It X 56'" Jaargang. Woensdag 11 Juni 1902; Dt Sneller Tan Se» Mtelaar. iNo. 10874. ie 10- ÏN BUITENLAND. V V ek> België. Italië. UB. k.31, J. 3K, DOg- soek SCHIEDAMSCHE Mil; 1 Deza courant verschenk dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fi. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per wetkVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiên voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 6§. Prijs der Advertentiên: Van 16 regels fl. 0.92; iedere ïegei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaat* die zy innemen. Advertentiên bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tanever: hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, woiven zoogenaamde Mfmitt» «s«Svmrtenti&st opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. latere, telefoon Blo. £.23. AliGKMEKN ©VEttSlCHT. SCHIEDAM, 10 Juni 1902. Zuld-Afrlk b. Lord Kitchener 3einb, dat Zaterdagavond en. Zondag ingeleverd werden 2500 geweren, waarvan 448 aan Kaapsche opstandelingen en de rest hoofdzakelijk aan troepen van De Wet behoorden. Er werd hartelijk voor den Koning ge juicht. De afgevaardigde Stanley zeide, dab het repatrieeren der krijgsgevangen Boeren zoo spoedig mogelijk zou beginnen, doch dat hij voor het oogenblik daaromtrent geen bijzon derheden kon mededeelen. Schalk Burger richtte tot de refugee's in de concentratiekampen, een toespraak, waar in hij hen aanspoorde het verleden te verge* ten en te vergeven, en te werken onder de vrije, roemrijke Union Jack. Meer dan een uur sprak hij om hun te zeggen waarom de Boeren vrede hadden ge sloten en hun het verdrag uit to leggen. Dat het zoolang duurt eer heb den Boeren zelf duidelijk is waarom er vrede gesloten werd, is nu niet direct een bewijs dat de vre de noodzakelijk was, nog minder dat hij door de Boeren verlangd werd. D'o „Daily Mail'" iheeft uit Pretoria het bericht ontvangen, dab Dte Wet heeft ver klaard, onmiddellijk naar zijn hoeve terug te willen keeren om zich aan het werk te he ngeven. Hij' zeide gedurende den oorlog nooit getroffen te zijn. Ook zijn paard was nooit getroffen, .maar zijn kleeren waren dikwijls door kogels doorboord. V* Lord Milner heeft in een telegram aan den gouverneur van Nabal gezegd„Wij moeten nu allen er aan arbeiden om de har telijke samenwerking van alle deelen der be volking te verkrijgen tot den opbouw van een. groot Zmd-Afrikaansch volk in de toe komst." Milner begint nn ook dapper to worden. Zaterdag is hij met slechts twee officieren van zijn staf to paard van Pretoria naar Jo hannesburg gereden. Kitchener heeft verlof gegeven om de goudmijnen in het district Barberton weer aan den gang te brengen. Volgens een bericht uit Londen worden do bijzondere paspoorten, vereischt om in Engelsch Zuid-Afrika te landen, voorloopig gehandhaafd. i Naar heb Fransch van ANATOLE LE BRAZ. E lüle, a» ïf. [ue« ure 1.3", D'e Boeren-officieren, krijgsgevangen op de Berm ud a- oil and en, zijn op parool vrijge laten. Een Engelsch tran&pm toehip is op weg naar Lissabon, om de krijgsgevangen Boe ren in Portugal, die dit werischen, naar bun vaderland terug te brengen. Velen hunner hebben verklaard gaarne benig te gaan naar hun hoeven, of althans de plaats, waar deze eenmaal stonden. De Boerengeneraal' Piennaar wil' Trans vaal niet weerzien onder Engelsch bestuur. Engeland. Terwijl men in Engeland hetgeen zéér begrijpelijk is! -- dankdiensten houdt vum het tob stand komen van den vrede, rolt de nimmer rustende politiek haar wiel al weer verder. Wat zal de toekomst zijn? vraagt men zich af. Wat staat er te gebeuren in de Engefeche binnenlands&be politiek Er is in de laatste jaren telkens sprake van geweest dab de leider van het heden- daagsche Engelsche Kabinet, lord Salisbury, zou aftreden, moe eu afgetobd van het regee- ren. Wie zal dan zijn opvolger zijn? Het groote werk dat dit ministerie had uit te voeren, het veroveren van den Hand, is in Engelsche oogen tot eer van Edna, d VII ten einde gebracht, en heb is te verwachten dat met de kroning ,,de Moor die zijn plicht heoft gedaan" zal plaats maken voor een nieuw ministerie dat niet zal te lijden heb ben van de rechtmatige verwijten van het buitenland dat or bloed kleeft aan den luis terrijken mantel, als toonbeeld van macht, die het minister-schap te dragen 'gaf Destijds werd als opvolger van Salisbury genoemd de hertog van Devonshire, doeli ten eerste schijnt hij er weinig zin in te heb ben en ten tweede is zijn prestige bij geen dei' partijen groot. Hieraan laboreert de tegenwoordige secre- tai'is van kolomen, de orchideeenliofhebben- de Chamberlain eveneens, want als is hij' op het oogenblik d i man geweest, in dagen van minder opgewondenheid heeft men niet met hem op. Dan zijn er nog de zwarte kruisjes, die op 'sheeren Chamberlain's politiek zakboekje staanzijn dreigementen tegen Frankrijk, zijn onhandige vergelijkingen tegenover Duitscbland, dio hem de bekende 'berisping van graaf Von Biilow op den hate ha-alden. De kans voor Chamberlain op de premiers- veer op zijn hoed is niet groot. Toch is het niet onmogelijk dab op den weg van dit ministerie wordt voortgewan- deld, omdat deze partijl de sterkste is en weinig nieuwe candidaten daarin gevonden Vorder». Nog een öandidaat wordt genoemd, die wellicht de meeste kansen heeft, de heer Ar thur Balfour, Salisbury's neef en leider der regeoringspartij in liet Lagerhuis. Alvorens heb echter tob de keus komt, zal t, B. Mlf; 8) „Wees gerust, meester. Ik zal het hard ge- Boeg schreeuwen. En de lieden die de kreek van Treztèl mochten overtrekken in den Backt, van den 15en, zullen zich haastig weg- 'teheren, dat beloof £k u. Ze zullen niet den ten dat eenige spoken hen op de hielen zit ten, maar heel het vagevuur, op mijin woord, w de hel op den koop toe Gij op nw leurt moet brachten daar boven, dat' er iets overblijft om den voorzanger te laven." „In geen geval zal men zonder u begin Bon En herinner u dat men de goede vrouw weer opnieuw moot schilderen, de ta fel aanrechten en schikken «Ik wiil) mijn deel vérliezen, indien alles aiet in orde is bij! uw terugkomst. Wanneer Aunnon wij u verwachten?" «Ik hoop dat éen week voldoende zal zijn, oniales binnen te krijgen." ijk zou het wel in drie nachten leunnen ioen." «Bn overdag; je zult toch den nieuwen "lef der douane niet uit het oog Verliezen?" «Natuurlijk niet. Als naa.r gewoonte zal ,4 zijn geringste maatregelen noteeren. Deze tegenwoordige is trouwens nog maar een pelkmufl, een die nog maar aan het a, b, o »'an zijjj ongbluksambt is 1 We behoeven niet vreezen dat deze lont zal ruiken zooals ^andere, die hoorde niet het einctb van den zinde preker eindigde met een hoestbui, gevolgd door een reeks vloeken, terwijl de stem van den eersten ondervrager op een duid dijken toon, somber en ernstig antwoordde: „Ik heb u gezegd dat iederen keer, dat gij er weer over begint, ik uw tong zou afsnijden." Maar dadelijk daarop voegde dezelfde stem er zachter aan toe „Ga nu eu zie toe op den tocht door do lantaarn." Ik hoorde niets meer dan een zwak ge schuifel van voeten, spoedig weggestorven in do groote onderaardsdlie diepte, en de stilte trad in een zware stilte, somber en doodsch. Ik legde den steen weer zorgvuldig op zijn plaats en de varens die ik wegge veegd had er over heen cn na mij zelf wat af gestoft te hebben, ging ik weg. Ik bleef nog even stilstaan bij het ijzeren kruis en ter wijl ik mijn kepi afnam, fluisterde ik„De steenen hebben gesproken. MathoreL je ka meraad zal je wreken." Toen ik me weder buiten bevond in het heerlijke, verrukkelijke zonlicht, was ik op het punt om achterover te vallen, zeker dui zelige worden door de verblinding, maar mis- scbien nog meer door de geestelijke zwijme ling, waaraan ik mij sedert een half uur ten prooi gevoelde. Ik trachtte me zooveel mo gelijk op te wdkiken, gedurende den tijd die verloopen moest, vóór mijn manschappen te rugkwamen. Maar toon de zon op de mid daghoogte stond en zij terugkwamen om met mij! huiswaarts te keeren, had ik naar het schijnt nog geen tijd genoeg gehad om de aandoening uit mijn trekken te doen ver dwijnen, want een hunner voegde mij toe: „Hebt u soms ook bijna een steen op liet hoofd gekregen, luitenant, omdat u zoo bleek ziet?" wellicht iets andere gebeuren, nl. ontbin ding van het Parlement. Door het tot stand komen van den vrede vindt men zidh voor een geheel nieuwen toestand geplaatst, en terwijl het aan den éénen kant niet kwaad zou rijn, schoon schip te maken, heeft de natie aan den anderon kant het recht haar wil uit te spreken. Op het oogenblik houdt do Engelsche pers zich behalve met de „cheers", die zijl de Boe reu laat uiten, bezig met beschouwingen over een verschenen Blauwboek. De Engelschen zijn bussinessmeai, d. w. z, als er iets gedaan moet worden om geld te verdienen bebben zijn een diepen, niet te ontkennon, blik in de toekomstdoch waar het andere zaken betreft, zijn zij in de hoog ste mate laks en dempen den put als het kalf nagenoeg verdronken is, doch weten dan soms door een krachtigen maatregel' de le vensgeesten in het beestje weer op te wek ken. Nn echter mist men dien krachtigen maatregel en komt men met eenige onvol doende lapmiddeltjes. De strijd van bijna drie jaar is lang ge noeg geweest om ook Engeland te doen in zien dat zijn officieren niet dengen. Een on derzoek is ingesteld en de resultaten van. dit onderzoek zijn neergelegd in een dezer do gen verschenen Blauwboek, en werpen een jammerlijk licht op de weinige ontwikkeling der cadetten en dus van de officiereneen algemeene ontwikkeling ontbreekt ten eenem male. Zij is geheel' en al onvoldoende, zegt het rapport in een critiek op de militaire op leidingsscholen te Sandhurst en Woolwich. De cadetten moeten zich beter in het En- gelsoh leeren uitdrukken. De wiskunde moet met meer ernst onderwezen orden,en ver der moeten ze een vreemde taai, Franseli of Duitsoh, grondig leeren. De enquête-commis sie is van oordeel, dat de kennis van Fransen of van D'uitsch een der voornaamste punten van het oxamen moet zijn. De tijd mag niet verkwist worden met grammaticale bijzon derheden; het doel moet zijn een taal te leu ren lezen en begrij'pen, gemakkelijk te spre ken en te schrijven en in goed Engelsch over to brengen. Bovendien moeten de toekom stige officieren iets weten van do geschiede- en de aardrijkskunde van de landen, waar van zij de taal leeren. Men ziet het, de eisohen gaan niet ver. Een taal goed leeren, met niet te veel gram matica, „iets" van de geschiedenis en aarcL- rijkskunde van een paar landen, en de wis kunde serieus opvatten. Iets beters zal het wel worden; maar „iets" van de geschiedenis en aardrijkskunde van een paar landen, lijkt ons toch wel een beetje al te bescheiden voor het leger van een land dat steeds meer wereldmacht wil ontwikkelen. En do toestand zal slecht blij>- ven zoolang de bevordering niet afhangt van verdienste, eu alleen berust op het geluk van protectie. „Neen, dat niet," antwoordde ik. „Maar go hebt gelijk, de lucht van dit sousterrein deugt niet Er gaat niets boven een fris- schen zeewind." En ik deed alsof ik hem met vólle teugen inademde, half uitgestrekt in de schaduw van het groote zeil Daarginds, boven de gothische schoorste-enen vau Treztèl', stegen vreedzaam de rijzige rookkolommen op naar den kalmen hemel. VII. Op den avond van denzelfden dag, op het uur na het souper, als de vrouwen van het dorp bij elkaar kwamen om te praten aan de drempels barer woningen, ging ik heel gewoon naast Quémémer zitten op de bank van het wachthuis. Toen de gewone praatjes zoowat ten einde waren, begon het gesprek, zooals ik wel vermoedde, te loopeu over ons bezoek van den vorigen dag. Opnieuw zong de brave brigadier den lof van den burge meester. „Hoe oud is hij ongeveer 1" vroeg ik. „Te oordeelen naar zijn gitzwart haar en zijn le nige gestalte, zou men hem op zijn hoogst veertig jaar geven." „Haji is over de zestigmaar 't is een ge- duchte man, uit zand en kalk gebouwd, op wien de leeftijd geen vat heeft. Hijl gooit met een rotsblok oven gemakkelijk als dat hij een stroohalm oplicht." „P'at verwondert mij niet," zeide ik met nadruk. En zachter voegde ik er aan toe „Ten tijde dat hij met zijn beide broeders liep, moet het een prachtig trio athleten ge weest zijn." „Zijn broeders? Reuzen in vergelijking van gewone stervelingen, Heden als u en ik OemenKde ffleAcdccllngea, De berichten omtrent den gezondheidstoe stand der Koningin in het meer d'an offi- cieuse „Journal de BruxeUes" zijn weinig bemoedigend. De Koningin, zoo heet het, lijdt aan een vergevorderde hartkwaal cn had herhaaldelijk flauwtes. Haar krachten nemen dan ook met den dag af en daarmede d'e kansen op de viering van haar gouden bruiloft in Augustus a.s. De behandelende medici schijnen er aan te twijfelen of zij' tot heb hijwonen van eenige feestelijkheid in staat zal ziin. Frankrijk. In den ministerraad werd de door den pre mier opgestelde verklaring voorgelezen. Na uitvoerige discussie bleek men zich daarme de niet 'te kunnen voreenigen. Vooral Belle- tan schijnt nog al ingrij'pende veranderingen to hebban voorgesteld. Gisteravond verga derde men weder en werd de verklaring defi nitief vastgesteld. De nieuwe Fransehe minister-president Combes heeft zijn zoon, tot dusver prefect van bet departement Allier, benoemd tot se cretaris-generaal van het departement van binnenlnmfeehe zaken. Waldeek-Rousseau vertrekt morgen mot zijn vrouw naar Hamburg en maakt van daar op het jacht van den afgevaardigde Menier een zeereis langs de kusten van Zwe den en Noorwegen. Koning Oscar heeft hem ter jacht genoodigd. In November zal Waldeek-Rousseau zich wederom als advocaat vestigen In een allocutie, gistermorgen in de con sistorie tot de pelgrims gehouden, dankte de Paus God, dat hem zijn leven was bespaard om het jubileum te kunnen bereiken, en zei de zich te verheugen over de pelgrimstoch ten, en de daden van de vijanden van het geloof te betreuren, die Italië, eu speciaal Rome, trachtten te ontcliristenen door de ketterij, bet protestantisme en de pomogra- phie door geschriften, redevoeringen en schouwburgen te verspreiden en te bescher men. De officieele pers verklaart zich zeer in genomen met het nieuwe Fransehe ministe rie. Zij acht Delcassé's aanwezigheid erin een aan allen aangenamen waarborg voor den vrede, vooral aan de Italianen, die in Delens- sé een vriend hebben ontdekt. Dit 'laatste slaat op de verklaring van Oelca.isé, tijdens het bewind' van het vorige kabinet afgelegd, over Frankrijk's houding ten aanzien van Tripoli. Duits eh 1 and. Voordat de Rijkskanselier, graaf Vor, Bii low, in den Rijksdag zijn rede over de dicta tuur-paragraaf in het Rij'ksland hield, zei de heer Riff, afgevaardigde voor Straatsburg, het volgende „Ik verklaar, ook namens mijn i c ilega's, dat het volk van het Rijksland zeer dank baar is voor de opheffing van do dictatuur paragraafHet voelt zich bevrijd als van een grootcn last. Moge spoedig met de dictatuur paragraaf verdwijnen de geest, dio zijn toe passing medebracht. Do regeering kan ge rust vertrouwen op do ridderlijkheid van d# bevolking van Elzas Lotharingen." In den Rijksdag werd gisteren de suiker- belasting in tweede lezing behandeld. De mi nister Von Posadow&ky-Wehner verzocht 't Huis dringend de conventie van Brussel) aan te nemen. De afgevaardigden moeten zich duidelijk voorstellen, of het wcnschelijk is, nn de regeering de handels-politieke betrelc- kugen tot de geheelo wereld opnieuw wil re gelen, baar daarbij te discrediteoren. Spreker is overtuigd, dab de Europeesch© Areopagus, die als gevolg van de conventie gevormd is, haar taak zal weten te vervullen. Dat enkele lauden de vrachtprijzen vermin deren, kan men niet verbieden; dan zou re commissie het geheelo bestuur der verschil lende suikerstaten ter hand moeten nemen. Spreker verzoekt, wat de fmancieele zijdo der quaestie betreft, slechts zoo ver te gaan dat de verbruiksbelasting tot 14 Mark wordt verminderd. Een Rijksinkomstenbelasting zou niet al leen op technische gronden maar ook staats rechtelijk zulk een diep ingrijpen in de be lastingen der enkelo staten beteekonen, dat dit met een federalistisch staatsbegrip met vereenigbaar is. Men zegt, dat de belastingdruk een gevolg is van de uitgaven voor leger en vloot; iede re andero regeering zou echter evengoed ails deze verplicht zijn voor de veiligheid van den staat to zorgen. Zoolang wij den ongun- stigen geographischen toestand, waarin Duitscbland zich sedert de schepping der wereld bevindt, niet kunnen veranderen, zal iedere regeering op dezelfde wijze voor do nationale veiligheid moeten zorgen. (Bijval.) Do Rijksdag nam met overgroote meerder heid de Brusselsche Conventie in tweede le zing aan. Het voornaamste Poolsdhe dagblad, „Po sen", verklaart dat de woorden van den kei zer te Mariëuburg gesproken, eiken twijfel' over zijn gevoelens heeft opgeheven. Wan neer Wilhelm II in Posen zal komen, zal liet Poolsclie volk zich waardig van eenige demonstratie onthouden en thuis ijven. luitenant, zonder u te bóleedigen. Wij ko men hen nauwelijks tot aan do schouders." „Hebt ge hen gekend, Quémémer?" „Slechts van verre. Toen reeds was het niet veel bijzonders. Heel den dag op jacht, en 'a nachts kaartspelen, zonder wat er nog verder gebeurde. Van den ouden stempel. BahIk was pas vijf maanden hier, boen ik vernam dat zij, er van door waren gegaan, op last van Gonery, hem ieder hunner bijl wijl- ze van afscheid, voor vijftien duizend guldon aan schulden nalatende, om bo betalen Iemand die hen van nabij gekend heeft, hen en hun aanhang van schurken en lichte vrou wen, dab is ikosbbaar. Zij' hadden zijn huis gekozen voor hun braspartijen. Vraag hem maar eens naar hen en hiji zal u mooie ver halen opdisschen over Thomas en Barthéle- my Lézangar." Ik herhaalde, als om de twee namen boter te 'kunnen onthouden „Thomas en Barbhélémy, zegt gij „Ja, luitenant, maar als u wilt dat de kas telein u dadelijk begrijpt, spreek hem dan liever over Bartbel en Thos. Zoo noemde men hen gewoonlijk." Een bloedstroom steeg mij' naar het ge zicht. Ik haastte mij om met kracht mijn neus te snuiten. „Zoo, zoo," zeide ik, „nn is mij veel' opge helderd. Goeden nacht, brigadier." „Goeden nacht, luitenanti" In mijin kamer teruggekomen, deed ik mijn deur op slot Het oogenblik was nu ge komen, waarop ik mijn Verwarde gedachten wat tot kalmte wilde brengen, na den wan- hopigen strijd der laatste twee dagen. Over tuigd dat de beste wijze om tot volkomen klaarheid te komen, zou wezen om alles op schrift te stellen bij wijze van verslag aan Denemarken. De koning heeft den minster van finan- mijn onmiddollijken ohef, nam ik plaats aan de gebrekkige tafel in do gelachkamcr, die voor mij dienst deed als schrijfbureau en op het geheel mot wijnvlekken bemorste blad spreidde ik een groot vel papier uit en zette mij neder om te schrijven. Maar toen ik de pen wilde opnemen, be gonnen mijn vingers eensklaps zoo to boven, dab ik haar met een plotselinge beweging liet vallen. Ik Kad blijkbaar dc koorts. Mijn hart begon dan eens heftig te kloppen, dan weder stond het bijna stil, geprangd door een onbeschrijfolijikeu angst. Ijskoud zweet parelde op mijn voorhoofd en ik govoeld» een ziekelijken angst, een behoefte om te wcenen te wcenen als een kind, als een lafaard LafaardHot scheen mij toe dat dit woord werd uitgesproken door een onzichtbaar we zen, dat achter mij stond. Mijn hoofd werd plotseling kalm, mijn geest heldor on met een vaste hand begon ik heb volgende op 't papier t© stellen. Ik kan het nog oven woor delijk navertellen, alsof ik het stuk zelf voor mij had liggen. Kapitein Ik heb de eer ter uwer kennis te brengen, de hieronder vermelde feiten, die door toe vallige omstandigheden, te veel om hier op te sommen, mij outhuld zijn geworden. Ik ontveins mijzelf niet dat zij, op het eerste ge zicht, u weinig waarschijnlijk zullen toe- schijneu, daar men algemoen gelooft dat de omtrek van Treguignec gedurende de laat ste jaren geen enkelen smokkelaar meer be vat. Wordt vervolgd.^

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1