Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ankeveen en te Boven- Pekela de heer K. Hylkema, cand. te Harich. SP"ÖRTi Ingezonden Mededeelingen. De aanhouder wint. D e m e n g d Nieuws. dankbaarheid over het herstel van Hare Ma jesteit de Koningin en een woord van hulde bracht aan 'hen, die wisten af te wenden het gevaar dat Hare Majesteit, het koninklijke Huis en het vaderland bedreigde. Eeu tele gram van gohikwensch werd aan do Vorstin gezonden. Verder hield do voorzitter een rede, waarin hij' wees op de samenwerking der ingenieurs en hygiënisten in liet belang der volksgezondheid. Hij wees erop hoe pri mitief een kwart eeuw geleden de zorg voor den werkman bij het uitvoeren van Rijks werken was en hoe thans bij! de aanbeste- dingsvoorwalen ruimschoots wordt ge zorgd voor goede keeten voor de werklieden, voldoendo ingericht voor slaapplaatsen met behoorlijke privaten en goed drinkwater en waarbij rekening is gehouden met de eischen der veiligheid, zoowel wat betreft do inrich ting der werkplaatsen als de verzekering te gen ongelukken. Daarna gaf spreker een overzicht van do hygiënische maatregelen, die eertijds bij! den aanleg van het Suez-ka- naal waren genomen en die er ook thans nog voor het wolzijn der werklieden zijn. Uit het verslag van den secretaris dat een kort overzicht gaf over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar verricht en herinner de aan de verschillende uitgebrachte rappor ten, bleek dat het congres in bloeienden toe stand verkeert. Do secretaris, dr. W. P. Ruijsch, wees er op, dat het congres thans telt 330 leden. Uit het rapport van den penningmeester bleek dat de geldmiddelen in goeden toe stand verkeoren en er een batig saldo is van f 3403. In de plaats des heeren Courad, niet her kiesbaar, werd tot bestuurslid gekozen mr. H. Goeman Borgesius, terwijl het aftredend herkiesbaar bestuurslid dr. V7. P. Ruysch als zoodanig werd herkozen. Medegedeeld werd dat door de heeren dr. C. H. Ali Cohen, C. Guldensteeden Egeling, P. C. Rijk en dr. Kapteijn een hoogst b&- angrijk rapport is ingediend over de drink watervoorziening ten platte lande dat van 'lorgst practisch nut zal blijken en in druk m den handel zal worden gebracht. Op voorstel van dr. Ruijsch werd de aftre dende voorzitter, do heer Conrad, onder ap plaus der vergadering benoemd tot eerelid. Daarna ging men over tot het behandelen van den beschrijvingsbrief. In de eerste plaats stond op de agenda bet wetsontwerp der staatscommissie tot voorbe reiding van wettelijke maatregelen tegen de verontreiniging van openbare wateren. Daarna werd behandeld de wettelijke re geling van de artsenijbereidkunde en den verkoop van vergiften. Het Rijks-Ethnograpbisdh Museum lieeft van den beer T. Hayashi, commissaris-gene raal van Japan bij de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900, ten geschenke ontvangen een exemplaar van, het door de Keizerlijke Japansebe commissie voor die tentoonstel ling uitgegeven prachtwerk: „Histoire de l'Axt du Japon". Dit met tal van lichtdrukplaten, en afbeel dingen in den tekst opgeluisterde werk geeft een overzicht over de ontwikkeling der Japanseke kunst van af de oudste tijden tot de Tokugawa-periode en is voor het bestu- deeren der in 's-Rijks-Ethnograpbiscb Mu seum aanwezige voorwerpen van bijzonder groote waarde. Geïnventariseerd als no. 1875. Aan den schenker is de dank der Regee ring betuigd. („St.-Ct.") Aan de afdeeling Arnhem van 3>Toonkunst" is door C. H. Coster gelegateerd een som van f10,000, om van de rente om de 10 jarert zoo luisterrijk mogelijk Haydn's »Die Jahreszeiten" uit te voeren. Als een paar kinderen, die vol ongeduld voor de nog gesloten kamer,waarin de kerst boom is, staan, staken zij bun hoofden te za ntten. En nunu voelde Henk, hoe er een rilling door het slanke meisjes'ichaam naast hem ging. Met beide handen trok bij zijn bruid dichter naar zich toe. In de kerk was het een oogenblik stil. Toen zette liet orgel op nieuw in. Zachtjes, plechtig ving het zingen aan „Waar gij heen gaat, daar wil ook ik heen gaan, en waar gij blijft, daar blijf ook ik. Uw volk is mijn volk. Uw God is mijtn God." Henk leidde de geliefde weg van de kerk deur. In den tuin, onder d'en ouden, grooten peereboom, onder welks takken bij drie jaar geleden de bruid voor het eerst in de armen had gehouden, bleef hij staan. Hij trok ,haar hartstochtelijk aan zijn borst. Er was zoo'n angst, zoo'n vreeselijke angst in hem. „Ik heb je lief lief, als ik nooit vader °n moeder heb liefgehad. Ik ben menigmaal zoo ruw en zoo leelijk, Marie. Ja ja, al schudt jij ook het hoofd je kent me zoo immers heelemaal niet neen, je weet niet, hoe het menigmaal in me opkomt, onbewust, onverklaarbaar, 'als een booze, booze geest. En jij', jij bent zoo braaf, zoo goed, zoo rein, Marie! Ik verdien immers dat reusachtige geluk heelemaal niet!" Vroolijk jubelde hij', als een kind nam 'hij haar in de armen ,Miju vrouw mijn lieve, lieve vrouw!" En bedden gevoelden, d'at zij een van die uurtjes gehad hadden, die eigenlijk eerst be ginnen moesten met het luiden der huwe- lijksklokken. Zonder wensch, zwijgend keken ze elkaar aan en glimlachten. Dr. A. W. Nieuwenhuis, de bekende Bor- neo-reiziger, is gisteren in het huwelijk ge treden met dr. baronnesse Hexküll von Guldenband. (sN. Ct.") Dezer dagen werd de volgende zaak voor de rechtbank te Haarlem behandeld. De naamlooze vennootschap „Yereenigdo Zeepfabrieken" te Rotterdam brengen sinds eenigen tijd een artikel in den handel' ouder den naam Sodex Te verantwoorden had zich nu de winke lier J. Adams uit Zaandam, ter zake van 't verkoopen van Sodes, nadat hij deswege door de „Vereenigde Zeepfabrieken" was ge waarschuwd. Beklaagde beriep zicli op zijn onbekend heid met dergelijke zaken en op bet feit dat zijn leveranciers, Gebr. Sax uit Amsterdam, hem hadden gezegd dat Iiij. er geen kwaad bij kon. Het openbaar ministerie achtte het feit bewezen en vorderde, .hoewel den beklaagde niet den hoofdschuldige achtende, een boete van f 50 subs. 10 dagen hechtenis. Mr. A. Hijman, uit Rotterdam, zich voor de „Yereenigdo Zeepfabrieken" civiele partij stellende, kon zich vereenigen met het be drag der boete door het O. M. gorequireerd. Hij wees op de groote bezwaren, die den loyalen handel in den weg worden gelegd door de laksheid van 't publiek on door bet gemak waarmede geroutineerde vervalschers buiten bet bereik der Strafwet weten te blij ven. Sterk drong bij aan op openbaarmaking der rechterlijke uitspraak op kosten van den beklaagde, waartoe artikel 339 W. v. S. den rechter de bevoegdheid geeft. Als civie le partij concludeerde liij' tot een schadever goeding van f 150, van meaning dat hierbij niet alleen de directe winstderving maar ook do ten deele vergeefs gemaakte kosten ter lanceering van het artikel beliooren te worden in rekening gebracht. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Donderdag a.s. Bedankt voor het beroep te Arkei door den heer A. E. Boers, cand. te Utrecht. Lager Onderwijs. Z'y die zich aan het examen voor de akte van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres, waarvan het schriftelijk gedeelte op 2 Juli zal plaats hebben, terwijl het mondeling onderzoek op 16 Juli daaraanvolgende val aanvangen, wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 16 Juni e. k. aan te melden by den voorzitter der commissie. Yoor bijzonderheden zie men de »Stct." no 131. Het programma van de XVIIIe bonds- uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiek- verbond te Rotterdam luidt als volgt Zaterdag 5 Juli. Ontvangst der tamers aan de stations, begeleiding naar de kwartieren, 1—5 uur, Zwemwedstrijden voorleden van het N. G. V. 6I/2 uur, aantreden der tur ners in het beursgebouw, optocht; ontvangst ten raadhuize door het gemeentebestuur; voortzetting van den optocht naar de sociëteit Harmonie ontvangst door de feestcommissie; ontvangst door het bondsbestuur; concert en gezellig samenzijn. 91/2 uur le Jury-Vergadering. Zondag 6 Juli- 8 uur. Vereemgingswedstrgd. 11 uur. Repetitie orde- en staafoefeningen. 11/2 uur. Aantreden voor de staafoefeningen. 2 uur. XVIIIe openbare uitvoering. Algemeene orde- en staafoefeningen, vereenig-ngsturnen, c. Estafettenloop. Luitenant van Stetten trok den mantel kraag hoog op, gordde de sabel aan, en ging de trap af van de woning van zijn vriend; zijn hoofd voorover gebogen, de lippen op elkaar geperst. Voor de deur, in de donkere, nat-koude lucht begon hij traag te loopen. Kapitein Suttgons stond voor hem. Hij wilde juist het huis binnentreden. Stetten hield hem vast. „Neen gaat u mee! Nu mag u niet," zeide hij heesch. DO andere bleef staan. Hij lette niet op den toon van den jongen officier, Moeilijk ademhalend leunde hij op het ge vest van zijn sabel. „Is is hij dood?" Stetten kniikte. „Twee uur geleden. Er 'kwam longbloeden bij. Reisewitz beeft goed geschoten," prevel de hij. De kapitein aarzelde nog. Een oogenblik zag bij. naar de verlichte vensters van de eer ste verdieping, toen strekte hij zich in zijn volle lengte uit, en legde de hand op den arm van d'en kameraad. „Ik moet hem zien, Stetten. Ik heb van hem gehouden. Ik heb het niet gewild waarachtig niet, ik beb het niet gewild, dat ongelukkige duel 1" De andere trok de schouders op. „Thans ikunt ge ook mijn naam vermc-1- den," zeide hij opgewonden. „De arme jon gen. Boven is zijn bruid met baar vader. Daarom hield ik u tegen, kapitein. Men wil hem niet alleen laten, sedert hij insliep." Hij! zwoeg en wischto zich met de in zijn vuist ineengeknepen. handschoenen heb zweet van het voorhoofd'. Het was reeds laat en do straten van do kleine garnizoensplaats stil en l'edig. d. Optreden der gewesten en de Buiten landers. 6 uur. Feestmaaltijd. 8 uur 's avonds, Concert in den tuin der Sociëteit Harmonie. Maandag 7 Juli. 9 uur. Persoonlijke wedstrijd. 10 Wedstrijden voor militairen. U/s Nationale wedstrijd en Volksoefe ningen voor jongelieden van 15 lot en met 19 jaar. lVs Vereenigingsturnen en Keurturnen. 3 Kinderuitvoering. 2o Jury-vergadering. 8 u. 's av. Eere-avond in de sociëteit Harmonie. 10 u. 'sav. Prysuitdeeling. Bal. Dinsdag 8 Juli. Boottocht. 80 cent per regel. Zeer zeker vele onzer lezers of lezeressen hebben wel eens een reis in 't buitenland gemaakt en wanneer men zich van zyn vader land verwijitenl gevoelt is de geringste nieuws tijding U aangenaam, zoo was het ook't ge val met schrijver dezes. Dag io dag uit de nieuwsbladen doorsnuf felende of er toch maar iets over Nederland zou geschreven worden, maar te vergeefs, hij dacht dat zijn vadeiland rr.eer in den vreemde bekend was, ja, over Belg werd nog wel eens 't een en ander in de couranten ge schreven, maar Nederland telde niet mee. Zoo was de toestand voor eenige jaren ten opzichte van Nederland. Thans is dit alles veranderd, een ieder weet thans wat Neder land is, een ieder in den (yreemde weet U te vertellen, dat was voor eeuwen eene mach tige mogendheid ter zee en te land, de naam van de Ruyier, ue grooie admit aal, is in Frankiijk van allen gekend en waardoor komt het thans, dat dat kleine Nederland, ontwoekert aan de golven, thans zoo atge- meen bekend is geworden, herleeft als eene natie van beteekenis op de lippen van allen in 't buitenland, dat komt omdat dat oude Hollandsche ras, n.l. de Transvaalsche BoereD, met zooveel volharding opgetreden zijn, om hunne vryheid te behouden. Zjj hebben we derom getoond dat de volharding in eene ondernomene zaak steeds tot een goed resul taat leidt, herinneren wjj ons slechts hoe Nederland zelf voor eenige eeuwen te wor stelen had. Door aan te houden, den moed niet te verliezen heelt het zijne onafhanke lijkheid behouden, en dat die onafhankelijkheid nog ieder Nederlander lief is, bewijze het krachtdadig optreden op financieel gebied van ons dierbaar vaderland, om dat oude Hollandsche ras te ondersteunen. De laatste berichten die thans tot ons gekomen zyn. hebben aangetoond, dat de aanhouder voor eene nuttige en rechtvaardige zaak immer zal slagen. Hoe wanhopig de toestaod voor de Transvaal er ook nog voor eenigen tyd uit zag, door de volhardende en aanhoudende geest van dat volk zyn zij reeds bijna tot hun doel geraakt. Dat het menig wankelend per soon aanraoedige om nimmer den moed te verliezen, steeds aan te houden op den inge slagen weg en het resultaat zal gunstig zijn. Dus steeds aanhouden wanneer men iets goeds ondernomen heeft. Dit heeft mevrouw de Wed. J. F. Koning, Burmanstraat 14 le Amsterdam ook gedaan en H.Ed. heeft het gewenschte resultaat bekomen. Sedert lang, zoo schrijft zij. was ik lijdende aan zware hoofdpijn, congestie®, ook was de maag niet zooals hot zyn moest, van tijd tot tyd moest ik te bed blijven, alles had ik aangewend doch het kwaad verergerde eerder. Komaan laat ik mijn laatste toevlucht eens nemen tot de Pink Pillen en werkelijk langzamer hand begon ik beterschap te gevoelen, ik hield aan en werkelijk thans ben ik geheel en al hersteld, ontvangt mijn besteo dank. Wig kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook Langzaam liep de kapitein aan. Stetten's zijde voort,. Hij was doodsbleek. VU waart er bij', tosn wij in 'fc Casino ons afscheidsfeest vierden, Stetten. U bobt gezien, boe bij boe Rigau zich gedragen heeft?" D'e gevraagde knikte. „Niet meer of minder beneveld was bij als qlle anderen," wilde bij zeggen. Toen hij echter de duistere blikken van zijn supe rieur op zich voelde nisten, beheerschto bij zich. Do kapitein sprak zachtjes, kalm. „U kunt dat niet beoordeel en. U was er niet meer bij, toen wijl bom thuis moesten bren gen. Ja ik wil het wel galooven, dat bij er niets meer van wist. De champagne vloei de den gebeelen nacht bij' stroomen. „Maar een mensch moet toch ten slotto zelf bekennen, boo Rigau bet was. Een flink officier. "Wij waren vier togen een. En toch verzette bijl zich. Dat „boe" bier mede te deeléii, zult u me sparen. Genoeg den vol genden dag volgde do uitdaging." Stetten stamps mot den voet, zoodat het vuil© water tegen den lichten mantel spatte. „Waarom!? U hadt moeben zwijgen!" Heb werd doodstil na dezen bartstoobtelij- kon uitroep. Op hot voorhoofd van den ka pitein zwol langzaam oen donkerroode ader. Van de baardl'oozo lippen van den jongen of ficier gingen zijn blikken over diens bran dende oogon. Deze hier de beste vriend van den doodgeschoten kameraad was hij geweest. En daarom bodwong Suttgon sioh. Lang zaam zeid'e hij, verder„De raad van eer be sliste tot duel, en aan den boleedigde moest voldoening gegeven worden. „Daarom werd Rigau teruggeroepen." „Uit bet bruiloftshuis den morgen van het 'huwelijk ik weet bet," zeide Stetten de Pink Pillen reeds op eene giove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij ui^rlgk den schyn hebben vag de echte te zyn, doch de heilzame en genezende bestanddeden bezitten ze in geenen deele. Koopt ze slechts by de depothouders die onder de attesten zijn aan gegeven of zoo gij maar eenieen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofii- depothouder komen, den heer Snabiüé. Prijs f 1.75 de doosƒ9.per 6 doozen. Verkrijgbaar by J. H. I. Snadilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voot Neder land en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. De onderteekening der bankbiljetten. In do „N. Rott. Cb." wees d© hoer Wilde man er op, dat de bankbiljetten door den ii senv-cordigt-n Minister van Fitmnriërs re- teekend worden Harte van Teoklonburg. D'e heer Wildeman was van oordeel, dat dit Harte „tout court" moest zijn. Een lezer vau bet „U. D." maakt er op merkzaam op, dat bet schrijven van den heer Wildeman minstens ondoordacht en zeker onjuist is. D'e beer 'Harte verzamelde reeds als juridisch student aan de universiteit te Utrecht gegevens historische en genealo gische die hem van belang voorkwamen, in zaiko zijn verwantschap 'in vrouwelijke li nie, met de Zuid-D'uitsche familie Von Tecklenburg. Zelfs nog vóór do aanvaarding van het Kamerlidmaatschap, werd Kon. goedkeuring gevraagd en verkregen voor de gewenschte naamsbijvoeging. Eigenaardig. Als een bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat ds. Schouten, do bekende Utrecht- sehe verzamelaar van Oostersche curiositeiten op kerkelijk gebied, eigenaar 0. a, van den tabernakel, Zondagmiddag, in de Groote Kerk, te 's-Gravenhage, bij het toedienen van den doop aan de kinderen, waaronder ook zyn kleinkind, gebruik maakte van water uit den Jordaan, hem door een geestelijke uit Palestina toegezonden. Gelukkige icir.ncrs, In het i> Dagblad lezen wij Vier typografen hier ter stede, welke zich de vorige week mochten verblijden met een gedeelte van de f 100.000, kwamen heden- moigen bij het nazien van de laatste trek- kingslijst tot de aangename ontdekking, dat de laatste hooge prijs van f1000, waaraau de premie van t 30.000 verbonden is, op een nog in hun bezit zijnd nummer gevallen was. Fortuna is dezen lieden ditmaal zeer gunstig geweest. Een nieuwe kleerenJcast. Naar de sN. R. Ct." vermeld vonden eenige jongens in een hollen boom aan den Groenen Hilledijk te Rotterdam een zak met kleedingstukken. Denkend dat een en ander van diefstal afkomstig was, waarschuwden zij de politie, waarop bleek dat deze kleeding aan een bootwerker toehoort, die zonder mst woonverblijf is en die dezen boom uitkoos tot berging van geheel zijn bezitting. Een gevaarlijk heer. Door twee agenten van politie is van het Rembiandtplein te Amsterdam naar het po liiiebureau aan het Singel gebracht een man met een pruik en vahchen baard die volgeos gedane aangifte het gemunt zou hebben op een bewoner der Reguliersgracht, aldaar. Bij fouilleering werd op hem bevonden een revoher met vijf scherpe patronen de ge- vnailijke mynheer vertelde vari plan te zijn inderdaad den bewusten persoon naar het leven te staan, omdat hy hem schromelijk in zgn zaken heeft benadeeld. Een droom. Gisternacht hooide een agent van politie, die zich op de Raamgracht te Amsteidairi bevond, hulp roepen in de richting vao den mob gesn oorcle stem. „Niet eens hoeft men het heiligst© feest in acht genomen.' Eon smaad is heb een smaad voor ons van allen die Kapitein Suttgon bleef staan. „U is lie den niet in staat tot een verstandige bespre king,zeide bij' langzaam. „Ik kan me dit 11a hetgeen voorgevallen is, begrijpen. Ge looft u dan ecliter, dat zelfs zij, die met mij in den eerc-raad gezeten hebben, niet aan een 'hoogeren dwang, een onaantastbare be paling onderworpen zijn? Reoht, verstand 011 godsdienst mogen duizendmaal er tegen spreken wij wij bobben slechts te ge hoorzamen. Neem dat in aanmerking, beste Stetten!" D'e jonge officier stond daar nog, toon de andere al lang in de duisternis verdwenen was. Was dat daar straks werkelijk de onge naakbare, gevreesde kapitein Suttgon ge weest, die tot hem gesproken bad Hiji 'kromp ineen. Door do stilte klonk de taptoe der kazer ne. Bevend, met lang naklinkende echo galmde beb daarheen. Stetten luisterde bewegingloos. Toon alles weder stil gewo-rdeu was, wist hij, niet of heb regendroppels waren, die hem over het gelaat liepen. Zijl waren groot, zoo zwaar, zoo brandend heet. „Goeden nacht kameraad bad bet signaal daarboven geroepen. „Slaap in vrede!" voegde hij erbij, voor hij met diep voorovergebogen lioofd naar huis ging. Of hij wel' in vredo sliep Hij) glimlachte ja, werkelijk, hij glim lachte. Mario zag het heel duidelijk, toen zij voor de eenvoudige slaapplaats van den ge- Biimen-Anmte! 'qj de Paardenstraat. Uiteen door hem ingesteld onderzoek bleek, dat er weikelyk shulp" was geroepen door een in slaap gevallen nachtwaker van een iichter- schip, dm gedroomd had dat er iemand in het water was gevallen. Niet bestand tegen de hitte. Bij de ma.oeuvres te Paderbotn (West- falen) zyn een officier en zes soldaten van- (le liitte be«wijm 1. De olftcier graaf Voo Sparr, had aan de expeditie naar China deel genomen, Een ongeluk. Twee Duitsche jongelieden, die te Gre noble aan do Universiteit studeeren, wilden Vrijdag na liet beroemde Karthuizer-kloos- ter te hebben bezocht, zonder gids den Grandson (2033 meter hoog) beklimmen. Zij verdwaalden, en een hunner kwam eerst Za terdagochtend aan'heb klooster terug. Ter stond ging men uit om den ander te zoeken- zijn lijk werd vreeselijik verminkt terug vonden in een afgrond, waarin 'hij was neer gestort. Zijfn vader is ingenieur te Bochum. Een hond als koppelaar. sL'Ami des Bótes" verhaalt het volgends Eene dame uit Provence had haren hond" aan een harer bekenden toevertrouwd, terwijl zij een lange reis deed. Teruggekeerd ging zij haren lieveling afhalen, maar de pleeg vader weigerde het dier te laten gaan. Einde lijk kwam men overeenDe hond zou toe- behooren aan dengene, dien hij vrywillig volgde. De heer vergezelde de dame tot op een z»kere hoogte en nam hier afscheid. Da arme hond was besluiteloos, liep van den eenen naar den anderen, en om het arme heest geen verder verdriet aan te doen, be sloten beiden een paar te worden. De werkstaking te Chicago. Te Chicago, de stad waar geen vleesch is to krijgen, tengevolge van de trust, hebben de stakers ©en aanbal negers aangevallen, dio waren aangenomen om als drijvers op te treden. Zes negers werden gewond, van wie twee doodelijk. Wagous met vleesch, onder bescherming van de politie, worden eveneens aangevallen. Do agenten trokken de revolvers; enkelen hunner werden met hun eigen stokken afge ranseld, anderen met ledige flesschen, stee- nen enz. geworpen. Er moest driemaal wor den gechargeerd voordat de rustverstoorders woken. Velen zijln gewond. Een onmensch, Yoor do jury van het Hof van Brabant verscheen Dinsdag Arm and Leonard Demez, die ongeveer een jaar geleden met gelukkig zeldzaam .voorkomende dierlijkheid zijn vrouw had vermoord, heb lij'k in kleine stuk jes had gesneden en ingezouten, omdat zij de eer van haar nu 17-jarige dochter tegen de aanslagen van haar man had weten ta verdedigen. De ontaarde vader achtervolgde zijn doch ter op alle manic-en, schreef haar brieven en zond haar plaatjes, welk© niet nader aange duid kunnen worden en hoopte door de moe der t© vermoorden, eindelijk vrij spel te krij gen. Do brieven van den ellendeling waren door de moeder, die een onheil -vreesde, in bewaring gogoven aan de directrice van de weesinrichting waar de jeugdige Armandine was opgenomen en deze zijn nu aan het par ket overhandigd. Het rapport van de geneeskundigen, die den moordenaar onderzocht hebben, besluit tot volkomen toerekenbaarheid. De verdediger betoogde het tegendeel. Gisteren werd do beklaagde ter dood veroor deeld. Hij toonde niet d'e minste ontroering. Gevaarlijk speelgoed. Te Birkenhead (Engeland) is een jonge brievenbesteller, Griffiths, die er op snoefde voor hypnotisme onvatbaar t© zijn, door een liefde stond. De vader was in. de kamer dia daar naast was en sprak met den snikken- den oppasser. Zijl hoorde zeor nauwkeurig, hoe zijn stem den ouden, moeden toonval bad, waarmee hij ieder woord zeide. Echter nog zachter-, nog stootender sprak hij dan gewoonlijk. Zijl had hom zoo smeekend verzocht, haar alleen te laten met den overledene. Eindelijk had bijl haar wensch vervuld. Nu stond zij daar- en zag in liet kalme gelaat. „Henk Heilik, zie toch eensToe, toe slechts één maal." Hij -bowoog zich niet. Zij woonde niet. Haar lippen waren ijs koud. Juist zooals die van don geliefde, dien men aan den vooravond van baar bruiloft ten doode liad geroepen. Als uit een diepen dlroom ontwakend, keek Marie om. 'Zoo eenvoudig zijn kamer, waarin hij jarenlang aan baar gedacht, waar in hij zijn l'iove brieven geschreven had do zoete lieve woordjes. Dichter trad. zij bij het bed. „Henk," zeide zij nog eens. „Lieve, lieve Henk boor mij toohl Hij hoorde niet. Op de bleok© hand van don doode viel eett lichtstraal de gouden ring schitterde. Mario wondde zioh haastig om on lm3" terde. Haar vader sprak nog altijid met den op passer. Voorzichtig schoof zijl d'on ring van de ko ker hand aan de rechter en deed lietzelfde met haar eigon ring. En toen begon zijl te snikken. Zij omvat het hoofd van den doode en bedekte bet int boete kussen

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 6