56*" Jaargang. No. 10887. Donderdag 26 Juni 1902. mi Bericht. BUITENLAND. V Frans Döring. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur gsm het bureau bezorgd zijn. Bureau i Boterstraai 68. Prigs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worflen zoogenaamde Mletne «drcrfeiiKSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ho. 123. die zich met liet nieuwe kwar- (981, aanvangende 1 dull a s., op je „Schledaiusche Courant" abon- nceren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. BunoEmeester en Wethouders ian Sühieda m, brengen ter openbare kennis, dat de pacht ran het Pont veer aan de Buitenhaven (Slop van Makkers) door hen voor den lijd van vijf jaren, ingaande 1 Juli a.s. is toe gewezen aan den inschrijver JOHANNES VERHOEKX, wonende alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, "WIJ TEM A ALGEMEEN OVERZICHT. SCHIEDAM, 25 Juni 1902. Zuid. Afrika. De ïDaily Express" ontving een telegram uil Pretoria, waarin o. a. het volgende ge meld wordt: Men verwacht dat eerlang groote concessies zullen gedaan worden in de richting van centrale volksvertegenwoordigingen. Algemeen is men voor de instelling van een gefedereerd Zuid-Afrika in den trant van het Australische gemeenebest, en meu gelooft dat een bezoek van Barton, den Australischen Piemier, na de conferentie van premiers te Londen, de bewe ging groote kracht zou bijzetten. Inderdaad lijn de politieke aspiraties van het geheele volk gevestigd op het federale ideaal. De beginselen van federalisme worden di uk door de Boeren besproken, die liet denkbeeld van een vereenigd Zuid-Afrika warm be groeten en erkennen datzoodomde een altoos- durende vrede verzekerd zal wezen. Men gelooft dat de Parlementen van Natal en de Kaapkolonie de zaak op vaderlandlievende wjjze tot de hunne zullen maken. De voor naamste moeielijkheid zal de samenstelling van een grondwet zijn, die de goedkeuring der meerderheid wegdraagt. Na de aanbieding van de eere-sabel aan lord Kitchener, waarvan wij reeds melding maakten, had een feestmaal plaats, waaraan de oppei bevelhebber in antwoord opeen dronk op zijn gezondheid de krijgswet in de Kaap kolonie verdedigde. Zonder deze, zeide hy, zouden de kolonische Boeren al lang werke- VAN ERNST ECKSTEIN. 2> Frans Döring sprong op en ging aan de tafel zitten, waarop een kaars stond, die hij diep zuchtend aanstak. Hij buurde daarna afwisselend in heb flikkerende licht ca naar de naakte omgeving. Hot was todli ellendig, kier op dat Ikale, plabeisohe zolderkamer je haai' ginds liet gebarsten zeegroene wasch- stel op de ijzeren wasch tafel, de verschoten katoenen gordijnen, de ru<we matten stoelen dab alil'es paste in ib geheel niet bij de I10g altijd elegante verschijning van den be woner. Zijn blikken zwierven naar den spie- ifel. Waarlijk, ondanks alle verdriet en zorg zag fliij er in deze nauwsluitende overjas nog als een welgestelde, knappe gentleman. Sot volle, donkere haar, krulde om het hoo gs voorhoofd; zijn handen waren uitstekend onderhouden, iheb boord en de manchetten ttitersb zindelijk. Alleen de handschoenen, die hij zooeven op de commode had neerge legd, maakten den indruk van zeer vernieten k zijn. Want de waschvrouw 'borgde hem, ®aar nieuwe handschoenen, die zon Frans Boring hebben moeten betalen I Er werd geklopt. Het goedhartige dienst meisje ibradhb koffie en een bord met "brood. Joen zij den jongen man zoo onbewegelijk '°or de tafel zag zitten, met de 'kin op de "and geleund, droefgeestig voor ziefh uit sta and, ihiéM ze de vriendelijk© woorden, d'e öa&r reeds op de lippen zweefden, be schroomd terug. Zwijgend, als deed ze iets lijk of staatkundig dood zyn geweest. »De Boeren werden gevoed met leugens, welke hun niet altyd in het Hollandsch werden verteld, totdat zy meenden dat de Engel- "chen een volk van monsters waren. Toen was de krijgswet gekomen en had hun belet een noodlottigen stap te doen. Zij had boven dien belet dat oorlogsmunitie aau den vjjand werd toegezonden. »Nu het vrede is, verzoek ik alle rassen haat te laten varen en Leaguès en Bonden ter zijde te stellen (luide toejuichingen) en samen te werken voor de welvaart van de gemeenschappelijke kolonie. Engelschen en Boeren hebben eerlijk gestreden en drukken elknnder nu de hand". Lord Kitchener besloot met den wenscli dat alle kolonisten weidra een gelukkige en eensgezinde familie zouden vormen, gelijk God gewild had. Na afloop van het feestmaal vertrokken Kitchener en generaal French naar Engeland. In de Kaapkolonie zijn, behalve in de districten, waarin de rebellen zich nog niet overgegeven hebben, de bepalingen van de krygswet die bptrekking hebben op den handel in levensmiddelen en kleeren, inge trokken. Ook zijn er beperkende bepalingen in den handel in dieren opgeheven en boere", krijgen de voorkeur in het terugkoopen van paarden uit de beschermingskampen en remontedepols. Gedeporteerden zullen gelei delijk naar huis mogen terugkeeren. V Er is een resident-magastratenhof ingesteld in de districten Zoutpansberg en Lichtenburg. De sDaily Chronicle" verneemt uit Trans vaal, dat de blokhuizen voor de burgerlijke overheid te koop zijn voor ongeveer 10 p. s. per stuk, en verder »De repatrintie-commissie richt nu stapel plaatsen op van levensmiddelen, werktuigen en bouwstoffen om ze aan terugkeerende burgers te verkoopen, vrij van vracht naar een geschikt centrum, waarbij, in geval van onmacht om dadelijk te betalen, krediet ge geven wordt op de schadevergoeding, die de toekomstige regeering zal uitbetalen." De Engelsche bladen hebben ons ook ver teld, dat de krijgsgevangenen het bericht van den vrede met onverholen blijdschap hebben ontvangen. Ziehier wat een hunner geschre ven heeft aan den heer Riènts Balt, in Den Haag, die het ons mededeelt, schrijft de »N. R. Ct.": De vrede is gesloten, en ol onze verwach tingen zyn in rook verdwenen. Ons eifdeel, door zooveel bloed gekocht, is ons arm klein volk door een roekeloozen vijand ontroofd. Wij moesten zwichten voor een overmacht die ons onrechtmatig beoorloogde. Het zaad van rassenhaat is gezaaid en samenleving is onmogelijk geworden. Indien het niet verhoed wordt zal Zuid- Afrika vergeef mij de uitdrukking een hel op aaide in de toekomst gelyk wor den. Geen pen kan het gevoel beschrijven verkeerds, schoof zo de avondeditie van het Advertentieblad onder bet bord. ,.Ge vergist u," zeide Frans Döring. „Wat beteokent dat?" „Neem mij niet kwalijk," stotterde ze ver legen „Maar daar u onlangs eens vroegt Als ik don boel kom terughalen en mijnheer lieeft het gelezen, dan neem ik het blad we- del- mee." En daarop liep ze haastig weg, als ware zo bevreesd voor zijn misnoegen. Frans Döring 'begreep haar doel. Een ge voel van schaamte beving (hem. Nu wist hij hebihiji .liad haar medelijden opgewekt Zoo diep was hij dus gezonken Hij schoof het blad nijdig weg, alsof het onvereenigbaar was met zijn eergevoel om zich deze attentie ten nutte te maken. Be vend wan opgewondenheid, schonk hij ?ich oen kopje koffie in, goot er wat melk bij tn brak een snede brood door. Hij' had zelfs geen boter er hij besteld, hij moest nu zuinig omspringen met zijn laatste penningen. Medelijden' Ja, dat gevoelde zeis een zoo eenvoudig, onnoozol schepsel als dat meisje, met hem! Maar de maatschappij, de rijke kapitalisten, bij wie men hem had gerecom mandeerd, de welgestelde, gezeten burgers die kenden geen medelijden. Bij' deze allen toch had hij' alleen een veelbeduidend „neen" ten antwoord gekregen. Misschien alleen omdat hij' niet bedelen en smeeken kon zooals sommigen. Anderen grootélui zag hij er misschien nog wel wat 'te gedistin- gueerd, te heerachtig uit, niettegenstaande •zijn Versleten handschoenen. Voor dat men niet geheel en al in lompen gehuld is, boe zemde men. sommige .personen niet heb noo- dige vertrouwen in dab men de verlangde ondergeschiktheid bezat. Ja, ja zeker dat dat zich van mij meester maakte by het vernemen der tijdingen. Van ons volk werd liet allerzwaarste offer sevraagd, nl. ons land en onze vrijheid. Voortaao geen vrije burgers meer. maar Engelsche slaven, 't Is oyna ongelooflyk! Nu is de tijd van handelen voor de Neder landers gekomen. Iemand met Zuid-Afri- kaansche zaken bekend, weet met welke listen de Engelschen gedurig trachten, de Afrikaners te ïverangliceeren". Indien wij staande willen blijven, moeten wij hulp van buiten krygen, van onze stamgeoooten in Holland, en het doet zoo goed, te denken dat wy vrienden in onze verdrukking in de toekomst zullen hebben. Droefheid staat hier op 't gelaat van alle burgers te lezen. Wy zullen Gode zwygen. By heeft het alzoo verordineerd in Zyn alwyzen Rna'd, en Hy zal ons kracht geven te dragen, wat verder over ons beschoren is. De »Petit Bleu" heeft in een bijblad een kort verhaal van den Boerenkrijg verteld voor kinderen. Zy geeft het verhaal zoowel in het Fransch als in hetNederlandsch, ter- wyi in hetzelfde blad de Engelsche kinderen worden opgewekt om den strijd der Boeren waardig te herdenken. Het verhaal is ge richt Haan de kleine kinderen van Europa." De bedoeling van het blad blij kt uit hetgeen zy aan het korte geschiedkundig overzicht toevoegt. sKleine kinderen uit Europa, herinnert u altijd deze geschiedenis. Leer ze van buiten. Als g'y zult groot gewotden zijn, zult gij veel kunnen doen om de Boeren te helpen en hen te ondersteunen opdat zij op nieuw meester in hun land, vrij en gelukkig kunnen worden. Gy zult nooit iets nuttigers en schooners in uw leven kunnen doen dan de Boeren te helpen, dat zoo edel en wreed mishandeld volk. Kleine kinderen van Europa, bewondert de Boeren, om hunne heldhaftigheidhebt ze lief om hun goedheid; denkt aan hen altoos, om hun lijden. En als gij groot zult zijn, doet het mogelijke om hen te verlossen, ter wille van de rechtvaardigheid en om reden aan het groot geluk dat gy zult gevoelen met hun heil en hun goed terug te schenken aan deze broeders uit Afrika, die zooveel tranen en bloed gestort hebben." Engeland. Dc Koning ziek. Gisteren bracht de telegraaf het bericht dat de kroningsfeesten waren uitgesteld daar de koning ernstig ziek was. De operatie die verwacht werd kon niet langer worden uit gesteld en is gisteren om 12 uur met goed gevolg gedaan een groot abses is wegge nomen. Zooals werd gezegd, is 's Konings ziekte ontsteking van bet bindweefsel ron dom den blinden darm (perityphlitis, ge woonlijk opgevat als ontsteking van den blinden daim) met pijnen in den reehter- onderbuik. De verslagenheid in Londen is natuurlijk was de reden. Hij zou zich eerst geheel en al moeiten vernederen, voordat de maat schappij ten. slotte m Godsnaambesloot hem de reddende ihand toe te steken. Frans Doring at en dronk mot koortsach tige haast. Hot was liet eerste wat hij ge bruikte na zij|u ontbijt; toen Jiij klaar was, trok hij' mismoedig do schouders op en greep toen de courant. Bijna spottend vielen zijn blikken op de rubriek „Vacante plaatsen". Dit alles was niets voor hem. Hier werd borgstelling gevraagd, daar prima referen tiën, ginds weer grondige kennis van zaken. Bespottelijk, wait de monsohen hij het kari ge salaris, dat ze aanboden, nog bedongen. Hoe overweldigend moest liet aanbod zijn, indien de arbeidgevers bij de geringste be zoldiging zoo veeleisdhend konden wezen Eindelijk vond hij' onderstaande adverten tie „Een ontwikkeld jongmensch kan op overeen te komen voorwaarden een aangena me en permanente betrekking krijgen als privé-secretaris Bijzondere vakkennis wordt niet vereisdit. Aspiranten gelieven zich aan te melden onder de initialen C. B. R. 19, aan het bureau van dit blad. Een korte op gave van tegenwoordigon werkkring en het bijvoegen van een photographio w i.dt ver langd." Frans Dóring stond op en ging naar de commode, waarm zijn schijfportefennle ge borgen was. „Daar kan nog wel iets van komen," dacht hiji -onderwijl. „Vakkennis niet vei eischt," dab is nu eindelijk eens ten ver standig woord! De man begrijpt dat een ontwikkeld mensch zicli in alles kan inwer ken. Zijn moed herleefde. Privé secretaris Een post van vertrouwenDat was nu iels, verbazend. Of 't den koning geldt, willen wy daarlaten, maar tal van personen zullen belangryke bedragen verliezen door deze obstructie in den feestroes waarin men leefde. Niet alleen zij die kamers verhuurden, pro gramma's verkochten, versieringen hadden aangebracht enz., doch nagenoeg ieder Lon- denaar zal er schade door hebben. Doch het zijn niet alleen particulieren die het onaangename van de ziekte des konings ondervinden. In de eerste plaats, de vorsten en ambassaden die onverrichter zake naar huis kunnen gaan, en verder het land en de stad die groote bedragen hebben besteed aan de voorbereiding der feesten. En dan de ver schillende staatslieden en soldaten uit de ko loniën, waar moeten die blijven in die 4 h 5 weken, welke minstens verloopen moeten voor de koning het bed kan verlaten. Het Handelsblad van Antwerpen" meldt dat op de Beurs te Brussel en te Antwerpen het nieuws van de onbepaalde verdaging der kroningsfeesten eenen doorslechten indruk heeft gemaakt. Alle compartimenten zyn in daling. Men kan zich hieruit voorstellen, wat het op de Londener Beurs moet zijn. In de hooge staatscolleges hebben de Mi nisters mededeeling gedaan van den toestand van den koning en uit deze mededeeling blijkt evenals uit de bulletios dat de ziekte ernstig is, doch dat men, daar de zieke de operatie goed doorstond, niet geheel en al wanhoopt aan zyn behoud. De bevolking is zeer getioiïen door de boodschap van den Koning, vlak vóór de kritieke operatie, aan den lord-mayor gezon den, dat het feestmaal aan de armen niet moest worden uitgesteld en zijn wensch dat de feestelijkheden in de provincies plaats hebben zooals zij reeds voorbereid waren. Gemengde ESededeellngeis. Madrid teruggekeerd, waar hy werd ontvan gen door een groote menigte die hem toe juichte. Het rjjtuig van den heer Canelejas moest stapvoets rijden. Voor zyn woning hadden beioogiogen plaats. België. Op de tentoonstelling te Brugge had de koning van België een onderhoud met den bekenden bouwmeester üelacenserie. Z. M. prees zijn werk eu vroeg hem een plan voor een nieuw Belgisch ge/antschapspaleis te Peking. In welken stijl wilt gij het, Sire vroeg de bouwmeester. In VInamschen styI, antwoordde de Koning, dat is de natio nale stijl. Gij zult mij een werk leveren dat eer zal doen aan België. De Brugsche bouwmeester heeft zich aan stonds aan 't werk gesteld eu een plan op gemaakt, dat binnenkort den koning zal worden overgelegd. Fr ank m iji Ik. Dinsdag, den verjaardag van den moord op president Carnot, heeft president Loubet zich naar het Panthéon begeven. Hij werd ontvangen door de zoons van den vermoorden president. Spanje. De oud-minister Canelejas heeft zyn veld tocht in de provincie onderbroken en is naar dat voor liem, als man. van de wereld, zeker uitstekend geschikt was. Hij zou het in zijn liand hebben de verhouding tot zijn chef langzamerhand gunstiger te doen worden. Eckerman was toch ook slechts prizé secre taris van Goothe geweest, en nu maakte hij toch ook een deel uit van de geschiedenis dor letterkunde. Wie kon vooruit zeggeu, hoe alles dan verder loopen zou. En daar liem waarschijnlijk niemand zou overtreffen in gedistingueerde manieren en al gem e 3 tic ontwikkeling, en -misschien niemand ook zooveel talen machtig zou wezen, had Fraus Dóring het gelukkige, heerlijke gevoel, ein delijk eens voor een gunstig vooruitzicht te staan. Hij schreef dadelijk een doeltreffenden, voornaam-bcleefdcn brief, sloot zijn portret erin, en bracht hom nog dienze-lfdcu avond naar do post. II. Reeds den volgenden avond ontving hij een schrijven dat aldus luidde „Zeer geachte heer! In het bezit van uw brief van 20 dezer, verzoek ik u, morgen Donderdag tus- schen 3 en 4 uur* 's middags, 'bij mij te wil len komen. Br. Alkott, .Parkstraat 12 II." Ten einde zich later niets te kunnen ver wijten, deed Frans 'gedurende den voormid dag nog verscheidene pogingen, die even vruchteloos bleven als de voorafgaande. Dit maal edliter ko-u het ham weinig schelen, want een eigenaardig voorgevoel scheen hem in te fluisteren: „uw toekomstig lob heet dr, Alikott.". Zoodra hij weder dn de „Stad Denemarken. Koning Christiaan is te Gmunden aange komen, om daareenigen tijd door te biengen. Duitsoh'l&nd. De Hessische Kamer heeft ondanks de tegenwerpingen der regeering met 29 tegen 14 stemmen het wetsontwerp, waarbij stem plicht wordt ingevoerd, aangenomen. Ieder, die zich aan zijn kiezerplicht onttrekt zonder geldige reden, stelt zich aan boete bloot. Italië. Naar de jPerzeveranca" verzekert, hebben de Regeeringen der Staten van het Drie voudig Verbond het tijdstip voor het ver nieuwen der handelsverdragen vastgesteld in den aanstaanden herfst. Voor dat tydstip kan de tolovereenkomst tusschen Oostenrijk en Hongarye en ook het autonome üuitsche tollat iel beëindigd zijn. Daar de onderhandelingen zeker geruimeo tijd in beslag zullen nemen, zijn volgens het blad de tegenwoordige verdragen verlengd tot het einde van 1904, V er. S t a t en. President Roosevelt is van plan met Cuba een reciprocileitsverdrag te sluiten in geval het Congres de maatregelen van reciprociteit niet zou goedkeuren. Hij heeft besloten dat geen ontwerp over deze kwestie in de tegen woordige zitting van den Senaat zal behan deld worden, waarschijnlijk vermoedende dat deze er niet voor zou zijn. Het zou alleen zyn doel wezen zyn eigen meeniog duidelijk te laten uitkomen. De Boeren commandant H, Slegtkamp, de held van Spioenkop, wordt 14 Augustus, per stoomschip Kan zier te Rotterdam verwacht. President Kruger. Naar aanleiding van het bericht dat aan president Kiuger thans verschillende beschry- vmgsbiljetten voor belasting zouden zyn gezonden, is uit ingewonnen inlichtingen gebleken dat de President ook gedurende zijn verblijf te Hilversum belasting heeft betaald. Het zenden van de bewuste biljetten houdt dus volstrekt geen verband met de gewyzigde toestanden. Arbitrage. De right hon. Chr. W. Clifford van New Bedfood en Colonel O. Baker, zyn te's-Gra- Naunbung" aangeland was, liet hij zich het adresboek geven. De man, die hem dezen middag bij zich ontboden had, stond hierin, aangegeven als particulier. Zeker een vrij onduidelijke bepaling, die hoogstens een gunstige financieele positie aanduidde. En fin, dat -kwam men later wel te woten en do doctorstitel waarborgde althans dat men in geen .geval met een rijk .geworden slager te doen had. Met 'klokslag van drieën was Frans Dö ring op dc aangewezen plaats. Het huis, Parkstraat 12, was een statig .gebouw, vier verdiepingen hoog, do fajade van grijsroo- den zandsteen, terwijl prachtige karyati- don en Pompejaansche muurschilderingen den ingang en het ruime voorportaal versier den. Op do graniebtrappea lagen zachte, bontgekleurde üoopers. Dit alles oefende een verleidelijke bekoring uit op de verbeel dingskracht van Frans Döring. D'e gedachte om op de tweede verdieping van dit liuis misschien een betrekking te krijgen, die vat- baar was voor verdere ontwikkeling, bad voor hem iets zeer merkwaardigs en kalms na de stormachtige dagen die achter hem la gen. Deze omgeving stond ten minste onge veer gelijk mat die waarin hiji was opge voed. Hij drukte op de electrisdhe schel. Een bediende in bruin© livrei deed open. Frans Döring gaf hem zijn kaartje. „Doctor Alkott verwacht mij'," zeide hij met geveinsde onverschilligheid. „Mag i'k u verzoteken?" amvoordde de be diende even onverschillig. Hij ging liem langzaam en stijf voor en opende de vleu geldeuren van een klein salon. „Wil mijn heer zoo goed zijn om intusschen plaats te nemen?" (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1