luim BnrprscMal raetS-jaripn eras De Uier van lei Snttelaar, F. 56#MB Jaargang. Zondag 8 en IVlaandag 9 Juni 1902, iMo. 10872. Eerste Blad. Jfr '0:.£ >,-v BUITENLAND. V V iCIIIEDAMSCHIE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en VIaardingen £1. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prys per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraai 6g, Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regc meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaav- die /.-) innemen. Advertentiën bq abonnement op voordeehge voorwaarden. Taneven hief van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wor'er. zoogenaamde Mlei»m adt«ri«»(iën opgenomen tot den prijs vari 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere, telefoon Ho. 123. te SCHIEDAM. Het toelatingsexamen zal plaatshebben O, ÏO en 11 Juli a.s. (geen 2e toelatings examen). Aangifte vóór 1 Juli a.s. bij den Direc teur der Hoogere Burgerschool A. A. BEEKMAN. •d o A Li CS KM JE 15IV OVERZICHT. SCHIEDAM, 7 Juni 1902. i> 1 d A t r i k Uit Londen wordt aan de Temps" ge meld, dat het gerucht moor en meer geloof vindt, dat niet allo bepalingen van de ver dragen, met de Boeren gesloten, zijn gepu bliceerd. Sommige verbintenissen, tegenover hen aangegaan, meent men, dab geheim ge houden worden. Laboucliore zal Maandag, naar het gerucht" loopt, den lord-kanselier hierover interpelleeren, Balfour heeft in het Lagerhuis gezegd, dat do aandacht der regeering gevestigd bleef op sliet vroeger toegezegde onderzoek naar de wijze waarop de oorlog in Zuad-Afrika ge voerd is. De kwestie is nu maar hoe dit onderzoek zal worden ingesteld, en wanneer die comc- die, want dat zal het wol worden, zal begin nen. Gelukkig dat de waarheid en gerechtig heid zelfs in het Lagerhuis van Engeland enkelo vertegenwoordigers heeft. Lord Ktitohener seinde, gisteren uit Pre toria Do commissic-ledon voor de verschillende districten berichten, dab gisteren 1154 man de wapenen hebben neergelegd. De commis sieleden hebben daarna een toespraak tot de Boeren gehouden, dio drie hartelijke cheers voor den Koning aanhieven. Er heerscht de best mogelijke verstand houding en nergens is men op een hinder paal gestuit. Niet gaarne zouden wij voor de waarheid van dit bericht instaan. Naar heb Franseh van ANATOLE LE BRAZ. Generaal Ghrisbiaan de Wet bezocht Woensdag bij zijn aankomst te Vredeforb uit Pretoria het concentratiekamp en spoor- do de burgers aan, den Engelsclien te too- nen, wat goede Boeren-kolonisten vermo gen. Dö Londcnsohe correspondent van de „Fi garo" meent te weten, dab de Engelsche di plomatieke vertegenwoordigers binnenkort den mogendheden officieel kennis zullen ge ven van de inlijving dor beide Boerenrepu blieken. liet miiuisterio van oorlog heeft een offi cieel© opgaaf gedaan van alle verliezen, tot IJiin.i JI., dus gedurende den geheelen oorlog in Zuid-Afrika geleden. De geheelo vermindering van liet leger heeft (officieel) bedragen 28,434 officieren en manschappen; waarvan 1072 oifjeieren en 20,870 minderen in Zuid-Afrika gesneu veld of gestorven, 105 vermisten, 8 officieren en 500 man, die, naar Engeland teruggezon den, daar gestorven zijn, en 5879 invallsclc.il die ongeschikt zijn voor verderen dienst. Plus hot niet-officieeló en de bondgenootcn uit de koloniën Volgens de officieele opgaaf hebben de Boeren in 't geheel 383 officieren en 9170 man krijgsgevangen gemaakt. Als de derde Boerenleider die naar Europa zal komen om steun voor hun landgeiiooten te zoeken, wordt generaal De Web geuoemd, de held die tot liet laatste toe zich togen het aannemen van den vrede ver zet heeft. In liet Lagerhuis vroeg sir M. Bhownag- greo aan de regeenng of zij de verzekering kon goven dat 'sKonings Engelsche, kolo niale cn Indisch© onderdanen, die verliezen gcledou hadden door den oorlog, sohade'oos- stelling cn hulp zouden verkrijgen op met minder ruimen voet dan de Boeren bij de vredesvoorwaarden verkregen hebben. Chamberlain antwoordde dat de vrager misschien niet goed de vredesvoorwaarden begrepen had. Het was niot zoo, dat men aan alle Boeren die verliezen geleden hebben in den oorlog, schadeloosstelling en hulp had beloofd. Wat men beloofd had was ditzij die niet in staat waren, zichzelf het noodza kelijke te verschaffen voor de hervatting van hun bedrijf, krijgen dcrgoiijken bij stand. Chamberlain kon dus antwoorden: De hulp, door do regeering beloofd om de monschen weer te installeeren, heeft beti tic king op al 'skonings onderdanen, in de nieuwe koloniën gevestigd. Arme beschermelingen, arme TJitlanders, E Hlie. jan». opie. ure. Uil' 6) Zij zwaaide hoven haar hoofd met de roei spaan, die plotseling in brand vloog, als een toorts. En dadelijk daarop kwam uit de diepste duisternis een groote menigte vrou wen en mannen te voorschijn, die do hollin gen opklauterden, do holle wegen betraden, en, (hot strand in de verte vulden. Ge zoudt gezegd hebben oen volksverhuizing van wil de stammen, door do zandvlakten, de rotsen en de klippen. Tusschen deze menschenmas- sa' door, dobberden karren als harken zon der zeilen. Op een .hunner troonde een reus, zeker de koning der onderneming, een soort van Attilla der smokkelarij. Ik huiverde teen ik den burgemeester van Trcguignec herkende. Ik was op het punt hem mijn ver ontwaardiging toe te roepen, maar ik had er den tij'd niet toe. Het tooucel was eensklaps veranderd met dab gebrek aan samenhang dat aan droomen eigen is. Ik was in het ra vijn van Treztèl on riep zachtjes: „Vefa! Vefa!" Het jonge meisje vertoonde zich voor een der vensters van do bovenverdieping; zij was bleek, wasbleeksporen van tranen op haar wangen duidden aan dab zij geweend had." »Ik weet alles," zeide ik tob haar, „ge kunt 11'et meer hier in huis blijven. Geno- veva, vvoïd mijn vrouw." Zij plaatste haar vinger voor den mond schudde met het hoofd, zonder te ant woorden. Opnieuw smeekte ik haar: „Aan wien zult ge je andere toevertrou wen, Genoveva? Moei je niet dat mijn liefde nog grootcr is, dan, jou ongeluk?" die niets terugkrijgen voor de geleden schade.! De Portugeesche regeering noemt reeds maatregelen om de au Portugal geïnterneer de Boeren naar Zuid-Afrika terug te zen den. Zijl heeft, blijkens een door den heer Emous ontvangen telegram, ook aan de on derwijzers te Caldas da Ilaiuha gevraagd, of zij naar Transvaal wenschen terug te gaan. Als voorloopig persoonlijk advies heeft do 'heer Emous den raad gegeven om in do te genwoordige omstandigheden de Boeren niet te verlaten. De „Times"-correspondent, die de laatste gebeurtenissen te Vereeniging heeft bijge woond, weet nog mee to deelon, dat de Boe ren, na hun wapens ingeleverd te hebben, dadelijk met hun edgen transportmiddelen naar hun boerderijen (de correspondent denkt hopen wij' aan de niet-afgebraude) zul len mogen texugkeeren en hun vrouw en kinderen (bedoeld worden, di© nog in leven zijn) mogen meenemen. Men zal ze voldoen de levensmiddelen voor tien dagen meegeven on als dit niet genoeg is, kunnen ze meer vragen. Men schrijft aan de „N. R, Ct „Ik sprak vanmorgen iemand, die uit Londen terugkwam en daar .het gejuich en de feesten na de afkondiging van liet v red es- telegram had bijlgewoond. Zijn verhaal kwam op het volgende neer Ik was reeds enkelo dagen te voren dn Londen. Er heorschte groote spanning. Ieder sprak over de mogelijkheid van vrede. IPet koortsachtig verlangen naar vrede was groo- ter dan ik mij' had voorgesteld. Een bankier zoide mijHeb moet uit zijn. Al moest ik mijn halve fortuin afstaan om vrede to krij gen, ik zou heb doen. Een ander zeide mij Als nu de onderhandelingen mislukken, zal er verzet komen van het heële land. Toen kwam het bekende telegram. Wat ik na de bekendmaking zag gebeuren, grenst aan het onbeschrijfelijke. Als Engeland ge vaar had geloopen geheel ten onder to gaan, en dat gevaar ware" tijdig afgewend, de vreugde had niet grooter kunnen zijn. Het volk was uitgelaten neen, dat is een fco zwakke uitdrukking het was in letterliji- koii zin dol. Men schreeuwde en tierde niet alleen menschen, dio elkander volstrekt niet kenden, vielen elkander van verrukking m de armen. Het klinkt ongelooflijk, maar rk zag dames van goeden huize zich laten zoenen alsof dat de gewoonste zaak van de wereld was. De Engelsclien, anders zoo aan vormen en convenientie gehecht, schenen nu alles geoorloofd te achten. Nu kon men zien Een oogenblik vl'eide ik mij1 dat ik haar overtuigd had. Zij scheen zich tot mijl te willen overbuigen, maar toen ik de armen uitstrekte om 'haar te omvatten, trad ze met een plotseling© beweging terug en terwijl zij mij den rug toekeerde, gleed de Bretonsche mantel, waarin zij gewikkeld was, liaar van de schouders Afschuwelijk! Ook de ha ren, do prachtige gouden haren waren met don mantel verdwenen, alsof de schaar van de oen of andere onzichtbare schikgodin ze had afgeknipt. De uitroep van afschuw, die ik uitstootte, was zoo luid dat ik er door ont waakte Ge kunt u mijn verlichting voor stellen, toen ik tot do werkelijkheid) terug gekeerd, tot liet bewustzijn kwam, dab ik slechts do speelbal van een nachtmerrie was geweest. Ecu onaangename indruk bleef er mij echter van over, alsof mij ecu zware nevel op de hoogen hing. Onx bot mijzelf te komen, besloot ik een tochtje op zee te ma ken, cn ik beval aan de twee matrozen van don douanepost om de sloep gereed te ma ken. 'fc Was heerlijk weder; een 'heldere he mel, een kalme zee, zacht als de oogen eener beminde vrouw. „Waarheen moet ik den steven richten, luitenant?" vroeg oen dor zeelieden. Op goed geluk antwoordde ik „Naar Tomé." De snelle vaart van het scheepje en dat soort van ziclerust die men gevoelt als men zachbkcns voortzweeffc, zonder zich zelf te moeten inspannen, oefenden woldra op mij den heilzamen invloed uit, dien ik er van verwachtte. Als ik nog aan mijn droom te rugdacht, dan was hot alleen om er de even hatelijke als bespottelijke verwikkelingen van te vergeten en er slechte één punt van vast te houden, namelijk de liefdesver! la- ring dio ik Yefa gedaan had. Ik zag er "en onmiskenbaar voorteeken in, een vervroe ging als liet ware, van wat niet missen kon te geschieden, cu deze gedachte verjoeg de noodlottige schrikbeelden van den nacht. hoezeer men in verlegenheid had gezeten. Het was vrede en dat was allesgeluk welvaart, heerlijkheid. Telkens hoorde men de massa cheers" uitroepen, nu voor Cham berlain, dan voor Kitchener. Opeens hoorde ik roepenThree cheers for Kuper (dr. Kuy- per)Nu had ik er genoeg van; ik voel de een rilling door mijn leden gaan, eu ging naar huis." Wat zal die delles bende beteuterd staan te kijken als zij ontnuchterd is en hot ver moeden bevestigd wordt dat alle voorwaar den nog niet bekend zijn 1 De correspondent van de „D'aüy Mail" te Johannesburg heeft verschillende magna ten van den Rand geïnterviewd die allen verklaarden zeer voldaan te zijn over de vre- doE-conventie. "Volgens een Central-Nows-tolcgram uit Kaapstad zijn de loyalisten uiterst tevreden met de vredesvoorwaarden, vooral' ook wat de rebellion betreft. De „Cape Times", waar dig makker van liaar naamgenoot te Londen, zegt, dat de Engelsclien nooit den vrede ac- zoclib hebben. Het zijn alleen de Boeren die er naar verlangd hebben Router's correspondent te .Pretoria meld de Woensdag, dat de vredesvoorwaarden daar den vorigen dag aan de pers waren medegedeeld; de algemeen© indruk is zeer gunstig, maar er is eenig gebralc aan geest drift in liet dorp. De burgei's zijn bepaald teleurgesteld over de voorwaarden intus- schen is iedereen in zijn schik dat de oorlog nu uit is. Dezelfde 'berichtgever spreekt van Reits' voornemen om zijn bezittingen te gold© te maken en zidh in Europa te vestigen. De correspondent van do „N. R. Ct." te Londen heeft aan verschillende porsonen hun meening over den vrede gevraag en hij schrijft o. m. Er zijfn er hier die met die regeling geen vrede hebben en van oordeel zijn, dat er thans enkel sprake kan zijh van een bestand, misschien niet eens een twaalfjarig bestand, waarop vroeger of later een nieuwe worste ling met geheel andere uitkomst velgen moet. En hun overtuiging viudt men, kort on krachtig, weergegeven in de „New-Ago" deze week„De vredesvoorwaarden, boeze men ons weinig belangstelling in. Onze le zers zullen niet van ons verwachten, dat wij goedkeuren zouden andere voorwaarden dan dezulken, welke heb herstel en de erkenning der Boerenrepublieken in zich sluiten. "Wij keuren niet goed wij gaan verderwij wei geren te berusten. Wij willen niets te ma ken hebben met deze volvoering van een na- Met 'bet vuur der jeugdige illusies begon ik andermaal in mijn verbeelding, in deze be- tooverende morgenuren de mooie plannen uit te werken, die ik den vorigen avond bij de schitterende sterren had gevormd. Want - ik kon het voorbaan niet moer ontkennen ik beminde de erfgename van Treztèl, en wat Jean René Marie Omnès, bijgenaamd Tread-Noaz er ook van zeide, ik zwoer mij zelf, dat zij de mijne zou worden, al moest ik haar ook met geweld veroveren. „Voor wien zou ze eigenlijk bestemd zijn V' zeide ik tot mijzolve. „Voor den een of an deren ruwen heeroboer misschien, zoodat zij verkwijnt en sterft in zijn slavernij, evenals haar moeder? Dat nooit. Daarenboven, de Voorzienigheid is op mijn hand. Indien zij bewerkte, dat ik in het bezit van den lui- tenahtstitel' mijn geboorteland voor 'b eerst weder betrad, op denzelfden dag' waarop Ge noveva Lézangar het klooster verliet, dan is dit zeker (alleen omdat zij iets met ons voor heeft, omdat zo ons voor elkaar bestemt Ik was tot zoover gekomen met mijn ver liefde overpeinzing, toen een vraag van den man aan heb roer er een eind aan maakte „Moeten wij' aanleggen aan den walstcigcr van 't sousterrein of aan dien van do Roche- verte, luitenant?" Wat? Waren we dan al tot bij do eilan den Ik streek haastig met do hand over hot voorhoofd, als iemand die uit een zwa- ren slaap gewekt wordt. Dö woeste Tomé verhief op 'n kabellengte van ons baar val on kruin, haar monsterachtigen rug, als die van een zeedier dat zicli languit had uitgestrekt om te slapen. „Aan den walsteiger van het sousterrein," antwoordde ik op "goed geluk af. Toen, doordat mijn aandacht plotseling werd opgewekt door den naam „Welk sousborxein Is er hier dan een „Alleen maar een opening daarvaneen gewelf dat tot op oen drie-vierde goaeolte ingestort is, een rum© die langzamerhand tionale misdaad. De „Wcstm. Gazette" ver- Maart, dat het stuk, hetwelk lord Kitchener en lord Milner in handen hebben, ons be zorgt oen wcttelijken en zodehjkcu cigeu- domstitel (op do twee republieken), die geen overgave van Boerenkorpsen ons had kun nen verstrekken. Als hiermede bedoeld wordt, dat de vredesvoorwaarden, welke wij den Boeren hebben opgelegd, ons het ge ringste zedelijke recht geven op de gestolen landen, dan protesteeren wij met al do macht, die in ons is. Wij bezitten juist het zelfde recht als de misdadiger heeft op het horloge van den redacteur der „Westminster Gazette", hem overhandigd na een somma tic, gesteund door een ploertendooder. Laat het, in godsnaam, uit zijn met dit gepraat over zedelijke en wettige rechten. liet land der Boeren hebben wij eenvoudig geroofd, en wij gelooven sterk genoeg te wezen om het te behouden. Laat dit genoeg wezen laat ons geen femelarij voegen bij moord en roof. Zoo staat bet met ons te huldigen da ge. liet is een ramp voor Engeland, dat het opeenig succes hogen kan zij het een tij delijk succes in oen schandelijken oorlog, gevoerd op barbaarsohe wijze. Ontsnappen kunnen wij niet aan de gevolgen onzer natio nale misdaad. Krijgen wij onze gerechte vandaag niet, wel de straf zal ons ten goede gehouden woidcu, meer en meer tegen ons oploopcn, en ten slotte zullen wij do aller zwaarste straf moeten ontgelden onze moeilijkheden in Zuid-Afrika beginnen pas Wij hebben den teerling geworpen van nu af aan, is de vrede m Zuid-Afi ika onmoge lijk, totdat de laatste Britschc soldaat aan boord zal gaan van bot laatste tiansport- schip, dat hem en zijn kameraden nit het land wegvoeren zal, om nimmer weer te koeren." Elders toekent het wakkere blad, dat (ver moedelijk nu voor het laatst) dc gewone kroniek van Stead's comité, „togen den oor log" opneemt, een leiachtig piotesb aan te gen het „vredc-maffickeri', Zondag eu Maan dag, zeker niet minder verwerpelijk en on waardig dan het oorlogs-„m.ifficken" ge weest is. „Er bestaat", verklaart de „New Age", „maar een ding gemecncr cn walgelijker (dan al dat ivilde pretmaken en botvieren aan liederlijkheid) on dat is de dankdag in het verschiet. Onze Christenkerken zullen godsdienstoefeningen houden aanstaanden Zondag om Gode te danken. Te danken waarvoor? Men zal' zeggen, omdat Hij' den vredo ons schonk. Maar in dien vrede ligt opgesloten het volvoeren der snoodste mis daad in de geschiedenis der menschhcid be kend. In do twintigste eeuw eener zooge naamde Christelijke jaartelling vernietigt geheel instort. Men had haar al' lang geheel en al moeten afbreken. Dan zou do hiito- nant, die voor u hier geweest is, er althans zijn dood niet gevonden bobben." „Wat vertel je mij daar? Is een officier der douarie daar gedood?" vroeg ik niet zon der oen lichte rilling. „Ja. Op een nachtelijke surveillance in den winter, op een avond dat het stormde cn regende, beging hij de onvoorzichtigheid er een schuilplaats te zoeken. Gedurende een hoele week deed men allerlei pogingen om te weten te "komen, wat er van hem gewor den was. Eindelijk ontdekten zeegras-raap- sters, dio in dienst van Lézangar waren, liem met verpletterd gelaat en gescheurde kleederen onder een reusachtig grauietblok. Van zijn lijk was niets ongeschondon geble ven dan de voeten." „Drommels!" dacht ik, ,,'t is kier toch een vreemd land. Nadat men de douane-be ambten niet meer neerschiet, vindt men ben verpletterd op de keien." En door wrik geheimzinnig noodlot kwam bet dat ik onveranderlijk den naam Lézan gar hoorde uitsproken, bij elk verhaal van smokkelarij of misdaad Do matroos hernam „Ter herinnering aan dit ongeluk heeft do burgemeester van Trcguignec een ijzeren kruis laten bevestigen in den muur, en de familie van den ongelukkige is hem daar voor zeer dankbaar geweest. Hij be schouwde dat als een verschuldigde voldoe ning, omdat zijp. voorouders het sousterrein hadden laten maken." „En loopt dat sousterrein' tot Treztèl door?" „Vroeger wel, bet kasteel stond daardoor in verbinding met het eiland. Maar onder bet schrikbewind, zegt men, verborgen do priesters er zieb, om een schip af te wach ten dat hen naar gene zijde van La Manche zou overbrengen. De patriotten van Trcguig nec, door een of anderen spion verwittigd, begaven zicli dadelijk daarop in twee afdee- lingen, de «ene naar Tomé en de andere naar Treztèl, op weg, en mot vaatjes buskruit lieten zo aan weerskanten van hot souster rein oen groot gedeelte van het gewelf sprin gen. De priesters, bierdoor van de buitenwe reld afgesloten, stierven van honger, na een langen doodstrijd. Zij waren ten getale van dertig Ouden van dagen vertellen dat men nu nog, indien een of ander schip des nachts in de nabijheid van het eiland komt, hun dertig geraamten brullend hoort rond- woelen en stemmen in doodsangst op een psalmtoon hoort uitroepen „Miserere mei, Domino- miserere mei „Ja, dat is de waarheid!" viel Paran- thoën, de tweede matroos, een jongen van nauwelijks achttien jaar, in, „hot „miserere van den oever", zooals men het noemt, dat heb ik zelf gehoord, luitenant „Bah," zoi ik, „de een of andere grappen maker „Neem me niet kwalijk, luitenant, maar het kwam uit de diepte van den bodem, on der mijn voeten Heb was bij' eb, ongeveer twee uur nachts, en zoo ver het oog reikte, was er niemand op hot strand te zien „En toen, Parauthoën „Wel, ik heb misschien uit de school ge klapt Het is niet noodig om ons in zaken te mengen die ons met aangaan, met waar, luitenant?" Ik glimlachte even over zijin autwooid en ons gesprek eindigde. Wij naderden daaren boven de landingsplaats, een kleine opening, gemaakt door eenigo slechte steenblokken. ,,lk geef u tijd tot den middag om in de baai te visschen," zeide ik tegen mijn man schappen. Toen ik hen zoodoende voor een paar m en had weggezonden, daalde ik alleen dc hel ling af, die in de rots gehouwen was, en dio uitliop op den ingang van hot bewuste sous terrein. (Wordt vtrvolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1