Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. V TLA AliDIN OEN. STADSNIEUWS. Rechtzaken. SPORT. Staten-Generaal. da deelneming van Duitsche Maatschappijen daaraan. De chef van het Mecklenburgsch-Schwe- rinsche Kabinet, de heer Yon Wickede, meldt aan verscheidene avondbladen, dat het bericht uit Kopenhagen betreffende een op handen zijnde verloving van den Groothertog roet Prinses Tbyra van Denemarken volmaakt ongegrond is. Blijkens berichten in de Oostpruisische bladen duurt de opwinding onder de Poolsche bevolking nog onverminderd voort en her haaldelijk, bsjr.a dagelijks, komt men tot samenscholingen en betoogingen tegen Prui sische onderwijzers, wien het leven op school dubbel onaangenaam gemaakt wordt door de onwilligheid der Poolsche leerlingen, die zich van de instemming hunner ouders zeker weten. Zwitserland. De ïSuisse" en de ïGazette de Lausanne" dringen er op aan, dat de regeering het con sulaat-generaal van Turkije te Genève zal sluiten en den gewezen consul-generaal v. Richthofen over de grens zetten. Aanleiding tot deze nieuwe beweging, geeft de openbaar making van een aantal brieven van Richt hofen aan den gezant Munir bei, waaruit blijkt dat het consulaat-generaal en Richt hofen zelf (hoewel deze oogenschynlyk met de Turksche regeering overhoop ligt) op allerlei wijzen de Jong-Turken, die zich in Zwitserland gevestigd hebben, dwarsdrijven. Vermoedelijk zal de zaak dezer dagen in den Nationalen raad ter sprake komen bij da behandeling van de buitenlandsche aan gelegenheden. Italië. - Bij de Kamer is een wetsontwerp inge diend over het arbeidsverdrag voor journa listen. Het behelst o. m. dat een contract met een hoofdredacteur voor niet korteren tijd dan twee jaren, met een gewoon redac teur voor niet minder dan anderhalf of éen jaar mag gesloten worden. Na een proeftijd van twee of drie maanden wordt men geacht vast aangesteld te zijn. Bij verandering van eigenaar of richting heeft de redacteur rectit op schadevergoeding. De redacteurs worden beschouwd als preferente schuldeischers tegenover de eigenaars. Geschillen tusschen den eigenaar en het redactiepersoneel worden beslecht door by- zonde'e commissiën, waarin twee ledendoor redacteuren, twee leden door eigenaars der bladen aangewezen worden. S p an. j e. Uit Barcelona wordt bericht dat de kapitein- generaal den anarchist Bonafulla heeft ver bannen. £3ij zal de zelfde maatregelen nemen tegen werkstakers die zich aan pleging van geweld schuldig maken. De militairen pa- trouilleeren voortdurend. In Gadix is de to»stand ook ernstig. Tal van werklieden hebben gestaakt. Ais de oogst ingehaald moet worden komen duizenden werklieden aldaar en men vreest het ergste voor het geval ook dezen zich bij de werk stakers voegen. V er. S t a ten. De Amerikaansche Senaat heeft het ontwerp betreffeode de invoering van een nieuw be stuur op de Phillippijnen aangenomen. Dr. Lpyds en de heer Fischer keerden heden vau 's Gravenhage naar Brussel terug. Een bericht uit Londen meldt: Men verneemt dab een uit Amsterdam geseind gerucht, als zouden lord Reay en sir Coningliam Greene, die in Den Haag aangekomen zijn, van de Britsohe regeering do opdracht hebben, dr. Kuyper te polsen ten aanzien van de Bóeren-gedelegeerden in Europa volstrekt ongegrond is. Engeland er kent geen Boeren-gelegeerden in Europa; indien deze personen naar Zuid-Afrik a wen- schen terug te keer en, moeten zij daartoe langs den gewonen weg vergunning vragen, dan zal dat verzoek overwogen worden. Hofberichten. Prins Hendrik heeft voor de internationale hondententoonstelling te Utrecht op G, 7 en 8 dezer twee prijzen uitgeloofd, een zilveren medaille voor den besten Duitschen staanden bond en een bronzen medaille voor den Neder lander, wiens eigengefokte honden de meeste prijzen op deze tentoonstelling behaald zullen hebben. Prov. Staten ran Zuid-Holland. Voor de Prov. Staten vau Zuid-Holland in het district Ridderkerk zijn officieel candidnat gesteld de heeren P. J. A. de Bruine te Zwijn- drecht, A. vau der Poest Clement te Poor tegaal en jhr. mi\ D. J. de Geer te Rot terdam. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, heeft aanvaard het Beschermheerschap van den Koninklijken Officiers-Schermbond. President Krnger. Da Petit Bleu" verneemt uit Utrecht dat president Kruger vrij ernstig ongesteld is, en te bed ligt. In strijd met een bericht in een buiten- Jandsch blad dat President Kruger te Utrecht wegens een vrij ernstige ongesteldheid het bed moet houden, vernemen wy van betrouw bare zijde dat de president eene goede ge zondheid geniet. Onze oorlogsvloot. Hr. M«. pantserdekschip Holland arri veerde 3 Juni te Gibraltar. Ingevolge Koninklyk besluit van 3 Juni wordt Hr. Ms. fiegat Tromp met ingang van heden te Willemsoord uit dienst gesteld. AtjehDjambl, Borneo, Snmatra's oostkust. Blijkens uit Indië ontvangen telegraphische berichten zijn sedert de jongste mededeelin- gen dienaangaande in de Ned. St.-Ct. van 3 Mei 1902 by de krijgsverrichtingen a. in Atjah en onderh. overleden de 2e luits. der inf. H. L, van Hoogstraten en P. C. Haalmeijer, gewond de off. vangez. lekl. dr. E. M. G. Ahn, de le luit. der inf. jhr, H, C. Goldman, de sergeant J. L. Boogh, de koiporaal C. H. F. van Suchtelen van de Haare en de fuseliers G. P. Knotter, G. Wachtmeester en Chr. Groenendam 5. in Djambi overleden de fuselier J. Fie- biger, en gewond de fuselier J. A. Mouthaan, P. Smit, N. Nicolai en J. Bischofberger c. in de afdeelirig Doesoenlanden der Zui- der- en Oosteiafdeeling van Boineo, gesneu veld de kapitein der infanterie H. G. van Kesteren, en gewond de korporaal M. Schip per, de lubber A. A. de Rooy, en C. M. Porre ll. ter Oostkust van Sumatia, by een pa trouille uit KwalaSimpang, gewond de fuselier W. Kwant. Ongevallenwet. De >Venloosche Courant" verneemt uit goede bron, dat het voornemen beslaat, nog voor het einde van dit zittingjaar namelijk in het begin September de Beroepswet in de Tweede Kamer te behandelen, opdat de Ongevallenwet met 1 Januari 1903 in wer king zal kunnen treden. Hariugspeten, Te Amsterdam heeft, onder leiding van den heer II. J. Calkoen te Edam, eene com missie uit het Rykscollege voor de zeevissche- rijen vergaderd. Aan deze heeren is opge dragen het uitbrengen van rapport in zake het haringspeten bjj nacht door vrouwen. Dir. BelInyoerr. en Accijnzen. Bij Kou. Besluit is bepaald, dat op de ontvangkan toren der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen één of meer der daar werkzame personen van. een agreatie ■kunnen worden, voorzien, welk© de Bevoegd heid geeft onx, onder verantwoordelijkheid van den ontvanger, hetzij alle, hetzij bepaal delijk aangewezen stukken, voor dezen te teefkenen. Een soortgelijke agreatie kan, dook op kantoren van de vijfde en hoogere klassen alleen na vooraf verkregen bijzondere mach tiging van den Minister van Financiën, wor den. verleend aan vrouwelijke personen, die met den ontvanger hetzelfde huis bewonen. Op pk-at sen buiten het kantoor van een ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, kan een sub-ontvanger worden geagreëerd om, onder verantwoorde lijkheid van den ontvanger, dezen te ver vangen voor de biji de agreatie, overeenkom stig door den Minister van Financiën gestel de regels, aangewezen werkzaamheden. De te agrcëeren personen moeten den leef tijd Van achttien -jaar bereikt hebben. Zij mogen geen beroep of bedrijf uitoefe nen, waardoor zij onmiddellijk in betrek king staan met de administratie der invoer rechten en accijnzen en evenmin mag een dergelijk beroep of bedrijf in bun woning worden uitgeoefend. In bijzondere gevallen kan do Min. van Financiën vergunnen, dat van den regel, in het tweede lid gesteld, wordt afgeweken De agreatie wordt verleend door den di recteur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, binnen wiens directie het kantoor is gevestigd, nadat de ontvanger den wensch daartoe heeft te kennen gegeven. Tweede Kamer. Wyziging der suppletoire begrootieg voor financiën voor 1902. Bij Nota van Wyziging is de voorgestelde verhooging van den post tractementen enz. (art. 26) met f7248 met f 1050 verminderd. Aanvulling en verhooging van Hoofdstuk VIIB (Financiën) voor 1902. Blijkens de Memorie van Antwoord kan de minister niet voldien aan het verlangen der leden, die de aangevraagde verhoogingen tot 1903 zouden wenschen verschoven te zien, behoudens die voor het dienstvak der directe belastingen en het kadaster. De bezoldiging van eukele ambtenaren van de directe belastingen, invoerrechten en accijn zen kan niet wachten op het advies der commissie van onderzoek dier bezoldiging. Deze is inmiddels door den minister van financiën reeds in Febiuari ingesteid. Sedert zet zij haar werkzaamheden geregeld voort, doch zal in den loop, van dit jaar niet geheei gereed komen. Voor het onderzoek van suiker in het Acn- sterdamseh laboratorium kan ook een che micus worden aangesteld, afkomstig van de Polytechnische School. Beter dan een Jgepro- moveerd" chemicus is het dus, te 'spreken van een sgediplomeerd" chemicus. De splitsing van het kantoor van het buiten gewoon zegel te Amsterdam acht de minister onvermijdelijk. Wijziging en verhooging der Indische begrooting voor 1902, In hare Memorie van Antwoord betoogt de Regeering de urgentie van het voorstel betreffende het ter beschikking stellen aan den resident der Westerafd. van Borneo, van een derde politie- en communicatievaartuig tot handhaving van het gezag en voor het tegengaan van den sluikhandel. De noodzakelijkheid vau kustbewaking in deze residentie is in de laatste jaren sterk toegenomen door het driester optreden der smokkelaars en door da heffing van het uitvoerrecht op boschproducten. Nadere inlichtingen worden verstrekt om trent de voorgestelde verhooging van subsidie aan de Vereeniging tot bevordering van Clnisteljjk leven en onderling hulpbetoon te Magelang. Een subsidie aan de inrichting-Van der Steur, van f 10 's maands per kind, acht de Regeering niet overdreven. Desniettemin wensehf do Regeering vooralsnog de vereeni ging niet met een som van f26.400, doch slechts met f 12.000 te ondersteunen. Maar dan mag de jaarlyksche som van f15.000 van particuliere zijde niet verminderen. Met betrekking tot den steeds toenemenden omvang van den post- en telegraafdienst in de laatste jaren en de verbeteringen in de organisatie van den dienst, zegt de Regeering, dat uitstel van de betrekkelijke posten tot de begrooting voor 1903 wel mogelijk was, maar dat dit tegen het belang van den dienst en onbillijk tegenover het personeel zou zijn geweest. Van het stellen op wachtgeld van de hoofdcomiezen en van een aantal com miezen, is geen sprake. Export van vee naar Spanje. Da Vereemging tot> bevordering van. den Nederi andscben Export te 's-Gravenbage d'eolt mede, dat zij een bezoek ontvangen heeft van een Spaanschen koopman, die, be geleid door den correspondent der vereeni ging te Vigo, zelf tegenwoordig wensolitete zijtn bijl den. aankoop van Nederlandse.h melk vee, waarmede bijl een proef wil nemen. Galicië, een der vruchtbaars to streken van Spanje, waar de Spanjaard over eigen land beschikt, leont zich. uitstekend voor de vee teelt, en 'bet is te voorzien, dat menig Spaanseh grondbezitter er toe zal overgaan het vee meer en meer uit Nederland te be trekken, ten einde goede winsten te maken met den verkoop der melk, waarvoor men in Spanje gewoonlijlk hooge prijzen betaalt. D© koeien, dia thans uit ons land per stoomschip Rhenania van Rotterdam verscheept zijn, geVen gemiddeld 20 liter melk per dag. Ned. Vrouwenbond. In de jaarvergadering van den Ned. Vrou wenbond tot verhooging van het zedelyk bewustzijn, te Harderwijk gehouden, werd besloten tot het zenden van telegrammen van hulde aan de Koninginnen. Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat de Bond in bloei toenam. Brieven werden voorgelezen over het werk in Oost-Indië en Curayao en mededeeling gedaan van een adres aan het Prov. Kelk- bestuur in Indië om den steun der kerken aldaar te vragen in het belang der openbare zedelijkheid. ■Mevrouw Engelberts, geb. Quarles van Ufford, hield een referaat over het nut van den Bond, dat tot bespreking aanleiding gaf, waarna de vergadering werd gesloten. gaan. Dit uitstapje heeft plaats gehad onder begunstiging van prachtig weer. Met den trein van omstreeks 41/2 uur naar Rotterdam vertrokken, zyn allen per omnibus naar Hillegersberg gegaan en daar hebben de kinderen, zoowel de groote ais de kleine, hun hart kunnen ophalen, aart de vermaken die de tuin van den heer Freeriks zoo ruim schoots biedt. Allen waren danook over dezen ïdag buiten" ten zeerste voldaan. Tan 8I/2 uur was men weer thuis. Ook de leerlingen der huishoudschool heb ben, begunstigd door het mooie weer, een heerlijk daagje doorgebracht in Utrecht en Zeist. De mooiste en merkwaardigste plekjes van Utrecht zijn zij langs gewandeld en in Zeist is nog het Broederhuis bezocht en eveneens veel gewandeld, iWij hebben een heerlijk daagje gehad", verklaarde een der meisjes ons. Terwijl gisteravond eon kinderwagen) met een lji jarig kind daarin, een ©ogenblik door een meisje in het Slop van Makkers onbe heerd was gelaten, is deze in de Buitenhaven gereden. Gelukkig werd dit oogonblikkeJijik opgemerkt door den ponbpaclitex Osterholt, clio eerst het kindje en daarna den wagen op heb droge bracht. Het 'kindje werd' bijl Putters aldaar bin nengebracht, waar het vau droge 'kleeren voorzien en vervolgens aan de moeder terug gegeven werd. *Naar wijt vernemen, heeft het H. M. de Koningin behaagd aan de reederiji onder di rectie van deal beer A. Hoogendijk Jz. al hier vergunning te verleenen heb Konink lijk wapen te voeren. Zooals wy in onze stadseditie gisteren nog konden melden, legde de heer D. G. Noordijk alhier te Delft met goed gevolg het examen voor onderwyzer 1. o. af. *Door de politi© te En'kliuizen is naar hier overgebracht J. Z., die deserteerde van het zeevissdhersvaartuig S C H. 15 5, en wiens aanhouding en overbrenging naar hier was verzocht door den waterschout alhier. Hi) is door de politie aan boord gebracht en hedenmorgen naar zee vertrokken. YsrecnJglng vau Nederl. Werkgevers Wij vernemen dat aan de ieden der Ver eeniging van Nederiandsche Werkgevers ter behandeling op de aanstaande ledenverga dering warden toegezonden eenige bescheiden omtrent ziekteverzekering, zijnde het door den secretaris bewerkt resultaat eener onder de leden gehouden enquête omtrent zieken fondsen en een sNota", waarin op voordracht van den secretaris het bestuur zyn wenschen ten aanzien eener wettelijke regeling van ziekteverzekering heeft geformuleerd. Ter ledenvergadering zal ook een concept-adres in zake de Beroepswet worden besproken. Daar deze stekken eerst na gedachten wis seling daarover op de ledenvergadering wor den vastgesteld, kunnen daaromtrent thans nog geen nadere mededeelingen woiden ge daan. (»N. Ct.") Intern. Yisscherlj tentoonstelling. Volgens bij de regeering ingekomen be richt zal van 6 tob 21 September a.s. te Weenen een Internationale Visscherij-ten- toonstclling worden gehouden. Aanvragen om plaatsruimte voor deze tentoonstelling moeten vóór 15 dezer zijn ingekomen bij het „Comité -de l'Exposition internationale de Pêche a Vienne, 1902", Weenen, I Herren- strasse 13. Het prospectus dezer tentoonstelling ligt voor belanghebbenden aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid ter in zage. („St.-Ct.") Finantieei Nieuws. De raad van commissarissen der Neder iandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Mij. heeft in de vacature, ontstaan door het over lijden van mr. A. van Naamen van Eemnes, voorloopig voorzien door de benoeming van J, E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer, tot commissaris der Maatschappij. De heer Schim melpenninck heeft die benoeming aanvaard. Belanghebbenden verwijzen wij naar voren staande kennisgeving betreffende de kiezers lijst van kiezers voor leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. De brievenbesteller S. C. Eckhardt wordt met ingang van 1 Juli e.k. overgeplaatst naar Zaandam als brief- en telegrambesteller. Mej. Henrica Drop, onlangs te Rotterdam overleden, heeft aan het Diaconiehuis alhier vermaakt een som van f 100,—-, vry van successierechten. Uitgegaan. In ons nummer van gisteren deelden wij mede dat de verpleegden van het D;acouie- huis een daagje naar Hillegersberg zyn Aan heb postkantoor alliior werd geduren de da maand Mei ingelegd f 10,641.89te rugbetaald f 9257.22. Het laatste, door d'at kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3388. Heb gerechtshof te 's-Gravembage beves tigde heden de vonnissen van de rechtbank te Rotterdam, waarbij lo. een kurkensnij der uit Schiedam, werd -vrijgesproken van heling van een hoeveelheid moutwijn; en 2o. een bouwkundige uit Vlaardingen tot 1 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld we gens oplichting voor een bedrag van f 200. Voor de Rotterdamsche rechtbank dien de beden de uitlevering van een der onlangs gearresteerde Duitsche inbrekers uit Han nover, met nam© Rudolf Hennings, die ver dacht werd in vereeniging met nog 3 of 4 an dere Duitschers zich sedert 1895 aan een 30- taï inbraken in Hannover en Oldenburg te hebben schuldig gemaakt. Do rechtbank zal 'binnen 14 dagen advies uitbrengen aan den Minister in zake het verzoek tot uitlevering aan de justitie te Hannover. Gisteiavond is een wedstrijd van zeer korten duur van Delft tot de Zwet gehouden. Het was voor de beAssing van het nummer »achlriems" tusschen Laga en Njord van de studenten-roeiwedstryden op 25 Mei jl. Men zal zich herinneren dat op het oogeri- blik dat deze beslissing zou geroeid worden Laga door een stoombootje werd aangevaren. De strijd was heftig wel was Laga, die won, na tn 11 m. en 21/2 sec. de baan te hebben afgelegd, steeds voor, doch Njor.i zat haar voortduiend op de hielen met wisselend 11/2 en 1/2 bootlengte. EERSTE KAMER. Voor het vanal'ag van de zitting van gaste ren verwijzen wij naar d'e 4© pagina. Vergadering van Donderdag 5 Juni. Allereerst kwamen in behandeling de militaire pensioens- en bevorrleringswetten. De beer VAN ALPHEN juichte deze wets ontwerpen toe, die vooral wat de pension- neering betreft, voor de militairen beoeden den rang van officier belangrijke verb 1 terin gen aanbrengen. Bevordering by keuze onder het officiers- korps behoorde volgens spreker slechts by groote uitzondering te geschiedeu. 't Speet spreker dat de Minister van Marine geen voorstel had gedaan opdat een einde kome aan de gedwongen non-activiteit by de zee macht. Ook had spreker 't noodig geacht dat er meer waarborgen in de wet waren opgenomen dat de officieren in de hoogste rangen by de marine volkomen berekend zijn voor hunne gewichtige taak. De heer VAN BONEVAL FAURE achtte zeer noodig dat voor de bevordering van officieren, eene bevordering, welke afhanke lijk is van het oordeel van den hoogeren officier over den lageren, meer waarborgen zouden worden opgenomen voor juiste oor deelvellingen en rechtvaardige beoordeeling naar een juisten maatstaf. De voorschriften omtrent het opmaken van da zgn. conduitelijst proesten volgens spreker daarom gewijzigd worden opdat voor een juist oordeel meer afdoende waarborgen bestaan. En ook eischt z, i. de rechtvaardig heid dat een officier die tegen een beoor deeling in verweer komt beter gewaaiborgd is dat op zyn beklag recht wordt gedaan. De heer HOVY bepleitte de noodzakelijk heid dat van overheidswege meer en meer zou wordon in 't licht gesteld dat het duel een zeer ongeoorloofde en afkeurenswaardige daad is. Duellisten wilde spreker schorseri in promotie. De heer VANASCH VAN WIJCK opperde eenige bedenkingen tegen de wyze waarop geregeld is de beoordeeling van het geven van een niet-eervol ontslag aan een officier De MINISTER VAN OORLOG beant woordende de verschillende sprekers, ver klaarde 0. a. dat ook volgens hem de erva ring heeft geleerd dat onder de lagere officiersrangen, met de bevordering by keuze slechts zeer zuinig moet worden te werk gegaan. Keuze-bevordering kan echter in sommige gevallen wenschelijk zyn in 't be lang van leger of vloot, en daarom is 't weirichelijk de gelegenheid er toe te laten bestaan. De Minister verdedigde voorts de wyze van beoordeeling van een officier om voor bevor dering in aanmerking te komen. Echter zal de Minister deze aangelegenheid nog eens goed onder de oogen zien om te overwegen of er veranderingen zyn aan te brengen op dat men uit de z.g. conduitelijst nog beter dan thans den persoon leere kennen. De Minister zeide gaarne te willen mede werken om het duel tegen te gaan. Ook spreker achtte het duel strijdig met de wet en met elk degelyk gevoel. De wet geeft voldoende waai borgen voor eerherstel en de Minister hoopte dan ook dat bij ons nooit de gedachte zal doordringen dat een duel niet kan worden ontweken. Vervolgens verdedigde de Minister de wijze waarop het geven van een niet-eervol ontslag wordt overwogen en beoordeeld. De MINISTER VAN MARINE achtte een andere regeling voor het op non-activiteit stel len van officieren, onnoodig. 't Geldt hier een geheel huishoudelyken maatregel; en 'sministers voorganger heeft reeds met betrekking tot het op non-activiteit stellen vei betering aangebracht. De eischen om voor bevordering in aanmerking te komen achtte de Minister voldoende. By het verder debat over de pensioen wetten verklaarde de MINISTER VAN OORLOG dat hij op de eerstvolgende be grooting een behooilyken post zal brengen ten behoeve van die militairen, die vóór het in werking treden dezer wetten en meer speciaal nil 4897 wegens gebreken in en niet door den dienst bekomen zijn gepensionneerd, omdat de Minister van oordeel is dat die personen, indien zy vóór '97 waren gepen sionneerd, in beter conditie zouden verkeeren, (De vergadering duurt voort) TWEEDE KAMER. Voor het verslag van de zitting van gis teren verwijzen wij naar de 4» pagina. Vergadering van Donderdag 5 Juni. Interpellate e-~M e 1 c h e rs. De heer MELCHERS hield heden zijne interpellatie r aar aanleiding der uitzetting van twee Nederiandsche nibeiders, Broens en Hajee, te Rlieine woonachtig, uit Pruisisch slaatsgebied. Te 9 uur ongeveer, den 7n Mei, kregen zij aanzegging dat zy als sliistige Ausl&nder" zich den 9 Mei te 1.41 uit Piuisen moesten begeven. Zelfs de vei klaring vau Hajee dat zijn vrouw in hoogst zwangeren toestand ver keerde, mocht niet baten. Broens wist ten slotte -4 weken uitstel te krijgen; Hnjeehad te vertrekken. De een was strijker, de andere eveneens een geschikt werkman, beiden ge heelonthouders, geen van beiden socialist. Waarom zijn zij dan als lastige Aus'iinder" gequalificerd Omdol zy toen de firma Van Hetk in het buitenland arbeiders vroeg, zg. ^onderkruipers", en zij op die advertentie geschreven hadden, de gevoerde correspon dentie met een open brief in het te Twente verschijnende blad j Recht door Zee"hebben geplaatst. De firma Van Heek schijnt zyn invloed te hebben «angewend te Rheine om de be doelde arbeiders over de grens te doen zetten door de Pruisische regeering. Trouwens de ïNieuwe Courant" heeft onmiddellijk tusschen dat schryven in sRecht door Zee" an de uit zetting uit Pruisen vei band gelegd. Men heeft hier te doen met een laffe wraak der firma Van Heek. Onze Regeering dient te informeeren by de Pruisische Regeering, waarom zij a's handlangster is opgetreden van een Neder- landsch kapitalist. Spr. vroeg den Minister van Buitenlandsche Zakenlo. was de Minister bekend met de redenen waarom de bedoelde arbeiders als lastige Auslinden zijn gequalificeerd en ui' Pruisisch staatsgebied gezet? 2o. heeft hy daarin aanleiding gevonden zich tot da Pruisische Regeering te wenden hetzy ter vergoeding van schade, hetzy ter voorkoming voor herhaling dezer feiten 3o. zoo neen, is hy bereid alsnog hiertoe over te gaan? De MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN antwoordde, vroeger niet met deze feiten bekend te zyn geweest. Overigens was deze interpellatie eigenlyk niet tot de Neder iandsche, maar tot de Pruisische regeerin? gericht. Iedere Regeering heeft krachtens haar souvereiniteit omtrent uitzetting te be slissen. In het bevelschrift staan soms de redenen tot uitzetting vermeid. Overigens kan een Regeering niet een andere ter ver antwoording roepen. De Minister kan voor alsnog niets anders doen dan het antwoord van den Nederlandschon gezant te Berlijn op een verzoek om inlichtingen afwachten. Naar aanleiding van dit antwoord verzocht de heer MELCHERS, die zeer teleurgesteld

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2