J, 56"" Jaargang. Dinsdag 27 Mei 1902. No. 10861. De zaaiende hand. BUITENLAND. ,75, rijs- er. BINNENLAND. V SCHIEDAMSC Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- an Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie*» voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. us voor Bureau t Boterstraat 68. COURANT. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, women zoogenaamde ttieina opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Mo. 123. lon- AKGKMKKi» ©VEKÏ1CMT. SCHIEDAM, 24 Mei 1902. Zuid -Afrik a. Uit Wellington wordt gemeld De waarnemende premier ontving een telegram van Seddon, den premier van Nieuw- Zeeland, meldende dat Seddon een bevredi gend onderhoud had met Kitchener en Milner en dat zy geen ander contingent noodig achten. Reuter meldt uit Pretoria Een deel van een commando is Vrijdag avond te Balmoral aangekomen om zich over te geven; de rest van het commando woidt daar te middernacht vet wacht. Men schrijft aan de »N. R. Ct." Volgens ingekomen berichten ondernam de Boerenpredikant ds. Strassheim op het eind van het vorige jaar eene rondreis door den Oranje-Vrijstaat, teneinde de daar gevestigde lagers te bezoeken en de families daar troost en in godsdienstzaken den noodigen bijstand te verleenen. Bij die gelegenheid doopte ZWE. meer dan tweehonderd jonggeboren kinderen. Dit getal dwingt tot de slotsom, dat er in den Vrijstaat districten zijn, waar de Engelschen nog zoo weinig meester wer den, dat zelfs de vrouwenjagers niet gevangen konden worden en is eene nieuwe, zij het voor ons publiek geheel overbodige aanwijzing, dat steeds wanneer een groot aantal »boeren" zonder veel strijd heelen gevangen te zijn, men te doen heeft met vrouwen en kinderen, voorzoover niet met zuigelingen. "F reo. Frankrijk en Denemarken. President Loubet te Kopenhagen. Presideut Loubet verliet gistermorgen om 8 uur met minister Delcassé en gevolg de Montcalm en ging met een harpoeniers sloep over op de C a s s i n i om zich naar Kopenhagen te begeven. De Koning kwam aan boord van deCas- si ni en heette president Loubet welkom Deze stelde daarop de heeren van het gevolg voor aan den Koning, die zich met allen minzaam onderhield. De kroonprins en ver scheiden andere prinsen vergezelden den Koning. Op de kaden stond een aanzienlijke menigte, die den president hartelijk toe- uichte. Da Koning geleidde zyn gast naar het kasteel Amalienborg. Aaa het dejeuner dat hier plaats had, werden twee toosten uitgebracht, De Koning zeidei tik haast my, u mjjn oprechten dank te betuigen voor uw vriendelyk bezoek en be treur slechts dat het zoo kort duurt. Ik drink op de gezondheid van den president en op zjjn schoon vaderland." President Loubet antwoordde t»By den terugkeer uit het land dat on* dierbaar is, kan niets my aangenamer zyn dan den eenvaardigen souterein te begroeten van de natie voor welke Frankrijk achting en sympathie heelt. Ik drink op deu Koning, da geheele koninklijke familie en op den Roman VAN EDA BOY—EP. den, inrd, 65) {Slot) Hor* ,20 ner- nar- ol ten- r te lijst) n ie AJ0' Toon 'Helene weggedragen werd, om be graven te wordon naast haar man die haar zoo bovenmatig had liefgehad, was het oen vroolijlke zomermorgen. En slechts weinig menschen stondon om haar graf. Do belangstelling was verflauwd'. Toen het tragische oindo van' don man allo gemoe- deren in beroering gebracht had was de deel neming groot geweest. 'Maanden waren er sedert verloopen. De stortvloed van hot medelijden was weer ge- effeudj de stille vrouw, die zoo zacht uit h leven was gegaan, schoen bijna uit de gedachten dor monschon te zijln gegaan. Zij fas ook zoo'n onbolangrijik persoonlijkheid geworden, sedert de armoede haar getroffen had'; niemand had. bel'eefd'heidsplichten te vervuilen, voor niemand was er een dwang, jfe eij te moeten zijn. u Tante Louise was op reis. (Ze was dit jaar zeer vroeg weg gegaan, om niet nog weer te 'loeten meewaken, waartegen haar gezond heid' niet bestand was. Haar vrienden behoefden zich dus niet te Vermoeien, voorspoed van het dappere Deensche volk." Nadat Loubet met den Koning een rit had gemankt door de binnenstad, begaf hy zich na een hartelijk afscheid om 4 uur 's namid dags aan boord van de C a s s i n i, die koers zette naar het noorden. Kumenlë, Den 20en iMei 1866 landde Prins Karl von Iiohciisoüern, de tweede zoon van Vorst Anton, in Turnseverein, om gehoor te geven aan don eeustommigen wensch van het Ru- meonsche volk on de regeering te aanvaar den over de vereeuigd'e Vorstendommen Mold au en Walachye. Meer dan 350 jaar lang waren deze Vor stendommen een speelhal' geweest van do bijr na alle zonder uitzondering hoogst onbe kwame eigen heerschers en van de naburige Staten, terwijl een toestand van volslagen anarchie elke ontwikkeling, elke beschaving van het tocli eoo rijke land volkomen tegen hield en reeds in de geboorte deed verstik ken. Turkije had zijn beschermheerschap slechts gebruikt om het land uit te zuigen en aan den meestbiedende te verkoopen. De vele oorlogen tegen de Turken maakten, dat de ongelukkige landouwen overstroomd wer- ren met de legers der Polen, Hongaren, Rus sen en Turken en als er nog een tijdperk was van betrekkelijke, rust buiten de grens palen, dan had het land, nog vreeselijfc te Jij den van binnenlaudscbe verdeeldheid en troebelen. Van 1500 tot 1866 lieersóhten in Walachye niet minder dan 86 Regente, in Mold au zelfs 97 en het ligt dus voor de hand', dat onder het bestuur van zooveel' Vorsten, die moerend eels moesten wijtken voor revoluties of door inmenging van bui- tenlandscbe regeering en niet zelden daarbij het leven lieten, het land in een betreuren», waardigen toestand van ellende en verval was geraakt. Voor Prins Karl was dus een zeer zware en verantwoordelijke taak weggelegd, maar schitterend' heeft hij d'e moeilijkheden weten te overwinnen, kalfnte en rust weder ingang te doen vinden en door een wijze en omzich tige rogeering zijn nieuwe vaderland tot een graad van ontwikkeling en beschaving te brengen, waardoor het op waardige wijze thans een plaats inneemt onder do Staten van Europa. Do eerste tien jaren van zijn regeering wa ren zeker niet arm aan binnen- en buiten- landsche mooilijkhed'en, maar heden voor 25 jaar kwam het oogenblik d'at beslissend, was voor de verdere ontwikkeling van Rumenië de onafhankelijkheidsverklaring. Ook in het jaar 1877 scheen Rumenië weer de speelbal te moeten zijn. van andere mogendheden, toen de Russen, die weer een oorlog tegen do Tuikeu zouden beginnen, 't land' dwongen toe te stemmen in een over eenkomst, waarbij aan de Russische legers vrije doortocht werd verleend en dat Rume nië tot operatiebasis maakte. Beslist bleef Rusland weigeren aan de Rumeenen een werkzaam aandeel in de krijgsverrichingen to geven, totdat de nederlagen door d© Rus sen voor Plewna geleden, het blaadje deden En Ebba's vrienden, of liever haar mede- arbeidsters op school waren allen met vacan- tie naar haar huis. Zoo bleven alleen de hoofdonderwijzer Möller en zijn vrouw, de steeds trouwen, tot hulp bereid, over can met Ebba en haar va- dor mede te rijden. Langzaam rolde het rijtuig achter de lijk wagen aan. De kist, die erop stond, zag er echter niet uit, als lag daarin een verarmde, een gezon- kene. Uit Berlijn waren kransen gekomen, van Trudo en van Fausta. „Toen ik den mijne bestelde," had, Fausta geschreven, „was het mij, steeds, als zou He- lene hem zien en als moest hij! voldoen aan haar schoonheidsgevoel." En Ebba en juffrouw Möller hadden kransen gewonden, den goh eel en dag en ook zij hadden met zeldzame zorg die bloemen gekozen en dat groen, waarvan ze wisten, dat Helene hield. Het was het laatste bewijs van liefde, dat ze haar geven konden. Ook van mevrouw von Alt en eek en van Andreas waren kransen gekomen. Niemand in 'heb rijtuig sprak. De oude man staarde bedroefd voor zicli uit en hield steeds de hand van zijin dochter in de zijne. D'e opwinding van de laatste dagen had zijn hoofd wat Versuft. Hot was hem dikwijls te moede, als reed hij achter het lijk van zijn. vrouw En dan koeren. Toen werden de Russen tegen hun zin gedwongen den bijstand van Rumenië in te roepen en onmiddellijk werd aan deze roepstem gehoor gegeven. Het Rumecnsche leger trok do Donau over en slaagde erin om bij Plewna de Turken zoo lang tegen te hou den, totdat de Russen zich hersteld hadden. Inmiddels had Rumenië de gelegenheid te baat genomen om zich vrijt en onafhankelijk te verklaren, maar hov duurde nog tot 113 Juli 1878 voordat het Congres van Berlijn er zijn sanctie aan hechtte, door het te erken nen aJa constitutioneelen Staat, erfelijk in de mannelijke lijn van Karl I. Sedert den "1426en Maart 1881 is Rumenië een ko ninkrijk. Koning Karl heeft dus de voldoening mo gen smaken van door zijn bewind Rumenië tot een hoogen trap van ontwikkeling en be schaving gevoerd te hebben. De smart bleef hem echter niet gespaard zijn land geen di- recten erfgenaam te kunnen geven. Na langs besprekingen werd eindelijk in Maart 1839 door den Senaat prins Ferdinand voa Ho- henzollern, de bweed'e zoon van den ouderen broeder van den koning tot erfprins ver klaard. Als inleiding van de feesten ter -orden- 'king van de on af.h ankel ijikhe idsv erkï ar mg werd Woensdag in 'liet Athenaeum ie Bu charest een militair feest gegeven, waarbij door het officierskorps den koning een al bum van het Rumeensche leger werd aange boden. Aan de Koningi n, die hoogst begaaf de vrouw, werd een kostbaar met goud en zilver ingelegd paneel overhandigd, baar voorstellende de gewonden verplegende en den Koning, wanneer hij! te Plewna binnen trekt. De minister-president Sturdza, die ad' in terim ook de portefeuille van Oorlog endtr zich heeft, hield, een toespraak, waarm bij de verdiensten van den koning en de konin gin deed uitkomen. Ciemeogde SScdcdcelingea. Engeland. Uit gesprekken met G-ladstoniaansche par lementsleden heeft de correspondent van 't „Hbld." de overtuiging gekregen, dat zijl do laatsto redevoering van lord Rcsobery voor een besliste smeekbede om vereeniging der liberalen houden, daar zijn Imperial Lea gue totaal mislukt is. Iedereen is geneigd, lord Rosebery hij zijn terugkeer tot de liberal1© partij welkom te hectensommige verwachten zelfs een libe raal kabinet met lord Spencer als cerste-mi- nister, en lord' Rosebery en sir Ilenry Camp bell Bannerman in het kabinet. Onder de bewoners van Malta is een pro testbeweging op touw gezet tegen de deelne ming aan de Enge-Isohe kroningsfeesten er wordt dx'uk gewerkt en do bewoging breidt zich sterk uit. Heden zouden 1000 MaJtezers naar Paler mo gaan om het Italiaansche koningspaar le begroeten. keek lrij| weer op en zag het heden en de toekomst en had medelijden met zijn kind. Was ik ook maar dood! Dan zou. ze het gemakkelijker hebben. Maar als hij haar dan in de oogen zag, ver schrikte 'hij van zijn eigen gedachten. Neen, neen, hij moest leven, opdat zijn kind niet nog meer zou moeten weenen Hij streelde haai- hand. Op het kerkhof wachtte do dominee reeds. Hij had juist te voren een andere begrafenis gehad en daarom niet van huis uit mede kunnen gaan. Toen men achter de kist naar de groeve ging, zag Ebba, dat er nog meer bedroefden daar waren deelnemenden, van wie Hele ne wel nooit gedroomd zou hebben, dat ze nog tranen over haar storten zouden. Een schaar half volwassen en kleine meisjes stond daar, schuw tezaam gedrongen, kinderen van school. iMot Ebba dweepten al deze jonge harten. In het alledaagsche schoolleven liad zij zooveel nieuwe vroolijkheid gebracht. In het vrije uurtje kon ze als een kind met de kleinen .lachen en stoeien. Nu wilden de meisjes ook het verdriet deeleu van haar juf frouw. En dan nog twee treurenden Audreo en zijn moeder. Hij ging Ebba tegemoet. Hij ging aan haar zijde en bleef naast haar Joopen vast en ernstig, als een, die het recht en den. on- verzettelijiken wil heeft, daar te zijn. De geestelijke sprak korte en roerende België. Gisteren hadd'on, zonder eenig incident, de verkiezingen plaats voor de verniauwüig van de helft der Kamer en voor eenige nieu we zetols in Kamer en Senaat. Uit de cijfers die tot dusver bekend zijn, blijkt dat de katholieke regeeringsmeerder- heid ver-sterkt zal wordon. Te Brussel win nen de katholieken voor de Kamer J nieu wen zetel. De abbé Daens, chrisLelijk-demo- craat, is gekozen te Brussel, en waarschijn lijk ook Thoodor, een wilde. De socialisten en liberalen behouden beiden 5 zetels te Brus sel. In de provincie wint de regeering bijna alle nieuwe zetels, die onlangs ingesteld zijn voor de Kamer, De officieele resultaten zullen eerst heden bekend zijn. Ouder de arbeiderspartij, in de Borinage is een scheuring gekomen. Een gedeelte van hen, onder leiding van Guy Defuisseaux, oudsten zoon van den bekenden overleden volksmenner, heeft zijn vertrouwen ontzegd aan de leiders dér bestaande socialistische Vereeniging, omdat zij, evenals die van Brus sel, bij, de jongste kiesrechtbeweging het volle „verraden." hebben, door de werksta king te doen eindigen „uit vrees voor hun huid". O os tv n rij k. De Rijksraad heeft met 154 tegen 114 stommen de begrooting in-derde lezing goed gekeurd. Tegen stemden de Jong-Czeclien, de D'uitscho volkspartij, de pan-Germanisten en de Italiaansche en Slavische radicalen. De Pool sol ie leden waren bijna allen afwe zig De urgente motie-Brei ter, waarbij do Mi nister-President werd uitgonoodigd om in lichtingen te geven over den stand der on derhandelingen betreffende den Ausgleicli met Hongarije, werd met 121 tegen 53 st. verworpen, nadat von Körber den Rijks raad in verband met de loopende besprekin gen verzocht nog geen besluit te nemen. In den loop dor debatten verklaarden de Jong-Czechen nog, dat zij hun stem niet zouden geven aan een oplossing langs grond- wettigen weg van den Ausgleich, zoo lang hun in de taal-quaestie geen voldoening was gegeven. H o n g a r ijl In de delegatie zeide de afdeelingschof van buitenlaudsche zaken Merey, in ant woord op een interpellatie, dat het niet waar is dat men d'e volledige instandhouding van het handelstractaat met Italië of de clausule betreffende de wijhrechten heeft bedongen. Spr. ontkende voorts het bestaan van afspra ken met Italië teil opzichte van Albaniëer is besloten tot handhaving van den status 01 c* quo. In antwoord op een andere vraag ver klaarde hij' zicli niet bevoogd, nieuwe staten uit te noodigen, tot de Haagsehe conventie toe te treden. D'e minister-president protesteerde tegen woorden. Het was bijna onmogelijk, hier te spreken, zonder te treffen. Maar toen hij) de doode in de groeve nog toeriep „Rust in vrede, zwaar beproefde vrouw, uw kind zal groeien en gedijen, bewaakt door de trouwste liefde, de hoogste zelfopof fering Toen brak de oude man in snikken uit. En ook de jonge, de sterke moest de tanden vast op elkaar klemmen, om zich te b&heer- schen, Zijn oogen werden vochtig, en met oneindige liefde zag hij op haar neer, die door de woorden van don geestelijke zoo ge roemd werd. Helene was begraven. Zij! vroeg niets meer van de levenden, do stille sliep voor altijd in haar sti'lle rustplaats. Aarzelend verliet Ebba d© groeve, over den door do zon bestraalden weg ging ze, tusschen bloeiende boschjes en met bloemen prijkende graven. Naast haar ging Andree, vóór haar heur vader met mevrouw Alte- neck. Do dominee, wiens dochtertje onder ue meisjesschaar was, ging met de kinderen en het echtpaar Maller den anderen kant op. „D'at u gekomen zijt dat u gekomen zijtbegon de oude man. Hiji meende, dat hij beleefd moest bedanken, maar hij was te ontroerd, om de juiste woorden te vinden en knikte maar steeds voor zich heen. „Uw leed is het onze. Behooren wij met bij elkaar?" vroeg Andreas' moeder zacht. Hij werd heel verlegen. hot denkbeeld, dat 'graaf Bülow voornemens zou zijp, de waarde van liet Drievoudig Ver bond te verminderen. Do overeenkomst met Rusland maakte hot Drievoudig Verbond niet overbodig, maar liet Drievoudig Verbond zal de overeenkomst krachtiger ma ken. Door het aangaan van bondgenoot schappen verbeuren de mogendheden niet de vrijheid, haar oeconomisch© belangen te beschermen. Kreta- Uit Athene wordt aan de Weener „Polit. Correspondonz" gemeld, dat prins George binnenkort een reis door Europa zal maken om de hoven en regeeringen over den stand van zaken op Kreta in te lichten. Tevens wordt verzekerd, dat nu ook het grootste deel der Mohammedanen óp het eiland gun stig gestemd is voor een vereeniging met Griekenland. Hofberichten Men meldde Zaterdag aan de ,,'N. R. C." Do ontsmetting der vertrokken ten pal'ei- zo is gereed, zij heeft plaats gehad onder lei ding van don arts Pot en de hoeren J. M. Romiju, li of apotheker, en diens broeder dr. G. Romijn, door middel! van formaldehyde. D'e ontwikkeling dezer dampen geschied de volgens een door dr. G. Romiju uitge werkte methode n.l. door verhitting van een met sterk phosphorzuur vermengde formal- dehyde-oplossing.* De vertrekken, die vooraf, op de voor heb invoeren van het gas bestemd'© openingen na, geheel' waren dicht geplakt, werden daarna ongeveer twintig uren in dien toe stand gelaten, waarna het formaldehyde, dat een hevig prikkelenden reuk bezit, door in- stoomen vau ammoniakgas onschadelijk werdi gemaakt. Deze methode heeft het voordeel, dat geen enkel voorwerp aan de behandeling ontsnapt en er niets wordt aangetast of beschadigd. De toestand van EL M. de Koningin Uit het Loo wordt gemeld, dat dr. Roes- singh gistermiddag zijn aangekondigd bezoek aan de Koningin bracht met den heer Pot en dat hy om half 6 is teruggekeerd. De geneesheeren moeten den gezondheids toestand van de Koningin zeer gunstig be vonden hebben. HET LOO, 26 Mei. Het ochtendbulletin van heden luidt De beterschap van H. M. de Koningin neemt thans in die mate toe, dat H. M. tweemaal per dag gedurende drie kwart uur het bed verwisselt voor een rustbank. De voedselopname is zepr voldoende. De lust tot het verlichten van meer geestesarbeid ver meerdert in verhouding tot de toename der krachten. w. g. Dr. Roessingh, L. Pot, Arts. Men seint aan het tHdbld." uit Apeldoorn De toestand van H. M. de Koningin blijft „Wij? Ik donk het is toch ach, he laas 1" stotterde hij. Zijl bleef staan. „Ziet u die beiden V' En hij' zag zijtn kind aankomen, met den man, die zijn arm om haar schouders gelegd had. „Ja, vader," zeide Ebba, „wij willen heb nog eens samen wagen, Andree en ik." D'e oude man met heb kinderhart deed!, zooals kinderen doennog waren zijn wan gen nat van tranen, of daar vloog een stra lende glimlach over zijn gelaat onbevan gen, als de natuur, waarin de plotselinge wisseling van dood tot leven, van droefenis tot geluk, liet begrijipelijlkste is. „Ik heb me geweerd," ging Ebba voort, „ik meende, dat ik hem zooveel zorgen niet mocht medebrengen. Maar hij wil liet zoo. Eu nu heb ik hem haar gegeven, mijn arme, leege hand „Leeg?" riep Andree, „leeg? Gevuld is zo, vol gouden zaadEn nu aal ik ze weten vast te houden." En in plaats van de geliefde in zijn armen te nemen en het tweede, heb eeuwige ver bond, dat hij met haar sloot, met een kus op haar lippen te bezegelen, nam hij haar hand. Diep boog hij zich en vol eerbied kuste hij ze, de heilige, de zaaiende liand van do vrouw zijn vrouw.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1