrijvei tegen do veiligheid van don Staat'ce j0( aantal andere bepalingen, die veiligheid wf bobreffende, maar waarop toch de doodstrs toepasselijk kan zajp. In die .gevallen zou doodstraf niet kunnen worden toegepa: door den rechter, daar hierbij do veilighe: van den Staat niet gemoeid is. D'e heer DE RIDEDIER betoogde teg® over den heer Lobman dat men den rookte niet aan handen mag leggen hij de bep3 ling der strafsoorb. De heer LOHMAN gaf in overweging spreken van „behoud en veiligheid" van 4® Staat, om hierdoor duidelijker uit te druk aar ken, in welk geval alleen de doodstraf m8^, hij worden toegepast. {De zitting duurt voort.) I ter 19C ber van dec om C ter; Mei den ree cia: der I de loei 'ban lan lam ong t doo rijn ord zijn mig io sloe b mei I 's-C ren wer gen wer bezi will gesl reel Tü1 mei der C bel del tos Jeu rui te a in In gas kei nei ste sto leg gla do de vei der sto blo me kei der Tw scli bot WC] ten dat afg de te drc wa; dat lijk

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2