;.4r1& lï lit miner Maat nit BRIE Maten. 56"" jaargang. Zondag 4 en Maandag 5 Mei 1902. No. 10844 .ilsii Eerste Blad. \rt De zaaiende hand. jO„ Ck Sï/'' I Inschrijving' van nieuwe Leerlingen I voor do Rnrgor-Avondschool. BUITENLAND. V tci 1.8. Is Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardïngenfl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags" vóór een uur aan liet bureau bezorgd zijn. Bureau B iters tra at 68. V --.V Trijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92iedere regel me." 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. ïn de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde feleime advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. latere. Telefoon No. 123. A S G. et. usse oden, en. INA, ct. ure 1.37. Zij die met September a.s. ais leerlingen van de Burger-Avondschool wensehen te wor- !den toegelaten, kunnen zich laten inschrijven op Baandag 12 en Dinsdag 13 Mei c.k. 's avonds tusschen 6 en 8 uur. De vereischlen om te kunnen worden toe gelaten z'gu lo. het bereikt hebben van den twaalfjarigen leeftijd, '2o. het kunnen overleggen van eene ver klaring van het Hoofd der Lagere School, waaruit blijkt dat de leerling deze geheel heeft doorioopen. De Directeur, J. A. HINGMAN. ALGKjatBKN OVKRKICUT. SCHIEDAM, 3 Mei 1902. Xuid-Afrlka. Kolonel Rorihforb deelt mede, dat veld- ikornet Bekïker doodelijlk gewond is op 29 April, en vcldkornct Gcldcnhuis gewond. Kolonel Barker oneldb de gevangenneming van Manie Botha, diens adjudant en elf an deren op 30 April op ongeveer 25 K.M. ten zuidoosten van Frankfort. Manie is ecu neef van den commandant-generaal en een van De Wet's bekwaamste luitenants. Terwijl de Engclsohe pers wedijvert in vredesvoorspol iingen, waarbij men zelfs zoo ver gaat om te beweren, dat do heldhaftige De Wet zelf overal rondtrekt, om de capitu latie aan te bevolen op voorwaarden, dio wij nog steeds officieel niet tkennen, gaat het gouvernement door, versterkingen op ver sterkingen te zenden naar Ei: id-Afrika. Zoo is er bekend gemaakt, dat liet departement van Oorlog maatregelen beeft getroffen om voorliet einde der maand met veertien sche pen ruim, 10,000 man, waaronder yeomanry, en 2000 paarden naar Zuid-Afrika te zen den. In Engeland nu heeft men, om die legcn- strijdigo berichten toch te doen kloppen, er het volgende op gevonden Het gaat er nu Roman VAN IDA BOYEO. 48) liet verlangen was gestild. Een jammer lijk govool bleef over. Tarnde sloeg dc handen bovon 'liet hoofd in elkaar en wilde dadelijk den weg banen tot eon verzoening. Maar het was Ebba te kinderachtig, nu om vergif fenis te vragen. Op hot oogonbliik, toan Fausta glimlachend weemoedig zei de, dat zij nog lang iKurfürstenstnissc 36 III dacht te blijven wonen, zaït haar reeds hot ver zoek, neen, do kreet: „Vorgeof me", in do keel. Maar slechts op dat oogonblik, plotse ling kon hij uitgeroepen worden. Ten slotte begreep Trude dat, on had zij ook hot gevoel, dat Fausta misschien zidh voor ecu poosje ongenaakbaar wilde toonon, en zij zeido al leen nog „Jö borooft jozelf van jo vrienden!" Ja, dat doe ik altijd, dadlit Ebba. Kerstmis 'kwam cn Trude reisdo werke lijk naar liaar 'broeder. Tot een niur voor hot vertrek van den trein werkte ze nog met r<bba en pakte toon vlug wat linnengoed oil een japon in 'lia»r handkoffer, en op eens was ze we» Ku was Ebba alleen. Zo had een heden hoop werk voo-r de vakantiedagencon groot Buitsch opstel, Goethe's loven cn werken Van 1776 af; een uiteenzetting over do ont wikkeling der hierarchic; Frausoho motri- selio vertalingen on vooral Latijnscho en Griekschc opgaven 'Dit LUnstedt kwamen tweo kisten aan. Een van tante Louise, die slof voor eon ja pon, een dozijn zakdoeken en wat zelfgobak- om den Boeren vrees aan te jagen, door te tooncn, dat Engeland besloten is den oorlog to blijven voortzetten, indien de vredesvoor stellen'verworpen worden. Een andere lozing is dat het met het oog op don aanstaanden vrede oen voorbereiding is voor 'fc vervangen door geheel versche bezettingstroepen van die, wolko nu reeds 2J jaar vechten en wier tegenwoordigheid biji de kroning in Juni a.s. om der schittering wille noodzakelijk is. Onze overtuiging echter blijft, dat de Boe ren, tenzij izij tot hun laats ten patroon of hun laatste stuik brood gekomen rijin, den vrede slechts zullen aannemen op voorwaar de van algemeens «amnestie voor rebellen en onafhankelijkheid. Doch. laten wij ons niet met voorspellingen bezig houden, anders zouden .wij in dezelfde fout vervallen, als de Engolsche pers, die ioderen dag den vrede aankondigt voor den volgonden, zonder iets to weten van den stand der onderhandelin gen, van Chamberlain's geheimen, van den gemoedstoestand der Boerenleiders of hun ner commando's. 'De Matin" weet de voorwaarden mede te doelen, die Engeland aan de Boeren zou hebben aangeboden, en die volgens het blad veel ruimer zijn dan die, genoemd biji de on derhandelingen bussohen Botlia en Kitche ner in 1901. Volgens deze inededeolirrg zou Engeland hebben aangeboden het toestaan van een bijna algemeene amnestie; liet intrekken der veihanningsproclamatie van Augustus 1901 toekenning aan de Republieken van een soort „home rule", of autonomie bijna onmiddellijk na hot eindigen der vijandelijk heden. Voorts zou aan Transvaal eon bedraar van 5 millioen pond sterling, aan den Vrij staat een van 4 millioen pond sterling wor den voorgeschoten, voor liet hei-stellen der verwoeste hoeven. Deze voorwaarden zouden eon gunstigen indruk hebben gemaakt en verschillende commando's zouden besloten hebben de voor- waardon aan te nemen. De „Westm. Gazette" adlit aiclr echter verplicht te waarschuwen tegen eur te opti mistische voorstelling. Het blad meent, dat men goed zal doen aan die verhalen geen te groote waarde te hechten, en de beslissing der Boeren af te wacliten. Daarna zal de Engclsclie regeering de voorwaarden toch niet langer wilton geheim houden. Een belangrijk bciichb is medegedeeld door de Natal Witness", een ie Durban verschijnend dagblad. Engeland zou ill. met Natal overeengeko men zijlu laatstgenoemd land te vargrooteu niet'het Z.O. gedeelte van Transvaal, nl. de districten Vrijheid, Utrecht en Wakker- sferoom, tegen overnam© van een gedeelte der Transvaalsche staatsschuld cn tegen afstand 'ken koekjes bevatte; eou van Heleno, met parfum, zeep, confituren en een kostbaar glas. Ebba wist niet of ze lachen of huilen moest: de japonstof en do za'kdookcii waren van goedo, stevige kwaliteit, zooals tante Louiso zo ook voor haar keukenmeid kocht tante had zeker godaoht, dat 'het er nu meer aankwam op degelijkheid dan op smaak. He ieno's zending echter paste voor do behoef ten van een zeer .luxurieuse dame. •Mijn iliave familie heeft den juisten maat staf voor mij verloren, dacht zo en wilde 't van do comischo zijde bezien. ■Maar zo brak in tranen uit. Zij zeide tot zichzelf, dat het sentimenta liteit was, dat vandaag 'hot alleen-zijn haar zoo zwaar viel. Er waren duizenden eenza men, dio hot ook niet boter hadden! Hot beste was, zoo hard te werken, dat de urou omvlogen. Ebba zat bij dei kamp en schreef. Maar het deed haar zoo aan, dat hot anno, bleeike, hoofdpijnachtige gelaat van Trude Edlossen zich iiiot over- do lafol heenboog. In .huis was het druik cn een gekruide lucht drong door do reten dei' deur. De vrouw kookte voor haar man en tweo van zijn vrienden karpers in bier, en hot schoen heden loutor eendracht en eensgezindheid tusschen do ctihtgenootcn. De aanstaande eet -en drinkpartij maakte de gemoederen vredig. Opeens kwam het Ebba. grotesk voor, dat zij 'hier zat, ou over deze gewone mcnschen belangstellend nadacht. Haar gclicelc Bor- Kjnsoho loven,kwam 'haar grotesik1 voor. Wat 'had' zij' oigenlijilc gewild? Was zij daarom met overijlde ovorwimungszudlrb de wereld ingegaan, om zulk een dorstig, ar beidzaam, verborgen leven to leiden? Had niet iets voor liaar gezweefd van glans, feos- aan Transvaal van eon stuik land, zieli Oost- waai Is uitstrekkende tot de ICosi-baai. Alen beweert, dat die schikking (oen denkbeeldi ge voorloopig, daar zij' berust op do hypo these der verovering van Transvaal en der territoriën, die op dit oogonblik door de troepen van Louis Botlia, bezet zijn) ton doel heeft heb Bocrcnelement te verzwakken uit oen oogpunt van 'kiesrecht, wanneer ,,de nieuwe Engolsche kolonie vail dc Transvaal door Groot-Brittamiië weer berifliard zal O worden met parlementaire instellingen". Fcn ons inziens niet le verdedigen verkla ring. (liet zou immers den Boeren zeer ge makkelijk vallen, de balans weer in even wicht to hrengen door do duizenden Hollan ders, die opgestaan zijm, maar zelfs bij. am nestie mooil.ijik zouden kunnen leven onder liet Engelsche juk in de Kaapkolonie, aan te moedigen zich in Transvaal te vestigen. Do waarheid schijnt te zij,n, dat Engeland den prijs van zijn imperialisme aan zijn ko loniën moot betalen, 'tls immers bekend genoeg, dat alle kinderen van liet Britsche moederland besloten hebben rich de hulp, die zij verleend hebben, zoo duur mogelijk te doen betalen. Natal droomde reeds lang van oen uitbreiding van grondgebied naai de zijde van het Z.O. van Transvaal en in zijn droom heeft bet luid genoeg gepraat, om door het moederland gehoord te worden. Engeland zal trouwens den zin van alle koloniën, die het moederland hulp verleend hebben, (meer uit eigenbelang dan uit lief de), moeten doen. Een (reiziger, die pas van een tocht door Australië teruggekeerd is, schreef D'onderdag in de „Daily Express" Engeland bedriegt zich, als het meent, dat Australië geen vergelding voor zijn diensten zal eischen, 'De koloniën zijn o. a. besloten niet meer toe te laten, dat Frankrijk zijn misdadigers zoo dicht bij 'baar grondgebied zendt, (Niouw-Caledonib), en oven vast is haar besluit, dat 'liet gedeelte van Nieuw- Guinea, hetwelk goudmijnen bevat en d.at D'uitschlaud opeischt. niet Duitsch zal blij ven, maar Australisch zal worden. Ziji zul len Engeland noodzaken, in deze lussdiien beide te komen en zoo noodig don strijd aan le binden. Men boude het zich voor gezegd in Frank rijk en Dniilsclilaüd, waar de rogceringcn met onverschilligheid naar de uitroeiing van tweo vrije ïepublicken hebben gekeken. De Petit Bion" verneemt nader, dat Na- tal or zelfs niet in wil toestemmen, dat Kosi- baai aan Transvaal komt, daar de regeering dan to veel concurrentie zou vreezen voor de Nalalscho haven. E u jol an d zou ook hierin hebben toegegeven, wat oen nieuw bewijs 'is voor hot feit, dat liet Britsche rijk een gewillig instrument in de handen der koloniën is geworden ten on room? Zij' wilde werken, zeker. Maar niet 7.00 in stilte en nood. Zij, bad gemeend, dat de -erkenning en bewondering van haar stroven gelijken tred zou houden mot luiar inspanning. Do moeilijkheid van den weg was 'haar niet duidelijk geweest. Zij had een „vrij leven" verwacht, zonder ziah daarbij' iets 'bepaalds voor te stellen. Nu wist zij hot sinds lang, dat Trude gelijk had1: „Het gehcelo verschil is, dat de mo derne vrouw niet alleen het recht, maar ook den plicht heeft, om to arbeiden. Overigens blijft oen vrouw vrouw, heden net als vóór drio duizend: jaren. Er is geen nieuwe zede- leer, daar or geen nieuwe natuurwet is." Alleen een Fausta, in de koenheid' van liet gonie oener kunstenares, die mannelijke vrijheid on vrouwelijke fijnheid in zich vcr- cenigde, 'kon met de stokoude wetten spot ten I Maar neon, ook zij, zij'spotte niet. Zij stel de hel alleen als do eeuwige waarheid voor. Zij, die hot leven van «alle zijden, ook mis schien van do donkere, kende. 'Dus wenk, slechts wenk, altijd wenk En liet was Ebba in de treurige stilte lan de zen Kerstavond, als bohoordo rij zichzelf in 't geheel niet moor toe. Zij was in een ver schrikkelijk mechanisme ingevoegd. Om haar hcon dreef eu stampte en rolde cn zwoegde 'liet doven voorwaart®, voorwaarts, en toch bleef bot steeds op dezelfde plaats, «als in doffe droomen, als de geest zich tot een snel ondernemen voolt aangezet, cn lieti zware .lichaam als lood' daar ligt en d© uit voering verhindert. Zij was a:ls do misdadi ger, die in zijn cel steeds maar in do holten stapt, die zidh ouder zijn voeten in den bo dem vormenhij weet, dat hij in een tred molen werkt, maar liiji riot do vrcoselijke machine nice, evenmin als de vrucht van liaar arbeid. Hij weet slechts, dat 'hij' voor Eenige dagen geleden maakten wij mol ding van een brief van mevr. De Wet aan den Engclschen minister van oorlog. Do Matin beweert, dat dio brief in zijn ge heel als volgt luidt Burgeikanip, Pietcrmaritziburg, (Natal). 13 Maart 1902. Den Heer Brodrick, minister van Oor log van Engeland, te Londen. „Mijnheer." „Deze brief heeft ten doel om u mijn pro fest te doen 'kennen tegen dc wijizc, waarop ik ben behandeld door do Eiurelsche resree- O ring. „Ik leefde te Johannesburg in een goed huis, op mijn eigen kosten, toen ik, tegen mijn uitdrukkelijken wil, 26 Juli 1901 werd getransporteerd op bevel van dc militaire autoriteiten, en werd geplaatst in een tent in hot concentratiekamp met mijn familie: acht personen in twee kamers. „Een dezer vertrekken was voor eenige da gen verlaten door oen patiënt, die aan ty phus leed. „Men had mij verzekerd, toen ifc van Jo hannesburg word weggevoerd, dat te Pieter- maritzburg een gemeubileerd huis ter mijner beschikking zou staan. Maar ik ben zeer be drogen uitgekomen. In plaats daarvan heeft men mij geplaatst in een 'hut met twee ka mers, zonder meubels of eenig comfort. Ik heb zelfs geen keuken tot mijn beschikking, en de persoon, die aangesteld is om mij to bedienen, heeft de noodige zaken voor voed sel in de buitenlucht moeten klaarmaken, totdat eenige vrienden een soort van veran da voor mij ge'bouwd helbben. „Men dient mij overigens de gewone por ties voor, die niet voldoende zijn om liet lo ven erbij in stand te .houden. Groenten, vruchten, melk, boter en thee moeten wij ons zooveel mogelijk zelf verschaffen. De zeep, die ik krijg, is onvoldoende om ons rein to houden, en do drie en een halve ka.ai's, die men mij per weck geeft, zijn nau welijks genoeg om des avonds een paar urn' lang één kamer te verlichten. „Ik heb, met het oog op deze behande ling. terstond na inijln aankomst gevraagd op c-igen kosten naar Johannesburg te mo gen terugkeeren. Ik heb op dit verzoek liet volgende antwoord ontvangen „U weehtgenootisstrijdeiid o." „Ik heb toen meer dan eens aan do auto riteiten vergunning gevraagd liet k.amp te mogen verlaten om elders te gaan wonen men lieeft het mij steeds geweigerd. Ik heb aan de Engolsche 'regeering gevraagd mij een gemeubeld huis te verschaffen men heeft mij geantwoord, dat ik dezelfde goede behandeling ondervond als de vrouwen van do andere commandanten. Ten slotte heb ik aan lord Kitchener geschreven en bem ver zijn aandeel stappen moet, altijd maar stap pen. Ebba schriikto uit 'liaar gcd«ucliloii op, be neden werd 'hot erg rumoerig. De mannen hadden zeker te veel gedronken. Nu ging 't tegen do vrouw. Het schoen, dat een van do gasten voor haar partij trok. Scheldwoorden werden uitgeschreeuwd. D'c vrouw huilde. Toon kraakten deuren, en het werd stil. Sidderend luisterde Ebba, nog lang aan de deur. Was zij' nu 'heel 'alleen in .huis? Had men werkelijk ook gesloten? Hoe nu, als een van de dronken mannen achtergebleven was? Ziji sloot haar deuren en kroop in bed'. Hoe de volgende dagen voorbij gingen wist ze later eigenlijk niet. Waarschijnlijk in een stomme berusting, in een matte onverschil ligheid ovor a'lles. Maar toen op oen morgen kwam Trude weer, vlmg en stil, als was zij! maar een oogenbliik weg geweest. Zij1 zoide, dat zij' on der heb eten van haar feestdagen vertellen zou, en begon, toen haar mantel nauwelijks aan den kapstok 'hing, dadelijk Ebba oen Latijnscho les te govon, alsof zijl niot den geheclcn nacht doorgereisd 'liad. Zij worden gestoord. Er kwam een tele gram voor Ebba. Toon zij, liet m dc hand liicld, wist zij, dat het niet anders dan con ongeluk verniel den kou. „Uw vader zeer ziok, overkomst ge- wensohb. Tante Louiso." 'Eibb.a stond sbijf en stom, rillend, met blauwe lippen en staren do oogen zij kon in 't geheeil .niet sproken. Trude bedacht ri'eli niet lang. Zijl haalde uit haar handlkoffor, voor liet uitpakken waarvan zijl zich nog geen tijd gegund- had, een klein spooiboe'kjo. Na twee minuten zoi de zijl, haar horloge in de hand zocht mij toe te staan het kamp te verlaten om op eigen kosten onderdak te Pietorma- ritzburg te zociken; tot nu toe heb ik daar nooit ccnig antwoord op ontvangen. „Ik kan niet goed inzien, waarin eigenlijk die „goede behandeling" .bestaat. Men heeft mij toch nauwelijks met beleefdheid behan deld. D'c Engolschen hebben mijn huis en mijn goederen vernieldzij, hebben mij op gesloten in een hut in een concentratiekamp, van zulk een constructie, dat mijne zwarte bedienden op anijn boerderij er niet in had den willen wonen. De gebruikelijke groeten, C. 'M. DE WET." Gemengde Medcdeellngen. F r a n k ir iji k. De gewezen Voorzitter van de Kamer en oud-Premier, Brisson, die in het 10e kies district van Parijs in herstemming komt, heeft van drie ministerieel© afgevaardigden, die in D'ié in liet departement Da-óme ook in herstemming rijn, het aanbod gekregen om ten zijnen gunste terug te treden. Pë heer Brisson liecfb het aanbod aan vaard, zoodat zijn herstemming tlians ze- kor is. In het 10e kiesdistrict van Parijs hebben de minister _elo candidaten wol liet minste kans bij de herstemmingen. Spanj e. liet programma der kroningsfeesten is thans vastgesteld. Er zal den 15en ,Mei een diner gegeven worden in heb paleis voor do vreemde vor sten, en den volgenden dag een ander voor buitenlandsehe vertegenwoordigers on het corps diplomatique. De optocht za'l den 17n Mei worden gehouden, op wolken dag de Koning ook den eed zal afleggen voor het parlement. In de kerk van den Heiligen Franciscus zal een Te Doiun worden gezon- gcn. Den 18en zal or een receptie worden go- houden voor de buitenlandsehe vertegen woordigers, liet corps diplomatique, de 'hoo- ge civiele en militaire ambtenaren en 't bof. Den 19en zal er des avonds een groote re ceptie worden gehouden in het paleis voor de godsdienstige, militaire, politieke en «ar tistieke vereenigingen. Deze receptie Zal in do plaats komen vair liet bal, dat niet zal worden gegeven wegens den dood van 's ko- nings grootvader. Den 24cn zal er een groote .garden-party worden gebonden in de Campo del Moro, nabij liet palcis. Een parade, een 'bloemen corso, oen igala-voorstelling in do opera en stierengevechten staan ook nog op het pro gramma. „Jo kan 'den sneltrein naar Hamburg om 1 uur 10 nemen. In Hamburg hob je- dade lijk «aiuislniting, we! is waar slechts met een lo'kaaltrein, maar jo Leut toch om 7 uur in Lüiis'bcd't. Nu is hot Bij tienen. Dks over vloed van tijd. Wij kunnen de les best ver volgen." „Ik kan niet," iiiuirmeilde Ebba. Trude bad dat verwacht, zij had het ook alleen zoo voorgesteld uit een gevoel van orde. Wat kan bom schelen? vroeg 'Ebba sid derend. -Dit korte telegram was pijnigend! Voor 20 pfennigen meer had tante Louiso een weinig meer licht kunnen g-evear Was hij misschien al dood •Met Kerstmis had) 'lrij echter nog geschre ven, kort, liefdev-ol als altijd. Mee te deelen had hij niets dan altijjdhöl ééue feit, dat hij trouw aan haar dacht. Van oen ziekte of zel'fs van een lichte ongcsteldhoid stond niets in dien brief. Hot versteende, vale gezicht van Ebba wekte medelijden bij Tiiude. „Zal' ik het icen en ander voor je bij elkaar palkikcn? Jo moet liever wat meenemen voor een langoren tijd," zeido ziji, en igiug al in de slaapkamer. Na een paar minuten kwam zij terug. Ebba. stond' nog altijd voor het raam en staarde naar buiten. „Hoe is het met hat geld Met Nieuwjaar zullen toch rekeningen van je leermeesters komen?" Trude dacht Altijd dadelijk «aan alles. Het jonge meisje lraaldb een sleutel' uit haar zak. „Daar jo weet wel lredemaaL onder in de shiitmand onder het witte goed roken a'lles maar uit neem maar alles (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1