56"* Jaargang. No. 10875. De fleeter raa den Smokkelaar. Donderdag 12 Juni 1902. Kennisgeving. BUITENLAND. V* schiedamsci i\ 1 iourant per jwst Deze courant verschijnt d a g eg k s, met uitzondering van Zon- an Feestdagen, Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 1.25, Franco ost fl. 1.65. ijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere rexei meer 15 cents. Reclames 50 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zp innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Taneven hier van zpn gratis aan het Bureau te bekomen. In da nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wor'et, zoogenaamde fefefoe opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon So. 123. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten dat op Zondagden i5den Juni e.k., na het eindigen der voormiddag godsdienstoefeningen, aan de huizen der ingezetenen de gewone jaar- lijksche collecte zal gehouden worden ten be hoeve van het Fonds tot aanmoediging en onder sleuning van den qewapenden dienst in de Nederlandenmet uitnoodiging om, naar ver mogen, daartoe bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgslieden en de tegemoetkoming in de be hoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den tlden Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. AitSBMBKN OVERZICHT. SCHIEDAM, 11 Juni 1902. Zuid. Afrika. Lord Stanley heeft nu weer in het Lager huis medegedeeld dat het aantal soldaten, tengevolge van den oorlog in Zuid-Afrika gebrekkig geworden en thans gepensioneerd, 14,398 bedroegvoorts wordt aan 2863 v weduwen en 4184 kinderen van tijdens den oot log gestorven militairen pensioen verleend. Hoe is dat getal 14,398 te rgmen met de 5879, die de officieele verlieslost opgeeft als het aantal «naar huis gezonden invalieden, die den dienst als ongeschikt hebben ver laten" Is dit niet weer een bewijs voor de volslagen onbetrouwbaarheid dier verlieslijst Namens den minister van oorlog voegde Stanley er bij, dat de regeering nog niets kan zeggen ten aonzien van het tijdstip waarop de censuur in Zuid-Afrika afgeschaft zal worden. Chamberlain zeide dat Lord Milner de beschikking zal krijgen over een som gelds, voldoende om de- trouw gebleven bevolking der Engelsche koloniën in Zuid-Afrika min stens even goed te ondersteunen als de burgers. Balfour verklaarde dat, zoover de regeering wist, Kitchener aan de Boeren geen beloften of verzekeringen had afgelegd die niet open baar zjjn gemaakt. Is dat het eenig resultaat van de inter pellatie van Labouchère, en zou de Engelsche regeering niet met zekerheid kunnen be vestigen of tegen spreken dat er nog beloften Naar heb Fransch van ANATOLE LE BRAZ. 9) En. zeker, indien wij onze registers na gaan, treffem wij in een tijdsverloop van bij na een kwart eeuw, slechts vier processen- verbaal aan, allen opgemaajet begeti eenzelf- den persoon, een smokkelaar van beroep, ge naamd Jean René Marie Omnès, die zichzelf «enig jn zijn soort noemt,"'en daarom bijna een brevet zou verdienen. Verder vindt men bier niemand', dan zeelui, die op de meest eerlijke wijze leven van de opbrengst van deikreeftenvangst, landbouwers, die geen an dere bezigheid kennen dan om eenige scho ven rogge of gerst te ontwoekeren aan hun steenachtige akkers, een klean. getal grond eigenaars ten slbtte, die in hun kleine kas- eel en. een half-landeüjk, half-burgeriijk le ven leiden, en zidh nauwelijks buiten hun deur begeven, behalve om des Zondags ter kerke te gaan. Tot gisteren toe, kapitein, vertrouwde ik llog geheel' én al de -oprechtheid van deze schijnvertooning. Heden heb ik zoo niét de stoffelijk©, dam. toch de zedelijke overtuiging gekregen, dat van het eene einde tot het andere van het gebied dat onder mijn toe- zicht staat, deze heeJ'o streek, land, eilanden strand slechts één onmetelijke kolonie van smokkelaars is. Ja, smokkelaars zijn deze kalme 'kreeftenvangersSmokkelaars deze boeren en berders! Smokkelaar, aarts- smotkikelaars deze landjonkers, waarvan som migen voorvaderen kunnen aanwijzen tob zjja gedaan Een vreemde regeering die de mogelijkheid onderstelt dat er bij het sluiten van den vrede ook voor haar onbekende bepalingen zijn gemaakt I Een proclamatie is uitgevaardigd, waarin de maatregel van den Volksraad wordt her roepen, waarbij een belasting van 5 pet. op de netto-winst van de mijnen werd gelegd. In plaats daarvan wordt 10 pet. belasting geheven op de netloopbrengst, vetkregen uit de claims en mijnschachten, en anderegoud bevattende gronden van deze kolonie. Zulk een netto-winst zal vvotden genomen van de waarde van het veikochte produkt, na aftrek van de kosten van de opbrengst, en de som men, toegestaan voor de autorisatie van kapiiaai, zooais in de proclamatie is voorzien, De draadversperringen indertijd dour de Britsche troepen tusschen de blokhuizen in de republieken aangelegd, worden reeds weg genomen. De draad zal tegen vastgestelden prijs aan de Boeren worden verkocht om te dienen tot afsluiting van hun hoeven. De blokhuizen zelf blijven staan, althans die welke van steen zijn gebouwd. Een vertraagd telegram uit Bloemfontein meldt dat de Argentijnsche regeering een agent heeft benoemd om te ondei handelen met Boerenfamiliën die zich in Argentinië willen vestigen. Frank r{jk. De Kamer was gisteren bijeen onder lei ding van den heer Maurice Faure, die echter spoedig zijn zetel afstond aan den nieuwen voorzitter, den heer Léon Bourgeois. Bij het verlaten van zijn zetel omhelsde Faure den nieuwen voorzitter, wat onder de leden gelach en toejuichingen verwekte. Bou-geois hield een toespraak, waarin hij zeide, dat hij het recht «Ier tribune zal doen eerbiedigen. Het gaat thans om de handhaving en de ontwikkeling der repubükeinsche instellingen, De natie verwacht van de republiek de orga nisatie der democratie, gegtond op ware broederschap en billijkheid. De natie wil den vrede in het binnenland. Daarna las de minister-president, senator Combes, de ministerieele vet klaring voor, luidende: «De geheele jongste kiescampagne is ge weest een strijd over het pas afgetreden ministerie en over de meerderheid, die het ondersteunde. «De tegenstanders onzer instellingen poog den een gering verschil tusschen de ver schillende fracties van de Republikeinsche partij voor de verdediging der Republiek voor te stellen als een uiting van sectegeest en revolutionnaiie gezindheid. «Het algemeene kièsrecht heeft zich uit gesproken, en heeft naar het Parlement een meerderheid gezonden, die veel sterker is en vast besloten niet verdeeld te zijn. Het is op deze meerderheid, zonder onderscheid van schakeering, dat wij een beroep doen. tiaar uit de kruistochten, en de Franscko leliën, vermaagschapt met de Engelsche hermelijn, in liun wapenschild hebben. Maar bij hen is de smokkelarij tot eeii systeem opgevoerd, daarom des te geduchter, omdat zij kracht dadig in elkander is gezet. En wat ik u bidden mag, beschuldig mij niet, de zaken te duister in to zien. Ik heb de bewijzen dat zij bestaat, deze organisatie, en dat zij sedert jaren werkt met de stille regelmatigheid van eon geheime kracht, op wonderbaarlijke wijze geleid en door tucht geoefend. Stel' u voor, oen geheim gezel schap, dat een geheele bevolking van mede plichtigen en handlangers heeft. Zij, die er niet too behooren uit berekening, houden uit angst er toch gemeenschap mede. Do hoofdzetel daarvan Een afgelegen kasteel, groot als een citadel, door een onderaard- scheu gang, zoogenaamd dichtgemetseld, ver bonden met de volle zee, door gemeenschap met de eilanden. D'o hoofdman? Eon man dien men niet verdenkt, de erfgenaam van een oppermachtig zedelijk overwicht, de dra ger van een der aanzienlijkste namen van deze streken, een streng en rechtvaardig ma gistraat, zeer gevreesd en tevens zeer 'be mind, daarenboven geboren om te hevelen en begaafd, als geen ander, om zich te doen gehoorzamen. Een man met spieren als van een roofdier; iemand, ten slotte, die in zich omdraagt de grondstof voor een veroveraar, maar die, daar hij geen gelegenheid heeft om zich daartoe te ontwikkelen, in de rol van bandiet vervallen is. De vennootschap die hij bestuurt, heeft hij gevormd, en hij is het die 'haar onderhoudt, haar doet bloeien. Met ©en quasi vernuftige schikking der nieuwe voorwaarden die door de nieuwere tijden vereischt werden, lieeft hij de geza- eenheid is er op gericht het werk der verde diging van de Republiek te voleindigen, voort te zetten wat door onze voorgangers is be gonnen, en aan het land de hervormingen te geven die het verwacht, «De coalitie, die door het latsd is veroor deeld, trachtte alles te doen wat in haar ver mogen is, om het leger van zijn plicht af te brengen. Wij zullen met de uiterste energie dergelijke pogingen bestrijden, en zullen het ieger builen de politiek weten te houden. «Toegevend aan misdadige inblazingen heeft een deel der geestelijkheid de zaak der katho lieke berk willen verwatren met die der reli- gieuse congregatiesen in strijd met de wet is zij afgedaald in het economisch strijdperk. «Zulke afwijkingen kunnen niet worden toegestaan. «De wet op de vereem'gingen is thans in het tijdperk eener administratieve en rechter lijke toepassing getreden. «De Regeering zal er voer zorgen, dat geen barer bepalingen tot een doode letter wordt gemaakt. «Wij zullen u, voorstellen de wet van 15 Maart 1870 op het onderwijs te doen vervallen, en den Staat te herstellen in de rechten en waarborgen die hem thans vol komen ontbreken. «De fniancieele toestand levert moeielgk- lieden op, die de partijgeest poogde te exploi- teeren, liet zij door die te overdrijven, hetzij door ze verkeerd voor te stelhn, Het is onze plicht dien toestand na te gaan; wij zullen niets nalaten om den strengen geest van be zuiniging toe te passen op alle openbare uit gaven, ten einde de lasten, die thans zwaar drukken op de begrootingen van alle groote Staten, binnen de grenzen van het mogelijke te houden. «Onder de hervormingen, die wq dank der meerderheid ons door het algemeen stemrecht gegeven, zullen kunnen ondernemen, behoort in de eerste plaats die, om in het fiscale stelsel meer billijkheid te brengen en in over eenstemming met den democratischen geest vooral te zorgen voor de vervanging van enkele verouderde belastingen door een alge meene belasting op het inkomen, waardoor teder naar zg'n draagkracht wordt belast en de bewoners van de eilanden en van het platte land worden ontlast. «De bevolking verwacht de vermindering van den militairen diensttijd op twee jaren. Aan den Senaat is reeds een wetsontwerp toegezonden om aan die verwachting te gemoet te komen. Wij zullen de spoedige behandeling daarvan vragen, en de Regeering zal de vermindering van den diensttijd onder steunen. «De afgetreden Kamer had der Regeering opgedragen een wetsontwerp voor te bereiden, waarin de voorwaarden voor den terugkoop van een gedeelte der spoorwegen werden aangegeven. «Wij zullen ons aan die beslissing houden, en het onderzoek van die quaestie weder opvatten. «Voorts zullen wij zinnen op maatregelen die, zonder het beginsel van den individu- eelen eigendom aan te randen, meer waar- menlijko handeling in de plaats gesteld van liet recht van voordracht der oude smokke laars. Tot zijn tijd toe, was de smokkelarij slechts een avontuur dat iedereen trotseerde, feu koste van gevaar en angsthij heeft er een handelsonderneming va a gemaakt, met zorg geregeld.Nu zijn or geen arme menschen meer die bij do rotsspleten, in mist of regen, gedurende eindeloos lange nachten te ver geefs een bark 'moeten opwachten. En bo venal geen moorddadige gevechten meer met do ongelukkige douane-beambten. Neen, ge meenschappelijk wei-ken zij, op do wijze van een eerlijke industrie, zonder leven en zon der schandaal. Het is een naamlooze ven nootschap hot heeft zijn vertakkingen in den vreemdedo schepen komen op een be paalden dag; in oen oogwenk zijn ze gelost, opgeborgen in de zoogenaamde voorraad schuren, vervolgens naar alle richtingen ver zonden, in rijtuigen van de nieuwste vin ding, waarvan men beweert dat daardoor afgelegeu gemeenten van zeemest voorzien worden. Daar zijn de depots en de verkoop lokalen. Eens in 't jaar bezoekt het hoofd zo en gaat hij de werkzaamheden nadan ver deelt hij' later in ©en algemeene vergadering van aandeelhouders pond-pondsgewijze de winst. Nietwaar, deze berekening is bewon derenswaardig Maai- de douane-beambten, die zich te lang bezig houden met de ouderwotsdho ge woonten, blijven voortgaan met de kusten af to snuffelen, ter opsporing van den vroe- geren smokkelaar, dien men meestal verras te, gebukt ouder een zak mot tabak of een vat met rum. En daar zij er zelfs de scha duw niet meer van ontdokken, komen zijl na tuurlijk tot de slotsom dat er niet. meer ge smokkeld wordt. Alles werkt er trouwens BMMWgMMBWWBB—BBBBBWI I—I—BBMBMMBMW borgen zullen geven aan den arbeider, meer recht aan de arbeidende klassen, meer wel vaart aan de onterfden. «Wg mogen niet vergeten, dat het onze dagelgksche plicht is aan allen den geest van republikeinsche aaneensluiting en van wereldlijke vrjjheid der Regeering te doen gevoelen. «De buitenlandsche staatkunde za! het be staande verbond handhaven, waarvan Fran krjjk en Rusland gelijkelijk de weldoende werking ondervinden, en waarin de openbare meening een krachligen waarborg ziet voor het even wicht in de wereld. Wij zullen de vriend schapsbetrekkingen handhaven, die vrijwillig zijn gesloten of hernieuwd en dto door de gemeenschappelijke afkomst en door de nabuurschap worden bevorderd". Deze verklaring werd levendig toegejuicht. De zitting werd daarna opgeheven. In den Senaat werd de voorlezing gedaan door den minister van justitie Valló Ook in dit college werd de verklaring met gejuich ontvangen. De richting door het ministerie te volgen was wel is waar bekend en zij wist dat zij op een behoorlijke meerderheid kan rekenen, toch treft de besliste toon van het stuk, dat niets aan duidelijkheid te wenschen over laat. Of de uitvoering zoo flink zal zijn als de aankondiging, is een vraag die de toekomst slechts beantwoorden kan. Zeker is dat de premier niet de man is die uit louter ijdel- heid den regeeringslast op zijn schouders heeft genomen. Hg gaf hiervan blijk in een onder houd met een persbij van de mMatin". «U weet", zei hij, plotseling stilstaande, tot den journalist, «dat ik er niet naar gestreefd heb, hier te komon, en ik zal niet intrigeeren om er te blijvenNiet mij komt de macht toe. Er zijn anderen, mijn ouderen van gezag en van talent, wien deze last, die van verantwoordelijkheid en eer zoo zwaar is, toekomt. Maar bij httnne afwezig heid heb ik gemeend, de uitnoodiging niet te moeten afwijzen, die de Presided dei- Republiek tot mg gericht he tt." En toen gewezen werd op het gezegde van Jauiès, dat het ministerie het geen vier jaar zou uithouden, riep Combes «Vier jaren IU doet mij schrikken en ik loop weg! Vier jaren presidentschap; ik, die tot Waldeck-Rousseau heb gezegd «Gij gaat heen, omdat gij vermoeid zgt... Welnu I vergeet niet, zoodra gij uitgerust zijt, mg een wenk te geven I" Vier jaren I0, neen, ik zou geen vier jaren willen bljjven I De interviewer zeide: «U schijnt lost te gevoelen heen te gaan, het is Uw doel toch niet het daarop aan te leggen waarop de nieuwe minister, als een man die weel wal zijn plicht voorschrgft, zeide«Neen, want dat zou verraad zjjn. Ik heb eeu programma. Dit program zal ik met geheel mijn hart, met al de warmte, die in mij is, verdedigen maar ik zal niets doen om het te overleven, als het komt te vallen." too mco om liun dit to doen gelooven. Oogensclrijnlijik geloofwaardige lieden vertel len op don oenvoudigston toon van de wereld „het ras der smokkelaars is uitgestorven, do beambten hebben bet uitgeroeid". Een dezor is die Omnès, bijgenaamd Tre'id-Noaz. Als men bom .boort, is bij1 de grootste smokke laar en. 7,onder bem zou ons ambt alle reden van bestaan verloren 'hebben. De zaak is, dat bij ondershands betaald wordt, om die rol te spelen. Hij is de betaalde nar, om bon te amuseeren, met last zich af en toe to la ten betrappen, opdat de misleiding volkomc- ner zij. Hij is degene die zicli laat opsluiten opdat de anderen geruster kunnen „wer ken". Maar ouzo manschappen weten dat niet, en ik zou bet zélf ook nog niet weten, indien ik bet niet 'bij toeval vernomen llad. Zoo laat bet zich verklaren dat bun waak zaamheid, gedurende zooveel jaren op de er gerlijkste wijze verschalkt is. Een van mijn voorgangers echter, schijnt op bot punt ge weest te zijn om de handelingen der lioofd- sobuMigeu aan bet licht te brengen. Het kostte bem liet leven. D'o val van oen rots blok, waaronder de douane-luitenant Matlio- rel verpletterd werd, bad vast en zeker ten doel' om bem den mond te snoeren. Het is een manier van uit den weg ruimen zonder rumoer, welke door deze nieuwenvetscbo smokkelaars uitgevonden is. Het buskruit maakt te veel leven, de steenen zijn althans stom. En dan ook, welk bewijs kan er op deze manier geleverd worden, dat er oen moord beeft plaats gehad? Hoogstens een toeval, een betreurenswaardig ongeluk. O, 't zijn meesters in de kunst van onschuldig te vermoorden! Met welke saus zullen zo mij opeten, mij', Julien le D'emnat? Ik laat het aan u over, kapitein, om daarnaar te in- MII .1I»!.. tmm ■■WES—iq fetenaengde JfiededceïÈngeM. Engeland. In het Lagerhuis werd gisteren na lang durige debatten de paragraaf tan de finan- cteele wet, betreflende de invoering der graanrechten aangenomen met 279 tegen 193 stemmen. In den loop van het debat werd door de leiders der liberale partij de vrers uitge sproken, dat deze belasting de voorbode zijn zou van een preferentieele tarief-regeling met de koloniën. De minister van financiën, sir Michael Hicks Beacb, ontkende dat er eenige reden voor die meening bestond. Te Armagh in Ierland is het Zondagavond tot een hevige botsing gekomen tusschen het volk dat de onthulling bijwoonde van een gedenkteeken voor zekeren Cat bert y, naa de zijde der Boeren bij Modderspruit gesneuveld, en de politie die een offieieelen vetsliiggever wdile beschermen. Hel volk drong den man en de agenten weg van den omtrek der tribune waarop Damt het woord voerde, toen kwam een sterkere politiemacht te hulp en dtong met de bajonet op de menigte in, maar deze behield de ovethnnd. Van gekwetsten spreekt het bericht niet. Frankrijk. De Parijsche Gemeenteraad heeft met 36 tegen 19 stemmen een motie aangenomen ten guuste van de scheiding van keik en staat. Volgens de «Figaro" is de rede, dit' presi dent Loubet gehouden beeft voor do nieuwe Minister?, zeer (lmk geweest. Hij maakte een toespeling op de persoonlijke aanvallen, die hij te verdut en gehad Imd, en welke hein niet vei Inndeiden steeds zijn plicht te doen. sik ben hier niet gekomen voor mijn genoe gen, maar zal ook niet voor een anders ge noegen wegpam." De nieuwe minister vari justitie Valló is sloor een tedacleur van de «Echo de Paris" geïnterviewd over de zunk-Humbeit. Voor zijn jongste benoeming was Vallé advocaat van het bankiershuis Cutuii, een der lioofd- crediteuren van Mevrouw Humbert. In het paleis van justitie dat hij zich zeer scherp uitgelaten over de houding tan den piocureur- generaal Bulot, in deze zaak. De Minister verklaarde dut hij alles in het wetk zou stellen om de vluchtelingen in handen te krijgen. Met alle energie zal deze zaak uitgeplozen worden. Wat betreft den procureur generaal Bulot was de minister Vallé besloten dezen riiet in zjjn betrekking te handhaven, Duitse blo, nd. De «National Zeitung" meldtdat de minister van arbeid Tliielen zeer spoedig zal aftreden, omdat hij oud en ziekelijk is. Een vroeger verzoek om ontslag heeft de keizer forineeren zoodra deze brief in uw handen gekomen, zal zijn, door tusschenkomsfc van den brigadier Quémcmer, wien ik gelasten zal hem u zelf te overhandigen op den 16en Augustus. In werkelijkheid za! ik den 15en een samenkomst hebben met die hoeren, een samenkomst, waartoe zij me niet hebben uit- genoodigd, maar waar ik toch niet ontbre ken zal. Ik ben besloten er alleen heen te gaan, wetende, dat ik een bijna zekeren dood tegemoet ga. Ik heb daarvoor mijn redenen, waarvan do overwegendste is, dat ik in dit land van leugen en bedrog niemand meer durf vertrouwen, zelfs mijn douane-beamb ten niet. Ik zal' den draak in zijn hol aan vallen. Indien ik bezwijk in den strijd, dan kunt go op het kasteel Trcztèl mijn lijk op- eischcn, want 't is daar dat het monster niet duizend koppen zijn zwaartepunt heeft, daar woont zijn hoofdman on daar is ook zijn Pal ladium. Vaarwel, kapitein, beklaag mij niet. Geteekeud Le Deurnat. Toen ik tot zoover gereed was, liet ik don brief in een couvert glijden, dat ik met vijf zogcis dichtlakte, en van het opschrift „dienst" en oen mooi geschreven adres aan den kapitein te Lannion voorzag. Ik was nu kalm, maar mijn hart was oneindig bedroefd. Het gevoel van het onherstelbare oveiwil- digde mijt Het was mij' alsof ik mijn jeugd begraven had. Toon ik opstond, beefde ik van vrees dat ik plotseling in de schaduw van de kamer heb treurige beeld eu do roodgeweende ocgen van Vefa zou zien. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1