BÏNXENLÏia STADSNIEUWS. Op telegrafisch hovel van den keizer zijn gisteren ter gelegenheid van hot overlijden van den Koning van Saksen op de vloot de vlaggen in 'b wand gekeschen en is om twaalf uur een treursaluufc gebracht. De officieren van heb pantserschip Saksen en die van het regiment waar de koning over comman deerde dragen rouw. Prins George is gistermiddag tot waarne mend koning geproclameerd. De Landdag wordt na de "begrafenis cp 23 Juni to Dresden, waar het lijk van avond om 9 uur zal aaukomen, bijeengeroepen. De groothertog van Saksen-Weimar heeft zijn bezittingen te Eaoot aan eenige Polei; ten verkoop aangeboden. Dien kan wel be- grijpen dat dit op liet oogenblih lang niet in den smaak valt van de pangenuanisiiscke pers. Een der Poolscko bladen waarschuw de tegen den aankoop, daar zij deze, uitgaan de van een Duitschen vorst, niet vertrouwde. Oostonrij k-H o n g a r ij De leider der Duits olie volkspartij uit den Oostenrijkschen Rijksraad heeft den premier de verschillende wonsehen zijner partij ken baar gemaakt en in betrekking tob den Ausgloich met Hongarije hem vooral ver zocht zelfs niet voor een scheiding terug te deinzen, als Hongarije in do wonsehen van Oostenrijk niet wil toegeven. Hit Wconen is aan de „Rappel" gemeld, dab de politie de zorg voor den Keizer heeft verscherpt, omdat zij kennis gekregen heoft van een tegen Z. DL gericht complot. Servië. De radicalen zijn in gisting gekomen om- dab de vroegere regent, de gepensioneerde generaal Iovan Belimarkowitsj, weer op 3e actieve lijst geplaatst is. Hij gaat. door voor een doodvijand van de radicalen en dezen beschouwen zijn benoeming als een mani festatie van de Kroon tegen hun partij. T u r k iji S. De Khedive is scheep gegaan naar Kon- s tan tin op el. "Vandaar gaat hij naar We enen en Divonne. Faikkry, Paeha, minister van openbare werken, treedt gedurende zijn ver blijf in Europa als regent op. P exzië. Uit Petersburg wordt gemeld, dat beslo ten is tot oprichting van handelsscholen in de groofce koopsteden va i Perzië, waarin ook onderwijs in de Russische taal zal gege ven worden. De eerste school van die soort is reeds te Teheran, op (aanstichting van den directeur van de daar gevestigede Russi sche Disconto- en Voorschotbank, geopend. De vreedzame verovering van Perzië door Rusland gaat zoo een 'heel eind vooruit. President Kruger. President Kruger heeft door dr. L«yds een dankbetuiging aan den Parijschen ge meenteraad doen toekomen voor de door dien raad gezonden sympathiebetuigingen, Buitengewone missie. De buitengewone missie, die H. M. de Koningin bij de kroning in Engeland ver tegenwoordigt, vertrekt morgenavond via Vlissingen naar Londen. Corps diplomatique. De Engelsche gezant vertrok naar Londen tot bjjwoning van de kroning. De Ie secretaris der legatie, de heer Leveson Gorver, treedt gedurende zijn af wezigheid als zaakgelastigde op. De Italiaansche gezant bij ons Hof vertrok naar Luxemburg ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als gezant van Italië bij het Luxemburgsche Hof. De Consul-generaal van Corea te Brussel is heden naar zijn standplaats teruggekeerd. Oaze diplomatieke vertegenwoordiger in China, de heer Knobel, bezocht den Coreaan- sehen gezant dikwijls in het Hotel de« Indes. Deze laatste blijft met zijn secretaris nog eenige dagen te 's-Gravenhage. Onze oorlogsvloot- H. M. pantserdekschip Holland, comm. de kapitein ter zee J. Wentholt, keert 3 Juli ter reede van Texel terug, blgft dan ongeveer 2 uren om de post en ververschingen in te nemen en vertrekt daarna naar Ghristiania, waar het vaartuig den lOen d.a.v. aankomt "Vervolgens doet deze bodem Stockholm en Kopenhagen aan en komt den 9en September weder te Nieuwediep terug. P. Th. Houba. f Te Maastricht is overleden de heer P.Th. Houba, griffier der Staten van Limburg, officier der orde van de Eikenkroon en Oranje Nassau, commandeur der H. Sylvesterorde van den Kerkeiijken Staat en officier der Leoopoldsorde van België. Ongevallenwet, De Vereeniging van Nederlandsche werk gevers heeft ter zake van het aanhangig ge wijzigd ontwerp van wet tot uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet 1901 aan de Tweede Kamer een adres gericht. Zjj wenscht bij bet uitspreken van haar oordeel over dit wetsontwerp voorop te stellen, dat, waar art. 75 dei Ongevallenwet bepaalt, sdttt werkgevers en werklieden" zitting hebben in de raden van beroep, de nadere uitvoering dezer bepaling aldus be hoort te worden geregeld, dat^ niet slechts formeel aan den eisch van art. 75 zij voldaan doch ook den werkgevers en werklieden metterdaad de mimste gelegenheid worde geboden om zich een oordeel te vormen over de mede aan hun rechtspraak onderworpen geschillende ruimste gelegenheid ook om dat oordeel in alle stadiën van het geding te doen overwegen. Naar de overtuiging van adressante wordt door het aanhangig ont werp de gelegenheid noch tot het eene noch tot het andere der twee punten bovenge noemd in voldoende mate aan de werkgevers en werklieden, welke als ^afwisselende leden" in de beroepsraden zitting zullen nemen, geschonken. Adressante dringt aan op zoodanige wijzi ging, dat de afwisselende leden van den aan vang af bekend worden met de bijzonderheden van het twistgeding en gekend worden in de verschillende beslissingen, die aan de behan deling der terechtzitting voorafgaan. De regeling zou ongeveer ais volgt kunnen worden vastgesteld van liet klaagschrift en bgbehoorende bescheiden wordt aanstonds door de griffie aan elk der afwisselende leden gezondenhetzelfde gtddt van elke contra-memorie. De voorzitter kan daarna schriftelijk de meening der afwisselende leden vragen over de quaestie of huns inziens de zaak reeds voldoende is voorbereid, dan wel of een nader onderzoek zoo ja, op welke punten, nog noodzakelijk vvoidt geacht; de voorzitter zal te dezen aanzien zich naar het oordeel der meerderheid gedragen. Is een nader onderzoek noodig, dan wordt de leiding hier van wel aan den voorzitter gelaten, doch tevens wordt bepaald, dat ook thans aan de afwisselende leden worden toegezonden af schriften van het proces-verbaal, getuigen- verhooren, deskundige rapporten enz. Ned. Znid-Afrikaansclie Spoorweg-Mij. Het jaarverslag der Nederlandsch-Zuid- Afriaansche Spoorwegmaatschappij over 1901 heden op de algemeene vergadering te Am sterdam uitgebracht vangt aan met de mededeeling dat in den toestand geen wezen lijke verandering kwam, dal tijdens de be werking van het verslag de oorlogstoestand eindigde, doch dat de directie nog niet in staat is de onmiddellijke gevolgen daarvan voor de maatschappij te beoordeelen. Het dividend over 1901 kon weder vast gesteld worden op een geborgd bedrag van f 45 voor aandeelen der tweede serie en 60 voor de overige seriën. De uitbetaling moet echter vonrloopig achterwege blijven. Van het personeel in Zuid-Afrika is enkel M. P. Barendsen te Pretoria in actieven dienst, terwijl een agent en een werfkapilein met eenig los volk de pier te Lourenpo Marquez exploiteert, Het verslag bevat een uitvoerige hulde aan wijlen den president, mr. van Naamen van Eemues, Het door de directie der Ned. Z. A. Spoor wegmij. uitgebrachte verslag en de balans wer den na toelichting van verschillende door enkele aandeelhouders gedane vragen unaniem goedgekeurd, en het gewaarborgd dividend van 45 en 60 gulden vastgesteld. Unaniem hechtte de vergadering haar goedkeuring aan de door commissaiisseo gedane voorloopige be noeming van den heer J. E. N. baron Sehim- melpenninck van der Ooye tot commissaris voor wijlen Mr. v. Naamen van Eemnes. Eindelijk deelde de directie mede dat zy zich tot de Engelsche regeering wendde met de vraag of zij wenschte dat de maatschappij weder de exploitatie harer lijnen zou her vatten, dan wel of zij de voorkeur er aan geeft de lijnen der maatschappij overeen komstig de concessie te naasten. Een ant woord hierop was nog niet ingekomen. Ned. Alplnistenvereeniging. Ofschoon Nederland vele getrouwe bezoe kers van de Alpen telt, ontbrak tot dusver voor hen wat voor de meeste andere landen reeds sinds lang bestaal, een veree- nigingspunt. Vele Nedeilandsche Aipinisteo sloten zich daarom bij buitenlandsche Alpi nistenclubs aan, wat hun het reizen in het hooggebergte vergemakkelijkt, de gelegenheid geeft tot kennismaking en samenwerking en niet minder tot de hoog noodige voorberei ding. Intusschen verliezen de Nederlanders, toetredende tot buitenlandsche Alpinisten clubs, hun nationaal karakter. Thans hebben eenige Alpenvrienden zich veieenigd en eene Nederlandsche Alpinisten- vereeniging opgericht. Deze vereeniging stelt zich ten doe! de kennis der berglanden, in 't bijzonder der Alphen onder Nederlanders te verbreiden, het maken van tochten en wandelineen in de gebergten door Nederlanders te bevor deren en een band te vormen tusschen alle personen die dergelijke streken bezoeken. Zij wil dus in de eerste plaats den eigen lijken Alpinisten ten dienste staan, maar verder alle landgenooten, die genieten willen van het doen van tochten en wandelingen in die bergstreken. Dat laatste is in het bereik van ieder die gezond en goed ter been is. Zij wil dat doel bereiken lo. Door de verspreiding onder haar leden van geschriften betreffende de Alpen in den mrest uitgebreiden zin. 2o. voor de oprichting van een bibliotheek van werken van dergeljjken aard. 3o. Door het houden van vergaderingen. 4o. Door zich in betrekking te stellen met de buitenlandsche vereenigingen, die het zelfde doel beoogen. 5o. Door zoo mogelijk middelen aan te wenden, die kunnen dienen om het reizen in het hooggebergte te vergernakkeipen. Om bare leden reeds dadelijk in de voor rechten te doen deelen welke buitenlandsche Alpenvereenigingen haren leden verschaffen, stelt z(j zich voor een contract te sluiten met den Deutschen- und Oostenreiehischen Alpenverein, met ingang van 1 Januari 1903, dat iiaren leden alle voorrechten verzekert, die den leden der sectien dezer machtige vereeniging zjjn toegekend, daaronder ook het recht" op de ontvangst van een exem plaar der hoogst belangrijke geschriften, welke deze uitgeeft. Slaagt zij dayin, dan staan hare leden op gelpen voet met de leden der sectiën, zonder daarom van een dezer lid te moeten worden. Een eigen sectie in het buitenland te vormen laten de statuten der Duitsch-Oostenrpsche "Vereeniging niet toe. Voor hen, die bjj voorkeur andere dan de Dirtsche en Oostenrpsche Alpen be reizen, hoopt de Vereeniging nuttig te kunnen zqn, door opname der door de overige buiten landsche Alpenclubs uitgegeven geschriften in haar bibliotheek, terwyl bij de aangename verhouding, die tusschen alle A1 pen vereen i- ginger pleegt te bestaan, het zoo goed als zeker is, dat haar leden overal in de Alpen een goede ontvangst te wachten staat. Het lijdt geen twijfel, of deze zullen daarvoor wel genot en niet minder veel nut en voordeel hebben. Om lid te worden, i aarvoor als vereischte is gesteld, dat men Nederlander of ingezetene van Nederland of een onzer koloniën is en den leeftijd van 18 jaren bereikt heeft, kan men zich wenden tot het Bestuur, dat over de toelating beslist. De contributie is voor- loopig op 8,'sjaars gesteld. Het bestuur bestaat uit de heerrn prof. dr. P. L. Muller te Leiden, voorzitterdr. E. C. van Leersum te Amsterdam mr. H. W. Hovy, burgemeester van Loosduinen, penningmeester, en de dames J. P. W. Rjjke en Rab-lla F. Muller, secretaresse, te Leiden. De laatste zal de aanvragen gaarne in ont vangst nemen en is bereid om zooveel mo- gelp nadere inlichtingen te verschaffen (adresOude Vest 45, Leiden). FInantieol Nieuws. Staatsspoorwegen. ïn de jaarvergadering der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, heden te Amsterdam gehouden, werd bij acclamatie goedgekeurd de balans der winst- en ver lies- ekening en werd het dividend vastge steld op 43/* pCt. De vergadering herkoos de aftredende commissarissen Mr. Hennequin en Jlir. Van der Does de Willebois en ko -s in de plaats van wglen de heeren W. Rnijs en Van Naamen van Eemnes de heeren F, B, 's Jacob en A. baron van Dedem. Zij machtigde de commissarissen tot bet aangaan van een leening van 15 millioen, op tijd en wijze als door den directeur-ge neraal, in overleg met de commissarissen, bepaald zal worden. Verslag Tan de Kamer van Koophandel en Fabrieken orer 1901. In liet algemeen overzicht wordt gezegd, dat heb jaar 1901 voor liet .brandersbedrijf niet zoo ongunstig was als de laatste jaren (behalve het jaar 1900). Het vorige jaar heeft aan Schiedam in zijn geheel genomen zoo al geen. voorspoed, dan tenminste niet zooveel tegenspoed gebracht als ('behalve het jaar 1900 alweer) de laatst voorafgaan de jaren. Het jaar 1901 schijnt te toon en, dat de wensch, dat (handel en. nijverheid onzer stad een andere richting zal moeten inslaan, ver vuld zal worden. Verschillende nieuwe industrieën vestig den zich in onze gemeente en daarenboven werden door de firma F. A. Smulders terrei nen gekocht ten einde na verloop van eeni- gen tijd haar zoo uitgebreide zaken naar hier te Verplaatsen. 'Men blijft dus in ande re steden meer en meer Ihet oog op onze stad te vestigen, meer en meer liaar goede gele genheid voor handel en nijverheid te waar- deeren. Hierop (mag de overtuiging gebouwd worden, dat onze stad op zijin minst geno men nog geen gevaar loopt tot de „doode" steden te gaan behooren. NIJVERHEID', a. Toestand der fabrieksbevolking en van den ambachtestand. Daar het stilzetten van branderijen in 1901 minder voorikwam dan in 1900, zagen ook minder werklieden zich genoopt elders werk te gaan zoeken. Tot tijdelijke werke loosheid gaf bet afbranden der stoombran- der van den heer Th. C. Molchers aanlei ding. Do loonen bleven Vrijlwel gelijk aan die in vorige jaren. De algemeene toestand van den arnbachbs- stamd was bevredigendbij heb gemeentebe stuur kwamen wederom talrijke aanvragen in tot het bouwen en verbouwen van wonin gen. Nieuwe Kamers van Arbeid werden niet opgericht. b. Het fabriekswezen. I. Overeenkomstig de bepalingen der toomwet werden door den Minister vanW., H. en N., tot het gebruik van één of meer stoomtoestellen 20 concessiën verleendtot 't gebruik van een vervoerbaren stoomketel 8. Ingetrokken werden 3 vergunningen. II. Overeenkomstig de bepalingen der Hinderwet werden door B, en W. 25 vergun ningen verleend. c. Toestand van het brandersbedrijf. De toestand van het brandersbedrijf was in 1901, gelijk in 1900, minder slecht dan in de laatst daaraan voorafgaande jaren, hetgeen echter niet hot gevolg was van een hoogeren moutwijnprijs, daar deze gemid deld 0.82 per H.L. (van 46 lager was dan in 1900, of meer dan 9 Voornamelijk is heb te danken aan de prijzen der spoeling en der gist. Wan toch do prijk van den monk wijn lager, die van deze producten waa hon ger dan heb jaar te voren. De spoeling gold gemiddeld 1.274 per ketel', de geschatte zuivere opbrengst der gist "bedroeg in door snee ƒ0.247 per kilo, tegen respectievelijk 1.20 en 0.199 in 1900. Naar aanleiding van een adres van den Brandersbond aan den gemeenteraad (29 Febr. 1901) .werd door dezen in zijn verga dering van 7 Mei 1901 een verordening vast gesteld tot regeling van do door de gemeen te uit te oefenen controle op de echtheid van Schicd.jnsclio jenever. Nadab B. en W. 20 Juni d.a.v. nog eeni ge voorschriften tot uitvoering der (bedoelde verordening hadden vastgesteld, trad deze op 1 Juli 1901 in werking. Van verschillende zijden werd bij den Mi nister van Bi ml emlan dsdlie Zaken op ver nietiging der verordening aangedrongen, ten gevolge waai van B. en W. 7 September 1.1. tot oen onderhoud werden uitgenoodigd, hetwelk plaats had op 11 September 1.1. D'o Minister verklaarde geen termen te hebben om de verordening voor vernietiging voor te dragen, daar de gemeentelijke over heid volle vrijheid had, maatregelen to ne men ten einde een 'kwijnende industrie to doen herleven, doch dat de regeling, zooala die in de bestaande verordening was noergs- legd, hem tob de volgende vragen noopte: lo. of niet heb standpunt van het gemeenas- bestuur neutraler zou zijn, al's etiketten voor beide soorten van jenever en niet slechts voor één soort werden uitgegeven, en 2o. of het niet mogelijk zou zijii, Ihet beoogde doel op andere, meer privaatrechtelijke wijze tc bereiken, bijv. doordat de gemeente zich be reid zou verklaren om met dio distillateurs en branders-distillateurs, die aan bepaalde eischen zouden voldoen, overeenkomsten aan te gaan om de echtheid van Schiedamsehe jenever te waarborgen. B. en W. beantwoordden deze vragen 30 September schriftelijk en wel wat de cciste vraag betreft, dat naar hun meent og daar er slechte één soort van Schiedamsehe jenever bestaat, de uitgifto van tweeërlei soort eti ketten als onmogelijk beschouwd moest nu r- den, terwijl wat vraag 2 betreft er voorna melijk op gewezen moest worden, d>i vol gens hun apvatting de regeling Ier etiket ten-uitgifte in de bestaande verordening reeds privaatrechtelijk was, maar dat, mocht de Minister dezo zienswijze niet deelen, de wijziging van enkele woorden der verorde ning wellicht voldoende zou zijn om aan 'liet bezwaar te gemoeb te komen. Zij! verklaar den zioli in dab geval bereid in bedoelden geest voorstellen te doen aan den raad. Ged. Staten zonden B. en W. als ant woord hierop een brief van 21/26 October, waarbij hun gevraagd werd oen voorstel in te dienen tot wijziging der verordening m dier voege, dab het uitsluitend privaatrech telijk karakter der regeling, zoowel mate rieel' als formeel, beslister op den voorgrond zou treden. B. en W. besloten naar aanleiding van een en ander de verordening eenigszms te herzien, zoodat het privaatrechtelijk karak ter der regeling meer zou uitkomen. D'e wij zigingen werden eerst in 1902 weinig veran derd goedgekeurd. D'e quaestie van den melasse-spiritus ver keerde over het algemeen in een toestand van rust; adressen werden niet verzonden. Tij'dens behandeling der e fca atsb egrooting voor 1902 werd de zaak wederom in de Tweede Kamer besproken en door den afge>- vaardigda van Sdhiedam, den heer mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum met den mees ten aandrang onder de aandacht van den minister van Financiën bracht, die in de memorie van antwoord reeds verklaarde „overtuigd t© zijn van het ernstige van den toestand der graanbranderijen, tengevolge van de haar op de binnenlands cihe markt door den melassei-spiritus aangedane concur rentie" en toen antwoordde, dat de zaak thans aanhangig was en er dus later ruim schoots gelegenheid zou komen om haar grondig te bespreken. d. Toestand der distilleerderijen. De distilleerderijen werkten .bevredigend. In den uitvoer van gedistilleerd heersckte niet zooveel bedrijvigheid als in de laatste helft van 1900. c. Toesband van eenige andere in dustrieën. De Stearineskaarsenfabriek Apollo had 't geheele jaar druk werk en vond een bevre digenden afzet. Op 31 Decomeber 1901 wa ren er werkzaam 329 mannen en jongens en 196 meisjes, samen 525. •De toestand der stoomkuiperij en kiaton- makerij van de firma A. Berkelaar Zoon was ten gevolge van minder vraag in 1901 niob zoo bevredigend als in andere jaren. D'e drukkerij' van J. B. C. Hulsman had gedurende het geheele jaar veel en geregeld werk. De firma G. J. "Vincent k Co. had vóór haar stoomwerktuigenfabriek, ketelmakerij, kunstsmederij en fabriek van ijzeren hekken voldoend werk. Tevens voegden zich bij de gewone werkzaamheden de vervaardiging Van verschillende groote ijker-constructies voor gebouwen, waaronder voor de stoom tram Maas en Waal, voor het Kurhaus te Scheveningen en voor Indië, van stoomma chines en aanzienlijke partijen hekken voor binnenland en. (koloniën, van diverse kust- smeedwerken enz., waarmede haar personeel voortdurend druk "bozig was. De sigarenfabriek van H. Willeman 'heeft bevredigend gewerkt. De drukkerij en coöperatieve vereeniging „De 'Eendracht" had een grooteren omzet en daardoor werd de bruto-winsb bijna ver dubbeld, waardoor op het kapitaalsloon van ƒ517.78 en op het arbeidsloon van ƒ3177.57 een uibkeering van 12 mogelijk was. Het dividend voor de aandeelhouders be droeg 5.6 voor de werklieden was 12 van hun. l'oon in aandeelen beschikbaar. Heb winstaandeel der afnemers was 2 van hun afname boven 50. De st-oomzuivolfabriok en melkinrichting „Cè3*es" verwerkte 730,000 liter melk on be taalde aan loonen 6000. Na alle afschrij vingen was er geen winst, maar ook geen verlies. De toestand kan gunstig geacht worden. De omzeb van den en-gros-handel in ta bak enz. van J. Landheer Co. gaf reden tot tevredenheid. Door de meubelfabriek „Penelope" van do firma Kam en Van Rliijn werden in binnen- en buitenland 'belangrijke orders uitgevoerd Voor de bierbrouwerij en azijnmakerij, van de firma J. M. van der Schalk Co. •was heb geen ongunstig jaar. De boekdrukkerij van de firma H, A. M. Roélants werkte weder met goed succes. De toestand van de boekdrukkerij van Gebr. van Noortwijk was gunstig. De exploitatie van de zeevissctherij „Dg Hoop" was niet zoo gunstig als in 1900. Vangsten en prijzen waren zeer goed, maar één schip bleef 'beneden de besomming en een tweede, dat een hooge besomming maak te, beliep groote schade aan de fleet, zoodab de financieele uitkomst niet schitterend was. De Mij. „Reederij: en Zoevisscherij do Hoop" kocht het pand aan heb Slop van Makkers, dat zijj nog steeds in huur had, aan. Aan de gasfabriek werden 72,582 H.L, steenkolen verwelkt, waaruit verkregen wer den 1,707,120 ikub. M. gas. Door do drin kwaterledding werden opge pompt 1,147,434 kub. M. water; heb totaal der gemaakte aansluitingen bedroeg 2624 en dat der aangesloten perceelen 6052. Van vorsdiillende belangrijke industrieën werden geen inlichtingen verstrekt, zoodat omtrent de resultaten niets te vermolden Valt. f. Nieuwe industrieën. Opgericht of gevestigd werden: fabriek tob verkrijging van alcohols, aethers, vluch tige oliën en vruchten-essencen, naaml. ven nootschap, directie A. tor Horst en 11. van Hasselt. Fabriek tot het maken van grap'hietsmeit- kroezen van A. Zwart Co. Inrichting tot het malen en builen van magnesib van de commanditaire handeisver- eeniging Rosenboom en Co. Vemikkél-inrieliting van Frans Kaltner. Kook- en besdhuibbakkerij' „De Adelaar," der firma E. C. Papenbuysen. Inrichting tot diet zuiveren en drogen van peulvruchten van A. Roosing. Inrichting tob het malen van granen en peulvruchten van Gdbr. Tieman. TabaiWkerverij' der firma A. van Her waarden. iMandeiirnakerij van A. Bremerkamp. Distilleerderij van buitenlandsch gedistil leerd van do firma W. Hasenfcam.p en Co. HANDEL, a. Moutwijnhandel. De prijken van den. moutwijn waren lager dan in 1900. D'e prijk per H.L. öb, was in 1900 gemiddeld 9.06, in 1901 8.24 of 0.82 lager. 'Gedurende de eerste 2 maanden en de eer ste helft van Maart schommelde de prijs tusschen 10.50 en 9, daarna was hij nooit hooger dan 8.75, zelfs meermalen 6.50. b. Graanhandel. Bijna uitsluitend werd voor plaatselijke behoefte ingevoerdde eigenlijke graanhan del was niet groot, maar de resultaten wa ren bevredigend. Wat betreft gerst, werd voornamelijk ge handeld in D'onau-gersl tegen 119 a 140 per 2000 K.G. Pernau-gerst, voornamelijk gebruikt in do zomermaanden, deed 140 a 147 por 1950 K.G. De verbruikte rogge was hoofdzakelijk Peterdburger, met prijzen van 130 a 147 per 2100 K.G. De prijzen van maïs stegen voortdurend en waren op hot einde van 1901 pi. m, f oO hooger dan in 't begin. In het voorjaar en den zomer kocht men uitsluitend Mixed- mais; teen deze buiten verhouding steeg, werd ook Donau en Turksche gébruikt, wel ke pl. m. ƒ15 lager waren dan Amerikaan- sdhe. r Aangevoerd werd per zeeschip gerst 4080 last rogge 1010 lijnzaad 220 haver 220 tezamen 5530 per riviervaartuig gerst 10,630 last rogge 7,890 maïs 7,820 tarwe 950 tezameu 27,290 Alles tezamen 32,820 last tegen 32,400 in 1900 en 38,000 in 1899. 1650 last graan Werd alhier gelost, doch was voor andere plaatsen bestemd (1680 m 1900). De aanvoer van de verschillende graan soorten voor Schiedam bestemd, was Gerst per zeeschip 4,080 ladb per riviervaartuig 10,630 tezamen 14,710 Rogge per zeeschip 1010 last per rivervaartuig7890 tezamen 8900 Maïs per zeeschip- per riviervaartuig - 7890 tegen respectievelijk in 190013,720, ->* en 8690 last. (Wordt vervolgd.) Ons werd toegezonden het verslag van den toestand van het lager onderwijs in on?e

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2