BINNENLAND. STADSNIEUWS. po Dirkje keert, veer meester. on do notabelen boden den presi dent brood en zout aan. Do Keizer verge zelde Loubet naar bet Paleis, waar do Pre sident zal •logeeren. Do grootmeester van bot bof en do opper-cereinoniemeester ontvingen Loubet, terwijl de muziek de „Marseillaise" speelde. De Czaar verliet daarop zijn gast. die. vergezeld door Delcassé en gevolg, een bezoek ging brengen aan de keizerin-moeder in bet paleis Alexandrow&ky. vanwaar hij naar Zarskoë Selo terugkeerde. Des avonds bad een groot galadiner plaats van 300 couverts. Rechts van den Keizer za ten president Loubet en do keizerin-moe der, de grootvorst-troonopvolger, do groot vorstin Elizabeth, de grootvorst Wladimir en de grootvorstin 01 galinks van den Kei zer zaten do Keizerin, do groothertogen Alexis, Serge, Dmitri, verscheidene groot vorstinnen, enz. De Keizer bracht den volgenden dronk uit: Terwijl ik u, mijnbeer de President, van ganscher barte welkom beet, uit ik gaamo do lioop, dab uw verblijf onder ons n de beste bewijzen geven zal voor do gevoe lens welke Frankrijk en Rusland vereoni- gen. Moge u er een herinnering aan bewaren gelijk aan die wij, de keizerin eu ik, voor al tijd bewaren van de verleden jaar in Frank rijk zoo aangenaam doorgebrachte dagen. Ik hef mijn glas op, u ter eere, mijnheer den President, op de grootheid eu den voorspoed van uw schoon, ons bevriende en met ons verbonden land. (Het orkest speelde daarop de Marseillaise.) President Loubet antwoordde daarop het volgendeSire, Aan uw uitnoodiging gehoor gevende, is het mij bijzonder aangenaam ge weest, u de wenscben ovor te brengen van Frankrijk, -dat voor Uwe Majesteit gevoelens heeft, waarvan .Zij kort geleden de uitdruk king gezien heeft. Eenige uren waren mij genoeg, om mijnerzijds tot de overtuiging te komen, hoezeer Rusland's hart klont gelijk het hart van mijn land klopt. Frankrijk zal even gelukkig zijn over deze volkomen, over eenstemming als geroerd door de gedachten, die, zooals U. M. on EL M. de keizerin mij gelieven te zeggen, Zij van het land bew.v ren. Yol diepe erkentelijkheid voor de ont vangst, die mij mocht geworden, hef ik het glas op ter eere van U. M., H. M., H. M. de keizerin-moeder en het geheele keizerlijke huis, en ik drink op de welvaart eu de grootheid van Rusland, den waren vriend en trouwen bondgenoot van Frankrijk. Beide toosten werden in het Fransch uit gebracht. ffieraengde Wedcöee3ingeHu opstandelingen wordt thans geschat op 30.000. De troepen hebben zoo luidt het bericht geweigerd, te schieten op de op standelingen. Frankrijk. Men verzekert dat Waldeck-Rousseau den dae na de herstemmingen aan den president der Republiek zijn besluit meedeelde om het bewind neer te leggen vóór de hervat ting der parlementaire werkzaamheden. Tus- scken Loubet en den minister-president werd afgesproken dat het besluit van kV aldeck- Rousseau dadelijk na de terugkomst van president Loubet zou worden bekend ge maakt. Dus den 28sten Mei op zijn vroegst zal bet ontslag van bet Kabinet officieel worden aangekondigd. Een Reu ter-telegram meldt: Het wordt 'bevestigd, dab Waldeck-Rous seau voornemens is, voor 1 Juni af te tre den. O ostecr ij k. Keizer Frans Jozef is gelukkig ontsnapt aan een aanval van anarchistische zijde. Op den tweeden Pinksterdag heeft men onder den waggon van den sneltrein, tien minuten vóór zijn vertrek, een bom, in papier gewik keld, gevonden, juist op de plek, waarboven de Keizer zou pleats nemen. Men heeft een streng onderzeek ingesteld. 8 e r t i •Het nieuwe kabinet zal als volgt zijn sa- mengesteld Minister-president en buiten- landsche zaken Voeitsj, financiën Papowitsj, onderwijs Stamenkowitsj, justitie Nintsjitsj koophandel Nikolitsj. De overige ministers behielden bun portefeuille. Turkije. De toestand in Yemen is ernstiger gewor den. De opstandelingen hebben Sanaa inge nomen, de gouverneur is gevlucht. BAalvo de 60 bataljons die reeds gezonden zijn, gaan er nog 40 bataljons heen. Hofberichten. Dr. Roessingh zal H. M. de Koningin in het laatst dezer week op het Loo bezoeken. Buitcugewone ambassade. In de derde week van Juni vei trekt de buitengewone ambassade van H. M. bij de kroning van koning Eduard van Engeland, naar Londen. Onze oorlogsvloot. Het van uit Curasao tot het verkenen van hulp naar Martinique uitgezonden pantser- schip Koningin R e g e n t e s, is blijkens te 's-Gravenbage ontvangen bericht Maandag aan het geteisterde eiland aangekomen, Het schip heelt de grootst mogelijke hoe- eelheid levensmiddelen aan boord ter ver deeling ouder de noodlijdende bevolking. Cuba. In zijn hoedanigheid van president der Republiek Cuba plaatste Palma gisfcetren zijn handteekening op een Regeeringsstuk. Ka de wisseling van gelukwenscken, haalde de Ameri'kaansche gouverneur Wood per soonlijk de Amerikaanscke vlag neer, die hij) salueerde, en heesch toen eigenhandig de Cubaansche vlag, als een daad van de Ver- eenigde Staten, daarin bi'gestaaii door geme- raal Comez. Onmiddellijk na het hijschen van de Cubaansche vlag, scheepten gouver neur Wood met zijn staf en de Amerikaan sche troepen zich in, en de Amerikaansche cchepen verlieten gelijktijdig de haven. Te Santiago droeg generaal' Whiteside het gezag over aan zijn Cubaanschen opvolger en scheepte zich met- de Amerikaansche car valerie in. China. Een groot deel van. de bevolking van de provincie Chili verkeert nog steeds in een staat van opgewondenheid en toont zich vijr andig tegenover de Christenen. Gedurende de laatste dagen is de toestand verergerd, vooral in het Zuiden van Chili. Het aantal Audiënties. De gewone audiënties van de Ministers van Binnen!. Zaken, Marine en Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Yredeseonferentio. Zaterdagavond werd te's-Hage ter herden king van den derden verjaardag van de vredes conferentie een openbare vredesbijeenkomst gehouden, geopend door den eeie-voorzitter, den oud-minister van Buitenlandsche Zaken De Beaufort, met een herinnei irigswoord en een dankwoord voor de steuu der vrouwen. Prof. "W. van der Vlugt, als voorzitter van den Nederlandschen Bond Vrede door Recht" hield een kort en kernachtig betoog, om da hooge beteekenis der instelling van een Hof van Arbitrage aan te toonen, en vlechtte aan 't slot een buide aan fl. M. de Koningin in, terwijl de oud-minister van Houten evenzeer de beteekenis der Vredesconferentie schetste den Transvaaloorlog brandmerkte en het diep betreurde, dat juist Engeland het interna tionaal recht had vei kracht. Zuster Beyne gaf een schets van het wer ken van liet Nederlandsche Roede Kruis in Zuid-Afrikn. De avond werd opgeluisterd met pianospel van mejuffrouw Nora Boas en een vioolsolo van den heer H. Seyffart. Aan den Czaar van Rusland is een adres gericht van erkentelijkheid en aan H. M. de Koningin een telegram van gelukwensching Het Twpede Kamerlid Van Vlijmen, uit Rome teruggekeerd, was heden weder voor het eerst bij de Kamerzitting tegenwoordig. Hij heeft niet kunneu deelnemen, door zijn verblijf in Italië, aan de werkzaamheden der Voorbereidings-Commissie voor het Mil. Straf wetboek. Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid. Als antwoord aan belanghebbenden deelt het sNationaa! Bureau van Vrouwenarbeid" mede, dat het onlangs vermelde overzicht omtrent het onderzoek van den vrouwenarbeid in het haiingspeiersbedrijf sinds 8 Mei ge reed is en naar ziju bestemming verzonden, De omvang liet echter niet toe copie er van op de gewone wijze aan de bladen toe te zenden, zoodat besloten werd het overzicht te laten drukken. Het is thans ter perse en tegen zending van *25 cents in postzegels aan het sNationaal Bureau van Vrouwenarbeid te 's-Gravenhage verkrijgbaar. Groene Kruis, Te 's-Gravenhage werd gisteren gehouden de tweede algemeene vergadering der Zuid- Hollandsche vereeniging s Het groene Kruis" De voorzitter, mr. E. Fokker, deelde mede, dat de vereeniging in wasdom toeneemt en thans reeds '21 afdeelingen telt, met ruim 3000 leden. In verschilleude piovinciën zijn vereenigingen opgericht of nog in wording Vertegenwoordigd waren, bij den aanvang der vergadering, 18 afdeelingen uitbrengende 70 stemmen. De kas sluit met een klein voordeehg saldo. Het verslag, zoomede de rekening en vei antwoording, werden goed gekeurd met de gebruikelijke dankbetuigingen Het bleek, dat de afdeelingen Maassluis, Sliedrecht en Lekkerkerk een buitengewone kracht hebben ontwikkeld. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur om f TCO te besteden voor ge deeltelijke dekking van onkosten vei bonden aan het verstrekken van verpleegsters aan onvermogenden. Na discussie werd het voorstel van het hoofdbestuur om dit een crediet van f100 toe te staan ter gedeeltelijke bestrijding van de onkosten aan het naar een gezondheids kolonie zenden van kinderen verbonden mtt 54 tegen 20 stemmen aangenomen. Het jaarverslag van den Bond, zooals hot in het orgaan „Do Gemeentewerkman" van Mei is opgenomen, wordt goedgekeurd. D'aaruit blijkt, dat de Bond bestaat uit do afd. Rotterdam, federatie on gom. reini ging; Amliem, Centrale BondUtrecht, Delft, Groningen, Enschedé, Zaandam, Leeuwarden, Dordrecht en Schiedam, samen ongeveer 2050 leden. Te Zwolle on Zutfen werden afdeelingen gesticht; tot aansluiting an Deventer en Amsterdam werden nog po gingen aangewend. D'o ontvangsten Ixxlroeegon f 320.63. do uitgaven f 191.161. Zaandam stoldo voor dat de Boud alle vvefctigo middelen zou aanwenden om den 8- urigon arbeidsdag op alle gasfabrieken to verkrijgen. Het hoofdbestuur -wenschte hieraan toe te voegenvoor alle arbeid'ors in liet alge meen, voor do stokers in het'bijzonder, en in overleg met andere bonden. Aldus gewijzigd werd het voorstel na uit voerige discussie aangenomen. Na do pauze kwam aan de orde het voor stel van Amsterdam, bepalende dat voor groote afdeelingen als voorwaarde voor het lidmaat-schap van den bond gesteld wordt .betaling van 1 cent per lid per maand in plaats van por week. Het hoofdbestuur verklaarde het onmoge lijk to achten mot een dergelijke regeling van do contributie de zaken gaande te hou den, terwijl het ook niet billijk zou zijn do kleinere bonden of afdeelingen meer te laten betalen dan do grootoro. Na discussie werd het voorstel van den Amsterdamschen Centra,len Bond verworpen met algemeene stemmen. Bij acclamatie werd aangenomen een voor stel van Dordrecht, strekkende 'hiertoe, dat do boud zooveel mogelijk pogingen in bot werk stelle om alle gemeentewerken in eigon beheer te nemen; eveneens eon voorstal van Rotterdam om te agiteeren voor minimum loon en maximum arbeidstijd. Schiedam stelde voor: „De algemeene vergadering bespreke do middelen, die aangowend 'kunnen worden ter verkrijging van heb volle loon bij, ziekte of ongevallen en ter verkrijging van eenige ver lofdagen met behoud' van salaris." Dit voorstel werd' geécarteerd als zijnde in die zaak reeds in bet bestaande strijdpro- gram voorzien. Voorts stelde Schiedam voor „De Bond van Ned. GemeenteAVerkl, wer- ke in vooruitstrevende!! zin, doch hlijve op zuiver sociaal terrein en onthoude ziok als Bond van alle politiek." Dit wordt aangehouden tot den volgenden dag, doch Schiedam lichtte inmiddels zijn voorstel' toe in dien zin, dat afdeelingen be staan uit leden van verschillende richting, waardoor van zelf politieke actie dient te worden uitgesloten. Bij acclamatiewerd besloten de Kon. goedkeuring op de statuten aan te vragen Besloten wordt tot uitgifte van een bonds orgaan, een weekblad; de abonnementsprijs zal waarschijnlijk worden gesteld op 35 cent per 3 maanden. (Wordt vervolgd.) Bond van gemeentewerldiedeu, Op den 2en 'Pinksterdag werd in het Ver- eenigingsgebouw te Rotterdam de tweede al gemeene vergadering gehouden van den Landalijken bond van gemeentewerklieden. •Da secrotaris stelde voor, een telegram van sympathie te zenden naar do vergade ring, in verband hiermede te Amsterdam heden te houden, waarin de Bond belooft de arbeiders te Enschedé zooyeel mogelijk mo reel en financieel te zullen steunen. Hiertoe werd besloten. De afgevaardigde van Groningen wijst er op, dat ta Groningen een staking heerscht onder do timmerlieden. Spr. stelde voor in de avondvergadering een collecte te houden en dan ook de stakers te Groningen te gedenken. De voorzitter zeide, dat over do verdee ling der gelden nader zal worden beslist. Hij verzocht echter niet verder van de be handeling der agenda af te wijken, doch deze eerst af te handelen. Maatschappij tot Nut Tan 't Algemeen. Heden en morgen wordt te Amsterdam de 116e algemeene vergadering van ïHetNut" gehouden. Uit het jaarverslag van deo algemeenen secretaris blijkt dat het ledental der Mij. was op 1 April 1902 12805 tegenover 13047 in 1901, verdeeld over 293 departementen. Het getal vereenigings leden is 6, dat der eere- leden 235, der algemeene leden 20. Het departement Sassenheim werd opgeheven. De rekening en verantwoording over 1900/01 sloot ,met eon batig saldo van f 1606 De rapporten betreffende de coöperatieve vereenigingen enz. alsmede die over de banken van leuning enz. zjjn nog in bewerking. Van de vierde uitgave van het Nederl. Volksliederenboek in 4000 exemplaren zijn 2086 verkocht, zoodat van de kosten ad f 1.571 een bedrag van f 1.251 in de kas zal terugvloeien. Het saldo van het schoolfonds bedroeg uit0. Dpc. 1901 f22 959, op 2 Jan. 1901 kwam op aan rente f050 van'net legaat van Bell groot f38.000 21/g pCt. inschrijving grootboek, zoodat f 642 meer werd ontvangen dan uitgegeven. Aan 149 aanvragen om voordrachten werd voldaan. Overeenkomstig besluiten word voor ver schillende doeleinden geldelijke steun verleend, De schade door de bekende catastrophe met de spaarbank van het Dep.Ten B'>er is zooals reeds vermeld is zoo goed mogeiyk hersteld. De begrooting vooor '1902/03 wijst aan uitgaven f 35,444, aan inkomsten f27,087 aan, te verzilveren f 8,357. De voorzitter mr. F. A. Eggers, opende de vergadering met een rede, waarin hij den toestand der Mij. besprak. (Zie verder onder Laatste Nieuws Wij meenen onze lezers en ook de direct daarbjj belanghebbenden te moeten opmeik- zaam maken op een paar regels in de, aan het hoofd dezer geplaatste kenuisgeviiig voor komende, en welb Belanghebbenden worden er bovendien op gewezen dat zij niet dooi persoonlijke kennisgevingen aan deze inspectie nader zullen worden herinnerd." Vroeger toch kreeg elk verlofganger een oproepingsbriefje thuis ,,vour de inspectie; dit is nu vervallener wordt alleen maar openbare kennisgeving van gedaan. Koloniaal Museum. In do Zaterdag te Haarlem gehouden ver gadering van den. Raad van Bestuur van bet Koloniaal' Museum, werd de voorgestelde re geling van het Van Eeden-fonds voor 't flo- ristisoh onderzoek van Suriname behandeld en vastgesteld. Herbenoemd werd tob be stuurslid do heer W. P. Groeneveldt, Voor zitter. Een prijsvraag voor 1903 werd vastge steld over het Sireh-gebruik; in Ned.-Indië. Flnanfieel Nieuvrs. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg by de Nederl. Bankf 5,160,172.071/2 bij de betaalmeesters. - 3,163.365.20 Te zamen 8,323,537.271/2 Winkollersvereenlglng. Gisteravond trad in de vergadering van de winkeliersvereniging alhier als spreker óp de heer F. X. M. Schiphorst. Eenige huis houdelijke werkzaamheden, enkele mededee- lingen en een woord van welkom vooraf en dan betrad de lieer Schiphorst het spreek gestoelte. Spr. zou, zooals hjj mededeelde behandelen het Internationaal Congres voor handeldrij- venden uit den middenstand, welk Congres in September a.s. te Amsterdam zal worden gehouden. Het doel dezer lezing was om den winke- liei'sstand en de winkeliersvereeniging alhier op te wekken aan dit Congres deel te nemen. Spr. begon met er op te wijzen van hoe groot belang voor de maatschappij de mid denstand is, dien hij vergelijkt bij een baro meter aangevende den welvaart in het land; de behartiging der belangen van dezen stand zyn echter steeds verwaailoosd. Alle sociale hervormingen, die lot stand zijn gekomen, zijn geweest in het belang van den werkman. De oorzaak daarvan is, dat de winkeliers zich maar niet wisten te vereenigen. Het eoncurreeren in het vak tegen elkander en het samenwerken voor het vak naast elkan der, scheen hen onbereikbaar. In den laatsten tijd is daarin eindelijk ver andering gekomen. Hier en daar venijzen winkeliersvereenigingen, in Duiischland, doch vooral in België is die beweging reeds krachtig en het congres dat weldra in Amsterdam zal gehouden woiden is mede daarvan een uit vloeisel. Op dit congres zullen verschillende gewichtige belangen van den winkeliersstand worden besproken. Wij noemen daarvan de bestrijding van oneerlijke concurrentie, bedriegelijke uit verkoop, goedkoop- en snel recht, bestrijding van vervalschingen, het geven en nemen van crediet, stichting van informatie-bureaux, Zondagsrust, vervroegde sluiting, goede en verkeerd toegepaste coöperatie, enz. enz. enz., terwijl de door spr. opgelezen officieel vast gestelde lijst nog wel op de vergadering zal worden uitgebreid. Spr. is overtuigd dat dit congres voor den -winkelstand goede resultaten zal hebben omdat er ernstige feilen, in dezen stand voor komende, zullen worden besproken en be strijdingsmiddelen overwogen, De regeering zal daarbij bovendien ver tegenwoordigd zijn. Als voorbeeld stelt spr. het maken van reclame. Zeer zeker acht spr. reclamemaken, het plaatsen van advertentiën, zeer nuttig, want de ervaring heeft geleerd dat de kosten aan advertentiën uitgegeven verviervoudigd in de kas terugkeken, maar de oneerlijke reclame moet bestreden worden, de reclame die mis bruik maakt van den naam of het merk van anderen, de reclame waarbij wordt gewezen op groute fabrieken of inrichtingen die abso luut niet beslaau, enz. enz. Die oneeilijke reclame is in Duitschland reeds in de rjjkswetten in hoofdzaak onmo gelijk gemaakt. Daar werd in 1897 aange vangen met. de beweging ten beboete der winkeliers en thans in deze stand reeds een factor waarmede steeds wordt rekening ge- honden. Daar zijn partyen die den winkelstand willen opheffen, die den consument in directe verbinding willen stellen met den producent, maar daarmede wordt, naar spr's meeriing, de geheele maatschappij benadeeld. De winkeliersstand is nuttig, juist als de schakel tusschen den fabrikant en den pro letariër, de plaats waar in hoofdzaak wordt bevorderd het moreele in den menschde winkeliersstand moet been tenen hel vooruit zien, de spaarzaamheid, het overleg, de inge togenheid, de orde, lust. Daar is de plaats voor de sociale ontwikkeling, het eenig terrein waar kapitaal en aibeid veieenigd één doel nastreven. De winkelstand is het ïstootblok" in de maatschappij waardoor totnogtoe de botsin gen tusschen kapitaal en arbeid penigszins Bveronschadelijkt" zijn. Hij is liet middri, de weg, voor de proletariërs om zich op te wer ken van loonai beider tot eigen patsoon hij is de deur die aan de minder bavoon echten toegang geeft tot betere omstandigheden. Ér zijn dus gioote belangen op hel congres te verdedigen en Schiedam, dut er trotsch op kan zijn leeds een winkeliersvereeniging te hebben, mag op dat congres niet ontbreken. Luide werd deze rede door de aanwezigen toegejuicht. De heer v. Wijngaarden acht het noodig dat ook de gedwongen winkelnering op dat congres wordt besproken. "Voorts vraagt hij, waar coöperatie wordt genoemd als iets van algemeen nut, dat algemeen belang mag worden achtergezet by het parti culier belang (dat der winkeliers.) De heer Schiphorst antwoordt dathy er reeds op heeft gewezen dat meerdere onderwerpen als de door hem genoemde op het Congres ter sprake zullen worden ge bracht en daaronder is ook de gedwongen winkelnering, De vraag omtrent de coöperatie acht spr niet in verband met hel door hem gespro kene. De heer A. W. M. Odé komt op tegen de bewering van den spreker als zou de welvaart van den -winkeliersstend de bron zijn van den welstand van het land. Ook vraagt hij nadere toelichting omtrent de bedoeling van den spr. waar hy sprak van de j>deur", De heer Schiphorst antwoort dat hy den winkeliersstand heeft genoemd »de barometer" van den welstand; gaat heiden ai beider goed, zoo zegt de heer Odé, dan gaat het den winkelstand goed. Welnu, ook bij die verklaring blijft, spr. vergelijking juist, Omtrent de stleur" zegt spr. dat bij daar mede liet oog heelt op die arbeiders welke door ijvei*, volharding en energie zich willen opwerken tot een hoogere categorie van menschen dan waarin zy geboren zijn. Zij kunnen door den middenstand (winkeiiets*. stand) komen tot den hoogeren stand (de groot-fabrikanten) tevwijl zonder dien tus- sclienstand nimmer een proletariër zou kunnen klimmen tot fabrikant. Do heer Louis van Emden bestreed daarna verschillende door den spr. genoemde punten voor dat congres, lerwyl de heer A, F. van L i s s a die verdedigde. Na dit congres-debat, dat op deze vergade- ring naar het oordeel van den voorzitter niet thuis behoorde, werd de vergadering met een woord van dank aan spreker en hoorders en een opwekking tot de niet-leden om zich aan te sluiten, gesloten. Koperfoest der Zendïngsvereenlglng, Hedenmiddag ongeveer drie uur opende de voorzitter uit Dordrecht in het feestelijk met bloemen, schilden en vlaggen versierde sVer- eenigingslokaal" aan de Broersvest de ver gadering van den Z.-Ilollandschen Bond vaa afdeelingen der Nederlandsche Zendingsver- eeniging, gehouden ter eere van liet 12l/2jarig bestaan. Hulde brengend aan de afdeelingSchiedam die o. a. door hare 21/g ct. vereeniging zoo ijverig werkte en f322,80 in het afgeioopen jaar in de kas deed vloeien, heette spr. allen welkom, zich vooral er in verheugende ver tegenwoordigers van de N.-Hollandsche afdee ling te zien, alsook afgevaardigde van liet hoofdbestuur van de Ned.Zendingsvereenigin«. Na een kort woord gesproken te hebbe'n naar aanleiding van de schrift, verliet hij onder het zingen van gezang 152 vers 3, het spreekgestoelte om plaats te maken voor ds. A. H. Roose te Rotterdam. Deze leidde zijn beschouwingen, zooals hij zijn lezing toOnze Hervormde Kerk en de Zending" wenschte genoemd te zien, in geen referaat door er op te wijzen dat dit ouder wet p meer in de kerk thuis hoort, vooral op de manier zooals hij het wenschte te bespreken, Voor echter tot de lezing over te gaan vroeg spr. den aandacht voor het portret, achter liet spreekgestoelte anngebiaclH, van den heer Albers die 29 Mei zijn veertigjarige loopbaan nis zendeling herdenkt. ti 1) In li fin di Ie vi ti w ki v de oo lie St, Cecilia. Heb was zeker geen onverdiende kulde die gisteravond gebracht werd aan de zangver- eeniging St. Cecilia en haar directeur, im mers St. Cecilia mededingende in de 1ste af deeling heeft te Rotterdam den eersten en tegelijkertijd den eere-prijs behaald, Hooger kan 't haast al' niet, Toen dan ook to ongeveer 9 uur de trein binnenstoornde dio d'e deputatie, welke de medailles in ontvangst was gaan nemen, modevoerdei, weerklonk weldra een luide fan fare van de muziek der schutterij, versterkt met eenige leden van den Bond, den prijs- winners ter eere. Toen de medailles, een gouden en een zilveren, aan het vaandel wa ren gehecht, zongen de mannen die zoo kra nig de eer van dit doek hebben weten hoog to houden, 'het „prijsl'iod" „Caesar, ceux qui vont mourir vous sahienfc". Een groote schare van menschen stond op het Stationsplein rondom de rijtuigen geschaai-d. Toen onder luiden jubel ieder ge zeten was, ging het met de muziek voorop, onder fakkellicht, in optocht vorder, om stuwd door een monsohenmassa langs Sin gel, Broorsvest, Hoogsti-aat en Lange Hayen naar het gebouw van den R.-K. Volkshond, Daar was 't de president van de afdeeling Schiedam van dion Bond, die het eerst het woord voerde, Spr. zeide dat het bestuur hom opgedra gen bad de zangverecniging een woord van huldo toe te spreken en met dubbel genoe gen deod hij dit, nu hij zelf had mee mogen werken in het koor dat zoo roemrijk den ze gen had bevochten on heb is vooral hierom dat het bestuur zich zoo verheugt in de overwinning, omdat dó zangverecniging er een is dio bestaat uit werklieden, dus men schen die met hun tijd om te oefenen moe ten woekeren. Tien jaar geleden, ging spr. voort, zeide do heer D'en Draak, tot direc teur benoemd: „ja, nu ben ik generaal, maar een generaal zonder soldaten." Goluk- lrig is dio toestand veranderd en is het nu een leger, dab 5 maal is ten strijde getrok ken, en 4 maal uit dien strijd is terugge keerd' gelauwerd en bekroond. Wat nu is bereikt, een eerste en een oeroprijs, beide met algemeene stemmen der jury Verwor ven, is de kroon op hot werk. In den Bond is geen zanggezelschap dat op zulke lauweren kan wijzen als dit maar ook geen, dat kan wijzen op een zoo ijverig directeur, ja, ibijl diens ijyer, we moeten bet erkennen, hebben wij1, loden, dikwijls ver acliter gestaan, want hij, is ijve rig voor do zangveroeniging zonder bijoog merken. Op verzoek van den spr., maar daarom niet minder spontaan, volgde daarop een luid „hoera!" voor don directeur. Daarop antwoordde de boer Den Draak, dat de lof, hem toegezwaaid, toekwam aan do zangora, die vooral in d'en. laatsten tijd zou trouw haddbn gerepeteerd. 'Spr. hoopte dat de behaalde roem gehandhaafd zou 'kun nen worden, als da vereeniging in Juni op trok naar Den Haag. Met een „hoeravoor bet hoofdbestuur werden, spr.'s woorden besloten. Daarna zong de heer Combrink den direc teur op de wijze van het Bonds-lied een vol's wc P' R. trs lie zal rei de i rir >mi rin sar Frc als en voo tab lijk 1 en mis I bad den nus gest op 1 kan A vroc dem heef als fïsu stuc ,ze ft iter i II en h isric Di beeli uit 1 een stier hoor stelii .M op z voeti H van relic V tigo Ti naar zijn W op d' succc zekei naars In den j I kuj reg Perga is omvoi Do sloot 1 wo dt was *Er 1 De gei De Gezond .tocht 1 koopt i De t Dw De 1 mogelij f De ikomi Fel iogedie Joorste r De 1 Sedruk «uk 1 gehad. i ïn di de orde [Do i pssio n'et vo De ci Nr nii

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2