BINNENLAND. STADSNIEUWS. Ver. Stat en. Be „Daily Telegraph" verneemt uit New- Y ork, dat 'het conflict tussoiien President Roosevelt en de hoofden der republikein- sc-he partij nog steeds voortduurt. Do President blijft staan op zijn stand punt, doch in politieke kringen aclit men het niet waarschijnlijk, dat heb Congres de concessies aan Cuba zal toestaan. De suikertrusts bolieerschen de opinie van de meeste republikeinen. De publieke opinie buiten do republikein- sche kringen schijnt echter ten gunste van den President. Y en-ozuela. De Yenezolaansohe opstandelingen blijven krachtig tegen de troepen van President Castro optreden. Guerilla-hroepen zijn de stad La Guayra binnengetrokken en hebben de aanvoerders Carrietdo en Sarrin gedood. Eenige dagen geleden bombardeerde een ka nonneerboot van de Venezolaansche regee ring 'Malquetia, waardoor de gebouwen ver woest en verscheidene non-combattanten werden gedood of gewond. 'Het Noderland- sdhe pantserschip Koningin Regen tes kwam gelukkig tusschenbeide, aldus wordt uit "Willemstad, Curasao, aan de „Daily Mail" geseind, en maakte een eind aan ihet bombardement. De opstandelingen hebben de steden langs de 'kust van La Guayra bezet. China. Vijf Keizerlijke prinsen zijn zwaar ge straft voor hun deelnemen aan de opstand der Boxers. Zij mogen hun titels niet op hun zonen of kleinzonen laten overgaan. Eerst veel meer verwijderde bloedverwan ten kunnen misschien later weer aan 't hof worden voorgesteld. Buitengewone ambassade. Volgens een bericht uit Londen is de bui tengewone Nederl. ambassade bij de Kro ningsfeesten in Engeland, 'bestaande uit de heeren baron Sirtema van Groveatins, groot meester; jhr. Van der Staal, adjudant; ba ron De Smelth van Alphen, kamerheer en jbr. Sickinge, len luit. ordonnance-officier, is gisterochtend in Engeland aangekomen. De missie werd te Port Victoria opgewacht door den >Earl of Kilmorey en den heer Ho race West, dia vanwege den Koning aan ba ron Sirtema zijn toegevoegd. Dezen maak ten de reis mede naar Victoria Station, waar Hofrijtuigen gereed stonden om de leden der missie naar Buokinham Palace-hotel over te brengen. Vermoedelijk zou baron Sirtema nog gisteren, gelijk gebruikelijk is, aan lord Landsdowne afschrift zijner geloofs brieven overhandigen. Aan den schout-bij-nacht EHisf,kommau- dant van den kruiser Holland, die de revue te Spitihead op 2S dezer medemaakt, is luit. ter zee J. L. H. Harkness, van het Britscha oorlogsschip StGeorge als ad judant door koning Edward toegevoegd. President Krnger. Naar de »N. R. C." uit Utrecht verneemt, zijn dezer dagen den heer Kruger de noodige bescheiden als rjjksbelastingschuldige toege zonden. Hieruit mag dus worden afgeleid, dat hij thans niet meer als hoofd van een slaat ■wordt beschouwd. Luitenant de Yoogt. Blijkens een particulier telegram aan do familie te 's-Gravenhage is de 2e luitenant der infanterie J. H. A. de Voogt, deel uit makende van de expeditie naar Priok Jahoe, «waar gewond aan een der longen. („Hbld.") Onderscheidingen. Haar wij vernemen is de viee-admiraal Zegers Veeckens, die van H. M. de Konin gin in opdracht had den Duitschen Keizer te Wezel te begroeten, door Keizer Wil helm begiftigd met de Pruisische Kroon orde le klasse, en de ordonnance-officier van IT. M. le luit. jhr. Van der Wijck, die hem toegevoegd was, met de orde van den Ron den Adelaar 4e klasse. Bij Kon. besluit is de heer W. J. van Duisberg, leerling-tolk aan het gezantschap der Nederlanden in China, ter zake van zijrn moedig gedrag tijdens de b&legering der ge zant tsdhapswijk te Peking in 1900, benoemd tot ridder 4e klasse in de Mü, Willemsorde. Corps diplomatique. Gisteravond vertrok de secretaris der Tuik- sche legatie te 's-Gravenhage Réchid Bey (graaf Tchaikowsky) naar Londen. De gezant van Corea, Prins Young Chang Min, zal morgen de residentie verlaten. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij, hot Dep. van Marine ontvan gen bericht is Hr. 'Ms. panteerdeksehïp Holland, voerende commandovlag van den schout-bij-nacht A. G. EUis, directeur en commandant der marine te Willems oord, 21 dezer van Nieuwediep vertrokken me?t bestemming naar Spithead, ten einde aldaar Hr. Ms. zeemacht te vertegenwoordi gen -biji de maritieme revue ter gelegenheid) van de kroning van Z. 'M. den Koning van Engeland. Koffleoogst. Blijkens een telegram van den Gouv.-Ge- neraal van Ned.-Indië, van 23 Juni 1902, wordt de gouvemementskoffieoogst op Java voor dit jaan* thans weder geraamd op 178,000 pikols. Audiënties. 'De gewone audiëntie van den Minister vair Marino zal op Vrijdag 27 Juni niet plaats hebben. De Minister van Marine, die zich met virlof buiteu de residentie bevindt, wordt Maasdag a.s. aan zjjn departement terug verwacht. JCr, Cremers, Het was gisteren 60 jaar geleden, dab mr. Cremers, die zich voor do Eerste Kamer niet herkiesbaar stelt te Groningen 'tob doctor in de heide rechten promoveerde. In 1847 werd hij benoemd tot griffier ibij het kan tongerecht to Winschoten, in 1854 tot rech ter in de Rechtbank te Appingedam, in 1S56 tot idem te Winschoten, in 1876 raads heer in het hof van Ovei-ijsel, ill 1S76 idem in 't gerechtshof te Arnhem, en in 1882 tot vice-president van hetzelfde college, als hoe danig hij in 1898 ontslag nam. Van 18S7 tot. 1891 was mr. Cremers lid Oer Tweede, en sinds 1893 lid der Eerste Kamer. Do heer Cremers is 84 jaren oud. Reservekader. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, tot vorming van de tweede categorie der vrijwilligers voor het reservekader, aan de gepasporteerde korporaals en onderofficieren tot en met dpn graad van sergeant-majoor, afkomstig van de infanterie en de vesting artillerie, die minder dan drie jaren in het bezit van het paspooit zijn en desgewenscht tot een reëngagement zouden zijn toegelaten, nog zal worden afgevraagd of zij een vrijwil lige verbintenis bij genoemd kader willen aangaan. Ter. tot Zekerheidstelling. De Vereeniging van tot zekeriieidsstelling verplichte Rijks-ambten aren hield gister middag .te 's-Gravenhago haar jaarlijksehe algemeene vergadering. In zijn openigswoord bracht de voorzitter, de heer H. J. Lamoraal Wichers, uit Dor drecht, hulde aan de nagedachtenis van het ontslapen bestuurslid, den heer J. H. Moo- ren, in leven directeur van 'het telegraaf kantoor to rs-Gravenhage. In van groote waardeering getuigende böwooxrimgen her innerde spreker aan hetgeen de iheer Moo- ren gedaan heeft in het belang der Vereeni ging en hij schetste liem vooral als een kun dig en humaan ambtenaar bij het vak der telegrafie, die steeds zijn plicht, zoo niet meer dan zijn plicht deed. Na het uitbrengen van het jaarverslag, werd de winst- en verliesrekening, sluitende met een voordeelig slot van f 18,034, goed gekeurd. Ter vervanging van de heeren M. Van den Bergh, G. J. J. Greidanus en P. Keg Czn., die aan de beunt van aftreden en niet terstond herkiesbaar waren, werden tot com missarissen gekozen de heeren H. Feisser, ontvanger teSchagen; E. D. Rink, direc teur van heit post- en telegraafkantoor te Steen wijk, en J. A. Smits, ontvanger der registratie en domeinen te Oosterhout. Als bestuurslid werd 'herkozen de heer H. Van Goudoever, directeur der Staatsloterij te 's-Gravenhage. Al gem. Red. Geheelonthondersbond. Te Utrecht- had Zondag onder leiding van prof. dr. J. van Rees bovengenoemde bond zijn 5e algemeene vergadering. Heb jaarverslag deed, zien dat de bond in het afgeloopen jaar vooruit is gegaan. Hij heeft thans 18 afdcelingen met 850 leden en 49 algemeene leden. Aangenomen werd een voorstel van de Alg. Ned. Geh.-Onth. Vereen. „Steenwijk", om een commissie van 3 leden te benoemen tot voorbereiding van plannen voor de op richting van een Centraal-bureau van onder zoek omtrent alcoholgehalte van in den han del gebrachte alcoholvrije dranken en het hoofdbestuur op te dragen, naar aanleiding dezer plannen met de besturen der groote dran'kbestrijdersvereenigingen iu overleg te treden, aangaande de oprichting van be doeld bureau. Eveneens werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, om de afdeelingen minstens 10 cent per lid ea per jaar te doen afdragen aan de algemeene kas, en de alge meene leden minstens 50 cent. Gekozen werden tot leden van het hoofd bestuur de heeren O. de Beus te Amster dam en ds. A. Weeder te Culemborg. De volgende jaarlijksdhe algemeene ver gadering zal te Arnhem worden gehouden. Een voorstel van de afdeeling Borculo, om het hoofdbestuur op te dragen de Ko- ninklijlke goedkeuring aan te vragen voor den. Bond, gaf aanleiding tot veel discussie. De voorzitter ontraadde aanneming. Bij de stemming werd heit echter aangenomen met 86 tegen 50 stemmen. De voorzitter deelde alsnu mede, dat hij dan zijn ontslag nam, waarop na discussie be sloten werd het voorstel aan een referendum te onderwerpen. Na afloop werd een openbare vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden prof. dr. J. van Rees, van Laren (N.-H.), J. van den Berg, van Deventer, da. A. de Koe, van Walden (kolonie to Bussum) eD ds. A. Wee der, van Culemborg. Ned. Zondagschool Yereenlglng. D'e 36e jaarvergadering der Ned. Zondags- sohool-Vereeniging zal te VGravenhage ge houden worden op 31 October. Yolksbond. Te Bergen op Zoom is opgericht eene afdeeling van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, met een honderdtal leden, Groene Kruis. Door de gezamenlijke geneesheeren te 's-Hertogenbosch worden pogingen in het werk gesteld tot oplichting eener-afdeeling 's-Hertogenbosch van Het Groene Kruis. Te Arnenauiden is een afdeeling opgericht. Flnantieel Nieuws. De gisteren te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der Hollandsche IJzeren Spoorweg Mjj, heeft de balans met winst- en verliesrekening over 1901 goedgekeutd en het dividend vastgesteld op 3.181/2 pet., f31.85 per aandeel. Herkozen werden als commissaris jhr. P. Hartsen, te Amsterdam, en als lid van den Raad van Administratie de heer H. H. Beels, te Haarlem. In de plaats van wjjlen mr. W. van der Vliet werd gekozen als lid van den genoemden Raad de heer N. H. Nierstrasz. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 Juni bedroeg: bij de Nederl. Bank f 2,372,108.03l/o bij de betaalmeesters. - 3,009.592.711/a Te zamen 5,381,760.75 'KETÜEL EN SPALAND, 24 Juni. De Waterloo"-collecte voor de oud stijjdets en ter ondersteuning van den gewapende dienst heeft hier opgebracht f13 82. Verslag van de Kamer van Koophandel eu Fabrieken over 1901. Vervolg en Slot.) De Kamer en hare werkzaamheden. In hare eerste vergadering van dit jaar werden de geloofsbrieven der hei kozen leden de heeren J. H. Houtman en P. C, vand^r Pant Jr. ondeizocht en goedgekeurd en ge kozen de heeren C. Dirkzwager, B. P. Nieuw- hof en J. A. J. Nolet, terwij! de heer mr. W. H. Jansen tot voorzitter werd herbe noemd en de heer J. H. Houtman tot voor zitter-plaatsvervanger werd benoemd. Opnieuw gekozen werd tot lid der com missie voor de Beurs, tevens commissie voor den graanhandel de heer J. H. Houtmanen herkozen de heer B. A. J. Wittkampf, zoodat die commissie bestond uit de heeren J. H. Houtman, D. F. W. Prius en B, A. J. Witt kampf. De rekening werd in de vergadering van 18 Januari vastgesteld in ontvangsten op f 667.991/2 en in uitgaven op f570.15, dus een batig saldo van f 97.841/2. welke reke ning de gemeenteraad goedkeurde. In de vergadering van 11 Juni werd be handeld een schrijven van B. en W. hou dende verzoek om opgave van de naar hunne meening noodige wijzigingen in de ontwor pen voorschriften tot uitvoering vau art. 6 der verordening tot regeling van de conti 61e op do echtheid van Schiedamsche jenever. Advies werd uitgebracht door de heeren Houtman, van der Pant en "Wittkampf. De discussie liep voornamelijk over de vraag, of de Kamer zich niet geheel van advies moest onthouden en de regeling aan B. en W. overlaten. *Bjj stemming staakten de stemmen zoodat besloten werd B. en W. in kennis te stellen, dat de Kamer zich van advies moest ont houden, doch hen de wijzigingen en aan vullingen door bovengemelde commissie noodig geacht, mede te deden, In de vergadering van 24 Augu«tus kwam in een schrijven van den consul-geniraa! van Rumenië te Rotterdam met verzoek om mededeeling welke gevolgen ten opzichte van de handelsbetrekkingen tusschen Neder land en Duitschland men zich van het nieuwe Duitsche toltarief moest voorstellen. De hiertoe benoemde commissie bestond uit da heeren Nieuwhof, Nolet en Pi ins. In haar rapport werd gezegd, dat de vrees ge wettigd was, dat èf de uitvoer van öf de winst op de genoemde goederen (voorname lijk landbouwproducten) zou verminderen of beide zou gebeuren, zonder noemenswaardig voordeel daartegenover. Van deze meaning, waarmede de Kamer zich vereenigde werd den consul melding gemaakt. In dezelfde vergadering (24 Augustus) heiinnerde de vooiziiter er aan, dat het reglement ran orde herzien moest worden en dat de Kamer vooi laan een bepaalde som in rekening moest brengen voor het legaliseeren van handleekeningen ten verzoeke van belanghebbenden. Benoemd werden hiertoe de heer-n Nolet en van der Pant tot leden eener commissie voor de herziening. Een nieuw reglement werd 6 December ingediend, den leden rondgezonden ter be handeling in een volgende vergadering, het geen niet meer in 4901 plaats had. Op een verzoek van B. en W. om advies werd medegedeeld, dat de Kamer er geen bezwaar in zou zien tot ontbinding der cor poratie der graanmeters-wegers over te gaan. De reden, dat de betrokkenen dit zelf verlangden bleek volgens mededeeling van den voorzitter in de vergadering van 21 December te berusten op eenzijdige inlich tingen, zoodat waar een der hoofdmotieven van het advies derhalve bleek onjuist te zjjn er waarschijnlijk andere dan het door de Kamer aanbevolone zouden worden aange wend om den toestand dezer personen te verbeteren. Op een desbetreffend verzoek werd van den directeur der posterijen vernomen dat ter vervanging der bestaande een ijzeren hangbrievenbus binnen het Beursgebouw zou worden geplaatst om uitsluitend te strekken ten dienste van de Beursbezoekers. Adhaesie werd betuigd aan een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg tot den minister van W., H. en N. verzoekende het maximum gewicht van post pakketten van 5 op G KG, te verhoogen, vooral met het oog op de wenscheljjkheid om een hoeveelheid gist van 5 KG, netto per postpakket te kunnen verzenden. Op verzoek wendde het gemeentebestuur zich tot de hoogere autoriteiten in znke het verschaffen van de gelegenheid aan de Beurs bezoekers om van uit het Beursgebouw te telefoneeren, tengevolge waarvan de voor zitter in de vergadering van 6 December j.l. kon mededeelen, dat die gelegenheid zeker zou worden tot stand gebracht en 't alleen nog maar de vraag was, op welke wijze het zou geschieden. De commissie uit de Tweede Kamer in wier handen gesteld was de nota van inlich tingen van minister Pierson omtrent de adressen van de K. van K. en F., van B. en W. en van den Brandersbond alhier betref fende de heffing van een surtaxe op melasse- spiritus, deed den 13en December II. aan de Tweede Kamer het voorstel om de stukken amiei maal te verzenden nan den minister van financiën met verzoek om ook hare zienswjjze in deze aan de Tweede Kamer te willen mededeelen. Naar aanleiding hiervan kreeg de Kamer een schrjjven van den heer mr. O. J. H. Giaaf van Limburg Slirurn, meldende, dat het thans van het hoogste gewicht was, haar critiek te leveren op het antwoord van den minister op bovenbedoelde nota op genoemde adressen gegeven en aan de 2e Kamer inge zonden. Do Kamer besloot daarom dat een com missie zoo spoedig mogeijjk een adres zou ontwerpen, waarin de stellingen van den minister in zijn nota ver, werden weer legd, en dat geschikt was om niet slechts aan den minister maar ingeval deze voordat het adres gereed was, zijn zienswijze aan de Tweede Kamer mocht hebben meegedeeld, met geringe wijziging ook aan deze Kamer te worden verzonden of aangeboden. Tol leden dezer commissie werden benoemd de heeren Houtman, van der Panl en Witt kampf. De Kamer stond met de regeering, met verschillende colleges en autoriteiten in de gewone betrekking en verschafte, waar noodig, den handel de gewenschte inlichtingen. Aan het verslag is toegevoegd een zestal bijlagen, n.l. a. Tabellarisch overzicht der door sioom- of ga«kiacht gedreven fabiieken, welke den 31 n December j.l., alhier bestonden, met vermelding van den naam des eigenaars en het aantnl, alsmede de capaciteit der gebe zigde krachtwerktuigen. b. Statistiek dor bianderyen en de daarin geproduceerde hoeveelheid gedistilleerd. e. Offieieele beursnoteering van den mout wijn (per II.L. Ct., zonder fust en zonder be lasting). d. Overzicht der graanprijz-r. aan de beurs alhier gedurende 1901. e. Spoelingprijzen der Schiedamsche Spoe- lingvereeniging (per ketel). f. Overzicht van de hier stede uit zee aangeveerde handelsartikelen over de jaren •1897-1901. K. r. A. v. d. Y. en G ni. Gisteravond vergaderde de Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen. Daarin werd benoemd tot secretaris de heer J. E. van Riet, notaris-klerk alhier, ter vervanging van den heer G. S. Montfoort, wien wegens drukke werkzaamheden op ver zoek eervol entslag werd verleend. De voorzitter sprak den vertrekkenden secretaris, voor wien deze vergadering de laatste was die hij bijwoonde, een hartelijk woord van afscheid toe, daarbij hulde bren gende aan de voorbeeldige wjjze wnarop de heer Montfoort zjjn functie had vervuld. Volgens werd besloten om deel te nemen aan het a.s. Vrijdag te Utrecht te houden congres van Kamers van Arbeid in Nederland, en weiden lot afgevaardigden benoemd de heeren F. J. Smit, A. Godschalk enG. Breure; de laatste als waarnemend secretaris. Nog eens do „Nlcnvre''. Op ons antwooid naar aanleiding der aan- mei kingen van de »N. Sch. Crt." op ons bericht betredende de sollicitatie van den heer Beekman, heeft de redactie van dat blad in het nummer van gisteravond eenige kantteekeningen gemaakt. Ware de inhoud aan den omvang exen- ledig, voorwaar wij zouden ons ootmoedig moeten buigendoch helaas, de omvang schijnt het gebrek aan inhoud te muiten vei bergen. Wat b.v. te zeggen van deze opmerking, waarmede de ïNieuwe" haar verdediging aanvangt: Na eene opmerking over ons onjuist U-zen reeds verbeterd in ons nummer van Zondag die niets ter zake doet." Een redacfie, die een collega aanvalt over een bericht, dat zij niet goed heeft gelezen, en dan eenvoudig zegt idat doet toch niets ter zake", handelt toch wel wat zonderling. En, dat het juist lezen en citeeren door haar niet bjj uitzondering, doch bijna geregeld met een souvereine minachting als niets ter zake doende wordt beschouwd, blijkt wel daaruit dat zij eenige regels verder spreekt over direeteur M o 1- kenboer van Amsterdam hoewel het Dr. P. Molenbroek, directeur der H. B. S. te Amsterdam is, die solliciteert. Echter, dat doet niets ter zake Dan volgt: s Verder wraakt zy, dat wjj het niet loe- I staan van de gevraagde parallelklassen toeschreven aan den sclericalen" gemeen teraad en vraagt dan of wij daaronder ook den heer De Groot rekenen. Laatstbedoelde vraag-moge de »Schied. Ct." zelt beantwoorden. Wellicht dat juist het betrokken votum den heer De Groot in de oogen van de redactie der sSchied. Ct." stempelt tot een onvervalscht clericaal." Ziet, die laatste zin brengt ons ditmaal gansch van de wijs en onwillekeurig komt de vraag bij ons opis ons hoofd in de war, nu wjj dit lezen, of stonden onzen collega Wij curoveeren, Red. „Sch. Crt." de zaken minder helder voor den geest toen hij het schreef 1 Misschien zijn dat echter ook omstandigheden die niets ter zake doen. Wjj citeeren verder ïWaar 't hier om gaat, wat wjj iu het betrokken berichtje der »Schied. Crt" wraakten en b l jj v e n wraken, is dat zy de sollicitatie van den Directeur der H, B. S. in verband brengt met de kwestie der paral lelkiassen. Want al moge ook de Directeur xe|{ het niet-splitsen der klassen de aanleiding tot zijn solliciteeren noemen. Van bevoegde zjjde vernemen wij, dat hij om geheel persoonlyke redenen solliciteert)". Over de samenstelling van dezen laatstee zin willen wij niet spreken, omdat het ver velend voor de lezers zou zijn de zelfde op merking tweemaal achter elkander te hoe ren. Wij willen alleen in verband met dit ci taat opmerken dat, indien de ïNieuwe"een betere bron hpeft dan de persoon in kwes tie zelf is, wjj daaibjj met diep ontzag voor zulke bionnen ons moeten nederleggen. Maar dit juist maakt ons wei eenigszins beschroomd voor het geven van het antwoord op de daarop volgende vraag van onzen collega. ^Solliciteert direeteur Molkenboer (Dr. Molenbroek) van Amsterdam ook wegens een kwestie van parallelklasseu Dr. Molenbroek solliciteert naar Den Haag, van waar hij eerst kort geleden als directeur naar Amsterdam is gegaan, omdat hij wel wil zyn leeiaar, dat is iemand die lesgeeft, maar ge^n directeur, dat is iemand die, vooral in grooie gemeenten, bijna uitsluitend admi nistratieve werkzaamheden te verrichten heelt. Wjj voegen hierbij echter voor de duidelijk heid nog eens dat dit het beweren slechts is van den man zelf, want dat w ij niet over betere bionnen te beschikken hebben. En het slot van de verdediging luidt Neen, de sgroep van clericalen" in onzen raad zal het splitsen dier klassen b 1 ij v e n weigeren, zoolang de toestand onzer ge- meenie-fiimociëo een voorzichtig financieel beleid alleszins vordertzoolang het blijkt, dat de beweerde overbevolking der klassen is te wjjten aan de vreemde jongens, die hnr voor een schjjntje leeren zoolang het bljjkt, dat het onderwjjs in klassen als thans aan onze II. B. S. ongesplitst zijn, goed kan zyq. Willen belanghebbenden zich daarvan overtuigen, laten zy dan dit reisseizoen eens een reisje doen bijv, naar Rolduc, de waarheid van hetgeen wij hier schrijven, zal hun dan op de meest afdoende wijze blijken." Nu, is dat nu niet overstelpend machtig daar moet nu toch heeiemaal niets tegen te zeggen zijn en daarom heeft de uNieuwe" het ook voor het laatste argument bewaard. Eiliexe, zij vergeet één ding, en dat is, dal een H. B. School niet kan vergeleken wor den met een inrichting als de school te Rolduc. Wjj zouden kunnen veiwjjzen naar het Raadsverslag waarin is opgenomen de rede door den heer van Westendorp uitgesproken als antwoord op de volkomen gelijke opmei king vau den heer Beukers. Daaibjj heeft de heer v. Westendorp er op gewezen wjj Inn halen dit voor hen die die verslagen niet lezen dat Rolduc is een internaat. De leeruren daar zijn geestelijken, die met de leerlingen in het gebouw samenwonen; die dus niet enkel bjj de leerlingen zjjn tijdens de lesuren, maar ook de overige uren van den dag. In die overige uren wordt het, tijdens de lesuren geleerde aangevuld, wanneer dit bij de leer lingen noodig bljjkt. Deze hebben dus behalve een voortdurend toezicht ook vnortduiend privaat-ondeiwjjs. Zou de ïNieuwe" meenen dat dit van de leeraren eener II. B. School te vergen is? Doch genoeg. Wjj hopen dat ons de gelegenheid zal worden gelaten het twistgeschrijf hiermeue ie kunnen staken. De gemeenteraad van 's-Gravenhage be- noemde heden den heer A. A. Beekman, directeur der H. B. S. alhier tot leeranr in de wiskunde aan de H. B. S. met vijfjarigen cuisus aldaar. De heer C. L Tondu, leeraar in de wiskunde aan de H. B. School alhier, komt voor op de voordracht voor leeraar in gelijk vak aan de gemeente H. B. S. met 5-jarigen cursus voor jongens te Utrecht. Aan de rjjksuniversiteit te Leiden werd gisteren met gunstigen uitslag afgelegd het - le natuuikundig examen door onzen stadge- - noot den heer J. Sneijders de Vogel. De gemeenteraad van IJselmonde benoemde i gisteren, ut een vjjfiigtal sollicitanten, tot machinist aan de gasfabriek en drinkwater- leuliog de heer F. Jordaans alhier, thans machinist aan den stoommolen »de Draak Yolksbrullmis. In de week van 1622 Juni 1902 werden genomen 288 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 18 kuipbadeo 31 regenbaden 10 regenbaden 160 school baden 3 ets. kinderbaden 69 Met zeer veel genoegen kunnen wjj md- g den, dal er wederom een ruime gift voor s schoolbaden is ingekomen. Hedenmiddag geraakte de kleeren der vrouw van schipper Stekelenburg, tengevolge van een ongeluk met het petroleumtoestel» in brand. De schipper greep haar met behulp zjjn zoon onmiddellijk beet en dompelde haar onder water, zoodat de vlammen geblusc» waren; echter had de vrouw ernstige brand wonden bekomen.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2