Transvaal en Oranje-Vrijstaat, BINNENLAND. STADSNIEUWS. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. TL A ARDIN OEN. Staten-Generaal. e< Gemengd Nieuws. Offic den. ten. gevolge van clo ramp die de Antillen beeft getroffen. Zweden. Bij do Kamers werd gisteren liet voorstel tot hervorming van het kiesrecht ingediend. In de Eerste Kamer verklaarde de minis ter van justitie dab heb algemeen kiesrecht al te groote wijzigingen zou veroorzaken; de regeering "besloot daarom een minder ver gaande hervorming voor to stellen. De mi nister gaf den raad niet, in afwachting van uitgestrekter hervormingen, den tijd te la ten voorbijgaan. Evenals in België, zijn de manifestaties voor algemeen kiesrecht, op een algemeen? werkstaking uitgeloopen, die daar echter waarschijnlijk langer zal duren. "Volgens besluit van de sociaal-dom oer. partij zou do algemeens werkstaking giste ren over geheel Zweden geproclameerd wor den. In de meeste steden zal de staking zoowat in alle bedrijven geproclameerd worden. Oostenrijk. De Weensche correspondent der ..X. R. Ct." schrijft: De Tsjechische afgevaardigde Ivlofac en consorten hebben de regeering geïnterpel leerd over het uitschrappen van Tolstoi's naam op de lijst der voorgedragen eezvledeu der Boheemscbe academie. Interpellant- zegt dat daarmede geen demonstratie was be doeld, maar slechts een hulde aan den groo- teu Slavischeu schrijver. En nu heeft do aartshertog, voordat de lijst aan den Keizer werd voorgelegd, als beschermheer Tolstoi's naam geschrapt. Natuurlijk zal die daad niet den minsten afbreuk doen aan Tolstoi's roem. "Wijl echter die handelwijze typisch is voor onze toestanden, vraagt spreker den minister of hij aan den aartshertog om de beweegredenen van zijn handelwijze vragen wil. Natuurlijk zal de minister dit niet doen en antwoorden, dat de aartshertog vrij is in zijn doen en laten. Maar die handelwijze zal er zeker niet toe bijdragen om den prins, die het reeds verkorven, heeft bij de Hongaren, populair bij de Slaven te maken. Als do aartshertog, die al van huis uit kerksch was, dit thans nog heviger geworden is en daar van getuigenis aflegt, dan is dit een gevolg van den invloed van rijn vrouw, die het werktuig is der jezuïeten. V er. S t a t en. Nixon heeft de leiding van Tammauy- Hall neergelegd als gevolg van een twist met den hekenden boss Croker. Australi De „Times" verneemt uit Melbourne dat de gouverneur-generaal, lord Hopetoun, da delijk nadat het bondsparlement geweigerd had, zijn salaris te verkoogen, aan Chamber lain heeft geseind dat langer verblijf op zijn post hem om geldelijke redenen onmogelijk geworden was. Chamberlain seinde terug dat het hem speet, maar dat hij in het ver zoek om ontslag moest berustenHopetoun zal in October naar Engeland terugkeeren. Japan. De regeering heeft het voornemen te ken nen gegeven, om in de volgende zes jaren tien groote oorlogsschepen te bouwen. Men deelt ons mede, dat de eerste uitgifte van loten voor de kunstverloting in de Haag- sche Pro-Boer-Vereenigtng vermoedelijk den 15en Juni zal wezen, (»N. R. C,") Hofberichten, De toestand van H. M. de Koningin Men seint ons hedennamiddag (Donderdag) van Het Loo Er valt slechts goeds nieuws te melden omtrent den toestand van H. M, De eetlust is toegenomen. H. M. de Koningin-Moeder maakte weder het gebruikelijke ritje, (nN, R. Ct.") HET LOO, 16 Mei. Het bulletin van heden morgen 9 uur luidt Hare Majesteit de Koningin blijft steeds in beterschap toenemen. w. g. L. Pot, Arts. Morgenmiddag zal er een officieel bulletin verschijnen. Dr. Roessingh komt morgen avond. Onze correspondent te Apeldoorn meldt Zooals ik reeds vermoedde, zal H. M. de Koningin tijdens de ontsmetting van de zieken kamer en omliggende vertrekken niet naar Soestdijk gaan, doch een andor deel van het paleis tot tijdelijk verblijf worden ingericht. De kamers worden reeds voor dat doel inge richt en de ontsmetting zal waarschijnlijk reeds morgen (Vrijdag) geschieden. Van andere zijde meldt men ons Heden (Donderdag) vergaderde ten paleize op 't Loo, onder leiding van den Prins, de hofcommissie. De leden dier commissie ver trokken voor deze vergadering uit Den Haag naar 't Loo en keerden 's avonds naar de residentie terug. Mejuffrouw Van Overzee, lectrice van de Koningin, die Hare Majesteit tydeos de ziekte verpleegde, is ziek. Zij is overspannen en haar is rust voorgeschreven. De adjudant van den Prins, jhr. Van Such- telen, is naar Den Haag vertrokken. (jHbld.") Als een bewijs van de sympathie die het aanvankelijk herstel van H. M. de Koningin ook in het buitenland verwekt, kan worden medegedeeld dat dr. Roessingh in de jongste dagen uit verschillende plaatsen van Europa met name uit Duirichland, Frnnkryk en Enge land van collega's telegrammen, brieven of briefkaarten ontving met hartelijke gelukwen- scben over de gelukkige wending die ten slotte de behandeling van II. M, onder leiding van de geneesheeren, heelt genomen. H. M. de Koningin-Moeder beeft, naar wij vernemen, koit na bekendwording van de vreeselijke uitbarsting op Martinique, den intendant van Haar Huis, jhr. De Ranitz, opgedragen aan den Frauschen gezant Hr. Ms. deelneming te betuigen in den ramp welke Martinique getroffen heeft. Bij Ivouink. Besluit, is Ur. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de gep. luit.-gcne- raal J. E. N. baron Seliimmelpcuninck van der Oye van Hoevelaken, in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal, ingevolge zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontheven van de betrekkingen van lid en voorzitter van de commissie betreffende de approviandee- ring der Stelling van Amsterdam, Corps diplomatique. De Spaansche gezant bij ons Hof houdt morgen receptie voor leden van het corps diplomatique ter gelegenheid van de troons beklimming van den Koning van Spanje. De Nederlaudsche ambassadeur te Madrid bij deze plechtigheid en de loden der missie maakten Woensdag hun opwachting aan den M'ni.-ter van Buitenlandsche Zaken in Spanje en werden gisteien door de Koningin-Re gentes van dat land in audiëntie ontvangen. De Ooslenryksehe gezautschajsraad, baron Forgach, zal in het laatst dezer maand van buitenlandsch verlof teiugkeeren. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdek- sclrip U t r e c li t, onder bevel van deu kapt. ter zee B. Brutel de la Rivière, 13 dezer van Messina vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië. Het ooilogsschip Koningin Regen tes bevond zich, toen het telegrafisch gelast werd naar Maitinique te vertrekken, op een kruistocht buiten ooze kolonie, Meo verwacht dat het schip morgen van Curajao naar Martinique zal vertrekken. Sanalorinm te Helleudoorn. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin- Moeder de opening van het sanatorium te Hellendoom op 30 dezer bijwonen. (»Z. C.") Nader meldt men ons hieromtrent: H. M. de Koningin-Moeder heelt de uit- noodiging lot opening van het Sanatorium te Hellendoom op 30 Mei a.s. aangenomen onder het voorbehoud, dat de omstandigheden dit aan H. M. mogelijk maken. Ncderlamlseli Genootschap tot zedelijke Terbetering vaa gorangenen. Vervolff.) Bij de voortzetting van de bespreking over het tweede punt n.l. het voorstel om een centraal plaatsing-bureau voor ontslagen ge vangenen te vestigen, verklaarde Rotterdam na deze toelichting met het voorstel mede te gaan, zoo ook Assen, nu blijkt, dat het een bureau van plaatsing en informatie zal zijn. Middelburg en Heerenveen blijven zich kanten tegen het voorstel, dat ten slotte wordt aan genomen met 37 tegen 3 stemmen. (Middel burg en Heerenveen). Derde pUDtVoorstel hoofdb. om een laod- bouw-kolonie voor tijdelijke opname van ont slagen gevangenen te stichten en daarvoor f 30.000 beschikbaar te stellen. Na een langdurig debat diende de afge vaardigde van Amsterdam een motie in, waarin de wenschelijkheid voor de oprichting van een landbouvv-kolonie wordt erkend en het hoofdbesiuur worde uitgenoodigd zijn vooistel nader te overwegen en het resultaat van die overwegingen aan het oordeel van een buitengewone vergadering te onderwer pen. Aldus werd besloten met 35 tegen 5 stsmmen. (Zwolle en Groningen.) Behandeld wordt hierop het voorstel-Alme- loo tot statutenwijziging, strekkende om op plaatsen, waar »Pro Juventute" niet werkzaam is, het arbeidsveld van het Genootschap over te brengen. Dit werd verworpen, aangezien een meerderheid van twee derden niet is verkregen. Vierde PuntVoorstel afd. Utrecht om eene commiss'e te benoemen tot onderzoek naar den toestand der bestaande bibliotheken in gevangenissen, om na te gaan in hoeverre deze in staat zijn mede te werken tot het doel vaa het Genootschap en hen gedurende hun straftijd voor te bereiden op den strijd die hun in de Maatschappij wacht na ontslag, werd ingetrokken. Vijfde puntVoorste! afd. Roermond om bij de Regeering aan te dringen dat in ge vangenissen en Rijkswerkinrichtingen onder- wijs gegeven worde in lezen, schrijven en rekenen als regel, (behoudens persoonlijke uitzondering)aan veroordeelden tot 3 maanden of langer vau 18 tot 40-jarigen leeftijd. Eeoigszins gewyzigd goedgekeurd. Zesde puntVoorstel afd. Rotterdam om aan den Minister afschaffing te verzoeken van de bepaling in het reglement op de werving, dat tot het aannemen van personen in een Rijksopvoedingsgesticht geplaatst de machtiging des ministers moet gevraagd worden. Aangenomen. Ver. tot steun van verwaarloosden en gevallenen. De vereeniging tot steun van verwaar loosden en gevallenen hield gisteren te Utrecht haar jaarvergadering. Het jaarverslag herinnert aan de opening van het Doorgangs huis Beekzieht, te Epe, en aan het over lijden van het bestuurslid dr. J. II. De Ridder. Op 31 Mei 1901 werd het derde door gangshuis te Epe, genaamd Beekzieht", ge opend. In deze inrichting werden tot 1 Jan. jl. opgenomen 7 knapen van 10 tot 14 jaar. In de andere doorgangshuizen: s Veldzicht" en ïfBoschzieht" waren bijna voortdurend vele plaatsen bezet. Door bemiddeling van het hoofdbest. werden op Veldzicht" verpleegd 4, op sBoschzicht" 1 meisje, op sBeekzicht" 1 jongen. De overige verpleegden werden geplaatst voor rekening der verschillende afd. Voor rekening van het hoofdbestuur waren in gezinnen uitbesteed 6 meisjes en 2 jongens, in de gemeente Varseveld, Dinxperloo, Halle, Apeldoorn en Breukelen. Een knaap werd op Mettray geplaatst. De verpleegden gaven over het algemeen reden tot tevredenheid, hun gezondheidstoe stand was gunstig. Gekozen tot leden van hel hoofdbestuur in de plaats wijlen dr. De Ridder en J. Van Loenen Martinet cn van mr, P. II. Valkenburg, niet herkiesbaar, de hh, mr. J. Rombach, Rotterdam; prof. dr. H, U. Meyboom, te Groningen en mr. A.J. Cnoop Koopmans, te Amsterdam. N. 0. G. Het hoofdbestuur van het N. O. G-. stelt een onderzoek in naar de mogelijkheid en wenschelijkheid van het oprichten een or brand waarborgmaatschappij- voor onderwij zers. Zij heeft aan de nfdeelingen de volgende vragen verzonden 1. Welke collega's kent u, die in de laat ste 5 jaren brand hebben gehad 2. Bij' welke maatschappij is u tegen brandschade verzekerd en hoeveel bedraagt uwe premie per 1000? 3. Kent u maatschappijen, die wij ons tot voorbeeld zouden kunnen stellen Zoo ja, welke Onze stadgeiioote mejuffrouw J. A. Mo- ritz slaagde heden voor het examen voor on derwijzeres L. O. k. N. V. Iu de vergadering der afdeeling Schiedam van het Algemeen Nederlandsch Verbond werd na leziög en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat het ledental met één was verminderd en dat door de afdeeling niet anders had kunnen gedaan worden dan haar steun te verleenen bi, den bekenden Transvaalavond. Als bestuurslid werd herkozen Dr. C. J, Vinkensteyo en tot afgevaardigden ter alge meenevergadering werden benoemd de heeren Dr. C. J. Vinkensteyo en Dr. G. Engels, aan wie eemge opdrachten werd gegeven betref fende de stemming over bestuurleden. Ook zal op verzoek van een der leden aldaar ter sprake gebracht worden de vraag of het niet ligt op den weg van het Verbond, en zoo ja of de uitvoering daarvan beslist onmogelijk is, om in het maandelijksche or gaan een overzicht te hebben over hetgeen door Nederlanders en Vlamingen aan bellet trie in hun taal wordt uitgegeven of ten tooneele gevoerd. Een der bestuursleden drong er op aan dat de afdeeling iets zou doen om zich meer bekend te maken, hetzjj door het laten over komen van, een spreker, in verband met andere afdeeiingen, hetzij door een muziek avond op touw te zetten. Besioien werd dat het bestuur deze zaak zal ovei wegen en naar gelang van omstandig heden dan zal handelon. Niets meer aau de orde zijnde sloot de vooizitter de vergadering. Hedenmorgen omstreeks 10 uur voer de CG-jarige baggerman J. Blokland op da Maas nabij de Kielhaven, waar hij zijn schuit bad gelost tegen een paal, tengevolge waarvan hij eerst tegen den rand der schuit en ver volgens over boord viel. Hij werd door een anderen baggerman die zich toevallig in de nabyheid bevond, weder uit het water geholpen, en naar den wal gebiacht. Daar werd Blokland, die zijn bewustzijn had verloren, door S. Kooinen lliuk gewreven totdat hij weder tot bewustzijn kwam. Hij werd vervolgens naar huis gebracht waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De man had zijn neus gekwetst en klaagde over pijn in de zijde. De schuit werd later door een sleepbootje naar binnen gebracht. 'Hedenmiddag werd nan den Schied. dijk de vrachtwagen van de wed. Iloozeman op eene zoodanige wyze aangereden, dat de geheele wagen met goedeien op den dyk terecht kwam. liet ongeluk moet zijn ontstaan daai in hebben dat een van Rotterdam komende sleeperswagen niet wilde uitwijken. Van het geval werd dadelyk bij de politie aangifte gedaan, terwijl de goederen door een anderen wagen verder werden vervoerd. 'Heden werd alhier ter kaasmarkt aange voerd 25 stapels kaas, wegende G2G3 KG. Pry's 2127 cent. Handel vlug- Uit Yalta wordt bericht dat Tolstoï zoo goed is, dat aan een volkomen herstel niet meer wordt getwijfeld. Hij1 lieeft zijn nieuw drama, waarin de Russische studentenbe weging wordt behandeld, bijna voltooid. Opgaven van brieven en briefkaarten, over de le helft der maand Mei aan het post kantoor ter post bezorgd, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zjjn kunnen worden uitgereikt. Brieven. H. v. d. Zee, Bergen op Zoom. J. de Lange, Rotterdam. Briefkaarten. Mej. M. Verhei, Rotterdam, Buitenland. W. II, Boshoff, Seatle. "De heer J. J. van Hegst, directeur der gemeente-reiniging alhier, is door Ged. Staten benoemd tot herscbatter voor de grondbe lasting van eenige gebouwde eigendommen. Gisteren herdacht mr. M. A. Swellengrebel thans griffier by het eerste kantongerecht te Amsterdam van 1871 tot 1873 griffier bjj het kantongerecht alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig in functie trad. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage behan delde gisteren het hooger beroep van den evangelist A, Weltevreden, door de rechtbank te Zierikzee veroordeeld tot 4 jaren gevan genisstraf ter zake van brandstichting in zijn Évangehesatie lokaal. Beklaagde gaf nadat raadsheer mr. Huls hof het verslag had uitgebracht als reden tot zijn komen in hooger beroep op, dat hij volkomen onschuldig was aan het feit. Op een desbetreffende vraag van den President, antwoordde bekl. dat het wel eens was voorge komen dat bij aangesproken werd door men- schen voor een persoon, die veel op hem moest gelijken en beweerde Weltevreden te heeten. Op verzoek van den adv.-generaal mr. Reits- ma werden eenige stukken voorgelezen, o. a. een verklaring van den inspecteur der mark ten te Rotterdam, dat in het jaar 1901 de kermis daar ter stede is aagevangen op Maandag 12 Augustus. Adv.-generaal had hel noodig geacht dezen datum juist te doen constateeren, omdat bekl. zich in eersten aanleg steeds beroepen heeft op zijn aanwezigheid op die .kermis toen de brand uitbrak. Er waren door het Openbaar Ministerie een elftal getuigen opgeroepen, onder welke een drietal niet in eersten aanleg gehoorde per sonen en ook de verdediger mr. F. Wolfson had een aantal getuigen opgeroepen. Heden ochtend nam adv.-gen. Mr. Reitsma zyn requisitoir. Hierin wees hjj op het feit dat na het vertrek van bekl., die nog kort voor den brand vriendschappelijken omgang had met het naast het evangelisatielokaal wonende huisgezin, brand is ontdekt, niet slechts in het lokaal, maar ook in beklaagdes woonhuis op 5 verschillende plaatsen. Op beide plekken trof men verschillende wek kerklokjes aan, met touwtjes verbonden aan lampjes die bij degeringste beweging moesten omvallen en overal, in de nabijheid daarvan, brandbare stoffen. Al is niet kunnen geconstateerd worden dat de brand is ontstaan door bet afloopen der bedoelde klokjes, vast staat, volgens Z. EdGestr. dat de brand Is ontstaan door het omvallen van een der brandende lampjes of waxinelichtjes. De mise-en-seène wystinelk geval op het doel om brand te stichten. Uit de verklaringen van het naast 't lokaal wo nend huisgezin blijkt dat het menschel ijker- wijze gesproken onmogelijk is dat iemand zich tusschen beklaagdes vertrek en 't uit breken van den brand in 't evangelisatielokaal heeft kunnen begeven. Voorts releveerde adv.-gen. de pertinente hei kenning van bekl. door de bedienden in de Fransphen Bazar te Rotterdam waar deze een aantal wekkerklokjes heeft gekocht, en achtte onaannemelijk beklaagdes verdediging dat er een complot tegen hem bestond van de zijde van inwoners van Zierikzee die zijn lokaal en woonhuis zouden hebben in brand gestoken op zulk een wijze dat de verdenking dadelyk op hem (bekl.) moest vallen. Be klaagdes alibi was z. i. geenszins bewezen. Adv.-gen, vorderde ten slotte bevestiging van het vonnis der Zierikzeesche Rechtbank, waarbij bekl. tol vier jaar gevangenisstraf is veroordeeld, en voorts bewezenverklaring van het oogmerk van bekl. om zich weder- iechtelijk te bevoordeelen. Mr. F. Wolfson, als verdediger optrelende, wees ten opzichte van laatstgenoemd punt er op dat bokl.'s financieels toestand zeer gunstig was, on trachtte voorts aan te toonen de waarheid van beki.'s steeds volgehouden beweren dat hjj het slachtoffer is van een complot, daar bekl. te Zierikzee een gehaat man is. Met nadruk wees pi- er op dat niet bewe zen is dat de lampjes zyn omgevallen ten gevolge van het afloopen van de wekkers, maar dat dit door een onbekende omstandig heid is geschiedz, i. heeft de misdadige hand van een der handlangers in het com plot die lampjes doen omvallen. Na over het verzoek tot invrijheidstelling even in raadkamer te hebben beraadslaagd, besliste het Hof dat deze geweigerd moest worden. De uitspraak werd hierop bepaald op 29 Mei. De naaste familietetrekkingen woonden gisteren en heden de behandeling der zaak by. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 15 Mei. (Vervolg.) Militair strafrecht. Na een langdurig juridisch debat tusschen den heer De Savornin Lobman en den Re- georingscommissaris over de vraag wanneer aanvangt de verjaringstermijn in geval vpn. desertie, stelde de heer DE SAVORNIN LOHMAN als voorzitter der commissie van voorbereiding voor, om to bepalenlo. dat liet roebt van strafvordering ter zake vaa desertie, ongeoorloofde afwezigheid of op, zctfcelijik niet opkomen in werkelijken uienst verValt door verjaring in 12 jarenen 20' dab de verjaringstermijn aanvangt den dag na dien waarop do afwezigheid is aangev&u. gen. Amendement sub lo genoemd, werd aan- genomen met 32 tegen 25 stemmen, waarna sub 2o door de Regeering werd ovorgeno. men. Vervolgens gaf art. 94, waarhij o. a. straf wordt bedreigd togen den militair die eon geschrift of afbeolding, bdeedigend voor zijn meerdere, verspreidt, tentoonstelt, aan. slaat of in voorraad heeft, aanleiding tot, breedvoerige discussie. De heer SCHAPER o. a. wilde het ia voorraad hebbon niet strafbaar stellen ea do heer MAROHAN T wilde alleen dan ja voorraad hebben straffen, wanneer zulks ge- schiedde met hot oogmerk om aan deu 1» leedigenden inhoud ruchtbaarheid te geven Do REGBERINGSCOMMISSARIS merk- te op dat de ervaring geleerd liad, dat dit bewijs zoo goed' nis nooit is te leveren, en daarom wordt thans ook het gewoon in voor raad hebben van beleedigende stukken straf baar gesteld. De heer STAALMAN bestreed oek liet artikel en stelde voor dat het in voorraad hebben van bedoelde stukken alleen dan strafbaar zal zijn wanneer do militair ken nelijk het doel 'had om zijn meerdere te be- leedigen. of om aan den beleedigonden in- houd ruchtbaarheid to geven. 'D'o heeren SCHAPER en MARCHANT stelden in den geest van het door hen ge sprokeno amendementen op art. 94 voor. Do -MIN. VAN OORLOG bestreed de amendementen. Hij voerde aan dat een sol daat geen geschriften in zijn bezit mag heb ben, welke ten doel hebben de discipline het militairisme te ondermijnen. Van daa: dat ook het gewoon in voorraad of in bezit hebben strafbaar moet worden gesteld, De heer DE WAAL MALEFUT een amendement voor om te straffep liet tentoonstellen, aanslaan, of ter verspreiding iu voorraad hebben. Do heer SCHOKKING merkte op dat men. ton aanzien van d'ozo aangelegenheid onderscheid moet maken tusschen den mi litair in de kaz-orno en den militair-verlo! ganger onz. huiten de kazerne. "Want laatst bedoelde kan "bijv. al3 boekhandelaar beloe digendo geschriften in voorraad hebben ci dat feit heeft met de orde en tucht in 4 kazerne, waarop de minister zich boriop niets te maken. Do -Regeering nam bij] monde van dei Reg.-eomm. heb amendemnt van don heei Do "Waal Malefijt over. Beraadslaging daarna over art. 9-1 ge», schorst. Vergadering van Vrijdag 10 Mei, Iu do heden gehouden zitting zijn goedgc keurd de volgende ontwerpen lo. goedkeuring eenor overeenkomst me de naamloozo vennootschap de „Koninklijk Westindische Maildienst"wegens het uitvoe ren van een vaart van Amsterdam naar Pa raraaribo en Curasao ,en terug, Op oen vraag van den heer HUBRECB1 welk gevaar or bestaat, om op dit oogenblii reeds te treffen oen regeling waardoor halfmaandelijkselie tot een. 14 daagscbe: dienst wordt uitgebreid, welke regeling eer: in uitzicht- wordt gesteld bij' don afloop va: het contract in 1904 en. waardoor geleget heid zou zijn tot geregelde wokeiijksohe vei zending van goederen, antwoordde de Ml NISTER VAN WATERSTAAT dat zijn voornemen is, roods vroeg en zeer bi} tijds do onderhandelingen met de West-In dische Mail te dezen aanzien te hervatten doch dat op het oogenblik voor wijziging geou aanleiding bestaat. 2o, verklaring van het algemeen nut eene: onteigoning ten behoeve van den Spoorwe; S tad skan aalAssen 3o. bekrachtiging van provinciale kef fis gen in Groningen. 4o. bekrachtiging van. provinciale heffii gen in Overijsel, De MINISTER VAI BINNBNLANDSCHE KAKEN verklaar de dat het do bedoeling is, ©erlang de autov mobielen en dergelijke voertuigen door m« chanisohe kracht bewogen in de 'heffing oj te nemen. 5o. een aantal naturalisatiën. 6o. bekrachtiging van een nadere overeen komst met de Maatschappij tot Exploitati van Staatsspoorwegen betreffende het perse neel, weleer in dienst bij1 de voormalige Ne deriandscho Rijnspoorwegmaatschappij. (De zitting duurt voort.) k 1 d d r s e iï u d ei vt et hi g< pe la bi ni hi g£ V ge OB Sti Ho Sci doe ver ger de mi to hu J. st di' lie he vai J do dre om Vit Enschedé. De Redactie van Tubantia vermeldende he adres van de nieuwe arbeiders der lirra Heek Co. waarin zy zich beklagen oïü te weinig bescherming, ieekent hierbij aan Met verbazing hebben wjj van bovenstaan adres der nieuwe arbeiders van de firm kennis genomen. De inhoud er van is ns tuurlijk geheel voor rekening van de ondet teekenaars, maar wij meenen, dat een dergf Ijjke voorstelling van den toestand hier u strjjd met de feiten is. Wy, die zelf, door onze berichtgevers, dagelijks van n»p> met wat op straat gebeurt op de hoogte zij» weten, dat de politie onder degelijke en hu mane leiding alle mogelyke bescherming verj^ leent, en hadden van de zgde der adresseerecJ den eer waardeering verwacht. Zelfs al wa de stad vol soldaten wat volkomen over bodig is en dus verkeerd zpu zyn, naar oot meening zou nog kunnen plaqts vinden wat nu wjI eens voorvalt. I een het syn dan die vors ninj niet vele een kon oefe V aan N en dooi beto woo kaai Aan sen Mi der R< Gl M. Motet M< JE Al

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2