Staten-Generaal. Kunst en Wetenschap. Kerk en Schooi. Ned. Herv. Kerk. O e in e n g d Sieuffs. Ouderscheidingen. Bij Kon. besluit zijn in de orde van Oranje- Nassuu benoemd: tot commandeur dr. J. J. Homoet te Arnhem, voorzitter van het hoofd bestuur van de Yereeniging tot oprichting en exploitatie van Yolkssanatoria voor borstlijders in Nederland en tot ridder R. De Josselin de .long. arts te 's-Giavenbage, ie secretaris van voornoemd hoofdbestuur. Bij Kon. besluit is J. C. De Joncheere, burgemeester van Hellendoorn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Burgerlijk Pensioenfotuls Naar men ons mededeelt, zou bet voor nemen bestaan om het batig saldo, groot f 10.200,000, van bet pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgelijke ambte naren, aan te wenden voor eene verhooging van de weduwenpensioenen met 20 pet. (»N, R. Ct.") Sanatorium te Heiiendooru. Bij de opening van het sanatorium «prak H. M. de Koningin-Moeder als volgt sAlvorens gevolg te geven aan de uitnoo- diging van het Bestuur van dit Sanatorium een woord van oprechten dank aan den geachten spreker van zoo even. bovenal en van geheelen luwte voor de woorden, waar mede bij de droeve dagen die achter ons liggen herdacht en zijne wenschen uitte voor het welzijn der Koningin. Dank aan u allen, en, ik acht mij gelukkig het bier te kunnen uitspreken, aan het ge- heele Nederlandsche volk, dat met ons zijne bede opzond tot God voor het behoud dei- Koningin. Innig gelukkig ben ik, dat de gezondheids toestand der Koningin mij veroorlooft heden hier te zijn en u de verzekering te kunnen geveu van mijne oprechte belangstelling in deze stichting. liet is steed- mijne overtuiging, dat in ons vaderland meerdere Sanatoria vvenschelijk zijn, daarom verheug ik mij van harte dat naast Oranje-Nassauoord het sanatorium te Hellendoorn verrees. Gods onmisbare zegen ruste op dit huis en op bet menschlievend vveik dat hier zal wo:den verricht. Het is mij een voorieeht te vei klaren, dat het volkssanatorium te Hellendoorn is ge opend." Algcm. A'cderl. "Werkliedenverbond. Het centraal bestuur van het Algemeen Neierlandsch Werklieden-Ver bond heeft aan de Tweede Kamer een aires gericht, waarin het zegt dat de invoering van art. 1 der Onge vallenwet 1901, de eigenlijke verzekering van de onder die wet vallende werklieden tegen ongevallen hun in verband met de uitoefening van hun bedrijf ovetkomen, afhan kelijk is van, zoo niet alleen wacht op de behandeling en afdoening door de Kamer van bet bij haar aanhangig wetsontwerp tol 5>Uiivoering van art. 73 der Ongevallenwet -1901"; dat, zal art. 1 der Ongevallenwet eindelijk eens in werking kunnen treden op 1 Janu ari 1903 dat zou zijn circa zes jaren nadat het eerste ontwerp de Kamer bereikte de behandeling van het ontwerp tot sUit- voering van art. 75 der Ongevallenwet 1901" zeer moeilijk kan worden verdaagd tot het zittingjaar 19021903. Onder herinneiing: lo. van den hoogst treuiigen en hulpbehoevenden toestand waarin de gezinnen verkeeren wier hoofd en ver zorger door een ernstig ongeval wordt ge troffen, en 2o. van het ziel» eiken dag her- haleu van zulke ongevallen, zoodat elke dag vertraging van de invoering der Ongevallen wet nieuwe groepen van gezinnen hulpeloos laat richt het centraal-besluur tot de Kamer het verzoek, het daarheen te leiden, dat bedoeld wetsontwerp nog in dit zitting jaar door haar worde behandeld. Congres Tan Kamers van Arbeid. Naar wij vernemen zal op Donderdag 26 Juni a. s. te Utrecht een congres van Kamers van Arbeid plaats hebben, waarop elke Kamer door een patroon- en een werkman-afge vaardigde en den secretaris zal zijn verte- genwooidigd. De agenda, die velschillende belangrijke punten bevat (o. a. bevoidering der populariteit der Kamers, het enquêterecht, de financiën, de uitvoering van art. 33, 3e veel pieizier, als jullie bij mij komen, jullie en je vrouwen en kinderen; hier ben ik thuis en hier geef ik den toon aan. Dus, het moet stilletjes zoo blijven als het is. Zon der mijn werk kan ik niet leven. Eu kijk mij eens aan, jongen. Kan men mij aanzien, dat ik zeven-en-zestig ben? En do-a me het ge noegen. jij en jo broers, mij verder jullie eeuwig gelamenteer over mijn marktstalle tje te besparen."' blaar moeder, het is toch waarlijk louter een dwaasheid van u!" ..En als het een dwaasheid is, goed, dan is het er een. En wanneer ik als rijke vrouw niet een dwaasheid zou mogen hebben, dan he-b ik maling aan den keeien rijkdom Haar zoon vertrekt onverrichter zake. Het wordt weer nieuwjaar, en bij komt met zijn broers, evenals alle jaren, bij' hun moeder bijeen. Allen zijn in de beste stem ming. Do som gelds, die elk ontvangt, is weer grooter geworden. Glimlachend over handigt de oude vrouw haar zoons de pak ketjes bankpapier. Later krijgt ieder nog een briefje van vijf honderd mark extra. „Voor mijn schoondochters," zegt zij daarbij, „dan behoeven ze juilio niet altijd geld te vragen, als ze eens een aardigheid willen koopen." En ten slotte verdeelt ziji nog eenige briefjes van honderd mark. Zooveel kleinkinderen, zooveel papiertjes van honderd mark. „Voor het jonge volkje in hun spaarpot," zegt zij, „men kan nooit weten, hoe ze heb nog eens zullen kunnen gebruiken in bet leven." lid der wet), zal binnen kort gepubliceerd worden. Kamers van Koophandel. Men meldt uit Utrecht aan de sN. R. C." Aan de gecombineerde veigadering der Kamers van Koophandel in Nederland en Duitschland, den Hen Juni n.s. hier te houden, zal door een 25-tal Duitsche afge vaardigden worden deelgenomen. Telegraaf zonder draad. Uit goede bron vernemen wij, dat door de directie der Hollandsclie IJzeren Spoorweg- Maatschappij onderhandelingen worden ge voerd met Marconi, over het tot stand brengen eener drandlooze telegiaaf-verbir.diug tusschen Stavoren en Enkhuizen. Het zou in Nederland de eerste verbinding van dezen aard zijn ten behoeve eener par ticuliere maatschappij. (sN. R, C,") Krankzinnigenverpleging'. Donderdag werd in de Geref. keik te Ermelo de jaarvergadering gehouden van de nVer- eeniging tot Chrrit. verzorging van Krank zinnigen en Zenuwlijders". Besloten werd een leening van f250,000 aan te gaan, totvoltooïng van den bouw op Dennenoord en voor enkele uitbreidingen op de andere stichtingen. Als b' stuursleden werden herkozen de heeren G. A. Bosch en E. A. Ketichenius. Gekozen werden de heeren Mr. A. V. van Beeck Calcoen te Utrecht en dr. H, Franssen te Zwolle. Naar aanleiding van het voorstel om van den naam der vereeniging de woorden »en zenuwlijders" weg te laten, zal eene commissie benoemd worden, die op de volgende alge- meene vergadering hieromtrent rapport zal uitbrengen. Bond van Ned. Onderwijzers. liet hoofdbestuur van den Bond van Ned. onderwijzers heeft aan de afdeelingen ant woord verzocht op de volgende vragen 1. Hoe denkt gjj over de tegenwoordige verhouding van 't openbaar onderwijs, en 't bijzonder onderwijs, wat betreft de gelde lijke verplichtingen van den Staat en wenscht gij in dien toestand verandering? 2. Zoo ja, in welk opzicht wenscht gij dan verandering a. terugkeer tot 't stelsel van vóórl8S9? b. verhooging der subsidies aan 't bijzonder onderwijs c. volkomen gelijkstelling van openbaar eo bijzonder onderwijs 3. Welke gevolgen zal 't door u gewenschte stelsel raar uw oordeel hebben en moeten hebben ten opzichte van: a. 't onderwijs (aard, schoollokalen, leer middelen, aantal kinderen per klasse, enz.) b. de onderwijzers (salaris, pensioen, invloed op schoolzaken, vrijheid buiten de school)? c. 'tschooltoezicht? d. de opleiding en de examens •i. zal het door u gewenschte stelsel even zeer op het platteland en in de kleine steden als in de groote steden van toepassing kunnen zijn? 5. welke nadeelen verwacht gij van de stelsels, die niet door u gevvenscht worden Finantieel Nienws. Opgericht is de eerste onderlinge aan- nemers-veizekeiing-maatschappijgevestigd te Zwolle, Koninklijk goedgekeurd, 't Waarborgkapitaal bedraagt 1 millioen gulden en bestaat uit heele aandeeïen van f 500, halve van f250 en kwart aandeeïen van f125, waarop respectievelijk flOO, f50 en f25 wordt gestort. Bedragen de geleden schaden en onkosten in een jaar minder dan de ontvangen pre- miën, dan zal de winst na aftrek der kosten van beheer en 't voor het reservefonds be stemde verdeeld worden als volgt 50 pCt. aan vei zekerden (o! zij al ol niet aandeelhouder zijn), te verdeden iu rato der door hen betaalde premiën 50 pCt. aan de aandeelhouders. Directeuren zijn de heeren O. ter Horst, aannemer, technisch directeur, en L. H. J. Poortier, accountant en leer aar M. O. boek houden, administratief diiecteur. Commissarissen zijn de heerenMr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal en griffier bij het gerechtshof te Amsterdam, I. Franco, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, G. Bos, aan- Allen zijn ten zeerste voldaan. Alleen de tweede zoon, de dokter, moet zich moeite ge ven, om een zekere ontstemming te verber gen. Maar moederoogen zien scherp. Na bet eten gaat de oude vrouw naar haar tweeden zoon toe en neemt teeder zijn band in do bare. Hij is altijd haar bijzondere lieveling geweest, bij was in de kinderjaren licba^ melijk. de zwakste en bad de meeste zorg noodig gehad. „Bij jou is iets niets in den haak, Gus- taaf je, ik zie het aan je. Wat scheelt er aan Zorg in de praktijk? Of ben je niet recht ge zond Je 7,iet er anders niet slecht uit, al leen verdrietig. Je hebt toch anders niet to klagen, dunkt me. Een lieve vrouw en ge zonde kinderen, en toch zeker ook een ruim inkomen. En als het eens niet toereikond is, nu, Gustaafje, je weet toch, wie ritijd graag helpt. Dus voor den dag wat scheelt eraan Haar zoon aarzelt een oogenblik u. /egt dan op eenigszins on zekeren toon„Och, moeder, laat dat maar, er is niets aan te doen en „Niets aan to doen? Dat zou wat moois wezenEn ik zou geen rust hebben, aJs je met dat gezicht weer hij' mij vandaan gingt." „Ja, moeder, u zoudt er wel wat aan kun nen doen, maar u wilt niet. Pas zes weken geleden hebt u immers aan Adolf gezegd, dat niemand van ons daarop weer terugko men moest?" „A zoo-o-Oj is het daarom 1 Het betreft nemer en lid van den Gemeenteraad te Haarlemmermeer, M. de Vries, aannemer te Lemmer, voorzitter van den Frieschen Aan- nemersbond, W. C. Geiton, lid ie klasse van het Ned. Instituut van Accountants te En schedé, J. vao Noordenne, aannemer te Utrecht. J. G. van Nes van Meerkerk, lid van de firma Van Esch Co., kassiers te Zwolle, T. van Haaften, aannemer te Zalt- bommel, Mr. S, Gratama, advocaat en pro cureur te Zwolle, VV, F. Hoyinck, aannemer te Westervoort, J. N. Kruizinga, aannemer te Groningen, B. Aberson, aannemer te Stoen- wijk, P. Langeveld Kzn., aannemer te Har- diuxveld. Iu de Donderdag te Utrecht gehouden vergaderins van directeuren en commissa rissen werd tot president-commissaris be noemd de heer J. van Noordenne, tot secre taris de heer C. Bos. De Maatschappij zal voor wat de individueele verzekering betrett in Juli in werking treden, en voorzooveel de collectieve verzekering aangaat tegelijk met de Ongevallenwet. OVERSCH1E, 31 Mei. Door de politie zijn gisternacht in de ouderlijke woningen te Rotterdam aangehouden en gisteren naar hier gebracht ter beschikking van den burge meester, vijf jongens van 15 en 16 jaar, die van een loods, in gebruik by de gemeente reiniging te Rotterdam en staande aan den straatweg naar hier, ongeveer 20 kilogram zink hebben ontvreemd. TWEEDE KAMER. Vergadering op Vrijdag 30 Mei 1902. Krijgstucht. In de zitting van lieden werden voortge zet do beraadslagingen over de amendemen ten-Schaper ou der Commissie van Voorbe reiding op art. 6G (niet-schorsing der straf bij reclame). Do heer VERHEIJ verdedigde nader 't amendement der Commissie, strekkende om de uitvoering der straf van verlaging tc schorsen biji beklag tegen die straf, en nam dit amendement, door de Commissie inge trokken, persoonlijk over. De MIN. VAN OORLOG bleef het amendement bestrijden, zoomede dat van den heer Schaper, om de uitvoering van file krijgstuchtelijke straffen hangende de recla me, te schorsen. De REG.-COMM. (prof. mr. van der Hoe ven), wijzigde heb artikel in dien zin dat de termijn om zich te beraden over het indie- neu van zijn beklag voor den gestrafte wordt uitgebreid tob 6 dagen, en voegde aau het artikel een nieuwe alinea toe, volgens welke, indien de zich in arrest bevindende gestrafte zich omtrent het inbrengen van beklag met anderen wenscht te beraden, de door l.em aangewezen personen, ten. getale van hoog stens 3, hij! hem zullen worden toegelaten, „indien de commandeerende officier de aan wezigheid van de bedoelde personen niet on raadzaam acht". De laatste woorden strek ken om de uitsluiting van onruststokers cf medeplichtigen mogelijk te maken. De heer DE "WAAL MALEFIJT yaf in overweging om do uivoering der straf te schorsen totdat in eerste instantie is beslist over heb beklag van den gestrafte. De heer STAALMAN kwam krachtig op tegen de beschouwingen van den Regeerings- commissaris en den heer Lobman, die in hun bestrijding der amendementen de utiliteit doen praedomineeren boven de rechtvaardig heid. Spr. deed een beroep op het christelijk geweten der rechterzijde om het stelsel der Regeeriug niet te aanvaarden. De heer SCHAPER noemde de argumen ten voor het Regeeringsstelsel aangevoerd „de krijgstucht eisclit het", „het kan niet anders", enorm zwak en wees erop dat de ge strafte, ook al wordt de straf niet direct toe gepast, allerlei gunsten nacbtpermissie, enz. reeds mist, terwijl bovendien uitstel van straf volstrekt niet zoo aangenaam is, daar het opleggen der straf, een heelen tijd na het gepleegde feit, een veel ernstiger les oplevert. Het denkbeeld van den heer De Waal Malefijt achtto spr. half werk. De REGEERINGSCÖMMISSARIS bleef de uitvoering dor straf ondanks de reclame, dus weer eens mijn dwaasheid. Nu, ik ben nieuwsgierig wat jij nu weer wilt!" De oogen van de oude vrouw kijken som ber en zij werpt haar zoon een weinig vrien delijken blik toe. Ilaar daar juist vandaag nog; eens mee aan boord te komen! Van- daag, nu zij do jongens eens weer haar gan- sche moederlijke liefde heeft getoond. „Och, moeder, ik wilde ook niet. Maar als je kind rondloopt met rood beschreide oogen en men kan het niet verhelpen Waar lijk, Martha ziet bleek van verdriet. En al les om uw dwaasheid." „Martha? Jou kleine Martha? Ja, maar wat ter wereld heeft, dat kind met mijn dwaasheid uit te staan?" „Dat kind? Ja, moeder, dat kind is all ze ventien, en, ja, u hebt haar in lang niet ge zien, maar liet is een mooi meisje geworden en, ik kan het zelf haast nog niet gelooven, begint warempel al aan trouwen te denken." „Nu, nu, ik was ook pas achttien toen ik trouwde. Maar zeg mij nu toch eens, wat heeft dab met mijn dwaasheid „Kijk, moeder, de uitverkorene van Mar tha is officier, een flinke, knappe luitenant, dien we allen graag mogen. Ik heb zelf geen zoon, maar als ik er een had, dan zou ik wenschen, dab hij was als deze jonge man. En dat daar nu niets van kan komen „Maar waarom niet? Ik heb mij wel eens laten vertellen, dat zoo'n luitenant om te trouwen geld noodig heoft „Zeker. Maar dat zou wel gevonden kun- een noodzakelijk kwaad achten, zoo goed als do preventieve hechtenis, en wees erop, dat de reclame zelf een buitengewoon privilege oplevert, daar nergens elders bij marine- inrichtingen, weeshuizen, enz. redres te gen tuchtrecht wordt gegeven. Het stolsel- Do Waal Malefijt keurde spr. af als twee slachtig en als aau boord moeilijk uitvoer baar. D'e heer DE STITERS constateerde dat er een neiging is om liet leger, een instrument van ijzor en. staal', te veranderen in eau-de- cologne en glacé-handschoenen. Om do disci pline te handhaven, moeten hiertoo de noo- dige middelen verleend. De inferieuren heb ben onmiddellijk, stipt te gehoorzamen. Bij aanneming van het amendementrSchaper zou ■heb leger ontaarden in een schutterij in den slechten zin. Do heer DE WAAL MALEFIJT stelde voor om bij de landmacht in tijd van vrede en de zeemacht in tijd van vrede binnen gaats de uitvoering dor straf te schorsen totdat in eerste instantie over hot beklag van den gestrafte zal zijn beslist. De heer SCHOKKEN G legde den n ad rus. erop dat het een uitzondering is om in zaken van tucht het recht van reclame toe te la ten en achtte heb amendement-De Waal Ma lefijt stelselloos, een nieuwe lap op een oud kleed. Spr. wenschte dat onmiddellijk recht werd gedaan op iemands beklag en do straf op onrechtmatig beklag zou verscherpt wor den. De heer STAALMAN verklaarde, dat ei van christelijk standpunt geen noodzakelijk 'kwaad bestaat, zoodat do regeermgscomm is- saris ten deze niet kan vertegenwoordigen de gevoelens dezer christelijke regeering. Spr. hield vol ,dat 'het doel van 't regeeriugs- voorstel is, de militairen onder den duim to houden, niet alle ten dienste staande midde len en betoogde dat zij, dio zich vorklaren vóór liet amendement-De Waal Malefijt, moeten stemmen voor het amendt.-Schaper, daar het van hetzelfde beginsel uitgaat. Spr. wil ook dat de minderen zullen gehoor zamen, maar eischt van dezo christelijke re geeriug, dat zij recht zal' doen. De heer DE SAVORNIN LOKMAN zei- de dat zijn christelijk geweten op geheel an dere wijze spreekt dan dat van den heer Staalman. Maakt de regeering geen bezwaar mot 't oog op de discipline, dan is de commis sie van voorbereiding vóór het amendement- De Waal Malefijt. Do M3N. VAN OORLOG bestreed uit voerig het amendt.-Db Waal Malefijt en ver klaarde heb sterk te ontraden. Hiji gaf den voorsteller in overweging zijn amendement in te trekken, waaraan de heer De Waal Malefijt echter niet voldeed, nadat de heer Schaper had geprotesteerd tegen de insinua tie van den Minister, dat de socialisten, on der het mom de belangen der minderen te ■handhaven, de krijgstucht trachten te on dermijnen. Heb amendt.-Schaper werd verworpen met 52 tegen 18 stemmen; het amendt.-De Waal Malefijt werd aangenomen met 40 te gen 30 stemmen. Da MIN. VAN OORLOG verzocht hier op schorsing der beraadslagingen, opdat de Regeering zich nader kunne beraden. De beraadslaging wordt verdaagd. Interpellatie-Roek. De heer FOCK krijgt onder het rum oer dor Kamer het woord voor zijn interpella tie omtrent do havenwerken te Soerabaja. Spr. betoogde dat in 't belang voor de toe komst van Soerabaja als handelsstad, de ha ven en de haudelsinrichtingen dienen verbe terd. Spr. gaf den Minister in overweging een commissie t© benoemen tob onderzoek van de verschillende plannen om aan de Regee ring een uitgewerkt ontwerp in te dienen. De MIN. VAN KOLONIËN antwoordde dat de Regeering heeft verzocht ten spoe digste allo adviezen te publiceeren. Mochten do kosten niet zoo hoog zijn, dat do irrigatie hierdoor wordt benadeeld, dan zal do Regeering het werk der verbetering ter hand nemen. Na deze interpeUatie werden achtereen volgens goedgekeurd de volgende wetsont werpen non worden. Hij heeft zelf fortuin, en ik zou een slecht financier hebben mooten wezen, als ik van wat mijn praktijk mij opbrengt en van uw toelagen niet een aardig duitje bespa?,rd had. Dat is hot niet," „Nu, wat is het dan wel „Het is vreeselij'k pijnlijk voor me, moe der, maar u moet weten, dat ieder officer een huwelijksconsent noodig heeft en dat nu, zoo lang u op do markt groenten zit te verkoopen, zoo lang krijgt do luitenant, van wien Martha zooveel' houdt, zeer stellig geen consent voor een huwelijk met haar." „Zoo, zoo, is heb dat, Gustaaf. Dat heb ik als domme oude vrouw niet geweten. Ik heb niet geweten, dat het schade is, te wer ken en dat daarom maar als het nu zoo is, zeg mij dam maar, hoe dat bezwaar uit de wereld is te helpen. Als ik nu niet meer naar dc markt ga en mijn kelder sluit, dan ben ik daarom toch nog niemendal anders dan vroeger „Toch wel, moeder, dan renteniert u, en met de kleindochter van een rentenierster kan oen officier natuurlijk wel trouwen .Ver geef mij, dab ik er van gesproken hebhet krenkt u, ik zie heb wél. En ik wilde er ook niet van spreken. Maar u zag aan mij, dab er iets was, en er valt niets aan te verande ren. Martha moet zich in het geval zien te schikken, 'tls te hopen, dat de luitenant gauw verplaatst wordt, en anders zenden we het meisje eens een poos weg, dat ze tot an dere gedachten komt." lo. Verhooging van Hoofdstuk IX der Sfcaatebegrooting voor 1902. Don heer Van Wijck, die zich beklaagde over de slechte resultaten van het Rijks- liengstveulendopöb te Bergen op Zoom ant woordde de MIN. VAN WATERSTAAT dat heb percentage afgekeurde hengsicn te Bergen op Zoom niet grooter is dan elders in ons land, ten gevolge van do strenge keu ringen. Don heeren Hcmiequin en 'Zijlma, dio op kwamen tegen het denkbeeld van verschil- lende onverpachte perceelen grond onder 't rentambt Nicwaarb tot een bouwhoeve to vereonigen, antwoordde de Minister dat hij het denkbeeld der bestrijders in overweging I wil nemen, doch ontkent dat men hier te doen heeft met iets nieuws. Wegens heb vergevorderd uur werd do he- handeling der overige wetsontwerpen ver- j daagd tot Dinsdag 11 uur. i De Utrechtsche uitgever Ralir looft 50 gd. uit voor het beste danklied op het her- stel der Koningin. Hij is van plan dat door een onzer componisten te doen toonzetten i voor een zangstem met begeleiding \an orgel of piano, Aan mej. Betsy Perk is een onderscheiding j ten deel gevallen. Op de onlangs gehouden j 32e jaarlyksche vergadering van «Arbrid Adelt" te Haarlem, heeft nl. de voorzitster, j vrouwe Vening Meinesz—Den Tex, aan mej. Peik, als stichteres van Arbeid Adelt" (en daardoor ook van sTesselschade") herinnerd, en stelde na deze mleiding voor, haar als bewijs van waardeering een huldeblijk toe j te kennen, in overeenstemming met de (haag- kracht van het pensioenfonds. Onder alge- I meene instemming werd haar (dichterlijk uitgedrukt) seen keten gouden jschalinen" i in den vorm van gouden Willemientjes I vereerd, die bovendien jaarlijks levenslang zal f worden vernieuwd. (»N. Aruil. 0'. i Beroepen: te 's-Gravenhnge (vacature ds. Gerth van Wijk) d^. E. J. W. Posthumus Mejjes te Middelburg; te Uik (toez.) de heer C. A. ter Linden, cand. te Elbuig. Aangenomen: het beroep to Nicuw- veen (Z.-H.) door ds. H. E. Knappert te Fia- nekerte Haulerwijk door den heer L. Boersma, cand. te Buitenpost. R.-K. Kerk. I De bisschop van 's-Bnsch heeft den heer 11. A. Brouwers, kanunnik en plebaan der St.-Jan'skeik te 's-liertogenbosch benoemd tot deken der stad 's-Hertogeubosch. Hooqer Onderwijs. Groningen. Bevorderd tot arts de lieer C. A. Krull, cand.-arts, geb. te Kiel-Windeweer. Zeiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer K. P. vnn der Mandele, geb. te Delft, na het verdedigen van stel lingen; tot arts de lieer J. Vriesendorp. Utrecht. Cum laude bevordeid tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift x>De exceptio plurium liti&consortjum in het bur gerlijk procesrecht" de heer C. W. Star Bits- mann, geb. te Leeuwarden lot doctor in de geneeskunde, op proefschrift sOverhet ontstaan der elastieke vezels", de heer E. Hoefer, geb. te Blstrikum. Benoemd tot rector aan liet gymnasium le Utrecht dr. N. J. Singels. Uit Enschedé. Door H. ten Hove en velschillende andere nieuwe arbeiders der firma Van Heek Co. is een schrijven verzonden aan den minister van binnenlandsche zaken met het verzoek maatregelen voor persoonlijke vrijheid op het station te Hengelo te willen tieffen. aangezien zij bij herhal.ng zyu gemolesteerd en cenigen vau hen met messen bloedende verwondingen hebben opgeloopen. E. lansen, nieuwe arbeider der firma Van Heek, heeft den minister doen toekomen een afschrift van een klacht door hem aan den burgemeester van Hengelo verzonden over eene mishandeling, door hem ondergaan op het spoorwegperron te Hengelo, waar een „Neen, dat doen jullie niofc, Gustaafje, dat gebeurt niet. Het zou wat moois wezen. Kijk, mijn jongen, tot dusver heeft mijn dwaasheid niemand schade gedaan, integen deel, en was het geheel alleen mijn zaak. hu is het wat anders. Ik bon een oudo vrouw, jawel, al gauw zeventig. En misschien zalt niet l'ang meer mot mij duren. Dat kan nie mand zeggen. Maar dit weet ik wel: ik ben een oudo vrouw en heb het leven achter mij- En een rechte liefde is iets lieel moois, en I is een trourigo zaak, als twee zulke jong1' harten vaneen moeten gaan. Dus, juilio Mar tha, Gustaaf, zal niet een mooi goluk mis sen om een „dwaasheid" van een grootmoe der. Binnen vier weken ben ik rentcnierster, en dan 'kan do verloving worden gevierd. Zwijg er echter vandaag nog ovor, ik moet eerst een beetje aan de gedachte wonnen, Gustaaf. In oen oogwenk raakt men zoo® dwaasheid niet kwijt, mijn jongen! Gcloo dat maar." Do oudo vrouw wil lachen, maar het ge lukt haar slecht en haar oude verstandig" oogen worden vochtig. Haar zoon grijipt de ruwe, rimpelige ban den van zijn moedor on brengt ze cehbiec is aan zijn lippen.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 6